Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 εως 30 από 30

Θέμα: Ψάχνω "ζεστή" λάμπα

Το avatar του χρήστη Diskus Fan
    Ο χρήστης Diskus Fan δεν είναι συνδεδεμένος Discoτρελλαμένος μαθητής Νηπιαγωγείου.
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ-Χα'ι'δάρι.

Προεπιλογή

Τι βάζεις παραθέσεις ωρε;
    Το έχω γράψει πιο πάνω (μόνο μπροστά έκανα τις δοκιμές) .... το κόκκινο όμως που τονίζει δίνει ένα ροζ στο σώμα .... που δεν "ταιριάζει" σε Blue Diamond.-

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stavrosczc Εμφάνιση μηνύματος
    Εγω που εχω χρωματοσαλατα ψαρια τι λαμπες να βαλω???γιατι εχω την εντυπωση οτι αυτες που ειχα σιγα σιγα αρχιζουν και τα παιζουν...
    Αααα ... εσύ μπήκες στη μέση κι' έβαλε την παράθεση!!!
    Βάλτους προβολάκια στις πλάτες ... για ατομικό φωτισμό με ανάλογο φίλτρο χρώματος.-

Ημερομηνία εγγραφής
    May 2008
    Περιοχή
    Upper Rio Alimo - Αθηνα

Προεπιλογή

Αλλαγη δεν γινεται αφου δεν την εβαλες να δουλεψει?
    O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται οικονομικα απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
    Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το greek discus που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Περιοχή
    Περιστέρι, Αθήνα

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Bronx Εμφάνιση μηνύματος
    Στο υπάρχον ενυδρείο έχω δύο λάμπες T5 των 849mm.
    Το ένα είναι όπως αναγράφεται "RedLighting" το οποίο το έχω στην πλάτη (βγάζει ένα περίεργο ρόζ χρώμα), και μπροστά έχω ένα στα 10.000Κ. Το μπροστά θα το κρατήσω γιατί οπτικά μ'αρέσει που ζωντανεύει το μπλε και τα ασπρο-γκρι σχέδια των Δίσκων. Πίσω θέλω να τοποθετήσω ένα πιο μαλακό φως να δείξει λίγο και τα πιο γήινα χρώματα (και να μαλακώσει λίγο το σύνολο του ενυδρείου).

Στο διαδίκτυο βρήκα αυτό της Dennerle, το Trocal T5 Amazon Day 849mm στα 6.000K.
    Υπάρχει κάποιος που το έχει δει απο κοντά?

Δέχομαι και άλλες προτάσεις αρκεί να είναι 2.600-6.000K
    Ο Σπύρος Δ στα είπε όλα μια χαρά. Philips, Osram, Sylvania στα 2700k, έχουν και τις ζητάς ως Νο 827. Οι επόμενες επιλογές είναι στα 3000k, με Νο 830 ή 930. Το δεύτερο είναι ένα βήμα πιο κοντά στο ηλιακό φως.

Όμως, Βασίλη, έχεις ενυδρείο Juwel ή κάποιας άλλης εταιρείας;

Ημερομηνία εγγραφής
    May 2011
    Περιοχή
    Athens

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Genirous Εμφάνιση μηνύματος
    Όμως, Βασίλη, έχεις ενυδρείο Juwel ή κάποιας άλλης εταιρείας;
    Η Anubia είναι

Ημερομηνία εγγραφής
    May 2011
    Περιοχή
    Athens

Προεπιλογή

Πριν μερικές μέρες πήρα μια Phillips 826.
    Το ενυδρείο αν και με δεύτερη λάμπα μια 10.000Κ άλλαξε κατα πολύ προς το κίτρινο. Τα ξύλα και το φόντο έγιναν λίγο πιο "αληθινά". Μπορεί μελλοντικά να δοκιμάσω μια 4000 ή 6000 γιατί μου φάινεται ότι επιρέασε αρκετά το πως βλέπω τα χρώματα των ψαριών.

Σήμερα έβαλα και LED ταινία ενός μέτρου στο ενυδρείο στα 6.000Κ.
    Τα έχω ρυθμίσει να ανάψουν μια ώρα πριν τα φώτα του ενυδρείου και μια ώρα αφού κλείσουν τα φώτα. Έτσι δεν χρειάζεται να αφήνω το φως του δωματίου ανοιχτό το βράδυ όταν κλείσω τα φώτα και δίνει μια πολύ, μα πάρα πολύ ωραία στμόσφαιρα.

Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Περιοχή
    Περιστέρι, Αθήνα

Προεπιλογή

Βασίλη προφανώς ήθελες να πεις 827.

Σύμφωνα με τους φωτιστικούς νόμους, ένας λαμπτήρας που εκπέμπει κάτω από τα 3000k θεωρείται θερμός λευκός και έχει ως ιδιότητα να δημιουργεί ένα θερμό περιβάλλον στο οποίο τονίζονται και αναδεικνύονται τα θερμά χρώματα κόκκινο, πορτοκαλί, κίτρινο. Αντίστοιχα, ένας λαμπτήρας που εκπέμπει πάνω από τα 5000k θεωρείται ψυχρός λευκός, δημιουργεί μια ψυχρή αίσθηση και τονίζει/αναδεικνύει τα ψυχρά χρώματα μπλε, πράσινο, μωβ. Ένας λαμπτήρας στα 4000k ονομάζεται φυσικός και είναι μια ενδιάμεση, μεσοβέζικη λύση του θερμού και του ψυχρού. Μέσα σε όλα αυτά σημαντικό ρόλο παίζει και ο βαθμός απόδοσης χρωμάτων, δηλαδή ο πρώτος αριθμός από το χρωματικό νούμερο του λαμπτήρα. Η σειρά 80 πλέον είναι η ελάχιστη αποδεκτή (καταργήθηκαν πρόσφατα όλοι οι χαμηλότεροι βαθμοί απόδοσης 7, 6 και 5) και η σειρά 90 είναι η πιο κοντινή στο ηλιακό φως.

Τα led είναι μια πολύ καλή λύση σε αυτό που ήθελες να πετύχεις.

Ημερομηνία εγγραφής
    May 2008
    Περιοχή
    Upper Rio Alimo - Αθηνα

Προεπιλογή

Ολα αυτα βεβαια ισχυουν σε Clearwater γιατι οταν εβαλα μια dennerle special plant 3000Κ και μια juwel nature 4100K και με τυρφη (οχι παρα πολυ), δεν υπηρχε μπλε και κοκκινο πουθενα (καρδιναλιους testing).
    Ενα κιτρινο συμπαν ηταν.
    Εβγαλα την τυρφη, τιποτα ιδιαιτερο απο χρωματα κι ετσι.
    Αντικατεστησα (σε clearwater πια) την nature με μια juwel colour (ενισχυει τα μπλε κοκκινα) και ειδα χρωματα.
    Τωρα ειμαι να ξαναβαλω τυρφη με αυτον τον συνδυασμο (3000K + colour) να δω τι θα βγει.
    O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται οικονομικα απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
    Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το greek discus που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Περιοχή
    Περιστέρι, Αθήνα

Προεπιλογή

Όλα αυτά αναφέρονται σε εφαρμογές χωρίς νερό και για άψυχα πράγματα. Με νερό και ψάρια μπορεί να αλλάζουν κάπως τα δεδομένα, αλλά ισχύουν πάντα ως βάση. Επίσης, μετράει μέχρι ένα βαθμό και αυτό που λέει πολλές φορές ο Νίκος, ο κάθε ένας από εμάς βλέπει με άλλα μάτια και άλλα πράγματα.

Ημερομηνία εγγραφής
    May 2008
    Περιοχή
    Upper Rio Alimo - Αθηνα

Προεπιλογή

Kαο κατι επισης σημαντικο, ειναι οτι η παρατηρηση των χρωματων του ενυδρειου και των ψαριων, πιστευω οτι πρεπει να γινεται συγκριτικα με τον χρωματισμο που εχουν με το φως του ηλιου.
    Οποιος βλεπει το ενυδρειο του και υπο το φως του ηλιου θα καταλαβαινει τι εννοω.

Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Περιοχή
    Περιστέρι, Αθήνα

Προεπιλογή

Ο λόγος είναι διότι το φως του ήλιου έχει τέλειο βαθμό απόδοσης χρωμάτων, δηλαδή 100, είναι το μέτρο σύγκρισης για τους τεχνητούς φωτισμούς.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

1. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 22-05-2014, 08:51
  2. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 14-03-2012, 14:34
  3. Αποτελεσματα "Singapore 12th National Discus Competition 2011"
    By White Diamond in forum Πρωταθλητές από κούνια
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 02-12-2011, 13:29
  4. "Πόθος"-"Φυλλόδεντρα" Φυσική απονιτροποιήση;
    By Jonny in forum Κύκλος του αζώτου και προϊόντα