Σελίδα 1 από 10 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 εως 20 από 186

Θέμα: διαγνωση!

Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2010
    Περιοχή
    Νεα Σμρυνη

Προεπιλογή διαγνωση!

καλησπερα μαγκεσ,το θεμα ειναι το εξησ,εχουν γεινη αλλαγεσ στο ενυδριο,εδω και 20 μερεσ περιπου,αλλαγη με νερο απο α/ο,εφειγαν καποια ψαρια που δεν επροπε να ειναι μαζι,αλλαξα ωρεσ ταιζματοσ απο 2, 3 φορεσ την ημερα,αλλα ενα προβλημα που ειχα απο παλια εξακολουθει να υπαρχει ειναι οτι ακομα ξυνονται,οχι συνεχεια , και εχω ενα που ειναι μαυρο 3 μηνεσ αλλα τρωη κανονικα!το τελευταιο καιρο εχει ανοιξη το χρομα του,αλλα τον κυνηγανε και καθεται πισω!απο που πρεπει να αρχισω,για να βρω το προβλημα!gh 7 kh 2-3 ph 5.5,θερμοκρασια 29!

Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2007
    Περιοχή
    LAGO Santa Barbara

Προεπιλογή

αρχικά κάτι μετράς λάθος ph 5,5 με kh 2-3 δεν έχεις .

κάνε μετρησεις ξανά βγάλε φωτογραφία το ενυδρείο σου και τους δίσκους να δούμε

Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2010
    Περιοχή
    Νεα Σμρυνη

Προεπιλογή

Καλημέρα της μέτρησης της κάνω με τεστακια της sera,πρην κανένα μήνα περίπου έριξα ph down της API,γιατί είχα λάθος ενδιξης από ένα ηλεκρονικο.φοτογραφιες θα βάλω το απόγευμα μήκος καταλάβετε τίποτα.

Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2009
    Περιοχή
    Χαλκίδα

Προεπιλογή

αρχικά προσπάθησε να γράφεις πιο κατανοητά .... με τα βίας έβγαλα άκρη για το τι θές να μας πείς ...

τα τεστ της SERA δεν θεωρούνται και από τα πιο αξιόπιστα ..προσπάθησε να μετρήσεις και με τεστ άλλης εταιρίας ..
    ελπίζω να μην εννοείς τεστ με στικάκια αλλά υγρά έτσι .. ?

πόσο ph down έριξες και πόσο απότομα κατέβασες το Ph ? Πόσο ήταν πριν, πόσο πήγε μετά και σε πόση ώρα ?

οι τιμές που έχεις δεν είναι φυσιολογικές όπως σου ανέφερε και ο Χρήστος ...
    κάτι κάνεις λάθος ...

προσοχή με τα σκευάσματα που ρίχνουν το Ph ... μια απότομη μεταβολή του Ph και ιδικά προς τα κάτω μπορεί να τα στείλει όλα αδιάβαστα ...
    Ιωσάς

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.
    Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2010
    Περιοχή
    Νεα Σμρυνη

Προεπιλογή

τα τεστ ειναι υγρα,πριν ριξω το ph down 18 μερεσ ακριβοσ,η μετρισησ μου ητανε gh 11, kh6 ,ph 7!ερηξα 2 κουταλακια τησ σουπασ σε 400 λιτρα,και μετα απο μια ωρα βλεπω ph5.5. τα ψαρια τα βλεπω οπωσ πριν,μονο που τρεμουλιαζουν η ξυνονται που και που(υπειρχε αυτο και πριν),και εχω ενα πολη καιρο μαυρο 3 μηνεσ!τωρα που ξαναμετρισα εχω kh2,gh8 ph5.5!το υγρο ph που εχω λιγη σε 3 μηνεσ,τα αλλα τα εχω αγωραση προσφατα!

Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2009
    Περιοχή
    Χαλκίδα

Προεπιλογή

δηλαδή το Ph από 7 το έριξες στο 5.5 μέσα σε μία ώρα ???
    Ιωσάς

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.
    Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2010
    Περιοχή
    Νεα Σμρυνη

Προεπιλογή

τι να πω,δεν ξερο πωσ τα εχω κανει τοσο μανταρα,το θεμα ειναι τωρα τι κανω?πωσ θα ξανα να ερθει στα επιπεδα που πρεπει?ο μαυροσ δισκοσ πωσ θα συνελθει?παρατηρο και τελεφταια οτι 3 δισκη καθωνται πισω,δεν ειναι μαυρα,απλα αραζουν πισω σηχνα!

Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2009
    Περιοχή
    Χαλκίδα

Cool

Προσπάθησε αρχικά να ανεβάσεις καμία φωτό του ενυδρείου γενικά αλλά και των ψαριών σου όπως σου είπε και ο Χρήστος πιο πάνω και μετά βλέποντας και κάνοντας ..

γενικά να ξέρεις πως οι απότομες μεταβολές είναι κάτι που πρέπει να αποφεύγεται.
    Όλα σταδιακά με αργούς ρυθμούς ...
    Ιωσάς

Το avatar του χρήστη Diskus Fan
    Ο χρήστης Diskus Fan δεν είναι συνδεδεμένος Discoτρελλαμένος μαθητής Νηπιαγωγείου.
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ-Χα'ι'δάρι.

Προεπιλογή

Γραψε και ολες τις τιμες του νερου σου.-

Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2010
    Περιοχή
    Νεα Σμρυνη

Προεπιλογή

καλησπερα,παιδια,μετα πο λιγη ταλεπορια καταφερα να ανεβασω φοτω,
    http://www.greekdiscus.com/test2000/...hp?albumid=142
    δεν ξερο αν μπορειτε να καταλαβετε τι εχει το αρωστο,ειναι η 0980!
    παιδια tds δεν μετρισα ποτε,δεν ξερο τιμεσ!

Υ.Γ εχω και 3 ακομα ψαρια γατοψαρο ελεφαντα και πλακοστομο,αλλα και αυτα θα φυγουν!τελεφταια καθονται πολη ωρα πισω!

Καλησπερα σασ,λοιπον τεστ με τεστακια api, gh7,kh 1, ph 5.Μονο στο kh εχουμε αποκληση με το τεστ τησ σερα!αυτεσ ειναι η μετρισεισ,με τεστ 2 εταιριων.τωρα το αρρωστο το βλεπω καλητερα,βγενει πιω συχνα,αφεινω το ενυδριο οσ εχει?και αμα δω και χειροτερεψουν τα πραγματα να επεμβω!
    Σαν πιο εμπειρη θα ηθαλα την γνωμη σασ,ευχαριστο προκαταβοληκα!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη st2121 : 17-05-2010 στις 17:36 Αιτία: Automerged Doublepost

Ημερομηνία εγγραφής
    Feb 2008
    Περιοχή
    Αργυρούπολη-Aθήνα

Προεπιλογή

Το ενυδρείο σου μου θυμίζει το δικό μου όπως ήταν πριν ένα περίπου χρόνο πριν.Είχα λάβα στον βυθό αλλά με φίλτρο βυθού και κυκλοφορία 2500 λίτρα από κάτω προς τα πάνω με αποτέλεσμα και δυνατή βιολογία να υπάρχει αλλά και να μην συσσωρεύεται πολλή βρωμιά.
    Φυσικά δεν σου λέω να κάνεις το ίδιο αλλά να δρομολογήσεις να αλλάξεις το χαλίκι με χαλάζια,κράτα κάποιο ποσότητα από το χαλίκι για να το χρησιμοποιήσεις ως βιολογικό υλικό σε κάποιο φίλτρο.
    Αν μπορείς κάνε και μια μέτρηση για Nitrate,γιατί κάτι μου λέει ότι θα είναι στα ύψη.
    Από τροφή αν ρίχνεις καρδιά θα έλεγα να την σταματήσεις για λίγο καιρό.
    Όσον αφορά για τα ξυσίματα και τα μαυρίσματα κανε μια θεραπεία με General Cure της API,αλλά το βασικό νομιζω είναι να δεις τι θα κάνεις με το χαλίκι.

Αγοράζετε Ελληνικά προϊόντα.
    Κάθε ευρώ που δίνετε για ελληνικό προϊόν μένει Ελλάδα και επιστρέφει πάλι σε μας.
    http://i645.photobucket.com/albums/u...p/ATT00002.jpg

Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2010
    Περιοχή
    Νεα Σμρυνη

Προεπιλογή

με σκοτοσεσ,εχω και υποστρομα για φυτα,πωσ θα το κανω,τα ψαρια?φυτα anubias που θελω να εχω πωσ θα ζεισουν,μετριση nitrate δεν εχω κανει ,θα γεινη αυριο,ευχαριστο για την οδηγια ,θα παρω το φαρμακο και θα βαλω!

Ημερομηνία εγγραφής
    Feb 2008
    Περιοχή
    Αργυρούπολη-Aθήνα

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο st2121 Εμφάνιση μηνύματος
    με σκοτοσεσ,εχω και υποστρομα για φυτα,πωσ θα το κανω,τα ψαρια?φυτα anubias που θελω να εχω πωσ θα ζεισουν,μετριση nitrate δεν εχω κανει ,θα γεινη αυριο,ευχαριστο για την οδηγια ,θα παρω το φαρμακο και θα βαλω!
    Υπόστρωμα για φυτά δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ,αλλά εδώ νομιζω οτι ισχύει η παροιμία και ο σκύλος χορτάτος και η πίτα ολόκληρη δεν γίνεται.

Κάθε ευρώ που δίνετε για ελληνικό προϊόν μένει Ελλάδα και επιστρέφει πάλι σε μας.

Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2007
    Περιοχή
    Αθήνα

Προεπιλογή

Τις ανουμπιες δεν τις φυτευεις ... δε χρειαζονται υποστρωμα!!

Knowledge is having the right answer
    Intelligence is asking the right question

Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2010
    Περιοχή
    Νεα Σμρυνη

Προεπιλογή

με λιγα λογια μου λετε οτι οι δισκοι δεν μπορουν να ζεισουν σε χαλικι,η προβλημα θα ειναι το nitrate?gia na katalabv!

Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2007
    Περιοχή
    Αθήνα

Προεπιλογή

με λιγα λογια μου λετε οτι οι δισκοι δεν μπορουν να ζεισουν σε χαλικι,η προβλημα θα ειναι το nitrate?gia na katalabv!
    Πρακτικα το χαλικι δεν "βοηθαει" να το εχουμε με δισκους! Η τροφη χανεται μεσα του και επιβαρυνει ακομα πιο πολυ το νερο μας!
    Τα ΝΟ3 μη τα αφηνεις πανω απο 20 (καθως και αμμωνια=0 και ΝΟ2=0)

Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2010
    Περιοχή
    Νεα Σμρυνη

Προεπιλογή

paidia αμμονια που κανω τεστ,ειναι 0,nitrate 02 kai 03 δεν μετρισα ποτε,δεν ξερο τι ειναι,ουτε και tds που διαβαζω,δεν εχω ιδεα τι ειναι,τοσεσ πολεσ μετρισησ εχω χασει το μπουσουλα,πωσ θα τα καταφερω,νομηζα ειναι πιο απλα τα πραγματα,λεω συχνεσ αλλαγεσ και καθαρισα,μαλλον εκανα μεγαλω λαθοσ!αυριο θα κανω μετρισησ ν02,αν δεν δεν κατεχω,ελπιζω να ειναι απλα!

αν γεμησω cory,δεν θα καθαριζουν?δεν ειναι ευκολο αυτο το καιρω να αλλαξω χαλικι,πρεπει να περιμενω κανενα 2μηνω,ιδει μου εφειγαν αρκετα α/ο και διαφορα αλλα,πρεπει να ξαναμαζεψω!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη st2121 : 18-05-2010 στις 01:15 Αιτία: Automerged Doublepost

Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2007
    Περιοχή
    Αθήνα

Προεπιλογή

paidia αμμονια που κανω τεστ,ειναι 0,nitrate 02 kai 03 δεν μετρισα ποτε,δεν ξερο τι ειναι,ουτε και tds που διαβαζω,δεν εχω ιδεα τι ειναι,τοσεσ πολεσ μετρισησ εχω χασει το μπουσουλα,πωσ θα τα καταφερω,νομηζα ειναι πιο απλα τα πραγματα,λεω συχνεσ αλλαγεσ και καθαρισα,μαλλον εκανα μεγαλω λαθοσ!αυριο θα κανω μετρισησ ν02,αν δεν δεν κατεχω,ελπιζω να ειναι απλα!
    Ολα ειναι απλα! Μην ανυσηχεις ... εχεις ομως διαβασμα μπροστα σου ... υπομονη ... σιγα σιγα θα δεις οτι ειναι ευκολα τα πραγματα!
    Διαβασε εδω για αρχη ...

Τα κορυ οπως και τους πλεκο αδικα τους εχουμε σαν καθαριστες! Ψαρακια ειναι και αυτα και τρωνε τροφουλα μονο ... δε καθαριζουν κατι - μη πω επιβαρυνουν ακομα πιο πολυ το νερο μας!

Ημερομηνία εγγραφής
    Feb 2008
    Περιοχή
    Αργυρούπολη-Aθήνα

Προεπιλογή

Νομίζω ότι ο georgarask τα είπε όλα,χαλάρωσε και όλα πιστεύω ότι θα πάνε καλά.
    Λίγο διάβασμα θα χρειαστει για το χόμπι που επέλεξες και ότι αλλαγές χρειάζεται να γίνουν δεν είναι ανάγκη να τις κάνεις και αύριο.
    Φτηνή χαλαζιακη άμμο μπορείς να βρεις εδώ
    Δώσε μερικές πληροφορίες για τα φίλτρα σου και τι υλικά έχεις μέσα.

Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2009
    Περιοχή
    Κερατσινι

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο georgarask Εμφάνιση μηνύματος

Τα κορυ οπως και τους πλεκο αδικα τους εχουμε σαν καθαριστες! Ψαρακια ειναι και αυτα και τρωνε τροφουλα μονο ... δε καθαριζουν κατι - μη πω επιβαρυνουν ακομα πιο πολυ το νερο μας!
    Σωστο αυτο που λεει ο Γιωργος, και να προσθεσω οτι στο χαλικι τραυματιζουν τα μουστακια τους με τα οποια βρισκουν την τροφη

Σελίδα 1 από 10 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags for this Thread

Κανόνες καταχώρησης μηνυμάτων

• Δε μπορείτε να δημιουργήσετε νέα θέματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • BB code is Σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι Σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι Σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is Σε λειτουργία