Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 εως 11 από 11

Θέμα: Φωτοπερίοδος και ταϊσματα

Ημερομηνία εγγραφής
    Aug 2010
    Περιοχή
    Μαρούσι

Προεπιλογή Φωτοπερίοδος και ταϊσματα

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο DISKUS FAN Εμφάνιση μηνύματος
    Με σβηστά φώτα ... δεν τα'ί'ζεις. Άστα και 2 μέρες χωρίς φαγητό ... δεν θα πάθουν τίποτα.-
    Χα! Got ya! Δε διάβασες προσεκτικά.
    Τάισα την επόμενη το πρωί, όχι αμέσως μετά την αλλαγή. Και εννοείται προσεκτικά μέχρι να δω αν θα φάνε πρώτα.
    Πάντως είναι ήδη πολύ καλά.
    Το pH δεν έχει κουνηθεί ακόμη. Να δουλέψω λίγη τύρφη;

Το avatar του χρήστη Diskus Fan
    Ο χρήστης Diskus Fan δεν είναι συνδεδεμένος Discoτρελλαμένος μαθητής Νηπιαγωγείου.
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ-Χα'ι'δάρι.

Προεπιλογή

Τι ώρα ανάβεις τα φώτα και τι ώρα τα σβήνεις;

Ημερομηνία εγγραφής
    Aug 2010
    Περιοχή
    Μαρούσι

Προεπιλογή

Τι ώρα ανάβεις τα φώτα και τι ώρα τα σβήνεις;
    Επειδή ο χώρος έχει λίγο φως ημέρας (όχι ήλιο), και για να μην έχω έξαρξη άλγεων η φωτοπερίοδος είναι 5 ώρες, 17.00 με 22.00.

Ο χρήστης Diskus Fan δεν είναι συνδεδεμένος Discoτρελλαμένος μαθητής Νηπιαγωγείου.
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ-Χα'ι'δάρι.

Προεπιλογή

Θα ταίζεις λοιπόν τουλάχιστον μισή ώρα μετά το άναμα των φώτων. Για μένα κακώς ακολουθείς αυτό το πρόγραμμα φωτισμού.-

Ημερομηνία εγγραφής
    Aug 2010
    Περιοχή
    Μαρούσι

Προεπιλογή

Θα ταίζεις λοιπόν τουλάχιστον μισή ώρα μετά το άναμα των φώτων. Για μένα κακώς ακολουθείς αυτό το πρόγραμμα φωτισμού.-
    Μα ο χώρος έχει φως, κανονικό φυσικό φως δωματίου, από το πρωί. Να βάλω τις λάμπες να ανάβουν από το πρωί δλδ; Για ποιο λόγο;
    Η 5 ώρες φωτοπερίοδος είναι προσωρινή, λόγω καινούριου ενυδρείου, και σκοπεύω σταδιακά να το ανεβάσω σε 8.

Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2010
    Περιοχή
    Πατρα

Προεπιλογή

Νικο επειδη κ εγω εχω την ιδια κατασταση στο σαλονι μου με το φως , παροτι ειναι αρκετα φωτεινο το σαλονι, τι ωρες 8α προτεινες να ανοιγουν τα φωτα ??

ευχαριστω εκ τον προτερων!

Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ-Χα'ι'δάρι.

Προεπιλογή

1. Εγώ φαντάζεσται ότι μένω σε υπόγειο; Και το δικό μου σπίτι έχει φως φυσικό από παντού στο χώρο ... τα φώτα ανάβουν 13.00 και σβήνουν 22.00 ... άλγες δεν ξέρω τι σημαίνει.
    2. Με ποίο τρόπο φιλόσοφε θα ανεβάσεις σταδιακά τον χρόνο στις 8 ώρες. Πόση χρονική διαφορά δηλαδή και για πόσο χρονικό διάστημα. Καταλαβαίνω ότι το κάνεις επειδή είναι καινούργιο αλλά ΜΗΝ ξεχνάς ότι με τον τρόπο που έκανες την μεταφορά (αν την ακολούθησες πλήρως) ... δεν είναι νεοστημένο το ενυδρείο σου ... απλά θέλει λίγη παραπάνω παρακολούθηση για μερικές εβδομάδες.-

Ημερομηνία εγγραφής
    Aug 2010
    Περιοχή
    Μαρούσι

Προεπιλογή

1. Εγώ φαντάζεσται ότι μένω σε υπόγειο; Και το δικό μου σπίτι έχει φως φυσικό από παντού στο χώρο ... τα φώτα ανάβουν 13.00 και σβήνουν 22.00 ... άλγες δεν ξέρω τι σημαίνει.
    2. Με ποίο τρόπο φιλόσοφε θα ανεβάσεις σταδιακά τον χρόνο στις 8 ώρες. Πόση χρονική διαφορά δηλαδή και για πόσο χρονικό διάστημα. Καταλαβαίνω ότι το κάνεις επειδή είναι καινούργιο αλλά ΜΗΝ ξεχνάς ότι με τον τρόπο που έκανες την μεταφορά (αν την ακολούθησες πλήρως) ... δεν είναι νεοστημένο το ενυδρείο σου ... απλά θέλει λίγη παραπάνω παρακολούθηση για μερικές εβδομάδες.-
    Και στο παλιό ενυδρείο 14.00 με 22.00 το είχα.
    Το "σταδιακά" το εννοώ με μια αύξηση της τάξης της μισής ώρας τη βδομάδα.

Σε κάθε αλλαγή ενυδρείου πάντως είχα πάντα θεματάκι με άλγες. Βέβαια πολλές φορές είχα και άστρωτα φίλτρα, οπότε κατά διαστήματα υπήρχε αμμωνία/νιτρώδη μέσα κατά την περίοδο στρωσίματος. Σε αυτή τη φάση δεν έχω, αλλά ... φύλαγε τα ρούχα σου καλύτερα...

Επιπλέον είχα πάντω ελαφρώς ή πολύ φυτεμένα ενυδρεία, πρώτη φορά σε ξερακιανό, κι αυτό είναι που με προβληματίζει περισσότερο απ'όλα για να είμαι ειλικρινής.
    Όπως και να το κάνουμε, όσο και να το παρακολουθείς, νιτρικά-φωσφορικά κάποια στιγμή θα ανέβουν. Στο φυτεμένο, αν έχεις κάνει καλή δουλειά, δεν ανεβαίνουν τόσο.
    Αν λοιπόν ανέβουν, τότε τί θα κάνουν οι άλγες που περιμένουν στη γωνία;
    Από την άλλη, έχω πολύ λιγότερο φωτισμό απ'ότι σε άλλα ενυδρεία. Χμμμ... Θα δείξει...

Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ-Χα'ι'δάρι.

Προεπιλογή

Καλά τα λες σε γενικές γραμμές ... αλλά για τα προβλήματα υπάρχουν και οι λύσεις. Πάντως μια αλλαγή της διάρκειας του φωτισμού ... μισής ώρας είναι αρκετά σημαντική κατά την δική μου άποψη και επιρρεάζει τα ψάρια. Την διαφορά 3 ωρών την βλέπω ... κάπως μεγάλη.-

Ημερομηνία εγγραφής
    Aug 2010
    Περιοχή
    Μαρούσι

Προεπιλογή

Καλά τα λες σε γενικές γραμμές ... αλλά για τα προβλήματα υπάρχουν και οι λύσεις. Πάντως μια αλλαγή της διάρκειας του φωτισμού ... μισής ώρας είναι αρκετά σημαντική κατά την δική μου άποψη και επιρρεάζει τα ψάρια. Την διαφορά 3 ωρών την βλέπω ... κάπως μεγάλη.-
    Ο χρονοδιακόπτης έχει step 10λεπτου, μπορώ να κάνω ένα 10λεπτο κάθε 2 μέρες, αλλά μήπως υπερβάλλουμε λίγο;
    Καλά καλά, δεν υπερβάλλουμε, εντάξει.

Ο χρήστης gianni zym δεν είναι συνδεδεμένος νεος δισκας να δουμε μεχρι ποτε
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2009
    Περιοχή
    agrinio

Προεπιλογή

μιας και το εφερε το γραψιμο πως προτεινετε να κανω αλλαγη στο προγραμμα φωτισμου (αν χρειαζεται) που ειναι 4-12μμ.
    με το χειμωνα τα πρωινα δεν "λεει" για άναμα φωτος?
    "Ώπα έχουμε πρόβλημα εδώ"

Κανόνες καταχώρησης μηνυμάτων

• Δε μπορείτε να δημιουργήσετε νέα θέματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • BB code is Σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι Σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι Σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is Σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι Εκτός λειτουργίας