Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 εως 2 από 2

Θέμα: Medfun Επιστροφή.....

Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2008
    Περιοχή
    Sofia (Bulgaria)

Προεπιλογή Medfun Επιστροφή.....

Καλημέρα και από εμένα. Μετά από 10 χρόνια απουσίας αποφάσισα να φτιάξω εδώ Ελλάδα εάν μικρό ενυδρειάκι για δίσκους.
    Η γυάλα έχει μήκος 120 Χ 60 Χ 70 εκατοστά από 10 χιλιοστά ροντέ τζάμι έχει 4 τρύπες για σαμπ και επιστροφή από τις όποιες θα χρησιμοποιηθούν οι 2 μόνο, σαμπ 80 Χ50Χ60. η αντλία sicce 2500. θέρμανση προσωρινή 500 watt(200 k 300 quarz) μέχρι να αντικατασταθεί από θερμαντήρα μεταλλικό snego. Φωτισμός led. Άμμος χαλαζιακή λευκή (χρυσοβαλίτης) πλυμένη sibelco 25κιλα. από φυτά μερικές ανούμπιες και φυσικά κάποιες ρίζες που σταδιακά θα πάρουν την θέση τους. από ψάρια max 8 θα μπούνε σταδιακά. Νερό 50- 50 βρύσης ώσμωσης. το pH στου ζωγράφου είναι 8.0 το νερό του ενυδρείου είναι pH 7,0 tds 88 ppm NO3 0 NH4 0, ακόμη το φίλτρο δεν έχει στρώσει καλά για να έχω και τις τελικές μετρήσεις. μετά από συνομιλία με παλιούς φίλους είπα να ανεβάσω την όλη διαδικασία (Νίκο discus fan σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες χτύπα αλύπητα χα χα χα) Δημήτρη επίσης ευχαριστώ κ εσένα ελπίζω να ζωντανέψει το φόρουμ όπως ήταν πριν από χρόνια. Γιαννη69 αν το διαβάσεις να ξέρεις ότι σε έχω θυμηθεί άπειρες φορές να είσαι καλά όπου και να είσαι και γενικά μου λείπει πολύ η ωραία ατμόσφαιρα που είχαμε εδώ... έχω και άλλα ονόματα από φίλους να μην τα αναφέρω. τέλος πάντων σταδιακά θα ανεβαίνουν και φώτο έως το τελικό αποτέλεσμα. Δυστυχώς δεν δουλεύει τίποτα δεν μπορώ να ανεβάσω φώτος......

Το avatar του χρήστη Diskus Fan
    Ο χρήστης Diskus Fan δεν είναι συνδεδεμένος Discoτρελλαμένος μαθητής Νηπιαγωγείου.
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ-Χα'ι'δάρι.

Προεπιλογή

ΚΑΛΩΣ μας ξανάρθες Παναγιώτη.
    1. Το ενυδρείο... καλό θα ήταν να έχει περισσότερο μήκος (όπως ήδη γνωρίζεις).
    2. Οι ρίζες πρέπει να τοποθετηθούν στο ενυδρείο... πριν μπουν τα ψάρια.
    3. Το νερό σου θα το φτιάξεις στις μετρήσεις των ενυδρείων από όπου θα αγοράσεις τους δίσκους... και μετά θα το πας εκεί, που θεωρείς σωστό.
    4. Το φίλτρο στρώνει γρηγορότερα... σε ΡΗ 7.4-7.6 (αντί του 7 που έχεις)... και με την θερμοκρασία στο 29-30 (αντί πχ. 26-27).
    5. ΠΑΡΑΚΑΛΩ. Ετοιμάσου εσύ και... θα σε ξυλοφορτώσω μέχρι... να το ευχαριστηθείς.
    6. Οι φωτογραφίες πρέπει να έχουν μέγεθος 800 Χ 600 για να "ανέβουν" (διάβασε λίγο και την διαδικασία).-

Παρόμοια Θέματα

1. Η επιστροφή!
    By Ilias in forum Το πρώτο δισκοενυδρείο
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 20-01-2013, 16:40
  2. Duisburg - Η επιστροφή
    By Confucius in forum Πρωταθλητές από κούνια
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο μήνυμα: 16-10-2008, 23:06
  3. Η επιστροφή
    By Yiannis59 in forum Σαν θέλει η νύφη και ο γαμπρός
    Απαντήσεις: 2