Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 εως 10 από 10

Θέμα: επιφυλλο

Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2011
    Περιοχή
    Σαμοθρακη

Προεπιλογή επιφυλλο

καλησπερα παιδια!εχθες ειδα σε ενα ξενοδοχειο το συγκεκριμενο φυτο το οποιο το ειχαν μεσα ενα βαζο με νερο την ριζα του και επειδη μου αρεσε πηρα μια ριζα και την εβαλα στο ενυδρειο μου.Ξερει κανενας απο αυτο το φυτο?υπαρχει περιπτωση να βγαλει κατι μεσα στο νερο?ευχαριστω http://www.google.gr/imgres?imgurl=h...9QEwAw&dur=808

Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2011
    Περιοχή
    PONTE DE PREVEZA

Προεπιλογή

σαββα που ξερεις οτι δεν ειναι επικίνδυνο?...........μπορει να ελευθερωσει κατι τοξικο!

αποψη μου πρωτα μαθε κ μετα βαλτο!!...οποτε βγαλτο!!
    ''Πείρα είναι το όνομα που δίνουμε στα λάθη μας!''
    Οscar Wilde

Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2011
    Περιοχή
    Σαμοθρακη

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Buelligan75 Εμφάνιση μηνύματος
    σαββα που ξερεις οτι δεν ειναι επικίνδυνο?...........μπορει να ελευθερωσει κατι τοξικο!

αποψη μου πρωτα μαθε κ μετα βαλτο!!...οποτε βγαλτο!!
    το βγαλα ηδη Σακη.αν δε μου πει καποιος σιγουρα δε θα το βαλω.Ελπιζω να μην εγινε ζημια

Ημερομηνία εγγραφής
    May 2008
    Περιοχή
    Upper Rio Alimo - Αθηνα

Προεπιλογή

Τι συμπερασματα βγαζετε απο αυτο? Με μπερδεψε.

Pests and diseases

In cultivation, these plants have been described as "remarkably free from pests and diseases". Two significant insect pests are aphids on young shoots, buds and flowers, and root mealybugs which attack below soil level. Stems and roots can be rotted by diseases caused by fungi and similar organisms; these include infections by species of Fusarium (a fungus), and Phytophthora and Pythium (both water moulds). Approved chemical treatments can be used in the case of insect attack or these diseases.
    Aphids, mealybugs and other invertebrate pests can spread viruses. Symptoms vary with the species, but a loss of vigour is usual. Cactus virus X has been isolated from S. truncata. There is no treatment for virus diseases; it is recommended that infected plants are destroyed.
    http://en.wikipedia.org/wiki/Schlumbergera
    O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται οικονομικα απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
    Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το greek discus που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2011
    Περιοχή
    Σαμοθρακη

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο delta66 Εμφάνιση μηνύματος
    Τι συμπερασματα βγαζετε απο αυτο? Με μπερδεψε.

http://en.wikipedia.org/wiki/Schlumbergera
    Στην καλλιέργεια, τα φυτά αυτά έχουν περιγραφεί ως "εξαιρετικά απαλλαγμένα από παράσιτα και ασθένειες". Δύο σημαντικά επιβλαβή έντομα είναι αφίδες σε νεαρούς βλαστούς, μπουμπούκια και λουλούδια, και mealybugs ρίζα που επιτίθενται κάτω από το επίπεδο του εδάφους. Βλαστοί και ρίζες μπορούν να σαπίσει από ασθένειες που προκαλούνται από μύκητες και παρόμοια οργανισμών? Αυτές περιλαμβάνουν μολύνσεις από είδη Fusarium (ένας μύκητας), και Phytophthora και Pythium (αμφότερα καλούπια νερού). Εγκεκριμένα χημικές επεξεργασίες μπορούν να χρησιμοποιηθούν στην περίπτωση της επίθεσης ή εντόμων αυτών των ασθενειών.
    Αφίδες, mealybugs και άλλα ασπόνδυλα παράσιτα μπορεί να εξαπλωθεί ιούς. Τα συμπτώματα ποικίλουν ανάλογα με τα είδη, αλλά η απώλεια της σθένος είναι συνήθης. Κάκτος ιό Χ έχει απομονωθεί από S. truncata. Δεν υπάρχει θεραπεία για ασθένειες ιού? Συνιστάται ότι έχουν καταστραφεί μολυσμένα φυτά.

μεταφραση απο google

Ημερομηνία εγγραφής
    May 2008
    Περιοχή
    Upper Rio Alimo - Αθηνα

Προεπιλογή

Δεν καταλαβα με τα αγγλικα μου τι εννοει και θα καταλαβω απο google μεταφραση?
    O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται οικονομικα απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
    Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το greek discus που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2011
    Περιοχή
    Σαμοθρακη

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο delta66 Εμφάνιση μηνύματος
    Δεν καταλαβα με τα αγγλικα μου τι εννοει και θα καταλαβω απο google μεταφραση?
    Σπυρο τα ελληνικα δεν τα εβαλα για σενα τα εβαλα για ατομα σαν και μενα που δεν γνωριζουμε καλα αγγλικα μηπως και βγει καμια ακρη

Ημερομηνία εγγραφής
    May 2008
    Περιοχή
    Upper Rio Alimo - Αθηνα

Προεπιλογή

Το ιδιο ισχυει και για τους αλλους Σαββα μου.
    Τεσπα. Ας μας πει καποιος αν βγαζει καποιο συμπερασμα.

Στην αρχη λεει με λιγα λογια οτι ειναι σουπερ φυτα που δεν καταλαβαινουν τιποτα απο ασθενειες εντομα κλπ ("remarkably free from pests and diseases"), αλλα μετα λεει της παναγιας τα ματια απο προβληματα, μεχρι εξαπλωση ιων.

Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2011
    Περιοχή
    Σαμοθρακη

Προεπιλογή

απο τα γραφωμενα δε βγαινει ακρη ουτε απο αγγλικα ουτε απο ελληνικα εχεις απολυτο δικιο..η μονη ελπιδα αν το ειχε καποιος συχομπιστας...

Το avatar του χρήστη Diskus Fan
    Ο χρήστης Diskus Fan δεν είναι συνδεδεμένος Discoτρελλαμένος μαθητής Νηπιαγωγείου.
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ-Χα'ι'δάρι.

Προεπιλογή

ΔΕΝ γνωρίζω το συγκεκριμένο φυτό.... ούτε έψαξα για αυτό ΑΝ είναι υδρόφιλο... αλλά θα σταθώ σε αυτό που έκανες και που μου θύμισε την κλασική συνήθεια.
    Θα περιγράψω λοιπόν το ερώτημα σου.... με δικά μου λόγια.
    Παίδες ήπια κόνιο.... έκανα καλά ή θα πάθω καμιά ζημιά!!!

Κανόνες καταχώρησης μηνυμάτων

• Δε μπορείτε να δημιουργήσετε νέα θέματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • BB code is Σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι Σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι Σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is Σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι Εκτός λειτουργίας