Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 εως 20 από 38

Θέμα: Θέρμανση - εναλλακτικές μορφές θέρμανσης

Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2009
    Περιοχή
    Χαλκίδα

Προεπιλογή Θέρμανση - εναλλακτικές μορφές θέρμανσης

το πετρέλαιο φέτος θα είναι απλησίαστο .....
    όσοι έχουν τζάκι θα είναι από τους τυχερούς χωρίς να σημαίνει πως τα ξύλα είναι ιδιαίτερα πιο φθηνά ..
    για όσους μένουν σε πολυκατοικία και δεν υπάρχει τρόπος τοποθέτησης ούτε τζακιού αλλά ούτε σόμπας ποια θεωρείτε πως είναι η καλύτερη -οικονομικότερη λύση ?
    έχετε δουλέψει για ολόκληρο χειμώνα air-condition ώστε να διαπιστώσετε διαφορά στο τιμολόγιο ΔΕΗ - πετρέλαιο ?
    έχετε καθόλου εμπειρία από τα panel υπέρυθρης ακτινοβολίας ? υπόσχονται σε φυλλάδια κόστος 8ώρου θέρμανσης με περίπου 0,25Ε (το 8ώρο όχι την ώρα).

πραγματικά πρέπει κάτι να γίνει γιατί απλά δεν βγαίνει ...

Υ.Γ η λύση "περισσότερα ρούχα", "κουβέρτα" κτπ δεν "παίζει" διότι περιμένουμε μωρό και δεν παίζουν αυτές οι επιλογές ...
    Ιωσάς

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.
    Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Ημερομηνία εγγραφής
    Aug 2007
    Περιοχή
    Καπανδρίτι Αττικής

Προεπιλογή

την διαφημιση του λιροη μερλυν την ειδες ;; σομπα πελλετ και δεν θελει καμιναδα μια τρυπα στο μπαλκονι την πηρε κολλητος 760 κατι εβρα

το aircondition εχει πολλα αλλά που ξεκινουν απο τα κερατιατικα της ΔΕΗ οσο ανεβαινει η καταναλωση στα 3000 KW ειχα 180 εβρο κερατιατικα
    ένα φόρουμ αξίζει όσο τα μέλη του

Αμμά ξέρε πως ίλαντρον όντας κοπή καβάτζιν
    τριγύρου του πετάσσουνται τρακόσια παραπούλια.
    Το 'νιν αντάν να τρώ' την γην τρώει την γην θαρκέται,
    μα πάντα τζιείνον τρώεται τζιαι τζιείνον καταλυέται.
    (απο την 9η Ιουλιου του Βασιλη Μηχαηλιδη)

Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2008
    Περιοχή
    ΦΛΩΡΙΝΑ

Προεπιλογή

Τι να πω και γω που είμαι άνεργος έξω τον χειμώνα έχουμε και -30c (όπως πέρυσι)
    και εχω δισκοενυδρείο στους 30c!
    60 βαθμοί C διαφορά... θα την παλέψω και φέτος?
    Βασίλης Φλώρινα

Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2011
    Περιοχή
    Κερατσινι-χιος

Προεπιλογή

ειχε μια εκθεση που ετυχε και πηγα,,,με θεμα φθηνη θερμανση,,,τα ειδα ολα,,,πελλετ,σομπες ,πανελ,,,,ενεργειακα τζακια,,,,aircontition και πολλα αλλα καλουδια,,,σκοπος ειναι ποσα διαθετεις,,
    εγω ενδιαφερομαι για τζακι ενεργειακο αλλα να συνδεεται με τα καλοριφερ,,,,και με καμιναδα ετοιμη,,,ειδα να στοιχιζει κανα 4000 χιλιαρο για πλακα,,,,αλλα ειναι αρκετα τα λεφτα,,,,πετρελαιο δεν παιζει να βαλουμε φετος στην πολυκατοικια,,,ειλικρινα δεν ξερω ,,,,,,,,,,παντως ιωσα,ο κουμπαρος μου περσι με μωρο ,,,την εβγαλε ολο το χειμωνα με aircondition,,,δεν μπορουσε αλλιως γιατι στην πολυκατοικια δεν εβαζαν πετρελαιο,,,,,φετος σκεφτεται να βαλει ενα μηχανισμο,,,που λειτουργει με ρευμα και συνδεεται στο κολεκτερ,,,σαν λεβητας ιοντων,,,,αλλα πρεπει να χεις αυτονομη θερμανση,,ακομα ομως δεν ειναι και αυτος σιγουρος γιατι οι γνωμες ειναι διφορουμενες σχετικα με την αποτελεσματικοτητα αυτων των ειδων θερμανσης

Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2009
    Περιοχή
    Χαλκίδα

Προεπιλογή

μπορείς να μετατρέψεις το τζάκι σε ενεργειακό με το ανάλογο κόστος.
    όπως επίσης αν είσαι σε μονοκατοικία και δεν έχεις τζάκι μπορείς να βάλεις.
    αν είσαι όμως σε πολυκατοικία όπως εγώ και σε δεύτερο όροφο που δεν μπορείς να βάλεις ούτε τζάκι αλλά ούτε σόμπα για να βγάλεις μπουρί τι κάνεις ?
    εκεί είναι το θέμα ...
    air-condition .... με τα τιμολόγια της ΔΕΗ που έχουν πάει στον Θεό και που αναμένουμε νέες αυξήσεις πόσο να το καις και αυτό πια ?
    Ιωσάς

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.
    Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Ημερομηνία εγγραφής
    Aug 2007
    Περιοχή
    Καπανδρίτι Αττικής

Προεπιλογή

ωρε η σομπα που σου ειπα δεν θελει καμιναδα μια τρυπα στον τοιχο να βγει εξω 5-10 εκατοστα

Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2009
    Περιοχή
    Χαλκίδα

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Yiannis59 Εμφάνιση μηνύματος
    ωρε η σομπα που σου ειπα δεν θελει καμιναδα μια τρυπα στον τοιχο να βγει εξω 5-10 εκατοστα
    θα το δώ ατό που λές Γιάννη .. αλλά από την άλλη δεν έχω χώρο για σόμπα γμτ ...
    Ιωσάς

Ημερομηνία εγγραφής
    Aug 2007
    Περιοχή
    Καπανδρίτι Αττικής

Προεπιλογή

Ειναι πολυ μικρη σε φαρδος πλατος μονο υψος εχει γυρο στο 1,30 υψος πανω κατω με το ματι

Ημερομηνία εγγραφής
    May 2010
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ

Προεπιλογή

εχουν βγει στην αγορα πολλοι επιτηδειοι και εκμεταλευονται την συγκυρια.

Η συμβουλη μου ειναι να αποτανθειτε σε εναν ειδικο (μηχ/γο μηχανικο) να σας κανει προτασση για τον συγκεκριμενο χωρο. Καθε χωρος και χρηστης εχει διαφορετικες αναγκες και δεν υπαρχει μια συνταγη για ολα.

Επισης προσεξτε γιατι πολλες απο τα διφημιζομενα ειναι απατη.

Εν ολιγοις θα σας πω τα εξης.

Υπαρχουν 2 κατηγοριες ως προς το καυσιμο:
    - ορυκτο ή βιομαζα (πετρελαιο, pellet, ξυλα)
    - ηλεκτρικο

ολες οι ηλεκτρικες συσκευες, πλην αντλιων θερμοτητας, εχουν περιπου τον ιδιο συσντελεστη αποδοσης
    Η υπερυθρη θερμανση ειναι μια ιδιαζουσα περιπτωση. Ωστοσο δεν προσφερει αυτα που διαφημιζονται με μεγαλο αντιτιμο την ποιοτητα θερμανσης.
    Με τις νεες τιμες πετρελαιου οι ηλεκτρικες συσκευες "καταναλωνουν" σε ευρω περιπου τα ιδια με το πετρελαιο.

Οι αντλιες θερμοτητας εχουν τελειως διαφορετικο τροπο λειτουργιας. Ολες οι υπολοιπες συσκευες μετατρεπουν ενεργεια ή ενω αυτες μεταφερουν-αντλουν θερμικη ενεργεια. Για αυτον το λογο εχουν τη μικτροτερη καταναλωση (σε κοστος παντα). Ο βαθμος αποδοσης τους σε θερμασνη καθοριζεται απο το λεγομενο COP. Οσο πιο μεγαλο τοσο καλυτερο. Κυμαινεται απο 2 εως 5.
    Ολες οι αντλιες θερμοτητας (πλην των υψηλων θερμοκρασιων) μπορουν να δωσουν και ψυξη (το οποιο ειναι σημαντικοτατο).
    Τα κλιματιστικά ή σπλιτακια ή split unit ειναι αντλιες θερμοτητας αερα/ψυκτικου υγρου σε αντιθεση με τις αντλιες που ειναι αερα/νερου (απλοποιημενα χαρην εππεξηγησης).

Το ειδος της θερμανσης οσον αφορα τον τροπο (μεταφορα, ακτινοβολια, συνδυασμος) ειναι διαφορετικο σε καθε τεχνολογια.
    Καθε ανθρωπος εχει διαφορετικη ευαισθησια και μπορει να μην ανεχεται ή να δυσανασχετει με καποιον απο αυτους.

ΥΓ και για να οσους δεν το καταλαβαν, τα διαφημιζομενα για συσκευες τυπου "λεβητες ιοντων" ή αλλες ειναι ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ.

Ημερομηνία εγγραφής
    Aug 2007
    Περιοχή
    Καπανδρίτι Αττικής

Προεπιλογή

Σωστα οσα λες και συμφωνώ απόλυτα εαν καποιος ψαχνει για εναλλακτική θέρμανση (μόνιμη λύση στο σπιτι του) η περιπτωση του ιωσα ειναι τελείως διαφορετική ψαχνει για κατι προχειρο γρηγορο και φθηνο λογο πελαργου.
    Δυο χρονια το ψαχνω και με την απατη και κομπινα που εχω συναντήσει δεν κατελειξα ακομα (εχω ενεργιακο τζακι 20 χρονια) αλλα τοτε που μυαλα να προβλεψω για ζεστο αερα και στα αλλα δωματια τωρα για να το κανω πρεπει να κανω το σπιτι γιαπι και πεφτει και παντοφλα με την παραμικρη κακοτεχνια

Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2010
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ

Προεπιλογή

Ιωσα εαν αναλογιστης οτι για το νεογεννητο θα πρεπει να εχεις μια σταθερη θερμοκρασια γυρο στους 21 βαθμους πιστευω οτι η λυση που σου πρωτινη ο Γιαννης (εαν μενεις και σε ενοικιο )ειναι μονοδρομος , τωρα προσωπικα το air-condition το θεωρω επικινδυνο για το νεογεννητο.

Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2011
    Περιοχή
    PONTE DE PREVEZA

Προεπιλογή

ρε που μας καταντησανε λεω γω?...............

ιωσα καλοδεχουμενο φιλε. νομιζω οτι του boss ειναι η καλυτερη λυση μιας κ που οι επιλογες δεν ειναι πολλες.
    κ το aircondition δεν ειναι ασχημο αλλα θα πρεπει να ναι κ μεγαλο κ inverter.

οπως κ ναχει λογω μωρου η θερμανση κ το ζεστο νερο απαραιτητα οπως κ η γαληνη στο σπιτι κ οχι το αγχος κ η απισιοδοξια που μας δημιουργειτε μερα με τη μερα.......

υγ. σημερα ειχε ενα ενθετο στον ελευθερο τυπο ,νομιζω, για ολες αυτες τις μορφες εναλλακτικης θερμανσης κλπ
    ''Πείρα είναι το όνομα που δίνουμε στα λάθη μας!''
    Οscar Wilde

Ημερομηνία εγγραφής
    Sep 2010
    Περιοχή
    Αιγάλεω

Προεπιλογή

Ιωσά ρίξε μια ματιά και στα πάνελ θέρμανσης.
    Το ψάχνω και εγώ αυτό τον καιρό και είμαι ανάμεσα στα πάνελ και στη σόμπα που λέει και ο Γιάννης.
    ''O πολιτισμός κάθε λαού και η ηθική του φαίνεται από τον τρόπο που συμπεριφέρεται στα ζώα.''
    M.Gandhi

Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2008
    Περιοχή
    Καρδίτσα

Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Περιοχή
    Περιστέρι, Αθήνα

Προεπιλογή

Καταρχήν Ιωσά με το καλό να σας έρθει το νέο μέλος!!!

Στο θέμα σου τώρα, η προσωπική μου (και ταπεινή) άποψη είναι πως σε σπίτι που δεν είναι μονοκατοικία, το μόνο που αξίζει να χρησιμοποιήσεις για θέρμανση είναι το ρεύμα. Παραδοσιακές-ποιοτικές-επώνυμες συσκευές με όσο γίνεται μεγαλύτερο συντελεστή απόδοσης-κατανάλωσης.

Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2010
    Περιοχή
    Καρδίτσα

Προεπιλογή

Ιωσά με το καλό το νέο μέλος! Αποψή μου είναι οτι ολα είναι ρίσκο κ τίποτα δε ήρθε για να μείνει πλέον! Ειδικά εαν δεν είναι κ δικό σου το σπίτι κ εαν δεν έχει γίνει κ καλη μελέτη εξ αρχής τότε τα πράγματα είναι δύσκολα... για μένα οτι κ να βάλεις το ιδιο θα σου βγει στο τέλος. πχ δίνεις τώρα 700-1000 παίρνεις μια σόμπα πέλετ η ξύλο ωραία! του χρόνου τι γίνεται??? Εαν τα φτάσουν στα ύψη? Που θα φτάσουν... Το ιδιο έγινε κ με το αέριο στα αυτοκίνητα τρέξαν ολοι βάλαν αέριο κ σε λίγο θα τραβάνε τα @@@@@ τους! Κοροιδεύουν το κόσμο για μια ακόμη φορά.

Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2009
    Περιοχή
    Χαλκίδα

Προεπιλογή

σας ευαριστω ολους για τις ευχες σας!!!
    κοιταω λιγο το θεμα υπερυθρης θερμανσης. εχω βρει κ ενα αρθρο αλλα δεν εχω βρει τον χρονο να το μελετησω.
    υποσχονται πολλα με μηδαμινο σχετκκα κοστος..
    θελει μελετη το πραγμα.
    για την ιστορια ειμαι σε δικο μου σπιτι, πολυκατοικιας,δευτερου οροφου.
    και δυστυχως χωρις τζακι
    Ιωσάς

Ημερομηνία εγγραφής
    Aug 2007
    Περιοχή
    Καπανδρίτι Αττικής

Προεπιλογή

Φιλος που εβαλε ενα μονο καδρο για δοκιμη κλαίει τα λεφτα του δεν ξερω αν μπουν πολλα με μελετη αν εχουν αποτελεσμα

Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2009
    Περιοχή
    Χαλκίδα

Προεπιλογή

http://www.realestatekavala.com/wp-c...-prospekt1.pdf

γιατί έτσι Γιάννη ?? υπόσχονται τόσα πολλά .. που τα μισά να κάνουν θα είναι ΟΚ ...
    τόσο χάλια η κατάσταση ??
    υπάρχουν εμπειρίες για υπέρυθρα πάνελ από άλλους ?
    Ιωσάς

Ημερομηνία εγγραφής
    May 2010
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ

Προεπιλογή

ΘΑ ερθω και θα σου ζεστανω εγω το σπιτι. Ειναι μια καινουρια τεχνολογια που εκμεταλευεται το ζεστο αερα της εκπνοης μου σε συνδυασμο με τις ειδικες ικανοτητες μου .....μπλα κλπ.....
    Θα σου κοστιζω μολις 200€ το μηνα.
    Το κλεινουμε?

Μια ματια μερικων δευτερολεπτω εριξα και ειδα μια ωραιοτατη εξαπατηση. Υπολογιζουν την χρεωση ηλεκτρικου στη μιση περιπου τιμη της πραγματικης. Οποτε διπλασιαστε για να ειστε μεσα.
    Εχει και αλλα καλουδια αλλα δεν θα ασχοληθω αλλο.

Υπαρχουν 2 μεθοδοι:
    * Δοκιμη και λαθος (μεχρι να βρεθει το σωστο
    * Μελετη και υπολογισμο

Διαλεγετε και παιρνετε......

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Θέρμανση με κεριά ρεσώ
    By Genirous in forum Η τρέλα μου
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 13-11-2013, 09:42
  2. Θέρμανση μέσω ήλιου;
    By Genirous in forum Η τρέλα μου