Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 εως 20 από 71

Θέμα: Leopard και Ring Leopard

Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2010
    Περιοχή
    Λόντον

Προεπιλογή Leopard και Ring Leopard

Έχω βάλει εδώ και δέκα μέρες, τέσσερα από τα καλύτερα μου δισκάκια σε κύβο (60x60x60) μπας και προλάβω τον διαγωνισμό και κατεβάσω ένα ψάρι (στην κατηγορία με τους χομπίστες). Τα δύο leopard τα έχω μεγαλώσει από σπόρους ενώ τα δύο ring τα πήρα πριν δυο μήνες. Τον τελευταίο μήνα δεν τους έδωσα τη σημασία που έπρεπε και τώρα τρέχω και δεν φτάνω. Κάνω την προσπάθειά μου με τον 'αμερικάνικο' τρόπο. Ενυδρείο bb, kάθε μέρα 80% αλλαγή νερού (νερό από πρόφιλτρα), 6-7 ταϊσματα μόνο καρδιά.

Μέγεθος 10-13cm. Η ποιότητα των φωτογραφιών είναι χαμηλή, αλλά επιφυλάσσομαι για κάτι καλύτερο
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails IMG_0921 (640x480).jpg   IMG_0931 (800x600).jpg   IMG_0958 (800x600).jpg   IMG_0960 (800x600).jpg   IMG_0964 (800x600).jpg  

IMG_0990 (800x600).jpg   IMG_0921 (800x600).jpg  

Ημερομηνία εγγραφής
    Aug 2012
    Περιοχή
    Νεα Φιλαδελφεια

Προεπιλογή

Καλη επιτυχια στο μεγαλωμα,ωραια εμπειρια να μεγαλωνεις μωρα αλλα δεν μπορεις να κανεις "διάλλειμα"στην περιποιηση τους καθως αυτο εχει επιπτωσεις στην αναπτυξη τους.
    Ο διαγωνισμος δισκων ειναι σαν το τσαμπιονς λιγκ και ολοι περιμενουμε με ανυπομονησια να ερθει αυτη η στιγμη ωστε να δουμε απο κοντα ψαρια που βλεπουμε μονο σε φωτογραφιες.
    Η κατηγορια για τους χομπιστες ειναι πολυ σωστη σαν σκεψη γιατι δεν ειναι δυνατον να κατεβει ψαρι απο τα ενυδρεια μας και να χτυπησει θεση απεναντι στους ασιατες η τους εδω αντιπροσωπους τους.Εκτος κι αν στην χομπιστικη κατηγορια κατεβουν ψαρια απο χομπιστες που εχουν μπατζετ απεριοριστο....
    Οπως και να εχει κανε το καλυτερο που μπορεις,κατεβασε το ψαρι που εσυ νομιζεις και ευχαριστησου την εμπειρια.

Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2010
    Περιοχή
    Λόντον

Προεπιλογή

Merci Μήτσο

Το avatar του χρήστη Diskus Fan
    Ο χρήστης Diskus Fan δεν είναι συνδεδεμένος Discoτρελλαμένος μαθητής Νηπιαγωγείου.
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ-Χα'ι'δάρι.

Προεπιλογή

ΚΑΛΗ επιτυχία.-

Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2010
    Περιοχή
    Λόντον

Προεπιλογή

Thanks γερόλυκε!

Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Περιοχή
    Περιστέρι, Αθήνα

Προεπιλογή

Παύλο καλή επιτυχία!!!

Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2010
    Περιοχή
    Λόντον

Προεπιλογή

Ευχαριστώ Γιώργο... Θα το προσπαθήσω αν και είναι αρκετά δύσκολο σε ενάμιση μήνα να φτάσει, έστω και ο μεγαλύτερος, στα 15εκ. Θα ανεβάσω και νέες φωτό σύντομα

Ημερομηνία εγγραφής
    May 2010
    Περιοχή
    Keratsini

Προεπιλογή

Μπράβο!!!Εύχομαι ότι καλλίτερο για το show Παύλο!!!

Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2011
    Περιοχή
    Κερατσινι-χιος

Προεπιλογή

Μπραβο Παυλο..καλη επιτυχια φιλε και ισως συνδιαγωνιστουμε στην χομπιστ!!!!!

Το avatar του χρήστη Diskus Fan
    Ο χρήστης Diskus Fan δεν είναι συνδεδεμένος Discoτρελλαμένος μαθητής Νηπιαγωγείου.
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ-Χα'ι'δάρι.

Προεπιλογή

Βρεεεε... βρεεεεε... σαν τα χιόνια. ΚΑΛΩΣ τα "παιδιά"... τα δικά μας.-

Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2010
    Περιοχή
    Λόντον

Προεπιλογή

Σας ευχαριστω όλους παιδιά... Λοιπόν, τα ψάρια μπήκαν στις 15 Αυγούστου και ο μεγαλύτερος ήταν δώδεκα μισό εκατοστά με ουρά. Σήμερα ειναι 13. Εδώ και μια εβδομάδα γίνονται δυο αλλαγές νερού την ημέρα, της τάξης των 80%.

Όμως, παρακολουθώντας ένα θέμα στο SD με ένα αρκετά έμπειρο μέλος, σκέφτηκα μήπως αλλάξω εντελώς προσανατολισμό και κάνω τρία ταισματα τη μέρα και αλλαγές νερού μετα απο κάθε τάισμα... Παρατηρώ πως τα ψάρια μετα τα πολλά ταισματα δεν ειναι πάντα πεινασμένα και δεν ασχολούνται με τα ψιλολοιδια... Σκέφτομαι λοιπόν να επικεντρωθώ πιο πολυ στο καθαρό νερό παρά στο φαΐ... Έχετε καμία άποψη επι του θέματος;

Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Περιοχή
    Περιστέρι, Αθήνα

Προεπιλογή

Ίσως να επικεντρωθείς πολύ και στα δύο;

Ημερομηνία εγγραφής
    May 2010
    Περιοχή
    Keratsini

Προεπιλογή

Και εγώ πιστεύω ότι πρέπει να προσέχεις και τα δυο. Κάνε πιο μικρά τα γεύματα έτσι ώστε να το τρώνε όλο. Εδώ έχω να σου κάνω και μια παρατήρηση συμβουλή.
    Πιστεύω ότι ότι είχε να σου δώσει το 60x60x60 που τα έχεις σου το έδωσε και θα πρέπει να μεταφερθούν τα ψάρια σε ένα ενυδρείο με 100 με 110εκ μήκος άμεσα.
    Αν μπουν σε τέτοιο και συνεχίσεις να ταΐζεις και να αλλάζεις νερά θα δεις ότι τα 2 εκατοστά στο κάθε ψάρι θα είναι θέμα 1 με 1,5 μήνα.

Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2010
    Περιοχή
    Λόντον

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Periklis Εμφάνιση μηνύματος
    Και εγώ πιστεύω ότι πρέπει να προσέχεις και τα δυο. Κάνε πιο μικρά τα γεύματα έτσι ώστε να το τρώνε όλο. Εδώ έχω να σου κάνω και μια παρατήρηση συμβουλή.
    Πιστεύω ότι ότι είχε να σου δώσει το 60x60x60 που τα έχεις σου το έδωσε και θα πρέπει να μεταφερθούν τα ψάρια σε ένα ενυδρείο με 100 με 110εκ μήκος άμεσα.
    Αν μπουν σε τέτοιο και συνεχίσεις να ταΐζεις και να αλλάζεις νερά θα δεις ότι τα 2 εκατοστά στο κάθε ψάρι θα είναι θέμα 1 με 1,5 μήνα.
    Περικλή τα ψάρια τα είχα στο 400αρι και τα πήρα από εκεί και τα έβαλα στο μικρό πάλι. Ο λόγος που το έκανα αυτό είναι γιατί στο μεγάλο δεν μπορώ να κάνω δύο αλλαγές 80% κάθε μέρα, και γιατί είναι στο σαλόνι, γιατί έχω θέμα με τα φίλτρα και γιατί είναι πολλά λίτρα. Άρα, δεν μπορώ να κάνω πολλά ταίσματα, όπως στο μικρό. Επίσης, αν και το 400αρι είναι και αυτό bb, δεν είναι εύκολος ο καθημερινός (εις διπλούν) καθαρισμός του οσο του μικρού. Επίσης, στο 400αρι έχω και μεγάλους δίσκους που διεκδικούν περισσότερο το φαί και αφήνου τους δικούς μου πίσω.

Όσον αφορά το να προσέχω και τα δύο. Αν κάνω έξι γεύματα καρδιάς, δεν μπορώ ούτε να σιφωνάρω ούτε να κάνω αλλαγή κάθε φορά μετά το τάισμα. Άρα το ενυδρείο θα παραμένει βρώμικο για λίγες ώρες. Αν όμως ταίζω τρεις φορές, τότε μπορώ να κάνω έστω τρεις γεννέες αλλαγές μετά απο κα΄θε τάισμα και να έχω πεντακάθαρο νερό. Εννοείται βέβαια πως όλα αυτά στο μεγάλο ενυδρείο είναι πολύ δύσκολο να γίνουν.

Ημερομηνία εγγραφής
    May 2010
    Περιοχή
    Keratsini

Προεπιλογή

Εχεις δικιο ειναι δυσκολο.Κανε τοτε αυτο που λες με 3 ταισματα την μερα αλλα για μενα δεν μπουσταρουμε ετσι ψαρια.Επισης μαθε εαν ριχνει τιποτα εξτρα σε αυτο τον τροπο.

Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2010
    Περιοχή
    Καρδίτσα

Προεπιλογή

Καλη επιτυχία και απο μένα! Θα συμφωνήσω οτι πρέπει να δώσεις σημασία και στα δύο επίσης παίξε με καμια βιταμίνη να τα βοηθήσεις λιγο.

Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2010
    Περιοχή
    Λόντον

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Στέργιος Εμφάνιση μηνύματος
    Καλη επιτυχία και απο μένα! Θα συμφωνήσω οτι πρέπει να δώσεις σημασία και στα δύο επίσης παίξε με καμια βιταμίνη να τα βοηθήσεις λιγο.
    Θενξ Στέργιο... Μιλάς για εμπορικό σκεύασμα τροφής για δίσκους που να έχει και βιταμίνες;

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Periklis Εμφάνιση μηνύματος
    Εχεις δικιο ειναι δυσκολο.Κανε τοτε αυτο που λες με 3 ταισματα την μερα αλλα για μενα δεν μπουσταρουμε ετσι ψαρια.Επισης μαθε εαν ριχνει τιποτα εξτρα σε αυτο τον τροπο.
    Οκ, θα το κάνω έτσι και αν δεν κάτσει δεν έκατσε... Θα προσπαθήσω να μάθω. Βέβαια, δεν λέει πως με αυτό τον τρόπο τα ψάρια μεγαλώνουν γρήγορα, αλλά πως μπορούν άνετα να φτάσουν στο μέγιστο (απ' ότι τους επιτρέπεται γονιδιακά βέβαια) μέγεθος.

Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2010
    Περιοχή
    Καρδίτσα

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο pavlos Εμφάνιση μηνύματος
    Θενξ Στέργιο... Μιλάς για εμπορικό σκεύασμα τροφής για δίσκους που να έχει και βιταμίνες;

Μιλάω γενικά για βιταμίνες και βελτιωτικά νερού εμπορικά και μη απο τη στιγμή που θες να μπουστάρεις για σόου.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Genirous : 02-09-2016 στις 17:56 Αιτία: Διόρθωση παράθεσης

Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2010
    Περιοχή
    Λόντον

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Στέργιος Εμφάνιση μηνύματος
    Μιλάω γενικά για βιταμίνες και βελτιωτικά νερού εμπορικά και μη απο τη στιγμή που θες να μπουστάρεις για σόου.
    Επειδή δεν το έχω καθόλου, έχεις κάτι να μου προτείνεις;

Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Περιοχή
    Περιστέρι, Αθήνα

Προεπιλογή

Έχοντας ως δεδομένο ότι τα ψάρια απορροφούν συστατικά και από το νερό και από την τροφή, θα μπορούσες να κάνεις ότι καλύτερο και για τα δυο εφόσον ο στόχος σου είναι να "μπουστάρεις" τους δίσκους σου.

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Leopard Snakeskin: Ατέλειες στο pattern?
    By synithisypoptos in forum Είδη και/ή φύλλα δίσκων
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 28-05-2012, 22:17
  2. Ερευνα για αγορα Leopard , snakeskin
    By Chaotica in forum Επιλογή και/ή προσαρμογή δίσκων
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 17-09-2010, 16:57
  3. Μονόφθαλμος leopard.
    By Jonny in forum Πασαρέλα δίσκων
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 23-10-2008, 19:17

Κανόνες καταχώρησης μηνυμάτων