Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 εως 20 από 30

Θέμα: Kανένα link για ledakia ξερετε;

Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2008
    Περιοχή
    AΘΗΝΑ ΚΥΨΕΛΗ

Προεπιλογή Kανένα link για ledakia ξερετε;

Σκεφτομαι να βαλω ledakia εδώ και πολύ καιρό. τελικά το αποφάσισα.
    Αν ξερετε κανένα link μου λέτε.
    Σκέφτομαι να τα βάλω κάτω από το καπάκι και να διατηρήσω τις Τ5. Απλά το πρωί ή πολύ βράδυ να χρησιμοποιώ τα ledakia.
    Λεω να βάλω δύο σειρές μπρος και δύο σειρές πίσω. Ψυχρό λευκό μπροστά και θερμό πίσω. Ακουω γνώμες.
    Αλήθεια πάνω στο καπάκι πως λέτε να τις κολλήσω;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΣΤΑΜΑΤΙΑ : 21-06-2010 στις 14:43

Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2009
    Περιοχή
    Κερατσινι

Προεπιλογή

http://www.ledmegastore.gr/
    http://www.ledmegastore.gr/index.php...index&cPath=76

Σταματια 1 μπρος 1 πισω και πολυ ειναι, παρε τα πιο λιγα watt !!!

Κολλας με ενυδρειακη σιλικονη
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη disc-postman : 21-06-2010 στις 13:19 Αιτία: Automerged Doublepost

Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2008
    Περιοχή
    AΘΗΝΑ ΚΥΨΕΛΗ

Προεπιλογή

Εχεις βάλει στο δικό σου;Τι χρώμα προτείνεις; Kαι σίγουρα πρέπει να είναι αδιάβροχα ε;

Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2009
    Περιοχή
    Κερατσινι

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ΣΤΑΜΑΤΙΑ Εμφάνιση μηνύματος
    Εχεις βάλει στο δικό σου;Τι χρώμα προτείνεις; Kαι σίγουρα πρέπει να είναι αδιάβροχα ε;
    Σταματια εγω τα ειχα για κυριως φωτισμο στο ενυδρειο, 1 cool μπροστα 1m και 1 warm πισω 1m !!!
    Με ελαχιστη καταναλωση 2Χ4,8 watt ειχα πολυ καλο φωτισμο αλλα δεν εβλεπα χρωματα στους δισκους
    Τωρα εχω 1 τ5 39 watt η οποια θα γινει 21 watt (thanks Gen)

Ναι ειναι αδιαβροχα !!!

Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2008
    Περιοχή
    AΘΗΝΑ ΚΥΨΕΛΗ

Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
    Αλήθεια βρισκεις ευκολα σε 21 watt στις ιδιες διαστάσεις T5; Και εγώ εχω τις μαμισιες και τα έχω στραβώσει από την άλλη αναδεικνύονται τα χρώματα τους.

Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2009
    Περιοχή
    Κερατσινι

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ΣΤΑΜΑΤΙΑ Εμφάνιση μηνύματος
    Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
    Αλήθεια βρισκεις ευκολα σε 21 watt στις ιδιες διαστάσεις T5; Και εγώ εχω τις μαμισιες και τα έχω στραβώσει από την άλλη αναδεικνύονται τα χρώματα τους.
    Σταματια εδω κοιτα:
    http://www.greekdiscus.com/test2000/...ead.php?t=4877

Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2009
    Περιοχή
    Χαλκίδα

Προεπιλογή

δυστυχώς το λινκ απο τα LED που σου είχα τάξει ... ακόμα το περιμένω ...

εύκολα μπορείς να βρεις και από ebay .... γιατί απο ότι φαίνεται θα περιμένω το λίνκ πολύ ακόμα ....
    Ιωσάς

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.
    Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Ημερομηνία εγγραφής
    Sep 2008
    Περιοχή
    Λευκωσία, Κύπρος

Προεπιλογή

κοιτα και εδω
    Απλα να ξερεις οτι με τα leds θα χασεις τα χρωματα των ψαριων.
    Εκανα διαφορα με τον φωτισμο μου και κατελιξα οτι καλα ειναι σε συνδιασμο με τα leds να εχεις και Λαμπτήρες φθορισμού διαφορετικων θερμοκρασων χρώματος, ετσι ωστε να τονισεις τα χρωματα που θελεις πανω στα ψαρια.

Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2009
    Περιοχή
    Χαλκίδα

Προεπιλογή

επίσης κοίτα και εδώ
    Ιωσάς

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.
    Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2008
    Περιοχή
    AΘΗΝΑ ΚΥΨΕΛΗ

Προεπιλογή

Θα επιλέξω από αυτά που μου στείλατε και θα σας ενημερωσω. Ευχαριστώ

Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Περιοχή
    Περιστέρι, Αθήνα

Προεπιλογή

Θα ήθελα να κάνω μια παρέμβαση όσον αφορά το χρώμα των ψαριών.
    Οι δίσκοι είναι ζωντανοί οργανισμοί και τα χρώματά τους είναι μέρος της κατάστασής τους. Οι παράμετροι νερού, η διατροφή, το aquascape κτλ είναι τα στοιχεία που θα αναδείξουν τα χρώματά τους και όχι οι λάμπες. Οι λάμπες, εκτός της χρηστικής τους αξίας, κυρίως λαμβάνουν μέρος στη διακόσμηση του ενυδρείου δημιουργώντας ένα (άλλοτε ψυχρό, άλλοτε φυσικό και άλλοτε θερμό) περιβάλλον για τον υποβρύχιο κόσμο.

Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2009
    Περιοχή
    Κερατσινι

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Genirous Εμφάνιση μηνύματος
    Οι δίσκοι είναι ζωντανοί οργανισμοί και τα χρώματά τους είναι μέρος της κατάστασής τους. Οι παράμετροι νερού, η διατροφή, το aquascape κτλ είναι τα στοιχεία που θα αναδείξουν τα χρώματά τους και όχι οι λάμπες. Οι λάμπες, εκτός της χρηστικής τους αξίας, κυρίως λαμβάνουν μέρος στη διακόσμηση του ενυδρείου δημιουργώντας ένα (άλλοτε ψυχρό, άλλοτε φυσικό και άλλοτε θερμό) περιβάλλον για τον υποβρύχιο κόσμο.
    Γιωργο πολυ σωστα αυτα, αλλα με τις φθορισμου μονο βλεπεις το πραγματικο χρωμα του ψαριου και βεβαια το τελειο ειναι ο εντονος φυσικος φωτισμος, εκει τα βλεπεις ολα
    Με τα led ειχα καλο φως αλλα δεν εβλεπα το μπλε περιγραμμα των santarem

Στο λεω με σιγουρια γιατι τα εχω δοκιμασει ολα

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Crazyio Εμφάνιση μηνύματος
    επίσης κοίτα και εδώ
    Ωρε Ιωσα αυτο το link δεν εδωσα κι εγω

Τι νερο πινεται εκει στην Χαλκιδα..........
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη disc-postman : 22-06-2010 στις 13:19 Αιτία: Automerged Doublepost

Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Περιοχή
    Περιστέρι, Αθήνα

Προεπιλογή

Βασίλη είναι πολύ μεγάλη η συζήτηση του φωτισμού για να καταλήξει κάποιος σε απόλυτα συμπεράσματα. Θεωρητικά μιλώντας πάντα οι δίσκοι στο φυσικό τους περιβάλλον αποφεύγουν το έντονο, άμεσο ηλιακό φως οπουδήποτε και αν το συναντήσουν. Επιπρόσθετα όσο πιο σκούρο είναι το νερό ενός ποταμού τόσο πιο έντονα χρώματα παρουσιάζουν, είτε για να διακρίνουν πιο εύκολα τα υπόλοιπα άτομα του κοπαδιού, είτε για να προσελκύσουν ταίρι.

Τα σποτάκια τώρα (είτε αλογόνου είτε led) αποτελούν έντονο, άμεσο, σημειακό φωτισμό με αποτέλεσμα να...αγχώνει περισσότερο (σε σχέση με λάμπες φθορίου) ένα δίσκο εάν χρησιμοποιούνται σαν κεντρικός φωτισμός ενυδρείου. Οπότε θεωρώ δικαιολογημένη την αντίδραση των ψαριών σου.

Στο προηγούμενό μου ποστ είχα κατά νου τις διαφορές όσον αφορά τις αποχρώσεις του λευκού. Σε αυτό το ποστ αναφέρθηκα σε εκείνες που έχουν να κάνουν με το είδος της φωτεινής πηγής. Πάντα σε συνάρτηση με την ανάδειξη χρωμάτων των ψαριών.

Το avatar του χρήστη Diskus Fan
    Ο χρήστης Diskus Fan δεν είναι συνδεδεμένος Discoτρελλαμένος μαθητής Νηπιαγωγείου.
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ-Χα'ι'δάρι.

Προεπιλογή

Εγω διαφωνω με αυτο που λες .... οπως τουλαχιστον εγω το καταλαβαινω ... φυσικα οι παραμετροι, διατροφη κλπ. παιζουν το ρολο τους ... αλλα το φασμα νομιζω ειναι σημαντικο για το τι θας δεις.-

Υ.Γ. Στο απο πάνω πάλι ..... μπερδευεις τα ψαρια στη φυση και τα ψαρια στο ενυδρειο.-

Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2009
    Περιοχή
    Χαλκίδα

Προεπιλογή

ταχυδρόμε έχεις δίκιο ... δεν το είχα προσέξει πως είχες δώσει λινκ πιο πάνω ....
    για το τι νερό πίνουμε στην Χαλκίδα .... άστο καλύτερα ....

Γιώργο, επειδή είχα (και έχω ακόμα ) στο ενυδρείο και λάμπες φθορισμού, και Led warm white και Led cold white και τα δύο μαζί (cold & white) , τα χρώματα που βλέπεις στα ψάρια με τις φθορίου δεν τα βλέπεις με τα Led ....
    Ιωσάς

Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2009
    Περιοχή
    Κερατσινι

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο DISKUS FAN Εμφάνιση μηνύματος
    Εγω διαφωνω με αυτο που λες .... οπως τουλαχιστον εγω το καταλαβαινω ... φυσικα οι παραμετροι, διατροφη κλπ. παιζουν το ρολο τους ... αλλα το φασμα νομιζω ειναι σημαντικο για το τι θας δεις.-
    Συμφωνω με τον Νικο και μαλιστα υπο ποια γωνια πεφτει ο φωτισμος.(Bleher)

Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Περιοχή
    -------------

Προεπιλογή

Τα σποτάκια τώρα (είτε αλογόνου είτε led) αποτελούν έντονο, άμεσο, σημειακό φωτισμό με αποτέλεσμα να...αγχώνει περισσότερο (σε σχέση με λάμπες φθορίου) ένα δίσκο εάν χρησιμοποιούνται σαν κεντρικός φωτισμός ενυδρείου. Οπότε θεωρώ δικαιολογημένη την αντίδραση των ψαριών σου.

δεν έχω ποτέ παρατηρήσει αυτό που λές αν και χρησιμοποιώ περίπου ένα χρόνο τέτοιον φωτισμό

Γιώργο, επειδή είχα (και έχω ακόμα ) στο ενυδρείο και λάμπες φθορισμού, και Led warm white και Led cold white και τα δύο μαζί (cold & white) , τα χρώματα που βλέπεις στα ψάρια με τις φθορίου δεν τα βλέπεις με τα Led ....
    και εγω μια απο τα ίδια Ιωσά έχω παρατηρήσει
    απλά τα led ή συγεκριμένα τα σπότακια αλογόνου που χρησιμοποιώ εγώ τονίζεις παραπάνω την "ατμόσφαιρα" που θες να έχεις στο ενυδρειο σου και μόνο

Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Περιοχή
    Περιστέρι, Αθήνα

Προεπιλογή

Νίκο το φάσμα έχει σχέση με την ανάδειξη χρωμάτων σε αντικείμενα και όχι σε ζώντα... Ένας πίνακας ζωγραφικής, μια βιτρίνα ενός καταστήματος (για παράδειγμα) έχουν την ανάγκη ενός φωτισμού με σωστή ένταση, με σωστό φάσμα, με σωστή πρόσπτωση, με σωστή διάχυση κτλ. Όχι ένας δίσκος ή ένα άλλο ψάρι. Τα έντονα χρώματα τα κουβαλάει συνεχώς πάνω του, δε θα φανούν καλύτερα εάν δεν είναι καλύτερα. Δεν είμαι σίγουρος πως καταλαβαίνεις τι προσπαθώ να πω ή αν το περιγράφω σωστά ώστε να διαφωνήσεις με σιγουριά.

Με το σημειακό φωτισμό από σποτ αλογόνου ή led το φως δε διαχέεται ομοιόμορφα στο νερό όπως με τις φθορίου. Δημιουργούνται περισσότερες ή καθόλου σκιες, περισσότερα σκοτεινά ή πολύ φωτεινά σημεία τα οποία κάνουν δυσδιάκριτα ή ''καμμένα'' τα χρώματα των ψαριών. Όχι όμως ότι δεν τα αναδεικνύουν.

Ο Bleher ανέφερε τον υπό γωνία φωτισμό εξηγώντας πως οι δίσκοι αντιλαμβάνονται τις περιόδους της ημέρας. Δηλαδή εάν είναι πρωί, μεσημέρι ή βράδυ. Δεν είχε να κάνει ούτε με φάσματα, ούτε με ανάδειξη χρωμάτων.

Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2009
    Περιοχή
    Χαλκίδα

Προεπιλογή

αυτό που πιθανόν λέμε όλοι αλλά με άλλα λόγια είναι πως οι δίσκοι δεν χάνουν το χρώμα τους ώς ψάρια .. αλλά λόγο χαμηλού και συγκεντρωτικού φωτός όπως είναι τα LED δεν φαίνονται στο μάτι τα χρώματα τόσο έντονα ...

άρα οι δίσκοι μας παραμένουν λαμπεροί και όμορφοι αλλά ο χαμηλός φωτισμός δεν αφήνει εμάς να τα δούμε τόσο λαμπερά όπως έχουμε συνηθίσει με τις φθορίου και χάνουμε μέρος του οφθαλμόλουτρου
    Ιωσάς

Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2009
    Περιοχή
    Κερατσινι

Προεπιλογή

Ο Bleher ανέφερε τον υπό γωνία φωτισμό εξηγώντας πως οι δίσκοι αντιλαμβάνονται τις περιόδους της ημέρας. Δηλαδή εάν είναι πρωί, μεσημέρι ή βράδυ. Δεν είχε να κάνει ούτε με φάσματα, ούτε με ανάδειξη χρωμάτων.
    Θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω. Το ανεφερε και μαλιστα
    χαρακτηριστικα ειπε ποτε γυαλιζουν τα ψαρια πχ στη θαλασσα οπως ειπε
    τοποθετηστε την λαμπα σας μπροστα οσο γινεται.

αυτό που πιθανόν λέμε όλοι αλλά με άλλα λόγια είναι πως οι δίσκοι δεν χάνουν το χρώμα τους ώς ψάρια .. αλλά λόγο χαμηλού και συγκεντρωτικού φωτός όπως είναι τα LED δεν φαίνονται στο μάτι τα χρώματα τόσο έντονα ...
    Υπαρχουν διαφορετικης γωνιας εκπομπης του φωτος εως 60 μοιρες.
    Οι ταινιες δινουν διαχυτο φωτισμο.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη White Diamond : 22-06-2010 στις 19:45 Αιτία: Automerged Doublepost

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Κανόνες καταχώρησης μηνυμάτων

• Δε μπορείτε να δημιουργήσετε νέα θέματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • BB code is Σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι Σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι Σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is Σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι Εκτός λειτουργίας