Σελίδα 1 από 8 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 εως 20 από 146

Θέμα: Βοήθεια στους Breeders

Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2007
    Περιοχή
    LAGO Santa Barbara

Προεπιλογή Βοήθεια στους Breeders

Από την συνάντηση την χθεσινή φαίνεται ότι οι παραγωγές πάνε πολύ καλά

Boss,Yiapas,Dimitris21,Tsiro κτλ αν υπάρχει άλλος εντός Αττικής και τον ξεχνάω ας με συγχωρέση . Ενα μεγάλο μπράβο στα παιδιά

Επειδή όπως έχουμε πει η ενότητα είναι αυτή που μας πάει μπροστά έχω να κάνω την ακόλουθει πρόταση.

Επειδή αν όλα πάνε καλά τα μικρά δισκάκια θα είναι πολλά προτείνω να δηλώσουμε ποιοι μπορούμε να βοηθήσουμε τα παιδιά στο μεγάλωμα .

Εγώ είμαι σε αναζήτηση ενυδρείου για αυτόν το σκοπό μάλιστα κτυπάω ένα ενυδρείο από άλλο φορουμ 70Χ70Χ50 για το οποίο έχω και έτοιμο σαμπ 110 λίτρων . Θεωρώ ότι μια 10 αδα μπορώ να την καταφέρω και μέχρι τον Ιουλιο θα τα έχω φτάσει σε καλό μέγεθος . Φυσικά δεν απαιτώ τίποτα από τον παραγωγώ απλά για να είμαι ειλικρινής θέλω να δοκιμάσω την μέθοδο των Ασιατών στο μεγάλωμα . Ολα τα δισκάκια θα επιστραφούν στον breeder.

Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2008
    Περιοχή
    Αθήνα

Προεπιλογή

Πολύ καλή ιδέα Χρήστο.

Δεν ξέρω αν υπάρχουν τόσα πολλά μικρά για ...υιοθεσία, αλλά θα πρότεινα (στην προέκταση των όσων είπες), όσοι αναλάβουν αυτή την ευθύνη να κρατάνε πλήρες και αναλυτικό log των ενεργειών τους. Αυτό θα περιλαμβάνει εκτός από την περιγραφή των όσων συμβαίνουν (μέθοδος διατήρησης: αλλαγές, διατροφή, ανάπτυξη, ασθένειες, απώλειες κτλ) και φωτογραφικό αρχείο, τα οποία θα παρουσιάζονται σε μια ειδική ενότητα εδώ σε τακτά χρονικά διαστήματα (π.χ. κάθε δεκαπενθήμερο ή μήνα).

Με αυτό τον τρόπο θα μπορούν να εξαχθούν χρήσιμα συμπεράσματα από όλους, θα μάθουμε όλοι από τη σύνθεση των εμπειριών όσων συμμετέχουν κι ίσως αν πράγματι προκύψουν ενδιαφέροντα ψαράκια να διοργανωθεί μια άτυπη "δημοπρασία" για όσους ενδιαφέρονται να τα αποκτήσουν.

Φυσικά σε κάθε περίπτωση τον πρώτο και τελευταίο λόγο για τα ψαράκια (σε ποιούς θα δοθούν, πότε και πως θα επιστραφούν κ.ο.κ.) θα τον έχουν οι αρχικοί ιδιοκτήτες τους.

Θα δήλωνα κι εγώ από τώρα συμμετοχή (έτσι κι αλλιώς ενυδρεία κι εξοπλισμός "κάθονται" στην αποθήκη), αλλά θα πρέπει πρώτα να εξασφαλίσω τις ...ειδικές άδειες από τους ...αρμοδίους φορείς.

Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2007
    Περιοχή
    LAGO Santa Barbara

Προεπιλογή

Εγώ έχω κάνει την επανάσταση μου (viva la revolution ) . Επειδή είμαι αλλεργικός στην παντόφλα όπως λέει ο Boss έχω δικό μου χώρο στο υπόγειο

Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2008
    Περιοχή
    Αθήνα

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ChristosP Εμφάνιση μηνύματος
    Εγώ έχω κάνει την επανάσταση μου (viva la revolution). Επειδή είμαι αλλεργικός στην παντόφλα όπως λέει ο Boss έχω δικό μου χώρο στο υπόγειο
    Είσαι από τους τυχερούς!

Πάντως για να συνεχίσω το θέμα που ξεκίνησες (μ' αρέσει που κανονίζουμε χωρίς τον ξενοδόχο ), αν σου διαθέσει κανείς μωρά, και αν η "διαπραγμάτευση" που κάνεις για το ενυδρείο δεν ευοδώσει τελικά, σου διαθέτω για όσο διάστημα χρειαστεί ένα από τα ενυδρεία του "πρώην" rack μου, όγκου περίπου 140lt. Θυμίζω πως έχει τρύπα για υπερχείλιση στην πλάτη και τρύπα για επιστροφή (ή αποχέτευση) στον πάτο, ιδανικός συνδυασμός για το sub που ήδη έχεις...

Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2007
    Περιοχή
    LAGO Santa Barbara

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο babis Εμφάνιση μηνύματος
    Είσαι από τους τυχερούς!

Πάντως για να συνεχίσω το θέμα που ξεκίνησες (μ' αρέσει που κανονίζουμε χωρίς τον ξενοδόχο ), αν σου διαθέσει κανείς μωρά, και αν η "διαπραγμάτευση" που κάνεις για το ενυδρείο δεν ευοδώσει τελικά, σου διαθέτω για όσο διάστημα χρειαστεί ένα από τα ενυδρεία του "πρώην" rack μου, όγκου περίπου 140lt. Θυμίζω πως έχει τρύπα για υπερχείλιση στην πλάτη και τρύπα για επιστροφή (ή αποχέτευση) στον πάτο, ιδανικός συνδυασμός για το sub που ήδη έχεις...
    Εχω τον Dimitris21 που θα μας δώσει σίγουρα .
    Σε ευχαριστώ θα το έχω στα υπόψην μου

Εμείς αυτό που λέμε είμαστε διαθετιμένοι να το κάνουμε αν δεν θέλουν

Σκασίλα μου
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ChristosP : 16-04-2009 στις 11:36 Αιτία: Automerged Doublepost

Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Περιοχή
    Banana Republic

Προεπιλογή

και πανω που εψαχνα ντανταδες
    εγω εχω καμμια 40 μωρα ελευθερους κολυμβητες 11 ημερων
    ειμαι διατεθιμενος να προσπαθησω να μεγαλωσω καμμια 10αρια απο αυτα,τα υπολοιπα στην διαθεση σας!
    προχωρα!

Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Περιοχή
    -------------

Προεπιλογή

αυτό που είπε ο Χρήστος τα λέει όλα:
    Επειδή όπως έχουμε πει η ενότητα είναι αυτή που μας πάει μπροστά
    +1000

και συμφωνώ σε αυτα που έγραψε ο Μπάμπης 100%
    θα πρότεινα (στην προέκταση των όσων είπες), όσοι αναλάβουν αυτή την ευθύνη να κρατάνε πλήρες και αναλυτικό log των ενεργειών τους. Αυτό θα περιλαμβάνει εκτός από την περιγραφή των όσων συμβαίνουν (μέθοδος διατήρησης: αλλαγές, διατροφή, ανάπτυξη, ασθένειες, απώλειες κτλ) και φωτογραφικό αρχείο, τα οποία θα παρουσιάζονται σε μια ειδική ενότητα εδώ σε τακτά χρονικά διαστήματα (π.χ. κάθε δεκαπενθήμερο ή μήνα).
    και να προσθέσω οτι και φυσικά θα δίνω μωρά για υιοθεσία χωρίς καμιά απαίτηση απο αυτόν που τα μεγαλώνει γιατί είμαι της άποψης οτι αυτός
    πρέπει να θεωρείται ο ιδιοκτήτης γιατί σε αυτόν πέφτει το μεγαλύτερο και πιό υπεύθυνο φορτίο .

Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2007
    Περιοχή
    LAGO Santa Barbara

Προεπιλογή

Τώρα μπήκα στην μπρίζα

Λοιπόν μέχρι και τις 24 θα είμαι Ελβετία για δουλειές μετά επιστρέφω και κανονίζουμε την διαδικασία στον Μπλεχερ .

Πετάει η ομάδα . Ωρε να δω δημοπρασία δίσκων από χομπίστες στην Ελλάδα να τρελλαθούμε όλοι

Το avatar του χρήστη Diskus Fan
    Ο χρήστης Diskus Fan δεν είναι συνδεδεμένος Discoτρελλαμένος μαθητής Νηπιαγωγείου.
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ-Χα'ι'δάρι.

Προεπιλογή

Αυτο που πρεπει να γινει καταννοητο (απο πριν) ειναι οτι τα μικρα μεγαλωνουν με μεγαλη ταχυτητα. Σε 3 μηνες πρεπει να εχουν λιτρα για κανονικο δισκο, αν θεωρησουμε οτι θα δωθουν σε ηλικια περιπου 2 μηνων απο την γεννα, για να εχουν σωστο σχημα και μεγεθος αργοτερα. Μικρα ενυδρεια δεν μπορουν να μεγαλωσουν 10αδα απο δισκακια μεγαλυτερα των 6 μηνων.-friends

Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Περιοχή
    Banana Republic

Προεπιλογή

και να προσθέσω οτι και φυσικά θα δίνω μωρά για υιοθεσία χωρίς καμιά απαίτηση απο αυτόν που τα μεγαλώνει γιατί είμαι της άποψης οτι αυτός
    πρέπει να θεωρείται ο ιδιοκτήτης γιατί σε αυτόν πέφτει το μεγαλύτερο και πιό υπεύθυνο φορτίο .
    +1000
    θα τα πουμε απο κοντα και στον μπλεχερ.

Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2008
    Περιοχή
    Αθήνα

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο yiapas Εμφάνιση μηνύματος
    ...και να προσθέσω οτι και φυσικά θα δίνω μωρά για υιοθεσία χωρίς καμιά απαίτηση απο αυτόν που τα μεγαλώνει γιατί είμαι της άποψης οτι αυτός πρέπει να θεωρείται ο ιδιοκτήτης γιατί σε αυτόν πέφτει το μεγαλύτερο και πιό υπεύθυνο φορτίο...
    Προσωπικά να ξεκαθαρίσω πως τουλάχιστον αυτή τη στιγμή δεν προτίθεμαι να επιστρέψω στην διατήρηση δίσκων εκτροφής, για σοβαρούς πρακτικούς - και όχι μόνο - λόγους. Άρα θέμα "ιδιοκτησίας" των ψαριών αφού μεγαλώσουν λίγο, δεν τίθεται. Βέβαια χαίρομαι για την τοποθέτησή σας (yapas & tsiro), κυρίως γιατί βλέπω πως κανείς μας δεν "προσβλέπει" σε ιδιοτελή ωφέλη, αλλά στη χαρά της συμμετοχής στο χόμπυ και της όποιας πιθανής γνώσης προκύψει.

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο DISKUS FAN Εμφάνιση μηνύματος
    Αυτο που πρεπει να γινει καταννοητο (απο πριν) ειναι οτι τα μικρα μεγαλωνουν με μεγαλη ταχυτητα. Σε 3 μηνες πρεπει να εχουν λιτρα για κανονικο δισκο, αν θεωρησουμε οτι θα δωθουν σε ηλικια περιπου 2 μηνων απο την γεννα, για να εχουν σωστο σχημα και μεγεθος αργοτερα. Μικρα ενυδρεια δεν μπορουν να μεγαλωσουν 10αδα απο δισκακια μεγαλυτερα των 6 μηνων.-friends
    Έχεις απόλυτο δίκιο. Αυτό που είχα στο μυαλό μου είναι πως μόλις τα μικρά φθάσουν σε ένα μέγεθος ~5cm θα δοθούν σε όποιον ενδιαφέρεται. Αλλιώς θα πρέπει να δημιουργηθούν υποδομές, που εγώ τουλάχιστον δεν μπορώ να διαθέσω.

Τώρα μπήκα στην μπρίζα
    Καλά ρε Χρήστο τώρα μπήκες στη μπρίζα??? Εγώ τριγυρνάω το σπίτι με ένα μέτρο στο χέρι να δω τι μπορώ να κάνω...

Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2007
    Περιοχή
    Ν.Φιλαδελφεια

Προεπιλογή

Καλά ρε Χρήστο τώρα μπήκες στη μπρίζα??? Εγώ τριγυρνάω το σπίτι με ένα μέτρο στο χέρι να δω τι μπορώ να κάνω...
    δεν εισαι ο μονος...

αχ αυτοι οι καναπεδες πολλα τετραγωνικα πιανουν..
    .. εχουμε ξεφυγει...goodgood

η αγαπημενη μας ομαδα..REMAL MADRID

Ημερομηνία εγγραφής
    Aug 2007
    Περιοχή
    Καπανδρίτι Αττικής

Προεπιλογή

Παιδες Ελληνων (με μια λεξι ρεμαλιααααα) εχω καμια εκατοστη που σημερα με κουφαναν,
    ξεκολλησαν απο τους γονεις και την έπεσαν σε μια ανουβια που εχω μεσα τιγκα στην καφε (μαυρη αλγη) τι τρωνε απο εκει ο θεος ξερει οποιος γουσταρει και εχει ph κατω απο 6 σκαει μύτη και παίρνει
    ένα φόρουμ αξίζει όσο τα μέλη του

Αμμά ξέρε πως ίλαντρον όντας κοπή καβάτζιν
    τριγύρου του πετάσσουνται τρακόσια παραπούλια.
    Το 'νιν αντάν να τρώ' την γην τρώει την γην θαρκέται,
    μα πάντα τζιείνον τρώεται τζιαι τζιείνον καταλυέται.
    (απο την 9η Ιουλιου του Βασιλη Μηχαηλιδη)

Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2008
    Περιοχή
    Αθήνα

Προεπιλογή

Αγαπητοί φίλοι, είμαι στην ευχάριστη θέση να σας ενημερώσω πως οι απαιτούμενες άδειες εξασφαλίστηκαν (περιμένω να καθαρογραφούν και να υπογραφούν αρμοδίως) και ξεκινάμε...

Η άδεια προβλέπει 1+1 ενυδρείο (πως λέμε συμβόλαιο για 1+1 χρόνο). Τα σχέδια της βάσης που θα χρειασθεί είναι ήδη έτοιμα (ξύλινη DIY), αλλά στην περιοχή μου τα "Φτιάξ' το μόνος σου" μαγαζιά για αγορά ξύλων είναι κλειστά λόγω αργιών. Οπότε από Τρίτη...

Για να σοβαρευτώ όμως τώρα. Θα ήθελα αν είναι δυνατό, όσοι από εσάς έχετε αντίστοιχη εμπειρία να απαντήσετε στα παρακάτω ερωτήματα, γιατί επιθυμώ (όσο κάτι τέτοιο μπορεί να προβλεφθεί εκ των προτέρων) να μην βρεθώ προ δυσάρεστων εκπλήξεων...

1. Σε ποιά ηλικία (ή μέγεθος) είναι σωστό να δοθούν μικρά για "υιοθεσία", από την άποψη της δυνατότητας να ανταπεξέλθουν χωρίς σοβαρά προβλήματα στην αλλαγή συνθηκών διαβίωσης, αλλά και της αποφυγής τυχόν "προβλημάτων" που μπορεί να τους αφήσει αυτή η διαδικασία?

2. Ποιές είναι οι συνήθεις ρουτίνες διατήρησης τόσο μικρών δίσκων (παράμετροι, αλλαγές, τάϊσμα κ.ο.κ.). Καταλαβαίνω πως αυτό το θέμα είναι πολύ ευρύ, με πολλές και διαφορετικές προσεγγίσεις, αλλά αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως είναι εμπειρικές δικές σας παρατηρήσεις που βρήκατε να "δουλεύουν" αποτελεσματικά.

3. Σε πόσο καιρό (υπό φυσιολογικές συνθήκες) θα έχουν τα μικρά μέγεθος 5-6cm, ώστε να μπορούν να δοθούν στους ενδιαφερόμενους? Παρότι δεν έχω χρονικό περιορισμό σχετικά με το διάστημα που μπορούν να φιλοξενηθούν τα μικρά στα ενυδρεία μου, θα επιθυμούσα να αποφύγω να βρεθώ με ψάρια που θα είναι σε μέγεθος απαγορευτικό σε μένα να συνεχίσω την φιλοξενία τους, αλλά να είναι μέσα Ιουλίου π.χ. όπου όλοι θα λείπουν διακοπές και να ξαναρχίσουν αυτές οι συζητήσεις από Σεπτέμβριο...

4. οποιοδήποτε άλλο "tip" σχετικό - από την εμπειρία σας - θα είναι ιδιαίτερα ευπρόσδεκτο...

5. Θεωρείτε σκόπιμο - συζητώντας ευρύτερα για την ωραία ιδέα του Χρήστου - να συμπεριληφθούν στην διαδικασία μωρά που έχουν προκύψει από γονείς που ανήκουν σε διαφορετικές ράτσες ή (και) από γονείς με "προβληματικά" σωματικά χαρακτηριστικά (εκτενές peppering, oval σχήμα σώματος κ.α.)? Το αναφέρω σχετικά με το κατά πόσο θα προκύψουν "ελκυστικά" νέα ψάρια, ώστε να είναι επιθυμητά για να αποκτηθούν από τους τελικούς ιδιοκτήτες τους...

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Giannis-malawi Εμφάνιση μηνύματος
    δεν εισαι ο μονος...

αχ αυτοι οι καναπεδες πολλα τετραγωνικα πιανουν..
    Είδες που αναρωτιόσουν πως θα φιλοξενήσεις δίσκους σε λίγα λίτρα??? Η απάντηση είναι ...μωρά!

P.S. Για αυτό Νίκο (FAN) δυσκολεύομαι να γράφω συχνότερα... Το συγκεκριμένο μου πήρε πάνω από μισή ώρα!

Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2008
    Περιοχή
    Κόρινθος (Βραχάτι)-Αθήνα (Εκάλη)

Προεπιλογή

πολύ θα ήθελα και γώ να κανω την νταντα αλλά κόρινθος δεν προβλέπεται λόγω αποστασης!! Θα προσπαθήσω όμως να βάλω το ζευγάρι μου στην γεννήστρα και να δώ τι μπορώ να καταφέρω!!! Θα σας κρατήσω και γω ενήμερους απο την πλευρά μου!!! Καλή επιτυχία σε όλους!!!

Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2007
    Περιοχή
    LAGO Santa Barbara

Προεπιλογή

Λοιπόν μάλλον έκλεισα ένα fluval 405 και ένα ένυδρείο 70Χ70Χ50 μετά τις 24 είμαι έτοιμος .

Εγώ άδεια δεν θέλω γιατί είμαι πολύ μάγκας ( έχω δικό μου μεγάλο χώρο )

Θα ακολουθήσω την μέθοδο των Ασιατών 4-5 ταίσματα την μέρα με αλλαγή 90-100% από βρύση προετημασμένο με καλό αντιχλώριο και στην ίδια θερμοκρασία αν τα δισκάκια αποδημήσουν εκ των προτέρων ζητάω σηγνώμη .

Μπορώ να τα κρατήσω μέχρι τον Ιούλιο

Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Περιοχή
    Banana Republic

Προεπιλογή

κανε τα κουμαντα σου και πες μου ποσα μωρα θελεις.μετα τις 24 θα ειναι 20 ημερων.

Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Περιοχή
    Λάρισα

Προεπιλογή

Λοιπόν μάλλον έκλεισα ένα fluval 405 και ένα ένυδρείο 70Χ70Χ50 μετά τις 24 είμαι έτοιμος .

Θα ακολουθήσω την μέθοδο των Ασιατών 4-5 ταίσματα την μέρα με αλλαγή 90-100% από βρύση προετημασμένο με καλό αντιχλώριο και στην ίδια θερμοκρασία αν τα δισκάκια αποδημήσουν εκ των προτέρων ζητάω σηγνώμη .

Αν μπορείς κάντο πιο λιανά για τους Ασιάτες .

Ημερομηνία εγγραφής
    Aug 2007
    Περιοχή
    Καπανδρίτι Αττικής

Προεπιλογή

Τα δικα μου φιλαρα δεν ειναι ασιατικά, ειναι εκ του ωραιου Καπανδριτιου οποτε κομμενες οι εξυπναδες. Νερο μονο Α/Ο και Ph 5,8 μέγιστο αλλιως
    ένα φόρουμ αξίζει όσο τα μέλη του

Αμμά ξέρε πως ίλαντρον όντας κοπή καβάτζιν
    τριγύρου του πετάσσουνται τρακόσια παραπούλια.
    Το 'νιν αντάν να τρώ' την γην τρώει την γην θαρκέται,
    μα πάντα τζιείνον τρώεται τζιαι τζιείνον καταλυέται.
    (απο την 9η Ιουλιου του Βασιλη Μηχαηλιδη)

Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2007
    Περιοχή
    LAGO Santa Barbara

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Yiannis59 Εμφάνιση μηνύματος
    Τα δικα μου φιλαρα δεν ειναι ασιατικά, ειναι εκ του ωραιου Καπανδριτιου οποτε κομμενες οι εξυπναδες. Νερο μονο Α/Ο και Ph 5,8 μέγιστο αλλιως
    Δεν θα πάρω από σένα ρεεεεεεεε

Οι Ασιάτες κάνουν 1 με 2 φορές την μέρα 100% αλλαγή και ταίζουν κάργα .
    Δείνουν βαρύτητα στο καθαρό νερό και στην πολύ τροφή και όχι στις σωστές συνθήκες νερού πχ. ph στο 6 κτλ

Σελίδα 1 από 8 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Βασικες αρχες γεννετικης για τους επιδοξους.... Breeders
    By White Diamond in forum Γενικά για αναπαραγωγές
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 12-02-2011, 13:49
  2. Τη βοήθεια σας (άλγη)
    By Confucius in forum Φυτά και άλγη
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 15-08-2008, 11:23
  3. Βοήθεια
    By manolis in forum Διοξείδιο του άνθρακα (CΟ2), οξυγόνο (O2)
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 05-02-2008, 22:38
  4. Βοήθεια Γιατρέ
    By ChristosP in forum Προβλήματα σε σώμα, μάτια, πτερύγια
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 25-01-2008, 19:23

Κανόνες καταχώρησης μηνυμάτων

• Δε μπορείτε να δημιουργήσετε νέα θέματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •