Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 εως 57 από 57

Θέμα: Ένα καλό πήγα να κάνω........

Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2010
    Περιοχή
    Αθηνα,Κυψελη

Προεπιλογή

Το οτι δεν ταιριαζει το Blackwater σε συγκεκριμενα strain εκτροφης...δεν ταιριαζει.Πρωτον γιατι δεν αναδεικνυει τα χρωματα τους και δευτερον γιατι δινει μια εικονα βιοτοπικου οπου τα ιδια τα ψαρια λογω strain την αναιρουν.Απο εκει και περα γουστα ειναι το τι θα κανει ο καθενας στο ενυδρειο του.Δοκιμαζεις και βλεπεις αν σου αρεσει.

Ημερομηνία εγγραφής
    May 2011
    Περιοχή
    Περιστέρι

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο wheelsdeal Εμφάνιση μηνύματος
    Το οτι δεν ταιριαζει το Blackwater σε συγκεκριμενα strain εκτροφης...δεν ταιριαζει.Πρωτον γιατι δεν αναδεικνυει τα χρωματα τους και δευτερον γιατι δινει μια εικονα βιοτοπικου οπου τα ιδια τα ψαρια λογω strain την αναιρουν.Απο εκει και περα γουστα ειναι το τι θα κανει ο καθενας στο ενυδρειο του.Δοκιμαζεις και βλεπεις αν σου αρεσει.
    Ευχαριστω που απαντας ψυχραιμα γιατι κανουν λες και αν το βαλω εχω καταδικασει το ενυδρειο στην αιωνια αραπια

Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2008
    Περιοχή
    AΘΗΝΑ ΚΥΨΕΛΗ

Προεπιλογή

Όπως λέει ο φίλος Γιώργος wheelsdeal το black water με παρεπέμπει σε κάτι πιο βιοτοπικό με ρίζες και άμμο που φιλοξενεί άγριους, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι αμφισβητώ τα οφέλη του black water.
    Tώρα σκέψου ένα σουπερ φυτεμένο με black water δεν θα ήταν κάπως;
    Aυτό και μόνο...

Ημερομηνία εγγραφής
    May 2011
    Περιοχή
    Περιστέρι

Προεπιλογή

Κοιτα για να στα πω οπως εχουν την ριζα δεν την πιρα με το σκεπτικο του black water effect την πηρα γιατι το ενυδρειο ηταν αδειο εντελως με αποτελεσμα τα δισκακια καθοτι νεα στο ενυδρειο στρεσσαρονταν που δν ειχαν κρυψωνα.Το black water effect της ριζας ειναι απλα ενα απο τα θετικα αυτο και μονο.Το ενυδρειο δν ειναι φυτεμενο και δν νομιζω να αποκτισει φυτα ισως ενα microsorium pteropus αν το γραφω σωστα.Απο εκει και περα σε γνωστο πετ σοπ κοντα σχετικα στο σπιτι μου εχω δει στην βιτρινα ενυδρειο με δισκους και ο τυπας βαζει black water τον ρωτισα κιολας και μαζι με αλλα ειδη που εχει εκει μεσα εχει και snow white kai blood pigeon.Επισης ο σκοπος μου δν ειναι να κανω το νερο καφε ειναι απλα να του δοσο μια μικρι αποχρωση αν ηθελα νερο καφε υπηρχαν καλητεροι τροποι και ποιο οικονομικοι απο το να παρω ριζα

Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2007
    Περιοχή
    Αθήνα

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο StefanosS Εμφάνιση μηνύματος
    Απο εκει και περα σε γνωστο πετ σοπ κοντα σχετικα στο σπιτι μου εχω δει στην βιτρινα ενυδρειο με δισκους και ο τυπας βαζει black water τον ρωτισα κιολας και μαζι με αλλα ειδη που εχει εκει μεσα εχει και snow white kai blood pigeon.
    Στον Αγγελο πας?

Knowledge is having the right answer
    Intelligence is asking the right question

Ημερομηνία εγγραφής
    May 2011
    Περιοχή
    Περιστέρι

Προεπιλογή

Δεν ξερω πως τον λενε τον κυριο που δουλευει μεσα το μαγαζι λεγεται Καρχαριας και ειναι στον Κολονο.Δυστιχος κοντα στο σπιτι μου(Περιστερι) δν εχω καλα μαγαζια με τους σωστους ανθρωπους μεσα μονο ενα την οσμοση και το αμεσως επωμενο που παω ειναι ο Καρχαριας στον κολονο (εκει ειδα το ενυδρειο που σου λεω που το κυριος που το εχει βαζει black water.Φυσικα το ενυδρειο ειναι μεγαλο σχετικα οποτε για αυτο μπορει και να μην ειναι τοσο εντονο το εφε αλλα απο εκει και περα θα το δοκιμασω με μικροτερη δοση να δω το χρωματισμο και αν μου αρεσει το κραταω αν οχι παλι σιγα τα αυγα με τις αλλαγες θα φυγει. Αν εχει κανεις να μου προτινει και κανενα αλλο σωστο μαγαζι θα το εκτιμουσα :P

Ημερομηνία εγγραφής
    May 2008
    Περιοχή
    Upper Rio Alimo - Αθηνα

Προεπιλογή

Παντως υπαρχει τροπος και σε λιγο σκουρο νερο να τονιστουν καπως τα χρωματα.
    Με καταλληλη λαμπα.
    O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται οικονομικα απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
    Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το greek discus που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Ημερομηνία εγγραφής
    May 2011
    Περιοχή
    Περιστέρι

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο delta66 Εμφάνιση μηνύματος
    Παντως υπαρχει τροπος και σε λιγο σκουρο νερο να τονιστουν καπως τα χρωματα.
    Με καταλληλη λαμπα.
    Τωρα πανω σε αυτο δεν ξερω να σου απαντισω για ο @#$@% πεταξα τα κουτια απο τις λαμπες και δν θυμαμαι τι ειναι παντος ειναι μια λευκη και μια μπλε θα κοιταξω αργοτερα να δω μηπως γραφουν τιποτα πανω

Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2008
    Περιοχή
    AΘΗΝΑ ΚΥΨΕΛΗ

Προεπιλογή

Για το μαγαζί Οσμωση του Γιάννη στο Περιστέρι εννοείς; Από ότι ξέρω μια χαρά προϊόντα φέρνει και ο Γιάννης είναι ευγενέστατος και έχει γνώσεις το μόνο μειονεκτημα του είναι ότι ξεχνάει κάποιες φορές... και δεν τον βρισκω στο τηλέφωνο κάποιες άλλες. Αλλά ότι με εχει συμβουλέψει έχει δουλέψει στο χρόνο. Οσο για το άλλο μαγαζί δεν έχω ακούσει τα καλύτερα... Το λέω ευγενικά

Ημερομηνία εγγραφής
    May 2011
    Περιοχή
    Περιστέρι

Προεπιλογή

Ναι για τον Γιαννη λεω ειναι οντος πολυ καλο μαγαζι απλα τον τελευταιο καιρο δεν ξερω γιατι το μαγαζι ειναι σχεδον αδειο ( απο εμπορευμα) οσο για το αλλο μαγαζι τι να σου πω μπορει να εκατσα και στην περιπτωση παντος οτι εχω παρει μου βγηκε καλο και απο τιμες ειναι σε λογικα πλαισια

Ο χρήστης gianni zym δεν είναι συνδεδεμένος νεος δισκας να δουμε μεχρι ποτε
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2009
    Περιοχή
    agrinio

Προεπιλογή

για ρωτα για νινταλ, αποστολη,μανθο και βλεπεις.

υ.γ. μαγαζια εχουν με ενυδρειακα προιοντα.
    "Ώπα έχουμε πρόβλημα εδώ"

Ημερομηνία εγγραφής
    May 2008
    Περιοχή
    Αιγάλεω-Ν.Αρτάκη

Προεπιλογή

Παιδιά, το σκίσαμε λίγο το θέμα...
    Δλδ. όσοι από εμάς διατηρούμε δίσκους εκτροφής με λευκή άμμο και ξύλα είμαστε όλοι λάθος? Έπρεπε να τους έχουμε με ναυάγια? Αφού δεν ρίχνουμε black water τη "γλυτώνουμε"? Άσε που πολλοί από εμάς ρίχνουμε ή τουλάχιστον έχουμε ρίξει κατά το παρελθόν...

Τεσπα, ο Φαν (Νίκος) είναι Φαν(ατικός) της διαύγειας. Αποφεύγει τύρφες, ιστορίες κλπ.. Θέλει να "βλέπει" τα ψάρια του και καλά κάνει. Και άγριους να είχε πάλι διαυγές νερό θα κράταγε!

Φιλαράκι Στέφανε, προσπάθησε να μην δίνεις σημασία στον τρόπο του αλλά σε αυτά που προσπαθεί να σε οδηγήσει.

Η αλήθεια είναι πως το παρακάτω ακούγεται άσχημα.
    ... ειναι δικαιομα μου να διακοσμω οπως θελω το ενυδρειο μου και να εχει οτι χρωμα θελω απο την στιγμη που δεν κανω κακο σε καποιο δισκακι
    Για να μπορείς να διαπιστώσεις αν κάνεις κακό σε ένα ψάρι (όχι πάντα άμεσα) πρέπει και να μπορείς. Εάν πιστεύεις ότι είσαι σε τέτοια θέση και δεν χρειάζεσαι βοήθεια, πάω πάσο.

Μια και το θυμήθηκα: Καλύτερα να βάλεις για λίγες ημέρες άνθρακα (οπότε το ξεχνάς το χρώμα ούτως ή άλλως).
    Τα Πάντα Είναι Σχετικά...

Ημερομηνία εγγραφής
    May 2011
    Περιοχή
    Περιστέρι

Προεπιλογή

Εχει μπει ιδι ενεργος ανθρακας και ναι καταλαβαινω την "γλωσσα του σωματος" αν θες να το πουμε ετσι των ψαριων.Απο το πως κολημπανε τα πτερυγια τους αν ειναι ανοιχτα ή οχι αν τα τιναζουν τα χρωματα τους τα βρανχια οι αναπνοες και τα σχετικα.Φυσικα ειναι μια σχεση αμφιδρομη μιας και καθε δισκος για μενα εχει ενα χαρακτηρα και μαθαινεις οσο τον εχεις τι του αρεσει και τι οχι και μαθαινεις πως ειναι το ψαρι σου στα καλα του και στα κακα του.Φυσικα εχω και καποια βοηθεια απο τον πατερα μου αν και δεν θελω για λογους εγοισμου δικου μου να μου λεει τι να κάνω.Ο φαν μπορει να αμφισβητει τις γνωσεις του εγω παλι οχι οτι μου εχει πει εχει βγει παντα σε καλο εχει ζησει και εχει εργαστει στο χωρο του ενυδρειου χρονια ηταν απο τους πρωτους ανθρωπους που γνωρισαν τον Heiko Bleher στην Ελλαδα οταν ειχε ερθει και μεχρι στιγμης οπου εχει βαλει το χερι του(σε δικα μου ενυδρεια μιλαω παντα) ποτε δεν εχει βγει τιποτα παρα μονο θετικα.Φυσικα οπως ανεφερα και στην αρχη του τοπικ ο πατερας μου ηταν ενυδρειας στην ανθυση αν θες του χομπυ που οπως μπορεις να καταλαβεις εχει υποστει τεραστια τεχνολογικη αναπτυξη μεσα στα χρονια.Σιγουρα αν αναφερω το ονομα του μαγαζιου που εργαζοταν στο Αιγαλεο οι παλιοι του χομπυ ισως ξερουν και το θυμουντε.Δεν ειμαι νεος στο χομπυ ξερω τι μου γινεται εχω ξανακρατισει δισκους εχω ξανακρατισει πολλα ψαρια και ενυδρεια παλαιοτερα,απλα γουσταρω να μοιραζομαι πληροφοριες να συζηταω και να ανταλαζω αποψεις για το χομπυ μας.Αλωστε διορθοστε με αν κανω λαθος αυτος ειναι και ο σκοπος του φορουμ αυτου η επικοινωνια αναμεσα στους χομπυστες η ανταλαγη πληροφοριων και η εξελιξη του χομπυ μεσα απο εμας.Απο εκει και περα καθε αποψη και κριτικη με σωστο και καλοπροεραιτο παντα τροπο ειναι καλοδεχουμενη και ετσι πρεπει να ειναι.Αλλιως να στο πω και ετσι αν ηθελα απλα ενα δισκοενυδρειο μπορω να το συντηρισω και χωρις το φορουμ μιας και τουλαχιστον για μενα οι ατακες τυπου "οι δισκοι ειναι δυσκολα ψαρια" ειναι μπαρουφες ειναι τροπικα ψαρια και αν ακολουθεις καποιους βασικους κανονες που ισχυουν για ολα τα τροπικα ψαρια θα τους εχεις.Τωρα απο εκει και περα επιδη ειμαστε #@#$μενοι με τους δισκους την ψιριζουμε την μαιμου και ψαχνουμε το καλητερο για τα ψαρια μας και δν ειναι κακο.Το να κατανταει ομος η αναγνωση ενος φορουμ(και μιλαω προσωπικα παντα) να μου ανεβαζει την πιεση αντι να ειναι ψυχαγωγικο και ευχαριστο που για αυτο στο φιναλε εχουμε ολοι τα ενυδρεια μας γιατι μας ψυχαγογουν ειναι *******.Σωστο ειναι να σου πω οτι ξερεις κατι φιλε το φαναρι δεν το περναμε με κοκκινο σωστο ειναι και να σου πω ειχε κιαλο εξυπνο η μανα σου (ελπιζω να μην το περνει κανεις προσωπικα μιλαω εντελως γενικα το σχολειο δεν απευθινετε σε κανενα)σωστα και τα 2 λοιπον το ποιο διαλεγουμε ομως κανει την διαφορα και πιστεψε με ειμαι πολυ ηρεμος ανρθωπος και λογο του αντικειμενου που σπουδαζω μπορω να ξεχωρισω την σωστη απο την λαθος επικοινωνια.Οσο για το quote μου που ειπες δεν ακουγετε καλα σε προτρεπω για χαναδιαβασεις το ποστ και να μου πεις αν αυτα που ακουσα εγω απο το φαν ακουγοντε καλητερα lol

Εντελος φιλικα και χωρις κανενα αποτερο σκοπο να αρχισει παλι το drama show
    Στεφανος
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Genirous : 18-09-2011 στις 14:58 Αιτία: Αφαίρεση λέξης

Ημερομηνία εγγραφής
    Aug 2007
    Περιοχή
    Καπανδρίτι Αττικής

Προεπιλογή

Συμφωνω μαζι σου εχεις απολυτο δικιο και προς δικια σου πληροφοριση σημερα μαζεψα 100 λιτρα οσμοση σε βαρελι να υπαρχει για μια παρομοια κατασταση και προς αποφυγει αυτου που εγινε.Στο να προετοιμαζω το νερο σε βαρελι παλι δεν καταλαβαινω το γιατι μιας και ειπαμε ειναι οσμοση οποτε θεωρητικα ειναι ετοιμο για χρηση απευθιας απο οσα εχω διαβασει εδω μεσα και στο γαβ.Διορθοστε με αν κανω λαθος.Οχι δεν ειπα ποτε πως με εκρινες το θεμα δν ειναι μαζι σου και σε ευχαριστω και παλι για αυτα που μου ειπες
    Το βαρέλι προετοιμασίας δεν είναι απαραίτητο (ειναι οταν υπαρχει θεμα χρονου η έκτακτης ανάγκης οπως σου έτυχε)
    αν εχεις γρήγορη Α/Ο και εχεις χρονο κάνεις την αλλαγή απευθείας
    Αυτο κανω τοσα χρονια αλλα εχω παντα ενα βαρελι ετοιμο για ωρα αναγκης που με εσωσε αρκετες φορες
    Οσο για τα αλλα δεν θα σχολιάσω ολοι ειμαστε ανθρωποι με τα καλα μας και τα ελαττωματα μας (κακα μας) ολοι ειναι αποδεκτοι και σεβαστοι εδω μεχρι ενος οριου
    ένα φόρουμ αξίζει όσο τα μέλη του

Αμμά ξέρε πως ίλαντρον όντας κοπή καβάτζιν
    τριγύρου του πετάσσουνται τρακόσια παραπούλια.
    Το 'νιν αντάν να τρώ' την γην τρώει την γην θαρκέται,
    μα πάντα τζιείνον τρώεται τζιαι τζιείνον καταλυέται.
    (απο την 9η Ιουλιου του Βασιλη Μηχαηλιδη)

Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2010
    Περιοχή
    peristeri

Προεπιλογή

το νερο της οσμωσις ειναι εξαιρετικα ασταθες..το ph του γι παραδειγμα μπορει να επιρεαστει ακομη και απο τη θερμοκρασια.
    το βαρελι λοιπον που σου προτεινα δεν ειναι ενα βαρελι που απλα θα γεμιζεις και θα αφηνεις το νερο για καμποσο μεσα....αλλα θα ειναι το βαρελι που θα ριχνεις τα ιχνοστοιχεια σου η το αντιχλωριο σου και με ενα κυκλοφοριτη η με μια αεραντλια θα ενοποιει καλυτερα αυτα τα υγρα στο νερο σου...εγω προσωπικα για το χειμωνα χρησιμοποιουσα και θερμαντηρα.

Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2007
    Περιοχή
    Αθήνα

Προεπιλογή

Γνωμη μου ειναι να μην υπαρχει "πολιτικη" σε καποιο φορουμ ... Το επιπεδο του το οριζουν τα ιδια του τα μελη!!
    Νομιζω οτι σου προτεινα να γραφτεις στο GD και για αυτο σε παροτρυνω να κατσεις και να γραφεις και να ρωτας οτι θελεις χωρις το "φοβο" κανενος!! Αυτο σε νοιαζει τι μπορεις να κανεις καλυτερο για τις ψαρουκλες σου και οχι τι γραφει ο καθενας!!

Οπως μου εχεις πει ειχες εμπειρια στα ενυδρειακα θεματα αρα γνωριζεις ηδη την πιο σημαντικη αρετη ... αυτη ειναι η υπομονη!

Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2007
    Περιοχή
    Αθήνα

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stavrosczc Εμφάνιση μηνύματος
    το νερο της οσμωσις ειναι εξαιρετικα ασταθες..το ph του γι παραδειγμα μπορει να επιρεαστει ακομη και απο τη θερμοκρασια.
    το βαρελι λοιπον που σου προτεινα δεν ειναι ενα βαρελι που απλα θα γεμιζεις και θα αφηνεις το νερο για καμποσο μεσα....αλλα θα ειναι το βαρελι που θα ριχνεις τα ιχνοστοιχεια σου η το αντιχλωριο σου και με ενα κυκλοφοριτη η με μια αεραντλια θα ενοποιει καλυτερα αυτα τα υγρα στο νερο σου...εγω προσωπικα για το χειμωνα χρησιμοποιουσα και θερμαντηρα.
    Ξεκινησα απο βρυσατο νερο τωρα με τα αγρια ... εκανα αλλαγες νερου απευθειας απο την οσμωση και το ph επεφτε 0,10 βαθμους σε καθε αλλαγη! Πια που εχει φυγει το "βρυσατο" και συνεχιζω τον ιδιο τροπο αλλαγης νερου εχει κολησει στο 5,4 τις δυο τελευταιες αλλαγες!!
    Εχεις δικιο το νερο της οσμωσης ειναι εξαιρετικα ασταθες στο θεμα του ph αλλα οταν εισαγεται στο ενυδρειο λειτουργει πιο σταθερα!!

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Παρόμοια Θέματα

1. Τι κάνω με αυτό?
    By koursaros2004 in forum Ανοιχτός διάλογος!
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 25-02-2012, 22:53
  2. Να κάνω κι εγώ παρουσίαση?
    By Bronx in forum Φυτεμένο ενυδρείο - Οι δίσκοι στον κήπο τους
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 30-07-2011, 10:14
  3. Το κάνω καλά???
    By giagiaka in forum Διατροφή δίσκων
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 15-10-2009, 21:26
  4. τι να κάνω?
    By 1984teris in forum Η γλώσσα του σώματος