Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 εως 17 από 17

Θέμα: Ανάμιξη δισκων απο διαφορετικούς εκτροφείς

Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2013
    Περιοχή
    Αθήνα

Προεπιλογή Ανάμιξη δισκων απο διαφορετικούς εκτροφείς

Έχω 9 δισκους(απο 10-15εκ) στο μεγάλο ενυδρειο 500 λιτρα , και σκέφτομαι να μεγαλώσω το κοπάδι στους 18.Εχω βρει και τους υπόλοιπους δισκους απο ένα φίλο συγχωμπιστα αλλα είναι απο διαφορετικό εκτροφέα , και το μεγέθους τους είναι παραπλήσιο με τους δικούς μου . Ο εξοπλισμός που διαθέτω για την προσωρινή φιλοξενία αλλα και παρατήρηση των νέων δισκων είναι
    2 άδεια ενυδρεία 100 και 240 λιτρα , θερμάντηρες 200 και 250 watt, 2 sun sun 303 1400/1 min , επειδή έχω διαβάσει πολλά για την καραντινα και την αποπαρασίτωση των νέων δισκων πριν αναμειχθούν με τους παλιούς , αλλα ποτέ δεν έχω επιχείρηση να εισάγω σωστά νέα ψαρια στο κυρίως ενυδρειο και να μην δημιουργήσω προβλήματα , πως με συμβουλεύετε να προχωρήσω ; Επιςης τα νερά μου είναι διαφορετικά στους νέους και τους παλιούς , (νέοι αλκαλικό-παλιοί όξινο)

Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2016
    Περιοχή
    Αττική

Προεπιλογή

Εχω την εντυπωση οτι 18 δισκοι σε 500 λιτρα ειναι καπως υπερβολικα πολλοι... Περιμενε να σου απαντησουν και οι πιο εμπειροι... Διαβασε λιγο αυτο.. σχετικη εμπειρια δεν εχω αλλα συμφωνα με αυτα που εχω διαβασει εδω μεσα μου φαινονται παρα πολλοι οι 18. Ειμαι λιγο οφφ τοπικ απλα το ειπα επειδη ειπες "το σκεφτομαι".

Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2013
    Περιοχή
    Αθήνα

Προεπιλογή

Σε ευχαριστω για την συμμετοχή σου στο θέμα , το προβλημα είναι οτι αν θα πάμε βάση λίτρων πανω απο 10 δεν χωράνε στο ενυδρειο... 10 όμως είναι μικρό κοπάδι , τα προβλήματα θα συνεχιστούν (στρες, μπουνιές, επιθετικότητα) και αυτό είναι που θέλω να αποφύγω και για αυτόν τον λογο κάνω το κοπάδι μεγάλο , ίσως τελικά κρατήσω τους 14-15 και να δώσω τους υπόλοιπους οπως έχει βγει το προγράμμα απο τότε που έστησα το ενυδρειο , προς το παρόν θα κρατήσω ενημερωμένο το θέμα αυτό απο αύριο που θα ξεκινήσω την εισαγωγή των ψαριών στο 240 τελικά όποτε θα δούμε πόσους τελικά δισκους χωράει το ενυδρειο μου

Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2009
    Περιοχή
    Χαλκίδα

Προεπιλογή

εκτός του ότι θα πρέπει να κάνεις προσαρμογή με τεράστια προσοχή λόγο πολύ μεγάλης διαφοράς Ph και σκληροτήτων ( θα σου πάρει μέρες μιας και δεν γίνεται να κλείσει εύκολα η ψαλίδα μεταξύ αλκαλικού και όξινου νερού) πρέπει να προσέξεις και το μεγάλο κοπάδι που πας να φτιάξεις.
    Δεν ξέρω αν θα σου αρέσει καν οπτικά το θέμα με τόσα ψάρια να κουτουλάει το ένα πάνω στο άλλο και στα ξύλα του ενυδρείου σου.
    εκτός αυτού και να αφαιρέσεις μετά μερικούς δεν σημαίνει πως θα αποφύγεις κόντρες, ξύλο και στρές γιατί και πάλι θα αλλάξει η όποια ιεραρχία μπορεί να έχει δημιουργηθεί ...
    Ιωσάς

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.
    Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2013
    Περιοχή
    Αθήνα

Προεπιλογή

Η προσαρμογή θα γίνει στο βοηθητικό ενυδρειο 240 λιτρα και θα είναι γυμνό , για ένα μήνα τουλάχιστον , απο οτι υπολογίζω , βαςικα δεν είχα πολλες επιλογές τα 9 που έχω αυτή την στιγμή τραβάνε ζόρι (φοβούνται )και δυο μικροί τρώνε πολύ ξύλο , ειδικά ο ένας , στο διάστημα αυτό θα κάνω και μια μικρή θεραπεία για εξωτερικά και εσωτερικά παράσιτα , το μήκος του κυρίου ενυδρείου είναι 1.80 με αρκετές κρυψώνες σε όλο το μήκος του και χώρος για κολύμβηση μπροστά , τι άλλες επιλογές έχω ώστε να λύσω το προβλημα του στρες ;;

Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2009
    Περιοχή
    Χαλκίδα

Προεπιλογή

οσες περισσότερες κρυψώνες μπορείς ...
    κατα τα άλλα θα αφήσεις την φύση να κάνει την δουλειά της ...
    θα σου έλεγα να ξανά σκεφτείς το πλήθος των δίσκων πάντως ... προσωπικά δεν θα έβαζα πάνω από 12-13.
    Ιωσάς

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.
    Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2013
    Περιοχή
    Αθήνα

Προεπιλογή

Τελικά πήρα μόνο δυο δισκους απο τους 9 στα 10εκ τους κάνω προσαρμογή στην καραντινα 100 λιτρα , με το ένα φίλτρο sun sun και έχω παρει μπόλι απο το μεγάλο ενυδρειο , πιστεύω οτι όντως 18 δίσκοι διαφορετικοί είναι πολλοί για τα 500 λιτρα , θα βαλω άλλους 3 στο επόμενο διάστημα και στοπ

Το avatar του χρήστη Diskus Fan
    Ο χρήστης Diskus Fan δεν είναι συνδεδεμένος Discoτρελλαμένος μαθητής Νηπιαγωγείου.
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ-Χα'ι'δάρι.

Προεπιλογή

Το πρώτο λάθος που κάνεις είναι... η εισαγωγή νέων ψαριών ( με ότι αυτό μπορεί να συνεπάγεται).
    Το δεύτερο... ότι πας να τα βάλεις μισά_μισά... και μάλιστα σε 100λιτρο.
    Το τρίτο... ότι τα νέα ψάρια και η αλλαγή συνθηκών νερού, πιθανότατα θα δημιουργήσουν συνθήκες για ζευγάρια... με ότι και αυτό συνεπάγεται.
    Μάλλον επιπλέον προβλήματα επιζητείς.
    Η αλλαγή συνθηκών νερού ΔΕΝ είναι απαραίτητα τόσο μακροσκελής (για τα ψάρια που έχεις ήδη)... ο έλεγχος των ψαριών με καραντίνα (εφ' όσον ΔΕΝ υπάρχει ανάλογη εμπιστοσύνη στον προκάτοχο) είναι.-

Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2013
    Περιοχή
    Αθήνα

Προεπιλογή

Αγόρασα 2 δισκους στα 10-13 εκ και τους κάνω καραντινα στα 100 λιτρα και θα προχωρήσω σε αποπαρασίτωση , πριν μπουν στο κυρίως ενυδρειο τι δε γράφω σωςτα ;;
    Το ερώτημα μου είναι , τα ψαρια που πήρα προέρχονται απο διαφορετικό εκτροφέα απο οτι οι δίσκοι που έχω στο ενυδρειο , μια αποπαρασίτωση και προσαρμογή των νέων δισκων σε καραντινα για 2 περίπου μήνες είναι αρκετά ώστε να απαλλαγώ απο τυχόν παράσιτα που μπορει να μεταφέρουν τα ψαρια;; 'Η τελικά είναι μονόδρομος η εισαγωγή νέων δισκων σε παλιούς απο τον ίδιο και μόνο εκτροφέα ;;

Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Περιοχή
    Περιστέρι, Αθήνα

Προεπιλογή

Η απάντηση στο αρχικό σου ερώτημα δε μπορεί να είναι ένα απλό 'ναι' ή 'όχι'. Το γεγονός ότι είναι από διαφορετικό εκτροφέα δε σημαίνει αυτόματα ότι πρέπει να γίνει προληπτική αποπαρασίτωση. Υπάρχει επίσης και το διάστημα όπου τα ψάρια φιλοξενούνται στο ενυδρείο του συνχομπίστα. Αν έμειναν εκεί αρκετό διάστημα μπορείς να έχεις μια εικόνα κατά πόσο αυτά τα ψάρια ήταν/είναι εύρωστα. Γενικά αυτό που προσπαθούμε πάντα είναι να εισάγουμε νέα ψάρια στο ενυδρείο μας με μεγάλη προσοχή και επιφυλακτικότητα από όπου και αν προέρχονται. Η καραντίνα αν και προσωρινή, πρέπει να είναι το δυνατόν 'φιλική' και ασφαλής στα ψάρια, 100 λίτρα δεν είναι ότι καλύτερο όταν έχεις στη διάθεσή σου 240. Το διάστημα 2 μηνών είναι τεράστιο, θα έλεγα ότι 2 βδομάδες είναι αρκετές.

Ωστόσο, δεν προχωράμε σε προσθήκη νέων ψαριών εάν δεν υπάρχει ανάγκη. Θεωρώ πως 9 δίσκοι στα 500 λίτρα είναι ένας ικανοποιητικός αριθμός για να τον αλλάξεις. Εάν το ενυδρείο σου ήταν απροβλημάτιστο, τότε θα ήταν μεγάλο λάθος το ρίσκο της εισαγωγής νέων δίσκων. Διαβάζω όμως από τα συμφραζόμενα ότι υπάρχει έντονο στρες στα ψάρια και καλό θα ήταν να δούμε (σε άλλο θέμα) ποια είναι η αιτία, γιατί θεωρώ πως δεν ευθύνεται ο αριθμός του κοπαδιού.

Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2013
    Περιοχή
    Αθήνα

Προεπιλογή

Genirous, σε ευχαριστω πολύ για την συμμετοχή σου σε αυτό το θέμα, διαβάζω πολύ κάθε μέρα εδώ στο GD, και πραγματικά αξίζετε συγχαρητήρια όλοι που έχετε γράψει πολλά άρθρα για τους δισκους , εάν δεν υπήρχε το GD δεν θα είχα ασχοληθεί με τους δισκους , αλλα η θεωρία απο την πράξη , και τα προβλήματα που έχει το κάθε ενυδρειο έχουν διάφορες μεταξύ τους.
    Επιγραμματικά και να μην κουράζω τον αναγνώστη , μετά απο 2 χρόνια ενασχόλησης μου με τους δισκους , λάθη έκανα πολλά , ακόμα κάνω , κατάφερα να μεγαλώσω απο τα 10 εκ , τουλάχιστον τους μίσους σε ικανοποιητικό μέγεθος αλλα και σε υγεία , τα υπολοιπα έχουν μείνει πίσω σε ανάπτυξη ζουν όμως κανονικά χωρίς προβλήματα μέχρι στιγμής 'η μάλλον αρχίζουν να ξεκινάνε τώρα (σήμερα είδα τον πιο μικρό να κανει σπιντες και να χτυπάει τα τζάμια σαν να θέλει να αυτοκτονήσει .... έκλεισα τα φώτα και συνήλθε )
    Το ενυδρειο μου είχε πολλά προβλήματα απο το καλοκαίρι και μετά, προσπάθησα να το επαναφέρω , πιστεύω επιτυχώς , και χωρίς απώλειες , μου έδωσε ενθουσιασμό να ασχοληθώ και να φτιάξω τις καλύτερες συνθήκες για τον Βασιλιά .Δυστηχως οι μέρες οικονομικά δεν ευνοούν για μεγάλες επενδύσεις δλδ να αγοράσω δισκους στα εκ που είναι οι δικοί μου, όποτε σκέφτηκα να προσθέσω κάποιους δισκους στα 10εκ επιπλέον ώστε να μεγαλώσω το κοπάδι για ασφάλεια
    Τα δισκάκια που πήρα τελικά είναι 2 και η κατάσταση τους όχι και τόσο καλή ( το πιτζεον έιναι αδύνατο στο κεφάλι και κομμένο τα ραχιαία πτερύγια ( μεμβράνες) και επιςης και το δεύτερο έχει κομμένο τα ραχιαία πτερύγια ... η όρεξη τους είναι καλή και τα κόπρανα φυσιολογικά , αλλαγές νερου κάθε μέρα 80% και θα προχωρήσω σε θεραπεία για εσωτερικά και εξωτερικά παράσιτα , δεν ξέρω τι άλλο μου προτείνετε σαν πιο έμπειροι να κάνω

Το avatar του χρήστη Diskus Fan
    Ο χρήστης Diskus Fan δεν είναι συνδεδεμένος Discoτρελλαμένος μαθητής Νηπιαγωγείου.
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ-Χα'ι'δάρι.

Προεπιλογή

Ότι και να σου προτείνουμε... ΑΝ ΔΕΝ έχεις την διάθεση να το κατανοήσεις/ακολουθήσεις καταντάει αυτομάτως περιττό. Όπως για παράδειγμα... η αγορά ψαριών που έκανες και ΔΕΝ είναι σε καλή κατάσταση. Αυτό ΔΕΝ το κάνεις ακόμα και αν η αγορά πρόκειται να γίνει από κατάστημα (όπου ήδη έχουν γίνει κάποιες κινήσεις για αποπαρασίτωση κλπ.).
    ΤΙΠΟΤΑ απολύτως ΔΕΝ σου εξασφαλίζει ότι θα απαλλαγούν από το πρόβλημα επειδή θα τα βάλεις σε καραντίνα ή ότι ΔΕΝ θα "αποκτήσουν" κάτι από τα δικά σου.
    Ξαναλέω... τα 100 λίτρα ΔΕΝ είναι αποδεκτά από πλευράς μου για προσαρμογή/καραντίνα δίσκων.
    Με τα φώτα... ΔΕΝ παίζεις (ανάβω-σβήνω όπως νομίζω). Τα ψάρια στην καραντίνα πρέπει να είναι απόλυτα ήρεμα και κατά την διάρκεια ακολουθείται συγκεκριμένη διαδικασία, πριν τα μεταφέρεις στο κύριο ενυδρείο.
    Τα ψάρια που έχεις είναι πλέον σε ηλικία και μέγεθος αναπαραγωγής και η ασφάλεια της ομάδας γι' αυτά... έρχεται σε δεύτερη μοίρα.
    Διαβάζεις μεν... ΔΕΝ κατανοείς δε.-

Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2013
    Περιοχή
    Αθήνα

Προεπιλογή

Ναι σίγουρα ποτέ δεν αγοράζεις δισκους που δεν είναι σε καλή κατάσταση , απλά κάποιος πρέπει να ασχοληθεί σοβαρά μαζί τους και να προσπαθήσει να τους επαναφέρει εάν έχει την όρεξη και τις δυνατότητες
    Πολύ μεγάλο δίκιο έχεις , εάν οι δικοί μου μεταφέρουν σε αυτούς (νέους) κάποια ασθένεια .... Όντως προβληματίζομαι πολύ
    Όσο αφορά τα 100 λιτρα , προτίμησα να κάνω την θεραπεία την ήπια εκεί για πιο εύκολη αλλαγή στο νερο, σκουπα και παρατήρηση των δισκων .Το φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε ήταν το CMF
    για εξωτερικά παράσιτα μύκητες και προτοζωα
    Τάιζα 2 φορές την ημέρα και τα ψαρια έτρωγαν με όρεξη
    Σήμερα τελειώνει η θεραπεία , θα προχωρήσω σε 100% αλλαγή με νερο ίδιων παραμέτρων , μια εβδομάδα θα έχω κενό απο φάρμακα , και την επόμενη εβδομάδα θα βαλω φάρμακο για εσωτερικά παράσιτα
    Πάντως είναι μια νέα εμπειρία για μένα που μπορώ να πω οτι με γεμίζει αυτοπεποίθηση διότι βλέπω τα ψαράκια μου να ανταποκρίνονται στις θεραπείες και ελπίζω οτι αν είχαν κάποιο προβλημα που απο απειρία δεν το έχω δει θα το καταπολεμήσουμε και θα εισαχθούν στο ενυδρειο εύρωστα .
    Όσο αφορά την συμπεριφορά των ψαριών στο 500αρι, τα φώτα έχουν παραμείνει κλειστά και ελάττωσα την κατεψυγμένη καρδιά σε συχνότητα , διότι διαπίστωσα οτι η καθημερινή χρήση της μου βρωμίζει το νερο και οι αλλαγές που γίνονται στο ενυδρειο καθημερινά (25 λιτρα)δεν επαρκούν για να κρατιούνται τα οργανικά χαμηλά , παρακολουθώ όσο μπορώ να βρω και αλλα προβλήματα και να τα διορθώσω

Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Περιοχή
    Περιστέρι, Αθήνα

Προεπιλογή

Πρέπει να έχεις κατά νου πως οποιοδήποτε φάρμακο εφαρμόζεται, αυτό επηρεάζει το συκώτι των ψαριών. Αυτός είναι ένας από τους βασικούς λόγους που θα πρέπει να λάβει κανείς υπόψην πριν χρησιμοποιήσει θεραπεία, πόσο μάλλον για προληπτικούς λόγους. Υπάρχουν φορές που μια αγωγή μπορεί να ''στείλει'' ταλαιπωρημένα ψάρια. Οι δίσκοι που βρίσκονται σε ''καραντίνα'' τι τροφή δέχονται;

Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2013
    Περιοχή
    Αθήνα

Προεπιλογή

Για το συκωτι δεν το ηξερα.... Προς το παρον τα δισκακια Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_0998.jpg Εμφανίσεις:  27 Μέγεθος:  418,2 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_0999.jpg Εμφανίσεις:  22 Μέγεθος:  486,6 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_1001.jpg Εμφανίσεις:  24 Μέγεθος:  481,6 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_1002.jpg Εμφανίσεις:  21 Μέγεθος:  494,8 KB πανε πολυ καλα, εχουν ορεξη και αυτη την εβδομαδα εχω κενο απο φαρμακα και ταιζω μονο κατεψυγμενη, απο αυτες εδω 4 φορες την ημερα Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_1004.jpg Εμφανίσεις:  24 Μέγεθος:  599,2 KB.Οταν εκανα θεραπεια ταιζα 2 φορες μονο αυτη την τροφη και πολυ λιγο Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  tetra-prima-granules_1_2.jpg Εμφανίσεις:  14 Μέγεθος:  82,4 KB, εχω φτιαξει και δικια μου που περιεχει(καρδια, γαριδες, μπανανα, 1κουταλακι γλυκια παπρικα, 1 κουταλακι σκορδο, 1 κουταλακι σπιρουλινα, 1/2 κιλο αρακα , καροτο,250gr συκωτι μοσχαριου,2 κουταλακια ελαιολαδο, και λιγες ετοιιμες τροφες απο εμποριο) αυτη Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_1005.jpg Εμφανίσεις:  20 Μέγεθος:  608,5 KB
    βασικα αυτη δεν την τρωνε τα μικρα, και απο φαρμακα μεχρι στιγμης εχω χρησιμοποιησει μονο το CMF

Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2013
    Περιοχή
    Αθήνα

Προεπιλογή

Οι δίσκοι μπήκαν στο κυρίως ενυδρειο, δεν προχώρησα σε άλλη προληπτική θεραπεία , τους είδα σε καλή κατάσταση μέχρι τώρα , τρώνε και είναι σε καλή κατάσταση όσο ήταν σε καραντινα , το προβλημα που διαπίστωσα όμως είναι η αναπνοή όλων των δισκων είναι πολύ γρήγορη περνάει τις 70 το λεπτό , και τα νέα δισκάκια απέκτησαν την κουλτούρα των παλιών , δλδ φοβούνται οπως όλο το κοπάδι μέσα στο ενυδρειο .....

Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2013
    Περιοχή
    Αθήνα

Προεπιλογή

Τελικά έλυσα το μυστήριο του φόβου και του στρες μεςα στο ενυδρειο, το προβλημα ήταν το κακό ποιότητα νερο που υπήρχε λογο της κακής κυκλοφοριας του μεςα στο ενυδρειο αλλα και τα πολλά ξύλα που υπήρχαν και εμπόδιζαν την καλή κυκλοφορία του νερου

Παρόμοια Θέματα

1. Προσθεση δισκων
    By antonium98 in forum Το πρώτο δισκοενυδρείο
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 09-09-2013, 12:54
  2. Αγορά Δίσκων-Εκτροφείς?
    By appleimac24 in forum Επιλογή και/ή προσαρμογή δίσκων
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 12-01-2012, 23:34
  3. H εξελιξη των δισκων μου
    By Giannis_4 in forum Πασαρέλα δίσκων
    Απαντήσεις: 24