Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 εως 9 από 9

Θέμα: παρουσίαση φυτεμένου με δίσκους....

Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2008
    Περιοχή
    αθηνα

Προεπιλογή παρουσίαση φυτεμένου με δίσκους....

καλησπέρα και από μένα.μετά από 1 χρόνο πιστεύω ότι ήρθε και μένα η ώρα να κάνω μια παρουσίαση με τα δισκάκια μου.οι φωτογραφίες είναι από κινητό και δεν έχουν τέλεια ανάλυση αλλά πιστεύω ότι θα πάρετε μια "γεύση" λοιπόν έχουμε και λέμε....

juvel rio 240

θερμοστάτης της juvel

θερμοκρασία 28.5 βαθμοί

υπόστρωμα της dennerle

ψιλό χαλίκι άσπρο dennerle

παροχή co2 με μπουκάλα (70 φυσαλίδες το λεπτό)

ph 6.8

kh 4

gh 4

no2 0

no3 10mlg

αλλαγή νερού 30% κάθε εβδομάδα (το 10% από όσμωση)

λίπασμα flourish κάθε 15 μέρες

flourish iron κάθε 15 μέρες

φίλτρα

φίλτρο εσωτερικό της juvel 1000l/'ωρα

φίλτρο εξωτερικό eheim 2217 με substrat pro

ψάρια

1 golden dragon discus 9cm

1 pigeon blood discus 3 cm

1 blue spotted leopard discus 9cm

1 Laetacara curviceps

1 ancistrus sp3 7cm

5 cardinal tetras

5 red phantom tetras

2 sae

φυτά

Myriophyllum tuberculatum

Hydrocotyle leucocephala

Lilaeopsis brasiliensis

Bacopa caroliniana

Vallisneria americana var. biwaensis

Vallisneria spiralis ''Tiger''

Egeria densa

Echinodorus tenellus

Echinodorus angustifolius

Echinodorus bleheri

Echinodorus subalatus

Ceratophyllum demersum

το ενυδρείο πριν ένα χρόνο

[IMG][/IMG]

και το τώρα.....

[IMG][IMG]http://i111.photobucket.com/albums/n139/osfp7
    /08122009006-1.jpg[/IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

και τα δισκάκια μου.....

[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

και ένα βιντεάκι....http://www.youtube.com/watch?v=PJFPO0sbxeQ

ακούω σχόλια και γνώμες!!!

Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Περιοχή
    -------------

Προεπιλογή

τα δισκία ούτε που φαίνονται ούτε θελουν και να πολυ βγούν έξω ...δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει!!! τα βλέπω και λίγο υποτονικά

3 δίσκοι μόνο ίσως δεν είναι και το καλύτερο τους...
    αν τα έχεις πάρει και ένα χρόνο απο τώρα που είπες και εσύ...η ανάπτυξη τους δεν είναι και η καλύτερη
    (σόρυ μπορεί να μην βλέπω και καλά και απο τις φωτό και απο το βίντεο)

απο φυτα και διοξείδια δεν ξέρω να σου πώ και πολλά

Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2008
    Περιοχή
    Κόρινθος (Βραχάτι)-Αθήνα (Εκάλη)

Προεπιλογή

1 χρονου δισκάκια ειναι αυτά..... σορρυ που στο λέω αλλα παίζεις λίγο κορώνα γράμματα με τα διοξειδια τα λιπάσματα κτλ....... επίσης το χαλίκι για δίσκους δεν...... το χα και γω αυτο το έργο πριν 3μιση χρόνια και απο πολλες απόψεις δεν λειτουργει..... Γιαπα συμφωνω για την ανάπτυξη και για τον αριθμο των δίσκων......... όπως και να το κάνουμε πρεπει να θυσιάσεις λιγο των αριθμο των φυτών σου και να περιοριστεις σε ευκολα φυτά χωρις λιπάσματα και διοξειδια.... και να επικεντρωθεις περισσότερο στους δίσκους....... πολύ όμορφο πάντως σαν aquascape απλά θα προτιμουσα να μην υπήρχαν δίσκοι μέσα......

Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2009
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ

Προεπιλογή

καταρχην σαν aquaspace ειναι ενα απο τα καλητερα που εχω δει.
    Αλλα..............
    Ετσι οπως ειναι το ενυδρειο (Sorry που στο λεω) μαλλον αδιαφορεις για την ευτυχια των δισκων και προτημας την δικια σου (Αυτο που βλεπεις δηλαδη, το ομορφο ενυδρειο !!)
    Καλο ειναι να φροντισεις τις αναγκες των δισκων , αλλιως αν θες να χεις φυτα πολλα και ομορφα,, και 5 με 10 διαφορετικα ειδη ψαριων , βγαλε τους δισκους και βαζεις ανετα αλλα 20 με 30 ψαρακια στα 240 λιτρα.
    εφοσον θες δισκους τα Laetacara curviceps, red phantom tetras, sae, καλο ειναι να φυγουν και να προσθεσεις ακομα 1 το πολυ 2 δισκακια μικρα.
    Μην πλακωνεις το νερο σου με τοσα λιπασματα, γιατι οι δισκοι υποφερουν , αν μηλουσαν θα στο ελεγαν.
    Καλο ειναι λοιπον να σκεφτεις την ευτυχια των δισκων και οχι την δικια σου, γιατι τους εχεις στριμωξει λιγο και με φυτα αλλα και με ψαρια, και να τους δωσεις περισσοτερο χωρο να κολυμπουν αλλα και να ναι μονοι τους.
    Μην με παρεξηγεις αν στα χωσα λιγακι , αλλα sory καπως ετσι εχουν τα πραγματα

Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2009
    Περιοχή
    Κερατσινι

Προεπιλογή

Να σου πω την αληθεια φιλε μου πριν 1 χρονο στην 1 foto πιο πολυ μου αρεσε.
    Θα ειχαν και λιγο χωρο να κινηθουν τα δισκακια.Σου προτεινω να αραιωσεις λιγο τα φυτα, να βγαλεις ολα τα tetras, sae, κλπ. και να βαλεις 2 δισκακια ακομα.

Ημερομηνία εγγραφής
    Aug 2007
    Περιοχή
    Καπανδρίτι Αττικής

Προεπιλογή

Μεσα σου θα λες τι λεν οι ....... (βαλε οποια λεξη θελεις) εσυ εδωσες τον κοπο σου, τα λεφτα σου, τα όνειρα σου, και πραγματι εφτιαξες ενα πολυ ομορφο ενυδρειο (δεν το λεω ειρωνικά το πιστευω) αλλα το εφτιαξες για εσενα και οχι για τους δισκους !!! εκει ειναι το μονο λαθος που σου βρισκω
    ένα φόρουμ αξίζει όσο τα μέλη του

Αμμά ξέρε πως ίλαντρον όντας κοπή καβάτζιν
    τριγύρου του πετάσσουνται τρακόσια παραπούλια.
    Το 'νιν αντάν να τρώ' την γην τρώει την γην θαρκέται,
    μα πάντα τζιείνον τρώεται τζιαι τζιείνον καταλυέται.
    (απο την 9η Ιουλιου του Βασιλη Μηχαηλιδη)

Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2008
    Περιοχή
    Αmazon-Allenquer

Προεπιλογή

Δεν χρειαζεται να πω κατι....τα εχουν πει ολα οι απο πανω μου...
    Το θεμα ειναι αν σου αρεσει αυτο που εχεις...αν το απολαμβανεις και τι απολαμβανεις....
    Τι θελω να πω....εχεις ενα τετοιο ενυδρειο για τους δισκους που εχει μεσα ή για τα φυτα....
    Να ξερεις ειναι δυο διαφορετικα πραγματα και οχι μαζι..
    Ειχα ενυδρειο με φυτα και δισκους..αλλα τελικα αποφaσισα πως οι δισκοι με ελκουν περισσοτερο σε αυτο το Hobby...
    Και ετσι τα φυτα......χαθηκαν...
    Επειδη ειχα φυτα λοιπον και ειχα δοκιμασει τα "παντα".....αν θελεις ρωτα κατι μηπως εχω καποια απαντηση να σου δωσω...

Γενικα ειναι ενα πανεμορφο ενυδρειο....με πολλα χρωματα και αρκετη ενεργεια....
    Καλη συνεχεια!!!

Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2008
    Περιοχή
    αθηνα

Προεπιλογή

λοιπόν ας αρχίσουμε...ευχαριστώ ειλικρινά για τις απαντήσεις και τις συμβουλές σας.το ενυδρείο όπως είπα τρέχει ένα χρόνο,όχι οι δίσκοι.αν παρατηρήσατε ο πρώτος μου δίσκος ήταν ένας red marlboro,τον οποίο έχασα το καλοκαίρι από θερμοκρασία(ω ναι!!!)και τα μόνα που έχω κρατήσει από τότε είναι τα red phantom.πάντα είχα όνειρο να φτιάξω ένα full planted aquarium,το οποίο πιστεύω ότι κατάφερα σιγά σιγά να φτιάξω όπως ονειρευόμουν.την τρέλα με τα δισκάκια την απέκτησα από έναν πολύ καλό φίλο και μέλος του forum,όπου ήταν και ο λόγος που αγόρασα μεγαλύτερο ενυδρείο(πριν είχα ένα 80λιτρο)

.Επείσης μετά από πολύ διαβασμα,συμβουλές και ψάξημο,άρχιζα σιγά σιγά να μαθαίνω για τις ανάγκες αυτών των πραγματικά υπέροχων πλασμάτων.έτσι αποφάσισα να αφιερώσω παραπάνω κόπο, ώρες και αρκετά χρήματα για εξοπλισμό,ώστε να προσφέρω ότι μπορώ από μέρους μου,σε αυτά τα ψάρια.μέχρι τώρα πιστεύω με βάση "αριθμών" και μετρήσεων ότι έχω κρατήσει μια πολύ λεπτή ισοροποία ανάμεσα στα φυτά και τα ψάρια που έχω,ώστε να καλύπτω και τα δύο.

ξέρω πολύ καλά για τα "λάθη" μου,κάνω ότι μπορω για ένα καλύτερο αποτέλεσμα,και πάνω από όλα ένα υγειές ενυδρείο...

δεν είπα ποτέ ότι το όνειρο μου είναι ένα βιοτοπικό δισκοενυδρείο,άλλωστε δεν το θεωρώ και τόσο όμορφο όσο ένα φυτεμένο.γι αυτό και έγειρα προς αυτή την κατεύθυνση...

όσο για τα δισκάκια,τα έχω από τον απρίλη,όπου τα είχα πάρει αρκετά μικρά(4 εκατοστά)και πραγματικά έχουν γίνει διπλάσια!!!

για τέλος,δεν κρατάω μούτρα,ούτε νευριάζω,κάθε άλλο μάλιστα,αφού σέβομαί και εμπιστεύομαι την γνώμη σας,άλλωστε είιναι και ο λόγος που θεώρισα σωστό να μοιραστώ μαζί σας αυτό το αποτέλεσμα που έχω,χωρίς να πω ψέματα ούτε να "φοβηθώ"τις απαντήσεις σας,όπου λίγο πολύ περίμενα...το μόνο που με χαροποιεί είναι ότι σας αρέσει οπτικά τουλάχιστον
    και φυσικά θα συνεχίζω να προσφέρω ότι μπορώ για τα ψαράκια μου!!!!!!!!!

Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2008
    Περιοχή
    Κόρινθος (Βραχάτι)-Αθήνα (Εκάλη)

Προεπιλογή

χαιρομαι που το αντιμετωπιζεις ετσι γιατι και εμεις σε αυτο τον τονο στα γραψαμε..........

δεν ειπαμε ποτε για βιοτοπικο ενυδρειο γιατι έχει συζητηθει πολλες φορες στο παρελθον το οτι εαν ενας χομπιστας παει σε βιοτοπικο με δίσκους ή σε φυτεμενο με δίσκους ειναι καθαρά θεμα γουστου...... αυτο που προτειναμε (ή προτεινα αν θες) ειναι να περιοριστεις σε φυτα χαμηλων απαιτησεων οσο αναφορά λιπασματα, διοξειδιο, και θερμοκρασία ετσι ωστε να δώσεις περισσοτερο βάση στους δίσκους που ειναι και το βασικό σου θεμα..... υπάρχουν πολλά ομορφα φυτεμένα με δισκους σαν καλα παραδειγματα εδω μέσα που αποδεικνυουν οτι ενα δισκοενυδρειο δεν ειναι απαραιτητα ''ξερακιανο''......... και φυσικά εδώ ημαστε για να τα συζητάμε όλα και τα σωστά και τα λάθη..... απλά θεωρω οτι με αυτο το setup ειναι δύσκολο να μην αντιμετωπισεις προβληματα στην υγεια των δίσκων σου έστω και αν κρατας αυτη την ''λεπτη'' όπως λες ισσοροποια μεταξυ φυτων και δίσκων.... και το full planted δυστηχως δεν ειναι το καλυτερο για τους δίσκους όσο και όμορφα και αν δειχνουν...... ακόμα και ο takashi amano που ειναι αυθεντία στο design φυτεμένων ενυδρείων.... οταν χρησιμοποιει δίσκους ακολουθεί μια ποιό λητη γραμμή όσον αφορά φυτά κτλ.....

Σε καμία περίπτωση δεν επιβάλω κάτι μιας και η τελικη απόφαση ειναι δική σου και ούτως η άλλως ο δίσκος ειναι ψάρι που αν τον ενοχλεί κάτι θα στο πει ήτε με την συμπεριφορά του ήτε στην υγεία του ήτε στην αναπτυξη του...... εσυ δεν έχεις τιποτε άλλο να κάνεις απο το να τον παρατηρείς και να καταγράφεις σε ποιες συνθηκες συμπεριφέρεται καλύτερα με ότι αυτο συνεπάγεται.....

Το καλοκαίρι που έχασες δισκο απο την θερμοκρασία, ποσο δλδ ειχε φθασει η θερμοκρασία και τον έχασες??

Επισης σκέψου αν κάποια στιγμη χρειαστεί να κάνεις θεραπία σε δίσκο με ανωδο θερμοκρασίας στα 34-35 για καποιες μέρες.... τι θα γίνει με τα φυτά?? (το ξέρω ακουγεται πολύ κλισέ και όλοι αυτό λενε αλλά και όμως ισχύει και το χω πάθει).....

Παρόμοια Θέματα

1. Αλλαγή φυτεμένου σε βιοτοπικο
    By mnck in forum Υλικά διακόσμησης
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 27-12-2013, 22:13
  2. Η εξέλιξη του φυτεμένου μου!!!
    By ace in forum Το άλλο ενυδρείο
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 03-03-2010, 20:15
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 03-03-2010, 09:08
  4. Παρουσίαση του Ενυδρείου μου