Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 εως 20 από 30

Θέμα: Σχετικα με φωτισμο

Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2010
    Περιοχή
    Αθηνα

Προεπιλογή Σχετικα με φωτισμο

Παιδες καλημερα!

θα ξεκινησω μετατροπη στο φωτισμο του ενυδρειου. κατ' αρχας το συστημα μου εχει τις εξη διαστασεις: (Μ)Χ(Π)Χ(Υ) 1,50Χ0,46Χ0,70.

θελω να κινηθω σε 4 βασικους αξονες, οσο αυτο ειναι δυνατον:
    1) ο φωτισμος να πλησιαζει το φωτισμο του βιοτοπου, οσον αφορα την αποχρωση του
    2) να εχει οσο το δυνατον μικροτερο κοστος λειτουργια(καταναλωση ρευματος)
    3) το κοστος κατσκευης να μην ειναι ακριβο.
    4) να πετυχω το φαινομενο ανατολης-δυσης.

σημερα το ενυδρειο εχει 2 Χ Τ8 40Watt λαμπες. η αρχικη μου σκεψη ειναι να μην πεταξω τις λαμπες που εχει το ενυδρειο αλλα να τοποθετησω σε αλλο σημειο 1 ή 2 λαμπες Τ5 με ντιμαριζομενο ηλεκτρονικο μπαλαστ με σκοπο μετα να βαλω τον ελεγκτη για το συστημα ανατολης-δυσης. το σημειο που θα μπουν οι καινουριες λαμπες δεν μου επιτρεπει να βαλω λαμπες μεγαλου μηκους, το πολυ μεχρι 70 εκατοστα για τη καθε λαμπα, αλλα μπορω να βαλω μεχρι και 4 λαμπες. τα μονα φυτα που θα υπαρχουν στο ενυδρειο θα ειναι βαλισνεριες γιγαντας και θα ειναι ακριβως κατω απο τις λαμπες. θελω τη γνωμη σας για το τι λαμπες να βαλω σε μηκος, Watt και αριθμο, ωστε να καλυψει τις αναγκες των φυτων και του ενυδρειου γενικοτερα. θα φωτιζεται ο χωρος του ενυδρειου μου μεχρι το πυθμενα, τουλαχιστον για το σημειο που θα βρισκονται οι λαμπες, αν δυσικα δεν εχω καθολου φυτα? να σημειωσω οτι προκειμενου να πετυχω το φωτισμο του βιοτοπου, θυσιασω και τα φυτα.

υπαρχει αλλη λυση (πχ. λεντ ταινιες), παντα με βαση τους 4 αξονες που προαναφερα?
    Feel amazoning,
    Thanasis!!!

Ημερομηνία εγγραφής
    Sep 2007
    Περιοχή
    Κυψέλη

Προεπιλογή

Πολύ χαμηλό κόστος κατανάλωσης αλλά και κατασκευής θα έχεις μόνο με κρεμαστά φωτιστικά "καμπάνες" αν βέβαια σου αρέσει οπτικά το αποτέλεσμα, με 24 watt εγώ φωτίζω ενυδρείο 1,80 με άριστα (για μένα πάντα) αποτελέσματα.

Κάποιες πληροφορίες και φωτογραφίες θα βρεις εδώ

Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2010
    Περιοχή
    Αθηνα,Κυψελη

Προεπιλογή

Φιλε μου χωρις να γνωριζω και πολλα απο φωτισμο απο προσωπικη εμπειρια και μονο θα σου προτεινα να ριξεις μια ματια στις Dennerle Trocal Special Plant Τ5 λαμπες (νομιζω βγαζει και κατι αντιστοιχο σε Τ8).Οι λαμπες αυτες ειναι για καλυτερη φωτοσυνθεση προοριζονται κυριως για φυτεμενα και ειναι κιτρινες δινοντας μια κιτρινοπη ζεστη αποχρωση παρομοιας ενος βιοτοπικου ενυδρειου.Την χρησιμοποιησα για λιγο καιρο και οντως εδινε την αισθηση του βιοτοπικου ομως την αφαιρεσα λογω του οτι δεν τονιζε τοσο τα χρωματα των δισκων που εχω διαλεξει.Ομως για ενα βιοτοπικο ενυδρειο θα ειναι super.H δικια μου ειναι T5 54w 1149mm και την πηρα 35 ευρω.Εαν σου κανει το μεγεθος μπορω να σου τη δωσω ετσι να δεις το αποτελεσμα.Φυσικα βγαζει διαφορα μεγεθη.

http://www.dennerle.eu/global/index....id=100&lang=en

Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2009
    Περιοχή
    Χαλκίδα

Προεπιλογή

συζήτηση και φωτογραφίες για φωτισμό LED είχε γίνει εδώ

ρίξε μια ματιά πιθανότατα θα βρεις απαντήσεις σε αυτα που ρωτάς εκτός από ανατολή - δύση ...

(να αναφέρω πως έχω επαναφέρει και πάλι τον φωτισμό στο ενυδρείο με την σειρά LED ... )
    Ιωσάς

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.
    Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2010
    Περιοχή
    Αθηνα

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο JONNY Εμφάνιση μηνύματος
    Πολύ χαμηλό κόστος κατανάλωσης αλλά και κατασκευής θα έχεις μόνο με κρεμαστά φωτιστικά "καμπάνες" αν βέβαια σου αρέσει οπτικά το αποτέλεσμα, με 24 watt εγώ φωτίζω ενυδρείο 1,80 με άριστα (για μένα πάντα) αποτελέσματα.

Κάποιες πληροφορίες και φωτογραφίες θα βρεις εδώ
    πολυ καλη παρουσιαση και το ενυδρειο σου ειναι κουκλι! εσυ λες οτι εχει τρεις καμπανες των 24 βατ, αρα 72 βατ. δεν ειναι πολυ σε σχεση με φθοριου? θα μου πεις οτι το ενυδρειο σου ειναι 1,80, αλλα εγω δεν θελω να πιασω ολο το μηκος σε φωτισμο. σκεφτομαι να φωτιζω 1 μετρο μονο με σκοπο οι ακρες που εχουν τα ξυλα να ειναι λιγο πιο σκοτεινες. παντως το φως περναει τα 70 εκατοστα υψος που εχεις!

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο wheelsdeal Εμφάνιση μηνύματος
    Φιλε μου χωρις να γνωριζω και πολλα απο φωτισμο απο προσωπικη εμπειρια και μονο θα σου προτεινα να ριξεις μια ματια στις Dennerle Trocal Special Plant Τ5 λαμπες (νομιζω βγαζει και κατι αντιστοιχο σε Τ8).Οι λαμπες αυτες ειναι για καλυτερη φωτοσυνθεση προοριζονται κυριως για φυτεμενα και ειναι κιτρινες δινοντας μια κιτρινοπη ζεστη αποχρωση παρομοιας ενος βιοτοπικου ενυδρειου.Την χρησιμοποιησα για λιγο καιρο και οντως εδινε την αισθηση του βιοτοπικου ομως την αφαιρεσα λογω του οτι δεν τονιζε τοσο τα χρωματα των δισκων που εχω διαλεξει.Ομως για ενα βιοτοπικο ενυδρειο θα ειναι super.H δικια μου ειναι T5 54w 1149mm και την πηρα 35 ευρω.Εαν σου κανει το μεγεθος μπορω να σου τη δωσω ετσι να δεις το αποτελεσμα.Φυσικα βγαζει διαφορα μεγεθη.

http://www.dennerle.eu/global/index....id=100&lang=en
    ευχαριστω! θα το εχω υπ'οψιν μου και αν κατευθυνθω σε Τ5 θα σου τη ζητησω.

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Crazyio Εμφάνιση μηνύματος
    συζήτηση και φωτογραφίες για φωτισμό LED είχε γίνει εδώ

ρίξε μια ματιά πιθανότατα θα βρεις απαντήσεις σε αυτα που ρωτάς εκτός από ανατολή - δύση ...

(να αναφέρω πως έχω επαναφέρει και πάλι τον φωτισμό στο ενυδρείο με την σειρά LED ... )
    πολυ καλο, αλλα γενικα υπαρχει ενας τυπος. συμφωνα με το τυπο αυτο, μια σειρα λεντ πρεπει να καταναλωνει 12βολτ/5βατ=0,416αμπερ ενω μια λαμπα φθοριου 54 βατ πρεπει να καταναλωνει 54βατ/220βολτ=0,245 αμπερ. επομενως τα λεντ καταναλωνουν περισσοτερο. δεν ξερω ομως αν πρεπει να υπολογισουμε τα βολτ πριν το μετασχηματιστη ή μετα και στις δυο περιπτωσεις το οποιο σιγουρα ειναι βασικο.
    Feel amazoning,
    Thanasis!!!

Ημερομηνία εγγραφής
    Sep 2007
    Περιοχή
    Κυψέλη

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο fishaki Εμφάνιση μηνύματος
    πολυ καλη παρουσιαση και το ενυδρειο σου ειναι κουκλι! εσυ λες οτι εχει τρεις καμπανες των 24 βατ, αρα 72 βατ. δεν ειναι πολυ σε σχεση με φθοριου? θα μου πεις οτι το ενυδρειο σου ειναι 1,80, αλλα εγω δεν θελω να πιασω ολο το μηκος σε φωτισμο. σκεφτομαι να φωτιζω 1 μετρο μονο με σκοπο οι ακρες που εχουν τα ξυλα να ειναι λιγο πιο σκοτεινες. παντως το φως περναει τα 70 εκατοστα υψος που εχεις!
    Τρεις 18άρες philips daylight : 54watt σύνολο έχω φωτισμό , το 24 γράφτηκε κατά λάθος , μπορείς να βάλεις και λιγότερα watt αν θέλεις ποιο σκοτεινό ενυδρείο

Δεν το θεωρώ πολύ σε σχέση με τις φθορίου, κάθε άλλο θα έλεγα αν αναλογιστείς και ότι το φωτιστικό του ενυδρείου μου είχε κοντά 120 watt σύνολο φωτισμού και ότι το κόστος για την αγορά λαμπών οικονομίας δεν έχει καμία σχέση με το κόστος των ενυδρειακών λαμπών.

Το μεγαλύτερο ατού βέβαια των κρεμαστών φωτιστικών είναι η φυσικότητα που διαχέεται το φως στο ενυδρείο και ειδικά με καμπάνες ή σποτ είναι άλλο πράγμα, δεν το αλλάζω πλέον με τίποτα!

Ημερομηνία εγγραφής
    May 2009
    Περιοχή
    ρεθυμνο

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο JONNY Εμφάνιση μηνύματος
    δεν το αλλάζω πλέον με τίποτα!

Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2010
    Περιοχή
    Αθηνα

Προεπιλογή

θα ξεκινησω μετατροπη στο φωτισμο του ενυδρειου. κατ' αρχας το συστημα μου εχει τις εξη διαστασεις: (Μ)Χ(Π)Χ(Υ) 1,50Χ0,46Χ0,70.

1) ο φωτισμος να πλησιαζει το φωτισμο του βιοτοπου, οσον αφορα την αποχρωση του και την ενταση του
    θα ηθελα να το παρουμε απο αλλη βαση. λαμβανοντας υπ' οψιν τα σημεια με εντονα γραμματα της παραπανω παραθεσης μου, θα ηθελα τη γνωμη καποιου που να εχει εμπειρια στο φωτισμο και να μιλησουμε με τιμες Kelvins και Lumens. πχ, ποσα Lumens συνολικα πρεπει να εχει η μια πηγη φωτος με αυτα τα Kelvin, ποσα Lumens συνολικα πρεπει να εχει η αλλη πηγη φωτος με αυτα τα Kelvin, κτλ. δεν θελω εταιριες και τυπους λαμπας(προς το παρων).
    Feel amazoning,
    Thanasis!!!

Ημερομηνία εγγραφής
    Sep 2007
    Περιοχή
    Κυψέλη

Προεπιλογή

Επειδή ο ηλεκτρολόγος του φόρουμ λείπει διακοπές δες μια ενδιαφέρουσα συζήτηση εδώ

Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2010
    Περιοχή
    Αθηνα

Προεπιλογή

που ειναι ο ηλεκτρολογος? οεο!
    Feel amazoning,
    Thanasis!!!

Ημερομηνία εγγραφής
    Sep 2007
    Περιοχή
    Κυψέλη

Προεπιλογή

Genirous σε ζητάνε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Το avatar του χρήστη Diskus Fan
    Ο χρήστης Diskus Fan δεν είναι συνδεδεμένος Discoτρελλαμένος μαθητής Νηπιαγωγείου.
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ-Χα'ι'δάρι.

Προεπιλογή

Παιδες καλημερα!

Εσύ αγόρι μου ΔΕΝ χρειάζεσαι τον ηλεκτρολόγο ... αλλά τον Μάγο Κόπερφιλντ.-

Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2010
    Περιοχή
    Αθηνα

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο DISKUS FAN Εμφάνιση μηνύματος
    Εσύ αγόρι μου ΔΕΝ χρειάζεσαι τον ηλεκτρολόγο ... αλλά τον Μάγο Κόπερφιλντ.-
    αντε, για σενα να βγαλω το 3!!

εσυ ξερεις να μου απαντησεις σε ποσους βαθμους kelvin και ποσα lumens να παιξω? αυτο θελω τωρα να μαθω.
    Feel amazoning,
    Thanasis!!!

Το avatar του χρήστη Diskus Fan
    Ο χρήστης Diskus Fan δεν είναι συνδεδεμένος Discoτρελλαμένος μαθητής Νηπιαγωγείου.
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ-Χα'ι'δάρι.

Προεπιλογή

Για μένα από 4.500 μέχρι 5.500 είναι καλά. Δεν το ψάχνω τόσο πολύ όσο εσύ.-

Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2010
    Περιοχή
    Αθηνα

Προεπιλογή

δυστηχως αφου εκανα μια ερευνα στα μαγαζια της περιοχης μου και στο διαδικτυο, δεν μπορω να πω οτι οι εταιριες δινουν στοιχεια που να μας καλυπτουν πληρως. τελικα πηρα μια warm white ενος μετρου μονο των 15W/μετρο για να πειραματιστω και το αποτελεσμα με εχει ξετρελανει μεχρι στιγμης. οποτε αδειασω θα ανεβασω και φωτο να δειτε!
    Feel amazoning,
    Thanasis!!!

Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Περιοχή
    Περιστέρι, Αθήνα

Προεπιλογή

Παιδες καλημερα!

σημερα το ενυδρειο εχει 2 Χ Τ8 40Watt λαμπες. η αρχικη μου σκεψη ειναι να μην πεταξω τις λαμπες που εχει το ενυδρειο αλλα να τοποθετησω σε αλλο σημειο 1 ή 2 λαμπες Τ5 με ντιμαριζομενο ηλεκτρονικο μπαλαστ με σκοπο μετα να βαλω τον ελεγκτη για το συστημα ανατολης-δυσης. το σημειο που θα μπουν οι καινουριες λαμπες δεν μου επιτρεπει να βαλω λαμπες μεγαλου μηκους, το πολυ μεχρι 70 εκατοστα για τη καθε λαμπα, αλλα μπορω να βαλω μεχρι και 4 λαμπες. τα μονα φυτα που θα υπαρχουν στο ενυδρειο θα ειναι βαλισνεριες γιγαντας και θα ειναι ακριβως κατω απο τις λαμπες. θελω τη γνωμη σας για το τι λαμπες να βαλω σε μηκος, Watt και αριθμο, ωστε να καλυψει τις αναγκες των φυτων και του ενυδρειου γενικοτερα. θα φωτιζεται ο χωρος του ενυδρειου μου μεχρι το πυθμενα, τουλαχιστον για το σημειο που θα βρισκονται οι λαμπες, αν δυσικα δεν εχω καθολου φυτα? να σημειωσω οτι προκειμενου να πετυχω το φωτισμο του βιοτοπου, θυσιασω και τα φυτα.

υπαρχει αλλη λυση (πχ. λεντ ταινιες), παντα με βαση τους 4 αξονες που προαναφερα?
    1) H απόχρωση του εναέριου φωτισμού στο βιότοπο ποικίλει από θερμό μέχρι ψυχρό φως, ανάλογα την χρονική στιγμή της ημέρας. Στον υποβρύχιο -και λόγω των τανίνων- δημιουργείται θερμό περιβάλλον οπότε και το πιο κοντινό εφέ θα το πάρεις από 2700k, πάντα όσον αφορά την απόχρωση.
    2) Η σειρά φωτιστικής απόδοσης με μικρή διαφορά μεταξύ τους και με σειρά προτεραιότητας είναι φθορίου Τ5, φθορίου Τ8, led
    3) Φθορίου Τ5 ή φθορίου Τ8
    4) Θα χρειαστείς dimmable ballasts και (το δύσκολο) controller

Λάμπες Τ8 στα 40W είναι μόνο οι κυκλικές, μήπως κάνεις λάθος;
    Για το ενυδρείο σου μια συνολική ισχύς γύρω στα 100W-120W πιστεύω θα καλύψει τις απαιτήσεις των φυτών σου. Από επιλογές έχεις είτε 4 λάμπες Τ5 24W, είτε 4 λάμπες Τ8 18W.
    Για να πετύχεις φωτισμό βιοτόπου θα πρέπει να κινηθείς σε πιο χαμηλή στάθμη φωτισμού και δύσκολα θα επιβιώσουν τα φυτά. Μπορείς όμως να δοκιμάσεις.

Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2010
    Περιοχή
    Αθηνα

Προεπιλογή

δυστηχως η φωτογραφικη δεν μου επιτρεπει να κανω και πολλα. απο κοντα ειναι ερωτας!!!
    Feel amazoning,
    Thanasis!!!

Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2009
    Περιοχή
    Χαλκίδα

Προεπιλογή

Προσωπικά μου αρέσει πολύ !!
    Ιωσάς

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.
    Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Ημερομηνία εγγραφής
    Sep 2007
    Περιοχή
    Κυψέλη

Προεπιλογή

δυστηχως η φωτογραφικη δεν μου επιτρεπει να κανω και πολλα. απο κοντα ειναι ερωτας!!!
    Αν από κοντά είναι έρωτας μην ρωτάς τίποτα άλλο

Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Περιοχή
    Περιστέρι, Αθήνα

Προεπιλογή

Θερμόαιμος έρωτας θα πρόσθετα!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 03-05-2012, 07:46
  2. ερωτηση σχετικα με συμπεριφορα,