Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 εως 9 από 9

Θέμα: καπάκι και φωτισμός ενυδρείου

Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2008
    Περιοχή
    Έδεσσα

Προεπιλογή καπάκι και φωτισμός ενυδρείου

Καλησπέρα επειδή βλέπω πως ο μαραγκός μου καθυστερεί να μου τελειώσει τη βάση για το ενυδρείο θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα για το καπάκι προκειμένου να προχωράω τη κατασκευή του. Το ενυδρείο που φτιάχνω το είχα παρουσιάσει εδώ http://www.greekdiscus.com/test2000/...1%E5%DF%EF%F5-!
    Καταρχήν θα ήθελα να ρωτήσω εάν έχει κάνει κανείς καπάκι σαν αυτό που αναφέρεται στα άρθρα 5 και 7 http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=77064 , μου φάνηκε πολύ ωραίο και όπως μου είπε είναι πολύ ελαφρύ. Η ηλεκτροστατική βαφή μπορεί να βλάψει τα ψάρια ?
    Για το φωτισμό επειδή έχω πλήρη άγνοια από τα ηλεκτρονικά , θα ήθελα να ρωτήσω :
    Θα ήθελα να βάλω led . θέλω να βάλω λευκό φωτισμό , δεν ξέρω πόσα βατ να κοιτάζω, από όσο διάβασα οι δίσκοι θέλουν πολύ χαμηλό φωτισμό. Επιπρόσθετα θέλω να ρωτήσω εάν μπορώ να βάζω κάποια ώρα π.χ 1 ώρα κάθε βράδυ κάποιο απαλό μπλε ?
    Είδα αυτά στο ebay
    http://www.ebay.com/itm/1X5M-3528-RG...ht_4019wt_1037 και διάβασα και εδώ http://www.greekdiscus.com/test2000/...F3%EA%EF%F5%F2

ή να πάω σε ένα τέτοιο http://www.ebay.com/itm/waterproof-5...ht_5455wt_1271

Τέλος τι ανταπτορα χρειάζομαι ?
    Εάν έχει κάποιος να μου προτείνει κάτι άλλο
    Ελπίζω να μην σας κούρασα βραδιάτικα

Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2009
    Περιοχή
    Χαλκίδα

Προεπιλογή

γενικά να ξέρεις πως με τα Led μπορεί να κάνεις οικονομία μέχρι έναν βαθμό αλλά θα χάσεις από χρώματα.
    πειράματα που έχω κάνει με cold white, warm white, συνδυασμό των δύο κτπ προσωπικά δεν με κάλυψαν.
    μπορείς να αφήνεις ένα μπλέ για καμιά ώρα το βράδυ που λες δεν έχεις πρόβλημα αρκεί να μην το αφήνεις όλο το βράδυ γιατί θα ενοχλεί τα ψάρια.
    Για την βαφή δεν ξέρω να σου απαντήσω.

όσο για τα watt εγώ είχα πάρει την ταινία με τα περισσότερα watt/m (δεν θυμάμαι πόσα όμως) και μου είχε φανεί αδύναμη σε 400άρι ενυδρείο ..
    είχα βάλει 2 ταινίες των 1.4 μέτρων.
    Ιωσάς

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.
    Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2008
    Περιοχή
    Έδεσσα

Προεπιλογή

Ευχαριστώ Crazyio για τις πληροφορίες
    θα ήθελα να σε ρωτήσω που είδες καλύτερα αποτελέσματα στο cold white ή warm white ?
    Τελικά τι φωτισμό έβαλες, έχουμε περίπου τα ίδια λίτρα .

Ημερομηνία εγγραφής
    Feb 2012
    Περιοχή
    Αθήνα

Προεπιλογή

Καλημέρα σας, εγώ όπως έχω αναφέρει και σε παλαιότερο πόστ έχω και στα τρία ενυδρεία μου φωτισμό led. Στα δύο (1,20m μήκος) έχω από πέντε μέτρα ταινία led 5050 RGB με controller το οποίο μπορείς και ρυθμίζεις το φως που βγάζει το led, τόσο σε χρώμα όσο και σε ένταση. Το τρίτο, ίδιων διαστάσεων, το φωτίζω με δύο led λευκά των 10W έκαστο και είμαι ικανοποιημένος από όλα.

Ημερομηνία εγγραφής
    May 2010
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Crazyio Εμφάνιση μηνύματος
    ..... και μου είχε φανεί αδύναμη σε 400άρι ενυδρείο ...
    το ματι δεν ειναι καλος κριτης για την φωτεινη ενταση.
    Το μεγαλυτερο μειονεκτημα για τα led ειναι η χρωματικη αποδοση. Πρεπει να επιλεγουν φωτιστικα αξιοπιστου κατασκευαστη οποτε ανεβαινει αρκετα το κοστος σε σχεση με τα συμβατικα φωτιστικα.

Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2008
    Περιοχή
    Έδεσσα

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο subman Εμφάνιση μηνύματος
    Καλημέρα σας, εγώ όπως έχω αναφέρει και σε παλαιότερο πόστ έχω και στα τρία ενυδρεία μου φωτισμό led. Στα δύο (1,20m μήκος) έχω από πέντε μέτρα ταινία led 5050 RGB με controller το οποίο μπορείς και ρυθμίζεις το φως που βγάζει το led, τόσο σε χρώμα όσο και σε ένταση. Το τρίτο, ίδιων διαστάσεων, το φωτίζω με δύο led λευκά των 10W έκαστο και είμαι ικανοποιημένος από όλα.
    Διάβασα στο θέμα σου, ότι μπορείς να τοποθετήσεις και χρονοδιακόπτη. Δηλαδή το βάζεις π.χ στο coolwhite , ρυθμίζεις το χρονοδιακόπτη και με το που ανοίγει ο χρονοδιακόπτης φωτίζει coolwhite για όσες ώρες είναι ανοιχτός. Στα πόσα watt την πήρες γιατί βλέπω διάφορα watt/m. Τι ύψος έχεις ?
    Η 3528 ταινίες δεν κάνουν ?
    Τον αντάπτορα τον πήρες για παραπανω αμπέρ ?

Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2009
    Περιοχή
    Χαλκίδα

Προεπιλογή

Maneni, το είχα στήσει με ταινίες Led και όχι με φωτιστικά ... οπότε και εκεί είναι η διαφορά μας στο οπτικό αποτέλεσμα

καλύτερη απόδοση (στα δικά μου μάτια) είχα με warm white που έφερνε το θέαμα σε πιο "βιοτοπική" προσέγγιση ..
    Ιωσάς

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.
    Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Ημερομηνία εγγραφής
    May 2010
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ

Προεπιλογή

προσπαθω να πω οτι ανεξαρτητα τι σου φαινεται μπορει να αποδιδουνε περισσοτερη ενταση αποτο φωτιστικο που νομιζεις οτι φωτιζει περισσοτερο.

Παντως οι ταινιες δεν ειναι οτι ποιοτικοτερο σε φωτιστικα led που μπορει να διαλλεξει καποιος (απο αποψη αποδοσης χρωματικης γκαμας).

Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2009
    Περιοχή
    Χαλκίδα

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο maneni Εμφάνιση μηνύματος
    προσπαθω να πω οτι ανεξαρτητα τι σου φαινεται μπορει να αποδιδουνε περισσοτερη ενταση αποτο φωτιστικο που νομιζεις οτι φωτιζει περισσοτερο.

Παντως οι ταινιες δεν ειναι οτι ποιοτικοτερο σε φωτιστικα led που μπορει να διαλλεξει καποιος (απο αποψη αποδοσης χρωματικης γκαμας).
    Θα συμφωνήσω μαζί σου και στα 2 !!
    όμως, επειδή το οπτικό αποτέλεσμα είναι αυτό που μετράει στο θέμα "ενυδρείο" για αυτό έγραψα το πώς φαίνεται στο μάτι
    Ιωσάς

Παρόμοια Θέματα

1. Led φωτισμός για Δίσκους.
    By appleimac24 in forum Φωτισμός
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 06-04-2012, 19:46
  2. καπάκι από καθρέφτη
    By georgem in forum Φωτισμός
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 08-07-2011, 12:46
  3. Φωτισμός στα 2400
    By loris in forum Φωτισμός
    Απαντήσεις: 11