Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 εως 60 από 81

Θέμα: 350 λίτρα φυτεμένο, με λίγο από Αμαζόνιο

Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2010
    Περιοχή
    Αθήνα

Προεπιλογή

Ο Δίσκος έχει χάσει τελείως την ισορροπία του τώρα που τον είδα ενώ το πρωί ήταν οκ. Την βγάζει δεν τη βγάζει καμιά ώρα ακόμα. Αναπνοές έχει αρκετά αργές και τα βράγχια τα ανοίγει λίγο. Μπορώ να κάνω κάτι άμεσα;

Ημερομηνία εγγραφής
    Feb 2008
    Περιοχή
    Αργυρούπολη-Aθήνα

Προεπιλογή

Τόσο γρήγορο γύρισμα δεν μου κάνει για ασθένεια,υποψιάζομαι ότι κάτι τρέχει με το νερό σου.
    Οι άλλοι δίσκοι πως τα πάνε;
    Κανε μετρήσεις αμμωνία,νιτρώδη,νιτρικά,ΡΗ.
    Θα πρότεινα αν δεν το έχεις κάνει ήδη να βγάλεις πλατανόφυλλα και άλλα τέτοια μαντζούνια και να βάλεις φρέσκο άνθρακα στο φίλτρο σου.

Αγοράζετε Ελληνικά προϊόντα.
    Κάθε ευρώ που δίνετε για ελληνικό προϊόν μένει Ελλάδα και επιστρέφει πάλι σε μας.
    http://i645.photobucket.com/albums/u...p/ATT00002.jpg

Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2010
    Περιοχή
    Αθήνα

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Γιάννης Εμφάνιση μηνύματος
    Τόσο γρήγορο γύρισμα δεν μου κάνει για ασθένεια,υποψιάζομαι ότι κάτι τρέχει με το νερό σου.
    Οι άλλοι δίσκοι πως τα πάνε;
    Κανε μετρήσεις αμμωνία,νιτρώδη,νιτρικά,ΡΗ.
    Θα πρότεινα αν δεν το έχεις κάνει ήδη να βγάλεις πλατανόφυλλα και άλλα τέτοια μαντζούνια και να βάλεις φρέσκο άνθρακα στο φίλτρο σου.
    Είναι μία εβδομάδα που εγώ δεν τον έχω δει να τρώει.
    Οι άλλοι δίσκοι απτόητοι. Τρώνε τα πάντα και κυνηγάει ο ένας τον άλλο. Ο lepoard ring που έβαλα πριν 3 μέρες μόνο που κρύβεται κάπως γιατί τον κυνηγάνε οι παλιοί και τρώει μόνο την κατεψυγμένη. Τις άλλες τις φτύνει.

Μόλις έκανα τεστ, ΝΟ2=0, ΝΟ3<10, ph 6.1, KH=1, GH=4. Θα κάνω και μία με αμμωνία για σίγουρα. Θα ανοίξω το φίλτρο να προσθέσω βιολογικό υλικό. Να βάλω και άνθρακα λες?
    Ο kobalt ακόμα χαροπαλεύει πάντως. Το μεσημέρι τον έκανα bath 1 ώρα σε εκτοζόν και πήρε λίγο τα πάνω του και μετά τον επέστρεψα στο ενυδρείο.
    Πήρα πριν λίγο 2 blue diamond. Να κάνω κάποιου είδους προσαρμογή πρώτα με κανένα ektozon ή μόνο προσαρμογή νερού στη σακούλα και μπλουμ;

Θα βγάλω και τα φύλλα.

Το avatar του χρήστη Diskus Fan
    Ο χρήστης Diskus Fan δεν είναι συνδεδεμένος Discoτρελλαμένος μαθητής Νηπιαγωγείου.
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ-Χα'ι'δάρι.

Προεπιλογή

Συμφωνώ με τον από πάνω, για τον άνθρακα. Επίσης ετοίμασε νερό για αλλαγές 20% καθημερινά. Αλλαγή άνθρακα με φρέσκο κάθε 2 μέρες και επειδή η "τούμπα" συνέπεσε με τον καθαρισμό του φίλτρου (που ΔΕΝ κατάλαβα γιατί έκανες) γράψε τον τρόπο καθαρισμού που ακολούθησες και γενικά τον τρόπο αλλαγής νερού που ακολουθείς.
    Επίσης μετρήσεις και υλικά του φίλτρου.-

Υ.Γ. "Ταχυδρόμε" ... το πότε θα σε "σβερκώσω" ... μάλλον κοντά είναι.-

Ο χρήστης Diskus Fan δεν είναι συνδεδεμένος Discoτρελλαμένος μαθητής Νηπιαγωγείου.
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ-Χα'ι'δάρι.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο IoSpy Εμφάνιση μηνύματος
    Είναι μία εβδομάδα που εγώ δεν τον έχω δει να τρώει.
    Έτρωγε πριν και πόσο καιρό τον έχεις;
    Οι άλλοι δίσκοι απτόητοι. Τρώνε τα πάντα και κυνηγάει ο ένας τον άλλο.
    Ο καλύτερος τρόπος να στρεσαριστεί και κατ' επέκταση να παρουσιάσει πρόβλημα ένα ψάρι που δεν είναι και πολύ στα καλύτερα του.
    Ο lepoard ring που έβαλα πριν 3 μέρες μόνο που κρύβεται κάπως γιατί τον κυνηγάνε οι παλιοί και τρώει μόνο την κατεψυγμένη. Τις άλλες τις φτύνει.
    Καλά κάνει ... θα μάθει.

Μόλις έκανα τεστ, ΝΟ2=0, ΝΟ3<10, ph 6.1, KH=1, GH=4. Θα κάνω και μία με αμμωνία για σίγουρα. Θα ανοίξω το φίλτρο να προσθέσω βιολογικό υλικό. Να βάλω και άνθρακα λες?
    Ο kobalt
    Cobalt
    ακόμα χαροπαλεύει πάντως. Το μεσημέρι τον έκανα bath 1 ώρα σε εκτοζόν
    Ο λόγος;
    και πήρε λίγο τα πάνω του και μετά τον επέστρεψα στο ενυδρείο.
    Πήρα πριν λίγο 2 blue diamond. Να κάνω κάποιου είδους προσαρμογή πρώτα με κανένα ektozon
    Ναι και δεν είναι προσαρμογή ... "καθαρισμός" είναι.
    ή μόνο προσαρμογή νερού στη σακούλα
    Τους δίσκους σου (αν και εγώ τηρώ για όλα τα ψάρια) να τους προσαρμόζεις μέσα σε κουβά και με αφαδολάστιχο (σωληνάκι αεραντλίας) θα τους στέλνεις το νερό σταγόνα σταγόνα (ανάλογα και με τις μετρήσεις του ενυδρείου που τους πήρες). Πρώτα όμως πρέπει να μπαίνουν σε καραντίνα.
    και μπλουμ;

Θα βγάλω και τα φύλλα.
    Ελπίζω να σε κάλυψα.-

Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2010
    Περιοχή
    Αθήνα

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο DISKUS FAN Εμφάνιση μηνύματος
    Συμφωνώ με τον από πάνω, για τον άνθρακα. Επίσης ετοίμασε νερό για αλλαγές 20% καθημερινά. Αλλαγή άνθρακα με φρέσκο κάθε 2 μέρες και επειδή η "τούμπα" συνέπεσε με τον καθαρισμό του φίλτρου (που ΔΕΝ κατάλαβα γιατί έκανες) γράψε τον τρόπο καθαρισμού που ακολούθησες και γενικά τον τρόπο αλλαγής νερού που ακολουθείς.
    Επίσης μετρήσεις και υλικά του φίλτρου.-

Υ.Γ. "Ταχυδρόμε" ... το πότε θα σε "σβερκώσω" ... μάλλον κοντά είναι.-
    Καθαρισμό κάνω κάθε 1.5 μήνα περίπου. Βασικά μου φάνηκε σαν να είχα κάπως μειωμένη ροή του φίλτρου. Αυτό που κάνω είναι να αδειάσω όλο το νερό του κάδου του φίλτρου σε έναν κουβά. Στο νερό αυτό ξεπλένω τα σφουγγάρια του φίλτρου και το βιολογικό υλικό (το βιολογικό απλά το κάνω όπως είναι μέσα στις μπασκέτες του φίλτρου για να φύγουν βρομιές που μπορεί να βουλώνουν τους πόρους). Αλλάζω επίσης το ενυδρειακό βαμβάκι που έχω πριν από τα βιολογικά υλικά και μετά μπαίνουν όλα τα υλικά στη θέση τους. Το νερό από τον κουβά που είναι ουσιαστικά από τον κάδο του φίλτρου αλλά έχει μαζέψει όλη τη βρώμα το περνάω από ενυδρειακό βαμβάκι και το ξανά βάζω στον κάδο του φίλτρου. Κουμπώνω φίλτρο και μετά στην θέση του.

Δεν χρησιμοποιώ πουθενά νερό βρύση και όλη η διαδικασία μου παίρνει 10 λεπτά με 15.

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο DISKUS FAN
    Έτρωγε πριν και πόσο καιρό τον έχεις;
    Τα πάντα, εκτός από την περασμένη Πέμπτη και παρασκευή που έτρωγε μόνο tetra mine. Μετά σταμάτησε να τρώει εντελώς. Έλειπα εγώ το ΣΚΔ και τάιζαν οι γονείς μου. Μου είπαν ότι δεν έτρωγε τίποτα και ήταν κρυμμένος.

Ο καλύτερος τρόπος να στρεσαριστεί και κατ' επέκταση να παρουσιάσει πρόβλημα ένα ψάρι που δεν είναι και πολύ στα καλύτερα του.
    Το ξέρω αλλά το μόνο που μπορούσα να κάνω είναι να βάλω το ένα ξύλο στο άλλο να έχει φωλιές να κρύβεται. :/

Καλά κάνει ... θα μάθει.
    Φτύνει και την tetra discus bits που ταιζόταν και στο water inn απ' όπου τον πήρα.

Ο λόγος;
    Μήπως είχε κάποια μόλυνση.

Ναι και δεν είναι προσαρμογή ... "καθαρισμός" είναι.
    Τους δίσκους σου (αν και εγώ τηρώ για όλα τα ψάρια) να τους προσαρμόζεις μέσα σε κουβά και με αφαδολάστιχο (σωληνάκι αεραντλίας) θα τους στέλνεις το νερό σταγόνα σταγόνα (ανάλογα και με τις μετρήσεις του ενυδρείου που τους πήρες). Πρώτα όμως πρέπει να μπαίνουν σε καραντίνα.
    Πόση ώρα να τους κάνω τον καθαρισμό και σε τι αναλογία; Στην αναλογία που δίνει για μπάνιο στην συσκευασία ektozon (1 κ.γ. κάθε 3-4 λίτρα Θα τα βάλω σε έναν 13 λίτρο κουβά.

Thanks για τις απαντήσεις.

Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ-Χα'ι'δάρι.

Προεπιλογή

Τόση ώρα τα ψάρια είναι ακόμα στις σακούλες μεταφοράς;
    Το μπάνιο είναι για μισή ώρα σε 3-4 λίτρα νερό μια γεμάτη κουταλιά του τσαγιού Ektozon (εννοείται διαλυμένο). Τώρα τον χειμώνα θέλει κάποια προσοχή στην θερμοκρασία.
    Στα άλλα ... απαντάω σε λίγο.-

Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ-Χα'ι'δάρι.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο IoSpy Εμφάνιση μηνύματος
    Καθαρισμό κάνω κάθε 1.5 μήνα περίπου. Βασικά μου φάνηκε σαν να είχα κάπως μειωμένη ροή του φίλτρου. Αυτό που κάνω είναι να αδειάσω όλο το νερό του κάδου του φίλτρου σε έναν κουβά. Στο νερό αυτό ξεπλένω τα σφουγγάρια του φίλτρου και το βιολογικό υλικό
    Θα ήθελα περισσότερη ανάλυση σε αυτό ... αν όχι φωτογραφίες.
    (το βιολογικό απλά το κάνω όπως είναι μέσα στις μπασκέτες του φίλτρου για να φύγουν βρομιές που μπορεί να βουλώνουν τους πόρους). Αλλάζω επίσης το ενυδρειακό βαμβάκι που έχω πριν από τα
    Πριν από αυτό τι έχεις; Ελπίζω να γράψεις αναλυτικά ... όπως σου ζήτησα πιο πάνω ... για να καταλάβω πως ακριβώς είναι τοποθετημένα τα υλικά σου.
    βιολογικά υλικά και μετά μπαίνουν όλα τα υλικά στη θέση τους. Το νερό από τον κουβά που είναι ουσιαστικά από τον κάδο του φίλτρου αλλά έχει μαζέψει όλη τη βρώμα το περνάω από ενυδρειακό βαμβάκι και το ξανά βάζω στον κάδο
    Για ποίο λόγο;
    του φίλτρου. Κουμπώνω φίλτρο και μετά στην θέση του.

Δεν χρησιμοποιώ πουθενά νερό βρύση και όλη η διαδικασία μου παίρνει 10 λεπτά με 15.

Τα πάντα, εκτός από την περασμένη Πέμπτη και παρασκευή που έτρωγε μόνο tetra mine. Μετά σταμάτησε να τρώει εντελώς. Έλειπα εγώ το ΣΚΔ και τάιζαν οι γονείς μου. Μου είπαν ότι δεν έτρωγε τίποτα και ήταν κρυμμένος.
    Το ότι δεν τον βλέπετε να τρώει τροφή ... δεν σημαίνει ότι δεν τρώει τίποτα. Εκτός αυτού ένας δίσκος μπορεί να μείνει χωρίς καθόλου τροφή ... για μήνες.

Το ξέρω αλλά το μόνο που μπορούσα να κάνω είναι να βάλω το ένα ξύλο στο άλλο να έχει φωλιές να κρύβεται. :/

Φτύνει και την tetra discus bits που ταιζόταν και στο water inn απ' όπου τον πήρα.
    Ισχύουν τα παραπάνω.

Μήπως είχε κάποια μόλυνση.
    Δεν κάνουμε ότι μας "κατέβει" και χωρίς να γνωρίζουμε το αποτέλεσμα της κίνησης, αφού δεν είμαστε σε θέση να κάνουμε διάγνωση.

Πόση ώρα να τους κάνω τον καθαρισμό και σε τι αναλογία; Στην αναλογία που δίνει για μπάνιο στην συσκευασία ektozon (1 κ.γ. κάθε 3-4 λίτρα Θα τα βάλω σε έναν 13 λίτρο κουβά.

Thanks για τις απαντήσεις.
    Στα υπόλοιπα νομίζω έχω απαντήσει.
    Κατά την κρίση μου ... εξακολουθείς να κάνεις λάθος και βιαστικές κινήσεις. Σε λίγο καιρό έχεις πει ότι θα αλλάξεις ενυδρείο ... γιατί θέλεις να υποβάλεις τα ψάρια σε καινούργια ταλαιπωρία. Το βασικότερο στο χόμπι και ειδικά στους δίσκους είναι .... "φέέέέέέέέταααααααα".-

Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2010
    Περιοχή
    Αθήνα

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο DISCUS FAN
    Θα ήθελα περισσότερη ανάλυση σε αυτό ... αν όχι φωτογραφίες.
    Πριν από αυτό τι έχεις; Ελπίζω να γράψεις αναλυτικά ... όπως σου ζήτησα πιο πάνω ... για να καταλάβω πως ακριβώς είναι τοποθετημένα τα υλικά σου.
    Για ποίο λόγο;
    Το ξέπλυμα του σφουγγαριού γίνεται σαν να ξεπλένεις ένα σφουγγάρι από σαπουνάδα. Αυτό κάνω μέσα στο νερό δηλαδή.
    Το νερό περνάει από το σφουγγάρι του φίλτρου, μετά από ενυδρειακό βαμβάκι, μετά τύρφη μετά ενυδρειακό βαμβάκι και τέλος από τις 3 μπασκέτες με siporax. Στον καθαρισμό αντικαθιστώ το παλιό βαμβάκι με καθαρό. Νομίζω πως έχω καταλάβει τι με ρωτάς και να σε κάλυψα.

Το νερό το ξανά βάζω στον κάδο αφού σκοπός μου δεν είναι να πετάξω νερό, απλά να αφαιρέσω την αιωρούμενη βρομιά από κακά που υπάρχουν μέσα στο φίλτρο. Αφού το βρώμικο νερό περάσει από ενυδρειακό βαμβάκι επιστρέφει στο φίλτρο αφού είναι καθαρό πλέον.

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο DISCUS FAN
    Στα υπόλοιπα νομίζω έχω απαντήσει.
    Κατά την κρίση μου ... εξακολουθείς να κάνεις λάθος και βιαστικές κινήσεις. Σε λίγο καιρό έχεις πει ότι θα αλλάξεις ενυδρείο ... γιατί θέλεις να υποβάλεις τα ψάρια σε καινούργια ταλαιπωρία. Το βασικότερο στο χόμπι και ειδικά στους δίσκους είναι .... "φέέέέέέέέταααααααα".
    Έβαλα και άλλους δίσκους για να μην τσακώνονται και να γίνουν επιτέλους κοπάδι.

Πάω να βάλω τους δύο Blue diamond στο ενυδρείο γιατί πέρασε μισή ώρα.

Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ-Χα'ι'δάρι.

Προεπιλογή

Η άποψη μου είναι πως πρέπει να σταματήσεις να ασχολείσαι με τα "ψιλολόγια" (π.χ. εκχύλισμα blackwater) και δεις την ουσία. Τα ψάρια σου δεν θα σωθούν από την τύρφη αλλά από τις σωστές σου κινήσεις.
    1. Το Co2 .. το έχεις σε λειτουργία ακόμα; Για τα φυτά που έχεις .... ΔΕΝ το χρειάζεσαι.
    2. Σαν τελευταίο στάδιο βάζεις βαμβάκι ... κάτι που δεν διάβασα.
    3. Γενικά μιλώντας ..... Ποτέ δεν θα μπορέσω να καταλάβω γιατί αυτό που κάποιοι δίνουν σαν μπόλι .. ακόμα και οι ίδιοι όταν καθαρίζουν τα φίλτρα τους το βαφτίζουν .... μούργα, μπίχλα, βρώμα κλπ.
    Αυτό που βγάζεις το πετάς και τον κάδο τον γεμίζεις από το ενυδρείο. Δεν υπάρχει ουσιαστικός λόγος γι' αυτό που κάνεις.-

Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2010
    Περιοχή
    Αθήνα

Προεπιλογή

Πήγα να βάλω τους δίσκους μέσα και σιγά μην δεν γινόταν μα...ία. Ο ένας μου έπεσε (ευτυχώς από 30 πόντους περίπου, αλλά έπεσε εκεί που πάταγα με παπούτσια). Και 3 φωτογραφίες. Έξω έπεσε αυτός που είναι πιο έντονο μπλε.

Και ο μικρός cobalt που χαροπαλεύει.

Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ-Χα'ι'δάρι.

Προεπιλογή

Σβήσε τα φώτα ... άσε τα ψάρια στη ησυχία τους .... και ξεκίνα διάβασμα (στο φόρουμ).-

Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2009
    Περιοχή
    Χαλκίδα

Προεπιλογή

1.5 Μήνας είναι πολύ μικρό διάστημα για να ανοιγοκλείνεις το φίλτρο για καθάρισμα....
    με το να στραγγίζεις τα σφουγγάρια τόσο πολύ πετάς και ωφέλιμη βιολογία....
    πέτα το νερό που βγάζεις απο το φίλτρο και βάλε καινούργιο στο ενυδρείο όπως σου λέει ο Νίκος ..
    τζάμπα παιδεύεσαι ...
    Ιωσάς

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.
    Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2010
    Περιοχή
    Αθήνα

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Crazyio Εμφάνιση μηνύματος
    1.5 Μήνας είναι πολύ μικρό διάστημα για να ανοιγοκλείνεις το φίλτρο για καθάρισμα....
    με το να στραγγίζεις τα σφουγγάρια τόσο πολύ πετάς και ωφέλιμη βιολογία....
    πέτα το νερό που βγάζεις απο το φίλτρο και βάλε καινούργιο στο ενυδρείο όπως σου λέει ο Νίκος ..
    τζάμπα παιδεύεσαι ...
    Αυτό το κάνω στο νερό που έχει ο κάδος του φίλτρου που είναι κάπου στα 4 λίτρα, όχι στις αλλαγές νερού του ενυδρείου. Δεν μου εξηγήσατε γιατί πρέπει να πεταχτεί; Το ίδιο νερό είναι που έχει μέσα και το ενυδρείο.

Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2010
    Περιοχή
    Κordelio city

Προεπιλογή

Πιστευω οτι ειναι λεπτομερεια αυτο,αν σε ευχαριστεί να καθαριζεις το ιδιο νερο και να το ξαναβαζεις καντο απλα ειναι τζαμπα κοπος.

Νικο εσυ καθαριζεις τα φιλτρα σου ή το σαμπ σου(δεν ξερω τι εχεις) και αν ναι μας λες τον τροπο που ακολουθεις?

Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2010
    Περιοχή
    Αθήνα

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Giannis_4 Εμφάνιση μηνύματος
    Πιστευω οτι ειναι λεπτομερεια αυτο,αν σε ευχαριστεί να καθαριζεις το ιδιο νερο και να το ξαναβαζεις καντο απλα ειναι τζαμπα κοπος.

Νικο εσυ καθαριζεις τα φιλτρα σου ή το σαμπ σου(δεν ξερω τι εχεις) και αν ναι μας λες τον τροπο που ακολουθεις?
    Δεν πιστεύω ότι είναι τσάμπα κόπος γιατί βελτιώνεται η ροή του νερού αφού αν δεις το ενυδρειακό βαμβάκι που περνάω από εκεί το νερό του κάδου είναι σαν λάσπη, και το νερό μέσα στον κάδο μετά είναι καθαρό.

Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2010
    Περιοχή
    Κordelio city

Προεπιλογή

Ναι φιλαρακο μου αλλα το ιδιο αποτελεσμα θα ειχες και αν πετουσες το νερο του καδου και το γεμιζες με νερο του ενυδρειο,αυτο τουλαχιστον εκανα εγω στα δυο φιλτρα που ειχα χωρις κανενα προβλημα.
    Δεν λεω να μην τα καθαριζεις.
    Οπως ειπαν και οι παραπανω καλα θα ηταν να μην τα καθαριζες τοσο νωρις οπως και καλα θα ειναι οταν κανουμε προσαρμογη σε νεα ψαρια να κλεινουμε τα φωτα μεχρι την επομενη μερα ωστε να εχουν τον χρονο τους στην προσαρμογη.
    Ποσα φιλτρα εχεις?

Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2010
    Περιοχή
    Λάρισα

Προεπιλογή

Εγω πάντος που εχω 2 εξωτερικα τα ανήγω μία φορά το 6μηνο, με διαφορά 1 μήνα μεταξή τους,δεν εχω ενυδριακό βαμβάκι μονο σφουγγάρι και φουλ μάτριξ και καθαρίζω μονο το μαγνίτη του φλοτερ για να λητουργει καλήτερα.Μετα καθαρίζω το λάστιχο της ισαγωγής του φίλτρου απλά ανήγοντας το βανακι και αφίνοντας να τρεξει νερο μεσα σε ενα κουβα.Ετσει καθαρίζει και η "μούργα" απο το λάστιχο.

Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2010
    Περιοχή
    Αθήνα

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Giannis_4 Εμφάνιση μηνύματος
    Ναι φιλαρακο μου αλλα το ιδιο αποτελεσμα θα ειχες και αν πετουσες το νερο του καδου και το γεμιζες με νερο του ενυδρειο,αυτο τουλαχιστον εκανα εγω στα δυο φιλτρα που ειχα χωρις κανενα προβλημα.
    Δεν λεω να μην τα καθαριζεις.
    Οπως ειπαν και οι παραπανω καλα θα ηταν να μην τα καθαριζες τοσο νωρις οπως και καλα θα ειναι οταν κανουμε προσαρμογη σε νεα ψαρια να κλεινουμε τα φωτα μεχρι την επομενη μερα ωστε να εχουν τον χρονο τους στην προσαρμογη.
    Ποσα φιλτρα εχεις?
    Ναι απλά δεν το πετάω πρώτον γιατί χάνεται η στάθμη στο νερό και βαριέμαι να ανοίγω κάθε τόσο την α/ο να συμπληρώνω και δεύτερον τον καθαρισμό τον κάνω στο μπάνιο και πρέπει να πηγαίνω μετά το φίλτρο στο σαλόνι, να του βάζω ίδια ποσότητα νερού ώστε κλείνοντας το καπάκι να μην υπερχειλίσει και μετά πίσω στο μπάνιο να βάλω τα υλικά.

Καθαρά δηλαδή επειδή με εξυπηρετεί, δεν αλλάζει κάτι.

Ένα fluval 405 έχω προς το παρών. Πρέπει να βάλω άλλο ένα κάποια στιγμή. Τα λεφτά σκέφτομαι και περιμένω καμιά πληρωμή...

Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2010
    Περιοχή
    Αθήνα

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο baroutas Εμφάνιση μηνύματος
    Εγω πάντος που εχω 2 εξωτερικα τα ανήγω μία φορά το 6μηνο, με διαφορά 1 μήνα μεταξή τους,δεν εχω ενυδριακό βαμβάκι μονο σφουγγάρι και φουλ μάτριξ και καθαρίζω μονο το μαγνίτη του φλοτερ για να λητουργει καλήτερα.Μετα καθαρίζω το λάστιχο της ισαγωγής του φίλτρου απλά ανήγοντας το βανακι και αφίνοντας να τρεξει νερο μεσα σε ενα κουβα.Ετσει καθαρίζει και η "μούργα" απο το λάστιχο.
    Τα λάστιχα δεν τα έχω καθαρίσει ποτέ. Φαντάζομαι ιδικά τα fluval που είναι και σωλήνες με αυλάκια μέσα θα πιάνουν αρκετή βρόμα αλλά αν δεν μπει σφουγγάρι με σπάγκο ή σύρμα μέσα και να περάσει από την άλλη δεν νομίζω να καθαρίζονται.

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Βίντεο από τον Αμαζόνιο - Amazon Dream Trip
    By pavlos in forum Άγρια ... ομορφιά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 30-09-2013, 20:06
  2. Ξάπλα με θέα τον Αμαζόνιο
    By Antonisxx in forum Το πρώτο δισκοενυδρείο
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 13-02-2013, 10:00
  3. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 18-04-2012, 11:34
  4. Φυτεμένο 640 λίτρα με δίσκους εκτροφής
    By sunny in forum Φυτεμένο ενυδρείο - Οι δίσκοι στον κήπο τους
    Απαντήσεις: 47
    Τελευταίο μήνυμα: 20-11-2011, 20:07
  5. Παρουσίαση 740 Λίτρα Φυτεμένο! Τα καταφέραμε!
    By Piannino in forum Φυτεμένο ενυδρείο - Οι δίσκοι στον κήπο τους
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 21-07-2011, 12:13

Κανόνες καταχώρησης μηνυμάτων

• Δε μπορείτε να δημιουργήσετε νέα θέματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • BB code is Σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι Σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι Σε λειτουργία