Σελίδα 1 από 12 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 εως 20 από 233

Θέμα: Η Μάχη

Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2007
    Περιοχή
    LAGO Santa Barbara

Προεπιλογή Η Μάχη

Όπως ξέρετε κάποιοι έχουμε σοβαρό πρόβλημα με τους δίσκους μας και εγώ μαζί . Το θέμα το κάνω για να πω τις απόψεις μου και πως το αντιμετωπίζω εγώ στα δικά μου ενυδρεία και ψάρια και δεν είναι κανόνας για κανέναν και δεν ξέρω αν θα έχει την ίδια αποτελεσματικότητα σε άλλους . Αν και δεν είμαι σίγουρος ακόμα για την τελική κατάσταση .

Κυριακή πρωί παρατηρώ στα ψάρια τα εκτροφής περίεργη συμπεριφορά και μαζεμένα πτερύγια . Στο ενυδρείο αυτό γίνονται αλλαγές καθημερινές 40-50 % με προετημασένο νερό . Κάνω αλλαγή μεγάλη 70 % αλλά και κάνω το λάθος με το ίδιο λάστιχο να κάνω και στους άγριους .

Δευτέρα τα ψάρια τα εκτροφής στην ίδια κατάσταση τα άγρια μια χαρά .

Τρίτη πρωί τα εκτροφής μαζεμένα όλα σε μια γωνία σαν τσαμπί μαυρισμένα με κολλημένα πτερύγια γρήγορες αναπνοές . Οι άγριοι 3 σε άθλια κατάσταση να με την ουρά προς τα κάτω θολά μάτια βλένα στο σώμα τους σε κομμάτια .
    Οι άλλοι 5 μόνο με βλένα αυξημένη σε όλο τους το σώμα . Τα κορυντόρας και τα φεστιβουμ μια χαρά .

Αρχίζει ο πανικός διάγνωση πια διαγνωση κατάσταση έκτακτης ανάγκης ή βακτηριο ή ιός .

Βήματα που έγιναν και γίνονται :
    Εκτροφής αλλαγή 80% κανονική δόση 1 ταμπλετα στα 50 λίτρα bactopur direct Τρίτη απόγευμα

Αγρίοι Αλλαγή νερού 50% είναι και μεγάλο το ριμάδι πιάσιμο με απόχη τους 3 που είναι χάλια σε ενυδρείο καραντίνα με bactopur direct υπερδοσολογία 1 ταμπλετα στα 30 λίτρα . Esha 2000 στο κεντρικό ενυδρείο για τους 5 άλλους

Τετάρτη πρωί οι εκτροφής στην ίδια κατάσταση . Αλλαγή νερού μεγάλη 80% και bactopur direct υπερδοσολογία 1 ταμπλετα στα 30 λίτρα.

Οι Αγριοι με το bactopur οι 2 τους έφυγαν τα θολά μάτια στον άλλον το ένα καθαρισε και το ένα μάτι και το άλλο έγίνε τούμπανο ( βγάλτε άκρη τώρα )

Σταδιακές αλλαγές να μειώσω την υπερδοσολογία και επιστροφή στο κεντρικό ενυδρείο των 2 ψαριών με το esha 2000 . O άλλος ξανά με υπερδοσολογία μόνος του μέχρι το απόγευμα .

Το απόγευμα 100% αλλαγή στους εκτροφής και τους αφήνω να δω αν είναι αποτελεσματικό το bactopur για Σήμερα το πρωί . Οι Αγριοι που επέστρεψαν στο κεντρικό σε καλή κατάσταση απλά ο ένας έκανε 1-2 φορές ένα παράξενο σύμπτωμα εκεί που κολυμπούσε σαν να έχανε τις αισθήσεις του και βυθιζόνταν στο νερο έμενε εκεί 10 δευτερόλεπτα και μετά φουλ χρώμα και όλα καλά . Επιστροφή του τρίτου στο κεντρικό ενυδρείο . Το μάτι το ένα τουμπανο αλλά κατά τα άλλα τσαμπουκάς και με όρεξη .

Σήμερα το πρωί οι εκτροφής σε καλύτερη κατάσταση κολυμπάνε στο ενυδρείο με μαζεμένα πτερύγια ( λογικο από το στρες που έχουν φάει ) 2 συνεχίζουν τα ίδια συμπτώματα . Οι άγριοι σε καλή κατάσταση όλοι ( αυτός με το μάτι τουμπανο παραμένει ) .

Επόμενες κινήσεις μια και φεύγω για Χριστούγεννα το απόγευμα .
    Οι άγριοι παραμένουν όπως είναι φυσικά χωρίς τροφή για 4 μέρες δεν παθαίνουν τίποτα . Πριν φύγω αλλαγή 90% στους εκτροφής και δόση bactopur direct για 3 μέρες στην κανονική δόση χωρίς φαγητό και αυτοί
    Θα κάνω τον Σταυρό μου και θα φύγω

Αυτά από μένα και καλές γιορτές

Ρε μην αρχίσετε γιατί έκανες αυτό γιατί δεν έκανες το άλλο κτλ κτλ
    Ετσι μου ήρθε να το πάω εκείνη την στιγμή έτσι το πήγα μην ξεχνάτε τον περιορισμό του χρόνου και την σοβαρότητα της κατάστασης

Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Περιοχή
    Banana Republic

Προεπιλογή

περαστικα και μακαρι να πανε ολα καλα,που το πιστευω.εγω καταληγω στο συμπερασμα οτι ειναι μεγαλο ρισκο διαφορετικα ενυδρεια και ψαρια στο ιδιο σπιτι...

Ημερομηνία εγγραφής
    Aug 2007
    Περιοχή
    Καπανδρίτι Αττικής

Προεπιλογή

Μαγκες αρπάξαμε

http://www.clcdiscus.com/Discus-Black-Disease.html

ειναι ιος,
    τα παιδια απο την Θεσσαλονικη που την επαθαν πριν καιρο μου ειπαν,

Αλατι, και Zinadol, απο φαρμακειο, για προστασια απο δευτερογενεις λοιμοξεις, ο ιος το site λεει 10 μερες για να κανει τον κυκλο του τα παιδια μου ειπαν 15,
    Παιζει και τετρακυκληνη Vibramicin,
    Υπομονη και οτι σωσουμε
    ένα φόρουμ αξίζει όσο τα μέλη του

Αμμά ξέρε πως ίλαντρον όντας κοπή καβάτζιν
    τριγύρου του πετάσσουνται τρακόσια παραπούλια.
    Το 'νιν αντάν να τρώ' την γην τρώει την γην θαρκέται,
    μα πάντα τζιείνον τρώεται τζιαι τζιείνον καταλυέται.
    (απο την 9η Ιουλιου του Βασιλη Μηχαηλιδη)

Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2007
    Περιοχή
    LAGO Santa Barbara

Προεπιλογή

Εγώ θα την παλέψω bactopur direct μέχρι την Κυριακή τα άλλα τα φάρμακα δεν τα γνωρίζω όταν επιστρέψω την Κυριακή το βλέπω πάλι και θα κάνω ερωτήσεις για δοσολογία κτλ κτλ φυσικά τους άγριους μόνο με esha 2000 για καμιά εβδομάδα

Ημερομηνία εγγραφής
    Aug 2007
    Περιοχή
    Καπανδρίτι Αττικής

Προεπιλογή

Και ξεχασα οσα τρωνε τα ταιζω καρδια με μετρονιδιαζολι και drozit και focus της seachem για να δενει το φαρμακο με την καρδια

Ημερομηνία εγγραφής
    May 2008
    Περιοχή
    Αιγάλεω-Ν.Αρτάκη

Προεπιλογή

δλδ., τα πάντα όλα...
    Έχετε δοκιμάσει όλες τις πιθανές μεθόδους/αγωγές για ενδο/εξω παράσιτα/ιούς κλπ...

Το σημαντικό είναι να κάνει τον κύκλο του (ό,τι κι αν είναι) και να μην μεταφερθεί... σε άλλα ενυδρεία.

Εύχομαι περαστικα και καλή δύναμη.

Ημερομηνία εγγραφής
    Aug 2007
    Περιοχή
    Καπανδρίτι Αττικής

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Jeepas Εμφάνιση μηνύματος
    δλδ., τα πάντα όλα...
    Έχετε δοκιμάσει όλες τις πιθανές μεθόδους/αγωγές για ενδο/εξω παράσιτα/ιούς κλπ...

Το σημαντικό είναι να κάνει τον κύκλο του (ό,τι κι αν είναι) και να μην μεταφερθεί... σε άλλα ενυδρεία.

Εύχομαι περαστικα και καλή δύναμη.
    Δυστυχώς μεταφέρετε και με τον αέρα
    ολα τα ενυδρεια τα εχω ισογειο και την πατησα και στο σαλονι στον πρωτο

Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2008
    Περιοχή
    Κόρινθος (Βραχάτι)-Αθήνα (Εκάλη)

Προεπιλογή

The disease spread within days, possibly an airborne infection and contagious.

http://www.clcdiscus.com/Discus-Black-Disease.html

μεταφέρεται απο τον αέρα..... το διάβαζα χθες και είχα μείνει....... φαντάζομαι απο τους υδρατμους κολλάει και στο δέρμα στα χέρια και αν βουτίξουμε χεράκι σε άλλο ενυδρείο το μολύναμε σε δευτερολεπτα.........

Δάσκαλε πάρε μάτι αύτό.......... ολα τα λεφτά: all the money

Once recovered, they will have antibody and immunity to this virus
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Hary : 24-12-2009 στις 10:41 Αιτία: Automerged Doublepost

Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη

Προεπιλογή

Ρίξτε και εδώ μια ματιά...

Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2009
    Περιοχή
    Χαλκίδα

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Hary Εμφάνιση μηνύματος

Once recovered, they will have antibody and immunity to this virus
    Αυτό είναι το θέμα ..... :thumbup

απο το άρθρο του Bob .....

My treatment involves the careful use of Potassium Permanganate Powder.

Warning this is a powerful chemical and if not used properly can damage or kill your fish as well as blind you if you get it in your eyes. So great care when using it is called for. This product will also stain your skin and anything you may be wearing at the time of it's use. Be careful.
    Ιωσάς

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.
    Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη

Προεπιλογή

Γι'αυτό αρχίστε zinadol, vibramycin και αλατάκι και αφήστε το υπερμαγγανικό κάλιο για τελευταίο όπλο....

Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2009
    Περιοχή
    Χαλκίδα

Προεπιλογή

αλάτι έπεσε από χτες ..... τώρα πέφτει το zinadol και τα δικά μου αποτελέσματα θα τα ξέρετε σε μια εβδομάδα από τώρα .....
    Ιωσάς

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.
    Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Ημερομηνία εγγραφής
    May 2009
    Περιοχή
    Ιλιον

Προεπιλογή

Τα νεα απο μενα ειναι τα εξης:
    Ο cobalt που ηταν καταμαυρος εχει στρωσει καπως και τρωει ...αλλα... εβγαλε κατι σαν λευκα κενα πανω στο σωμα του...
    Τα βρανχια τους φτιαχνουν σιγα σιγα ενω οι αλλοι τρεις που ειχα βαλει για προληπτικη θεραπεια δεν παρουσιαζουν τιποτα ειναι κομπλε
    Τωρα δεν ξερω τι να κανω εχω χασει την μπαλα...απλα λεω να συνεχισω την θεραπεια

Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2007
    Περιοχή
    LAGO Santa Barbara

Προεπιλογή

Να συνεχίσεις την θεραπεία

Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2009
    Περιοχή
    Αγία Παρασκευή

Προεπιλογή

Black Disease

Η ασθένεια Black Disease είναι ο φόβος και ο τρόμος των εκτροφέων. Λένε ότι έχει να κάνει με άγριους.
    Αυτός είναι ένας λόγος που δεν φέρνουν Άγριους δίσκους στις φάρμες τους. Μεταδίδεται εύκολα από τον αέρα.
    Εάν αντιμετωπιστεί γρήγορα δεν είναι πρόβλημα. Σε 7-10 μέρες τα ψάρια θα είναι καλά και πάλι και με αλλαγές νερού θα επανέλθει το χρώμα τους.
    Αυτό που έχει δουλέψει σε μένα είναι το bactopur direct καλός αερισμός θερμοκρασία 29 και αλλαγές νερού για να επανέλθουν τα ψάρια.
    Εμένα μου πήρε περίπου 15-20 μέρες να επανέλθουν τα ψάρια όπως ήταν. Μετά δοκίμασα να αναμείξω μερικά ψάρια από αυτά με καθαρά ψάρια. Δεν είδα ξανά το φαινόμενο.
    Όχι μια ταμπλέτα bactopur direct στα 50 λίτρα αλλά μιάμιση ταμπλέτα στα 50 λίτρα για μια μέρα μετά 80% αλλαγή και επανάληψη.
    Είναι δυνατή δοσολογία αλλά είχα αποτελέσματα. Στρεσάρει πολύ τα ψάρια όμως.
    Μετά από αυτά που μου είμαι ο Jeffrey έχω τρομοκρατηθεί. Άγρια ψάρια ή ψάρια από άλλο εκτροφέα , σε άλλο οικοδομικό τετράγωνο......το ίδιο και η καραντίνα μας.
    Είναι δύσκολο το ξέρω για όλους μας αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα.
    Ακόμα και άμα έχεις ψάρια από έναν εκτροφέα σε δυο διαφορετικές χρονικά παραγγελίες είναι απαραίτητο να κάνεις προληπτικά θεραπεία. Τουλάχιστον εγώ το ακολουθώ πιστά. Είναι μεγάλο ρίσκο.
    Η ασθένεια αυτή δεν φαίνεται με γυμνό μάτι. Μπορεί να βάλουμε δυο ψάρια από δυο διαφορετικές παρτίδες και τότε να κάνει την εμφάνιση της. Θα εμφανιστεί σε 3-5μέρες.

ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ ΣΕ ΚΑΘΕ ΝΕΟ ΨΑΡΙ ΠΡΙΝ ΤΟ ΒΑΛΟΥΜΕ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΑΣ. ΟΤΑΝ ΔΟΥΛΕΥΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΠΑΝΙΟ ΚΑΙ ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ ΡΟΥΧΑ ΠΡΙΝ ΔΟΥΛΕΨΟΥΜΕ ΣΤΟ ΚΑΛΟ ΜΑΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟ.

Η ασθένεια αυτή εμφανίστηκε στα ενυδρεία Γερμανών εκτροφέων νομίζω το 1985- 1986. Οποίος έχει το Discus Health και το Degen Discus μπορεί να διαβάσει περισσότερα. Δεν μπορούσαν να καταλάβουν από τι προήλθε. Άλλοι λένε από άγριους άλλοι από μόλυνση του νερού.

Ελπίζω να βοήθησα λίγο

Φιλικά Μιχάλης.

Ημερομηνία εγγραφής
    Feb 2008
    Περιοχή

Προεπιλογή

Πολλα ειδα και διαβασα....
    Το discus plague εμφανιστηκε στην Σιγκαπουρη σε φαρμες μαζι με την ασθενεια scalare sickness. Εμφανιστηκε ΜΟΝΟ σε εκτροφης δισκους και σκαλαρια. Ολα τα ψαρια εξαφανιστηκαν σε 2 μερες.
    Απο τοτε Μαλαισια και Σιγκαπουρη χρησιμοποιουν δυνατα αντιβιοτικα στην εκτροφη των ψαριων. Ο ιος αυτος εχει περασει σε ολες τις γενιες και τον κουβαλανε μεχρι και σημερα. Αρκει να ΜΗΝ του δωσουμε το ερεθισμα να εμφανισθει!
    Κανονας 1 :Δεν βαζουμε Γερμανικα με Σιγκαπουρεζικα στο ιδιο ενυδρειο. Δεν χρησιμοποιουμε τον ιδιο εξοπλισμο για αλλαγες νερου.Ο συγκεκριμενος ιος μπορει να μεινει ζωντανος μεχρι και 6 μηνες πανω σε αποχη.
    Θεραπεια ΔΕΝ υπαρχει!!!!
    Απλα προσπαθουμε να σταματησουμε τα δευτερογενη συμπτωματα που εμφανιζονται. Καθημερινες αλλαγες 50% και zinadol με αλατι. Τα υπολοιπα που διαβασα μπορει να κανουν δουλεια αλλα προσωρινα.
    Το ιδιο ψαρι δεν θα ξαναεμφανισει συπτωματα αλλα μπορει να εμφανισουν καποια που δεν εχουν περασει τον ιο. Ειναι ιδια περιπτωση με το θαλασσινο ενυδρειο που τα ψαρια χειρουργοι πρεπει να περασουν 2 φορες το ick και μετα να μπουν στο κυριως ενυδρειο.
    Καλη τυχη σε ολους και προσοχη στις βιαστικες επιλογες φαρμακων. Υπαρχει και το συκωτι των ψαριων που το ξεσκιζετε!!!

Ημερομηνία εγγραφής
    Feb 2008
    Περιοχή
    Αργυρούπολη-Aθήνα

Προεπιλογή

Έχω μια απορία,πως εμφανίστηκε σχεδόν ταυτόχρονα η ασθένεια σε διαφορετικούς χομπίστες;
    Πήραν νέα ψάρια από την ίδια πηγή;
    Είχαν δώσει ο ένας στον άλλο ψάρια το τελευταίο διάστημα;
    Παίζει άραγε ο ιός να μεταδόθηκε στα ψάρια απο τον άνθρωπο;

Αγοράζετε Ελληνικά προϊόντα.
    Κάθε ευρώ που δίνετε για ελληνικό προϊόν μένει Ελλάδα και επιστρέφει πάλι σε μας.
    http://i645.photobucket.com/albums/u...p/ATT00002.jpg

Το avatar του χρήστη Diskus Fan
    Ο χρήστης Diskus Fan δεν είναι συνδεδεμένος Discoτρελλαμένος μαθητής Νηπιαγωγείου.
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ-Χα'ι'δάρι.

Προεπιλογή

Ο Γιωργος στην τελευταια φραση ειπε κατι ΠΟΛΥ σημαντικο ...... προσοχη στο συκωτι των ψαριων ...... τα "παιζει" ακομα και με τις βιταμινες.
    Ευχομαι περαστικα σε ολους σας.
    Αυτο το υπερμαγγανικο .... βλεπω εχει μεγαλη λατρεια στο εξωτερικο.-

Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2009
    Περιοχή
    Χανια

Προεπιλογή

Ειναι μια δυσκολη αρρωστια και ευχομαι να την ξεπερασετε ολοι . Ειναι φοβερο πως επιασε ξαφνικα τοσους!! Εχω τις ιδιες αποριες με τον Γιαννη! (Τι εγινε; Εκτος απο χοιρο-γριπο-ιους, πτηνο-ιους, αγελαδο-ιους κ.α. ,τωρα μας ψεκαζουν και δισκο-ιους; )

Θα συμφωνησω με τον Rubin, ειδικα στο οτι δεν πρεπει να βαζουμε μαζι ψαρια απο διαφορετικη χωρα και εκτροφεα! Το ειχα κανει αυτο το λαθος οταν ξεκινησα, (ενθουσιασμος του αρχαριου...) αλλα ευτυχως δεν το πληρωσα και δεν αντιμετωπισα σοβαρα προβληματα, ως και σημερα!
    Aυτοί που νομίζουν οτι τα ξέρουν όλα, εκνευρίζουν εμάς που τα ξέρουμε...

Το avatar του χρήστη Diskus Fan
    Ο χρήστης Diskus Fan δεν είναι συνδεδεμένος Discoτρελλαμένος μαθητής Νηπιαγωγείου.
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ-Χα'ι'δάρι.

Προεπιλογή

Εγω παντως εχω ... δικους μου, του stendker και προσφατα μπηκαν και 2 του ΤΑΝ (αφου περασαν καραντινα) ... δεν εχω δει ακομα καποιο προβλημα.-

Σελίδα 1 από 12 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία

Κανόνες καταχώρησης μηνυμάτων

• Δε μπορείτε να δημιουργήσετε νέα θέματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • BB code is Σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι Σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι Σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is Σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι Εκτός λειτουργίας