Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 εως 8 από 8

Θέμα: Eheim 150 vivaline - φυτεμενο

Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2020
    Περιοχή
    Ναυπλιο

Προεπιλογή Eheim 150 vivaline - φυτεμενο

Καλησπέρα σας, ειμαι νεος στο site και νεος στο ζωρο της ενυδρειοφιλίας.Ενδιαφερομαι να φτιαξω ενα φυτεμενο ενυδρειο με δισκους.
    Λογω περιορισμενων διαστασεων χωρου κατεληξα στο eheim 150 λιτρα vivaline. Σκεφτομαι να βαλω 3 δισκους. Τι κοπαδοψαρα θα μπορουσα να βαλω συνοδευτικα και ποσα, οπως ποιους και ποσους γλειφτες?
    Το ενυδρείο ερχεται με εσωτερικο δικο του φιλτρο eheim biopower 200. Κανει για δισκους? Τι να προσεξω? ( θερμοκρασια, σκληροτηρα, ph τα εχω καταλαβει πως πρεπει να ειναι)
    Απο φυτα ποια και ποσα να βαλω που να ταιριαζουν και να αντεχουν στη θερμοκρασια? Δε με ενδιαφερει να φτιαξω βιοτοπικο περιβαλλον, να εχει ομως λιγα φυτα, ριζες ( mopani ? Driftwood? )και πετρες( τι χρωμα ταιριαζει?) λευκη χαλαζιακή αμμο. Ως υποστρωμα τι μαρκα προτεινετε? Sera flor depot?τι γνωμη εχετε. Για το υποστρωμα της fluval?

Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2007
    Περιοχή
    Αθήνα

Προεπιλογή

Καλωσηρθες!
    Ειναι πολυ μικρο το ενυδρειο για δισκους ... Ισως μονο ενα ζευγαρι αλλα και παλι θα αρχισουν να γεννοβολάνε αρα θα πας για 2μετρο οπως και να εχει
    Στις θερμοκρασιες που ειναι οι δισκοι δυσκολα μπορεις να εχεις φυτεμενο με την εννοια που φανταζομαι!
    Διαβασε εδω: http://www.greekdiscus.com/test2000/...-%26%238221%3B θα σε βοηθησει αρκετα ....

Δεν υπαρχουν ψαρια γλυφτες η γλυπτες ... Λεγονται πλεκοστομοι και δεν καθαριζουν οπως πιστευουν πολλοι - μη πω επιβαρύνουν το συστημα σου και ειδικα στα λιτρα σου δεν ειναι κατι που θελεις !!

Knowledge is having the right answer
    Intelligence is asking the right question

Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2020
    Περιοχή
    Ναυπλιο

Προεπιλογή

Τελικα αγορασα ενυδρειο eheim 150 vivaline. Σκοπος μου εξ αρχης ηταν να βαλω δισκους. Το εκανα φυτεμενο με ανουμπιες, κρυπτοκορινες και microsorum που αντεχουν σε συνθηκες θερμοκρασιας και φωτισμου για δισκους και εβαλα και driftwood ξυλα (απο καταστημα) καθως και μη ασβεστολιθικες πετρες. για υποστρωμα sera fluval depot και χαλικι λεπτοκοκκο απο πανω. Εδω και 1 μηνα μου πηρε να ολοκληρωσω τον κυκλο και μετα απο ακριβεις μετρησεις (api υγρο - οχι μονο stick) αποφασισα οτι ημουν ετοιμος να βαλω ψαρια. Το θεμα μου ειναι οτι πριν απο αυτο το τελευταιο τριμηνο διατηρουσα μικροτερο ενυδρειο σε αλλο χωρο 40 l με neon tetra, zebra danio, 1 pleco, και 2 δισκους που μου τους πασαρε ο pet shopas λεγοντας μου οτι γινεται με τις διαστασεις αυτες. Οντας ασχετος τον εμπιστευτηκα και πηρα 2. Η αληθεια ειναι οτι μεχρι πριν λιγο καιρο ολα καλα σε εκεινο το ενυδρειο μεχρι που αρχιζαν να ψοφανε neon tetra ( 4 πολυ κοντα σε χρονους) και ανησυχησα. Οι παραμετροι ολοι οκ. περιβαλλον οξινο, μαλακο φιλτραρισμενο με αλλαγες εβδομαδιαιες και φιλτρο αναστροφης οσμωσης. Σκεφτηκα οτι μπορει να εφταιξε το οτι προσφατα εκανα αλλαγες διακοσμησης με ξυλο και προσθηκη χαλικιου ( καλο πλυμμενο παντα) και αλλαξε παραμετρους, σκεφτηκα και για πιθανο μικροβιο . Ετσι αποφασισα να επισπευσω τη μεταφορα των δισκων στο ενυδρειο το μεγαλυτερο που ειχα ουτως η αλλως σκοπο να μεταφερω για καλυτερα (δε μπορω μεγαλυτερο λογω περιορισμου χωρου). Το 150 l ενυδρειο ομως δεν ειχε ακριβως ιδιες παραμετρους με το αλλο. δλδ ph 7.2-7.4 μετα απο τυρφη, ph minus, elixie της dennerle. δεν προλαβα να στησω αναστροφη οσμωση και η σκληροτητα επισης υψηλη ενω το αλλο μαλακο. Παρολα αυτα τα εριξα θεωροντας οτι θα ανταπεξελθουν. (στις τελευταιες αλλαγες του μικρου ενυδρειου εβαζα μισο βρυσης - μισο απο οσμωση για να συνηθιζουν). τις πρωτες 2 μερες ολα οκ. την τριτη μερα πρωι το ενα απο τα 2 κολυμπαγε αναποδα και εκανε κατι σπαστικες κινησεις. το αλλο οκ. Λογω εργασιας εφυγα και γυρισα λιγο ποι ομετα να δω και παλι τα ιδια. θεωρησα οτι ισως φταιει η θερμοκρασια, ειχε ανεβει 31. οχι ασχημα για δισκους γιατι και σε περιπτωσεις μικροβιων ανεβαζουμε θερμοκρασια, ομως ισως εφταιξε το οτι σε υψηλη θερμοκρασια δεν ειχε καταλληλη οξυγονωση και σε συνδιασμο με αλλιοωμενες παραμετρους ph, Gh, kh γυρισα μεσημερι παλι και τα ειδα τεζα και τα 2 μαζι και 1 neon tetra. Δεν ξερω τι φταιει, αν ηταν λογω χαμηλης οξυγονωσης (δεν εχω αεραντλια - αεροπετρα, θεωρησα με φυτα δε χρειαζεται ετσι μου ειπε κ ο petshopas), εσβησα και φως να μη στρεσαρονται.
    τελικα φταινε οι παραμτροι νερου, οξυγονωση - θερμοκρασια? πιθανο μικροβιο?

παρατηρω καποια σε τριχακια λεπτα κοντα λευκα στην επιφανεια του νερου και στοπ γυαλι. να ειναι μικροβιο η λογω αυτων που ριχνω για ρυθμιση ph?

αναμενω φιλτρο οσμωσης τηςdennerle συντομα αν και αργα. το θεμα μου ειναι αν φτιαξω τις παραμετρους να βαλω παλι ψαρια η θα εχουν ιδια τυχη? πως μπορω να το δω μηπως υπαρχει κατι αλλο και ψωφισουν κ αυτα. Απο μικρα εχουν μεινει τωρα 2 neon tetra, 2 danio και 1 pleco προν το παρον εν ζωη. εκανα μερικη αλλαγη νερου και εβαλα νεα και περισσοτερη τυρφη στο φιλτρο (300 eheim).
    τι προτεινετε? θελω οπωσδηποτε να βαλω δισκους και ειχα σκοπο απο βδομαδα αλλα πλεον δεν ξερω, μηπως πρεπει να ριξω κατι προληπτικα για μικροβια? τι και πως?

Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2020
    Περιοχή
    Ναυπλιο

Προεπιλογή

Να τονισω επισης οτι ο petshopas ου ειπε οτι πλεον οι δισκοι εκτροφης που κυκλοφορουν κ αυτοι που εχει αυτος ειναι σε ph 7.2. ποσο καιρο χρειαζεται να πεσει η σκληροτητα και το ph αν δε χρησιμοποιησω τυρφη και sera ph minus κτλ? αυτα δυσκολα ρυθμισουν σταθερα το ph και οι δισκοι ειναι ευαισθητοι σε αποτομες αλλαγες. το εχω διαπιστωσει στο λιγο χρονο που τους ειχα. απλως τωρα εχω αποθαρρυνθει και δεν ξερω τι να κανω, δε θελω να εχω και αλλες απωλειες.
    αν πρεπει ν αριξω κατι στο νερο (πχ φαρμακο) ποιο θα ειναι, ποσοτητες ,αλλαγες νερου και υποψιν εχω κ ορισμενα απο τα αλλα στο νερο μη τα ξεκανω και αυτα απο μονος μου

Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2007
    Περιοχή
    Αθήνα

Προεπιλογή

Χωρις να θελω να σε αποθαρρύνω επιμενω οτι δεν εχεις τα κατάλληλα εργαλεια στα χερια σου (για αυτο που θελεις να κανεις) ... Δυστυχώς αυτο - θα το δεις και στη πορεια - δε θα σε βοηθησει καθολου ...
    Στη παρουσα φαση θα σου ελεγα οτι ο καθενας μπορει να στο παιξει εξυπνος και παντογνωστης αλλα το μονο σιγουρο ειναι να μην ακους κανενα που εχει καποιο συμφέρον απο ολο αυτο!
    Υπαρχουν ολα στο φορουμ στα αρθρα και πολλες εμπειρίες απο ολους εδω που αν κατσεις και τις διαβασεις θα δεις οτι ειναι ακριβως οτι εσυ περνας η σκεφτεσαι και θα περασεις στο μελλον!! Μερικες φορες μαθαινουμε απο τα λαθη των αλλων η αλλες φορες χρειαζεται να τα περασουμε οι ιδιοι για να τα καταλαβουμε! Δυστυχως οι επιπτωσεις ειναι βεβαια στα ιδια τα ψαρια μας και οχι σε εμας τους ιδιους ...

Knowledge is having the right answer
    Intelligence is asking the right question

Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2020
    Περιοχή
    Ναυπλιο

Προεπιλογή

Να ρωτησω κατι? Ποιο ενυδρειακο καταστημα θεωρειτε καλυτερο στην ελλαδα (αθηνα) για δισκους.?μεγαλυτερη ποικιλια, γνωσεις κτλ...
    Πιστευετε οτι μπορουν να παραγγελθουν δισκοι απο μακρινη απόσταση εντος ελλάδας. Αντεχουν στη μεταφορα? Εχω δει επισης site εξωτερικου, θα ηταν εφικτο μια αποστολη ελλαδα (εντος ευρωπαικης ενωσης?)

Το avatar του χρήστη Diskus Fan
    Ο χρήστης Diskus Fan δεν είναι συνδεδεμένος Discoτρελλαμένος μαθητής Νηπιαγωγείου.
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ-Χα'ι'δάρι.

Προεπιλογή

ΚΑΛΩΣ όρισες.
    Κατά την άποψη μου (και στην λέω με καλή πρόθεση)... έχεις έλλειψη γνώσεων/εμπειρίας στο θέμα ενυδρείο και αυτό δυστυχώς εύκολα θα γυρίσει εις βάρος σου.
    Δήλωσες μόνος εξ' αρχής ότι είσαι νέος στο χώρο και ξεκινάς χωρίς να λαμβάνεις υπ' όψιν σου βασικά πράγματα (πιο πάνω μπήκε ένα link για να διαβάσεις... το κοίταξες; ).
    Είναι κρίμα γιατί από τα λάθη των άλλων θα πρέπει να μάθεις... και όχι να τα επαναλάβεις.
    Θα απογοητευτείς ακόμα περισσότερο... ΑΝ χάσεις κι άλλα ψάρια.
    ΑΝ έχεις πρόθεση να ακολουθήσεις αυτά που θα προτείνουμε να συνεχίσουμε την κουβέντα... διαφορετικά θα είναι άδικος κόπος και για σένα και για μας.
    Προσωπικά σου προτείνω να ΜΗΝ ψάχνεις που θα βρεις δίσκους αλλά να εφοδιαστείς με τις γνώσεις που θα σου επιτρέψουν να μπορέσεις να τους ζήσεις και να τους μεγαλώσεις σωστά.
    Καλούς δίσκους θα βρεις στην αγορά... αλλά ζουν περί τα 15 χρόνια και με τις γνώσεις που έχεις τώρα φοβάμαι ότι ΔΕΝ θα τα καταφέρεις (και θα είναι κρίμα γι' αυτούς και για την τσέπη σου).
    Κανείς μας ΔΕΝ ξεκίνησε γνωρίζοντας τα πάντα αλλά... εμείς μέσα από τα λάθη που κάναμε και την γνώση που αποκτήσαμε, είμαστε εδώ για να βοηθήσουμε να αποφευχθούν τα λάθη των άλλων.

ΥΓ. ΠΡΙΝ βάλουμε ψάρια σε ένα ενυδρείο... κοιτάμε ΑΝ "συμβαδίζουν" οι απαιτήσεις τους. Π.χ. η θερμοκρασία πουν απαιτούν τα Neon Tetra έχει κάποια σχέση με αυτή που έχεις στο ενυδρείου σου;

Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Περιοχή
    Περιστέρι, Αθήνα

Προεπιλογή

Προσωπικά διαφωνώ κάθετα με τον από πάνω ηλικιωμένο κυριούλη. Μια κουβέντα, κάτω από οποιεςδήποτε συνθήκες, δεν είναι ποτέ άδικος κόπος!! Καλώς όρισες!!

Παρόμοια Θέματα

1. το φυτεμενο μου
    By crazydiver in forum Το άλλο ενυδρείο
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 13-06-2013, 13:46
  2. Το φυτεμενο μου
    By Vagdisc in forum Το πρώτο δισκοενυδρείο
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 13-07-2012, 12:58
  3. 300 l φυτεμενο
    By corsar7 in forum Το πρώτο δισκοενυδρείο
    Απαντήσεις: 6