Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 εως 60 από 72

Θέμα: Το νεο μου rio 400

Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2008
    Περιοχή
    Καρδίτσα

Προεπιλογή

Και μερικές ακόμα με τα ψαράκια μου. (Οι φώτογραφίες δεν είναι και οι καλύτερες)
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails IMG_3335.jpg   IMG_3340.jpg   IMG_3341.jpg   IMG_3326.jpg   IMG_333.jpg  

IMG_3373.jpg   IMG_3375.jpg   IMG_3380.jpg  

Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2008
    Περιοχή
    Αμύνταιο-Αθήνα

Προεπιλογή

Πολύ ομορφο το περιβάλλον των παιδιών σου μπράβο, θα ειναι πανευτυχείς φανταζομαι εκει!
    Πάντως συμφωνώ και εγώ με κάποιον προλαλησαντα ότι δεν χρειαζεται τοσο μεγάλη αλλάγη νερού, τόσο συχνά (150 λτ ανα εβδομάδα), να φτιαχτεί δηλαδή και λίγο βιολογία... νομίζω.

Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2008
    Περιοχή
    Καρδίτσα

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο arkoujohn Εμφάνιση μηνύματος
    Πολύ ομορφο το περιβάλλον των παιδιών σου μπράβο, θα ειναι πανευτυχείς φανταζομαι εκει!
    Πάντως συμφωνώ και εγώ με κάποιον προλαλησαντα ότι δεν χρειαζεται τοσο μεγάλη αλλάγη νερού, τόσο συχνά (150 λτ ανα εβδομάδα), να φτιαχτεί δηλαδή και λίγο βιολογία... νομίζω.
    Σ΄ευχαριστώ φίλε για τα καλά σου λόγια.

Για τις αλλαγές μάλλον εδω αναφέρεσαι...

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο yiapas Εμφάνιση μηνύματος

πολύ καλό φιλτράρισμα
    μόνο θα σου πρότεινα να κάνεις 100 λίτρα κάθε 5 μέρες...το βρίσκω καλύτερο
    (γνώμη μου πάντα)
    Ο Yiapas απλά μου προτείνει να κανω αλλαγή 100 λίτρα στις 5 μέρες αντι για 150 στις 7. Πρακτικά είναι τα ίδια λίτρα αλλά με ποιό συχνές αλλαγές

Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2009
    Περιοχή
    Κερατσινι

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Sotos_gr Εμφάνιση μηνύματος
    Ρίζες (υποτίθεται οτι) είναι. Απο πάνω δεν πρέπει να κρέμονται.
    Πάντως στην πραγματικότητα είναι ποιό ωραίο απ΄οτι μπόρεσα ν΄αποδώσω στις φωτογραφίες.
    Για μενα εισαι σε καλο δρομο. Ως προς τις ριζες που κρεμονται δοκιμασες να δωσεις κλιιση τετοια ωστε να απλωνονται απο τα πλαγια προς το κεντρο του ενυδρειου? Φαντασου τις οχθες ενος ποταμου. Επισης αν θες στη θεση του ξυλου με την ανουμπια (αριστερα που στην ουσια δεν νομιζω οτι δεν προσφερει κατι ιδιαιτερο) βαλε καμια ριζα για να δημιουργησεις κρυψωνες (φωτο)
    θα εκτιμηθουν δεοντως απο τους δισκους σου. Πανω απ ολα βεβαια μετραει τι αρεσει σε σενα.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails IMGP0481.JPG  

Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2008
    Περιοχή
    Καρδίτσα

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο White Diamond Εμφάνιση μηνύματος
    Επισης αν θες στη θεση του ξυλου με την ανουμπια (αριστερα που στην ουσια δεν νομιζω οτι δεν προσφερει κατι ιδιαιτερο) βαλε καμια ριζα για να δημιουργησεις κρυψωνες (φωτο)
    θα εκτιμηθουν δεοντως απο τους δισκους σου. Πανω απ ολα βεβαια μετραει τι αρεσει σε σενα.
    Αρχικά είχα μια ρίζα που πρόσφερε πολλές κρυψώνες αλλά 1ον δεν μου άρεσε τόσο αισθητικά και 2ον δεν άφηνε αρκετό χώρο για κολύμπι.

Πιστεύω ότι υπάρχουν αρκετές κρυψώνες για τους δίσκους και είναι αρκετά ήρεμοι.

Το συγκεκριμένο ξύλο το χρησιμοποιούν κυρίως τα γατόψαρα

Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2008
    Περιοχή
    Αμύνταιο-Αθήνα

Προεπιλογή

Για τις αλλαγές μάλλον εδω αναφέρεσαι...

Παράθεση:
    Αρχικό μήνυμα απο yiapas

πολύ καλό φιλτράρισμα
    μόνο θα σου πρότεινα να κάνεις 100 λίτρα κάθε 5 μέρες...το βρίσκω καλύτερο
    (γνώμη μου πάντα)
    Ναι μάλλον σε αυτό επεσε το μάτι μου...
    Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο σου?
    Εγώ πάντως στα ίδια λίτρα δεν κάνω τόσο συχνες αλλάγες, είναι ίσως μια διαφορετική φιλοσοφία..

Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2008
    Περιοχή
    Καρδίτσα

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο arkoujohn Εμφάνιση μηνύματος
    Ναι μάλλον σε αυτό επεσε το μάτι μου...
    Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο σου?
    Εγώ πάντως στα ίδια λίτρα δεν κάνω τόσο συχνες αλλάγες, είναι ίσως μια διαφορετική φιλοσοφία..
    Το συγκεκριμένο ενυδρείο τρέχει από τον Μάρτιο περίπου.

Αρχικά κι εγώ δεν έκανα τόσο μεγάλες αλλαγές αλλά μετά απο προτροπή των ποιό εμπειρων άλλαξα

Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2007
    Περιοχή
    LAGO Santa Barbara

Προεπιλογή

Το συγκεκριμένο ενυδρείο τρέχει από τον Μάρτιο περίπου.

Αρχικά κι εγώ δεν έκανα τόσο μεγάλες αλλαγές αλλά μετά απο προτροπή των ποιό εμπειρων άλλαξα
    Το λένε και τα ψάρια σου ότι είναι καλύτερα

Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2008
    Περιοχή
    Αμύνταιο-Αθήνα

Προεπιλογή

O.K. παω πάσο, το αποτέσμα άλλωστε είναι πολυ ομορφο..

Το avatar του χρήστη Diskus Fan
    Ο χρήστης Diskus Fan δεν είναι συνδεδεμένος Discoτρελλαμένος μαθητής Νηπιαγωγείου.
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ-Χα'ι'δάρι.

Προεπιλογή

Ρίζες (υποτίθεται οτι) είναι. Απο πάνω δεν πρέπει να κρέμονται.
    Πάντως στην πραγματικότητα είναι ποιό ωραίο απ΄οτι μπόρεσα ν΄αποδώσω στις φωτογραφίες.
    Θα ηθελα πολυ να μαθω ποσα δεντρα εχεις δει που οι ριζες τους να .... κρεμονται!!!!! Εγω νομιζα οτι ειναι ριζομενες στο χωμα.

Αρχικά είχα μια ρίζα που πρόσφερε πολλές κρυψώνες αλλά 1ον δεν μου άρεσε τόσο αισθητικά και 2ον δεν άφηνε αρκετό χώρο για κολύμπι.

Πιστεύω ότι υπάρχουν αρκετές κρυψώνες για τους δίσκους και είναι αρκετά ήρεμοι.

Το συγκεκριμένο ξύλο το χρησιμοποιούν κυρίως τα γατόψαρα

Εγω τις .... αρκετες δεν τις βλεπω .... τα ψαρια ειναι ηρεμα γιατι μαλλον το περιβαλον εγινε καλυτερο απο πριν .... σε γενικες γραμμες το βρισκω ομορφο αλλα συμφωνω και με τις παραπανω γνωμες ...... με την πολυσπερμα θα πρεπει να κλαδευεις συνεχεια και ειναι και στο κεντρο του ενυδρειου.-
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Diskus Fan : 24-09-2009 στις 11:34 Αιτία: Automerged Doublepost

Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2008
    Περιοχή
    Κόρινθος (Βραχάτι)-Αθήνα (Εκάλη)

Προεπιλογή

φίλε μου είναι λες και ο Αμμαζώνιος έπιασε αγριόχορτα........ αλλά μην λαμβάνεις και πολύ υπόψην τα λόγια μου διότι ξερακιανός μου γυρίζει το μάτι ανάποδα όταν βλέπω πράσινο απο την επιφάνεια και κάτω.........

Πιο πολύ για τις αλλαγές θα ήθελα να πώ...... έκανες πολύ καλά που αυξησες τες αλλαγές σου και ακόμα πιο καλά έκανε ο Γιάπας που σου πε να τις ''σπάσεις'' σε περισότερες.......... και γώ λέω να τες σπάσεις ακόμα πιο πολύ σε 50λίτρα ανα 2 μέρες........ έχει κανεις αντίρηση???????

Το avatar του χρήστη Diskus Fan
    Ο χρήστης Diskus Fan δεν είναι συνδεδεμένος Discoτρελλαμένος μαθητής Νηπιαγωγείου.
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ-Χα'ι'δάρι.

Προεπιλογή

Εγω οχι.-

Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2008
    Περιοχή
    Καρδίτσα

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο DISKUS FAN Εμφάνιση μηνύματος
    Θα ηθελα πολυ να μαθω ποσα δεντρα εχεις δει που οι ριζες τους να .... κρεμονται!!!!! Εγω νομιζα οτι ειναι ριζομενες στο χωμα. :

Σύμφωνα με τους νόμους τις φύσης οι ρίζες προς τα κάτω πάνε και όχι προς τα πάνω.

Αν και με αυτό που λες με προβλημάτισες και σκέφτομαι να γεμίσω το ενυδρείο με χώμα μεχρι πάνω για να ριζώσουν.

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Hary Εμφάνιση μηνύματος
    φίλε μου είναι λες και ο Αμμαζώνιος έπιασε αγριόχορτα........ αλλά μην λαμβάνεις και πολύ υπόψην τα λόγια μου διότι ξερακιανός μου γυρίζει το μάτι ανάποδα όταν βλέπω πράσινο απο την επιφάνεια και κάτω.........

Πιο πολύ για τις αλλαγές θα ήθελα να πώ...... έκανες πολύ καλά που αυξησες τες αλλαγές σου και ακόμα πιο καλά έκανε ο Γιάπας που σου πε να τις ''σπάσεις'' σε περισότερες.......... και γώ λέω να τες σπάσεις ακόμα πιο πολύ σε 50λίτρα ανα 2 μέρες........ έχει κανεις αντίρηση???????
    Φίλε Hary κάθε γνώμη είναι σεβαστή. Εσένα σ΄αρέσει η ξεραΐλα, εμένα πάλι όχι. Όσο για τις αλλαγές καλό θα ήταν να γίνονται και κάθε μέρα αλλά κάτι τέτοιο δεν είναι εφικτό λόγω έλλειψης χρόνου

Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2008
    Περιοχή

Προεπιλογή

Φίλε Hary κάθε γνώμη είναι σεβαστή. Εσένα σ΄αρέσει η ξεραΐλα, εμένα πάλι όχι. Όσο για τις αλλαγές καλό θα ήταν να γίνονται και κάθε μέρα αλλά κάτι τέτοιο δεν είναι εφικτό λόγω έλλειψης χρόνου
    ααααααα εκεί ήθελα να καταλήξω......... και γώ το ίδιο πρόβλημα με σένα είχα και χειρότερα....... Σε λίγες μέρες θα αναιβάσω ένα ποστ για το πώς απλοποίησα τες αλλαγές μου..... είχα φθάσει οι 2 αλλαγές την εβδομάδα (από 50 λίτρα) να μου ταν βάρος....... σήμερα κάνω κάθε 2η μέρα απο 150 λίτρα αλλαγή..... και γώ κάθομαι και το κοιτάω...... και θα το απλοποιήσω ακόμα πιο πολύ..... ψάξιμο παιδιά.... ψάξιμο....... καλά τα αποτελέσματα και οι διακοσμίσεις αλλά χρειάζεται να απλοποιήσουμε και λίγο την ζωή μας για να μην παιδευόμαστε.....

Φαντάζομαι 2-3 ώρες θα μένεις στο σπίτι σου κάθε απόγευμα ετσι?? αν ναι τότε μπορεί το ενυδρείο σου να κάνει αλλαγή μόνο του και συ να βλέπεις τα ντοκιμαντερ στο σκάι..... με μόνο 15 λεπτά ασχολίας

όσο για το aquascape στο είπα μην λαμβάνεις σοβαρά τα λόγια μου.....

Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2008
    Περιοχή
    Καρδίτσα

Προεπιλογή

ααααααα εκεί ήθελα να καταλήξω......... και γώ το ίδιο πρόβλημα με σένα είχα και χειρότερα....... Σε λίγες μέρες θα αναιβάσω ένα ποστ για το πώς απλοποίησα τες αλλαγές μου..... είχα φθάσει οι 2 αλλαγές την εβδομάδα (από 50 λίτρα) να μου ταν βάρος....... σήμερα κάνω κάθε 2η μέρα απο 150 λίτρα αλλαγή..... και γώ κάθομαι και το κοιτάω...... και θα το απλοποιήσω ακόμα πιο πολύ..... ψάξιμο παιδιά.... ψάξιμο καλά τα αποτελέσματα και οι διακοσμίσεις αλλά χρειάζεται να απλοποιήσουμε και λίγο την ζωή μας για να μην παιδευόμαστε.....

Φαντάζομαι 2-3 ώρες θα μένεις στο σπίτι σου κάθε απόγευμα ετσι?? αν ναι τότε μπορεί το ενυδρείο σου να κάνει αλλαγή μόνο του και συ να βλέπεις τα ντοκιμαντερ στο σκάι..... με μόνο 15 λεπτά ασχολίας

όσο για το aquascape στο είπα μην λαμβάνεις σοβαρά τα λόγια μου.....
    Ακόμα κι έτσι να είναι δεν είναι λίγο υπερβολικό να πετάμε σχεδόν 500 λίτρα νερό κάθε βδομάδα; Αν είχα μια μονοκατοικία και το νερό μπορούσα να το χρησιμοποιήσω κάπου αλλού (π.χ. στον κήπο) τότε οκ.
    Τώρα όμως βλέπουμε και ακούμε παντού για προβλήματα στα επίπεδα του πόσιμου νερού και πιστεύω ότι πρέπει να είμαστε λίγο ποιο προσεκτικοί στην χρήση του.

Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2008
    Περιοχή

Προεπιλογή

Ακόμα κι έτσι να είναι δεν είναι λίγο υπερβολικό να πετάμε σχεδόν 500 λίτρα νερό κάθε βδομάδα; Αν είχα μια μονοκατοικία και το νερό μπορούσα να το χρησιμοποιήσω κάπου αλλού (π.χ. στον κήπο) τότε οκ.
    Τώρα όμως βλέπουμε και ακούμε παντού για προβλήματα στα επίπεδα του πόσιμου νερού και πιστεύω ότι πρέπει να είμαστε λίγο ποιο προσεκτικοί στην χρήση του.
    ποιός σου είπε για 500 λίτρα την εβδομάδα?? είπαμε για 50 λίτρα κάθε 2η μέρα δλδ 150 λίτρα ευδομαδιαίως......... που κάνεις ήδη απλά την κάνεις πιο αραιά με πιο πολλά λίτρα..... τεσπα εγώ κάνω 150 λίτρα αλλαγή αλλα νερό δεν χαλάω...... έχω γεώτρηση δική μου και ότι νερό σπαταλάω το χρησιμοποιώ για ποτίσματα που ούτως η αλλως θα σπαταλούσα........ το νερό του δικτύου το κατάργησα γιατι ούτε για ποδόλουτρο δεν έκανε και είχα πρόβλημα με τα φίλτρα μου......

Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2008
    Περιοχή
    Καρδίτσα

Προεπιλογή

ποιός σου είπε για 500 λίτρα την εβδομάδα??
    σήμερα κάνω κάθε 2η μέρα απο 150 λίτρα αλλαγή..... και γώ κάθομαι και το κοιτάω...

ποιός σου είπε για 500 λίτρα την εβδομάδα?? είπαμε για 50 λίτρα κάθε 2η μέρα δλδ 150 λίτρα ευδομαδιαίως......... που κάνεις ήδη απλά την κάνεις πιο αραιά με πιο πολλά λίτρα..... τεσπα εγώ κάνω 150 λίτρα αλλαγή αλλα νερό δεν χαλάω...... έχω γεώτρηση δική μου και ότι νερό σπαταλάω το χρησιμοποιώ για ποτίσματα που ούτως η αλλως θα σπαταλούσα........ το νερό του δικτύου το κατάργησα γιατι ούτε για ποδόλουτρο δεν έκανε και είχα πρόβλημα με τα φίλτρα μου......
    Μακάρι να είχαμε όλοι αυτή την δυνατότητα...

Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2008
    Περιοχή

Προεπιλογή

ναι αυτό λέω κάνω αλλαγή 150λιτρα κάθε δεύτερη μέρα...... αλλά τα 500λίτρα θα τα χρησιμοποιούσα έτσι κι αλιώς για άλλους σκοπούς........ για σένα καλό είναι 50 λίτρα κάθε 2η μέρα.... δεν χρειάζεσαι 150 λίτρα κάθε 2η μέρα........άλλες ανάγκες έχω γώ και άλλες ανάγκες εχεις εσυ...... το ίδιο0 νερό θα σπαταλάς αλλά διαιρεμένο σε 3 δόσεις μέσα στην εβδομάδα και με λιγότερο κόπο

Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2008
    Περιοχή
    Καρδίτσα

Προεπιλογή

Σε λίγες μέρες που θα ανεβάσεις το ποστ θα τα ξαναπούμε...

Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2008
    Περιοχή
    Καρδίτσα

Προεπιλογή

Μερικές νέες φώτο απο το ενυδρείο και τα δισκάκια μου
    Υ.Γ. δεν είναι και οι καλύτερες
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails DSC00040.JPG   IMG_4095.jpg   P010610_22.12.JPG   P010610_22.12[01].JPG   P230410_20.03[01].JPG  

P230410_20.05[01].JPG   P300510_23.46[01].JPG   P310510_21.30.JPG   P310510_21.30[02].JPG  

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Κανόνες καταχώρησης μηνυμάτων

• Δε μπορείτε να δημιουργήσετε νέα θέματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • BB code is Σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι Σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι Σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is Σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι Εκτός λειτουργίας