Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 εως 40 από 81

Θέμα: 350 λίτρα φυτεμένο, με λίγο από Αμαζόνιο

Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2010
    Περιοχή
    Αθήνα

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο White Diamond Εμφάνιση μηνύματος
    Αρα και εσυ δεν ταιζεις καλα, οχι μονο ο πρωην ιδιοκτητης.
    Δωσε φαγακι να παρουν πανω τους λιγο.
    Μηπως τα ψαρια δεν εχουν την ορεξη που πρεπει να το δεις απο αλλη σκοπια?

Υ.Γ. Για τα υπολοιπα... σαμαλι, μπυραλ, πασατεμπος, ποπ-κορν, εχωωωω.
    Οκ, οπότε θα αυξήσω την ποσότητα σε κάθε γεύμα.

Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2009
    Περιοχή
    Κερατσινι

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο IoSpy Εμφάνιση μηνύματος
    Οκ, οπότε θα αυξήσω την ποσότητα σε κάθε γεύμα.
    Και τις αλλαγες νερου κατα συνεπεια

Το avatar του χρήστη Diskus Fan
    Ο χρήστης Diskus Fan δεν είναι συνδεδεμένος Discoτρελλαμένος μαθητής Νηπιαγωγείου.
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ-Χα'ι'δάρι.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Genirous Εμφάνιση μηνύματος
    Νίκο, η δημοκρατία η δική σου σταματάει εκεί που ξεκινάει η δημοκρατία του διπλανού σου... Αν αποφασίσεις να το κατανοήσεις αυτό, ίσως γίνεις καλύτερος άνθρωπΑς.
    1. Το κοκκινισμένο ......... το αφήνω εκτός δημόσιου χαρακτήρα (όχι γιατί έχω πρόβλημα ... αλλά εσύ θα αποκτήσεις).
    2. Για αιτιολόγησε μου την διαγραφή. Τι ήταν το εκτός θέματος ... που θεωρήθηκε από πλευράς σου ... σχόλιο και διαγράφτηκε;

Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2010
    Περιοχή
    Αθήνα

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο disc-postman Εμφάνιση μηνύματος
    Και τις αλλαγες νερου κατα συνεπεια
    Θα ελέγχω συχνά τα ΝΟ3 και τα PO4 να δω τι γίνεται. Ξέχασα να πω ότι τις τροφές 2 φορές την εβδομάδα τις μουλιάζω στο tetra vitamine.

Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2007
    Περιοχή
    Αθήνα

Προεπιλογή

Ο ΦΑΝ ειχε δικιο στο ποστ του δε νομιζω οτι αντιλεγει καποιος σε αυτο παρολα αυτα αφου ενοχλησε τον IoSpy ο Gen τα εσβησε για να μη παρει εκταση το ολο θεμα σε λαθος κατευθυνση!

Εχεις δουλεψει παρα πολυ IoSpy για να φτιαξεις το ενυδρειο σε αυτη τη κατασταση και απο μενα ενα μεγαλο μπραβο για τη προσπαθεια! (Νικο μη τρελαθεις ... εχει προσπαθησει πολυ ακομα και αν δεν ειναι για πολλους απο μας "σωστα" στημενο ... πρεπει να αναγνωριζουμε τον κοπο του και να στηριχτουμε σε αυτο ετσι ωστε να προχωρησει σε διορθωτικες κινησεις αν το αποφασισει)

Να σου πω την αληθεια και εμενα με "ξενιζουν" τα ψαρια απο αλλες ηπειρους αλλα αυτο ειναι ενα θεμα που θα αποφασισεις στο μελλον τι θα κανεις! Εξαλλου το τονιζεις ο ιδιος:
    Δεν έχει τελειώσει το project μιας και πήγαινε για φυτεμένο αλλά τελικά λέω για βιοτοπικό οπότε έχει δουλίτσα ακόμα
    Εχεις ολες τις πληροφοριες διαθεσιμες στο τμημα των αρθρων και ολη τη βοηθεια που ισως χρειαστεις απο ολους μας!!!

Απο οτι καταλαβαινεις εχεις μπλεξει με δισκο-τρελαμενους!!

Knowledge is having the right answer
    Intelligence is asking the right question

Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2009
    Περιοχή
    Κερατσινι

Προεπιλογή

Θα ελέγχω συχνά τα ΝΟ3 και τα PO4 να δω τι γίνεται. Ξέχασα να πω ότι τις τροφές 2 φορές την εβδομάδα τις μουλιάζω στο tetra vitamine.
    Εγω δεν προσθετω βιταμινες, μια καλη διατροφη παρεχει τα παντα, αν χρειαστει θα δωσω ανθρωπινες.

Ο χρήστης Diskus Fan δεν είναι συνδεδεμένος Discoτρελλαμένος μαθητής Νηπιαγωγείου.
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ-Χα'ι'δάρι.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο georgarask Εμφάνιση μηνύματος
    Ο ΦΑΝ ειχε δικιο στο ποστ του δε νομιζω οτι αντιλεγει καποιος σε αυτο παρολα αυτα αφου ενοχλησε τον IoSpy ο Gen τα εσβησε για να μη παρει εκταση το ολο θεμα σε λαθος κατευθυνση!

Εχεις δουλεψει παρα πολυ IoSpy για να φτιαξεις το ενυδρειο σε αυτη τη κατασταση και απο μενα ενα μεγαλο μπραβο για τη προσπαθεια! (Νικο μη τρελαθεις ... εχει προσπαθησει πολυ ακομα και αν δεν ειναι για πολλους απο μας "σωστα" στημενο ... πρεπει να αναγνωριζουμε τον κοπο του και να στηριχτουμε σε αυτο ετσι ωστε να προχωρησει σε διορθωτικες κινησεις αν το αποφασισει)

Να σου πω την αληθεια και εμενα με "ξενιζουν" τα ψαρια απο αλλες ηπειρους αλλα αυτο ειναι ενα θεμα που θα αποφασισεις στο μελλον τι θα κανεις! Εξαλλου το τονιζεις ο ιδιος:
    Εχεις ολες τις πληροφοριες διαθεσιμες στο τμημα των αρθρων και ολη τη βοηθεια που ισως χρειαστεις απο ολους μας!!!

Γιώργο δεν αναιρώ τον κόπο κανενός. Αυτό που βλέπω, είναι πως βαδίζει σε λάθος κατεύθυνση. Δεν μπορεί κατά την κρίση μου, κάποιος να θέλει να πάει προς βιοτοπικό (έχω ξαναγράψει ότι για μένα αυτός ο όρος δεν είναι ορθός) .... και να ξεκινάει με το "μαύρισμα" του νερού.
    Μπορούμε να αντιληφθούμε (νομίζω) όλοι ότι τα προβλήματα ξεκινάνε από λάθος κινήσεις. Για μένα δεν είναι σωστό να στήνεις ένα ενυδρείο και μετά να το ταράζεις στις ανακατατάξεις .... ειδικά όταν μιλάμε για δίσκους.-

Υ.Γ. Όπως είδες άφησα τα υπόλοιπα ..... εκτός.

Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2010
    Περιοχή
    Αθήνα

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο georgarask

Να σου πω την αληθεια και εμενα με "ξενιζουν" τα ψαρια απο αλλες ηπειρους αλλα αυτο ειναι ενα θεμα που θα αποφασισεις στο μελλον τι θα κανεις! Εξαλλου το τονιζεις ο ιδιος: Εχεις ολες τις πληροφοριες διαθεσιμες στο τμημα των αρθρων και ολη τη βοηθεια που ισως χρειαστεις απο ολους μας!!!

Εγώ γι αυτό το είπα από την αρχή για να μην αρχίσουν να γίνονται σχόλια περί λαθών όσο αφορά το θέμα του αν είναι βιοτοπικό. Απλά επειδή είχαμε μια κουβέντα με τον jeepas τις προάλλες και μου είπε να κάνω μια παρουσίαση, είπα ας παρουσιάσω την παρούσα κατάσταση, να ακούσω και τα καλοπροαίρετα σχόλια και προτάσεις σχετικά με βελτίωση και όταν θα είναι έτοιμο εδώ είμαστε να το ξανά παρουσιάσω.

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο DISKUS FAN
    Γιώργο δεν αναιρώ τον κόπο κανενός. Αυτό που βλέπω, είναι πως βαδίζει σε λάθος κατεύθυνση. Δεν μπορεί κατά την κρίση μου, κάποιος να θέλει να πάει προς βιοτοπικό (έχω ξαναγράψει ότι για μένα αυτός ο όρος δεν είναι ορθός) .... και να ξεκινάει με το "μαύρισμα" του νερού.
    Μπορούμε να αντιληφθούμε (νομίζω) όλοι ότι τα προβλήματα ξεκινάνε από λάθος κινήσεις. Για μένα δεν είναι σωστό να στήνεις ένα ενυδρείο και μετά να το ταράζεις στις ανακατατάξεις .... ειδικά όταν μιλάμε για δίσκους.-

Υ.Γ. Όπως είδες άφησα τα υπόλοιπα ..... εκτός.
    Η προσθήκη του black water πιστεύεις πως είναι πρόβλημα και είναι μεγάλη αλλαγή για τους δίσκους; Η τύρφη στο φίλτρο τρέχει σχεδόν από την πρώτη μέρα του ενυδρείου, άρα γιατί να αλλάζει κάτι στις συνθήκες των ψαριών; Και δεν βρίσκω λόγο να μην μπει από τα πρώτα βήματα μιας και ήταν εύκολη κίνηση. Το να μπω στην διαδικασία να ξηλώσω φυτά, να βγάλω ψάρια και να κάνω κινήσεις που έχω στο νου μου όπως wood wa l l κ.α. θα τα στρεσάρουν αρκετά τα ψάρια. Προτιμώ να καθυστερήσω να φτάσω στον στόχο μου αλλά να είναι οκ οι δίσκοι. Σαν συνθήκες νερού δεν νομίζω να είμαι κάπου λάθος. Ούτε πήγαν ποτέ οι δίσκοι στον Αμαζόνιο για να μου πουν γιατί μας έβαλες φυτά.

Και τονίζω επειδή το ενυδρείο θα μετακομίσει σε άλλο σπίτι καλύτερα οι πιο δύσκολες αλλαγές να γίνουν τότε παρά να τρώνε 2πλο λούκι.

Καλημέρα και χρόνια πολλά.

Έλειπα το τριήμερο (ΣΚΔ) και τάιζαν οι γονείς μου τους δίσκους. Μου είπαν ότι ο μικρός δίσκος δεν έτρωγε και το διαπίστωσα κι εγώ σήμερα το πρωί που πήγα να τα ταΐσω. Κάθεται γενικά στην δεξιά πλευρά του ενυδρείου στα ξύλα. Αυτή τη στιγμή δείχνουν όλα καλά στο ενυδρείο, μέσα στο 3ήμερο δεν ξέρω αν έγινε κάτι με καμιά θερμοκρασία νερού, αλλά δεν νομίζω. Μέχρι πριν φύγω μου είχε δήξει απλά προτίμηση στην tetra mine τροφή και δεν πολύ ήθελε τις άλλες.

Προς το παρόν ανέβασα +1 τον θερμοστάτη και λογικά θα το ανεβάσω και αύριο +1. Καμιά άλλη πρόταση?

Καλημέρα και χρόνια πολλά.

Έλειπα το τριήμερο (ΣΚΔ) και τάιζαν οι γονείς μου τους δίσκους. Μου είπαν ότι ο μικρός δίσκος δεν έτρωγε και το διαπίστωσα κι εγώ σήμερα το πρωί που πήγα να τα ταΐσω. Κάθεται γενικά στην δεξιά πλευρά του ενυδρείου στα ξύλα. Αυτή τη στιγμή δείχνουν όλα καλά στο ενυδρείο, μέσα στο 3ήμερο δεν ξέρω αν έγινε κάτι με καμιά θερμοκρασία νερού, αλλά δεν νομίζω. Μέχρι πριν φύγω μου είχε δήξει απλά προτίμηση στην tetra mine τροφή και δεν πολύ ήθελε τις άλλες.

Προς το παρόν ανέβασα +1 τον θερμοστάτη και λογικά θα το ανεβάσω και αύριο +1. Καμιά άλλη πρόταση?
    Ανέβασα πάλι τον θερμοστάτη πριν λίγο.
    Ούτε σήμερα έφαγε, καμιά ιδέα;

Θα ανεβάσω φωτογραφίες και από έναν leopard ring που έβαλα μέσα εχθές.

Ημερομηνία εγγραφής
    Feb 2008
    Περιοχή
    Αργυρούπολη-Aθήνα

Προεπιλογή

..... Μου είπαν ότι ο μικρός δίσκος δεν έτρωγε και το διαπίστωσα κι εγώ σήμερα το πρωί που πήγα να τα ταΐσω. Κάθεται γενικά στην δεξιά πλευρά του ενυδρείου στα ξύλα.....
    .....Μέχρι πριν φύγω μου είχε δήξει απλά προτίμηση στην tetra mine τροφή και δεν πολύ ήθελε τις άλλες....
    Κατά την γνώμη μου:
    • Άσε την θερμοκρασία στους 30°

• Ρίχνε στο ενυδρείο προσωρινά μόνο την τροφή που του αρέσει

• Σταμάτησε το CO2,χρησιμοποιείς νερό 100% από Α.Ο. και φοβάμαι ότι δεν θέλει και πολύ να γίνει το κακό(κατάρρευση του ΡΗ),και το κακό θα είναι να συμβεί σε περίοδο που θα λείπεις απο το σπίτι

• Δώσε στους δίσκους καθαρό νερό και μόνο,Blackwater,πλατανόφυλλα και τα σχετικά άστα για αργότερα

Αγοράζετε Ελληνικά προϊόντα.
    Κάθε ευρώ που δίνετε για ελληνικό προϊόν μένει Ελλάδα και επιστρέφει πάλι σε μας.
    http://i645.photobucket.com/albums/u...p/ATT00002.jpg

Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2010
    Περιοχή
    Αθήνα

Προεπιλογή

Δύο φωτογραφίες από τον leopard ring. Δυστυχώς με compact μηχανή δεν μπορώ να κάνω και πολλά με τις φωτογραφίες.

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Γιάννης Εμφάνιση μηνύματος
    Κατά την γνώμη μου:
    • Άσε την θερμοκρασία στους 30°

• Ρίχνε στο ενυδρείο προσωρινά μόνο την τροφή που του αρέσει

• Σταμάτησε το CO2,χρησιμοποιείς νερό 100% από Α.Ο. και φοβάμαι ότι δεν θέλει και πολύ να γίνει το κακό(κατάρρευση του ΡΗ),και το κακό θα είναι να συμβεί σε περίοδο που θα λείπεις απο το σπίτι

• Δώσε στους δίσκους καθαρό νερό και μόνο,Blackwater,πλατανόφυλλα και τα σχετικά άστα για αργότερα
    1.τώρα είναι στους 29.5, οπότε τραβάει λίγο ακόμα λογικά
    2. Πλέον δεν τρώει καμία τροφή. Μερικές φορές αλλά αρκετή ώρα μετά από τάισμα τον βλέπω και αναζητά τροφή πάνω στα ξύλα και στην άμμο.
    3. Δεν βάζω co2.
    4. Μέσα στο ΣΚ είναι να κάνω και την αλλαγή νερού.

Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ-Χα'ι'δάρι.

Προεπιλογή

Για να μην μπερδέψεις/παρεξηγήσεις πάλι τις προθέσεις μου ... μέσω της απάντησης μου .... γιά γράψε αν παρατηρείς οτιδήποτε στο ψάρι που αγόρασες.-

Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2007
    Περιοχή
    Αθήνα

Προεπιλογή

Φιλε μου πρωτα απο ολα λυπαμαι για το προβλημα που αντιμετωπιζεις!!

Δευτερον κανεις δε μπορει να σου πει με σιγουρια τι εχει το δισκακι σου ... Σου ειπαν τα παιδια παραπανω μερικα πραγματα ... θα μου πεις τι σχεση εχουν ολα αυτα! Γρηγορα θα μαθεις οτι ολα εχουν σχεση σε οτι αφορα τους δισκους!

Παρολα αυτα αν δεν εντοπισεις τις αιτιες μη κανεις οτι σου κατεβει γιατι μπορει να κανεις περισσοτερο κακο! Η αυξηση πχ της θερμοκρασιας σε μερικες περιπτωσεις μπορει να δημιουργησει πιο πολλα προβληματα!

ΔΕΝ προκειται κανεις να ρισκαρει καποιο τροπο αντιμετωπισης γιατι απλα δε ξερει τι μπορει να φταιει (και ειναι πολλα!)

Το να μη τρωει ο δισκος σου ειναι ενα συμπτωμα που δεν "δειχνει" αμεσα σε καποια ασθενεια μια που ειναι κοινο συμπτωμα η αρνηση τροφης!

Ταιζεις με boodworms κατι που κατα τη γνωμη μου μπορει να ειναι μια απο τις αιτιες!

Εσωτερικα - εξωτερικα παρασιτα? Βακτηρια? Ποιο παθογονο ειναι υπευθυνο?

Υπαρχουν δυο δρομοι που παρατηρω οτι ακολουθουν πολλοι χομπιστες (και οι δυο λαθος κατα την αποψη μου):
    - Ριχνεις φαρμακα και κυνηγας την αρρωστια ... μεχρι να την βρεις! Αυτο ομως ταλαιπωρει το ψαρι και αν πιασεις το λοττο και τη πετυχεις με την πρωτη ... γινονται χειροτερα τα πραγματα!
    - Τσιμπας το ψαρι το βαζεις καραντινα και το πλακωνεις σε ενα συνδιασμο φαρμακων για εξωτερικα και εσωτερικα παθογονα ... Αυτο και παλι βαζει σε δοκιμασια το ψαρι και δε ξερεις αν το αντεξει (τα φαρμακα ειναι δυνατα) και τι επιπτωσεις θα εχει στον οργανισμο του! Ναι ... να το σωσεις αλλα να το κανεις με τροπο που θα ζησει ολοκληρη τη ζωη του και οχι μειωμενη!

Οπως ολοι ... θα μου πεις και τι να κανω? Να μη κανω τιποτα?

Κατι που δεν ειναι απολυτα κατανοητο:
    Τα ψαρια παντα φερουν καθε λογης παρασιτα ... Και στο οινοπνευμα να το βουτηξουμε παλι θα εμφανιστουν!! Τα πιο πολλα δεν ειναι ικανα να σκοτωσουν το ψαρι και τα "ανεχεται" αλλα και καταπολεμαει αν οι συνθηκες το βοηθουν! Οταν ξεσπαει η ασθενεια συνηθως το ψαρι εχει στρεσαριστει πολυ και εχουν "πεσει" οι αμυνες του ... και τοτε κανουν την επιθεση τους τα παθογονα! Μπορει να ειναι συνδιασμος επιθεσεων που δημιουργουν λοιμωξεις οι οποιες δινουν την ευκαιρια σε αλλα παθογονα να παρουν τη σκυταλη και να ερθει το τελος του ψαριου!
    Σημασια εχει σε ποιο σταδιο ειναι το ψαρι γιατι ακομα και να κανεις σωστη θεραπεια για καποιο παθογονο ... μπορει να υπαρχει και αλλο που δεν επηρεαζεται απο αυτη! Ετσι τα προβληματα συνεχιζουν με αλλη μορφη και μενεις να αναρωτιεσαι τι εγινε και δεν πετυχε!

Αυτο που σκεφτομαι και θεωρω σημαντικο σε θεματα ασθενειων ειναι να κρατας τη ποιοτητα του νερου σε τελειες παραμετρους ωστε να δωσεις ενα οπλο στο ψαρι για να πολεμησει με το παθογονο που το ταλαιπωρει! Τα φαρμακα θεωρω πρεπει να τα χρησιμοποιουμε αν δουμε οτι δεν ανακαμπτουν ακομα και ετσι!

Ελπιζω να βοηθησα!!

Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2010
    Περιοχή
    Αθήνα

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο DISKUS FAN Εμφάνιση μηνύματος
    Για να μην μπερδέψεις/παρεξηγήσεις πάλι τις προθέσεις μου ... μέσω της απάντησης μου .... γιά γράψε αν παρατηρείς οτιδήποτε στο ψάρι που αγόρασες.-
    Ίσως το σχήμα του δεν είναι τόσο στρογγυλό και το μάτι το δεν είναι τελείως κόκκινο; Δεν παρατηρώ κάτι άλλο. Τι βλέπεις απάνω του;

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Γιώργος Κ
    .
    .
    .
    Οπότε λες να μην κάνω καμιά κίνηση και να προσπαθώ να έχω καλές και σταθερές συνθήκες και ότι είναι θα το αντιμετωπίσει το ίδιο; Προσωπικά δεν θα έριχνα εύθηνη σε κάποιον γιατί μου είπε να κάνω αυτό ή εκείνο, απλά ακούω απόψεις για το πως θα αντιδρούσε ο καθένας αν του συνέβαινε κάτι τέτοιο. Σίγουρα από τη στιγμή που δημιουργείται ένα πρόβλημα μπορεί να πάει καλά μπορεί και όχι.

Στην αναμονή λοιπόν και παρακολούθηση.

Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ-Χα'ι'δάρι.

Προεπιλογή

Γιώργο ... θαυμάζω το κουράγιο σου, να γράψεις αυτό το κατεβατό.
    Το ψάρι τρώει (αυτή είναι η άποψη μου).... άσχετα αν ο IoSpy δεν το βλέπει ή δεν είναι σε "θέση" να το δει.
    2. IoSpy ..... για ψάξε το μόνος σου λίγο περισσότερο .......
    http://www.greekdiscus.com/test2000/...%F1%DC%F2-quot

Οπότε λες να μην κάνω καμιά κίνηση και να προσπαθώ να έχω καλές και σταθερές συνθήκες και ότι είναι θα το αντιμετωπίσει το ίδιο; Προσωπικά δεν θα έριχνα εύθηνη σε κάποιον γιατί μου είπε να κάνω αυτό ή εκείνο, απλά ακούω απόψεις για το πως θα αντιδρούσε ο καθένας αν του συνέβαινε κάτι τέτοιο. Σίγουρα από τη στιγμή που δημιουργείται ένα πρόβλημα μπορεί να πάει καλά μπορεί και όχι.
    Αυτό είναι και το μεγαλύτερο πρόβλημα στο διαδύκτιο .... καθένας γράφει μια π@π@ρόλα και διαλέγεις ποία θα ακολουθήσεις. Αν είσαι τυχερός και σου "κάτσει" το lotto .... μπορεί να πετύχει .... ίσως και απλά να τύχει.-

Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2010
    Περιοχή
    Αθήνα

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο DISKUS FAN Εμφάνιση μηνύματος
    Γιώργο ... θαυμάζω το κουράγιο σου, να γράψεις αυτό το κατεβατό.
    Το ψάρι τρώει (αυτή είναι η άποψη μου).... άσχετα αν ο IoSpy δεν το βλέπει ή δεν είναι σε "θέση" να το δει.
    2. IoSpy ..... για ψάξε το μόνος σου λίγο περισσότερο .......
    http://www.greekdiscus.com/test2000/...%F1%DC%F2-quot
    Νίκο μακάρι να είναι έτσι και να τρώει...

Thanks για το άρθρο, δεν το είχα δει. Θα το διαβάσω. Αν παρατηρείς κάτι κακό στο ψάρι πάντως πες το για να ξέρω μην προκύψει κάποιο πρόβλημα ή να μπορώ να το εντοπίζω κι εγώ.

Εχθές που άνοιξα το φίλτρο και το καθάρισα έκανα και αλλαγές μέσα στο ενυδρείο για να έχουν περισσότερα ξύλα σε ένα σημείο για περισσότερες κρυψώνες. Βάζω και 2 φωτογραφίες να μου πείτε την άποψή σας.

Θέλω να βρω και άλλες ρίζες ίδιες να τα αυξήσω από δεξιά και μετά να αρχίσω την αριστερή πλευρά.

Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2007
    Περιοχή
    Αθήνα

Προεπιλογή

Πολυ ομορφο ...

αλλα! στη παρουσα φαση καλο ειναι να μη πειραματιζεσαι με το aquascape! Ασε τα ψαρια να ειναι ηρεμα -ακομα και αν δε το δειχνουν στρεσαρονται οταν βαζουμε χερια στο ενυδρειο και μετακινουμε πραγματα! Ειδικα τωρα που αντιμετωπιζεις προβλημα καλο θα ηταν να μειωσεις το στρες οσο πιο πολυ μπορεις!

Γενικα μια που απο οτι εχω καταλαβει σκεφτεσαι να αλλαξεις ενυδρειο θα πρεπει να το φτιαξεις απο πριν με τις ριζες και τα λοιπα ωστε να μην αλλαζεις συνεχεια πραγματα ... Τα φυτα σε αυτο το σημειο με το κλαδεμα κτλ δεν βοηθανε σε ενα δισκοενυδρειο! Γενικα καλο ειναι τα χερια μας να ειναι εξω απο το ενυδρειο για πολλους λογους!

Knowledge is having the right answer
    Intelligence is asking the right question

Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2010
    Περιοχή
    Αθήνα

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνύματος
    Πολυ ομορφο ...

αλλα! στη παρουσα φαση καλο ειναι να μη πειραματιζεσαι με το aquascape! Ασε τα ψαρια να ειναι ηρεμα -ακομα και αν δε το δειχνουν στρεσαρονται οταν βαζουμε χερια στο ενυδρειο και μετακινουμε πραγματα! Ειδικα τωρα που αντιμετωπιζεις προβλημα καλο θα ηταν να μειωσεις το στρες οσο πιο πολυ μπορεις!

Γενικα μια που απο οτι εχω καταλαβει σκεφτεσαι να αλλαξεις ενυδρειο θα πρεπει να το φτιαξεις απο πριν με τις ριζες και τα λοιπα ωστε να μην αλλαζεις συνεχεια πραγματα ... Τα φυτα σε αυτο το σημειο με το κλαδεμα κτλ δεν βοηθανε σε ενα δισκοενυδρειο! Γενικα καλο ειναι τα χερια μας να ειναι εξω απο το ενυδρειο για πολλους λογους!
    Το άλλαξα για να έχουν περισσότερες κρυψώνες. Το ενυδρείο δεν θα το αλλάξω αλλά θα μεταφερθεί μόλις μετακομίσω σπίτι μου. Οπότε και τότε θα γίνουν οι περισσότερες αλλαγές στο aquaspace μιας και θα στηθεί από την αρχή. Ελπίζω να μην τα τάραξα πολύ εχθές :/

Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2009
    Περιοχή
    Κερατσινι

Προεπιλογή

Βάζω και 2 φωτογραφίες να μου πείτε την άποψή σας.

Εχεις χερι βλεπω, μπραβο

Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2010
    Περιοχή
    Αθήνα

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο disc-postman Εμφάνιση μηνύματος
    Εχεις χερι βλεπω, μπραβο
    χαχα, εννοείς βγήκαν σταθερές οι εικόνες ή ότι έβαλα καλά τα ξύλα;

Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2009
    Περιοχή
    Κερατσινι

Προεπιλογή

χαχα, εννοείς βγήκαν σταθερές οι εικόνες ή ότι έβαλα καλά τα ξύλα;
    To δευτερο εννοουσα ωρε, μου αρεσει το aquascape και μην το πειραξεις ΙΜΟ

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Βίντεο από τον Αμαζόνιο - Amazon Dream Trip
    By pavlos in forum Άγρια ... ομορφιά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 30-09-2013, 20:06
  2. Ξάπλα με θέα τον Αμαζόνιο
    By Antonisxx in forum Το πρώτο δισκοενυδρείο
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 13-02-2013, 10:00
  3. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 18-04-2012, 11:34
  4. Φυτεμένο 640 λίτρα με δίσκους εκτροφής
    By sunny in forum Φυτεμένο ενυδρείο - Οι δίσκοι στον κήπο τους
    Απαντήσεις: 47
    Τελευταίο μήνυμα: 20-11-2011, 20:07
  5. Παρουσίαση 740 Λίτρα Φυτεμένο! Τα καταφέραμε!
    By Piannino in forum Φυτεμένο ενυδρείο - Οι δίσκοι στον κήπο τους
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 21-07-2011, 12:13

Κανόνες καταχώρησης μηνυμάτων

• Δε μπορείτε να δημιουργήσετε νέα θέματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • BB code is Σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι Σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι Σε λειτουργία