Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 εως 37 από 37

Θέμα: φυτα στο ενυδρειο

Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Περιοχή
    Περιστέρι, Αθήνα

Προεπιλογή

Τα φυτά σου είναι αργής ανάπτυξης, πράγμα που σημαίνει πως δε θα σε βοηθήσουν στις συνθήκες νερού (δε θα απορροφάνε νιτρικά και φωσφορικά), αλλά κυρίως θα αργήσουν να αντιδράσουν και στις συνθήκες του ενυδρείου σου. Δώσε μας μερικές μετρήσεις ακόμα σε γενική και ανθρακική σκληρότητα και κάνε υπομονή μερικές μέρες έως να δεις πως θα ανταπεξέλθουν στο νέο τους περιβάλλον .

Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος φιλος με τους δισκους αλλα χωρις...
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2010
    Περιοχή
    Ερμουπολη-Συρος

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Genirous Εμφάνιση μηνύματος
    Τα φυτά σου είναι αργής ανάπτυξης, πράγμα που σημαίνει πως δε θα σε βοηθήσουν στις συνθήκες νερού (δε θα απορροφάνε νιτρικά και φωσφορικά), αλλά κυρίως θα αργήσουν να αντιδράσουν και στις συνθήκες του ενυδρείου σου. Δώσε μας μερικές μετρήσεις ακόμα σε γενική και ανθρακική σκληρότητα και κάνε υπομονή μερικές μέρες έως να δεις πως θα ανταπεξέλθουν στο νέο τους περιβάλλον .
    φιλε μου σε ευχαριστω για τις συμβουλες σου. τα φυτα δεν τα βαλω για να βοηθησουν στις συνθηκες νερου με τις οποιες δεν εχω προβλημα.
    το κανω για να δωσω λιγο χρωμα στο ενυδρειο, και για να βαλω και λιγα ψαρακια ακομα να δωσω κινηση...
    τα εβαλα απο τωρα τα φυτα για να προσαρμοστουν σιγα σιγα στις νεες συνθηκες μεχρι να ετοιμασω το πιο μεγαλο ενυδρειο....

Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2008
    Περιοχή
    ΚΥΚΛΑΔΕΣ

Προεπιλογή

Φίλε Θανάση μένω και εγώ Ερμούπολη και έχω φυτεμένο με δίσκους περίπου ένα χρόνο να συναντηθούμε να τα πούμε . εγώ μένω στο δρόμο αεροδρόμιου .

( δεν ξέρω πώς στέλνουν πμ ) πρέπει να συναντηθούμε πιθανότατα να σε γνωρίζω .
    Προχώρα κανονικά άλλη φάση το φυτεμένο δίνει χρώμα και ζωντάνια στο ενυδρείο ανοίγει το μάτι σου .

Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2010
    Περιοχή
    Ερμουπολη-Συρος

Προεπιλογή

καλησπερα!!!! παιδια μετα απο 3-4 μερες σημερα, βλεπω μερικα φυλλα και καφετιζουν....
    αυτα τα κοβω λογικα αμεσως για να μην επιβαρυνουν το φυτο ε???

Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2007
    Περιοχή
    Αθήνα

Προεπιλογή

Τι εννοεις καφετιζουν...? Αλγη? Βαλε μια φωτο ...

Knowledge is having the right answer
    Intelligence is asking the right question

Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2010
    Περιοχή
    Ερμουπολη-Συρος

Προεπιλογή

[QUOTE=georgarask;89294]Τι εννοεις καφετιζουν...? Αλγη? Βαλε μια φωτο ... [/QUOTE

οχι βρε αλγη.... τοσο καιρο τρεχει το ενυδρειο... ξεκινανε σαν σαπακια απο εξω προς τα μεσα...
    μισω θα βγαλω και φωτο...

Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2010
    Περιοχή
    Ερμουπολη-Συρος

Προεπιλογή

δεν αργησα τα κλαδευω αυτα τωρα ε???
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails DSC06547.JPG   DSC06548.JPG   DSC06550.JPG  

Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2007
    Περιοχή
    Αθήνα

Προεπιλογή

Αν αρχισεις να κοβεις θα καταληξεις να μην εχει καθολου φυλλα το φυτο (και θα δεις στη πραξη οτι τα φυτα ειναι δυσκολο να ζησουν σε συνθηκες για αυτα ακραιες!! )
    Μαλλον ειναι φταιει 1 απο τα 2 η και τα 2:
    1) Λιπανση (Καλιο, Φωσφορο, ΝΟ3, CO2 και γενικα θρεπτικων ουσιων απαραιτητα για τα φυτα) πες οτι βαζεις ταμπλετες -να μη ριχνεις λιπασματα- παραμενει το προβλημα με το CO2 - φωσφορικα ποσο εχεις? ΝΟ3?
    2) Λιγο φως .. Τα φυτα χρειαζονται φως να φωτοσυνθετουν ποσα watt/lt εχεις??

Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2010
    Περιοχή
    Ερμουπολη-Συρος

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο georgarask Εμφάνιση μηνύματος
    Αν αρχισεις να κοβεις θα καταληξεις να μην εχει καθολου φυλλα το φυτο (και θα δεις στη πραξη οτι τα φυτα ειναι δυσκολο να ζησουν σε συνθηκες για αυτα ακραιες!! )
    Μαλλον ειναι φταιει 1 απο τα 2 η και τα 2:
    1) Λιπανση (Καλιο, Φωσφορο, ΝΟ3, CO2 και γενικα θρεπτικων ουσιων απαραιτητα για τα φυτα) πες οτι βαζεις ταμπλετες -να μη ριχνεις λιπασματα- παραμενει το προβλημα με το CO2 - φωσφορικα ποσο εχεις? ΝΟ3?
    2) Λιγο φως .. Τα φυτα χρειαζονται φως να φωτοσυνθετουν ποσα watt/lt εχεις??
    τελευταια δεν εχω κανει μετρισεις για να σου πω σιγουρα, οσο για τα λιπασματα και τον φωτισμο τα φυτα που εχω βαλει γενικα ειναι ευκολα χωρις πολλες απαιτησεις... απο ολα τα φυτα μονο η μια ανουμπια εκανε τωρα σημαδι... και η ενα εχινοδορους... !rcard!!rcard!

Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2007
    Περιοχή
    Αθήνα

Προεπιλογή

Οι ανουμπιες δεν εχουν απαιτησεις σε φως και καλο ειναι να τις μεταφερεις σε καποια σκια ...
    Οι εχινοδοροι απο την αλλη αν και ευκολα φυτα σε νερο χωρις θρεπτικα και χωρις υποστρωμμα η εστω ταμπλετες (για να παρουν οτι χρειαζονται) απλα δεν εχουν μελλον ...

Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2008
    Περιοχή
    Αmazon-Allenquer

Προεπιλογή

Θα σου πω εγω τι εκανα παλια...
    Εβδομαδιαιο προγραμμα της Seachem...
    το εκανα 8-9 μηνες...μετα πονουσε η τσεπη μου..αλλα τα αποτελεσματα ηταν θεαματικα...
    Facebook: Loris Kadinopoulos

Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2007
    Περιοχή
    Αθήνα

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο loris Εμφάνιση μηνύματος
    Θα σου πω εγω τι εκανα παλια...
    Εβδομαδιαιο προγραμμα της Seachem...
    το εκανα 8-9 μηνες...μετα πονουσε η τσεπη μου..αλλα τα αποτελεσματα ηταν θεαματικα...
    Σωστα
    Στα πολλα λιτρα τα λιπασματα θα ειναι υπολογισιμο εξοδο ... ακομα και ανα εβδομαδα η 2 ...

Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2010
    Περιοχή
    Ερμουπολη-Συρος

Προεπιλογή

παιδια σας ευχαριστω!!!! για να κανω πειραματα με λυπασματα και ταμπλετες, δεν το σκεφτομαι σε ενα ενυδρειο με δισκακια καλα χωρις προβληματα....
    θα το παλεψω ετσι και βλεπουμε...
    μην δημιουργησω προβληματα εκει που δεν εχω....!rcard!!rcard!

Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2009
    Περιοχή
    Κυψελη

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο thanasis76 Εμφάνιση μηνύματος
    δεν αργησα τα κλαδευω αυτα τωρα ε???
    οχι ολα τα πιο χαλασμενα,για να μπορεσι να κανι το φιτο φοτοσυντεσι.Στο φοτ.βλεπο φιτα απο καλιεργια εκτοσ νεορου(εμερσια),διστιχοσ για εμασ περισοτερεσ ετεριεσ αναπαραγογισ φιτον ετσι τουσ μεγαλονουν,για εκονομικουσ λογυσ ,φιτα αβτα πολι αργουνε στιν αρχι να μεγαλοσουν.,προτα αλασουν μορφι,για αβτο ετσι αρχιζουν να σαπισουν τα παλια φιλα,μεχρι να βγουν σε κιενουριο μορφι.Φιλε οταν εκανεσ παρουσιασι στα βιοτοπικα, τοτε ιχιεσ σχιεδον τελιεσ σιντικιεσ για φιτα,.Ph τορα ινε πολι χαμιλο.αν τελισ μπορ τα Σου βοιτισο σε ολα οτι νεχι σχιεσι με φιτα,για να εχισ ορεο φιτ. ενιδρειο,μι φοβασε λιπασματα,αν ινε σε σοστι δοσι κανουν καλο κιε σε ψαρια,λιπασμα μπορισ να βτιαχνισ μονοσου πολι εφκολα,τοτε κοστοσ ινε τοσο χαμιλοσ που υτε αβτο προσοπικα δεν ιπολογισο,ιμε Πολονοσ,μου κανι μεγαλι δισκολια να γραφο,στιλε μου τελεφονο Σου στο πμ κιε αν τελισ να σου βοιτισο σε ολα οτι εχι σχιεσι με φιτ. ενιδρεια ,ινε το αγαπιμενο κοματι μου,εδο κιε χρονια.Εχο απεριοριστεσ κλισισ σε πανδου.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails DSC00211.JPG  
    Οπως παντα ιμε εκτος θεματος!!! -"..............."
    "πράγματα τα οποία βλέπεις ή ακούς , δεν είναι πάντα όπως τα είδες ή τα άκουσες"-"-ΜΑΡΕΚ "

Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2010
    Περιοχή
    Ερμουπολη-Συρος

Προεπιλογή

παιδια μετα απο 1-2 μερες σοκ των φυτων τωρα παραμενουν στασιμα.
    δεν χαλανε αλλο. οποτε ειμαστε σε φαση προσαρμογης... οποτε ολα καλα....

σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες σας...

Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2007
    Περιοχή
    Αθήνα

Προεπιλογή

μι φοβασε λιπασματα,αν ινε σε σοστι δοσι κανουν καλο κιε σε ψαρια,λιπασμα μπορισ να βτιαχνισ μονοσου πολι εφκολα,τοτε κοστοσ ινε τοσο χαμιλοσ που υτε αβτο προσοπικα δεν ιπολογισο
    Εδω δεν ισχυει αυτο ... λιπασμα για τα φυτα ειναι τα φωσφορικα και τα ΝΟ3 οπως και αλλα που μεν ειναι καλα για τα φυτα αλλα ειναι κακα για τα ψαρια!

Ασχετο Σακηηηη εχεις φυτεψει τις ανουμπιες η μου φαινεται? Βγαλτες αν ναι! Επισης σκεψου το για τις ταμπλετες αν μπουν σωστα δεν απελευθερωνουν στο νερο ουσιες παρα μονο στις ριζες των φυτων σου! Ειναι ακριβουτσικες αλλα ... μια που μπηκες στον χωρο ...

Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2010
    Περιοχή
    Ερμουπολη-Συρος

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο georgarask Εμφάνιση μηνύματος
    Εδω δεν ισχυει αυτο ... λιπασμα για τα φυτα ειναι τα φωσφορικα και τα ΝΟ3 οπως και αλλα που μεν ειναι καλα για τα φυτα αλλα ειναι κακα για τα ψαρια!

Ασχετο Σακηηηη εχεις φυτεψει τις ανουμπιες η μου φαινεται? Βγαλτες αν ναι! Επισης σκεψου το για τις ταμπλετες αν μπουν σωστα δεν απελευθερωνουν στο νερο ουσιες παρα μονο στις ριζες των φυτων σου! Ειναι ακριβουτσικες αλλα ... μια που μπηκες στον χωρο ...

καλημερα κατ αρχην.
    βρε τι διαβαζω πρωι πρωι??? !rcard!!rcard! αν δεν ηξερα να φυτευω μια ανουμπια θα επρεπε να με πλακα κανω ε....
    δεμενες σε ξυλο ειναι φιλε μου και το ξυλο ακουμπαει στην αμμο...
    οσο για τις ταμπλετες, δεν ειναι θεμα χρηματων να παρω, εξαλου δεν βαζεις και συνεχεια... απλα αν δω οτι πανε καλα ετσι και προσαρμοζονται θελω να το αποφυγω για τα δισκακια μου...
    θα δειξει... καλα πανε τωρα, ηρεμησαν...

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

1. Φυτα και CO2
    By Gianagelos in forum Φυτά και άλγη
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 24-02-2015, 16:40
  2. ΝΕΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΦΥΤΑ
    By Υδάτινος Κόσμος in forum Υδάτινος Κόσμος
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 09-03-2013, 13:54
  3. ΝΕΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΦΥΤΑ
    By Υδάτινος Κόσμος in forum Υδάτινος Κόσμος