Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 εως 40 από 43

Θέμα: Φωτισμος LED

Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2009
    Περιοχή
    Κερατσινι

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tsiro Εμφάνιση μηνύματος
    ε αμα καει παιρνω αλλο!
    οι ταινιες ειναι 4,2watt αλλα το πως θα συνδεθουν δεν το καταλαβα! ασχετος speaking σου λεω.....!!!!!!
    Ενωσε τα δυο συν των λεντ στο συν του μετ/στη, και τα δυο πλην των λεντ στο πλην του μετ/στη..............αυτη ειναι η παραλληλη συνδεση, αλλα αν δεν το χεις ξανακανει προσεξε μεταξυ συν και πλην μονωτικη, ρε συ εχω φτιαξει πολλα τετοια και με διακοπτακια, ελα για καφε να το φτιαξουμε

Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2010
    Περιοχή
    ΕΛΛΑΔΑ

Προεπιλογή

led...μικρα "λαμπακια" τα οποια εχουν αποδοση πολυ μεγαλητερη απο την καταναλωση τους...

λεντοτενιες ηπαρχουν πολλες...(προτιματε κορεατικες)
    εχετε να διαλεξετε σε 12v-24v...σε σταγανες και μη στεγανες..σε power led και σε απλες ..οι απλες μπορει να ειναι απο 4.2watt ανα μετρο και φτανουν μεχρι τα 7.2watt.....οσο για τα power led μπορουν να φτασουν μεχρι και τα 15 watt ανα μετρο το οποιο ειναι πολυ για ενα βιοτοπικο ενυδρειο αν σκεφτητε οτι την αποδοση της power led ειναι 14.4 (καταναλωση ανα μετρο) χ 8 = η πραγματικη αποδοση στο μετρο!!!

τα χρωματα πολλα...λευκο,κιτρινο,μπλε.κοκκινο...

την αγοραζετε ανα μετρο αλλα την κοβετε ανα 10cm.. προσοχη!!!! αν την κοψετε ελαχιστα παραπανο ΔΕΝ θα αναψει!!! εστω και 1 cm φτανει για να μην αναψει..τα δεσιματα ανα 10 cm στα οποια πρεπει να κοπει η λεντοταινια βγαζουν ματια!!! με ενα κοπιδακι το κοβετε πολυ ευκολα..συνδεετε ξεχοριστα για καθε λεντοταινια ενα τροφοδοτικο...προσοχη στην πολικοτητα!!! το +(κοκκινο καλοδιο) στο + και το -(μαυρο καλοδιο) στο - του τροφοδοτικου

τα τροφοδοτικα ειναι 12 και 24 volt και τα αγοραζετε αναλογα βεβεα με το τι ταινια εχετε παρει...

αυτο που πρεπει να προσεχετε ειναι τα ma (μιλιαμπερ )

οταν εχουμε ενα μετρο λεντοταινια 12volt που καταναλωνει 4.2watt ανα μετρο πρεπει να βαλουμε τροφοδοτκο.....4.2(watt) δια 12(volt) =0.35 m.a το λιγοτερο!!! το ιδιο ειναι και στις αλες...αν βαλετε μικροτερο αργα η γρηγορα θα μιρισει καμενο και θα

οσο για εσας που τις βαζετε (και ας ειναι στεγανες) στο ενυδρειο σας χωρις καποιο προστατευτικο καλιμα ειναι μεγα λαθος...οσο στεγανη και αν ειναι μια λεντοταινια αργα η γρηγορα μπορει να παρει νερο...

διαρκεια ζωης 45000 ωρες..πολυυυυυυυυυ!!!!!

εγω δουλευω και στα 2 ενυδρεια led εδω και 1 χρονο ...

το dimmer σε οποιαδηποτε λαμπα η ακομα και led καταστρεφει αυτο σε πολυ μικροτερο χρονο...
    αυτα τα ολιγα...

α και κατι ακομα...μιστικο αν παρετε καλη πιοτητα led ξεχνατε την αλγη..ξεχνατε το καθαρισμα των τζαμιων για παντα!!!

Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2010
    Περιοχή
    αφιδνες

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Γιάννης Εμφάνιση μηνύματος
    Δεν κατάλαβα καλά πως είναι η κατασκευή σου αλλά αν τα αλουμίνια έρχονται σε επαφή με τους υδρατμούς του ενυδρείου καλύτερα να τα βγάλεις.

http://www.simplydiscus.com/library/...toxicity.shtml
    http://www.advancedaquarist.com/issu...y2003/chem.htm
    τα αλουμινια ειναι πιο ψηλα απο την επιφανεια του νερου αλλα ναι οι υδρατμοι βρεχουν τα αλουμινια. δεν εχω παρατηρησει κατι ασχημο στο ενυδρειο (τουλαχιστον μεχρι την ωρα που μιλαμε), ωραια τα sites που μου εστειλες αλλα μημπως μιλανε για θαλασσινο νερο? γιατι διαβασα για reef ενυδρειο και το θαλασσινο εχει αλλες οξυτητες απο το γλυκο νερο (ετσι νομιζω γιατι χημικος δεν ειμαι, αλλα ουτε και τοσο γνωστης του θεματος). ευχαριστω παντως για την ενημερωση και θα το ψαξω και εγω γιατι ειναι κριμα να παθω ζημια απο μια ανοητη κατασκευη ενω ειναι ευκολο να το αλλαξω με ξυλινο πυχακι!!!!

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο JONNY Εμφάνιση μηνύματος
    Ωραίο ακούγεται , μερικές φωτογραφίες θα είναι σούπερ, για τα αλουμίνια θα συμφωνήσω στο να μην είναι στο νερό
    ναι εχεις δικιο θα προσπαθησω να βαλω φωτο, απλα ως καινουργιος δεν εχω ακομα ενεργοποιηθει καλα!! θα τις ανεβασω και θελω γνωμες περισσοτερο τις κακες γιατι μονο με αυτες μαθαινουμε !!!!!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΛΟΥΚΙ ΛΟΥΚ : 15-10-2010 στις 12:36 Αιτία: Automerged Doublepost

Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2009
    Περιοχή
    Χαλκίδα

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο bag Εμφάνιση μηνύματος

α και κατι ακομα...μιστικο αν παρετε καλη πιοτητα led ξεχνατε την αλγη..ξεχνατε το καθαρισμα των τζαμιων για παντα!!!
    Άν και έχω Led, δηλαδή με όχι και τόσο καλή ποιότητα Led γιατί θα αναπτυχθεί άλγη και με καλύτερη ποιότητα όχι ?
    Ποιος παράγοντας είναι καθοριστικός για την ανάπτυξή της στα LED?
    Ιωσάς

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.
    Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Ημερομηνία εγγραφής
    Aug 2010
    Περιοχή
    Μαρούσι

Προεπιλογή

Είπα να δοκιμάσω κι εγώ τη λύση led. Πήρα λοιπόν στεγανή ledοταινία (18 ευρώ το μέτρο η καλύτερη τιμή που βρήκα εδώ που κινούμαι), αλλά βρήκα μόνο θερμό λευκό και πήρα 1.20μ.
    Την έδεσα πάνω στις Τ8 του elite. Το αποτέλεσμα από ποσότητα φωτισμού είναι ένα τσικ πιο κάτω απ'ότι θα ήθελα, αλλά επιπλέον βγαίνει πολύ κίτρινο, και σε συνδυασμό με το σκούρο νερό χάνονται τα χρώματα των δίσκων. Παρήγγειλα και 1 μέτρο ψυχρό λευκό (θα το έχω μέσα στη βδομάδα) και θα πειραματιστώ στα μήκη. Έτσι όπως το βλέπω, θα κρατήσω λογικά 1μ από το θερμό και 80 πόντους περίπου από το ψυχρό. Ίδομεν.
    Τρομερό όμως το πόσο φως μπορείς να έχεις με 4.8W στο μέτρο.

Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2010
    Περιοχή
    ΕΛΛΑΔΑ

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Crazyio Εμφάνιση μηνύματος
    Άν και έχω Led, δηλαδή με όχι και τόσο καλή ποιότητα Led γιατί θα αναπτυχθεί άλγη και με καλύτερη ποιότητα όχι ?
    Ποιος παράγοντας είναι καθοριστικός για την ανάπτυξή της στα LED?
    το αν θα αναπτυχθει η αλγη εχει να κανει και με το ποσο "καθαρο" φωτισμο εχουν τα σωματα φωτισμου ...

ενα ακριβο led εκπεμπει πολυ πιο καθαρο φως απο μια λαμπα φθορισμου ...με μια λαμπα τ5 για παραδηγμα μπορεις να πιασεις αλγη πολυ ευκολα...και ας εχεις αριστες τιμες νερου ...

π.χ αν παρατηρισεις στις βρισες που εχουν σε πολλα χωρια τα καλοκαιρια σε πλατιες ...το νερο εκει ειναι πεντακαθαρο αλλα ομως πιανει αλγη στην ακρη της βρισης...αυτο παει να πει οτι με ενα καλο led εχεις πολυ πιο καθαρο φως και απο τον ηλιο

τα led που εχω στην γενιστρα δουλεουν 10 ωρες την μερα...και ομως εδω και ενα χρονο τα τσαμια ..και ολα τα πλαστικα μεροι ..ειναι πενταθαραρα...δεν εχω καθαρισει ποτε ..τιποτα!!!

γιαυτο δεν θα προτινα ποτε led σε ενυδρεια με φυτα....

Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2009
    Περιοχή
    Χαλκίδα

Προεπιλογή

Θα ήθελα να διευκρινήσεις τι εννοείς "καθαρό" φωτισμό...
    Έχω δοκιμάσει και καλές σειρές led και της πλάκας και έχω να πώ πως άλγη δεν παρατήρησα πουθενά.

Η άλγη έχει να κάνει και με το φάσμα του φωτός.
    οπότε και σωστά δεν μπορείς να βάλεις φυτά με Led γιατί τα φυτά θέλουν συγκεκριμένο φάσμα για να αναπτυχθούν.
    άν και έχουν γίνει διάφορα πειράματα με φυτά και led ....
    Ιωσάς

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.
    Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2010
    Περιοχή
    ΕΛΛΑΔΑ

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Crazyio Εμφάνιση μηνύματος
    Θα ήθελα να διευκρινήσεις τι εννοείς "καθαρό" φωτισμό...
    Έχω δοκιμάσει και καλές σειρές led και της πλάκας και έχω να πώ πως άλγη δεν παρατήρησα πουθενά.

Η άλγη έχει να κάνει και με το φάσμα του φωτός.
    οπότε και σωστά δεν μπορείς να βάλεις φυτά με Led γιατί τα φυτά θέλουν συγκεκριμένο φάσμα για να αναπτυχθούν.
    άν και έχουν γίνει διάφορα πειράματα με φυτά και led ....
    Για το φασμα φωτος λεω και εγω (καθαρο φως) απλα το ειπα ετσι για να το καταλαβουν οι περισσοτεροι ...γιαυτο εδωσα παραδηγμα τον ηλιο...(αμα αρχισουμε να μηλαμε για φασμα ορε λιγοι θα μας καταλαβουν)

για το οτι δεν παρατηρησες πουθενα αλγη ...τι να πω..μπορει να ετυχε στα led...εγω σαν ηλεκτρολογος και πωλητης αυτων εχω δει παρα πολλες μα....ες απο κινεζους....

καλα μην νομιζεις οτι αν παρεις ενα μετρο led πρεπει να το ψαξεις με τις ωρες...απο τις 20 ταινιες οι 3 να ειναι μαπα....

απλα το ειπα ετσι για να καταλαβουν μερικοι...ποσο καλο ειναι το led...

Ο χρήστης gianni zym δεν είναι συνδεδεμένος νεος δισκας να δουμε μεχρι ποτε
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2009
    Περιοχή
    agrinio

Προεπιλογή πως μαθαινω;;

Για το φασμα φωτος λεω και εγω (καθαρο φως) απλα το ειπα ετσι για να το καταλαβουν οι περισσοτεροι ...γιαυτο εδωσα παραδηγμα τον ηλιο...(αμα αρχισουμε να μηλαμε για φασμα ορε λιγοι θα μας καταλαβουν)

απλα το ειπα ετσι για να καταλαβουν μερικοι...ποσο καλο ειναι το led...
    πιστευω οτι πρεπει να γραφουμε οτι ξερουμε με την ακριβη ορολογια και οποιος θελει και εχει χρονο μπορει να μαθει οτιδηποτε θελει με καταλληλες υποδειξεις.
    εχω παραδειγματα και ολοι μας νομιζω ατομων που ενω κανουν καποια δουλεια ξερουμε σε βαθος αρκετα αντικειμενα.
    δεν πρεπει να υποτιμουμε κανεναν και καμια.
    η γνωση δεν ειναι κανενος ιδιοκτησια,φιλικα γιανης.
    το καλο του φορουμ αυτο λεει.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Genirous : 15-11-2010 στις 10:50
    "Ώπα έχουμε πρόβλημα εδώ"

Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Περιοχή
    Περιστέρι, Αθήνα

Προεπιλογή

Γιάννη καταρχήν να σου πω ότι δε διαφωνώ μαζί σου. Τις περισσότερες φορές προσπαθούμε να μιλάμε σε απλή γλώσσα και χωρίς ορολογίες για να αντιλαμβάνεται το σύνολο των μελών αυτό που διαβάζει. Ο οποιοσδήποτε χρειάζεται περισσότερες και πιο εξειδικευμένες πληροφορίες μπορεί πάντα να ρωτήσει και σωστό είναι να παίρνει και απάντηση.

Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2010
    Περιοχή
    ΕΛΛΑΔΑ

Προεπιλογή

προσπαθησα να τα πω οσο πιο ευκολα γινεται...αν αρχισω να μηλαω για συχνοτητες και φασματα φωτος...δεν προκητε να βγαλουμε ακρη ...

οποτε κρατηστε εσεις οτι τα led ειναι οτι καλητερο...στα παντα ...και στο φως..και στην καταναλωση και στην 0 εκπομπη θερμοτητας...και απο θεμα τιμης ειναι πολυ φτηνα...αν σκεφτητε οτι κρατανε 45000 ωρες....

σε 45000 ωρες πρεπει να αγορασω 6-8 τ5 επι ποσα χρηματα η καθε μια....=πολλα ευρο

αμα σου καει και κανενας μετασχηματιστης......!!!! κιαλα ευροπουλα.....

Ημερομηνία εγγραφής
    Sep 2008
    Περιοχή
    όπου γης και πατρίς

Προεπιλογή

Δεν υπάρχει απλός η πολύπλοκος τρόπος για να εξηγήσεις/περιγράψεις κάτι. Υπάρχει ο σωστός τρόπος.

Το καθαρό φώς πάντως εγώ δεν κατάλαβα τι ακριβώς είναι -φως στενού φάσματος ίσως?

Και επειδή με ενδιαφέρει πολύ το φως από τα led (τα χρησιμοποιώ μερικά χρονάκια) θα ήθελα να μου το εξηγήσετε αν είναι εύκολο.

Επίσης bag, ποια led έχουν μηδέν εκπομπή θερμότητας?
    Ποια led χρησιμοποιείς?

Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2010
    Περιοχή
    ΕΛΛΑΔΑ

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο yannisk Εμφάνιση μηνύματος
    Δεν υπάρχει απλός η πολύπλοκος τρόπος για να εξηγήσεις/περιγράψεις κάτι. Υπάρχει ο σωστός τρόπος.

Το καθαρό φώς πάντως εγώ δεν κατάλαβα τι ακριβώς είναι -φως στενού φάσματος ίσως?

Και επειδή με ενδιαφέρει πολύ το φως από τα led (τα χρησιμοποιώ μερικά χρονάκια) θα ήθελα να μου το εξηγήσετε αν είναι εύκολο.

Επίσης bag, ποια led έχουν μηδέν εκπομπή θερμότητας?
    Ποια led χρησιμοποιείς?
    να απαντησω με ερωτηση....δηλαδη τα led που εχεις εσυ βγαζουν ζεστη??

led ταινια εχω ...στα 24 και 12 volt .....

Ημερομηνία εγγραφής
    Sep 2008
    Περιοχή
    όπου γης και πατρίς

Προεπιλογή

να απαντησω με ερωτηση....δηλαδη τα led που εχεις εσυ βγαζουν ζεστη??
    Ναι, βγάζουν λίγο ζέστη

Δεν μου απάντησες όμως... Ποια μάρκα ταινία?

Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2010
    Περιοχή
    ΕΛΛΑΔΑ

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο yannisk Εμφάνιση μηνύματος
    Ναι, βγάζουν λίγο ζέστη

Δεν μου απάντησες όμως... Ποια μάρκα ταινία?
    της dimco ειναι πολυ καλες....κορεατικες..δουλευουν στα 24 volt ...αλλα και καποιες αλες που εχω σε κινεζικες αλλα καλες κινεζικες...μια χαρα δουλευουν...

τα led βγαζουν ελαχιστη θερμοτητα....πολυ πιο λιγη απο τις τ5 και καμια σχεση με ιωδιου και αλογονου σποτ GU10

αν οι τ5 λεμε βγαζουν 40 βαθμους τα GU10 (που εχω δει σε μερικους) βγαζουν 60 και τα led μωλης 5-10 βαθμους..ισα ισα που καταλαβενεις την ζεστη

Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Περιοχή
    Περιστέρι, Αθήνα

Προεπιλογή

Μιας και τυχαίνει να κάνουμε ακριβώς την ίδια δουλειά bag, καλό θα ήταν να αναφέρουμε ότι τα led δεν είναι πανάκεια. Προσωπικά τα απορρίπτω για δύο λόγους, ο πρώτος το μεγάλο κόστος αγοράς και το δεύτερο η μικρή φωτιστική απόδοση. Τα μεγαλύτερα πλεονεκτήματα θεωρώ πως είναι αρχικά το μικρό τους δέμας, δηλαδή πιάνουν ελάχιστο χώρο στο ενυδρείο, και κατά δεύτερο λόγο τα λίγα watt, δηλαδή το λιγοστό φως το οποίο είναι αρκετό για δίσκους.

Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2009
    Περιοχή
    Κερατσινι

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Genirous Εμφάνιση μηνύματος
    και κατά δεύτερο λόγο τα λίγα watt, δηλαδή το λιγοστό φως το οποίο είναι αρκετό για δίσκους.
    Οχι ομως και η καταναλωση σε ρευμα, γιατι συμφωνα με αυτον τον τυπο http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%97%...87%CF%8D%CF%82 τα led καταναλωνουν περισσοτερο ρευμα

Αν κανω λαθος διορθωστε με ηλεκτρολογοι

Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2009
    Περιοχή
    agrinio

Προεπιλογή

Τι πληρωνουμε στη δεη.

καθε ηλεκτρικη σσκευη εχει πανω της γραμμενα δυο αριθμους.
    την ισχυ της σε watt(W) και την ταση σε volt(V).
    στην ελλαδα ολες οι συσκευες γραφουν 220V(VOLT).
    στη δεη πληρωνουμε ενεργεια.
    η ισχυς συμβολιζεται με P.(τη μετραμε για την δεη σε κιλοβατ)
    η ενεργεια συμβολιζεται με Ε.(τη μετραμε για τη δεη σε κιλοβατωρες)
    ο χρονος συμβολιζεται με t.(τη μετραμε για τη δεη σε ωρες ,h)
    η ισχυς δινεται απο τη σχεση P=E/t δηλαδη ισχυς=ενεργεια δια του χρονου λειτουργειας της συσκευης.
    αν λυσουμε αυτη τη σχεη ως προς την ενεργεια εχουμε Ε=P.t.
    δηλαδη ενεργεια=ισχυς επι χρονο.

ας παρουμε για παραδειγμα
    μια λαμπα ισχυος 36W(βατ)=0,036KW(κιλοβατ)
    λειτουργει,ας πουμε, 10h(ωρες)
    απο τη σχεση ενεργεια=ισχυς επι χρονος εχουμε 0,036kw επι 10h ισον 0,36kwh.
    το κοστος καθε kwh(κιλοβατωρας)ειναι 0,717ευρω ετσι οι 0,36κιλοβατωρες που καταναλωσαμε κοστιζουν
    0,36 επι 0,717ευρω =0,258ευρω.

led ισχυος 2 βατ αναμμενο 20ωρες καταναλωνει ενεργεια 2.20=40βατωρες=0,04κιλοβατωρες επι 0,07ευρω ανα κιλοβατωρα βγαζει κοστος για δεη 0,04.0,07=0,0028ευρω.
    αφηστε τα αναμμενα δεν κοστιζουν πολυ νομιζω.

Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2010
    Περιοχή
    ΕΛΛΑΔΑ

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Genirous Εμφάνιση μηνύματος
    Μιας και τυχαίνει να κάνουμε ακριβώς την ίδια δουλειά bag, καλό θα ήταν να αναφέρουμε ότι τα led δεν είναι πανάκεια. Προσωπικά τα απορρίπτω για δύο λόγους, ο πρώτος το μεγάλο κόστος αγοράς και το δεύτερο η μικρή φωτιστική απόδοση. Τα μεγαλύτερα πλεονεκτήματα θεωρώ πως είναι αρχικά το μικρό τους δέμας, δηλαδή πιάνουν ελάχιστο χώρο στο ενυδρείο, και κατά δεύτερο λόγο τα λίγα watt, δηλαδή το λιγοστό φως το οποίο είναι αρκετό για δίσκους.
    εξαρτατε το ποσο μεγαλο ενυδρειο εχεις...και φυσικα ο φωτισμος ειναι πραγμα το οποιο δεν καθοριζετε απο κανεναν ιδικο γιατι απλα εγω μπορω να λεω οτι στο ενυδρειο μου με 300 λιτρα νερο μου φτανει 1 μετρο ταινια ..αλλα εσυ να μου λες τι λες ρε μ...α εμενα ι ιδια ταινια στα ιδια λιτρα ειναι λιγο ...οτι θελει ο καθενας στα ματια του βλεπει...η δικια μου ειναι η μια ειναι 4.7 watt ανα μετρο ...αν την κανεις επι 8.... για εμενα ειναι μια χαρουλα

ηπαρχουν και οι powerled.......που εκεινες εχουν τρελο φως

αλλα κανουν κανα 40αρι ευροπουλα στο μετρο

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gianni zym Εμφάνιση μηνύματος
    Τι πληρωνουμε στη δεη.

καθε ηλεκτρικη σσκευη εχει πανω της γραμμενα δυο αριθμους.
    την ισχυ της σε watt(W) και την ταση σε volt(V).
    στην ελλαδα ολες οι συσκευες γραφουν 220V(VOLT).
    στη δεη πληρωνουμε ενεργεια.
    η ισχυς συμβολιζεται με P.(τη μετραμε για την δεη σε κιλοβατ)
    η ενεργεια συμβολιζεται με Ε.(τη μετραμε για τη δεη σε κιλοβατωρες)
    ο χρονος συμβολιζεται με t.(τη μετραμε για τη δεη σε ωρες ,h)
    η ισχυς δινεται απο τη σχεση P=E/t δηλαδη ισχυς=ενεργεια δια του χρονου λειτουργειας της συσκευης.
    αν λυσουμε αυτη τη σχεη ως προς την ενεργεια εχουμε Ε=P.t.
    δηλαδη ενεργεια=ισχυς επι χρονο.

ας παρουμε για παραδειγμα
    μια λαμπα ισχυος 36W(βατ)=0,036KW(κιλοβατ)
    λειτουργει,ας πουμε, 10h(ωρες)
    απο τη σχεση ενεργεια=ισχυς επι χρονος εχουμε 0,036kw επι 10h ισον 0,36kwh.
    το κοστος καθε kwh(κιλοβατωρας)ειναι 0,717ευρω ετσι οι 0,36κιλοβατωρες που καταναλωσαμε κοστιζουν
    0,36 επι 0,717ευρω =0,258ευρω.

led ισχυος 2 βατ αναμμενο 20ωρες καταναλωνει ενεργεια 2.20=40βατωρες=0,04κιλοβατωρες επι 0,07ευρω ανα κιλοβατωρα βγαζει κοστος για δεη 0,04.0,07=0,0028ευρω.
    αφηστε τα αναμμενα δεν κοστιζουν πολυ νομιζω.
    μην ανοιγεις τετοιο θεμααααααα...θα μπλεξουμε με σινιμιτονα και δεν τα μπορω αυτα

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο disc-postman Εμφάνιση μηνύματος
    Οχι ομως και η καταναλωση σε ρευμα, γιατι συμφωνα με αυτον τον τυπο http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%97%...87%CF%8D%CF%82 τα led καταναλωνουν περισσοτερο ρευμα

Αν κανω λαθος διορθωστε με ηλεκτρολογοι
    εγω παλι τα πουλαω για να κανει ο κοσμος οικονομια στο ρευμα

αν μου ελεγες για τις φθορισμου λαμπες που δεν εχουν πυκνωτη αλλα μονο σταρτερ και Μ/Σ (μπαλαστ) θα σου ελεγα ναι οτι καταναλωνουν αν δεν κανω λαθως το δυπλασιο ρευμα αποτι ξερετε...μια λαμπα δηλαδη φθορισμου 36 watt δεν καταναλωνει μονο 36 ...αλλα 72...εχει να κανει με το σινιμιτονο
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη bag : 15-11-2010 στις 23:45 Αιτία: Automerged Doublepost

Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2009
    Περιοχή
    agrinio

Προεπιλογή

δεν το εγραψα για κανεναν ειδικα αλλα για να ξεμπλεξουμε
    δεν πληρωνουμε ρευμα ενεργεια πληρωνουμε

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. φωτισμος