Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 εως 20 από 41

Θέμα: Αύξηση θερμοκρασίας-έλλειψη οξυγόνου-μειωμένη ανάπτυξη

Ημερομηνία εγγραφής
    May 2008
    Περιοχή
    Upper Rio Alimo - Αθηνα

Προεπιλογή Αύξηση θερμοκρασίας-έλλειψη οξυγόνου-μειωμένη ανάπτυξη

http://www.tovima.gr/science/medicin...le/?aid=482773

Συμπερασμα;
    Φουλ οξυγονο στα δισκοενυδρεια.
    Δεν φτανει η υψηλη θερμοκρασια για υψηλο μεταβολισμο και το πολυ φαι, γιατι μπορει να γυρισει μπουμερανγκ.

ΥΓ αν και δεν ειμαι της αποψης "ολα φουλ", και προτιμω τους φυσιολογικους ρυθμους αναπτυξης.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 08-11-2012 στις 16:58
    O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται οικονομικα απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
    Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το greek discus που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2010
    Περιοχή
    Καρδίτσα

Προεπιλογή

Λίγο πολύ γνωστό το θέμα, οταν παραβιάζουμε τη φύση!

Ημερομηνία εγγραφής
    Aug 2007
    Περιοχή
    Καπανδρίτι Αττικής

Προεπιλογή

οταν φωναζα αεραντλια μου λεγατε εχω ανατάραξη ουστττττ ρεμαλια
    ένα φόρουμ αξίζει όσο τα μέλη του

Αμμά ξέρε πως ίλαντρον όντας κοπή καβάτζιν
    τριγύρου του πετάσσουνται τρακόσια παραπούλια.
    Το 'νιν αντάν να τρώ' την γην τρώει την γην θαρκέται,
    μα πάντα τζιείνον τρώεται τζιαι τζιείνον καταλυέται.
    (απο την 9η Ιουλιου του Βασιλη Μηχαηλιδη)

Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2010
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ

Προεπιλογή

Εγω παντα ημουν υπερ του πολυ και «σωστου» αερα στο συστημα.
    Με το σωστο εννοω να φιλτραρετε ο αερας οσο ειναι δινατον καλυτερα .

Ο χρήστης gianni zym δεν είναι συνδεδεμένος νεος δισκας να δουμε μεχρι ποτε
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2009
    Περιοχή
    agrinio

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kat2 Εμφάνιση μηνύματος
    Με το σωστο εννοω να φιλτραρετε ο αερας οσο ειναι δινατον καλυτερα .
    αν μπορείς γράψε περισσότερες πληροφορίες.
    "Ώπα έχουμε πρόβλημα εδώ"

Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2010
    Περιοχή
    Αθήνα -Υμηττός

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Yiannis59 Εμφάνιση μηνύματος
    Κι εγώ που φωνάζω, τα ίδια λένε......

Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2010
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο MakChem Εμφάνιση μηνύματος
    Κι εγώ που φωνάζω, τα ίδια λένε......
    Καπου το εχασα

Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2009
    Περιοχή
    Κερατσινι

Προεπιλογή

Εσυ μενεις μακρια και δεν σε ακουγεσαι, την αλλη φορα βγες στο μπαλκονι.

Ημερομηνία εγγραφής
    Aug 2007
    Περιοχή
    Καπανδρίτι Αττικής

Προεπιλογή

Δεν σφάξαν που θα βγω στο μπαλκονι γιατι με τα νεα μετρα μπορεί να πηδήξω και να πέσω στην λίμνη
    Δεν με ξεφορτώνεστε ετσι ευκολα για οποιον το πηρε αλλιως

Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2007
    Περιοχή
    Αθήνα

Προεπιλογή

Κάθε οργανισμός μέσω της εξελικτικής του πορείας προσαρμόζει τον οργανισμό του στο περιβάλλον που ζει! Αν δεν τα καταφέρει ... δυστυχώς εξαφανίζεται!
    Όποιος πιστεύει ότι ο Αμαζόνιος είναι φιλόξενος ποταμός νομίζω πρέπει να διαβάσει λίγο πιο πολύ για το περιβάλλον που ζουν οι δίσκοι στη φύση! Μια που γίνεται συζήτηση για το οξυγόνο ειδικά σε περίοδο πλημμύρας και σε συνδυασμό ότι οι δίσκοι προτιμούν μέρη με σχεδόν μηδενική ροή νερού καθώς και η θερμοκρασία του νερού κάνουν τα επίπεδα οξυγόνου είναι πολύ μικρά!
    Βέβαια οι κιχλίδες του Αμαζονίου έχουν βρει λύση σε αυτό το πρόβλημα! Φυσικά δεν το λέω εγώ αλλά:
    Flooded forests waters are typically poorly oxygenated or anoxic due to the decomposition of leaf litter and other organic debris (Crampton, 1998). Like other Amazonian cichlids, S. haraldi exhibits a suite of biochemical adaptations that permit efficient anaerobic respiration during periods of hypoxia. These are documented by Chippari-Gomes et al. (2005).
    Σύντομα θα γράψω επί του θέματος φυσικά βασισμένα σε επιστημονικές μελέτες! Ήδη με έχουν ξαφνιάσει πολλά από όσα διάβασα!
    Υπομονη ...

Οι δίσκοι είναι "φτιαγμένοι" να ζουν και σε νερά με ελάχιστες -μη πω μηδαμινές- ποσότητες οξυγόνου (και μάλιστα αναπαράγονται σε αυτή τη περίοδο!!!). Η δε ανάπτυξη τους στα νερά του Αμαζονίου είναι αδιαμφισβήτητα (ελπίζω) η καλύτερη δυνατή τουλάχιστον σε σύγκριση με οποιοδήποτε ενυδρειακό σύστημα!
    Από την άλλη δεν έχουμε παρατηρήσει μεγαλύτερο τελικό μέγεθος των δίσκων εκτροφής που γεννιούνται και μεγαλώνουν σε νερό με "πολύ" οξυγόνο σε σύγκριση με τους άγριους που γεννιούνται μεγαλώνουν και ζουν σε νερά με "λίγο" οξυγόνο.

Συμπερασματικά το παραπάνω άρθρο δεν μπορεί να έχει εφαρμογή στους δίσκους και γενικά στις κιχλίδες του Αμαζονίου.
    Προσωπικά θα διάλεγα μια μέση οδό χωρίς υπερβολές -όπως ήδη έχω κάνει τουλάχιστον σε αυτό το θέμα!!

Knowledge is having the right answer
    Intelligence is asking the right question

Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Περιοχή
    Περιστέρι, Αθήνα

Προεπιλογή

Έχει συζητηθεί εκτενώς το θέμα περί σημείου κορεσμού του διαλυμένου οξυγόνου στο νερό και ένα παραδοσιακό ενυδρειακό σύστημα δεν μπορεί καν να το αγγίξει. Σκεπτόμενοι πάντα τον ασφαλέστερο τρόπο κράτησης δίσκων, σκεπτόμενοι επίσης τη μέγιστη σημασία αυτού (Δ.Ο.) για ένα ενυδρείο, για όλες τις βιοχημικές διεργασίες των οργανισμών που ζουν σε αυτό, και δεν εννοώ μόνο τα ψάρια, προσπαθούμε πάντα να προτείνουμε και να κρατάμε τον μέγιστο δυνατό αερισμό. Ακόμα και αν νομίσει ότι υπερβάλει κάποιος, πάλι είναι πολύ μακρυά από το σημείο κορεσμού, που άλλωστε είναι και αυτό μέσα στις βέλτιστες συνθήκες διαβίωσης.

Το θέμα άγριοι είναι μια διαφορετική ενότητα και συμφωνώ με τον Γιώργο πως έχουν την δυνατότητα να ζήσουν σε χαμηλότερα επίπεδα οξυγόνου από τους εκτροφής. Αν και ο Αμαζόνιος έχει κατά περιόδους αρκετή ανατάραξη επιφάνειας του νερού, έχουν μετρηθεί πολύ χαμηλά επίπεδα οξυγόνου σε βιότοπους δίσκων, κυρίως κατά την περίοδο ξηρασίας όπου άλλωστε μπορεί κάποιος να συλλέξει δίσκους.

Διαλυμένο οξυγόνο και σημείο κορεσμού
    Νιτροποίηση και οι παράγοντες που την επηρεάζουν
    Άρθρο-οδηγός για την αναπαραγωγή των δίσκων (από το περιοδικό "info κατοικίδια")

Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2010
    Περιοχή
    Καρδίτσα

Προεπιλογή

Συμπέρασμα? Στους άγριους δεν έχουμε θέμα με το οξυγόνο ενω στους εκτροφής έχουμε?

Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2007
    Περιοχή
    Αθήνα

Προεπιλογή

[προσωπικη αποψη απο εμπειρια και σε αγριους και σε εκτροφης]
    Δεν θα ηθελα να κανω διακριση σε εκτροφης - αγριους καθως πιστευω πραγματικα οτι το σωμα, οι λειτουργιες του, τα οργανα του και οι δυνατοτητες αυτων δεν εχουν αλλαξει!
    Το μονο που αλλαξε ειναι τα χρωματα! Ολα τα αλλα -οσο μπορω να δω και να διαβασω- ειναι ομοια!!
    [\προσωπικη αποψη απο εμπειρια και σε αγριους και σε εκτροφης]

Ενα θεμα ειναι βεβαια οτι σε ενα ενυδρειο οπως και να το κανουμε δεν μπορουμε να παραβλεψουμε και τις αναγκες και των αλλων οργανισμων που ζουν σε αυτο ... και δεν ειναι μονο τα ψαρια ... πχ τα πολυτιμα βακτηρια που καταναλωνουν τους ρυπους! Και αυτα χρειαζονται ικανη ποσοτητα οξυγονου ωστε να μπορεσουν να λειτουργησουν με ικανοποιητικο τροπο! Οποτε μια χρυση τομη αναλογα με το ενυδρειο (λιτρα, πληθυσμός ψαριων, προελευση ψαριων κοκ) νομιζω ειναι η πιο καλη λυση!
    Πχ θα ηθελα παρα πολυ να εχω ακινητο σχεδον νερο στους δικους μου που το γουσταρουν γνωριζοντας οτι στη φυση αν βρισκονταν σε ενα τετοιο μερος με τετοια ροη θα εφευγαν απο εκει αλλα μια που δεν εχω αεραντλια ειμαι "αναγκασμενος" να εχω πολυ καλη αναταραξη ... Για να κερδισω ομως κατι (να μην εχω αεραντλια) πρεπει να χασω κατι (να εχω καλη ροη και αναταραξη). Ως γνωστον τα ψαρια χανουν κατι δυστυχως -μακαρι να υπηρχε τροπος να χασω εγω κατι και να μην την "πληρωναν" αυτα!
    Πια το ιδιο θα εκανα και σε εκτροφης οποτε δεν μπορω να τα ξεχωρισω αναλογα με τη προελευση τους!

Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2010
    Περιοχή
    Καρδίτσα

Προεπιλογή

Κοινώς οξυγόνο παντού!

Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2007
    Περιοχή
    Αθήνα

Προεπιλογή

Ειναι μια καλη πρακτικη ωστε να μη διακινδυνεύσεις προβλημα στην βιολογια!

Οι αγριοι δεν θα πεθανουν ακομα και σε σχεδον μηδενικες συγκεντρωσεις οξυγόνου ... πιστευω και οι εκτροφης (σιγουρα εχουν κληρονομησει την ικανοτητα αυτη απο τους προγονους τους).

Οι κινδυνοι ομως σε ενα ενυδρειο ειναι πολλαπλοι και συναρτηση πολλων πραγματων οποτε καλυτερα να μη πιεζεις την τυχη σου!

Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Περιοχή
    Περιστέρι, Αθήνα

Προεπιλογή

Το συμπέρασμα είναι προσωπική υπόθεση του καθενός από εμάς, θα το βγάλετε μόνοι σας, διαβάζοντας όλη την πληροφορία και την γνώση. Άλλωστε όσοι από εμάς φτάνουμε σε ένα συμπέρασμα, το οποίο γράφουμε, είναι πάντα προσωπική άποψη.

Το avatar του χρήστη Diskus Fan
    Ο χρήστης Diskus Fan δεν είναι συνδεδεμένος Discoτρελλαμένος μαθητής Νηπιαγωγείου.
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ-Χα'ι'δάρι.

Προεπιλογή

Τι θα πάθει ένας άνθρωπος... ΑΝ λάβει ποσοστό οξυγόνου μεγαλύτερο από αυτό που υπάρχει, στην συνήθη σύνθεση του ατμοσφαιρικού αέρα;

Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2010
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ

Προεπιλογή

Τι θα παθει ενας ανθρωπος....ΑΝ λαβει ποσοστο CO2 μεγαλυτερο απο αυτο που υπαρχει στην συνηθη συνθεση του ατμοσφαιρικου αερα;

Ημερομηνία εγγραφής
    Aug 2007
    Περιοχή
    Καπανδρίτι Αττικής

Προεπιλογή

Μπλέξαμε με τους υποβρύχιους
    Δεν μου λες τι θα γινει αν ενας που υπηρετεί στα υποβρύχια θελει να κοιμαται με το παραθυρο ανοικτό

Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2010
    Περιοχή
    Αθήνα -Υμηττός

Προεπιλογή

Ο συσχετισμός των Αμαζονιακών φυσικοχημικών παραμέτρων, με τις αντίστοιχες στα κλειστά ενυδρειακά συστήματα, είναι απόλυτα λανθασμένος. Είναι ΜΕΓΑΛΗ ουτοπία να πιστέψουμε ότι μπορούμε να δημιουργήσουμε μία φυσικοχημική μικρογραφία του ποταμού σε ενυδρείο ακόμα και ΤΕΡΑΣΤΙΩΝ διαστάσεων.

Οι κρίσιμες φυσικοχημικές παράμετροι (αυτές που γνωρίζουμε, αλλά και άλλες που ΔΕΝ γνωρίζουμε) είναι απόλυτα αλληλένδετες μεταξύ τους, με αποτέλεσμα, το να συγκρίνουμε περιεκτικότητα οξυγόνου Αμαζονίου με περιεκτικότητα οξυγόνου δισκοενυδρείου, είναι τουλάχιστον αφελές. Για παράδειγμα, 2 ή 3 ppm O2 στο ποτάμι, μπορεί να αντιστοιχούν με 4 ή 5 ή 6 ppm Ο2 σε δισκοενυδρείο (δεδομένου των ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετικών συστημάτων). Θα πρέπει οπωσδήποτε να λάβουμε υπόψη μας τις μεγάλες διαφοροποιήσεις, μεταξύ του κλειστού ενυδρειακού συστήματος και του Αμαζονίου, σε καίριες παραμέτρους, όπως D.O.C., ORP, ρΗ (όχι ως τιμή αλλά ως αιτία της τιμής, στο ποτάμι από οργανικά οξέα - στο ενυδρείο από ανόργανα οξέα), κ.λ.π.

Στη σοβαρή ενυδρειακή βιβλιογραφία θαλασσίων υφάλων (reef), είναι πολύ χαρακτηριστικοί οι πίνακες που αναφέρονται στις κρίσιμες παραμέτρους των συγκεκριμένων βιότοπων. Οι πίνακες είναι συγκριτικοί και στην πρώτη στήλη υπάρχουν οι πραγματικές τιμές νερού στους υφάλους και δίπλα οι αντίστοιχες προτεινόμενες τιμές για τα κλειστά ενυδςειακά συστήματα. Από τη σύγκριση τιμών προκύπτει ότι οι περισσότερες προτεινόμενες ενυδρειακές τιμές είναι αυξημένες κατά 20-40% σε σχέση με τις πραγματικές τιμές της θάλασσας. Αυτό "λέει πολλά", και ο νοών νοείτω......

Συνοψίζοντας, κατά την εκτίμηση μου, ΦΟΥΛ οξυγόνο στα δισκοενυδρεία.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Δεν έχει ανάπτυξη
    By vlachopoylosn in forum Greek Discus Φόρουμ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 27-04-2016, 23:57
  2. έλλειψη καραντίνας!! θεραπια στο κύριος ενυδρείο ?
    By georgem in forum Προβλήματα σε σώμα, μάτια, πτερύγια
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 02-12-2011, 12:48
  3. Ελάχιστη ποσότητα οξυγόνου;
    By Diskus Fan in forum Διοξείδιο του άνθρακα (CΟ2), οξυγόνο (O2)
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 12-11-2011, 07:13
  4. Αύξηση ΦΠΑ
    By www.nemoworld.gr in forum Nemoworld.gr
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 01-07-2010, 18:40
  5. Αντιμετώπιση έλλειψης οξυγόνου
    By yiapas in forum Διοξείδιο του άνθρακα (CΟ2), οξυγόνο (O2)
    Απαντήσεις: 52
    Τελευταίο μήνυμα: 01-11-2008, 09:59

Tags for this Thread

Κανόνες καταχώρησης μηνυμάτων

• Δε μπορείτε να δημιουργήσετε νέα θέματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • BB code is Σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι Σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι Σε λειτουργία