Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 εως 16 από 16

Θέμα: κυκλοφορητης νερου

Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2012
    Περιοχή
    toyhrakomakedones

Προεπιλογή κυκλοφορητης νερου

Καλησπερα σε ολη την παρεα!
    Θαθελα να ροτησω αν πρωσθερει κατη οκυκλοφοιτης νερου στην καθαριοτιτα του βιθου η του νερου και αν ενοχλει τους δισκους.

Ημερομηνία εγγραφής
    May 2008
    Περιοχή
    Upper Rio Alimo - Αθηνα

Προεπιλογή

Για τους δισκους δεν ξερω, παντως ελυσα το προβλημα "καθαριοτητα του βυθου" μιας δια παντος με δυο 3000ρηδες wave makers στα πλαινα τζαμια ενος rio400 (151x51x66 cm).

Εχω αγγελοψαρα, καρδιναλιους, κορυ, οτο, ανσιστρους. Κλασσικα ψαρια που δεν γουσταρουν την μεγαλη κυκλοφορια κατα τας γραφας.
    Τα τουρμπινακια ειναι τοποθετημενα ψηλα 10 εκ κατω απο την επιφανεια του νερου και χτυπανε, το ενα στο μπροστινο τζαμι μεση και χαμηλα, και το αλλο στο πισω.
    Με λιγο πειραματισμο εχω βρει τη θεση που δεν γινεται περιδινηση και να μενουν τα σκουπιδια σε ενα μερος στο βυθο, αλλα να τα στελνει να τα ρουφανε οι εισαγωγες των φιλτρων.
    Τα αγγελοψαρα και τα αλλα ψαρια (εκτος των καρδιναλιων) γουσταρουν τελικα τη κυκλοφορια. Πανε συχνα και καθονται και μπροστα να τα χτυπαει το "αερακι" στο προσωπο.
    Οι καρδιναλιοι μενος εκτος εμβελειας κυκλοφορητων, αλλα καμια φορα οταν γουσταρουν να "μεταναστευσουν" (προσομοιωση συμπεριφορων στη φυση), δεν τους πειραζει να μπουν στο ρευμα του νερου και να κολυμπησουν και κοντρα.
    O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται οικονομικα απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
    Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το greek discus που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Το avatar του χρήστη Diskus Fan
    Ο χρήστης Diskus Fan δεν είναι συνδεδεμένος Discoτρελλαμένος μαθητής Νηπιαγωγείου.
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ-Χα'ι'δάρι.

Προεπιλογή

Δηλαδή Σπύρο με τα spray bar... ΔΕΝ μπορεί να γίνει αυτό;

Ημερομηνία εγγραφής
    May 2008
    Περιοχή
    Upper Rio Alimo - Αθηνα

Προεπιλογή

Αν ειναι δυνατο το φιλτρο, οχι πολυ ψηλο το ενυδρειο και ειναι γυρισμενο το σπρειμπαρ ολο προς τα κατω, ισως.
    Παλιοτερα σε ενα ριο180 με υψος (μικτο) 50, και με ενα φιλτρο 900 λ/ω ονομαστικη, κανωντας μερικες εξτρα τρυπες απο κατω για να στελνει και στο βυθο νερο, κατι γινοταν.
    Εκανα το ιδιο σε ενα ριο400 με 66 μικτο υψος, και με ενα 2080 (1700 ονομαστικη ροη) και δεν εφτανε το νερο στο βυθο με τοση δυναμη ωστε να παρασυρει τιποτα.
    O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται οικονομικα απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
    Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το greek discus που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2012
    Περιοχή
    Αθηνα

Προεπιλογή

Στο δικο μου (63cm καθαρο υψος) το δευτερο spray bar το εχω βαλει λιγο κατω απο τη μεση του υψους του πλαινου και εχω ανοιξει 4 extra τρυπες που "κοιτανε" προς τα κατω και το μονο σημειο που μαζευει λιγα σκουπιδια ειναι στο τελος του ενυδρειου(160cm μηκος) πριν τις εισαγωγες.
    To πρωτο που το εχω ψηλα δεν φτανει μεχρι κατω για να καθαριζει.
    Βεβαια εχω φτιαξει αλλα spray bar που πιανουν ολο το πλατος του πλαινου.

Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2010
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο delta66 Εμφάνιση μηνύματος
    Για τους δισκους δεν ξερω, παντως ελυσα το προβλημα "καθαριοτητα του βυθου" μιας δια παντος με δυο 3000ρηδες wave makers στα πλαινα τζαμια ενος rio400 (151x51x66 cm).

Εχω αγγελοψαρα, καρδιναλιους, κορυ, οτο, ανσιστρους. Κλασσικα ψαρια που δεν γουσταρουν την μεγαλη κυκλοφορια κατα τας γραφας.
    Τα τουρμπινακια ειναι τοποθετημενα ψηλα 10 εκ κατω απο την επιφανεια του νερου και χτυπανε, το ενα στο μπροστινο τζαμι μεση και χαμηλα, και το αλλο στο πισω.
    Με λιγο πειραματισμο εχω βρει τη θεση που δεν γινεται περιδινηση και να μενουν τα σκουπιδια σε ενα μερος στο βυθο, αλλα να τα στελνει να τα ρουφανε οι εισαγωγες των φιλτρων.
    Τα αγγελοψαρα και τα αλλα ψαρια (εκτος των καρδιναλιων) γουσταρουν τελικα τη κυκλοφορια. Πανε συχνα και καθονται και μπροστα να τα χτυπαει το "αερακι" στο προσωπο.
    Οι καρδιναλιοι μενος εκτος εμβελειας κυκλοφορητων, αλλα καμια φορα οταν γουσταρουν να "μεταναστευσουν" (προσομοιωση συμπεριφορων στη φυση), δεν τους πειραζει να μπουν στο ρευμα του νερου και να κολυμπησουν και κοντρα.
    Θα προσθεσω αλλους δυο λογους:
    1) Ομοιομορφη θερμοκρασια σε ολο το ενυδρειο.
    2) Αναδευση και αναμιξη.

Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2010
    Περιοχή
    Καρδίτσα

Προεπιλογή

στο θέμα κυκλοφορίας και αρκετών ακόμη θετικών, σίγουρα βοηθάει ενας η και περισσότεροι κυκλοφορητές... στο θέμα δίσκων όμως??? Ξέρουμε δεν θέλουν μεγάλη ροή!

Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2012
    Περιοχή
    toyhrakomakedones

Προεπιλογή

Ευχαριστο για τις απαντησεις.αλα δεν καταλαβα αν θα επρεπε να βαλω κυκλοφορητες και αν θα μου ενοχλουν τους δισκους?

Ημερομηνία εγγραφής
    May 2008
    Περιοχή
    Upper Rio Alimo - Αθηνα

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο georgekou Εμφάνιση μηνύματος
    Ευχαριστο για τις απαντησεις.αλα δεν καταλαβα αν θα επρεπε να βαλω κυκλοφορητες και αν θα μου ενοχλουν τους δισκους?
    To αν θα ενοχλουν τους δισκους σου ειναι θεμα των δικων σου δισκων. οπως επισης και το αν χρειαζεται το ενυδρειο σου.
    Δεν εχεις καταλαβει ακομα, οτι καθε ενυδρειο ειναι ξεχωριστο και μια λεπτομερεια μπορει να κανει τη διαφορα.
    Πιο πανω δωθηκαν βασικα μερικες πληροφοριες για το αν χρειαζεσαι και για το αν αξιζει να δοκιμασεις κι εσυ στο ενυδρειο σου.

Ημερομηνία εγγραφής
    Sep 2015
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη

Προεπιλογή

Οι κυκλοφορητές είναι πάντα ανοιχτοί?ή σε κατάσταση περιόδου καθαρίσματος?
    Εγώ οι Δίσκοι μου και το Ουίσκι μου...

Ημερομηνία εγγραφής
    May 2008
    Περιοχή
    Upper Rio Alimo - Αθηνα

Προεπιλογή

Τι εννοεις "κατασταση περιοδου καθαρισματος"?

Ημερομηνία εγγραφής
    Sep 2015
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη

Προεπιλογή

1 η 2 μερες πριν αρχίσεις και καθαρίσεις με σκούπα εννοω, γιατι εβαλα απο χθες εναν και μου κανει το ενυδρείο άστα και λέω αυτο να το βάλω τωρα να δουλεύει συνέχεια μες τους δίσκους η θα είναι μες στο στρές τα ζωντανά?....(Ισως έχω απορία γιατί αγόρασα έναν με 5000λίτρ|ώρα και βαράει κάμποσο κύμα....(Δε με χαλάει εμένα αυτα τα έρμα μήπως)Αλλά κάνει σπέσιαλ δουλειά.

Ημερομηνία εγγραφής
    May 2008
    Περιοχή
    Upper Rio Alimo - Αθηνα

Προεπιλογή

Εβαλες δυνατο μαλλον.
    3000 εφτανε.
    Και τοποθετημενο ψηλα σε τετοιο σημειο που δεν σηκωνει στον αερο το βυθο.
    Ισα να στελνει ενα ελαφρυ ρευμα για να παρασερνει σιγα σιγα τα σκουπιδακια.
    Δεν τα περιαζει το ρευμα.

Αλλα μια στιγμη τι κυκλοφορητης ειναι?
    Wave maker εβαλες? ή καμια αντλια που εχει πιεση (απο αυτες που κανουμε αλλαγη νερου)?

Ημερομηνία εγγραφής
    Sep 2015
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη

Προεπιλογή

ανεμιστήρα....αυτο που λεμε κι οι δυό θα παρω αλλη μια μικρη να το κανω σαν το δικό σου κανει φοβερη δουλεια...

Ημερομηνία εγγραφής
    May 2008
    Περιοχή
    Upper Rio Alimo - Αθηνα

Προεπιλογή

ayto Sun Sun JVP-201
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  spd_2011011593141_b.jpg Εμφανίσεις:  9 Μέγεθος:  14,3 KB

Ημερομηνία εγγραφής
    Sep 2015
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη

Προεπιλογή

Α γειά σου μ ενα 20κακι καθαρίζεις....Φαντάζει και λίγο θαλασσινό χαχα οσο το βλεπω και δουλεύει το άτιμο...

Παρόμοια Θέματα

1. Τυπος ευρεσης ποσοστου μιξης νερου ΑΟ και βρυσης για αλλαγη νερου.
    By delta66 in forum Οξύτητα, σκληρότητα, δυναμικό οξειδοαναγωγής
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 11-01-2012, 14:30
  2. προετοιμασια νερου
    By davidson in forum Γενικά θέματα νερού
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 14-10-2010, 17:25
  3. τιμες νερου
    By discman28 in forum Οξύτητα, σκληρότητα, δυναμικό οξειδοαναγωγής
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 22-04-2010, 19:11
  4. αλλαγες νερου