Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 εως 10 από 10

Θέμα: Τι λάμπες σε rio400?

Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2010
    Περιοχή
    Καρδίτσα

Προεπιλογή Τι λάμπες σε rio400?

Σκέφτομαι να αλλάξω τις λάμπες στο juwel rio 400, άυτες που φοράει παρότι ανοίγω μόνο τις 2 απο τις 4 είναι έντονος. Το ενυδρείο είναι βιοτοπικο κ θα ηθελα πιο απαλό φωτισμό τι έχετε να μου προτείνετε? Επίσης μηπως ξέρει κάποιος εαν υπάρχουν λάμπες φθορίου που μέσα να έχουν led?

Ημερομηνία εγγραφής
    May 2008
    Περιοχή
    Upper Rio Alimo - Αθηνα

Προεπιλογή

Τα βατ δεν μπορεις να τα ελλατωσεις αφου το μηκος και τα βατ ειναι στανταρ.
    Με το χρωματισμο μπορεις μονο να "παιξεις" και παντα συνυπολογιζομενων των χρωματων των ψαριων σου και του χρωματος του νερου σου.
    Μπορεις να χρησιμοποιησεις και "σκιες" (επιπλεοντα φυτα, ριζες), αν θελεις να μειωσεις φωτισμο.

Εγω εβγαλα το ενα φωτιστικο και πηρα τα μεγαλα flaps για να τοποθετηθει το ενα φωτιστικο που εμεινε στη μεση του ενυδρειου.
    Μετα αλλαξα την day (πολυ φωτεινη - 9000 Kelvin) με μια colour (δεν λεει kelvin - τονιζει κοκκινο και μπλε χρωμα), και την nature (χαμηλης εντασης κιτρινωπου φωτισμου - 4100 Kelvin) με μια Dennelre Special Plant (πoλυ "κιτρινη" - 3000 Kelvin) πανακριβη και δεν με ικανοποιησε τελειως με το πολυ κιτρινο "χρωμα" της, και δεν ειχε και μεγαλη διαφορα απο την nature της juwel στο χρωμα (ασχετα αν εχεις τα εξτρα της στα specifications της, πχ anti algae effect, φουλ φασμα και πολλες ωρες ζωης).
    Μπορει να μειωθηκε η ενταση του φωτισμου ομως με τα χρωματα τους οι λαμπες και σε συνδυασμο με το καφετι νερο απο τυρφη που ειχα δεν αφηναν τα ψαρια να δειξουν τα μπλε και κοκκινα χρωματα τους. (το μπλε πρασινιζε και το κοκκινο ηταν ατονο και μουντο)
    Οταν σταματησα την τυρφη εδειξαν πολυ καλυτερα και φωτεινα τα χρωματα των ψαριων, αλλα τωρα που θα την ξαναρχισω, ηδη σκεφτομαι την αντικατασταση τους με αλλες, ή δοκιμες με Led (συνδυασμο θερμης και ψυχρης λεντοταινιας) ή κρεμαστα φωτιστικα.

ΥΓ τα καλυτερα χρωματα τα βλεπω με το φως απο το παραθυρο γιαυτο και αναβω τις λαμπες για λιγες ωρες μετα τη δυση του Ηλιου (να μην εχω και αλγεςν αφου εχω ηλιακο φωτισμο).

---------- Post added at 23:12 ---------- Previous post was at 23:06 ----------

Υπαρχουν λαμπες φθοριου με led αλλα αμφιβαλω αν υπαρχουν στα "περιεργα" μηκη των juwel.
    O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται οικονομικα απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
    Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το greek discus που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2009
    Περιοχή
    Χαλκίδα

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο delta66 Εμφάνιση μηνύματος
    ή κρεμαστα φωτιστικα.
    ελπίζω να βάλεις από πάνω τζάμια ή πλέξι γιατί με κρεμαστά φωτιστικά και με open top ενυδρείο η εξάτμιση θα είναι μεγάλη ...
    Ιωσάς

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.
    Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2010
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Crazyio Εμφάνιση μηνύματος
    ελπίζω να βάλεις από πάνω τζάμια ή πλέξι γιατί με κρεμαστά φωτιστικά και με open top ενυδρείο η εξάτμιση θα είναι μεγάλη ...
    Και πολυ σκονη με οτι καλουδια μπορει να περιεχει μεσα.

Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2010
    Περιοχή
    Καρδίτσα

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο delta66 Εμφάνιση μηνύματος
    Τα βατ δεν μπορεις να τα ελλατωσεις αφου το μηκος και τα βατ ειναι στανταρ.
    Με το χρωματισμο μπορεις μονο να "παιξεις" και παντα συνυπολογιζομενων των χρωματων των ψαριων σου και του χρωματος του νερου σου.
    Μπορεις να χρησιμοποιησεις και "σκιες" (επιπλεοντα φυτα, ριζες), αν θελεις να μειωσεις φωτισμο.

Εγω εβγαλα το ενα φωτιστικο και πηρα τα μεγαλα flaps για να τοποθετηθει το ενα φωτιστικο που εμεινε στη μεση του ενυδρειου.
    Μετα αλλαξα την day (πολυ φωτεινη - 9000 Kelvin) με μια colour (δεν λεει kelvin - τονιζει κοκκινο και μπλε χρωμα), και την nature (χαμηλης εντασης κιτρινωπου φωτισμου - 4100 Kelvin) με μια Dennelre Special Plant (πoλυ "κιτρινη" - 3000 Kelvin) πανακριβη και δεν με ικανοποιησε τελειως με το πολυ κιτρινο "χρωμα" της, και δεν ειχε και μεγαλη διαφορα απο την nature της juwel στο χρωμα (ασχετα αν εχεις τα εξτρα της στα specifications της, πχ anti algae effect, φουλ φασμα και πολλες ωρες ζωης).
    Μπορει να μειωθηκε η ενταση του φωτισμου ομως με τα χρωματα τους οι λαμπες και σε συνδυασμο με το καφετι νερο απο τυρφη που ειχα δεν αφηναν τα ψαρια να δειξουν τα μπλε και κοκκινα χρωματα τους. (το μπλε πρασινιζε και το κοκκινο ηταν ατονο και μουντο)
    Οταν σταματησα την τυρφη εδειξαν πολυ καλυτερα και φωτεινα τα χρωματα των ψαριων, αλλα τωρα που θα την ξαναρχισω, ηδη σκεφτομαι την αντικατασταση τους με αλλες, ή δοκιμες με Led (συνδυασμο θερμης και ψυχρης λεντοταινιας) ή κρεμαστα φωτιστικα.

ΥΓ τα καλυτερα χρωματα τα βλεπω με το φως απο το παραθυρο γιαυτο και αναβω τις λαμπες για λιγες ωρες μετα τη δυση του Ηλιου (να μην εχω και αλγεςν αφου εχω ηλιακο φωτισμο).

---------- Post added at 23:12 ---------- Previous post was at 23:06 ----------

Υπαρχουν λαμπες φθοριου με led αλλα αμφιβαλω αν υπαρχουν στα "περιεργα" μηκη των juwel.
    Εχω φυτα επιφάνειας κ δεν χρησιμοποιω τύρφη, αλλα πάλι πολύ φως, απλώς σκεφτόμουν εαν έβρισκα με λιγότερα βατ. Μου φαίνεται περίεργο που λες οτι δεν υπάρχουν με λιγότερα!

Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2008
    Περιοχή
    Ανάκασα Αγ.Ανάργυροι

Προεπιλογή

Εγω εχω κανει την εξης πατεντα. Λογο του οτι αν βγαλεις τη μια λαμπα δεν δουλευει και η αλλη, τυληξα την πίσω με αλουμινόχαρτο και δεν φωτιζει. Η μπροστα ειναι θερμου φάσματος και γι αυτο προσθεσα ακομα ποιο μπροστα μια λεντοταινια λευκου φασματος και εχω πολυ καλο συνδιασμο χρωματων!

Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2011
    Περιοχή
    PONTE DE PREVEZA

Προεπιλογή

....υπαρχουν κ οι ανακλαστηρες....μπορεις να παιξεις με το μεγεθος τους κ να τους γυρισεις αναποδα ωστε να κοβουν φως....κ ασε κενα....για τ φυτα επιφανειας!
    ''Πείρα είναι το όνομα που δίνουμε στα λάθη μας!''
    Οscar Wilde

Ημερομηνία εγγραφής
    May 2008
    Περιοχή
    Upper Rio Alimo - Αθηνα

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Στέργιος Εμφάνιση μηνύματος
    Εχω φυτα επιφάνειας κ δεν χρησιμοποιω τύρφη, αλλα πάλι πολύ φως, απλώς σκεφτόμουν εαν έβρισκα με λιγότερα βατ. Μου φαίνεται περίεργο που λες οτι δεν υπάρχουν με λιγότερα!
    Το μηκος της λαμπας παει σε στανταρ βατ.
    Δεν μπορεις να βρεις ιδιο μηκος με λιγοτερα βατ.
    Oi juwel λαμπες εχουν και δικο τους (λιγα cm μεγαλυτερο) μηκος, που μονο καποιες εταιρειες βγαζουν, εκτος της juwel.
    Για να εχεις λιγοτερα βατ πρεπει να βαλεις αλλο φωτιστικο με πιο κοντες λαμπες ή καλυτερα μια μονο λαμπα μακρυα.

ΥΓ καποια φωτιστικα juwel (νομιζω απο τα παλια) δουλευουν και με τη μια λαμπα.
    Τα καινουρια, βγαζωντας τη μια λαμπα, κοβεται το κυκλοωμα και δεν αναβαει ουτε η αλλη.
    O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται οικονομικα απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
    Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το greek discus που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2009
    Περιοχή
    Χαλκίδα

Προεπιλογή

Μπορεί να γίνει να ανάβει μόνο η μία λάμπα σε Juwel αλλά αυτό συνεπάγεται αλλαγή ballast
    ο ανάποδος ανακλαστήρας είναι η καλύτερη λύση για μένα (είχα την πίσω λάμπα παλιότερα με ανακλαστήρα) γιατί και φως κόβει αρκετό αλλά και δεν ζεσταίνεται η λάμπα περισσότερο από το φυσιολογικό της (με την λύση του αλουμινόχαρτου για παράδειγμα που αναφέρθηκε).
    Ιωσάς

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.
    Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2010
    Περιοχή
    Καρδίτσα

Προεπιλογή

Eυχαριστω για τις απαντήσεις σας σύμφωνα με τα παραπάνω πιστεύω κ γω οτι οι ανακλαστήρες είναι η καλύτερη λύση.

Παρόμοια Θέματα

1. 2 λάμπες τ5 120cm
    By gianni zym in forum Φωτισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 16-03-2012, 02:07
  2. Oι αλλαγές ξεκίνησαν……(rio400)
    By Dimitris_Creta28 in forum Βιοτοπικό ενυδρείο - Οι δίσκοι στο σπίτι τους
    Απαντήσεις: 76
    Τελευταίο μήνυμα: 11-09-2011, 17:28
  3. Τι λάμπες να βάλω 2!
    By Piannino in forum Φωτισμός
    Απαντήσεις: 5