Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 εως 12 από 12

Θέμα: προβλημα με δισκακι

Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2012
    Περιοχή
    θεσ/νικη

Προεπιλογή προβλημα με δισκακι

λιποοοον..ριξτε τα φωτα της γνωσης..γιατη δεν ξερω τι τρεχει..ενα δισκακι που ηταν το πιο ζοηρο της παρεας καθετε ολο κατω απο της ριζες..ακινιτο με της ορες στο ιδιο σιμιο..εχει σκουρινει αρκετα και εδω και 2 μερες μαζευει το ενα πτεριγιο του ..καθως καθετε ετση στα καλα του καθουμενου κανει αποτομα σαν να τανταζεται και μετα κιλιμπαει κανονικα σαν να μην εχει τιποτα...κατι αλο σπιρακια κ.τ.λ.-δεν εχει...δεν μπορω να καταλαβω τι ειναι..ολο αυτο κραταει 2 ευδομαδες τωρα...τρωει κανονικα.. εκανα και τεστακια να δω τι γινεται και εκει.
    ενυδρειο 320λιτρα
    εχω 10 δισκακια απο 4 εως 7 εκ.+10 ροδοστομα
    gh-4
    kh-2
    no2-0
    px-6,8 με 7,2(αναλογα το τεστακι)
    αμονια -μιδενικη.
    θερμοκρασια-28,5
    ...τα εξ.φυλτρα ειναι 2 (βιολογικο/μιχανικο)..για πειτε μου ειναι απλα λογο στρες η κατι παιζει? να προσθεσω οτι εχω τιν κορι μου που εχει μανια να τα τρομαζει"μου αρεσει που εξαφανιζονται"..τι μαλονω..τι εξηγω-τιποτα το ζιζανιο..λετε να στρεσαρει πολυ τα δισκακια μου?

Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2010
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ

Προεπιλογή

Εγω την θερμοκρασια για τα δισκακια σου θα την ειχα στους 29.5-30 και θα εριχνα και EASY-LIFE (fluid filter medium).
    Εμενα τα ζιζανια για να κταλαβεις παιζουν μπαλα στο σαλονι διπλα απο το ενυδρειο.

Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2012
    Περιοχή
    θεσ/νικη

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kat2 Εμφάνιση μηνύματος
    Εγω την θερμοκρασια για τα δισκακια σου θα την ειχα στους 29.5-30 και θα εριχνα και EASY-LIFE (fluid filter medium.αυτο το εχω,αλλα μου ειπανε να το βαζω μονο μερικες φορες..επιδη εκτως απο τα ελλινικα που εχω προβλημα δεν ξερω και αγγλικα..οποτε εκανα μεταφραση περιγραφης στο γκουγκλ αλλα δεν βγαζει νοιμα..ειναι ευκολο να μου πειτε ακριβως την χριση του και καθε ποτε το βαζω? Εμενα τα ζιζανια για να κταλαβεις παιζουν μπαλα στο σαλονι διπλα απο το ενυδρειο. οχ..καταλαβα..ολα τα παιδια τα ιδια κανουν
    κανεις αλος παιδια..εχει τελικα κατι το δισκακι μου..διαβασα διαφορα για της αστενιες,αλλα δεν σιμπιπτουν τα συμπτοματα..εχω σκασει..στεναχοριεμαι για το μικρουλι.

Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2007
    Περιοχή
    Αθήνα

Προεπιλογή

Ινα ειναι φυσικο να εισαι σε πανικο .... αλλα εγω θα ελεγα να ηρεμησεις!
    ΚΑΝΕΙΣ δε μπορει να σου πει τι εχει ο δισκος σου αφου ολοι μπορουν να μαντευουν και οχι να ειναι σιγουροι!! Επισης μπορει να εχει οχι μονο ενα αλλα πολλα προβληματα!
    Πρωτα απο ολα θα πρεπει να τους εξασφαλισεις ενα μερος χωρις στρες .... Αυτο ειναι η αρχη των ολων προβληματων αν δεν προκειται βεβαια με προβληματα στο νερο ... Η καποια ασθενεια που προυπηρχε!
    Αφου δε μπορεις να το εξακριβωσεις πρεπει να δρασεις αφαιρετικα! Εξασφάλισε τελειας ποιοτητας νερο και μειωσε το στρες απο εξωτερικους παραγοντες στο 0 ... Αν τα προβληματα συνεχιστουν τοτε συνεχιζεις να αποκλείεις μια μια περιπτωση!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος Κ : 12-02-2012 στις 23:39

Knowledge is having the right answer
    Intelligence is asking the right question

Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2010
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ

Προεπιλογή

Την πρωτη φορα 10ml ανα 30lt νερου ενυδρειου.
    Για συντηρηση 5ml ανα 30lt νερου ενυδρειου καθε μηνα.
    Σε αλλαγη νερου 10ml ανα 30lt νερου αλλαγης.
    Σε περιπτωση προβληματων 2-3 φορες την δοση.

Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2012
    Περιοχή
    θεσ/νικη

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνύματος
    Πρωτα απο ολα θα πρεπει να τους εξασφαλισεις ενα μερος χωρις στρες δυστυχος προστοπαρον δεν εχω καμια καραντινα,σκεφτικα να κλεισω τον φοτισμο για μια διο ημερες..η βλακιες λεω?.... στο σκοταδη τους βλεπω να κολιμπουν και δεν κριβονται..Αυτο ειναι η αρχη των ολων προβληματων αν δεν προκειται βεβαια με προβληματα στο νερο ... Η καποια ασθενεια που προυπηρχε! μεχρη στιγμης το νερο με 3 εταιριες τεστακια που εχω-ολα διχνουν μια χαρα και αλαγες καθε 5-7 ημερες..ουτε ασθενια(εκτως αν λογο απιριας στης ασθενιες δεν καταλαβα κατι,αλλα δεν θα εβλεπα αλαγη σε οτι διποτε?..μια χαρα ειναι ολλα εκτως απο το ενα.
    ευχαριστω για της συμβουλες.με μπερδευει οτι τροει μια χαρα..και απο την αλη μαζεβετε για ωρες..τωρα ανεβασα λιγο την θερμοκρασια.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Genirous : 13-02-2012 στις 09:23 Αιτία: Διόρθωση παράθεσης

Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2011
    Περιοχή
    Κερατσινι-χιος

Προεπιλογή

no3??? μετρησες?γιατι δεν βλεπω πουθενα,,,,

Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2012
    Περιοχή
    θεσ/νικη

Προεπιλογή

λιπον αφου εκανα μια θεραπια στο κυριος ενυδρειο πρην 2 ευδομαδες πανω-κατω +θερμοκρασια στους 34 μετεπιτα για αρκετες μερες ακομη..φαινοταν να εχει συνελθει..παρατιρισα οτι τροει πολυ ,μα πολυ ξυλο απο τα 2 μεγαλιτερα δισκακια..τωρα προστεθυκαν και αλλα που δεν τον αφινουν ουτε να φαει(ριχνω τροφη στα αλλα και στην γονια που ειναι ο αλος ριχνω λιγω-τροει )...πρην λιγες μερες κατεβασα την θερμοκρασια στους 29 βαθμους και σε διο μερες παλη μαυρισε και σταματισε να κινιται..τα εχω παιξει-δεν ξερω τι εχει...να πω οτι τα επιπεδα σημερα ειναι μια χαρα..(αν εξερεσω πρην καμια 2 ευδομαδουλες που εκανα χαζομαρα και σκαλισα τον βιθο με αποτελεσμα ειχα πολυ αμονια)..οληγης μια χαρα ολα τωρα..σας βαζω ενα βιντεακι..δεν φενετε πολυ,αλλα οτι μπορεσετε να καταλαβετε).http://www.youtube.com/watch?v=kClWgyHzjuI απο το 1.00 λεπτο φενεται το δισκακι στην γονια)

Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2011
    Περιοχή
    PONTE DE PREVEZA

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ina mpezidou Εμφάνιση μηνύματος
    λιπον αφου εκανα μια θεραπια στο κυριος ενυδρειο πρην 2 ευδομαδες πανω-κατω +θερμοκρασια στους 34 μετεπιτα για αρκετες μερες ακομη..φαινοταν να εχει συνελθει..παρατιρισα οτι τροει πολυ ,μα πολυ ξυλο απο τα 2 μεγαλιτερα δισκακια..τωρα προστεθυκαν και αλλα που δεν τον αφινουν ουτε να φαει(ριχνω τροφη στα αλλα και στην γονια που ειναι ο αλος ριχνω λιγω-τροει )...πρην λιγες μερες κατεβασα την θερμοκρασια στους 29 βαθμους και σε διο μερες παλη μαυρισε και σταματισε να κινιται..τα εχω παιξει-δεν ξερω τι εχει...να πω οτι τα επιπεδα σημερα ειναι μια χαρα..(αν εξερεσω πρην καμια 2 ευδομαδουλες που εκανα χαζομαρα και σκαλισα τον βιθο με αποτελεσμα ειχα πολυ αμονια)..οληγης μια χαρα ολα τωρα..σας βαζω ενα βιντεακι..δεν φενετε πολυ,αλλα οτι μπορεσετε να καταλαβετε).http://www.youtube.com/watch?v=kClWgyHzjuI απο το 1.00 λεπτο φενεται το δισκακι στην γονια)
    βρε Ινα μπορεις να τα εξηγησεις αυτα τα δυο?
    σημερα πως ειναι?....στο video δεν φαινετε σχεδον καθολου?
    ''Πείρα είναι το όνομα που δίνουμε στα λάθη μας!''
    Οscar Wilde

Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2012
    Περιοχή
    θεσ/νικη

Προεπιλογή

να σου εξηγησω-στην αρχη τον ορμουσανε 2 μεγαλητερα δισκακια και μετα απο καιρο αφου φενεται πλεον πιο αδηναμος αρχησαν να του ορμανε και αλα 2 δισκακια...απλα δεν μπορω να πω με σιγουρια αν το προβλημα ειναι εντερικο στον σιγκεκριμενο δισκακι για αυτο και ανεφερα το ξυλο/κινιγη που γινετε...στο δευτερο που ρωτησες ειχα κανει μια πατατα και εκανα αλαγες σε 2 ριζες(της μετακινισα) και επιδη κατω απο της ριζες ειχε μαζευτει πολυ μαυριλα..το ανακατεψα φενετε παραπανω..ολο αυτο σικοσε αμονια..σημερα αμονια που μετραω με τεστακι σερα/απι που εχω και στα δυο ειναι μηδενικο..η κατασταση του δισκου ειναι- σταθερα χιροτερευει,εχει μαυρισει,η σταση του σωματος ειναι πρως κατω,παντα κριμενος πισο απο της ριζες..και συμερα παρατιρισα οτι τα κακακια του ειναι σαν μια κλοστη λευκη που κρεμετε...επιδη δεν εχω καραντινα και με εχει κουρασει ολο αυτο-σκεφτομαι πολυ σοβαρα να τον χαρισω σε κανεναν που πραγματικα ξερει να τον κανει καλα...οπως εγραψα εκανα 2 φορες θεραπια με Εsha EXIT και φοβαμαι να κανω και αλο γιατη φορτονω τα αλλα τα δισκακια μια θεραπια χωρης να το χριαζονται.σορρυ που σας κουραζω ολους αλλα μα τον θεο να καταλαβενα τι εχει το δισκακι και ας του εκανα και 50 φορες θεραπια.

Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2011
    Περιοχή
    PONTE DE PREVEZA

Προεπιλογή

...βρε ινα αν δεν μπορεις να καταλαβεις εσυ.....φαντασου ολοι εμεις που διαβαζουμε το ποστ.
    ....η ρουτινα με τις αλλαγες σου ποια ειναι......?
    πρεπει να βρεις την αιτια του κακου...........που για μενα ειναι........μαλλον η ιχθυοφορτωση των λιτρων σου.....κ στο βιντεο ειδα κ καρδιναλιους.....που δεν τους αναφερεις!!..........εσυ τι νομιζεις?
    ''Πείρα είναι το όνομα που δίνουμε στα λάθη μας!''
    Οscar Wilde

Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2009
    Περιοχή
    Χαλκίδα

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ina mpezidou Εμφάνιση μηνύματος
    ....ειχα κανει μια πατατα και εκανα αλαγες σε 2 ριζες(της μετακινισα) και επιδη κατω απο της ριζες ειχε μαζευτει πολυ μαυριλα..το ανακατεψα φενετε παραπανω..ολο αυτο σικοσε αμονια..σημερα αμονια που μετραω με τεστακι σερα/απι που εχω και στα δυο ειναι μηδενικο..
    μαυρίλα είχε μαζέψει από ακαθαρισίες και βρωμιά ? ή είχε μαυρίσει σε αυτά τα σημεία η άμμος ?
    πριν ανακατέψεις προσπάθησες να κάνεις σκούπα μήπως και η βρωμιά φύγει ? λογικά όχι..
    αν είχε μαυρίσει η άμμος και δεν ήταν από θέμα ακαθαρσιών τότε μιλάμε για υδρόθειο. μιλάμε για δηλητήριο ουσιαστικά που ελευθέρωσες μέσα στην στήλη νερού.
    κατά την διάρκεια που ανακάτευες έβγαιναν φουσκάλες αέρα από τα σημεία αυτά ? σου μύριζαν άσχημα ? σαν κλούβιο αυγό ένα πράγμα ?
    κάνε μια αναζήτηση στο φόρουμ για υδρόθειο και θα καταλάβεις τι εννοώ ..
    Ιωσάς

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.
    Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Παρόμοια Θέματα

1. Προβλημα με δισκακι
    By panos1gr in forum Προβλήματα συμπεριφοράς, κολύμβησης
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 05-12-2011, 09:23
  2. δισκακι με πρησμενα ματια
    By tasosz in forum Προβλήματα σε σώμα, μάτια, πτερύγια
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 02-08-2010, 18:15
  3. Οδηγιες για στρεσαρισμενο δισκακι.
    By wheelsdeal in forum Προβλήματα συμπεριφοράς, κολύμβησης
    Απαντήσεις: 12