Σελίδα 1 από 14 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 εως 20 από 261

Θέμα: Να παρουσιάσω και'γω το 450αρι μου

Ημερομηνία εγγραφής
    May 2009
    Περιοχή
    ρεθυμνο

Προεπιλογή Να παρουσιάσω και'γω το 450αρι μου

ενυδρειο diy
    διαστασεις 150χ50χ60
    φιλτρα eheim 2215 κ 2217

το ενυδρειο θελει αρκετη δουλεια ακομη το ξερω
    αλλα θελω να περασει κανενας μηνας χωρις να βαλω χερι να δω αν ολα πανε καλα

για τις τιμες νερου δεν ειμαι σιγουρος μιας και μετραω με τα στικ τις esha
    και δε ξερω κατα ποσο ειναι αξιοπιστα θα τις γραψω πιο μετα

οι φοτος δεν ειναι πολυ καλες αλλα επονται καλυτερες

περιμενω παρατηρησεις και σχολια και οτιδηποτε αλλο για βελτιωση
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 1.JPG   2.JPG   3.JPG   4.JPG   5.JPG  

6.JPG  

Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2008
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη

Προεπιλογή

γειά σου φίλε Καλμαν από εμένα
    Έξυπνο το aquascape..
    Οι βελτιώσεις που θα πρότεινα εγώ είναι η εξής..
    Τις ρίζες τις έχεις βάλει όμορφα και τα φυτά επίσης...
    Άρα βάζεις ένα μαύρο φόντο πίσω για αρχή και επίσης θα σου πρότεινα στο ενυδρείο να αγοράσεις μαύρη ταινία (υπάρχει και μαύρη με ξύλινη όψη) και να την βάλεις στο πάνω σημείο του ενυδρείου για να μην φαίνεται η στάθμη του νερού σου και να δείξει ποιό μερακλίδικο, την ίδια ταινία μπορείς να την βάλεις και στην κάτω μεριά του ενυδρείου, θα δείξει ποιό μασίφ, τώρα δείχνει γυμνό έτσι...
    Δεν διακρίνω κάποιο φωτιστικό σώμα? αλήθεια από φωτισμό τι έχεις??
    Πάντως και η άμμο σου είναι ότι πρέπει... Καλή αρχή έκανες.
    αν θέλεις να μάθεις για το νερό, μην ρωτάς τα ψάρια

Ημερομηνία εγγραφής
    May 2009
    Περιοχή
    ρεθυμνο

Προεπιλογή

ευχαριστω μαγε αν δεις πανω αριστερα εχω δυο λαμπες τ5 ακουμπισμενες
    περιμενω αυριο λογικα φωτιστικο της boyou που πιανει στισ ακρες
    οσο για το μαυρο φοντο το δοκιμασα και δε μου αρεσε τοσο
    καποια αλλη ιδεα??

οι τιμες μου ειναι
    NO3 10
    No2 0
    gh περιπου 10
    kh 6
    ph 6.5 περιπου

τι ταινια που λες τι βρισκω στα βιβλιοπωλεια??
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kalman : 07-08-2009 στις 15:38 Αιτία: Automerged Doublepost

Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2008
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kalman Εμφάνιση μηνύματος
    ευχαριστω μαγε αν δεις πανω αριστερα εχω δυο λαμπες τ5 ακουμπισμενες
    περιμενω αυριο λογικα φωτιστικο της boyou που πιανει στισ ακρες
    οσο για το μαυρο φοντο το δοκιμασα και δε μου αρεσε τοσο
    καποια αλλη ιδεα??

οι τιμες μου ειναι
    NO3 10
    No2 0
    gh περιπου 10
    kh 6
    ph 6.5 περιπου

τι ταινια που λες τι βρισκω στα βιβλιοπωλεια??
    την ταινία αυτή ίσως την βρείς σε δομικά υλικά, ίσως σε μαγαζί με τζάμια, πραγματικά δεν χρειάστηκε να πάρω ποτέ.. Πάντως για φόντο εκτός από μαύρο χαρτόνι ή ίσως καφέ δεν θα σου πρότεινα κάτι άλλο γιατί απλά δεν θα φαίνεται φυσικό το ενυδρείο σου, ίσως μία πλάτη juwell αλλά και κοστίζει και αν πιάσει άλγη είναι δύσκολη στο καθαρισμό της.

Ημερομηνία εγγραφής
    Feb 2009
    Περιοχή
    Θεσ/νικη

Προεπιλογή

Καλησπερα κι απο μενα και καλωσορισες!!!
    Μαυρο οπως προειπωθηκε,χαμηλο σχετικα φωτισμο σε σχεση με αλλα ψαρια και ΝΟ3 αν μπορεις κατεβασε το με αλλαγες συχνες οπως και KH και δωσε μας κι αλλες πληροφοριες και ελπιζω να εχεις και α/ο!!!

Ημερομηνία εγγραφής
    May 2009
    Περιοχή
    ρεθυμνο

Προεπιλογή

για την πλατη το σκεφτηκα αλλα ειναι δυσκολο να τη βαλω τωρα μου ειπαν που εχει νερο μεσα
    θα δοκιμασω με καφε η γαλαζιο πιστευω θα πηγαινει ποιο πολυ στο χωρο μου
    απο θεμα φιλτρανσης ειμαι ενταξει??
    θα προσθεσω απο βδομαδα και ενα 2213
    επισης την αμμο πως μπορω να την διατηρησω ολοασπρη(σχετικα)??
    μπορω να βαλω καποιο ψαρι για καθαρισμο σκεφτομουν για corrys και καποιες γαριδες πιστευω δε θα εχω προβλημα
    επισης για γλυφτη τι μου προτεινετε?

ποια τεστ μου προτεινετε??
    για μεγαλυτερη αξιοπιστια
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kalman : 07-08-2009 στις 15:57 Αιτία: Automerged Doublepost

Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2008
    Περιοχή
    Κόρινθος (Βραχάτι)-Αθήνα (Εκάλη)

Προεπιλογή

Να σε ρωτήσω kalman ποιος το έφτιαξε το ενυδρείο? κατασκευή εννοω...... και αν ξες και το πάχος των τζαμιών??

για την πλατη το σκεφτηκα αλλα ειναι δυσκολο να τη βαλω τωρα μου ειπαν που εχει νερο μεσα
    θα δοκιμασω με καφε η γαλαζιο πιστευω θα πηγαινει ποιο πολυ στο χωρο μου
    απο θεμα φιλτρανσης ειμαι ενταξει??
    θα προσθεσω απο βδομαδα και ενα 2213
    μπορω να βαλω καποιο ψαρι για καθαρισμο σκεφτομουν για corrys και καποιες γαριδες πιστευω δε θα εχω προβλημα
    επισης για γλυφτη τι μου προτεινετε?

ποια τεστ μου προτεινετε??
    για μεγαλυτερη αξιοπιστια
    Σε Diy ενυδρείο κάποτε είδα πλάτη απο φελό.... ο τύπος την έκανε εισαγωγή απο κάπου και την έκοψε στα μέτρα του ενυδρείου του ~850λ ήταν φοβερή και έμοιαζε σαν βράχος.... την είχε τρυπήσει λίγο και είχε βάλει και κάτι ρίζες λές και έβγαιναν απο το βράχο ένα πράγμα...... μου έχει μείνει ακόμα εκείνο το ενυδρείο αν και ο φίλος που το είχε εγκατέληψε το άθλημα λόγω χρόνου ήταν πολύ εντυπωσιακό..... αλλα όπως είπες το δικό σου ειναι ήδη γεμάτο........

Αμα πας σε πόστερ και θές έτσι λίγο βιοτοπικό background καφέ σκούρο για μένα που το πρότεινε και ο μπλέχερας.....

Καταπληκτική δουλιά στην άμμο κάνουν οι γεωφάγοι που είμαι φανατικός απο την πρώτη μέρα που απόκτησα και αν ψαχτείς μπορείς να βρείς όμορφα είδη γεωφάγων....

Μια παράκληση όχι ''γλυφτη'' με τσαντίζει όσο τσαντίζει τον Φαν ο υαλοβάμβακας πες τα πλέκο πλεκόστομους....... και μιας που είπα Φαν αυτός θα σου προτείνει πλέκο που έχει ασχοληθεί κάμποσο.......

Τεστάκια εγώ και ο Δάσκαλος Φαν (μιας και καθιερώθηκε) συνηστούμε της API είναι αρκετά αξιόπιστα και εύχρηστα......

Το aquascape θέλει δουλίτσα αλλά θα την βρείς την άκρη..... μια ρίζα εδώ μια ρίζα εκεί ..... κρυψώνες κτλ καλή συνέχεια.........

Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2009
    Περιοχή
    Χαλκίδα

Προεπιλογή

μέχρι και "γλύπτες"....... το έχω ακούσει
    Ιωσάς

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.
    Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2008
    Περιοχή

Προεπιλογή

ξέχασα να πώ για το θέμα της φίλτρανσης..... άλλο ένα 2217 (σε σειρά) πιστεύω οτι είναι must για τα λίτρα σου......

Ημερομηνία εγγραφής
    May 2009
    Περιοχή
    ρεθυμνο

Προεπιλογή

μερικες ακομη
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 7.JPG   8.JPG   9.JPG   10.JPG   11.JPG  

12.JPG  

Ημερομηνία εγγραφής
    May 2009
    Περιοχή
    ρεθυμνο

Προεπιλογή

το ενυδρειο μου το εφτιαξε ενα παιδι απο το ρεθυμνο που εχει ξαναφτιαξει ενυδρεια τα τζαμια ειναι 12αρια
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 13.JPG   14.JPG   15.JPG  

Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Περιοχή
    -------------

Προεπιλογή

kalman όπως ειπες και εσύ θα κάνεις αρκετα βήματα βελτίωσης οπότε
    δεν μπαίνω στον κόπο να σου πώ γιατί είμαι σίγουρος βλέπωντας τα ενυδρεία
    μελων μέσα στο φορουμ θα πάρεις αρκετά καλές ιδέες

πάντως για την άμμο θα πρότεινα γεωφάγους....σε εμένα δεν έχω δεί ούτε έναν κόκο πράσινο ή κίτρινο με τόσο ανακάτεμα που ρίχνουν(δεν προλαβαίνει να κάτσει καθόλου)

τα σποτάκια κοίταξέ τα για τον φωτισμό του ενυδρείου σου γιατί είναι ότι πρέπει με τετοιο aquascape

καλή αρχή λοιπόν φίλε μου και περιμένουμε την ολοκλήρωση του όμορφου ενυδρείου σου

Ημερομηνία εγγραφής
    May 2009
    Περιοχή
    ρεθυμνο

Προεπιλογή

το κακο ειναι πως στο ρεθυμνο αποκλειετε να βρω γεωφαγους
    αν ομως σκεφτει κανενας τρελλοδισκας να μου κραταει αν κατεβει διακοπες κατα
    δω θα ηταν ευπροσδεκτος

Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2008
    Περιοχή

Προεπιλογή

το κακο ειναι πως στο ρεθυμνο αποκλειετε να βρω γεωφαγους
    αν ομως σκεφτει κανενας τρελλοδισκας να μου κραταει αν κατεβει διακοπες κατα
    δω θα ηταν ευπροσδεκτος
    ατύχησες....... είχα κανονίσει αρχές σεπτέμβρη να κατέβω στον κολητό μου στα Χανια για 4-5 μερούλες αλλα ακυρώθηκε λόγω φόρτου εργασίας που έχω απο σεπτέμβρη............

Ημερομηνία εγγραφής
    May 2009
    Περιοχή
    ρεθυμνο

Προεπιλογή

λεω να βαλω καμια 10αρια corry και καμια 10αρια γαριδες και πιστευω θα ειμαι κομπλε

Ημερομηνία εγγραφής
    Aug 2007
    Περιοχή
    Καπανδρίτι Αττικής

Προεπιλογή

Τες γαριδες θα τες φανε για πρωινο πως σου ηρθε
    ένα φόρουμ αξίζει όσο τα μέλη του

Αμμά ξέρε πως ίλαντρον όντας κοπή καβάτζιν
    τριγύρου του πετάσσουνται τρακόσια παραπούλια.
    Το 'νιν αντάν να τρώ' την γην τρώει την γην θαρκέται,
    μα πάντα τζιείνον τρώεται τζιαι τζιείνον καταλυέται.
    (απο την 9η Ιουλιου του Βασιλη Μηχαηλιδη)

Ημερομηνία εγγραφής
    May 2009
    Περιοχή
    ρεθυμνο

Προεπιλογή

τους δισκους τους ειχα πριν σε ποιο μικρο ενυδρειο μαζι με 5 γαριδες πανω απο 6 μηνες και δεν τις αγγιξαν

και τωρα εχω ηδη μια

κατι αλλο ρε παιδια αλλαγες νερου καθε ποτε και ποσο?
    τι μου προτεινετε
    α και εχω α/ο hary
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kalman : 08-08-2009 στις 17:47 Αιτία: Automerged Doublepost

Ημερομηνία εγγραφής
    May 2009
    Περιοχή
    Thessaloniki

Προεπιλογή

τους δισκους τους ειχα πριν σε ποιο μικρο ενυδρειο μαζι με 5 γαριδες πανω απο 6 μηνες και δεν τις αγγιξαν

και τωρα εχω ηδη μια

κατι αλλο ρε παιδια αλλαγες νερου καθε ποτε και ποσο?
    τι μου προτεινετε
    α και εχω α/ο hary
    aloRa φιλαρακι μου Κωστα το ενυδρειο 8α το δεις εσυ με τα γουστα σου πως το 8ελεις και μονο.Εμεις οτι και να πουμε αν εσενα δεν σου αρεσει ειναι αχρηστο.Οσο τωρα για της αλλαγες των νερων στο ειχα πει και στο τηλ εγω στο δικο μου 400 αρι τις κανω μια φορα τον χρονο το 25% ολο και ολο , το μισο Α/Ο και το αλλο κα8αρο νερακι.Δεν ταιζω καρδιες και οτι σιναφη υπαρχουνε σε αυτο παρα μονο στερεα τροφη δυο με τρεις φορες την μερα.Ενας νεος δισκος και να μην τρωει τον αφηνω σε πληρη ησυχια και ας κανει να φαει και 5 μηνες .Δεν υπαρχει περιπτωση να μην φαει καποτε.Και 8α φαει στερεα τροφη και μονο.Χερια μεσα δεν βαζω παρα μονο μια φορα τον χρονο που κανω την αλλαγη και ολα με πανε μελι-γαλα.Αρρωστια δεν ειχα ως τωρα τα ψαρια ειναι καλοανα8ρεμενα τρωνε σαν τρελα ,εχει κατασταλαξει το συστημα τελια και αυτο μετραει.Ενα σοβαροτατο λα8ος που κανουνε ολοι γενικα τακτικες καταεμε αλλαγες νερων με αποτελεσμα να στρεσαρονται τα ψαρακια οσο εσυ εχεις μεσα το χερι η οποτε προσπα8εις να κανεις το decor .Προσεξε λοιπον και κατοπιν σκεψεις τι 8ελεις να κανεις να το κανεις μονο μια φορα και ας ειναι και σε ενα χρονο δεν πειραζει αλλα μια φορα μονο,και ασε στο συστημα να βρει τον δρομο του.Οσο για τις γαριδες εχω και εγω μεσα καμια 10αρια και δεν τις πειραζει κανεις.Ολα βεβαια ειναι σχετικα περι αυτου.Το ποτε 8α της βαλης αν ειναι πριν μπουνε οι δισκοι και τα αλλα ψαρακια ειναι πολλα.Οσο για την φιλτρανση μου εγω λειτουργω πολυ αντριστροφα απο αλλους ειμαι με ενα 2215 ολο και ολο και δεν σκεφτομαι να βαλω αλλο εξωτερικο κα8ως επισεις εχω και ενα εσωτερικο 2252 που και αυτο 8α το καταργησω σιγα σιγα.Λαμπες Uv ειχα αλλα και αυτες τις εκοψα εδω και τρεις μηνες δεν μου ητανε απαραιτητες.Οσο προσεχεις το συστημα σου τοσο αυτο γυρναει εναντιον σου και εναντια στην τσεπη σου.Καποτε οταν ξεκινησα το hobby με φευγανε ενα σωρο λεφτα και ολα τελικα ητανε αχρηστα αλλα οσο ζεις μα8αινεις .Εκανα service ενυδρεια που ειχανε να κα8αριστουνε 2 χρονια με μια τεραστια μπιχλα και ομως μεσα υπηρχανε τα καλιτερα και τελιοτερα σε κορμοστασια ψαρακια.Η δικια μου 8εωρια? Αναλογα παντα το ενυδρειο αν ειναι 60αρι ι 400αρι ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΑΚΤΙΚΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΩΝ .Εγω ειχα και 8αλλασινο nanoreef 64αρι που ειχα να το κανω αλλαγες νερων και 4 μηνες και προβλημα δεν ειχα ποτε.Και μαλιστα 8αλλασινο που ειναι ακομα πιο δυσκολο.Αυτα τα λιγα φιλε μου και ευχομαι να σου πανε ολα καλα γιατι σε γνωρισα και ειδα οτι εισαι καλο κοπελι

Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2008
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jeronimo_greece_ Εμφάνιση μηνύματος
    aloRa φιλαρακι μου Κωστα το ενυδρειο 8α το δεις εσυ με τα γουστα σου πως το 8ελεις και μονο.Εμεις οτι και να πουμε αν εσενα δεν σου αρεσει ειναι αχρηστο.Οσο τωρα για της αλλαγες των νερων στο ειχα πει και στο τηλ εγω στο δικο μου 400 αρι τις κανω μια φορα τον χρονο το 25% ολο και ολο , το μισο Α/Ο και το αλλο κα8αρο νερακι.Δεν ταιζω καρδιες και οτι σιναφη υπαρχουνε σε αυτο παρα μονο στερεα τροφη δυο με τρεις φορες την μερα.Ενας νεος δισκος και να μην τρωει τον αφηνω σε πληρη ησυχια και ας κανει να φαει και 5 μηνες .Δεν υπαρχει περιπτωση να μην φαει καποτε.Και 8α φαει στερεα τροφη και μονο.Χερια μεσα δεν βαζω παρα μονο μια φορα τον χρονο που κανω την αλλαγη και ολα με πανε μελι-γαλα.Αρρωστια δεν ειχα ως τωρα τα ψαρια ειναι καλοανα8ρεμενα τρωνε σαν τρελα ,εχει κατασταλαξει το συστημα τελια και αυτο μετραει.Ενα σοβαροτατο λα8ος που κανουνε ολοι γενικα τακτικες καταεμε αλλαγες νερων με αποτελεσμα να στρεσαρονται τα ψαρακια οσο εσυ εχεις μεσα το χερι η οποτε προσπα8εις να κανεις το decor .Προσεξε λοιπον και κατοπιν σκεψεις τι 8ελεις να κανεις να το κανεις μονο μια φορα και ας ειναι και σε ενα χρονο δεν πειραζει αλλα μια φορα μονο,και ασε στο συστημα να βρει τον δρομο του.Οσο για τις γαριδες εχω και εγω μεσα καμια 10αρια και δεν τις πειραζει κανεις.Ολα βεβαια ειναι σχετικα περι αυτου.Το ποτε 8α της βαλης αν ειναι πριν μπουνε οι δισκοι και τα αλλα ψαρακια ειναι πολλα.Οσο για την φιλτρανση μου εγω λειτουργω πολυ αντριστροφα απο αλλους ειμαι με ενα 2215 ολο και ολο και δεν σκεφτομαι να βαλω αλλο εξωτερικο κα8ως επισεις εχω και ενα εσωτερικο 2252 που και αυτο 8α το καταργησω σιγα σιγα.Λαμπες Uv ειχα αλλα και αυτες τις εκοψα εδω και τρεις μηνες δεν μου ητανε απαραιτητες.Οσο προσεχεις το συστημα σου τοσο αυτο γυρναει εναντιον σου και εναντια στην τσεπη σου
    παλιά σχολή πούλα ρε τον alenquer, αφού θα τον βαρεθείς σε λίγο καιρό...

Ημερομηνία εγγραφής
    May 2009
    Περιοχή
    Thessaloniki

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gantalf Εμφάνιση μηνύματος
    ΤΟΡΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΠΑΙΖΩ

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gantalf Εμφάνιση μηνύματος
    Αλλα επειδη και σενα σε ξερω μιας και ησουνα πελατης μου,να εισαι σιγουρος αν αποφασισω τελικα να μην κανω αλλο ενυδρειο για τον Α η Β λογο 8α εισαι ο πρωτος που 8α πω αν τον 8ελεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jeronimo_greece_ : 09-08-2009 στις 14:59 Αιτία: Automerged Doublepost

Σελίδα 1 από 14 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Το 450αρι φυτεμενο μου πλεον φιλοξενει μινιδισκους :))))
    By Κουραμπιές in forum Το πρώτο δισκοενυδρείο
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 16-03-2013, 11:16

Κανόνες καταχώρησης μηνυμάτων

• Δε μπορείτε να δημιουργήσετε νέα θέματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • BB code is Σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι Σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι Σε λειτουργία