Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 εως 9 από 9

Θέμα: Δωστε ιδεες για μετατροπη του κλειστου anubia σε ανοικτο

Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ

Προεπιλογή Δωστε ιδεες για μετατροπη του κλειστου anubia σε ανοικτο

Σκεφτομαι να αποσύρω το "μαμισιο" φωτιστικο του anybia 400 και να κρεμασω στο κρεβατι μου(απο κατω ειναι το ενυδρειο) 3 η 4 καμπανακια απο αλουμινιο σαν αυτα που εχει στο αρχικο βιντεακι το ενυδρειο του johny.Εχω βρει κατι σε φωτιστικο αλλα προβληματιζομαι με το τι λαμπες θα το συνοδευσω.Το ενυδρειο εχει ανοιχτοχρωμους δισκους και εχει μονο αμμο λευκη και ξυλα.Αντε και στο μελλον pistia η valisineria οχι πολα πραματα "ετσι" για να σπασει λιγο ο μινιμαλισμος του ενυδρειου με λιγο πρασιναδα.Πειτε μου λοιπον για το 400αρι μου ποσες λαμπες ποσα watt και σε τι υψος θα ηταν καλο να μπουν και αν υπαρχει δυνατοτητα να αγορασω απο καπου ανατολη και δυση για να εχω ενα φυσικο αποτελεσμα.Οσο αφορα το ταπομα του ενυδρειου πρεπει να βαλω πολικαρμπονικα η τζαμι ?

Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2009
    Περιοχή
    Κερατσινι

Προεπιλογή

Λαμπρο να παρεις 3 καμπανες απο ΙΚΕΑ η πρακτικερ με οικονομικες λαμπες
    Το υψος το ρυθμιζεις εσυ με τις ντιζες που κρεμονται οι καμπανες

Για καπακι το τζαμι θα σου στοιχισει λιγοτερο απ το πολυγκαρμπον αλλα ειναι βαρυτερο, εσυ αποφασιζεις
    Αν βαλεις τζαμακια μην βαλεις χοντρα, εννοειται οτι θα μπουν σε 3 η 4 κοματια ετσι; οχι μονοκοματο

Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Περιοχή
    Περιστέρι, Αθήνα

Προεπιλογή

Λάμπρο,
    - Η απόχρωση του λευκού που θα προτιμήσεις είναι καθαρά θέμα αισθητικής. Το θερμό φως είναι πιο ''βιοτοπικό'', χωρίς να σημαίνει πως εάν προτιμήσεις ψυχρό έίναι λάθος.
    - Στο πόσες λάμπες, πόση ισχύς και σε τι ύψος είναι πολύύύ σχετικό. Επειδή αναφέρεις πως το ενυδρείο βρίσκεται κάτω (?) από το κρεββάτι σου, ποιο είναι το μέγιστο ύψος που μπορούν να μπουν;
    - Η αγορά ενός ελεγκτή ανατολής-δύσης θα είναι ότι καλύτερο για τα ψάρια σου, όμως είναι ακριβό και δυσεύρετο εξάρτημα.
    - Πρέπει οπωσδήποτε και για πολλούς λόγους να βάλεις τζάμι ως καπάκι. Καλύτερα πολυκαρμπονικό.

Ημερομηνία εγγραφής
    Aug 2011
    Περιοχή
    Κύπρος-Λευκωσία-Λατσιά

Προεπιλογή

αυτό μου άρεσε πολύ αλλά είναι σε θαλασσινό ενυδρείο... Θέλω πολύ να κάνω κάτι παρόμιο!!! http://www.youtube.com/watch?v=lHB7SS0uxAY

βρήκα αυτή την συσκευή... έχει και βίντεο που εξηγεί και δείχνει πως λειτουργεί. μου φαίνεται αρκετά καλό!!

Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ

Προεπιλογή

Αγορασα 3 καμπανες απο ικεα με 9,90 η μια Tο μεγιστο υψος μου απο το καπακι του ενυδρειου μου μεχρι τις ταβλες του κρεβατιου μου ειναι 49 ποντους.Λεω να αφισω ενα κενο 10 ποντων μεταξυ καπακι και χιλος φωτιστικου και για λαμπες θα δω αν μπορω να κανω συνδιασμο 2 θερμες μια ψυχρη και ποσο μαλον να ειναι και led.Οσο αφορα ανατολη δυση θα κανω οτι εκανε ο φιλος Gιαννης με τρεις διαφορετικους χρονοδιακοπτες.Το κατω μερος του κρεβατιου (Ταβλες) θα το καλυψω με ενα κοντρα πλακε θαλασσης που ερχετε ποιο φτινο απο ενα υλικο που ειχα στο μυαλο μου (etalbon).Ετσι θα εχω ενα ομορφο ταβανι με ενα ομορφο φωτιστικο που δε θα φενονται καλωδια και κλεμες.Οταν τελιωσω θα ανεβασω σχετικες φωτο στις παρουσιασεις ενυδρειων για να δειτε ενα ολοκενουργιο 400λιτρο με νεους κατοικους και καινουργια διακοσμηση.

Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Περιοχή
    Περιστέρι, Αθήνα

Προεπιλογή

Λάμπρο, ίσως οι 10 πόντοι να είναι λίγοι γι' αυτό που θέλεις να κάνεις. Πειραματίσου και βρες το αποτέλεσμα που κάνει στο μάτι σου!

Ημερομηνία εγγραφής
    Sep 2007
    Περιοχή
    Κυψέλη

Προεπιλογή

Λάμπρο, εγώ είχα 3 λάμπες ψυχρού και για την δική μου οπτική ήταν τέλειο το αποτέλεσμα σε όλα τα χρώματα των δίσκων και ποιο ξεκούραστο στο δικό μου μάτι από τις θερμές που δοκίμασα στην αρχή, όλες να είναι ίδιο φάσμα(δεν φαίνεται καλό ανακατεμένες)!
    Τα 10εκατόστα μπορεί να σε δυσκολεύει στις δουλειές του ενυδρείου, αλλά το ύψος εξαρτάτε από το άνοιγμα των καμπανών, πειραματίσου λίγο για να βρεις το σωστό!
    Με τους χρονοδιακόπτες θα έχεις πολύ ικανοποιητικό αποτέλεσμα!

Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ

Προεπιλογή

thanks boys σημερα εκοψα και τρεια τζαμια με μια τρυπα στι μεση για να μπαινει το δακτυλο μιας και δε θα τα κανω συρταρωτά παω για λαμπες και μιλαμε

Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2009
    Περιοχή
    Χαλκίδα

Προεπιλογή

περιμένουμε φωτογραφίες
    Ιωσάς

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.
    Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Παρόμοια Θέματα

1. Ιδεες για τοποθέτηση Α/Ο
    By DIMITRIS K. in forum Αντίστροφη όσμωση Α/Ο
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 05-02-2009, 19:58
  2. Μετατροπη α/ο roman 75 gpd
    By stamos in forum Αντίστροφη όσμωση Α/Ο
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 21-12-2008, 08:42
  3. δωστε τα φωτα στο λαο
    By octaniavt in forum Το πρώτο δισκοενυδρείο
    Απαντήσεις: 24