Σελίδα 12 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 2101112
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 221 εως 233 από 233

Θέμα: Η Μάχη

Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2010
    Περιοχή
    peristeri

Προεπιλογή

Συμφωνω και σιγουρα υπαρχει ενα ποσοστο ταλαιπωρημενων ψαριων...
    Αλλα οχι και 90%και μονο αυτα που ειναι απο Μαλαισια....!!!
    Αυτο ξεπερναει τα ορια της λογικης!

Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2007
    Περιοχή
    LAGO Santa Barbara

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mios Εμφάνιση μηνύματος
    Ναι ...προσοχή στο ΑΣΙΑΤΙΚΟ "σύνδρομο των Χριστουγέννων" !!!!
    Αν ο Αγιος Βασίλης σας κάνει δώρο δίσκο πυροβολήστε τον
    καλως τον εγώ προσωπικά δεν μιλάω για Ασιατικά μόνο και στο κάτω κάτω τα ψάρια που έρχονται τα Χριστουγεννα δεν είναι και τα καλύτερα όπως γνωρίζεις μιας και ξεστοκαρουν τα πάντα .

Πάρε κανά τηλέφωνο ρε ρεμάλι

Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2007
    Περιοχή
    LAGO Santa Barbara

Προεπιλογή

Virus UPDATE

The latest news a lab at the University of California has isolated and identified the Discus virus as a form of Herpes virus. It is very difficult to isolate and requires advanced equipment there is no cure or any way of detecting animals that have previously been infected.
    In addition recent Discus samples supplied to the University of Florida have concluded that a virus was present in the samples and the lab continues there work to try and identify the virus.
    In Germany wild altums that had been exposed to domestic angels and suddenly got sick were analysed and found to have had the herpes virus.

This virus first appeared in December 2009 in some of the stores in the Toronto Area as well as across North America and Europe. Two forums "Simply Discus" and "BIDKA" reported numerous hobbyists that had contacted a new disease problem after purchasing and introducing a new fish to their tanks. The new fish would look fine however the existing fish would clamp up their fins and secrete a heavy slime gasping for air at the surface of the tank.

Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2009
    Περιοχή
    Κερατσινι

Προεπιλογή

Ιος του ερπη? Πηγη?

Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2007
    Περιοχή
    LAGO Santa Barbara

Προεπιλογή

διαβσε το ολο ειναι την ιδια χρονικη περιοδο που την παθαμε και εμεις .....

Απο τις σημειωσες μου απο καποια αρχεια που εχω

Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2010
    Περιοχή
    Rio attikale

Προεπιλογή

there is no cure or any way of detecting animals that have previously been infected.
    a virus was present in the samples and the lab continues there work to try and identify the virus.
    In Germany wild altums that had been exposed to domestic angels and suddenly got sick were analysed and found to have had the herpes virus.
    First appeared in December 2009 in some of the stores in the Toronto Area as well as across North America and Europe.
    συμπτωμα->heavy slime gasping for air at the surface of the tank./clamp up their fins

ΑΡΑ:τελικα...πως το αποφυγατε-μπορειτε να το αποφυγετε .?

Tάσος

Το avatar του χρήστη Diskus Fan
    Ο χρήστης Diskus Fan δεν είναι συνδεδεμένος Discoτρελλαμένος μαθητής Νηπιαγωγείου.
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ-Χα'ι'δάρι.

Προεπιλογή

"Μεταφραστή" της κακιάς ώρας.... ξέχασες την μετάφραση.-

Ημερομηνία εγγραφής
    Aug 2012
    Περιοχή
    Νεα Φιλαδελφεια

Προεπιλογή

Ανασυρω αυτο το θεμα απο τα βαθη του χρονου διοτι..... αυτο το πραγμα εκανε την εμφανιση του μετα απο καποια προσφατη εισαγωγη.Δεν πηρα ψαρι απο εκει αλλα φιλοξενησα ψαρι φιλου που πηρε απο κει και εβαλε στο ενυδρειο του.Το αποτελεσμα ηταν ακριβως αυτο που διαβασα οτι συνεβη σε ολους σας πριν 6 χρονια.Το ψαρι ξενιστης μια χαρα,τα υπολοιπα ομως χαλια.Προσφερθηκα να τον βοηθησω φιλοξενωντας 7 ψαρακια του σε μια καραντινα μου στο rack που εχω στο fish room μου.Το αποτελεσμα ηταν να μολυνθουν αμεσως και τα 9 ενυδρεια μου.Εχασα μια γεννα 80 δισκων ενος μηνα μεσα σε δυο μερες,τα θερισε.Τα μεγαλυτερα ψαρια το παλευουν....Δικιο δεν προκειται να βρω αλλα ειμαι σιγουρος οτι θα την πατησουν κι αλλοι.Αν καποιος εχει παρατηρησει παρομοια συμπτωματα στα ενυδρεια του η σε ενυδρειο φιλου του ας ποσταρει εδω.

Ο χρήστης Diskus Fan δεν είναι συνδεδεμένος Discoτρελλαμένος μαθητής Νηπιαγωγείου.
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ-Χα'ι'δάρι.

Προεπιλογή

Δημήτρη... ούτε με την 2η θεραπεία, βγήκε άκρη;
    Είπαμε... στον χώρο αναπαραγωγής ΔΕΝ μπαίνει ούτε μύγα... ΑΝ ΔΕΝ περάσει απολύμανση.
    Εύχομαι να ξεμπλέξεις... σύντομα.-

Ημερομηνία εγγραφής
    Aug 2012
    Περιοχή
    Νεα Φιλαδελφεια

Προεπιλογή

Νικο τα εχω τωρα σε neomycin sulfate και δειχνει οτι τα πιανει.Ειναι ηδη στην τεταρτη μερα θεραπειας.
    Την πατησε και φιλος που δεν εχει καμια σχεση με την δικη μου ραφιερα,τουμπαρε ολο το ενυδρειο του χωρις να αγορασει δισκο.Απλα πηρε αλλο ψαρι απο μαγαζι που εχει φερει δισκους απο αυτη την εισαγωγη και το εβαλε σε καραντινα στο ιδιο δωματιο με το δισκαδικο του.Χρησιμοποιησε το ιδιο λαστιχο για την αλλαγη και τουμπα οι δισκοι.

Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ-Χα'ι'δάρι.

Προεπιλογή

ΚΑΛΗ τύχη... Δημήτρη.
    Όσο για τον φίλο... είδες πόσο απλό γίνεται, όταν παραβιάζονται οι κανόνες;

Ημερομηνία εγγραφής
    Aug 2012
    Περιοχή
    Νεα Φιλαδελφεια

Προεπιλογή

Εσυ αυτο καταλαβες?Οι δισκοι που προυπηρχαν στο μαγαζι πριν της εισαγωγη τουμπαραν ολοι και ο ανθρωπος παλευει να τους γλυτωσει.Αν υπαρχει αλλο κρουσμα θα ηθελα να συζητησουμε τα συμπτωματα.

Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2009
    Περιοχή
    Χαλκίδα

Προεπιλογή

μπήκα στο φόρουμ μετά από πολύ καιρό και έπεσα φάτσα κάρτα σε αυτό !
    περιττό να πω πως ανατρίχιασα ..
    δεν θέλω καν να θυμάμαι εκείνην την περίοδο.

Πάντως τότε σε εμένα είχε δουλέψει το αλάτι με Zinadol .....
    Ιωσάς

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.
    Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Σελίδα 12 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 2101112

Κανόνες καταχώρησης μηνυμάτων

• Δε μπορείτε να δημιουργήσετε νέα θέματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • BB code is Σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι Σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι Σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is Σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι Εκτός λειτουργίας