Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 εως 20 από 22

Θέμα: Απο 180 σε rio 400!

Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2010
    Περιοχή
    Καρδίτσα

Προεπιλογή Απο 180 σε rio 400!

Καληπέρα στη δισκοπαρέα! Κάνω μια παρουσίαση το καινούργιο μου ενυδρείο που τρέχει εδω κ 2 βδομάδες. Είναι το juwel rio 400, απο φίλτρανση έχω το μαμίσιο juwel κ 1 2217 γεμάτο siporax στο μέλλον θα μπεί ακόμη ενα, φυσικά ειναι φυτεμένο με ρίζες, απο ψάρια 7 δισκοι tony tan οι άλλοι δύο μπήκαν στο παλιό ενυδρείο όπου ετοιμάζουν μωρα, 7 καρδινάλιοι κ 2 cory stebai. Απο μετρήσεις έχουμε ph:~7 gh:7 kh:5 no2:0 no3:0 . Απο θέρμανση 2 θερμοστάτες juwel 400w με θερμοκρασία 27. Φωτισμός 11 ώρες. Αλλαγή νερού, σήμερα ήταν η πρώτη υπολογίζω 60λ τη βδομάδα με νερο βρύσης το σκέφτομαι για α\ο. Αυτά ακούω εντυπώσεις...
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 005.jpg   004.jpg   006.jpg   002.jpg  

Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2009
    Περιοχή
    Κερατσινι

Προεπιλογή

Καλοριζικο Στεργο, ολα ωραια ειναι

Το εσωτερικο φιλτρο επρεπε να το εβγαζες πριν το γεμισεις
    Μεγαλωσε τις αλλαγες σου ειτε ειναι απο βρυση ειτε απο α/ο το λιγοτερο 80 λιτρα

Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2009
    Περιοχή
    Χαλκίδα

Προεπιλογή

Στέργιο καλορίζικο !!
    σαν πρώτη ματιά μου αρέσει το οπτικό αποτέλεσμα και σωστά οι ρίζες είναι απο πάνω προς τα κάτω ...

συμφωνώ με τον Βασίλη για μεγαλύτερες αλλαγές ... εγώ κατεβάζω το νερό μέχρι το σημείο που είναι η βεντούζα του φίλτρου σου για να καταλάβεις (φαίνεται στην εικόνα με την φωτό ολόκληρου το ενυδρείου).
    επίσης πάλι συμφωνώ με τον Βασίλη για το οτι το φίλτρο της μαμάς έπρεπε να βγει πριν το γεμίσεις με νερό .... μαζεύει απίστευτη βρώμα απο πίσω που ούτε την βλέπεις αλλά ούτε μπορείς να την καθαρίσεις .....
    Η επόμενη επένδυσή σου πρέπει να είναι για ένα καλό και με μεγάλη χωρητικότητα φίλτρο

Αν και έχεις φυτά .... θα πρότεινα να τσιμπήσεις λίγο ακόμα την θερμοκρασία ... έστω και 27.5 (κάποια φυτά αντέχουν και 29+ αλλά δεν είμαι του φυτεμένου, αυτά θα στα πουν άλλοι).
    Όπως και για τους καρδινάλιους ...... περίμενε τον Νίκο

Πολύ σωστή αλλαγή ενυδρείου .... τώρα πραγματικά θα δεις άλλα ψάρια όπως είδα και εγώ όταν πήγα από τα 240 στα 400 λίτρα, που μου το λέγανε αλλά δεν το πίστευα
    Ιωσάς

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.
    Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Ημερομηνία εγγραφής
    May 2008
    Περιοχή
    Upper Rio Alimo - Αθηνα

Προεπιλογή

Ομορφο.
    Τον απαραιτητο χωρο τον εχουν πλεον τα ψαρια, αν κρατας το νερο καθαρο με αλλαγες και το μαλακωσεις και λιγο με μιξη ΑΟ θα ειναι ΟΚ.
    Για τα υπολοιπα θα βρεις την ακρη στην πορεια.
    Καλοριζικο και να το χαιρεσαι.
    O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται οικονομικα απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
    Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το greek discus που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2008
    Περιοχή
    Καρδίτσα

Προεπιλογή

Καλορίζικο φίλε.
    Πολύ ωραίο, αν και απο κοντά είναι ακόμα καλύτερο...

Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2010
    Περιοχή
    Καρδίτσα

Προεπιλογή

ευχαριστώ για τα σχόλια σας! όσο αφορά τις αλλαγές έχετε δίκαιο εγω δεν υπολόγισα σωστα, όσο αφορά το φίλτρο δε το έβγαλα όπως δε το έβγαλα και στο 180 1ο για να μη χάσω τη εγγύηση κ 2ο πιστεύω οτι ενα φίλτρο παραπάνω καλό κάνει! Επίσης όσο αφορα τη θερμοκρασία δε το κάνω για τα φυτα αλλα για τα ψάρια πιστεύω οτι ειναι οκ, σε αλλα πόστ εχω ξανατονίσει τη αποψή μου στο θέμα! Τουλάχιστον απ την εμπειρία μου στους δίσκους στη συγκεκριμένη θερμοκρασία ολα λειτούργησαν άψογα καθόλου στρές κ φούλ γέννες (ηδη στη γεννήστρα γίνεται χαμός). Τέλος όσον αφορά τους καρδινάλιους δε μπορω να καταλάβω το κόλημα??? Αθώα ψαράκια που ούτε καν νοιάζονται οι δίσκοι γι αυτα κ αντίθετα!

Ημερομηνία εγγραφής
    May 2008
    Περιοχή
    Upper Rio Alimo - Αθηνα

Προεπιλογή

Εχουν αναφερθει παντως εξολοθρευσεις καρδιναλιων απο δισκους.
    Αν οι δικοι σου δισκοι τους αποδεχονται (σε ολες τις φασεις πχ αναπαραγωγη) και η θερμοκρασια μεινει μεχρι 28C (προσωρινα μεχρι 29-30) δεν θα εχουν κανενα προβλημα.

Το μονο προβλημα θα ειναι οτι ειναι μικρη η ομαδα τους (οπως και των cory) και θα στρεσαρονται διπλα απο την παρουσια του μπαμπουλα πανω απο το κεφαλι τους.
    Μια καταλληλη ομαδα 20-30 ατομων απο την αλλη, θα σου κοψει λιτρα νερο απο τους δισκους.
    Οπως και μια 12αδα cory.
    πχ 20-30 τετρας και 12 κορυ ειναι 2-3 δισκοι λιγοτεροι
    O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται οικονομικα απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
    Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το greek discus που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2010
    Περιοχή
    Καρδίτσα

Προεπιλογή

σκέφτομαι να προσθέσω λίγα κόρυ ακόμη για τους καρδινάλιους δε ξερω, προτιμω τους δίσκους φυσικα!

Ημερομηνία εγγραφής
    May 2008
    Περιοχή
    Upper Rio Alimo - Αθηνα

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Στέργιος Εμφάνιση μηνύματος
    σκέφτομαι να προσθέσω λίγα κόρυ ακόμη για τους καρδινάλιους δε ξερω, προτιμω τους δίσκους φυσικα!
    Τουλαχιστον κανε μια 8αδα τα κορυ και μια 12αδα τα τετρας ισα ισα να νοιωθουν ομαδουλα, ή βγαλε τελειως τα τετρας και αφησε τα κορυ που δεν μπερδευονται και στα "ποδια" των δισκων.

Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Περιοχή
    Περιστέρι, Αθήνα

Προεπιλογή

Στέργιο όμορφο το ενυδρείο σου και ωραίες φωτογραφίες! Οι δίσκοι σου είναι σε καλή κατάσταση, το ίδιο και τα φυτά σου! Το μόνο που θα άλλαζα είναι οι εχινόδοροι δεξιά, θα τους φύτευα πιο κοντά μεταξύ τους.

Ημερομηνία εγγραφής
    May 2008
    Περιοχή
    Αιγάλεω-Ν.Αρτάκη

Προεπιλογή

Κι εμένα μου αρέσει. Μπράβο Στέργιο.

Θα προτιμούσα ορισμένα πράγματα λίγο διαφορετικά αλλά απο τη στγμή που σου δουλεύει...

Άλλωστε το "λέω" και στην υπογραφή μου.
    Τα Πάντα Είναι Σχετικά...

Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2010
    Περιοχή
    Καρδίτσα

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Jeepas Εμφάνιση μηνύματος
    Κι εμένα μου αρέσει. Μπράβο Στέργιο.

Θα προτιμούσα ορισμένα πράγματα λίγο διαφορετικά αλλά απο τη στγμή που σου δουλεύει...

Άλλωστε το "λέω" και στην υπογραφή μου.
    δηλαδη τι διαφορετικό?

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Genirous Εμφάνιση μηνύματος
    Στέργιο όμορφο το ενυδρείο σου και ωραίες φωτογραφίες! Οι δίσκοι σου είναι σε καλή κατάσταση, το ίδιο και τα φυτά σου! Το μόνο που θα άλλαζα είναι οι εχινόδοροι δεξιά, θα τους φύτευα πιο κοντά μεταξύ τους.
    οι εχινόδωροι ειναι καινούργοι ειναι μαζεμένοι ακόμη, εαν τους βάλω πιο κοντα θα έχουν χώρο να απλωθούν? Εννοείς να αφήσω κάποιο κενο επίτηδες?

Ημερομηνία εγγραφής
    May 2008
    Περιοχή
    Αιγάλεω-Ν.Αρτάκη

Προεπιλογή

δηλαδη τι διαφορετικό?
    Διαφορετικό ως προς αυτά: Θερμοκρασία, καρδινάλιους, corys, ποσοστό αλλαγής νερού.

Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2010
    Περιοχή
    Καρδίτσα

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Jeepas Εμφάνιση μηνύματος
    Διαφορετικό ως προς αυτά: Θερμοκρασία, καρδινάλιους, corys, ποσοστό αλλαγής νερού.
    δηλαδή μου λες να βγάλω κ τα cory??? ποσοστό αλλαγής τι προτείνεις? δηλαδη 100λ τη βδομαδα δε ειναι καλα? πες ανταλλαγη απόψεων κάνουμε.

Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2009
    Περιοχή
    Χαλκίδα

Προεπιλογή

Μόλις άλλαξα 100 λίτρα στα 400 μου με 7 δίσκους .....

αν μπορείς και πιο πολλές φορές καλό κάνεις .. κακό δεν κάνεις
    Ιωσάς

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.
    Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Ημερομηνία εγγραφής
    May 2008
    Περιοχή
    Αιγάλεω-Ν.Αρτάκη

Προεπιλογή

...το ενυδρείο ... Είναι το juwel rio 400,... Αλλαγή νερού, υπολογίζω 60λ τη βδομάδα
    ...δηλαδη 100λ τη βδομαδα δε ειναι καλα?
    60 ή 100 τελικά?
    Έχουμε το ίδιο ενυδρείο. Εγώ με full ιχθυοφόρτωση κάνω 2/εβδομάδα τουλάχιστον 50% κάθε φορά. Εσύ μπορείς να είσαι πιο χαλαρά, το πόσο εσύ θα πρέπει να το αξιολογήσεις.
    Πάντως ανέβασέ το λίγο (ΙΜΟ) από το 25% (100 λίτρα) που είσαι τώρα.

δηλαδή μου λες να βγάλω κ τα cory???
    Όχι ωρέ, να τα κάνεις ομάδα.

Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2009
    Περιοχή
    Κερατσινι

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο disc-postman Εμφάνιση μηνύματος
    Μεγαλωσε τις αλλαγες σου ειτε ειναι απο βρυση ειτε απο α/ο το λιγοτερο 80 λιτρα
    ποσοστό αλλαγής τι προτείνεις? δηλαδη 100λ τη βδομαδα δε ειναι καλα? πες ανταλλαγη απόψεων κάνουμε.
    Καλα ειναι

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Crazyio Εμφάνιση μηνύματος
    Μόλις άλλαξα 100 λίτρα στα 400 μου με 7 δίσκους .....
    Μετα απο ποσο καιρο τρελοΙω

Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2009
    Περιοχή
    Κερατσινι

Προεπιλογή

Τα περι αλλαγων θα στο πουν οι μετρησεις σου.
    Κατα την αποψη μου αντι για μια φορα την εβδομαδα 100 λτ,
    ειναι καλυτερα 2 φορες απο 50 λτ.

Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2009
    Περιοχή
    Χαλκίδα

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο disc-postman Εμφάνιση μηνύματος
    Μετα απο ποσο καιρο τρελοΙω
    Κάθε 6μηνο κάνω αλλαγές ωρέ ... τι με πέρασες εμένα ?? ψυχάκιδες σαν εσάς ??

Μια φορά την εβδομάδα κάνω αλλαγή νερού κάθε Δευτέρα πριν ξεκινήσει το Νησί
    Ιωσάς

Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Περιοχή
    Περιστέρι, Αθήνα

Προεπιλογή

Τα φυτά σου θα σε βοηθήσουν να κρατάς μια καλή ποιότητα νερού μιας και απορροφούν λίγο-πολύ νιτρικά και φωσφορικά (χρειάζονται και αυτά τροφή). Από την άλλη το ενυδρείο σου είναι καινούργιο και τα ψάρια σου βρίσκονται σε νέο περιβάλλον, οπότε όπως είπε και ο Βασίλης καλύτερα μικρές και συχνές αλλαγές παρά μεγάλες και αραιά.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Κανόνες καταχώρησης μηνυμάτων

• Δε μπορείτε να δημιουργήσετε νέα θέματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • BB code is Σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι Σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι Σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is Σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι Εκτός λειτουργίας