Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 εως 20 από 30

Θέμα: Ψάχνω "ζεστή" λάμπα

Ημερομηνία εγγραφής
    May 2011
    Περιοχή
    Athens

Προεπιλογή Ψάχνω "ζεστή" λάμπα

Στο υπάρχον ενυδρείο έχω δύο λάμπες T5 των 849mm.
    Το ένα είναι όπως αναγράφεται "RedLighting" το οποίο το έχω στην πλάτη (βγάζει ένα περίεργο ρόζ χρώμα), και μπροστά έχω ένα στα 10.000Κ. Το μπροστά θα το κρατήσω γιατί οπτικά μ'αρέσει που ζωντανεύει το μπλε και τα ασπρο-γκρι σχέδια των Δίσκων. Πίσω θέλω να τοποθετήσω ένα πιο μαλακό φως να δείξει λίγο και τα πιο γήινα χρώματα (και να μαλακώσει λίγο το σύνολο του ενυδρείου).

Στο διαδίκτυο βρήκα αυτό της Dennerle, το Trocal T5 Amazon Day 849mm στα 6.000K.
    Υπάρχει κάποιος που το έχει δει απο κοντά?

Δέχομαι και άλλες προτάσεις αρκεί να είναι 2.600-6.000K

Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2010
    Περιοχή
    Αθηνα,Κυψελη

Προεπιλογή

Η Trocal T5 Amazon Day ειναι η ψυχρη λαμπα της Dennerle μαλιστα το χρωμα της λαμπας ειναι μπλε.Εαν ψαχνεις πιο θερμο φωτισμο πας στη Τ5 Special Plant η οποια κιτρινιζει και την εχω δουλεψει και προσωπικα.

Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2009
    Περιοχή
    Χαλκίδα

Προεπιλογή

Καμία λάμπα που να μην αναπτύσσει άλγη έχουμε ? εκτός από led
    Ιωσάς

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.
    Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Ημερομηνία εγγραφής
    May 2008
    Περιοχή
    Upper Rio Alimo - Αθηνα

Προεπιλογή

Ενυδρειακες
    Dennerle Special Plant στα 3000 K (With UV Stop - anti-algae effect) http://dennerle.com/global/index.php...id=100&lang=en
    και Jbl solar tropic ultra στα 4000Κ (Sunlight full-spectrum tube) http://www.jbl.de/en/aquatics-freshw...r-tropic-ultra
    Την dennerle την εχω σε συνδυασμο με μια colour (εχει διαφορες εταιρειες jbl dennerle κλπ) οι οποιες τονιζουν τα μπλε και κοκκινα χρωματα, δεν αναγραφει kelvin, αλλα ειναι φωτεινη και συμπληρωνει ομορφα την κιτρινιλα της special plant.
    Τιμες θανατου.

Δες επισης σε καταστηματα με ηλεκτρολογικο υλικο για
    Osram 827 στα 2700K
    σε χαμηλες τιμες

Περιμενε και τον Gen να σου πει
    O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται οικονομικα απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
    Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το greek discus που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Ημερομηνία εγγραφής
    May 2011
    Περιοχή
    Athens

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο wheelsdeal Εμφάνιση μηνύματος
    Η Trocal T5 Amazon Day ειναι η ψυχρη λαμπα της Dennerle μαλιστα το χρωμα της λαμπας ειναι μπλε.Εαν ψαχνεις πιο θερμο φωτισμο πας στη Τ5 Special Plant η οποια κιτρινιζει και την εχω δουλεψει και προσωπικα.
    Αλήθεια ε?
    Είχα την εντύπωση επειδί είναι και "αμαζονιο" όπως αναφέρεται ότι θα ήταν θερμή.

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Delta66
    Δες επισης σε καταστηματα με ηλεκτρολογικο υλικο για
    Osram 827 στα 2700K
    Το 827 είναι το μήκος ή τα χαρακτηριστικά της λάμπας (ποιότητα και φάσμα)?

Ημερομηνία εγγραφής
    May 2008
    Περιοχή
    Upper Rio Alimo - Αθηνα

Προεπιλογή

Απο το 827 κρατας το 27 και προσθετεις και δυο μηδενικα και εχεις τα kelvin.
    Η 830 πχ ειναι 3000K, η 835 ειναι 3500K κ.ο.κ
    O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται οικονομικα απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
    Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το greek discus που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Ημερομηνία εγγραφής
    Aug 2011
    Περιοχή
    Κύπρος-Λευκωσία-Λατσιά

Προεπιλογή

είσε καλός στα μαθηματικά βλέπω ... χαχαχχα

Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2009
    Περιοχή
    Κερατσινι

Προεπιλογή

Εγω θα αφηνα μονο την μπροστινη λαμπα, δεν χρειαζεται και πολυ φως.......... εκτος αν εχεις φυτα με απαιτησεις

Ημερομηνία εγγραφής
    May 2011
    Περιοχή
    Athens

Προεπιλογή

disc-postman αυτό ήταν το πρώτο πράγμα που προσπάθησα.
    Αλλα φοβάμαι. Έβγαλα την πίσω λάμπα και πέρασα ένα μικρό κομμάλι ναυλον το οποίο το αγκάλιαζε το ακροφύσιο για να μη περναει νερό. Δεν ήξερα κατα πόσο είναι ασφαλές και έβαλα πίσω την λάμπα. Δοκίμασα και να το στρίψω λίγο ώστε να μη ενώνει αλλα δεν αφήνει να κλείσει το ακροφύσιο. Αν υπάρχει άλλος τρόπος είμαι όλος αυτια γιατι θα ήταν το καλύτερο απόλα!

Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2009
    Περιοχή
    Χαλκίδα

Προεπιλογή

εγώ για να δουλέψω την μία απο τις 2 λάμπες είχα ντύσει τα ακροφύσιά της με θερμοσυστελώμενο μακαρόνι και την είχα κουμπώσει στην θέση της.
    το μακαρόνι πρέπει να είναι το πολύ λεπτό ίσα ίσα να περνάει το ακροφύσιο και μετά το ζέστανα ελάχιστα ώστε να σφίξει .. μην βάλεις κανένα φαρδύ ..
    δεν έκανε επαφή για να ανάψει ενώ είχα την μαμίσια στεγανοποίηση με τα δικά της ακροφύσια
    Ιωσάς

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.
    Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Ημερομηνία εγγραφής
    May 2011
    Περιοχή
    Athens

Προεπιλογή

Crazyio, δυστηχώς δεν καταλαβαίνω τι έκανες.
    Αυτό το θερμοσυστελώμενο μακαρόνι το τοποθετείς στην λάμπα ώστε να αποκόψει την επαφή με το φωτιστικό σύστημα?

Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2009
    Περιοχή
    Χαλκίδα

Προεπιλογή

το φωτιστικό σύστημα (ballast) ενώνεται με την λάμπα με 4 ακροδέκτες (2 + 2 από την κάθε πλευρά της λάμπας).
    αυτούς τους ακροδέκτες της λάμπας έντυσα με θερμοσυστελώμενο και κατά συνέπεια δεν κάνανε επαφή για να ανάψουν

Ιωσάς

Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2009
    Περιοχή
    Κερατσινι

Προεπιλογή

Σωστος ο Ιωσας

Ακομα και το ενα ποδαρακι να ντυσεις δεν κανει επαφη, εγω το εχω κανει με μονωτικη ταινια

Ημερομηνία εγγραφής
    May 2011
    Περιοχή
    Athens

Προεπιλογή

Ενδιαφέρον

Το avatar του χρήστη Diskus Fan
    Ο χρήστης Diskus Fan δεν είναι συνδεδεμένος Discoτρελλαμένος μαθητής Νηπιαγωγείου.
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ-Χα'ι'δάρι.

Προεπιλογή

ΤρελλοΙώ .... και με λίγο σελοτέιπ να το κάλυπτες .... το ίδιο αποτέλεσμα θα είχες.
    Επί τη ευκαιρία .... πριν φύγω από Αθήνα το φωτιστικό του Rio άναβε μόνο με την μια λάμπα. Αποφάσισα να την αντικαταστήσω μετά την επιστροφή μου και ... χτες έσβησε και η άλλη!!! Ιδέα του Σπύρου ήταν να κουνήσω τις λάμπες μήπως αλλάξει κάτι ... αλλά ΔΕΝ το έκανα. Πήγα στο Water Inn και πήρα 2 λάμπες .... μία Amazon Day και μία Color Plus ..... η δεύτερη ήταν μάλλον λάθος επιλογή ..... σε σχέση με την Special Plant που ΔΕΝ πήρα γιατί έχω μόνο 2-3 ρίζες εχινόδορους.
    Το λέω λάθος γιατί .... τα ψάρια μου είναι μπλέ-πράσινα και η Color Plus τονίζει και τα κόκκινα οπότε ένα Blue Diamond παίρνει στο σώμα και ένα ροζ χρωματισμό όταν τοποθετηθεί στο εμπρός μέρος του ενυδρείου .... εγώ έβαλα την Amazon Day και τονίζεται περισσότερο το μπλέ. Πίσω θα μπορούσα να έχω την Special Plant με λιγότερα Kelvin (3000) και λιγότερα έξοδα ... ενώ τώρα θεωρώ ότι θα χάνω τα πλεονεκτήματα που υπόσχεται η Color Plus.
    Η τιμή των Amazon Day και Special Plant είναι σε προσφορά 17,80 ευρω .... ενώ η Color Plus κάνει 32,30.
    Όταν τοποθετούσα τις λάμπες για δοκιμή ... ποία θα βάλω μπρός και ποιά πίσω ..... το φωτιστικό άναψε και με την υποτιθέμενη καμμένη (η πρώτη) ..... που κουνήθηκε.-

Ημερομηνία εγγραφής
    May 2008
    Περιοχή
    Upper Rio Alimo - Αθηνα

Προεπιλογή

Βρε μπιστολα αφου σου ειπα θα κανεις συνδυασμο ή Special Plant (που εινα θερμη και κιτρινιζει το συμπαν) με Amazon Day που ειναι πιο ψυχρη και φωτεινη και ισορροπει τα χρωματα με την Special Plant σε ενα επιπεδο φυσικου φωτος
    ή Special Plant με Color Plus που εχει τα χαρακτηριστικα της Amazon Day (πιο ψυχρη και φωτεινη) και ισορροπει κι αυτη με την κιτρινιλα της Special Plant αλλα τονιζοντας και τα μπλε και κοκκινα χρωματα περισσοτερο.
    Εσυ πηγες και εβαλες τους δυο "προβολεις" (Amazon Day- Color Plus) χωρις τον "καταλυτη" Special Plant, που απο μονη της ειναι μεν απαισια (ΙΜΟ) αλλα φερνει τα πραγματα σε ισοροοπια.
    Δεν θα την εβαζες για τα φυτα αλλα για την ισορροπια.

Ποια λαμπα απο τις παλιες λειτουργει ακομα?
    Η μπροστινη (η day) ή η πισω (narure) θερμη?

Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2009
    Περιοχή
    Χαλκίδα

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο DISKUS FAN Εμφάνιση μηνύματος
    ΤρελλοΙώ .... και με λίγο σελοτέιπ να το κάλυπτες .... το ίδιο αποτέλεσμα θα είχες.
    Επί τη ευκαιρία .... πριν φύγω από Αθήνα το φωτιστικό του Rio άναβε μόνο με την μια λάμπα. Αποφάσισα να την αντικαταστήσω μετά την επιστροφή μου και ... χτες έσβησε και η άλλη!!! Ιδέα του Σπύρου ήταν να κουνήσω τις λάμπες μήπως αλλάξει κάτι ... αλλά ΔΕΝ το έκανα. Πήγα στο Water Inn και πήρα 2 λάμπες .... μία Amazon Day και μία Color Plus ..... η δεύτερη ήταν μάλλον λάθος επιλογή ..... σε σχέση με την Special Plant που ΔΕΝ πήρα γιατί έχω μόνο 2-3 ρίζες εχινόδορους.
    Το λέω λάθος γιατί .... τα ψάρια μου είναι μπλέ-πράσινα και η Color Plus τονίζει και τα κόκκινα οπότε ένα Blue Diamond παίρνει στο σώμα και ένα ροζ χρωματισμό όταν τοποθετηθεί στο εμπρός μέρος του ενυδρείου .... εγώ έβαλα την Amazon Day και τονίζεται περισσότερο το μπλέ. Πίσω θα μπορούσα να έχω την Special Plant με λιγότερα Kelvin (3000) και λιγότερα έξοδα ... ενώ τώρα θεωρώ ότι θα χάνω τα πλεονεκτήματα που υπόσχεται η Color Plus.
    Η τιμή των Amazon Day και Special Plant είναι σε προσφορά 17,80 ευρω .... ενώ η Color Plus κάνει 32,30.
    Όταν τοποθετούσα τις λάμπες για δοκιμή ... ποία θα βάλω μπρός και ποιά πίσω ..... το φωτιστικό άναψε και με την υποτιθέμενη καμμένη (η πρώτη) ..... που κουνήθηκε.-
    αυτό το ποστ αποκλείεται να το έχει γράψει ο fan !!!
    Αυτός απλά θα το ζωγράφισε !!
    ή μπορεί να είχε πάρει τπτ speed .... δεν εξηγείται αλλιώς !!!
    Ιωσάς

Το avatar του χρήστη Diskus Fan
    Ο χρήστης Diskus Fan δεν είναι συνδεδεμένος Discoτρελλαμένος μαθητής Νηπιαγωγείου.
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ-Χα'ι'δάρι.

Προεπιλογή

Σπύρο ... έχω βάλει την Amazon Day με την Nature πίσω που δουλεύει ακόμα ... για να μην αλλάξουν δραματικά οι συνθήκες φωτισμού ... άσχετα αν υπάρχει και το UV Stop.
    Το είπα και μόνος μου για το λάθος ... θα είχα 9000 Kelvin ενώ αν βάλω την Color Plus ... θα πάω στα 12500-13000 .... όπως το υπολογίζω (γιατί δεν γράφει πουθενά πόσα Kelvin είναι).
    Ιωσά ... γιατί ωρέ;

Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2010
    Περιοχή
    peristeri

Προεπιλογή

Εγω που εχω χρωματοσαλατα ψαρια τι λαμπες να βαλω???γιατι εχω την εντυπωση οτι αυτες που ειχα σιγα σιγα αρχιζουν και τα παιζουν...

Ημερομηνία εγγραφής
    May 2008
    Περιοχή
    Upper Rio Alimo - Αθηνα

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο DISKUS FAN Εμφάνιση μηνύματος
    Σπύρο ... έχω βάλει την Amazon Day με την Nature πίσω που δουλεύει ακόμα ... για να μην αλλάξουν δραματικά οι συνθήκες φωτισμού ... άσχετα αν υπάρχει και το UV Stop.
    Το είπα και μόνος μου για το λάθος ... θα είχα 9000 Kelvin ενώ αν βάλω την Color Plus ... θα πάω στα 12500-13000 .... όπως το υπολογίζω (γιατί δεν γράφει πουθενά πόσα Kelvin είναι).
    Ιωσά ... γιατί ωρέ;
    Δοκιμασες (νυχτα) nature πισω colour μπροστα και δεν σου αρεσε?

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 22-05-2014, 08:51
  2. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 14-03-2012, 14:34
  3. Αποτελεσματα "Singapore 12th National Discus Competition 2011"
    By White Diamond in forum Πρωταθλητές από κούνια
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 02-12-2011, 13:29
  4. "Πόθος"-"Φυλλόδεντρα" Φυσική απονιτροποιήση;
    By Jonny in forum Κύκλος του αζώτου και προϊόντα