Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 εως 37 από 37

Θέμα: καπάκι από καθρέφτη

Ημερομηνία εγγραφής
    May 2008
    Περιοχή
    Upper Rio Alimo - Αθηνα

Προεπιλογή

Το 100% της αποδοσης της το εχει η λαμπα εξ'αρχης, σκετη.
    Μηπως εννοεις να παμε πανω απο 100%, πχ 130-150-200% με τη χρηση καθρεφτων ή ανακλαστηρων?
    Το ποσοστο ομως που θα ανεβει, "παιζει" πολυ αναλογα το υλικο που θα χρησιμοποιηθει για αντανακλαση.
    O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται οικονομικα απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
    Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το greek discus που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Ημερομηνία εγγραφής
    May 2008
    Περιοχή
    Upper Rio Alimo - Αθηνα

Προεπιλογή

Οσοι χρησιμοποιουν μαλακο και οξυνο νερο στο ενυδρειο τους, δεν νομιζω να εχουν δει ποτε τους .... αλατα.
    Για οσους εχουν βρυσατο, θα πρεπει να το σκεφτουν.
    O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται οικονομικα απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
    Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το greek discus που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Ημερομηνία εγγραφής
    May 2011
    Περιοχή
    ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ

Προεπιλογή

Σου είναι εύκολο .... να εξηγήσεις τον λόγο;
    το ενυδρειο που θα φτιάξω θέλω να είναι φυτεμένης προσεγγίσεις
    θα έχω ανουβιας, βαλισνερια, κερατοφιλο,και λότους κοκκινη.
    προσπαθώ να αποφασίσω με ποιο υλικό θα φτιάξω το καπάκι.
    σκέφτηκα τον καθρέφτη για καλύτερο αποτέλεσμα στο φωτισμό με λιγότερα χρήματα και λιγότερη κατανάλωση ρεύματος

σε τι μαγαζί πρέπει να πάω για να βρω και να δω το πολυκαρμπον ?

Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2009
    Περιοχή
    Κερατσινι

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο georgem Εμφάνιση μηνύματος
    Στα Καμινια ειναι ο Σπακουρης-Μυκαλης 29........210 4174971
    Στη Κρητη δεν ξερω, κοιτα αυτα μηπως βοηθηθεις
    http://www.graphicarts.gr/portal/cor...5&corpid=15043
    http://www.etka.gr/
    http://www.skrimizeas.gr/

Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2009
    Περιοχή
    Κερατσινι

Προεπιλογή

Σκεψου και αυτη τη λυση, φθηνο φωτιστικο με πολυ καλη διαχυση φωτος και βαζεις καπακι απλο τζαμι

http://aquatic-store.co.uk/product_i...ing_system.jpg

Το avatar του χρήστη Diskus Fan
    Ο χρήστης Diskus Fan δεν είναι συνδεδεμένος Discoτρελλαμένος μαθητής Νηπιαγωγείου.
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ-Χα'ι'δάρι.

Προεπιλογή

το ενυδρειο που θα φτιάξω θέλω να είναι φυτεμένης προσεγγίσεις
    θα έχω ανουβιας, βαλισνερια, κερατοφιλο,και λότους κοκκινη.
    προσπαθώ να αποφασίσω με ποιο υλικό θα φτιάξω το καπάκι.
    σκέφτηκα τον καθρέφτη για καλύτερο αποτέλεσμα στο φωτισμό με λιγότερα χρήματα και λιγότερη κατανάλωση ρεύματος

1. Φυτεμένης προσέγγισης ... με αυτά τα φυτά; Πάει θα το χάσω τελείως!!!!
    2. Ακόμα δεν έχω καταλάβει τι προσπαθείς να "κερδίσεις", με τον καθρέπτη. Αυτά τα φυτά και χωρίς φωτισμό αναπτύσονται.
    3. Ο λόγος της "φυτεμένης προσέγγισης" σε δίσκους ... ποίος είναι;

Ημερομηνία εγγραφής
    May 2011
    Περιοχή
    ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ

Προεπιλογή

1. Φυτεμένης προσέγγισης ... με αυτά τα φυτά; Πάει θα το χάσω τελείως!!!!
    xaxaxa
    κρατήσου fan γιατί σε χρειάζομαι !!

έχεις δίκιο δεν υπάρχει καμια προσγγίση με αυτά τα φυτά από την αφρική !!

2. Ακόμα δεν έχω καταλάβει τι προσπαθείς να "κερδίσεις", με τον καθρέπτη. Αυτά τα φυτά και χωρίς φωτισμό αναπτύσονται.
    3. Ο λόγος της "φυτεμένης προσέγγισης" σε δίσκους ... ποίος είναι;
    να ξεκαθαρίσω πως δεν με ενδιαφέρουν τα φυτά σαν ομορφιά,
    πιστεύω πως αυτός που μπορεί να στήσει ένα παρα πολύ όμορφο ενυδρείο μπορεί να το κάνει και με φυτά και χωρίς φυτά !!
    τα φυτά αυτά μπορεί να διατηρούνται ακόμα και χωρίς φωτισμό όπως λες, αλλα δεν αναπτύσσονται η μάλλον αναπτύσσονται παρα πολύ αργά .
    (πριν να βγάλω το co2 κάθε μέρα έβλεπα 3-4 νέα φιλα από τη λότους έτοιμα να ανοίξου τώρα βλέπω ένα κάθε βδομάδα
    φαντάζομαι ότι αν μειώσω το φωτισμό θα μειωθεί ακόμα περισσότερο η αναπτύξει των φυτών)
    αυτό που πιστεύω τώρα ότι προσφέρει η ανάπτυξη των φυτών στους δίσκους είναι :

καταναλώσει βλαβερών ουσιών όπως νιτρικά
    από τι στιγμή που δεν ρίχνω μέσα κανένα λίπασμα τα φυτά για να αναπτυχθούν καταναλώνουν αυτά !!
    επόμενος καθαρότερο νερό

φυσικό οξυγόνο

σημεία με παχή σκιανό που λέμε και στην κρήτη (πολύ σκιερά σημεία)

όσο για τον καθρέφτη δεν το έχω αποφασίσει ακόμα και μάλιστα έχω προβληματιστεί με κάποια πράγματα που γράψαν κάποια παιδιά.
    κοιτάζω και τη λύση κάποιου αλλου υλικού και η λάμπα με ανακλαστήρα.

όλα μπαίνουν σε μια ζυγαριά
    και με την πολύ μικρή εμπειρία μου αλλα και με τη βοήθεια σας προσπαθώ να κάνω ότι είναι καλύτερο για τους δίσκους και την τσέπη μου
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη georgem : 05-07-2011 στις 19:47

Ημερομηνία εγγραφής
    May 2008
    Περιοχή
    Upper Rio Alimo - Αθηνα

Προεπιλογή

1. τα φυτά αυτά μπορεί να διατηρούνται ακόμα και χωρίς φωτισμό όπως λες, αλλα δεν αναπτύσσονται η μάλλον αναπτύσσονται παρα πολύ αργά .
    2. (πριν να βγάλω το co2 κάθε μέρα έβλεπα 3-4 νέα φιλα από τη λότους έτοιμα να ανοίξου τώρα βλέπω ένα κάθε βδομάδα
    φαντάζομαι ότι αν μειώσω το φωτισμό θα μειωθεί ακόμα περισσότερο η αναπτύξει των φυτών)
    3. αυτό που πιστεύω τώρα ότι προσφέρει η ανάπτυξη των φυτών στους δίσκους είναι :
    καταναλώσει βλαβερών ουσιών όπως νιτρικά
    4. από τι στιγμή που δεν ρίχνω μέσα κανένα λίπασμα τα φυτά για να αναπτυχθούν καταναλώνουν αυτά !!
    επόμενος καθαρότερο νερό
    5. φυσικό οξυγόνο
    6. σημεία με παχή σκιανό που λέμε και στην κρήτη (πολύ σκιερά σημεία)
    Θυμηθηκα ενα ρητο: Αμα παρεις λαθος τρενο, οπου και να κατεβεις παλι λαθος θα'σαι.
    Κοιτα πως μπορει καποιος να κανει λαθος συλλογισμους αν παταει σε λαθος δεδομενα.

1. Σωστα μεχρι εδω.
    2. Το CO2 το φως και τα λιπασματα ειναι αλληλενδετα.
    Οσο ανεβαινει το ενα πρεπει να ανεβαινουν και τα αλλα και το αντιστροφο (εκτος του CO2 που μπορει να δινεις παραπανω, κατι ομως που δεν ευννοει του δισκους που θελουν νερο πλουσιο σε οξυγονο και οχι σε διοξειδιο)
    Πχ. αν μειωσεις CO2 τα φυτα θα "φρεναρουν", οσο πολυ φως και να υπαρχει. (τα φυτα χρησιμοποιουν το διοξειδιο και το φως σαν ωθηση για να καταναλωσουν λιπασματα και να αναπτυχθουν, ενα απο τα δυο να λειπει το αλλο μενει ανεκμεταλευτο)
    Αυτο το φως λοιπον ομως δεν θα παει χαμενο.
    Καποιος που δεν χρειαζεται CO2 για να εκμεταλευτει το φως και να αναπτυχθει θα το παρει πανω του. Και αυτο θα ειναι οι αλγες που ειναι το πιο ευκολο φυτο
    Το ιδιο θα συμβει και αν κοψεις λιπασματα και αφησεις μονο φως ή/και CO2.
    Συμπερασμα?
    Ευκολα φυτα, χωρις CO2, χωρις λιπασματα, με χαμηλο φως για να εχεις περισσοτερες πθανοτητες εξισορροπισης στο ενυδρειο.

3. Σωστα
    4. Μισο σωστο μισο λαθος.
    Καταναλωνουν νιτρικα αλλα τα φυτα δεν χρειαζονται μονο νιτρικα (και φωσφορικα που ξεχασες οτι παραγονται σε ενα ενυδρειο και ειναι και αυτο λιπασμα) αλλα και πολλα αλλα, ετσι λοιπον δεν εξασφαλισες καταρχας την αψογη αναπτυξη των φυτων σου, και κατα δευτερον το νερο δεν ειναι καθαρο οταν λειπουν μονο τα νιτρικα και τα φωσφορικα που καταναλωνουν τα φυτα. Εχει και πολλα αλλα βλαβερα, οπως και οτι εξαφανιζονται πολλα αλλα χρησιμα με το περασμα των ημερων.
    Δεν αναφερω καν το redox που δεν εχουμε "ασχοληθει" ακομα διεξοδικα στο φορουμ (Εκει να δεις ομηρικες μαχες που θα πεσουν. Οι μαχες για το πεχα και τiς σκληροτητες θα μοιαζουν σαν πετροπολεμος μπροστα στο παγκοσμιο πολεμο που θα ξεκινησει )
    Συμπερασμα δεν εχεις εξασφαλισει ουτε και τα ψαρια με καθαρο νερο (απλα βοηθανε τα φυτα)

5. Ναι παρεχουν με φυσικο τροπο οξυγονο, που ομως δεν φτανει συνηθως. ΟΚ χρησιμα.
    Ομως μη ξεχνας οτι τα φυτα αναπνεουν 24 ωρες.
    Εκτος λοιπον απο τις 8-9 ωρες φωτοσυνθεσης και παραγωγης οξυγονου και καταναλωσης διοξειδιου, για ολο το 24ωρο καταναλωνουν οξυγονο και παραγουν διοξειδιο (σε μικροτερες μεν ποσοστητες, αλλα το κανουν).
    Τι θα γινει τις ωρες που δεν φωτοσυνθετουν?
    Θα επιβαρυνουν ετσω και λιγο το νερο απο αποψης καταναλωσης οξυγονου και παραγωγης διοξειδιου.

Φυσικα τα πλεονεκτηματα των φυτων ειναι πολυ περισσοτερα απο τα μειονεκτηματα και με καταλληλη εξισορροπιση συνθηκων και αναλογα η φυτομαζα μπορουν ολα να ερθουν σε μια ισορροπια.
    Οφειλα να πω το τυπικο ομως.

6. Τωρα ποση σκια μπορει να προσφερει μια λοτους μπροστα σε μια ριζα αναποδα με τα κλαδια προς τα κατω?
    Να μου λεγες για καμια pistia ΟΚ (αν ζησει στο ενυδρειο με τις θερμοκρασιες και τα πεχα που παιζουν σε πολλα δισκοενυδρεια).
    Ασε που οι βαλισνεριες δεν φημιζονται ως τα αγαπημενα φυτα των δισκων, αφου εχει αναφερθει οτι τις αποφευγουν.

Ημερομηνία εγγραφής
    May 2011
    Περιοχή
    ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ

Προεπιλογή

Θυμηθηκα ενα ρητο: Αμα παρεις λαθος τρενο, οπου και να κατεβεις παλι λαθος θα'σαι.
    Κοιτα πως μπορει καποιος να κανει λαθος συλλογισμους αν παταει σε λαθος δεδομενα.

1. Σωστα μεχρι εδω.
    2. Το CO2 το φως και τα λιπασματα ειναι αλληλενδετα.
    Οσο ανεβαινει το ενα πρεπει να ανεβαινουν και τα αλλα και το αντιστροφο (εκτος του CO2 που μπορει να δινεις παραπανω, κατι ομως που δεν ευννοει του δισκους που θελουν νερο πλουσιο σε οξυγονο και οχι σε διοξειδιο)
    Πχ. αν μειωσεις CO2 τα φυτα θα "φρεναρουν", οσο πολυ φως και να υπαρχει. (τα φυτα χρησιμοποιουν το διοξειδιο και το φως σαν ωθηση για να καταναλωσουν λιπασματα και να αναπτυχθουν, ενα απο τα δυο να λειπει το αλλο μενει ανεκμεταλευτο)
    Αυτο το φως λοιπον ομως δεν θα παει χαμενο.
    Καποιος που δεν χρειαζεται CO2 για να εκμεταλευτει το φως και να αναπτυχθει θα το παρει πανω του. Και αυτο θα ειναι οι αλγες που ειναι το πιο ευκολο φυτο
    Το ιδιο θα συμβει και αν κοψεις λιπασματα και αφησεις μονο φως ή/και CO2.
    Συμπερασμα?
    Ευκολα φυτα, χωρις CO2, χωρις λιπασματα, με χαμηλο φως για να εχεις περισσοτερες πθανοτητες εξισορροπισης στο ενυδρειο.

3. Σωστα
    4. Μισο σωστο μισο λαθος.
    Καταναλωνουν νιτρικα αλλα τα φυτα δεν χρειαζονται μονο νιτρικα (και φωσφορικα που ξεχασες οτι παραγονται σε ενα ενυδρειο και ειναι και αυτο λιπασμα) αλλα και πολλα αλλα, ετσι λοιπον δεν εξασφαλισες καταρχας την αψογη αναπτυξη των φυτων σου, και κατα δευτερον το νερο δεν ειναι καθαρο οταν λειπουν μονο τα νιτρικα και τα φωσφορικα που καταναλωνουν τα φυτα. Εχει και πολλα αλλα βλαβερα, οπως και οτι εξαφανιζονται πολλα αλλα χρησιμα με το περασμα των ημερων.
    Δεν αναφερω καν το redox που δεν εχουμε "ασχοληθει" ακομα διεξοδικα στο φορουμ (Εκει να δεις ομηρικες μαχες που θα πεσουν. Οι μαχες για το πεχα και τiς σκληροτητες θα μοιαζουν σαν πετροπολεμος μπροστα στο παγκοσμιο πολεμο που θα ξεκινησει )
    Συμπερασμα δεν εχεις εξασφαλισει ουτε και τα ψαρια με καθαρο νερο (απλα βοηθανε τα φυτα)

5. Ναι παρεχουν με φυσικο τροπο οξυγονο, που ομως δεν φτανει συνηθως. ΟΚ χρησιμα.
    Ομως μη ξεχνας οτι τα φυτα αναπνεουν 24 ωρες.
    Εκτος λοιπον απο τις 8-9 ωρες φωτοσυνθεσης και παραγωγης οξυγονου και καταναλωσης διοξειδιου, για ολο το 24ωρο καταναλωνουν οξυγονο και παραγουν διοξειδιο (σε μικροτερες μεν ποσοστητες, αλλα το κανουν).
    Τι θα γινει τις ωρες που δεν φωτοσυνθετουν?
    Θα επιβαρυνουν ετσω και λιγο το νερο απο αποψης καταναλωσης οξυγονου και παραγωγης διοξειδιου.

Φυσικα τα πλεονεκτηματα των φυτων ειναι πολυ περισσοτερα απο τα μειονεκτηματα και με καταλληλη εξισορροπιση συνθηκων και αναλογα η φυτομαζα μπορουν ολα να ερθουν σε μια ισορροπια.
    Οφειλα να πω το τυπικο ομως.

6. Τωρα ποση σκια μπορει να προσφερει μια λοτους μπροστα σε μια ριζα αναποδα με τα κλαδια προς τα κατω?
    Να μου λεγες για καμια pistia ΟΚ (αν ζησει στο ενυδρειο με τις θερμοκρασιες και τα πεχα που παιζουν σε πολλα δισκοενυδρεια).
    Ασε που οι βαλισνεριες δεν φημιζονται ως τα αγαπημενα φυτα των δισκων, αφου εχει αναφερθει οτι τις αποφευγουν.
    σε γενικές γραμμές συμφωνούμε !!!

έχω όμως κάποιες παρατηρήσεις στο μήνυμα σου

a)δεν θέλω να βάλω πολύ φωτισμό μια λάμπα μονο σε 400 lt
    (η σκέψη μου για τον καθρέφτη ήταν μονο για να κάνω κάποια οικονομία γιτί μου φαίνεται ελάχιστο το φως για ενυδρείο που έχει φυτά που φτάνουν στην επιφάνεια με μεγάλα φιλα )
    b)δεν πιστεύω ότι τα φυτά θα καταναλώνουν όλες τις βλαβερές ουσίες, έτσι θα συνεχίσω με πολλές αλλαγές να κρατάω πάντα τα νιτρικά χαμηλά,
    αλλα ότι γλιτώνεις καλο είναι
    c) έχω και αεραντλία φυσικά και δεν φτάνει το οξυγό που παράγουν αυτά τα φυτά
    d) έχω αγοράσει κάτι φοβερες ρίζες
    και πολύ φτηνές ( μάλλον κάποιο λάθος θα έκανε ο πολίτης ,
    τις είχε ξεχασμένες σε ένα υπόγειο και τις πήρα 12 ευρώ το κιλό 3 κιλά 2 τεράστιες ρίζες με φοβερα κλαδιά , θα τις δεις όταν με το καλο κάνω παρουσίαση ) και θα συμβάλουν και αυτές για σκιά μαζί με τα φυτά
    d)δεν ξέρω τι λένε για τις valisneries πάντως εμενα την περισσότερη ώρα εκεί βρίσκονται ανάμεσα στα φιλα και τώρα που γράφω η θηλυκιά καθαρίζει ένα φίλο για να γεννήσει εκεί (είναι μια γιγάντια valisneria με πλατιά φιλα )

Ημερομηνία εγγραφής
    May 2008
    Περιοχή
    Upper Rio Alimo - Αθηνα

Προεπιλογή

ΟΚ τοτε.
    Σκεψου και τις λεντοταινιες απο αποψης τουλαχιστον οικονομιας

Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2009
    Περιοχή
    Κερατσινι

Προεπιλογή

d) έχω αγοράσει κάτι φοβερες ρίζες
    και πολύ φτηνές ( μάλλον κάποιο λάθος θα έκανε ο πολίτης ,
    τις είχε ξεχασμένες σε ένα υπόγειο και τις πήρα 12 ευρώ το κιλό 3 κιλά 2 τεράστιες ρίζες με φοβερα κλαδιά
    Καλα τις πηρες εκει γυρω κυμαινεται η τιμη τους, μπορει και φθηνοτερα

Ημερομηνία εγγραφής
    May 2011
    Περιοχή
    ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ

Προεπιλογή

Καλα τις πηρες εκει γυρω κυμαινεται η τιμη τους, μπορει και φθηνοτερα
    γιατί μου χαλάς τον ενθουσιασμό ?

Ο χρήστης Diskus Fan δεν είναι συνδεδεμένος Discoτρελλαμένος μαθητής Νηπιαγωγείου.
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ-Χα'ι'δάρι.

Προεπιλογή

Εγώ ξέρω ότι ... αν θέλεις να ανεβαίνεις στο βουνό από χωματόδρομους και αγοράσεις μια λαμπορκίνι ... εχεις κάνει ..... *******.
    Το ίδιο θα συμβεί αν φτιάξεις το περιβάλον που ζεί μια καφέ αρκούδα και στο χώρο βάλεις να ζήσει μια ... πολική.
    Τα ενυδρεία "στήνονται" σύμφωνα με τις απαιτήσεις των ψαριών ... όχι με τα "γούστα" που έχει ο καθένας.-
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Genirous : 07-07-2011 στις 08:17 Αιτία: Αφαίρεση κακής λέξης

Ημερομηνία εγγραφής
    May 2011
    Περιοχή
    ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ

Προεπιλογή

με στέλνεις από τον παράδεισο( το άλλο post )
    στην κόλαση !!!

Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ-Χα'ι'δάρι.

Προεπιλογή

Μάλλον δεν είχες καταλάβει ..... τι σου έλεγα στο άλλο!!!!

Ημερομηνία εγγραφής
    May 2011
    Περιοχή
    ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ

Προεπιλογή

Μάλλον δεν είχες καταλάβει ..... τι σου έλεγα στο άλλο!!!!

στο άλλο θέμα με την τρεμούλα του δίσκου που μου είπες για την αναπαραγωγική διαδικασία ?

Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ-Χα'ι'δάρι.

Προεπιλογή

Όχι ωρέ (πάλι μπάχαλο τα κάναμε ) ... σε αυτό εδώ .... νόμιζα ότι αναφερόσουν στο #26 ή στο #33.-

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

1. καπάκι και φωτισμός ενυδρείου
    By jonedessa in forum Φωτισμός
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 19-08-2012, 20:34

Κανόνες καταχώρησης μηνυμάτων

• Δε μπορείτε να δημιουργήσετε νέα θέματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •