Σελίδα 1 από 7 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 εως 20 από 125

Θέμα: ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ (απο την αρχη ως σημερα)

Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2009
    Περιοχή
    Χανια

Προεπιλογή ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ (απο την αρχη ως σημερα)

Ηρθε η ωρα να παρουσιασω κι εγω το ενυδρειο μου μετα απο πολυ "προσπαθεια" αφου ειμαι αρχαριος με τους υπολογιστες! Οι προσπαθειες μου ξεκινησαν πριν απο 3 χρονια και η αποφαση μου ηταν λιγο αναποδη, ηθελα απο την αρχη ΔΙΣΚΟΥΣ! Τους λογους τους καταλαβαινετε βεβαια αφου την ιδια "αρρωστια" εχουμε! Δυστυχως με το να μην ασχολουμαι με υπολογιστες η ενημερωση μου ηταν ελλιπης αλλα εδω και 1 χρονο περιπου εκανα στροφη(και το ενυδρειο μαζι)! Παρακατω σας παραθετω φωτογραφιες απο τον παλιο καιρο... και σιγα σιγα οι ροπαλιες παρακαλω
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  Το ενυδρειο μου.jpg Εμφανίσεις:  210 Μέγεθος:  24,0 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  Το ενυδρειο μου (1).jpg Εμφανίσεις:  323 Μέγεθος:  23,0 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  Το ενυδρειο μου (2).jpg Εμφανίσεις:  206 Μέγεθος:  25,3 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  Το ενυδρειο μου (3).jpg Εμφανίσεις:  177 Μέγεθος:  16,7 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  Το ενυδρειο μου (4).jpg Εμφανίσεις:  241 Μέγεθος:  26,4 KB

Στην πρωτη φωτο αυτο που βλεπετε δεξια του ενυδρειου ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ... ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ αφου τεινει να γινει must τελικα! (αληθεια εχω ξεχασει βρε παιδια,ποιος το ειχε ξεκινησει αυτο με το καλοριφερ?) Η αληθεια ειναι πως μου αρεσε τοτε, αλλα δεν ειχα δει και ποτε μου βιοτοπικο! Σε μια βολτα προς Πειραια μερια, βρηκα ενα μαγαζακι(ενα μικρο ειναι,μην φανταστειτε) που το εχει ενας τυπος που δεν ξερει και πολλα απ'αυτα(σχεδον τιποτα δηλαδη) και πηρα το βιβλιο καποιου Bleher! Καπως ετσι αρχισα να ξεστραβωνομαι και αφου εμαθα και πληροφοριες στα τεχνικα θεματα, ειπα να τα αλλαξω ολα! Πηρα α/ο και ετσι δεν χρειαζομουν πια buffer και διαφορα αλλα, για την ποιοτητα του νερου, χωρια που γλυτωσα και απο τα φωσφορικα αλλα και απο την BGA που ειχε κατσει παντου!(εκανα και αγωγη με ερυθρομυκινη)
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  Το ενυδρειο μου (5).JPG Εμφανίσεις:  204 Μέγεθος:  16,7 KB
    Το εσωτερικο φιλτρο του Rio 400 πηγε περιπατο(στο λαιμο μου καθοταν) καθως και το eheim 2217, και εφτιαξα ενα μικρο sump στο χωρο που ειχα στο ντουλαπι!
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  Το ενυδρειο μου (6).JPG Εμφανίσεις:  219 Μέγεθος:  26,8 KB
    Οι διαστασεις του ειναι 45x40x35 περιπου 60λ. και 5 διαμερισματα με 18λ. siporax και substrad pro. Η υπερχειληση ειναι της tunze(1074) με σωληνα Φ40 valsir για την καθοδο του νερου, και αντλια παλι της tunze η 1073.03(400-3000 l/h). Παραλληλα εγινε και η αλλαγη του υποστρωματος απο χαλικι σε λευκη χαλαζιακη αμμο, προσθηκη ξυλων και λιγων φυτων(συμπαθατε με ξερακιανοι αλλα λιγη πρασιναδα την θελω,εξαλλου δεν εχω αγριους δισκους αλλα και τα φυτα που 'μειναν ειναι μονο Ν.Αμερικης με εξαιρεση μια μικρη ανουμπια πανω σ'ενα ξυλο). Η αλλαγη μου πηρε περιπου 4 ωρες καθως δεν ειχα βοηθεια και τα ψαρια ειχαν μεταφερθει σ'ενα 100λιτρο το οποιο φιλοξενει εναν ασθενη που ειχα και τωρα αναρρωνει μια χαρα. Εκει λειτουργει ενα eheim 2213 με βιολ. υλ. απο το rio400 και ετσι τα ψαρια δεν ειχαν προβλημα. Η αμμωνια πηγε να ανεβει, αλλα αμεσως μετα εγινε αλλαγη νερου και ο.κ.

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  Το ενυδρειο μου (7).JPG Εμφανίσεις:  153 Μέγεθος:  15,4 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  Το ενυδρειο μου (9).JPG Εμφανίσεις:  178 Μέγεθος:  20,0 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  Το ενυδρειο μου (10).JPG Εμφανίσεις:  154 Μέγεθος:  18,4 KB Συνημμένο 6020 Συνημμένο 6021

Τα ψαρια προσαρμοστηκαν αμεσως στο καινουργιο τους περιβαλλον,νερο μπηκε το ιδιο(300λ.) και περιπου 100λ. καθαρο για ταυτοχρονη αλλαγη, τα φωτα εσβησαν για "ξεκουραση" και την επομενη το νερο ηταν σχεδον διαυγες! Οι τιμες του νερου ειναι
    pH 6,0
    gh 3
    kh 2
    αμμωνια 0
    νιτρωδη 0
    νιτρικα 5
    Αλλαγη νερου κανω καθε 15 μερες περιπου 100λ., 80% οσμωσης και 20% βρυσης. Το σκληρο νερο που αποχετευει η α/ο αποθηκευεται σε μια δεξαμενη 300λ και πηγαινει για ποτισμα! Η σημερινη του εικονα ειναι η παρακατω

Συνημμένο 6022 Συνημμένο 6023 Συνημμένο 6024 Συνημμένο 6025 Συνημμένο 6026

Να σημειωσω οτι αυτες τις αλλαγες τις ευχαριστηθηκα παρα πολυ και θα ηθελα πολυ τις αποψεις σας,τις γνωμες σας, ακομα και κραξιμο! Θελω σχολιο τσεκουρατου οπωσδηποτε! Πως αλλιως θα διορθωθουμε? Να ευχαριστησω τον Γιαννη Β.απο τα Χανια και τον Νινταλ, με την παρεα απο το μαγαζι του, που με βοηθησαν! Ελπιζω να τους γνωρισω πιο καλα τον Νοεμβρη που θα συναντηθουμε, γιατι στα σεμιναρια του Bleher δεν μπορεσα να ερθω.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη StavrosM : 07-09-2009 στις 21:46
    Aυτοί που νομίζουν οτι τα ξέρουν όλα, εκνευρίζουν εμάς που τα ξέρουμε...

Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2009
    Περιοχή
    Χανια

Προεπιλογή

Τωρα ειδα οτι δεν χωρανε πανω απο 10 φωτο,να και οι υπολοιπες, οι δυο απο την αλλαγη του υποστρωματος

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  Το ενυδρειο μου (11).JPG Εμφανίσεις:  126 Μέγεθος:  21,8 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  Το ενυδρειο μου (12).JPG Εμφανίσεις:  96 Μέγεθος:  14,4 KB

και οι υπολοιπες απο την σημερινη του μορφη

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  Το ενυδρειο μου (13).JPG Εμφανίσεις:  170 Μέγεθος:  21,8 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  Το ενυδρειο μου (14).JPG Εμφανίσεις:  154 Μέγεθος:  22,4 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  Το ενυδρειο μου (15).JPG Εμφανίσεις:  197 Μέγεθος:  22,2 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  Το ενυδρειο μου (16).JPG Εμφανίσεις:  117 Μέγεθος:  28,5 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  Το ενυδρειο μου (17).JPG Εμφανίσεις:  105 Μέγεθος:  27,4 KB

Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2008
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ

Προεπιλογή

πολυ καλη δουλεια,οσο ζεις μαθαινεις.........

Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2008
    Περιοχή
    Ανάκασα Αγ.Ανάργυροι

Προεπιλογή

Ωραίος ο φίλος! Αρκετοι πειραματισμοί προς το καλύτερο και το sump όλα τα ευρω!!!

Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Περιοχή
    -------------

Προεπιλογή

μπράβο Σταυρο!!! καλή η παρουσίαση σου και αναλυτική

στο sump γιατί δεν βάζεις τα υλικά σε σακουλάκια?

Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2009
    Περιοχή
    Χανια

Προεπιλογή

Σας ευχαριστω, οσο για το sump να πρεπει να πω οτι δεν ειχα προβλεψει τι θα γινοταν αν επεφταν καποια νερα εξω, οπως για παραδειγμα το εφτιαξε ο Yiapas να παταει σε συρομενο ραφι! Ενα βραδυ ανοιξα την α/ο για να συμπληρωσω νερο που ειχε εξατμιστει και δυστυχως με πηρε ο υπνος ευτυχως ξυπνησα πριν ξημερωσει και δεν ειχε χυθει παρα πολυ νερο αλλα η ζημια εγινε
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  Το ενυδρειο μου (8).JPG Εμφανίσεις:  91 Μέγεθος:  22,9 KB
    Εχω ηδη παρει καινουργια ξυλα για να αλλαξω αυτα που φουσκωσαν και με την ευκαιρια θα φτιαξω μεγαλυτερο sump και με την πατεντα Yiapas(αν δεν με κυνηγησει για κλοπη ευρεσιτεχνιας) καθως επισης και ρολο αλουμινιου για να κλεινει μπροστα και να μην φαινεται! Εχω φτιαξει και ενα μπαζερ με ενα μικρο φλοτερ,για παν ενδεχομενο...

Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2008
    Περιοχή
    Μαρούσι

Προεπιλογή

Θεαματική αλλαγή προς το καλύτερο, αυτα παθαίνει κανείς αμα μπλέξει με τον Νιντάλ...
    Κωνσταντίνος

Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2009
    Περιοχή
    Χανια

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο yiapas Εμφάνιση μηνύματος
    μπράβο Σταυρο!!! καλή η παρουσίαση σου και αναλυτική

στο sump γιατί δεν βάζεις τα υλικά σε σακουλάκια?
    Σ'ευχαριστω Γιαννη, εχεις δικιο, τα υλικα πρεπει να ειναι σε σακουλακια,διχτακια κτλ, αλλα απ'οτι ειδες θα ξαναφτιαξω sump, οποτε πολλα λαθη θα διορθωθουν εκει!

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Aquadominus Εμφάνιση μηνύματος
    Θεαματική αλλαγή προς το καλύτερο, αυτα παθαίνει κανείς αμα μπλέξει με τον Νιντάλ...
    Σ'ευχαριστω φιλε! Αυτο ξαναπες το! Να σημειωσω οτι ο red tyrqoize της φωτογραφιας ειναι νινταλικος καθως και ενας παρομοιος που εχω αλλα δεν θυμαμαι πως λεγεται!Οι υπολοιποι ειναι ντοπιοι! Δειγματολογιο που ειχε πει καποιος εδω στο φορουμ!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη StavrosM : 07-09-2009 στις 17:00 Αιτία: Automerged Doublepost

Ημερομηνία εγγραφής
    May 2009
    Περιοχή
    ρεθυμνο

Προεπιλογή

πολυ ωραια πολυ ωραια

οταν ξεκινησεις με το σαμπ παρε με
    θελω και γω να κανω ενα

Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2009
    Περιοχή
    Χανια

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kalman Εμφάνιση μηνύματος
    πολυ ωραια πολυ ωραια

οταν ξεκινησεις με το σαμπ παρε με
    θελω και γω να κανω ενα
    Ευχαριστω Κωστη, οτι θελεις! Για να δουμε και ποτε θα μπορεσω να ερθω, εχω παρει τα πραγματα σου!

Ημερομηνία εγγραφής
    May 2008
    Περιοχή
    Thessaloniki

Προεπιλογή

Μπράβο φίλε μου,
    Ωραίο αποτέλεσμα με πολύ μεράκι.

Το avatar του χρήστη Diskus Fan
    Ο χρήστης Diskus Fan δεν είναι συνδεδεμένος Discoτρελλαμένος μαθητής Νηπιαγωγείου.
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ-Χα'ι'δάρι.

Προεπιλογή

Πας φιρι-φιρι η μου φαινεται; Θελεις σχολιο απο τον τσεκουρατο ........... εισαι με τα καλα σου; Παντως ........ σαν να μου αρεσει λιγο!!!! Θα συμφωνησω με το Γιαννη αλλα οπως ειπες θα κανεις αλλαγες ............ οποτε επεται συνεχεια σχολιασμων.-

Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Περιοχή
    -------------

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο StavrosM Εμφάνιση μηνύματος
    Εχω ηδη παρει καινουργια ξυλα για να αλλαξω αυτα που φουσκωσαν και με την ευκαιρια θα φτιαξω μεγαλυτερο sump και με την πατεντα Yiapas(αν δεν με κυνηγησει για κλοπη ευρεσιτεχνιας) καθως επισης και ρολο αλουμινιου για να κλεινει μπροστα και να μην φαινεται! Εχω φτιαξει και ενα μπαζερ με ενα μικρο φλοτερ,για παν ενδεχομενο...
    ναι νομίζεις εγώ το έβγαλα απο το στομάχι μου???? και εμένα κλεμένο ειναι (με κάποιες παραλλαγές)

Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2009
    Περιοχή
    Χανια

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο DISKUS FAN Εμφάνιση μηνύματος
    Πας φιρι-φιρι η μου φαινεται; Θελεις σχολιο απο τον τσεκουρατο ........... εισαι με τα καλα σου; Παντως ........ σαν να μου αρεσει λιγο!!!! Θα συμφωνησω με το Γιαννη αλλα οπως ειπες θα κανεις αλλαγες ............ οποτε επεται συνεχεια σχολιασμων.-
    Η αληθεια ειναι οτι ηθελα να ακουσω κανενα πειραγμα για το καραβι που ειχα μεσα ή για το καλοριφερ, αλλα και παλι μ'εκανες και γελασα! Τιμη μου παντως που σαν να σου αρεσειfriends!

ναι νομίζεις εγώ το έβγαλα απο το στομάχι μου???? και εμένα κλεμένο ειναι (με κάποιες παραλλαγές)
    Ε τοτε θα κλεψω το σχεδιο του sump, αυτο ποιανου ευρεσιτεχνια ειναι?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη StavrosM : 07-09-2009 στις 21:00 Αιτία: Automerged Doublepost

Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Περιοχή
    -------------

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο StavrosM Εμφάνιση μηνύματος
    Ε τοτε θα κλεψω το σχεδιο του sump, αυτο ποιανου ευρεσιτεχνια ειναι?
    του Nidal....

Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2008
    Περιοχή
    Ανάκασα Αγ.Ανάργυροι

Προεπιλογή

Σε πρόλαβα...ειμαι μέγας κλεφτης

Ημερομηνία εγγραφής
    Feb 2009
    Περιοχή
    Θεσ/νικη

Προεπιλογή

Παρα πολυ ωραιο αποτελεσμα που αξιζεις μπραβο!!!!Και οι Δισκοι σου πολυ ωραιοι,να τους χαιρεσαι!

Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2009
    Περιοχή
    Χανια

Προεπιλογή

του Nidal....
    A του ΝΙνταλ ειναι ε? Τι να του δωσω τωρα αυτουνου για να μου δωσει τα σχεδια? Το βρηκα!! Αμα γεννησει η cobalt blue θα του δωσω μερικα να τα βαλει σε 'κεινο το αχανες καφε ενυδρειο με τα καφε ψαρια, για να κανουν λιγο αντιθεση!

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο andrikos Εμφάνιση μηνύματος
    Σε πρόλαβα...ειμαι μέγας κλεφτης
    Κατσε να καταλαβω πρωτα πως λειτουργει αυτο και μετα το κλεβω κιολας!

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Hawai Εμφάνιση μηνύματος
    Παρα πολυ ωραιο αποτελεσμα που αξιζεις μπραβο!!!!Και οι Δισκοι σου πολυ ωραιοι,να τους χαιρεσαι!
    Σ'ευχαριστω πολυ φιλε Χαβαιαν, ολους σας ευχαριστω για τα καλα σας λογια!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη StavrosM : 07-09-2009 στις 23:35 Αιτία: Automerged Doublepost

Το avatar του χρήστη Diskus Fan
    Ο χρήστης Diskus Fan δεν είναι συνδεδεμένος Discoτρελλαμένος μαθητής Νηπιαγωγείου.
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ-Χα'ι'δάρι.

Προεπιλογή

Σταυρο ειδες οτι κατεληξα ....... επεται συνεχεια (για τα σχολια) .............. η αληθεια ειναι οτι το καραβι δεν μου αρεσει καθολου και κατα την αποψη μου θα επρεπε να το βγαλεις. Περαν του οτι δεν εξυπηρετει σε κατι ειναι και .......... αντιαισθητικο ρε φιλε.-

Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2009
    Περιοχή
    Χανια

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο DISKUS FAN Εμφάνιση μηνύματος
    Σταυρο ειδες οτι κατεληξα ....... επεται συνεχεια (για τα σχολια) .............. η αληθεια ειναι οτι το καραβι δεν μου αρεσει καθολου και κατα την αποψη μου θα επρεπε να το βγαλεις. Περαν του οτι δεν εξυπηρετει σε κατι ειναι και .......... αντιαισθητικο ρε φιλε.-
    Μωρε αντιτουριστικο ηταν αλλα ας μην πω αλλα Ισως να μου ειχε μεινει στο υποσυνειδητο γιατι οταν ημουν μικρος ειχα κατι παρομοιο σ'ενα μικρο ενυδρειο με χρυσοψαρα! Ομως το εχω βγαλει πολυ καιρο τωρα, οι τελευταιες φωτο ειναι οι τωρινες!

Σελίδα 1 από 7 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Νεο ενυδρειο
    By Ganza in forum Γυάλες και βάσεις
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 09-01-2010, 22:04
  2. Εχασα εναν δισκο σημερα
    By damli in forum Γενικά για ασθένειες
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο μήνυμα: 18-05-2009, 17:23
  3. σημερα ξεκινησα το σπιτι για το ζευγαρι μου
    By damli in forum Σαν θέλει η νύφη και ο γαμπρός