Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 εως 16 από 16

Θέμα: Δύο φορές καμμένο μπαλλαστ

Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2011
    Περιοχή
    Κερατσινι-χιος

Προεπιλογή Δύο φορές καμμένο μπαλλαστ

για να μην ανοιγω αλλο θεμα μιας και ειμαι στο καταλληλο θελω να σας κανω μια ερωτηση,,,,πριν δεκα μερες ''τα παιξε'' το μπαλαστ απο το φωτιστικο μου,,,,το ανοιξα προσεκτικα οπως απο πανω εδειξε ο ιωσας και τοποθετησα το νεο μπαλαστ που πηρα απο καταστημα αλυσιδα με ηλεκτρολογικα προιοντα,,,,στις 2 μερες τα παιξε,,,,το ξανανοιγω,,,και παρατηρησα οτι δεν ειχε στεγανοποιηση εσωτερικα το μπαλαστ οπως το μαμα,,,,ξαναπερνω μπαλαστ,,,,το πλακωνω σε σιλικονες και και και,,,,,σημερα,,,,καπουτ για αλλη μια φορα και το ενυδρειο εμεινε στο σκοταδι,,,,
    δεν ξερω τι φταιει,,,
    το φωτιστικο ειναι το 1,50 μετρο,,,και κανω την συνδεσμολογια για μια λαμπα,,,δεν ξερω τι να υποθεσω,,,τα καινουργια μπαλαστ που πηρα ειναι της elm ,,,,
    εχετε να προτεινετε καποιο καλυτερο μπαλαστ????η καποια αλλη λυση,,,

υγ

και το δευτερο φωτιστικο ειναι εκτος απο τον ιδιο ακριβως λογο,,,,,εχω κανει μια πατεντα με κατι led απο ebay αλλα ηταν σκετη αποτυχια!!!στο μηνα πανω θαμπωσαν και τρεμοπαιζαν,,,

Ημερομηνία εγγραφής
    Sep 2008
    Περιοχή
    όπου γης και πατρίς

Προεπιλογή

1. χρησιμοποιεις ικανο balast για τις λαμπες σου;
    2. αν ναι το πο πιθανο ειναι να τα εχει παιξει η λαμπα σου

Ημερομηνία εγγραφής
    May 2010
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο thanos459 Εμφάνιση μηνύματος
    ......το φωτιστικο ειναι το 1,50 μετρο,,,και κανω την συνδεσμολογια για μια λαμπα,,.....
    προβλεπεται απο το συγκεκριμενο μπαλαστ συνδεση με μια μονο λαμπα?

Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2011
    Περιοχή
    Κερατσινι-χιος

Προεπιλογή

η λαμπα δεν ειναι λογω του οτι δεν αναβει κ η δευτερη που εχω spare,,,,εννοειται οτι προβλεπεται συνδεση του μπαλαστ κ με μια λαμπα,,,εξαλλου το εχει κ πανω το σχεδιο,,,,,
    δεν ξερω ,,,,,,,βλεπω παλι απο ebay μηπως χτυπησω κατι σε led......

Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2011
    Περιοχή
    PONTE DE PREVEZA

Προεπιλογή

kuki για πες του τι αγορασες εσυ?.....κι αν σε βολεψε!
    ''Πείρα είναι το όνομα που δίνουμε στα λάθη μας!''
    Οscar Wilde

Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2009
    Περιοχή
    Χαλκίδα

Προεπιλογή

κάτι πρέπει να παίζει ή με τα ballast ή με τις λάμπες σου !
    τα βαττ του μπάλαστ είναι ίδια με των λαμπτήρων σου ? είναι αντίστοιχα για Τ5 ή για Τ8 λάμπες ?
    στεγανοποίηση εσωτερική πώς είχε το μαμά ? δεν καταλαβαίνω ... αφού από πάνω δεν το άνοιξες ? δεν έρχεται σε καμία επαφή με νερό ή με υδρατμούς έτσι ..
    Ιωσάς

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.
    Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2011
    Περιοχή
    Κερατσινι-χιος

Προεπιλογή

Ιωσα,,,ειναι ακριβως το ιδιο φιλε,,,,το εργοστασιακο ανοιξα το καλυμμα και ειχε σαν μαυρη σιλικονη σε ολη την πλακετα,,,για στεγανοποιηση,,,,τα αλλα μπαλαστ που πηρα που ηταν ακριβως το ιδιο,,,αλλα δεν ηταν στεγανοποιημενο εσωτερικα,,,,
    απο που πηρατε εσεις τα δικα σας μπαλαστ???οσο για το dimmable ballast τι λεει????

Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Περιοχή
    Περιστέρι, Αθήνα

Προεπιλογή

Θάνο υπάρχουν πολλοί λόγοι που μπορεί να οδηγούν στο ''κάψιμο'' ενός μπάλλαστ. Ανέβασε μια φωτογραφία από το μπάλλαστ που έχεις, να δούμε για τι ακριβώς μιλάμε.

Το avatar του χρήστη Diskus Fan
    Ο χρήστης Diskus Fan δεν είναι συνδεδεμένος Discoτρελλαμένος μαθητής Νηπιαγωγείου.
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ-Χα'ι'δάρι.

Προεπιλογή

Ρε Θάνο ώρες-ώρες... θα ήθελα όταν γράφεις, να είμαι δίπλα σου!!!
    Λέει ότι... ΑΝ καις τα απλά μπάλαστ... άστο καλύτερα γιατί είναι ακριβό. Μόλις "βρεις την άκρη" με το πρόβλημα... αγόρασε το.-

Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2011
    Περιοχή
    Κερατσινι-χιος

Προεπιλογή

λοιπον,,,εχουμε κ λεμε,,,ξαναπηγα στο καταστημα με τα ηλεκτρολογικα που αγορασα τα μπαλαστ κ μου ειπε οτι πρωτη φορα του συμβαινει,,,,,το μπαλαστ που μου καηκε 2 φορες ειναι αυτο

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  BE258-2.jpg Εμφανίσεις:  15 Μέγεθος:  19,2 KB

αν δειτε προσεκτικα κανει και για 2 λαμπες αλλα κ για μια,,,,η συνδεσμολογια ειναι πανω στο μπαλαστ,,,,
    αυτο παντως που μου προτεινε ο πωλητης ειναι να παρω το απλο μπαλαστ για μια λαμπα της ιδιας εταιρειας αφου ετσι κ αλλιως μια χρησιμοποιω,
    το πηρα ,ηρθα σπιτι,φτου κ απ την αρχη να βγαλω σιλικονες να βαλω μονωτικες στα καλωδια που δεν χρησιμοποιω να συνδεσω το νεο μπαλαστ κ να κλεισω το φωτιστικο και να κανω στεγανοποιηση.
    Τωρα το φωτιστικο παιζει κανονικα,,,,αλλα δεν ξερω για ποσο,,,,αυριο βραδυ θα μπει πανω στο ενυδρειο κ ειδωμεν,ν
    Να πω για την εξαιρετικη σταση του καταστηματος που δεν με αφησαν να πληρωσω τα δυο χαλασμενα μπαλαστ αλλα μου τα αντικατεστησαν,,,μαλιστα σημερα που ξαναπηγα ανοιξαν το μπαλαστ μετρησαν καποιους πυκνωτες αν δεν κανω λαθος κ μου ειπαν οτι φαινεται να μην ειναι καμμενο,
    επισης μου ειπαν οτι υπαρχει μια στα εκατο πιθανοτητα να βγηκε καποια παρτιδα ελλατωματικη
    θα δειξει,

Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2009
    Περιοχή
    Χαλκίδα

Προεπιλογή

εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω τι σόι στεγανοποίηση έχει αυτό το ballast ... και για ποιόν λόγο την έχει ...
    Anyway, αφού έγινε η δουλειά σου δεν έχει σημασία.
    τι εννοείς το dimmable ballast τι λέει ?
    Ιωσάς

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.
    Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2011
    Περιοχή
    Κερατσινι-χιος

Προεπιλογή

ιωσα,,,ακου,,,το ''μαμα'' μπαλαστ εξωτερικα φαινεται σαν ενα κανονικο μπαλαστ με μεταλλικο εξωτερικο περιβλημα,
    αν ανοιξεις το καπακι το μεταλλικο απο μπροστα ,θα δεις οτι η πλακετα του μετασχηματιστη ειναι καλυμενη με ενα υλικο μονωτικο σκληρο μαυρου χρωματος,κατι σαν σιλικονη,αλλα σιγουρα δεν ειναι σιλικονη γιατι ειναι παραπολυ σκληρο,με λιγα λογια,δεν βλεπεις ουτε πηνιο ουτε πυκνωτες ουτε καρτα ουτε τιποτα,,,απλα μια πλακετα καλυμμενη με μαυρο στεγανωποιητικο υλικο.
    το μπαλαστ του εμποριου,οταν ανοιξεις το μεταλλικο περιβλημα ,βλεπεις κανονικα τα εσωψυχα του μετασχηματιστη,πυκνωτες,το πηνιακι του και και και,,,,,γ αυτο ελεγα θεμα στεγανοποιησης,,,
    οσο για το dimmable ballast καταλαβαινω οτι ειναι ενας μετασχηματιστης στον οποιο μπορεις να αυξομειωσεις την ταση του,αυξομειωνοντας ως αποτελεσμα και τον φωτισμο,
    τι περιορισμοι υπαρχουν στο θεμα λαμπας και κατα ποσο ειναι ευκολο να επιτυχεις ανατολη δυση ???

Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2009
    Περιοχή
    Χαλκίδα

Προεπιλογή

καταλαβα τι λες Θανο.
    αυτη η μονωση που ειδες το μονο σιγουρο ειναι πως δεν ειναι για στεγανοποιηση μιας και τα μπαλαστ δεν προοριζονται για χρηση με νερα.
    εκτος αυτου αν εχεις ανοιξει το σκαφακι οπως το περιγραφω απο πανω δεν εχει κανεναν λογο το μπαλαστ να ερθει σε επαφη με νερο η υγρασια οποτε και ο προβλημα σου δεν προερχεται απο τετοιον λογο.
    Τα dimmable ballast δεν δουλευουν ετσι απλα και αυτονομα για να κανουν ανατολη δυση...
    Ιωσάς

Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Περιοχή
    Περιστέρι, Αθήνα

Προεπιλογή

Θάνο θα με τρελάνεις... Το μπαλλαστ που έχεις ανεβάσει, το ELT με κωδικό ΒΕ-258-2 δεν είναι dimmable.

Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2011
    Περιοχή
    Κερατσινι-χιος

Προεπιλογή ..

Γιωργο...μαλλον δεν το γραψα καλα να γινω κατανοητος...τα μπαλαστ που πηρα απο το καταστημα ειναι τα elt,κ φυσικα δεν ειναι ρυθμιζομενα...απλα ρωτησα κατα ποσο ειναι εφικτο να βαλει ρυθμιζομενα κ αν το χει κανει καποιος σε αυτου η παρομοιου τυπου φωτιστικο.αλλα εδω διαλυω τα απλα....οπως λεει ο Φανουρης...κατσε να βγαλω ακρη κ βλεπουμε...
    Αυτα που εχω κανει συνοπτικα ειναι

-αγορα κ αντικατασταση του μαμα μπαλαστ με elt με επιλογη συνδεσης μιας κ δυο λαμπων της φωτογραφιας
    .εγω εκανα συνδεσμολογια για μια.

-μετα απο λιγες μερες η λαμπα δεν αναβει....αντικατασταση με ιδιου τυπου elt μπαλαστ...η συνδεση γινεται παλι για μια λαμπα...στις 2,3 μερες παλι δεν αναβει

-αντικατασταση με μπαλαστ elt αλλα με επιλογη συνδεσης μονο μιας λαμπας,,εξωτερικα μοιαζει με το προηγουμενο....αποτελεσματα θα δειξει.ερωτηση
    Παιζει να χω κανει λαθος στην συνδεση των καλωδιων;;;;τα συνδεσα οπως ακριβως ηταν στο εργοστασιακο..

Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Περιοχή
    Περιστέρι, Αθήνα

Προεπιλογή

Θάνο ''παίζουν'' πολλά σενάρια λάθους, είτε δικό σου είτε κατασκευαστικό. Πρώτη φορά ομολογώ μου τυχαίνει ηλεκτρονικό μπαλλαστ που να παίρνει και μια, και δυο λάμπες. Επίσης από αυτά που έγραψες δεν κατάλαβα ακόμα τι λάμπα ή τι λάμπες έχει το φωτιστικό σου. Και το λέω αυτό γιατί σύμφωνα με τον κωδικό του η.μ. ''κάνει'' μόνο για λάμπες Τ8 58W, που είναι από μόνες τους 1,5m κάτι που σημαίνει αυτόματα ότι το φωτιστικό πρέπει να είναι μεγαλύτερο και όχι ίσο.

Πολλές πληροφορίες με πιθανά λάθη και περιορισμούς, αλλά για ηλεκτρονικά μπαλλαστ της Osram, έχω συλλέξει και μεταφράσει εδώ. Πληροφορίες ανάλογες για τα δικά της μπαλλαστ δίνει η εταιρεία ELT εδώ.

Παρόμοια Θέματα

1. Πόσες φορές έχετε ξεχάσει την Α/Ο
    By Confucius in forum Αντίστροφη όσμωση Α/Ο
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 09-09-2008, 02:42

Κανόνες καταχώρησης μηνυμάτων

• Δε μπορείτε να δημιουργήσετε νέα θέματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • BB code is Σε λειτουργία