Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 εως 10 από 10

Θέμα: Παρουσιασι το DIY ενιδρειου 250 λ .φιτεμενου με δισκουσ

Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2009
    Περιοχή
    Κυψελη

Προεπιλογή Παρουσιασι το DIY ενιδρειου 250 λ .φιτεμενου με δισκουσ

Ενιδρειω λιτυργι απο 28.10 2009. Διαστασισ 45χ48χ100 καταρα νερο.Φιλτρο Sump 84 λ.Πολεσ λεπτομεριεσ μετα.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails DSC09125.JPG   DSC09127.JPG   DSC09133.JPG   DSC09130.JPG   DSC09128.JPG  

DSC09129.JPG   DSC09134.JPG   DSC09135.JPG   DSC09136.JPG  

Ημερομηνία εγγραφής
    Aug 2007
    Περιοχή
    Καπανδρίτι Αττικής

Προεπιλογή

Το ενυδρειο ειναι πράγματι πολύ όμορφο

Αλλα αυτα τα κακόμοιρα τα δισκακια που ειναι ζήτημα να ειναι 2-3 μηνων και θέλουν φαγητό συνέχεια για να μεγαλώσουν σωστά δεν τα λυπάσαι ; και τα έβαλες εκει μέσα !!
    Γιατι μην μου πεις οτι με τοσα φυτα τα ταΐζεις οπως πρέπει του σκασμου δηλαδή 5-6 φορες την ημερα.
    Γιατι αλιως τα φυτα σου δεν θα ηταν τοσο ομορφα γιατι ειναι πράγματι ωραίο landscape
    ένα φόρουμ αξίζει όσο τα μέλη του

Αμμά ξέρε πως ίλαντρον όντας κοπή καβάτζιν
    τριγύρου του πετάσσουνται τρακόσια παραπούλια.
    Το 'νιν αντάν να τρώ' την γην τρώει την γην θαρκέται,
    μα πάντα τζιείνον τρώεται τζιαι τζιείνον καταλυέται.
    (απο την 9η Ιουλιου του Βασιλη Μηχαηλιδη)

Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2007
    Περιοχή
    LAGO Santa Barbara

Προεπιλογή

Τους δίσκους που τους πείρες ?

Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2009
    Περιοχή
    Αγία Παρασκευή

Προεπιλογή

Μπράβο, το ενυδρείο σου είναι Σούπερ!!!!

Θα συμφωνήσω 100% με τον Γιάννη. Κακή επιλογή μεγέθους Δίσκων. Τα δισκάκια αυτά θέλουν αρκετή τροφή και αλλαγές νερού για να μεγαλώσουν σωστά για να τα χαρείς αργότερα. Σε ένα φυτεμένο είναι καλό να ξεκινάμε με δίσκους 8-9cm και πάνω.

Μπράβο όμως για το πολύ όμορφο ενυδρείο.

Φιλικά Μιχάλης

Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Περιοχή
    -------------

Προεπιλογή

το ενυδρείο είναι DIY....μια ερώτηση

με αντιμουχλική το έφτιαξες ???

φίλε μου μ'αρεσει πολύ το σκηνικό σου...αλλά σε ότι σου είπαν τα παιδιά για τα μικρά δισκάκια θα συμφωνήσω και εγώ

Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2010
    Περιοχή
    ........

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Discus.gr Εμφάνιση μηνύματος
    Μπράβο, το ενυδρείο σου είναι Σούπερ!!!!

Θα συμφωνήσω 100% με τον Γιάννη. Κακή επιλογή μεγέθους Δίσκων. Τα δισκάκια αυτά θέλουν αρκετή τροφή και αλλαγές νερού για να μεγαλώσουν σωστά για να τα χαρείς αργότερα. Σε ένα φυτεμένο είναι καλό να ξεκινάμε με δίσκους 8-9cm και πάνω.

Μπράβο όμως για το πολύ όμορφο ενυδρείο.

Φιλικά Μιχάλης
    Σε ενα που δεν ειναι φυτεμενο ποιο πρεπει να ειναι το μεγεθος ?

Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2009
    Περιοχή
    Κερατσινι

Προεπιλογή

Πανεμορφο το ενυδρειο σου

Τα φυτα κλεβουν την παρασταση, παρα οι δισκοι!
    Θα το προτιμουσα ετσι οπως ειναι με 20 καρδιναλιους μεσα, χωρις τα δισκακια!!!

Το avatar του χρήστη Diskus Fan
    Ο χρήστης Diskus Fan δεν είναι συνδεδεμένος Discoτρελλαμένος μαθητής Νηπιαγωγείου.
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ-Χα'ι'δάρι.

Προεπιλογή

Περαν των οσων ειπωθηκαν για τα δισκακια και με βρισκουν συμφωνο ..... περιμενω και τις υπολοιπες πληροφορειες για να τοποθετηθω.-

Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2009
    Περιοχή
    Κυψελη

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Yiannis59 Εμφάνιση μηνύματος
    Το ενυδρειο ειναι πράγματι πολύ όμορφο

Αλλα αυτα τα κακόμοιρα τα δισκακια που ειναι ζήτημα να ειναι 2-3 μηνων και θέλουν φαγητό συνέχεια για να μεγαλώσουν σωστά δεν τα λυπάσαι ; και τα έβαλες εκει μέσα !!
    Γιατι μην μου πεις οτι με τοσα φυτα τα ταΐζεις οπως πρέπει του σκασμου δηλαδή 5-6 φορες την ημερα.
    Γιατι αλιως τα φυτα σου δεν θα ηταν τοσο ομορφα γιατι ειναι πράγματι ωραίο landscape
    Τα κακομοιρα χαρισε για τον Robert -(ινε 14 χρονον ιοσ μου)ο Μαντο απο το STARFISH,μολισ εματε ποσ βτιαχνο ενιδρειο για το ιο μου.Τα εχουμε περιπου 40 μερεσ(ιτανε τα πιο μικρα απο τα δισκακια του Μαντυ).μεχρι τορα μεγαλοσανε να μι πο παραπανο απο διπλασια.Τρονε οπσ τα λεσ 5-6 φορες την ημερα.κιε μοσχοκαρδιακιε(DIY) κιε ολι σιρα Τropical -για δισκουσ.Πολεσ φορεσ μαλονο τον Robert επιδι τουσ ταιζι ιπερβολικα πολι.Ιατι να τισ λιπαμε εκει μεσα που εχυν τελιεσ συντικιεσ .Τερ.28,PH-6,5 GH-6 KH-4 NO2-0 NO3-5 toso kratao gia ta fita panda 5 -10.PO4-Ixni NH4-0 F-πιο λιγο απο 0,1μγ/λ .Το ενιδριειο ινε πολι καλα στρομενο βιολογικα,φιλτρο sump -84λ με φουλ ιλικα-εχο βαλι 3λ στρομενου απο αλο ενιδρειο,ιπαρχουν πολεσ γαριδεσ που μαζεβυν οτι πεσι παραπανο τροφι.Ενιδρειο ετρεχε πανο απο ενα μινα μονο με γαριδεσ γατοπσαρα κιε σιαε με αβχιμενο ph-για τα στροσι πιο γριγορα, χερισ ιατι.τα φιτα ινε οτι πιο καλο βιολογικο φιλτρο ιπαρχει,εκτοσ απο αβτο δινουν μεγαλι επιφανια .αναπτιχισ ακομα για τα καλα βακτυρυδια.Καφε εβδομαδα αλαζο1/4 νερο,προτα ετιμαζμενο καλα .Κιε κατι ακομα, χρονια ασχολιτικα με φιτεμενα ενιδρεια-κιε κατι χερο για να τα κραταο σοστα,χορισ αλγι,κιε πολι καταρα.Νομιζο Σου απανδισα για ολα,που εγραπσεσ .Το LANDSCAPE δεν ινε τελιομενο .Πανδα βτιαχνο 40 -60% του τελικου σχιεδιου,αφινο για 2 μινεσ περιπου κιε βλεπο που βρισκομε,τι αλο τελι.Το ετιμαζο για καπιο διαγονιζμο,ακομα δεν ιδεσ τιποτα,πιστεπσε μου .Εδο κιε μνια εβδομαδα αρχιζα να ασχολιτο πολι με αβτο ενιδρειο-κιε τα αφιεροσο παρα πολι χρονο για τα γινι κατι το χσεχοριστο.Αλι μνια φορα μεγαλο εβχαριστο για τον ΜΑΝΤΟ

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο yiapas Εμφάνιση μηνύματος
    το ενυδρείο είναι DIY....μια ερώτηση

με αντιμουχλική το έφτιαξες ???

φίλε μου μ'αρεσει πολύ το σκηνικό σου...αλλά σε ότι σου είπαν τα παιδιά για τα μικρά δισκάκια θα συμφωνήσω και εγώ
    Νε ειναι DIY το εβτιακσα πριν 5 χρονια,που πιρα μεροσ στο διαγονιζμο το ΑΜΑΝΟ -Ιχα121 τεσι.Μετα το ιχα παρατιμενο,τορα εβτιαχσα το μεγαλο φιλτρο κιε το εστισα για τον Robert ,επιδι βλεπι τα ενιδρεια μου απο στιγμι που γιενιτικιεκιε κολισε το hobby απο μενα βεβε τορα τον βοιταο αλα σε λιγο τα γινι καλιτεροσ απο μενα επιδι ινε παρα πολι καλοσ ματιτισ στο βιολογια κιε himija, τα εχι πι μεγαλο βασι τισ γνοσισ για τα ενιδρεια.Αβγθστο μου γιενισαν τα δυσκακια κιε για ενα μινα αναλεβε το ταιζμα Ροβερτ επιδι εγο δυλεπσα τοτε οποσ λεμε μερα νιχτα.Τα λατρεπσε ,αγαπισε κιε μου ζιτισε τα εχι τα δικατου.Ιτελε οσο πιο μικρα για να τα μεγαλοσι μονοσ-ινε παρα πολι ιπεφτινο πεδι ,ποτε δεν κσεχναι ολα τα ζοα,μεχρι ταιζι τα διαφορα παρατιμενα ζοακια στιν γιτονια.Σασ το γραφο ,για τα καταλαβετε για τισ επιλογιεσ οπυ που ερχονδε-του αρεσυν παρα πολι τα φιτα οποσ κιε σε μενα.Προσοπικα δεν βλεπο κανενα προβλιμα συνδιαζμου δυσκον με τα φιτα.ιδι Σασ εχο διχι το μεγαλο μου ενιδρειο που ιταν φουλ φιτεμενο με μεγαλο αριτμο δισκον,που τυσ ταιζο παρα πολι.τα δικαμου μικρα δισκακια εχυν πιο μεγαλο ριτμο αναπτιχισ κιε ιδι αρχιζουν τα χεπερνανε με μεγιετοσ τα αλα .Κσεχασα τα πο το φιλτρο εχι κικλοφοριτ 1300λ/ορα.Υιαπα μαλον λατοσ καταλαβεσ ενα ποστ μου για το σιλικονι αντιμοχλικο.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails DSC09166.JPG   DSC09168.JPG   DSC09174.JPG   DSC07895.JPG   DSC07893.JPG  

Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Περιοχή
    -------------

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gruiby125 Εμφάνιση μηνύματος
    .Υιαπα μαλον λατοσ καταλαβεσ ενα ποστ μου για το σιλικονι αντιμοχλικο.
    όχι καλά κατάλαβα απλά πλάκα σου κάνω

Παρόμοια Θέματα

1. ΝΕΡΑ .... για ΔΙΣΚΟΥΣ
    By MakChem in forum Γενικά θέματα νερού
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 19-01-2012, 16:57
  2. προβλημα σε 2 δισκους
    By seven77 in forum Προβλήματα ανορεξίας, αδυνατίσματος, περιττωμάτων
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 30-09-2010, 15:22
  3. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 18-07-2010, 08:08