Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 εως 5 από 5

Θέμα: Ιδανικές λάμπες για Juwel Rio 300

Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2011
    Περιοχή
    Εύοσμος, Θεσσαλονίκη

Προεπιλογή Ιδανικές λάμπες για Juwel Rio 300

Καλησπέρα σε όλους.
    Έχω 6 δίσκους σε ένα Rio 300 και νομίζω πως είναι καιρός να αλλάξω τις λάμπες. Τις άλλαξα πριν περίπου 2 χρόνια όταν άλλαξα ολόκληρο το φωτιστικό από Τ8 σε Τ5.
    Στο ενυδρείο έχω φυτεμένες μερικές ανούμπιες και κρυπτοκορίνες οπότε δεν υπάρχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις φωτισμού, αλλά όπως και να έχει αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως είναι η άνεση των δίσκων και η καλή αισθητικά εμφάνιση του ενυδρείου και όχι τα φυτά. Σκέφτομαι σοβαρά να το μετατρέψω σε καθαρά βιοτοπικό με μόνον άμμο και ξύλα, αλλά αυτό σε δεύτυερη φάση.
    Η ερώτησή μου είναι η εξής:
    Ποιός είναι ο ιδανικός συνδυασμός λαμπών Juwel και με ποιά σειρά (μπροστά - πίσω) είναι καλύτερα να μπούν.
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας,
    κων/νος
    Κωνσταντίνος

Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2009
    Περιοχή
    Χαλκίδα

Προεπιλογή

αν και δεν το έχω ψάξει τόσο προσωπικά ώστε να σου απαντήσω, καλό θα ήταν να αναφέρεις τι δίσκους έχεις χρωματικά διότι υπάρχουν λάμπες στο εμπόριο που αναδεικνύουν πχ το κόκκινο χρώμα περισσότερο ή το μπλε κτπ ...
    Ιωσάς

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.
    Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2011
    Περιοχή
    Εύοσμος, Θεσσαλονίκη

Προεπιλογή

Το θέμα φίλε Crazyio είναι οως η %4#@& η Juwel βγάζει μόνον Day, Colour, Nature και οι λάμπες των άλλων εταιρειών δεν ταιριάζουν.
    Άρα πρέπει να παίξουμε με αυτές.
    Πάντως στο ενυδρείο έχω red melon, red tyrquoise και snake skin blue.
    Κ
    Κωνσταντίνος

Το avatar του χρήστη Diskus Fan
    Ο χρήστης Diskus Fan δεν είναι συνδεδεμένος Discoτρελλαμένος μαθητής Νηπιαγωγείου.
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ-Χα'ι'δάρι.

Προεπιλογή

1. Κάνεις κάποιο λάθος ... υπάρχουν κι' αλλες εταιρίες πλέον (Dennerle, Sera, Arcadia, Sylvania) που βγάζουν λάμπες στις διαστάσεις της Juwel (ΔΕΝ τις βρίσκεις όμως εύκολα όλες). Η διαφορές τους όμως στην απόδοση του φάσματος, Kelvin κλπ. ... είναι αυτό που πρέπει να διαλέξεις ... όπως και πόσα χρήματα, θέλεις να δώσεις.
    2. Λες ότι ........... με ενδιαφέρει κυρίως είναι η άνεση των δίσκων .... πως γίνεται αυτό σε 300 λίτρα;

Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2011
    Περιοχή
    Εύοσμος, Θεσσαλονίκη

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο DISKUS FAN Εμφάνιση μηνύματος
    1. Κάνεις κάποιο λάθος ... υπάρχουν κι' αλλες εταιρίες πλέον (Dennerle, Sera, Arcadia, Sylvania) που βγάζουν λάμπες στις διαστάσεις της Juwel (ΔΕΝ τις βρίσκεις όμως εύκολα όλες). Η διαφορές τους όμως στην απόδοση του φάσματος, Kelvin κλπ. ... είναι αυτό που πρέπει να διαλέξεις ... όπως και πόσα χρήματα, θέλεις να δώσεις.
    2. Λες ότι ........... με ενδιαφέρει κυρίως είναι η άνεση των δίσκων .... πως γίνεται αυτό σε 300 λίτρα;
    Σε ευχαριστώ πολύ. Θα κοιτάξω να δω ποιές απο αυτέ ςμπορώ να βρω απο Ελλάδα, αλλιώς την επόμενη φορά που θα πάω Γερμανία θα κοιτάξω σε κάποιο Koole ή ΟΒΙ.
    Όσον αφορά το ενδιαφέρον μου για τους δίσκους μου, είναι ώς εξής: οι δύο είναι μεσαίου μεγέθους (12-14 cm) και οι άλλοι είναι μικρότεροι (από 8 έως 10 cm). Κάνω όσο πιο συχνά αλλαγές νερού μπορώ : 1-2 φορές την εβδομάδα 20% minimum από ώριμο νερό, για φίλτρανση χρησιμοποιώ ένα εξωτερικό Eheim Wet Dry και ένα εσωτερικό Eheim Biopower 240, τους ταϊζω με τις καλύτερες (και ακριβότερες, αλλά δεν είναι αυτό το κριτήριο μου) τροφές για δίσκους που υπάρχουν σε Ελλάδα, Ευρώπη και Αμερική, και ...τους δείχνω όσο περισσόετρη αγάπη και στοργή μπορώ. Δεν πιστεύεις πως είναι αρκετά αυτά?
    Κωνσταντίνος

Παρόμοια Θέματα

1. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 24-03-2013, 22:27
  2. Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο μήνυμα: 11-03-2012, 21:22
  3. Τι λάμπες σε rio400?
    By Στέργιος in forum Φωτισμός
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 28-02-2012, 17:59
  4. Τι λάμπες χρειάζομαι???
    By Νίκος_Κρικ in forum Φωτισμός