Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 εως 27 από 27

Θέμα: Dimmer Ανατολής - Δύσης Working Perfect

Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2010
    Περιοχή
    Λάρισα

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Crazyio Εμφάνιση μηνύματος
    Το κόστος των υλικών (βγάζω έξω τα όσα κόστισαν σε εμένα λόγο καταστροφής των ολοκληρωμένων από το λάθος σχεδίου) ανέρχεται περί τα 50-60 ευρώ ανάλογα με τις τιμές της αγοράς μόνο για το dimmer συμπεριλαμβανομένου και ενός πλαστικού κουτιού.

Αν το φτιάξει όμως κάποιος μόνος του θα χρειαστεί να κατασκευάσει και τον programmer για να προγραμματίσει το ολοκληρωμένο με κόστος πάνω κάτω γύρω στα 15-20 ευρώ.

Στο συνολικό κόστος πρέπει να υπολογιστεί και το dimmable ballast 1-10v περίπου 25-40Ε ανάλογα με την προέλευση και την κατασκευή.
    Προσοχή πρέπει να δωθεί στο ballast να είναι 1-10v και όχι Dali καθώς και να είναι ακριβώς τα watt απο τις λάμπες μας.
    H Εταιρία που διαλεξα εγω ειναι η MeanWell και τα 2 dimmable driver που πίρα ειναι το ELN-60-12 (D) για 1-10 v & LPF 60D 12 (ντιμαρει με πολαπλο τροπο). Το κόστος για το πρώτο ειναι 35 ευρω + εξοδα αποστωλης ενω το δευτερο ειναι στα 70 ευρω+. Παρακάτω σας βάζω το λίνκ της εταιρίας στην Ελλαδα!!
    http://www.cosmotronic.gr/products/details/959.html
    http://www.greekdiscus.com/test2000/image.php?type=sigpic&userid=1398&dateline=1316002  122

Ο χρήστης gianni zym δεν είναι συνδεδεμένος νεος δισκας να δουμε μεχρι ποτε
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2009
    Περιοχή
    agrinio

Προεπιλογή

τι σημαίνει με πολλαπλό τρόπο Θάνο;
    να το χαίρεσαι Στέργιο.
    "Ώπα έχουμε πρόβλημα εδώ"

Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2010
    Περιοχή
    Λάρισα

Προεπιλογή

Σημαίνει οτι εκτος απο το οτι ντιμαρει με 1-10v στην εξοδο ντιμάρει και με PWM (δηλαδι απο 100HZ-3000KHZ) καθος και με ρεζιστορ μεταβλιτο απο 10ΚΩ-100ΚΩ (αυτο σημένει οτι μπωρεις να ντιμαρεις και χιροκήνητα χορις να εχεις ενα κοντρολερ). Το LPF 60D 12 μπωρει να χρισιμοποιηθει και σαν απλο τροφοδωτικο. Να επεξιγήσω τι σημενουν τα νουμερα στα 2 led driver: το 60 σημενει οτι ειναι 60W και το 12 αντιστιχει στα βολτ. Κατα τη διάρκεια του ντιμαρίσματος το ρευμα στην έξοδο ειναι μεταβλιτο και κημένεται στο ELN-60-12 απο 6-12 βολτ και 0-5 Α, και στο LPF 60D 12 ειναι 7,2-12 βολτ και 0-5 Α. Αυτο το ευρος μεταβολής του ρευματος ειναι καλο να το γνωριζουμε για να ξερουμαι πως ακριβος πρεπει να στίσουμαι τα LED. Σημίωση: απο τη στιγμη που θα ντιμαρουμε led και θα τα στησουμε εμεις ειναι καλητερο, κατα την αποψη mου, να διαλέξουμαι driver μεγαλήτερο των 24 (48) βολτ. Ειναι ποιο ευκολο το χτίσημο των led χωρις να σημενει οτι δεν λητουργει καλα και ενα 12βολτο.
    http://www.greekdiscus.com/test2000/image.php?type=sigpic&userid=1398&dateline=1316002  122

Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2010
    Περιοχή
    Λάρισα

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Στέργιος Εμφάνιση μηνύματος
    Απο χθες έχω βάλει σε εφαρμογή το σύστημα ανατολής- δύσης του Ιωσά και Χάρη. Τρομερή δουλειά και γι αυτό σας ευχαριστώ και απ εδώ! Το συστήνω ανεπιφύλαχτα!
    Στεργιο δεν μου τα είπες αυτα!!! Αντε ελα να πάρεις τη λεντοταινία και να μου δίξεις και κανένα βιντεάκι!!!!

Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2010
    Περιοχή
    Καρδίτσα

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο baroutas Εμφάνιση μηνύματος
    Στεργιο δεν μου τα είπες αυτα!!! Αντε ελα να πάρεις τη λεντοταινία και να μου δίξεις και κανένα βιντεάκι!!!!
    Θάνο εσυ πρέπει να ερθεις τώρα να το δεις και απο κοντά!

Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2009
    Περιοχή
    Χαλκίδα

Προεπιλογή

χαίρομαι που σου άρεσε Στέργιο το αποτέλεσμα.
    ελπίζω να είναι το αναμενόμενο.
    Ιωσάς

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.
    Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2010
    Περιοχή
    Καρδίτσα

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Crazyio Εμφάνιση μηνύματος
    χαίρομαι που σου άρεσε Στέργιο το αποτέλεσμα.
    ελπίζω να είναι το αναμενόμενο.
    Το αναμενόμενο και καλύτερο Ιωσά! Ξανα μπράβο σας!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

1. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 16-11-2013, 18:20
  2. Dimmable ballast για αυτο το Dimmer?
    By delta66 in forum Φωτισμός
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 16-09-2012, 14:12

Κανόνες καταχώρησης μηνυμάτων

• Δε μπορείτε να δημιουργήσετε νέα θέματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία