Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 εως 20 από 21

Θέμα: Αδιάβροχοι ανεμιστήρες

Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2008
    Περιοχή
    Μοσχάτο-Αθήνα

Προεπιλογή

Θέλω να φτιάξω το καπάκι του ενυδρείου έτσι, ώστε οι ανεμιστήρες να είναι από τη μέσα μεριά, για να μην φαίνονται. Φυσικά με την εξάτμιση να κολλάει το νερό στο καπάκι και φυσικά στους ανεμιστήρες, κάτι τέτοιο θα ήταν αδύνατο, αν δεν είχα βρεί αυτούς !!! Λέω να παραγγείλω 3, μιας και έχω βρει και μαγαζί, που κάνεις αγορές.

Περιττό να αναφέρω ότι μπορώ να δω και για μαζική παραγγελία!!!

Παράγγειλα σήμερα 3 για το καινούργιο ενυδρείο, που ΘΑ στήσω, όταν ΘΑ έρθει το έπιπλο (το λέω γιατί βαρέθηκα να περιμένω)!!!! Όταν έρθουν θα σας πω εντυπώσεις. Είναι δηλωμένο ως IP55, που σημαίνει ότι αντέχει και με το παραπάνω την υγρασία, που συσσωρεύεται!!!

Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Περιοχή
    Περιστέρι, Αθήνα

Προεπιλογή

Δημήτρη στο δικό μου ενυδρείο έχω βάλει απλά ανεμιστηράκια (όχι αδιάβροχα) και τα έχω προσαρμόσει από το μέσα μέρος των καπακιών. Δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα με αυτά και ούτε βλέπω να επηρεάζονται από την υγρασία και αυτό γιατί υποθέτω πως αυτή (η υγρασία) βρίσκει διέξοδο από τις τρύπες των ανεμιστήρων...

Όμως καλά κάνεις που προτιμάς τα στεγανά!

Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2008
    Περιοχή
    Μοσχάτο-Αθήνα

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Genirous Εμφάνιση μηνύματος
    Δημήτρη στο δικό μου ενυδρείο έχω βάλει απλά ανεμιστηράκια (όχι αδιάβροχα) και τα έχω προσαρμόσει από το μέσα μέρος των καπακιών. Δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα με αυτά και ούτε βλέπω να επηρεάζονται από την υγρασία και αυτό γιατί υποθέτω πως αυτή (η υγρασία) βρίσκει διέξοδο από τις τρύπες των ανεμιστήρων...

Τα αγόρασα, αφενός να έχω το κεφάλι μου ήσυχο, μιας και πρόκειται για ρεύμα (άσχετα αν είναι λίγα volt) και αφετέρου γιατί στα δικά μου, αν και απέξω έχω παρατηρήσει την υγρασία να συσσωρεύεται κι επάνω τους. Για να πω την αλήθεια, λειτουργούν μια χαρά, αλλά "φυλάω τα ρούχα μου"!!!friends

Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Περιοχή
    Περιστέρι, Αθήνα

Προεπιλογή

Το χειρότερο που μπορεί να συμβεί είναι να καεί το δευτερεύον του μετασχηματιστή!

Ημερομηνία εγγραφής
    May 2008
    Περιοχή
    Upper Rio Alimo - Αθηνα

Προεπιλογή

Ακριβως τα ιδια εχω να πω.friends
    Ειναι λιγο υπερβολη πιστευω το ολο θεμα.
    Επισης με τη ζεστη το καλοκαιρι δεν θα υπαρχει καθολου υγρασια στο καπακι (και στα ανεμηστηρακια) αφου θα εξατμιζεται αμεσως.
    Το χειμωνα θα το δεις μονο αυτο, αλλα και παλι ή δεν ασχολεισαι ή αν θελει καποιος μπορει να εχει δυο καπακια ενα με ανεμιστηρια και ενα χωρις. (αναλογα το ενυδρειο, πχ στο juwel με τα flaps βολευει)
    Δημητρη να προσεξεις και τις αλλες προδιαγραφες του αδιαβροχου, να σου προσφερει δλδ την απαραιτητη ψυξη χωρις θορυβο που ειναι πιο σημαντικες.

μερικες φωτο απο τα ανεμιστηρακια που εχω μεσα στο ενυδρειο χωρις προβλημα:
    φωτο1
    φωτο2
    φωτο3
    φωτο4
    O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται οικονομικα απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
    Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το greek discus που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Περιοχή
    Περιστέρι, Αθήνα

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο delta66 Εμφάνιση μηνύματος
    Επισης με τη ζεστη το καλοκαιρι δεν θα υπαρχει καθολου υγρασια στο καπακι (και στα ανεμηστηρακια) αφου θα εξατμιζεται αμεσως.
    Το χειμωνα θα το δεις μονο αυτο, αλλα και παλι ή δεν ασχολεισαι ή αν θελει καποιος μπορει να εχει δυο καπακια ενα με ανεμιστηρια και ενα χωρις. (αναλογα το ενυδρειο, πχ στο juwel με τα flaps βολευει)
    Πάντως αυτό που έχω να παρατηρήσω είναι ότι έχω εξάτμιση και το χειμώνα...

Ημερομηνία εγγραφής
    May 2008
    Περιοχή
    Upper Rio Alimo - Αθηνα

Προεπιλογή

Πάντως αυτό που έχω να παρατηρήσω είναι ότι έχω εξάτμιση και το χειμώνα...
    Αυτο εννοειται.
    Οπως λεω πιο πανω, το χειμωνα τη βλεπουμε αφου μενει στο καπακι απο κατω (και στα ανεμιστηρακια), ενω το καλοκαιρι στεγνωνει αμεσως.
    O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται οικονομικα απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
    Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το greek discus που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2008
    Περιοχή
    Μοσχάτο-Αθήνα

Προεπιλογή

Το καλοκαίρι, επειδή δουλεύουν και οι ανεμιστήρες, όντως δεν συσσωρεύεται υγρασία στα καπάκια. Το χειμώνα όμως τρέχει νερό, μόλις το ανοίξεις. Μάλιστα έχει τύχει ν' ανοίξω το πίσω καπάκι και το νερό να τρέχει μέσα από τους ανεμιστήρες!!!

Επειδή δεν ήθελα να μπλέξω στη "μανούρα" των 2 καπακιών, όχι μόνο κατασκευή, βάψιμο κλπ αλλά και βάλε βγάλε, προτιμησα να τρυπήσω το μαμίσιο καπάκι με τους ανεμιστήρες από μέσα και από πάνω μια μαύρη σίτα, για να μην φαίνεται σχεδόν τίποτα. Και αφού βρήκα αδιάβροχους, τους προτίμησα, αν και έκαναν κάτιτις παραπάνω, για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Ο θόρυβος, που βγάζουν είναι 20db!!

Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2008
    Περιοχή
    Αmazon-Allenquer

Προεπιλογή

Τα ανεμιστηρακια τι τα θελετε αφου στο Βιοτοπικα δεν χρειαζεται...
    Εγω εχω σκοπο να μην βαλω καθολου...γιατι νομιζω οτι το ενυδρειο μου δεν θα αναπτηξει μεγαλες θερμοκρασιες...
    ειμαι ειδη στους 29,να παει 30...
    Μην ξεχναμε την θεσει που εχουμε τοποθετισει το ενυδρειο μας...αν ειναι σκιερη ή οχι...
    Εχοντας εμπειρια με απλα ανεμιστηρακια...δουλευουν μια χαρα χωρις προβλημα...αυτο που κοιτας ειναι να ειναι ησυχα για τους θορυβους....
    Facebook: Loris Kadinopoulos

Ημερομηνία εγγραφής
    May 2008
    Περιοχή
    Upper Rio Alimo - Αθηνα

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο loris Εμφάνιση μηνύματος
    Τα ανεμιστηρακια τι τα θελετε αφου στο Βιοτοπικα δεν χρειαζεται.......

Μιλαμε γενικα τωρα.

Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Περιοχή
    Περιστέρι, Αθήνα

Προεπιλογή

Πάντως -και κατά ένα περίεργο λόγο- τα ανεμιστηράκια δε γεμίζουν υγρασία ούτε το χειμώνα, παρόλο που είναι από μέσα από το καπάκι!

Τα στεγανά ανεμιστηράκια παραμένουν τεχνικά η πιο σωστή λύση!

Τα ανεμιστηρακια τι τα θελετε αφου στο Βιοτοπικα δεν χρειαζεται...
    Εγω εχω σκοπο να μην βαλω καθολου...γιατι νομιζω οτι το ενυδρειο μου δεν θα αναπτηξει μεγαλες θερμοκρασιες...
    ειμαι ειδη στους 29,να παει 30...
    Μην ξεχναμε την θεσει που εχουμε τοποθετισει το ενυδρειο μας...αν ειναι σκιερη ή οχι...
    Εχοντας εμπειρια με απλα ανεμιστηρακια...δουλευουν μια χαρα χωρις προβλημα...αυτο που κοιτας ειναι να ειναι ησυχα για τους θορυβους....
    Γρηγόρη το καλοκαίρι η θερμοκρασία είναι περίπου 31-33 μπορεί και 34 βαθμούς χωρίς ανεμιστηράκια...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Genirous : 12-02-2009 στις 09:30 Αιτία: Automerged Doublepost

Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2008
    Περιοχή
    Μοσχάτο-Αθήνα

Προεπιλογή

Πάντως -και κατά ένα περίεργο λόγο- τα ανεμιστηράκια δε γεμίζουν υγρασία ούτε το χειμώνα, παρόλο που είναι από μέσα από το καπάκι!
    Τι σκ@τ@, ακόμα κι εκεί γκαντέμην ήμουν??

Ημερομηνία εγγραφής
    May 2008
    Περιοχή
    Upper Rio Alimo - Αθηνα

Προεπιλογή

Πάντως -και κατά ένα περίεργο λόγο- τα ανεμιστηράκια δε γεμίζουν υγρασία ούτε το χειμώνα, παρόλο που είναι από μέσα από το καπάκι!....
    Να πω την αληθεια ουτε και στα δικα μου ανεμηστηρια υπαρχει υγρασια αλλα ελεγα αφου γεμιζει στων φιλων, κατι διαφορετικο θα "παιζει" στο θεμα του εξαερισμου του ενυδρειου και μαζευεται υγρασια στα φτερα τους.
    Μαλλον το "ανοιγμα" των ανεμιστηρων βοηθαει ακριβως για την μη συσσωρευση υγρασιας στο ιδιο το ανεμηστηρακι.
    Κατω απο το καπακι ομως εχω υγρασια.

Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2008
    Περιοχή
    Μοσχάτο-Αθήνα

Προεπιλογή

Δεν ξέρω αν το παθαίνουν κι άλλοι, αλλά σ' εμένα συμβαίνει το εξής: Η υγρασία πηγαίνει ακόμα και στην πάνω μεριά των ανεμιστήρων. Μάλιστα αν υπάρχει συσσωρευμένη σκόνη, εξαιρίας της λειτουργίας τους, σε συνδιασμό με την υγρασία, που μαζεύεται, δημιουργεί ένα πολύ "ωραίο" αποτέλεσμα μπίχλας!!!

Επειδή βέβαια η στάθμη του νερού είναι 1-2 εκατοστά πάνω από τη γραμμή του ΜΑΧ, που έχουν τα juwel, δεν ξέρω αν παίζει κι αυτό ρόλο, αν και κάπου είχα διαβάσει ότι η γραμμή έχει να κάνει μόνο με το εσωτερικό φίλτρο..

Μόλις γυρίσω από τη δουλειά, θα σας βγάλω φωτο να δείτε τι γίνεται!!

Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2008
    Περιοχή
    Αmazon-Allenquer

Προεπιλογή

Τα στεγανά ανεμιστηράκια παραμένουν τεχνικά η πιο σωστή λύση!

Γρηγόρη το καλοκαίρι η θερμοκρασία είναι περίπου 31-33 μπορεί και 34 βαθμούς χωρίς ανεμιστηράκια...
    Γιωργο αυτο συμβαινει και οταν απενεργοποιης το θαρμοστατη;
    Το εχεις τσεκαρει δηλαδη...
    Facebook: Loris Kadinopoulos

Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2008
    Περιοχή
    Μοσχάτο-Αθήνα

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο delta66 Εμφάνιση μηνύματος
    Ακριβως τα ιδια εχω να πω.friends
    Ειναι λιγο υπερβολη πιστευω το ολο θεμα.
    Δημητρη να προσεξεις και τις αλλες προδιαγραφες του αδιαβροχου, να σου προσφερει δλδ την απαραιτητη ψυξη χωρις θορυβο που ειναι πιο σημαντικες.

μερικες φωτο απο τα ανεμιστηρακια που εχω μεσα στο ενυδρειο χωρις προβλημα:
    φωτο1
    φωτο2
    φωτο3
    φωτο4
    Τα καπάκια απο πάνω από τους ανεμιστήρες είναι φίλτρα σκόνης ή fan guards???

Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Περιοχή
    Περιστέρι, Αθήνα

Προεπιλογή

Γιωργο αυτο συμβαινει και οταν απενεργοποιης το θαρμοστατη;
    Το εχεις τσεκαρει δηλαδη...
    Το έχω τσεκάρει σε 400 λίτρα ενυδρείο χωρίς ανεμιστηράκια και χωρίς αντιστάσεις...

Ημερομηνία εγγραφής
    Aug 2007
    Περιοχή
    Καπανδρίτι Αττικής

Προεπιλογή

το ναι που κολλα ωρε αϊτέ μου στο φίλτρα η στο fan guard
    ένα φόρουμ αξίζει όσο τα μέλη του

Αμμά ξέρε πως ίλαντρον όντας κοπή καβάτζιν
    τριγύρου του πετάσσουνται τρακόσια παραπούλια.
    Το 'νιν αντάν να τρώ' την γην τρώει την γην θαρκέται,
    μα πάντα τζιείνον τρώεται τζιαι τζιείνον καταλυέται.
    (απο την 9η Ιουλιου του Βασιλη Μηχαηλιδη)

Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2008
    Περιοχή
    Μοσχάτο-Αθήνα

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Yiannis59 Εμφάνιση μηνύματος
    το ναι που κολλα ωρε αϊτέ μου στο φίλτρα η στο fan guard
    Μάλλον εννοεί φίλτρα!!!friends

Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2008
    Περιοχή
    Π.Φαληρο