Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 εως 20 από 28

Θέμα: Φυτεμενο 240

Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2010
    Περιοχή
    ........

Προεπιλογή Φυτεμενο 240

Ενας φιλος αγορασε ενα ενυδρειο στημενο απο αγγελια , το ενυδρειο ειχε μεσα 2 δισκους και μερικα κοπαδοψαρα , ο ενας ο δισκος κατα τη μεταφορα μας αφησε χρονους , θελω να ρωτησω κατα ποσο εχει δυνατοτητα το ενυδρειο της φωτογραφιας να φιλοξενηση 3 δισκους ( αυτον που εχει και αλλους 2 μικρους ) και με ποιες αλλαγες ?
    τα στοιχεια του ενυδρειου ειναι
    240 λιτρα, με 2 εξωτερικα φιλτρα το ενα ειναι fluval 305 το αλλο δεν θυμαμαι πως λεγεται , υπαρχει ph controler καθως και παροχη διοξειδιου , το ph που εχει τωρα το ενυδρειο ειναι 6.50 με 6.56 , και ο φωτισμος του ειναι 2 φωτιστικα glo με 2 χ 54 η καθε του λαμπα . οπως θα δειτε υπαρχει παρα πολλη κερατοφυλλο και δημιουργει σκιες για το δισκο που εχει τωρα μεσα ,
    τα ψαρια που ειναι μαζι με το δισκο ειναι
    10 καρδιναλιοι , 10 ροδοστομοι , 6 corydoras , 10 danio zebra
    Αλλαγες 40% καθε κυριακη με νερο βρυσης , καθαρισμος φιλτρων καθε 15 μερες .

και αν μπορει να μου πει καποιος το ειδος του δισκου γιατι μου αρεσει εμενα

Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2007
    Περιοχή
    LAGO Santa Barbara

Προεπιλογή

Αν και σου είπα ότι τα ενυδρεία αυτά είναι μικρά για να φιλοξενήσουν δίσκους και για να το κάνουν θέλουν προυποθέσεις και αρκετή δυσκολία και φυσικά χωρίς φυτά το βγάζεις και σε ποστ ε

Είσαι και κοντά

Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2010
    Περιοχή
    ........

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ChristosP Εμφάνιση μηνύματος
    Αν και σου είπα ότι τα ενυδρεία αυτά είναι μικρά για να φιλοξενήσουν δίσκους και για να το κάνουν θέλουν προυποθέσεις και αρκετή δυσκολία και φυσικά χωρίς φυτά το βγάζεις και σε ποστ ε

Είσαι και κοντά
    επειδη ειναι ενα ομορφο φυτεμενο ειναι κριμα να το χαλασει για να το κανει ξερο ( του Γιωργου ειναι αυτο ) Χρηστο

Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Περιοχή
    -------------

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο geosid Εμφάνιση μηνύματος
    τα ψαρια που ειναι μαζι με το δισκο ειναι
    10 καρδιναλιοι , 10 ροδοστομοι , 6 corydoras , 10 danio zebra
    Αλλαγες 40% καθε κυριακη με νερο βρυσης , καθαρισμος φιλτρων καθε 15 μερες .
    240 λίτρα μπορούν να φιλοξενήσουν υπο προϋποθέσεις 4-6 δίσκους...όχι αυτό το 240αρι όμως

και αν μπορει να μου πει καποιος το ειδος του δισκου γιατι μου αρεσει εμενα
    αμα σου αρέσει αυτός ο δίσκος ...καλύτερα να αρχίσεις να βλέπεις πολλές παρουσιάσεις παλιών μελών στο φόρουμ για να δείς πως είναι οι ωραίοι δίσκοι

επειδη ειναι ενα ομορφο φυτεμενο ειναι κριμα να το χαλασει για να το κανει ξερο ( του Γιωργου ειναι αυτο ) Χρηστο
    ας το κρατήσει τότε φυτεμένο και να ξεχάσει τους δίσκους και να δώσει και αυτόν μήπως και κάποιος τον κάνει καλά

Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2009
    Περιοχή
    Κερατσινι

Προεπιλογή

Μια και του ηρθαν ετσι τα πραματα και εμεινε με ενα δισκο, ας τον δωσει και αυτον, και να χαρει το φυτεμενο του με τα ωραια κοπαδοψαρα.

Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2010
    Περιοχή
    ........

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο yiapas Εμφάνιση μηνύματος
    240 λίτρα μπορούν να φιλοξενήσουν υπο προϋποθέσεις 4-6 δίσκους...όχι αυτό το 240αρι όμως

ας το κρατήσει τότε φυτεμένο και να ξεχάσει τους δίσκους και να δώσει και αυτόν μήπως και κάποιος τον κάνει καλά
    Αυτο μπορεις να μου το εξηγησεις λιγο παραπανω ?

Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Περιοχή
    -------------

Προεπιλογή

το οτι έχασε έναν δίσκο κατα την μεταφορά κάτι μου λέει...
    αυτός ο δίσκος που έμεινε είναι σίγουρα πίσω σε ανάπτυξη και η κατάμαυρη γραμμή στο μάτι δεν είναι του σχεδίου του...

θέλει σίογυρα καλύτερο περιβάλον και καλύτερης ποιότητας νερό...αρκετό φαγητό και σίγουρα όχι φυτά για παρέα(δεν ενέφερες θερμοκρασία και σίγουρα με φυτά και danio δεν είναι καλή για δίσκο)

γι'αυτό το είπα(αν και πρέπει να με πρόλαβε ο Χρήστος και να στα είπε απο κοντά)

Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2007
    Περιοχή
    LAGO Santa Barbara

Προεπιλογή

Δεν κατάλαβες εμένα δεν μου είπαν ότι είχαν δίσκο μέσα απλά μου κάνανε ερωτήσεις γιατί αν μου το λέγανε ............

Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Περιοχή
    -------------

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ChristosP Εμφάνιση μηνύματος
    Δεν κατάλαβες εμένα δεν μου είπαν ότι είχαν δίσκο μέσα απλά μου κάνανε ερωτήσεις γιατί αν μου το λέγανε ............
    που να τον έβλεπες κιόλας

Ημερομηνία εγγραφής
    Sep 2007
    Περιοχή
    Κυψέλη

Προεπιλογή

Και δεν πέρασε ούτε μια μέρα σχεδόν από το άρθρο του Χρήστου .....θα αρχίσω μου φαίνεται να γράφω και εγώ σαν τον Fun

Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2010
    Περιοχή
    ........

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο JONNY Εμφάνιση μηνύματος
    Και δεν πέρασε ούτε μια μέρα σχεδόν από το άρθρο του Χρήστου .....θα αρχίσω μου φαίνεται να γράφω και εγώ σαν τον Fun
    Φιλαρακο το ενυδρειο δεν αγοαστηκε σημερα ...
    Οταν αγοραστηκε το ενυδρειο πολλα αρθρα δεν ηταν γραμμενα .
    Τωρα εαν εσυ εχεις ολη τη καλη διαθεση να αρχιζεις να κραζεις εγω δεν σου χαλαω χατηρια

Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2007
    Περιοχή
    Αθήνα

Προεπιλογή

Ειναι λαθος αυτο που λες οτι κραζουν τον φιλο σου!!
    Σε αρχαριους αν λες την πραγματικοτητα λαμβανεται σαν κραξιμο!
    Οι δισκοι ειναι πανευκολα ψαρια αν τηρουνται καποιες προυποθεσεις! Αν δεν τηρουνται αυτες ειναι μια συνταγη για ολικη καταστροφη!
    Ολοι εδω βλεπουν το μελλον και αυτο δεν ειναι καλο για τα δισκακια ... και απλα το λενε!
    Δεν ειναι κραξιμο να πει καποιος αυτο που βλεπει! Για αυτους ακριβως του λογους θα πρεπει να τα ξαναδιαβασεις ολα απο την αρχη και θα δεις τι λεει ο καθενας και με τι προθεσεις!!

Knowledge is having the right answer
    Intelligence is asking the right question

Ημερομηνία εγγραφής
    Sep 2007
    Περιοχή
    Κυψέλη

Προεπιλογή

Τωρα εαν εσυ εχεις ολη τη καλη διαθεση να αρχιζεις να κραζεις εγω δεν σου χαλαω χατηρια
    Υπάρχουν και πριν από αυτό το άρθρο του Χρήστου πληροφορίες για την σωστή διατήρηση αυτών των ψαριών όπως το παρακάτω υπόμνημα και όχι μόνο(ελπίζω να το διάβασες)
    http://www.greekdiscus.com/test2000/...read.php?t=258
    οπότε βάση αυτών δεν θα ρώταγες καν αν μπορείς να βάλεις 3 δίσκους στα 240 φυτεμένο αφού είναι γνωστό ότι κατά πρώτο λόγο είναι κοπαδόψαρο(
    +5).
    Ελπίζω να σε κάλυψα!

Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Περιοχή
    -------------

Προεπιλογή

εσύ μετά απο αυτά που υποτίθεται οτι έχεις διαβάσει τόσες μέρες μέσα στο φόρουμ...περίμενες μετά το σημερινό ενυδρείο να μην ακούσεις αρνητικές κρητικές????

σε μερικούς μήνες θα σου φαίνονται απολύτως λογικά αυτά που σου λέμε απλά γιατί θα βγείς απο την άγνοια και την έλλειψη γνώσεων που έχεις αυτην την στιγμή....

εγώ στην θέση σου θα είχα τα αυτιά μου και τα μάτια μου ανοιχτά...γιατί θα είχα την ευκαιρία να μαθαίνω καθημερινά απίστευτα καλές πληροφορίες για το χόμπι που αγαπώ απο έμπειρους - άξιους χομπίστες
    ...κάνε μια αναδρομή στα μέλη που σου λένε κάποια πράγματα και δες τα ποστ και τα ενυδρεία που είχανε(μεσα σε αυτούς και τα δικά μου)πριν 2,5 χρόνια και που έχουν φτάσει

μην το βλέπεις στραβά...καλοπροαίρετα είναι όλα τα σχόλια
    πχ.το ψάρι που μας έδειξες εσένα σου άρεσε και εμένα μου φαίνεται "ψόφιο"...
    και δεν καταλάβαινες και γιατί το έβλεπα έτσι !!!

Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2009
    Περιοχή
    Κερατσινι

Προεπιλογή

geosid εγω θελω να πιστευω οτι κανεις πλακα.
    Ενα μηνα και δεν εχεις διαβασει ουτε το Α βρε θηριο.
    Διαβασε τουλαχιστον τα βασικα και μετα ρωτα οτι θες.

Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2009
    Περιοχή
    Pireas

Προεπιλογή

αν μου επιτρεπετε παιδια να απαντησω και εγω μιας και θεωρω πως οι γνωσεις μου γυρω απο την δισκοπαθεια ειναι τελειως σε αρχικο σταδιο.
    φιλε και εγω ειχα με φυτα καθως το ενυδρειο δειχνει τρομερο,ειχα και αλλα ψαρακια μεσα γιατι δεν μπορουσα να διανοηθω πως θα ειχα ενα 250λτ μονο με δισκους,αποτελεσμα ηταν να χασω περιπου 10 δισκους,να μου μεινουν τα φυτα,τα γατοψαρα κτλπ.τοτε πηρα την μεγαλη αποφαση καθως δεν ειχα σκοπο να παρατησω το θεμα δισκους και αποφασησα να κανω οτι λενε τα παιδια καθως και τον Μανθο.
    πεταξα τα παντα απο το ενυδρειο,του εκανα μια απολυμανση,πηρα καινουργια αμμο και εβαλα μονο 2 ριζες και τιποτε αλλο,ουτε φυτα ουτε τιποτα.εβαλα νερο α/ο ΜΟΝΟ χωρις να λυπαμαι το βρωμικο νερο καθως δεν ειχα και δεν ηθελα να εχω αλλη επιλογη,πηρα μπολι απο τον Μανθο επειδη δεν μπορουσα να περιμενω να στρωσω ενυδρειο απο την αρχη,αγορασα το περιφημο ζευγαρι και τα εχω 4 μερες,σημερα γενισανε πριν καλα καλα προσαρμοστουν στο ενυδρειο.
    με λιγα λογια απο αυτα που εδω διαβασα και που απο πολλους ακουσα

1.ενυδρειο ΜΟΝΟ με δισκους
    2.νερο με Α/Ο
    3.αλλαγες νερου τουλαχιστον 2 φορες την βδομαδα
    4.οχι χερακια μεσα στο ενυδρειο
    5.δεν βαζεις οτι σαρεσει μεσα αλλα οτι ΠΡΕΠΕΙ
    6 και τελος ΥΠΟΜΟΝΗ

απο ολα οσα διαβασα εδω για μενα πλεον αυτες ειναι οι 6 εντολες για να διατηρησω επιτελους τους δισκους οπως τους αξιζει.

Το avatar του χρήστη Diskus Fan
    Ο χρήστης Diskus Fan δεν είναι συνδεδεμένος Discoτρελλαμένος μαθητής Νηπιαγωγείου.
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ-Χα'ι'δάρι.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο JONNY Εμφάνιση μηνύματος

WELCOME to the club!!!!

Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Περιοχή
    -------------

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο akoylini Εμφάνιση μηνύματος

1.ενυδρειο ΜΟΝΟ με δισκους
    2.νερο με Α/Ο
    3.αλλαγες νερου τουλαχιστον 2 φορες την βδομαδα
    4.οχι χερακια μεσα στο ενυδρειο
    5.δεν βαζεις οτι σαρεσει μεσα αλλα οτι ΠΡΕΠΕΙ
    6 και τελος ΥΠΟΜΟΝΗ

απο ολα οσα διαβασα εδω για μενα πλεον αυτες ειναι οι 6 εντολες για να διατηρησω επιτελους τους δισκους οπως τους αξιζει.
    είσαι απο αυτούς που δέχεται και θέλει να εξελιχθεί σαν δισκάς και όχι απο τους άλλους...
    τα πρώτα σωστά βήματα τα έκανες...καλή συνέχεια

Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2010
    Περιοχή
    ........

Προεπιλογή

το θεμα ειναι να μην τα λετε σε μενα :P δεν ειναι δικο μου το ενυδρειο της φωτογραφιας
    Οι λυσεις ειναι 2-3

Α) φευγει ο δισκος και συνεχιζει το ενυδρειο οπως ειναι
    Β) ολα τα κοπαδοψαρα και μερικα απο τα φυτα μεταφεροντε σε αλλο ενυδρειο 120 - 180 λιτρα , καθαριζεται το 240αρι ,αγορα οσμωσης και ξεκινημα απο την αρχη
    Γ) Μενουν ολα οπως ειναι

Μιας και το ενυδρειο δεν ειναι δικο μου δεν μπορω να αναγκασω καποιον για το τι θα κανει στο δικο του ενυδρειο , εγω θα ενημερωσω το φιλο για το κραξιμο που εφαγα και απο εκει και περα ειναι καθαρα δικο του θεμα

Το ποιο ευκολο ειναι να φυγει ο δισκος μιας και σαν φυτεμενο ειναι πολλη ωραιο ενυδρειο και με γρηγορη αναπτυξη και ειναι κριμα να χαλασει το setup , εν αναμονη των εξελιξεων

Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2009
    Περιοχή
    Κερατσινι

Προεπιλογή

Το α και το β ειναι λυσεις.
    Το γ απλα δεν υπαρχει.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. το φυτεμενο μου
    By crazydiver in forum Το άλλο ενυδρείο
    Απαντήσεις: 4