Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 εως 19 από 19

Θέμα: Led φωτισμός για Δίσκους.

Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2011
    Περιοχή
    THESSALONIKI

Προεπιλογή Led φωτισμός για Δίσκους.

Παιδιά έχω μια ερώτηση. Έχει κανένας ασχοληθεί με το ζήτημα του φωτισμού σε ενυδρείο με Δίσκους και κάποια φυτά.
    Γνωρίζει κανένας σας αν υπάρχει τρόπος για οικονομία να χρησιμοποιήσουμε led φωτισμό και ποιόν? Ευχαριστώ

Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2009
    Περιοχή
    salamina

Προεπιλογή

καλησπερα φηλε μου πρην ενα χρωνο τα δουλεψα για κανα 6μινο δεν εμηνα ευχαρηστημενος
    κανης οικονομια στο ρευμα αλα χανης πολι σε χρωματα
    και βεβεα δεν το σηζηταμε για φυτα .τα εχασες
    [ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙΠΟΤΑ

Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2010
    Περιοχή
    Καρδίτσα

Προεπιλογή

Γιατι φυτά μιλάμε?

Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2010
    Περιοχή
    Αθηνα,Κυψελη

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο fanis72 Εμφάνιση μηνύματος
    και βεβεα δεν το σηζηταμε για φυτα .τα εχασες
    Εδω κανεις λαθος.Τα Led ειναι πολυ ανωτερος φωτισμος απο τις φθοριου και χρησιμοποιηται σε υψηλων απαιτησεων φυτεμενα με καλυτερα αποτελεσματα,λιγοτερες αλγες και πολυ χαμηλη καταναλωση.Δεν ειναι τυχαιο οτι τεινει να καθιερωθει στα θαλασσινα με κοραλλια οπου ο φωτισμος ειναι πολυ σημαντικος.Πρεπει ομως πρωτον να γνωριζεις ποιες συχνοτητες να δουλεψεις και δευτερον να παρεις ποιοτικες ταινιες (και οχι κινεζικες).Στο θεμα με τα χρωματα εχεις ενα δικιο στο οτι δεν υπαρχει Led στη συχνοτητα της grolux (ροζε) η οποια αναδεικνυει καποια χρωματα των ψαριων οπως το κοκκινο.Προσωπικα εχω αντικαταστησει των φωτισμο σε ενα απο τα ενυδρεια μου με Led και ειμαι πολυ ευχαριστημενος και προκειται να αλλαξω και τα υπολοιπα.Η καταναλωση με τις φθοριου ηταν 80w και με τα Led 14,4w

Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2011
    Περιοχή
    PONTE DE PREVEZA

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο wheelsdeal Εμφάνιση μηνύματος
    Εδω κανεις λαθος.Τα Led ειναι πολυ ανωτερος φωτισμος απο τις φθοριου και χρησιμοποιηται σε υψηλων απαιτησεων φυτεμενα με καλυτερα αποτελεσματα,λιγοτερες αλγες και πολυ χαμηλη καταναλωση.Δεν ειναι τυχαιο οτι τεινει να καθιερωθει στα θαλασσινα με κοραλλια οπου ο φωτισμος ειναι πολυ σημαντικος.Πρεπει ομως πρωτον να γνωριζεις ποιες συχνοτητες να δουλεψεις και δευτερον να παρεις ποιοτικες ταινιες (και οχι κινεζικες).Στο θεμα με τα χρωματα εχεις ενα δικιο στο οτι δεν υπαρχει Led στη συχνοτητα της grolux (ροζε) η οποια αναδεικνυει καποια χρωματα των ψαριων οπως το κοκκινο.Προσωπικα εχω αντικαταστησει των φωτισμο σε ενα απο τα ενυδρεια μου με Led και ειμαι πολυ ευχαριστημενος και προκειται να αλλαξω και τα υπολοιπα.Η καταναλωση με τις φθοριου ηταν 80w και με τα Led 14,4w

και να σημειωσω οτι φυσικα αλλο Τ8 καια αλλο Τ5!
    ''Πείρα είναι το όνομα που δίνουμε στα λάθη μας!''
    Οscar Wilde

Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2010
    Περιοχή
    Αθήνα -Υμηττός

Προεπιλογή

Συμφωνώ, φίλος δισκάς διατηρεί φουλ φυτεμένο με led, με άριστα αποτελέσματα.

Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2008
    Περιοχή
    Ανάκασα Αγ.Ανάργυροι

Προεπιλογή

κι εγω ειμαι φουλ υπερ των LED! Εσεις που τα δουλευετε στειλτε μας κανενα link να βαλουμε κι εμεις!!!!!

Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2010
    Περιοχή
    Αθηνα,Κυψελη

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο andrikos Εμφάνιση μηνύματος
    κι εγω ειμαι φουλ υπερ των LED! Εσεις που τα δουλευετε στειλτε μας κανενα link να βαλουμε κι εμεις!!!!!
    Κοιτα εγω τα αγορασα απο Καυκα αλλα παιζουν και εδω καλυτερες τιμες http://www.ledmegastore.gr/.Στην ουσια χρειαζεσαι ταινια αδιαβροχη και εχει διαφορες εντασεις αναλογος τα watt,τροφοδοτικο και καλωδιο.Υποψην οτι το τροφοδοτικο πρεπει να ειναι μεγαλυτερο απο τα watt της ταινιας.Εγω πηρα ενα μετρο αδιαβροχη ταινια κολλησα στην μια ακρη με κολλητηρι καλωδιο ηχειων στη συνεχεια το καλωδιο παει στο τροφοδοτικο και το τροφοδοτικο στην πριζα και ετοιμο.Την ταινια την κολλησα με σιλικονη πανω στο καπακι του ενυδρειου.Απλα πολυ καλη μονωση εκει που θα κανεις την κολληση εγω εβαλα σιλικονη και απο πανω θερμοσυστολικο και καλο ειναι να βαλεις και στην αλλη ακρη της ταινιας λιγο σιλικονη να την μονωσεις να μην παρει υγρασια.Τωρα επειδη βλεπω οτι στην μια ακρη σαν να ξεκολαει η σιλικονη σκεφτομαι να κανω το εξης να παρω διαφανες σωληνα στη διαμετρο της Τ5 λαμπας να βαλω μεσα την λεντοταινια και να το κουμπωσω πανω στο Τ5 φωτιστικο του ενυδρειου.Γινεται ευκολα αυτο και εχεις 100% μονωμενη την ταινια απο υγρασια συν οτι θα φαινεται σαν το φωτιστικο του ενυδρειου να ειναι led χωρις κολλησεις στα καπακια.

Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Περιοχή
    Περιστέρι, Αθήνα

Προεπιλογή

Η αλήθεια είναι ότι το LED είναι το μέλλον, τώρα εάν είναι το παρόν έχω τις αντιρρήσεις μου.

Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2011
    Περιοχή
    PONTE DE PREVEZA

Προεπιλογή

πάντως εγώ έχω led στο μονομάχο-ενυδρείο μου! πήρα τα μέτρα που ήθελα. το κόλλησα στο καπάκι με σιλικόνη ενυδρείου και το καλώδιο που ήρθε έτοιμο είχε πάνω του μετασχηματιστή σε μέγεθος από ένα μεγάλο καρύδι! κ το κόστος? 60cm 5,5€!
    ''Πείρα είναι το όνομα που δίνουμε στα λάθη μας!''
    Οscar Wilde

Το avatar του χρήστη Diskus Fan
    Ο χρήστης Diskus Fan δεν είναι συνδεδεμένος Discoτρελλαμένος μαθητής Νηπιαγωγείου.
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ-Χα'ι'δάρι.

Προεπιλογή

Κοιτα εγω τα αγορασα απο Καυκα αλλα παιζουν και εδω καλυτερες τιμες http://www.ledmegastore.gr/.Στην ουσια χρειαζεσαι ταινια αδιαβροχη και εχει διαφορες εντασεις αναλογος τα watt,τροφοδοτικο και καλωδιο.Υποψην οτι το τροφοδοτικο πρεπει να ειναι μεγαλυτερο απο τα watt της ταινιας.Εγω πηρα ενα μετρο αδιαβροχη ταινια κολλησα στην μια ακρη με κολλητηρι καλωδιο ηχειων στη συνεχεια το καλωδιο παει στο τροφοδοτικο και το τροφοδοτικο στην πριζα και ετοιμο.Την ταινια την κολλησα με σιλικονη πανω στο καπακι του ενυδρειου.Απλα πολυ καλη μονωση εκει που θα κανεις την κολληση εγω εβαλα σιλικονη και απο πανω θερμοσυστολικο και καλο ειναι να βαλεις και στην αλλη ακρη της ταινιας λιγο σιλικονη να την μονωσεις να μην παρει υγρασια.Τωρα επειδη βλεπω οτι στην μια ακρη σαν να ξεκολαει η σιλικονη σκεφτομαι να κανω το εξης να παρω διαφανες σωληνα στη διαμετρο της Τ5 λαμπας να βαλω μεσα την λεντοταινια και να το κουμπωσω πανω στο Τ5 φωτιστικο του ενυδρειου.Γινεται ευκολα αυτο και εχεις 100% μονωμενη την ταινια απο υγρασια συν οτι θα φαινεται σαν το φωτιστικο του ενυδρειου να ειναι led χωρις κολλησεις στα καπακια.
    Θερμοσυστελλόμενο.-

Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2009
    Περιοχή
    salamina

Προεπιλογή

φηλε μου εγω εγραψα απλα την εμπειρία μου πανο σε αυτο που ρώτησε ο φηλος
    [ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙΠΟΤΑ

Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2009
    Περιοχή
    Χαλκίδα

Προεπιλογή

όσο είχα led είχα βιοτοπική απόχρωση νερού, οικονομία ρεύματος, χαμηλό φωτισμό αλλά από χρώματα δεν ...
    το γύρισα λοιπόν και πάλι σε φθωρίου ...
    τώρα βέβαια με τα τιμολόγια της ΔΕΗ μπορεί να γυρίσω πάλι σε LED και ας χάσω από χρώματα .... δεν ξέρω ... θα δείξει ..
    βασικά ούτε συνδυασμός warm + cold white με είχε καλύψει για τα χρώματα ..
    Ιωσάς

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.
    Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2011
    Περιοχή
    THESSALONIKI

Προεπιλογή

Κάτι ακόμα για τα led. Έβαλε γνωστός μου και είδα ότι μέσα στο νερό κάνουν αντανακλάσεις, στην άμμο στα φυτά κατι το οποίο δεν φαίνεται ωραία. Επίσης, αν κάποιος κατάφερε με led na έχει και ωραίο χρώμα στα ψάρια και καλό φωτισμό του ενυδρείου?

Ημερομηνία εγγραφής
    Feb 2012
    Περιοχή
    Αθήνα

Προεπιλογή

Με μια αρκετού μήκους ταινία LED RGB μπορούμε να έχουμε και αρκετό φωτισμό σε lumen αλλά και ικανοποιητική θερμοκρασία χρώματος ανάλογα με τη χρήση που το θέλουμε. Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ 5m αδιάβροχη ταινία σε ενυδρείο μήκους 1,20m και ο φωτισμός είναι αρκετά έντονος. Το καλό με τις ταινίες αυτές είναι ότι επιλέγεις το χρώμα φωτός που επιθυμείς από προεπιλεγμένα στο τηλεχειριστήριο αλλά μπορείς να δημιουργήσεις την απόχρωση που επιθυμείς και να την αποθηκεύσεις χρησιμοποιώντας την όποτε χρειαστεί. Επίσης υπάρχει και η δυνατότητα αυξομείωσης και της έντασης του φωτός δημιουργώντας έτσι το εφέ Ανατολής - Δύσης του Ηλίου.

Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Περιοχή
    Περιστέρι, Αθήνα

Προεπιλογή

Σωτήρη έχεις σε λειτουργία κάποιο τέτοιο σύστημα με πίνακα ελέγχου;

Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2010
    Περιοχή
    Λάρισα

Προεπιλογή

Γιωργο εχω και εγω μια παρόμια ταινία LED RGB και σε συνεργασία με τις φθορίου τονίζω οποιο χρώμα θελω στα ψαρια. Οντος με 5 μετρα ταινία θα εχεις εναν καλο φωτισμό για τους Δίσκους (οχι για φυτα), αλα η αυξομίωση του φωτός γίνεται χιροκήνιτα και όχι αυτόμα απο κάποιον πίνακα ελένχου.
    http://www.greekdiscus.com/test2000/image.php?type=sigpic&userid=1398&dateline=1316002  122

Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2010
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ

Προεπιλογή

Εγω εχω σε ενυδρειο 1.20m ταινια στεγανη 12 v ECO COOL WHITE 4,8 W/M 5m και ειμαι ευχαριστημενος με τον φωτισμο.

Ημερομηνία εγγραφής
    Feb 2012
    Περιοχή
    Αθήνα

Προεπιλογή

Καλησπέρα και συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση. Το ενυδρείο μου το ξεκίνησα πρίν από 13 μήνες και από τότε λειτουργώ με τη συγκεκριμένη ταινία. Έχω τοποθετήσει και ένα ηλεκτρονικό χρονοδιακόπτη και ο φωτισμός είναι σχεδόν αυτόνομος. Λέω σχεδόν διότι δεν έχει τη δυνατότητα να κάνει αυτόματα το fade inn και fade out όπως αναφέρθηκε και στο επόμενο πόστ. Αυτό που κάνω είναι, όταν είμαι στο σπίτι, ξεκινάω περίπου μισή ώρα πριν το προγραμματισμένο σβήσιμο να μειώνω την ένταση του φωτισμού και περίπου 10 λεπτά πριν το σβήσιμο αλλάζω το φωτισμό σε μπλέ. Την αντίστροφη διαδικασία κάνει η γυναίκα μου το πρωί με εναλλαγή από μπλέ σε λευκό και σταδιακή αύξηση της έντασης πριν το πρώτο τάϊσμα. Όλες οι φωτογραφίες που έχω ανεβάσει είναι με το συγκεκριμένο φωτισμό.

Παρόμοια Θέματα

1. Φωτισμός στα 2400
    By loris in forum Φωτισμός
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 29-11-2010, 15:01
  2. Φωτισμός LED
    By Crazyio in forum Φωτισμός
    Απαντήσεις: 75
    Τελευταίο μήνυμα: 20-09-2010, 09:15
  3. Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 11-07-2009, 09:58
  4. Χαμηλός φωτισμός ναι ή όχι