Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 εως 20 από 23

Θέμα: ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΓΩΝΙΩΝ ΣΕ DIY ΕΝΥΔΡΕΙΟ

Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2008
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ

Προεπιλογή ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΓΩΝΙΩΝ ΣΕ DIY ΕΝΥΔΡΕΙΟ

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ,ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ,ΤΟ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΜΟΛΗΣ ΧΘΕΣ.ΝΑ ΣΑΣ ΣΥΝΧΑΡΩ ΟΛΟΥΣ,ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΥΝΤΟΜΗ ΕΞΕΡΕΥΝΗΣΗ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΕΜΕΙΝΑ ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΕΝΟΣ.ΕΧΩ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΟΥΜΕ ΜΕ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΙΣΚΟΥΣ.ΣΚΕΥΤΟΜΑΙ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΕ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ 130/60/40. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΧΡΗΣΗΜΟΠΟΙΗΣΩ ΜΑΥΡΗ ΣΥΛΙΚΟΝΗ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΠΩΣ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΤΕΛΕΙΕΣ ΟΙ ΕΥΘΕΙΕΣ ΣΤΙΣ ΓΩΝΙΕΣ ΚΑΙ ΠΩΣ Η ΣΥΛΙΚΟΝΗ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΑ ΕΦΑΠΤΩΜΕΝΑ ΤΖΑΜΙΑ ΘΑ ΕΧΕΙ ΣΚΟΥΡΟ ΧΡΩΜΑ.ΑΠΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΜΟΥ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΝΑ ΠΩ ΠΩΣ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΤΙΣ ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ (ΧΑΡΤΟΤΑΙΝΙΕΣ Κ.Τ.Λ) ΑΛΛΑ ΠΑΝΤΑ ΕΜΕΝΑΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΤΕΛΕΙΕΣ.ΚΑΙ ΠΩΣ ΟΤΑΝ ΠΙΕΖΑ ΟΛΟΕΣ ΤΙΣ ΕΠΙΦΑΝΙΕΣ Η ΣΥΛΙΚΟΝΗ ΚΛΩΤΣΑΓΕ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΦΕΝΕΤΑΙ ΘΑΜΠΑ ΤΟ ΤΖΑΜΙ ΤΗΣ ΕΝΩΣΗΣ.ΤΙ ΠΑΧΟΣ ΤΖΑΜΙΟΥ ΘΑ ΛΕΓΑΤΑΙ? ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΩΤΕΡΩΝ .....

Ημερομηνία εγγραφής
    Sep 2007
    Περιοχή
    Μπαχιρδοχωριό

Προεπιλογή

Καλως ορισες φιλε μου για αρχη!
    Αν μπορεις γραφε με πεζους χαρακτηρες γιατι τα κεφαλαια στη γλωσσα των φορουμ ειναι σα να φωναζεις και ειναι κουραστικο το κειμενο!

Απο κει και περα, στο θεμα της κολλησης των ενυδρειων πρεπει να προμηθευτεις σιλικονη καθαρη (χωρις αντιμουχλικα, αρωματικα κλπ) προκειμενου να εισαι σιγουρος οτι δε θα εχεις προβλημα στο μελλον! Για να κανεις σπεσιαλ κολληση στα τζαμια, θα αγορασει χαρτοταινια απο χρωματοπωλειο και θα κολλησεις κατα μηκος των προς κολληση τζαμιων μια λωριδα παραλληλη αφηνοντας απο το τελος τοσο κενο οσο θες να ειναι το πλατος της κολλησης σου! (συνηθως αρκει 6-7 χιλιοστα) Θα ζητησεις απο κει που θα αγορασεις τη σιλικονη το ειδικο σπατουλακι (ή μπορεις να το ζητησεις και απο τζαμα), θα στησεις το ενυδρειο, το στουμπωνεις στα σημεια που θα κολλησεις σιλικονη την οποια θα στρωσεις ομοιομορφα με το σπατουλακι, να πιασει μπολικη και ας γεμισει τη χαρτοταινια. Μολις τελειωσεις, αφηνεις να περασει κανενα μισαωρο και ξεκολλας την ταινια και το αποτελεσμα ειναι...τελειο!

Το σπατουλακι ειναι ενα τραπεζιο φαντασου του οποιου η επανω βαση ειναι πολυ στενη, 1-1.5 ποντο περιπου. Οτι αλλο χρειαστεις....

Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Περιοχή
    ΚΗΦΙΣΙΑ

Προεπιλογή

Φαντάζομαι πως το 40 είναι το πλάτος .Αν δεν σε δεσμεύουν οι διαστάσεις λόγω συγκεκριμένου χώρου ,δώσε κι άλλο πλάτος .Τα ψάρια ζουν σε 3 διαστάσεις μην το ξεχνάμε .Ένας μεγάλος δίσκος θα νοιώθει άβολα σε 40εκ (έχω γεννήστρες 60Χ60Χ40 και το βλέπω.Το ίδιο και για το ύψος ,αν σκεφτείς πως 5-10 εκ θα σου μένουν, αναγκαστικά, άδεια .Οπότε δώσε λίγο "αέρα" παραπάνω μιας και το φτιάχνεις μόνος σου (προσωπικά αν έφτιαχνα DIY θα ήταν minimum 60 εκ πλάτος good)
    BAZINGA !

Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2008
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ

Προεπιλογή

Σας ευχαριστω για την γρηγορη ανταποκριση σας.Και οι δυο συμβουλες σας ειναι πολυ χρησιμες,καμια ιδεα κανεις για το πως θα διατηριθει η συλικονη μεσα στις ενωσεις χωρης να κλωτσιση και να φαινεται θαμπη η ενωση?

Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Περιοχή
    -------------

Προεπιλογή

καλως ήλθες και απο εμένα στην παρέα!!!!
    απο τεχνικά τετοια θέματα δεν κατέχω και πολλά οπότε
    είμαι σίγουρος αρκετά παιδιά θα σε βοηθήσουν
    και πάλι
    καλωσόρισες

Ημερομηνία εγγραφής
    Sep 2007
    Περιοχή
    Μπαχιρδοχωριό

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο touak1982 Εμφάνιση μηνύματος
    ...καμια ιδεα κανεις για το πως θα διατηριθει η συλικονη μεσα στις ενωσεις χωρης να κλωτσιση και να φαινεται θαμπη η ενωση?
    Τι εννοεις?

Το avatar του χρήστη Diskus Fan
    Ο χρήστης Diskus Fan δεν είναι συνδεδεμένος Discoτρελλαμένος μαθητής Νηπιαγωγείου.
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ-Χα'ι'δάρι.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mios Εμφάνιση μηνύματος
    Φαντάζομαι πως το 40 είναι το πλάτος .Αν δεν σε δεσμεύουν οι διαστάσεις λόγω συγκεκριμένου χώρου ,δώσε κι άλλο πλάτος .Τα ψάρια ζουν σε 3 διαστάσεις μην το ξεχνάμε .Ένας μεγάλος δίσκος θα νοιώθει άβολα σε 40εκ (έχω γεννήστρες 60Χ60Χ40 και το βλέπω.Το ίδιο και για το ύψος ,αν σκεφτείς πως 5-10 εκ θα σου μένουν, αναγκαστικά, άδεια .Οπότε δώσε λίγο "αέρα" παραπάνω μιας και το φτιάχνεις μόνος σου (προσωπικά αν έφτιαχνα DIY θα ήταν minimum 60 εκ πλάτος good)

Καλως ορισες. Αυτο που λεει ο Δημητρης ειναι πολυ σημαντικο, σχεδον οσο η επιλογη "σωστης"/ενυδρειακης σιλικονης.-

Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2008
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ

Προεπιλογή

Οταν βαλουμε την σιλικονη στην πλατη και βαλουμε τα δυο πλα'ι'να μερη θα πρεπει να τα πιεσουμε πανω στην πλατη για να ερθουν σε επαφη,το ιδιο και οταν βαλουμε το μπροστινο μερος,απο την διαδικασια αυτη η σιλικονη θα πιεστη και θα μεινη μια πολυ λεπτη στρωση αναμεσα στα στα δυο τζαμια,το θεμα ειναι πως με τη μαυρη σιλικονη αυτο θα εχει σαν αποτελεσμα να φενεται μια θαμπη κολληση,σε αντιθεση με τα ετοιμα που η μαυρη σιλικονη φαινεται πεντακαθαρα.Σκεφτηκα να βαλω 2 καρφιτσες αναμεσα στα δυο τζαμια μια στην κορυφη και μια στο πατο για να μεινει ενα λεπτο στρωμα απο σιλικονη αναμεσα στις δυο επιφανιες τζαμιων που θα κολληθουν.Λετε να πετυχει? Ελπιζω να εγινα κατανοητος.....ευχαριστω.

Ημερομηνία εγγραφής
    Sep 2007
    Περιοχή
    Μπαχιρδοχωριό

Προεπιλογή

Καρφιτσα μη βαλεις φιλε μου, το ξενο σωμα δε θα επιτρεψει να κολλησει σωστα το ενα τζαμι με το αλλο. Αν το κανεις ετσι οπως σου ειπα με τη σπατουλιτσα παντως θα βγει τελειο, πιστεψε με. Περιμενε να μπει ο δασκαλος (lasal) και ειναι βεβαιο οτι θα σου δωσει κι αλλες ιδεες!

Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2008
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ

Προεπιλογή

Σ'ευχαριστω πολυ για τη συμβουλη σου,θα περιμενω επομενως....

Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη

Προεπιλογή

Καλωσόρισες φίλε touak
    Καρφίτσες μην βάλεις ουτε για αστείο
    Δεν είναι απαραίτητες
    Οπως σου είπαν και τα παιδιά να προσέξεις πάρα πολύ να ΜΗΝ ειναι η σιλικόνη αντιμουχλική ή να περιέχει αρωματικά.
    Όλα τα ενυδρεία που έχω κολλήσει είναι με μαύρη σιλικόνη.
    Στα έτοιμα ενυδρεία ίσως να παρατήρησες οτι το πάχος της σιλικόνης ειναι σχεδόν διπλάσια απο αυτήν του τζαμιού.Παρατήρησε το....

Τώρα για τα υπόλοιπα..........μανούυυυυυυλαααα το ψωμί μου

Στην φωτογραφία που σου παραθέτω φαίνεται η μαύρη σιλικόνη.
    Αν και δεν ειναι η τελειότερη εικόνα γιατι κάνει αντανακλάσεις το πλαινό τζάμι μπορώ να σου εγγυηθώ οτι μπορείς να κάνεις μια ΤΕΛΕΙΑ γραμμή.
    Κυριολεκτικά.
    Η χρήση της χαρτοταινίας γίνεται για να γλυτώσεις λίγο απο το ξύσιμο της σιλικόνης.
    Χαρτοταινία χρησιμοποιούν ακόμα και στις βαφές αυτοκινήτων.
    Αυτό που θα πρέπει να προσέξεις είναι να μην πατήσει το τζάμι επάνω στην χαρτοταινία.
    Καλύτερα να σου περισσέψει σιλικόνη στο τζάμι την οποία μετα την αφαιρείς.
    Οταν ακουμπήσεις τα δύο τζάμια μεταξύ τους ΜΗΝ τα πιέσεις πολύ.
    Και μην βιαστείς να τα ενώσεις αμέσως.
    Θα τα ενώσεις με το πάσο σου.
    Και πρόσεξε τώρα ενα σημαντικό σημείο. (μικρό μυστικό)
    Μπορείς να χρησιμοποιήσεις ενα αδειο μπουκαλάκι σιλικόνης (αν υπάρχει)
    για να χτυπήσεις ελαφρά το τζάμι στο πλάι μέχρι να σκάσει η σιλικόνη.
    Μην επιχειρήσεις να τα πιέσεις πολύ με το χέρι αλλιώς θα φανούν τα τζάμια.
    Αν το τζάμι που θα κόψεις δεν είναι σωστα γωνιασμένο (στραβοκομένο) τότε αλλού θα βλέπεις μαύρη σιλικόνη και αλλού θαμπάδα (διαφάνεια).
    Το πρώτο βήμα που θα κάνεις είναι να δεις ποιο απο τα δυο μεγάλα τζάμια ειναι το ποιο καθαρό (ίσως απο γρατσουνιές) και να δείς ποιο ειναι το ποιο γωνιασμένο.
    Μετα παίρνεις τα δυο πλαινά και τα εννώνεις (τα βάζεις πλάκα) για να δεις αν ειναι και αυτά γωνιασμένα.
    Πρέπει να καταλάβεις οτι αυτό ειναι το σημαντικότερο σημείο πριν ξεκινήσεις.
    Γώνιασμα λέγεται οταν η πλευρές έχουν ακριβώς 90 μοίρες.
    Αν μια γωνία έχει 90 μοίρες και η άλλη 89 μοίρες τότε τις 90 μοίρες θα τις βάλεις μπροστά.
    Ξεκινάς να κολλάς πάντα μα πάντα με το ενα πλαινό τζάμι και μετά.......με το μπροστινό.
    Αν ξεκινήσεις με το πλαινό και το πίσω εχεις μεγάλες πιθανότητες να την πατήσεις.
    Η συνέχεια αύριο.....
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails black.jpg  

Ο χρήστης Diskus Fan δεν είναι συνδεδεμένος Discoτρελλαμένος μαθητής Νηπιαγωγείου.
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ-Χα'ι'δάρι.

Προεπιλογή

Lasal (Γιαννη ; ) γραψε αν μπορεις και καποια μαυρη σιλικονη που προτεινεις.-
    Νίκο για να μην κανιβαλίσουμε το ποστ στο γράφω εδώ
    Πρόφι 4000 απο praktiker ή carfour
    momentive 1200
    rhodia
    ronsil
    Aquarium Sealant
    General Electric
    Bayern
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lasal : 06-12-2008 στις 00:19

Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2008
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ

Προεπιλογή

Lasal σ'ευχαριστω για το χρονο σου!!!Με εχουν εντιπωσιασει οι γνωσεις σου,θα περιμενω την συνεχεια......και παλυ ευχαριστω.

Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη

Προεπιλογή

Νάσε καλά toyak
    Όπως ξαναείπα αυτό που προσέχεις είναι η σιλικόνη να ειναι 100% σιλικόνη
    να μην εχει πρόσθετα που την κάνουν αντιμουχλική δηλαδή πρέπει να ειναι ΜΗ τοξική. Μπορεί μια εταιρία να εχει διαφανή σιλικόνη που κάνει για ενυδρεία και η μαύρη σιλικόνη που βγάζει να μην κάνει για ενυδρεία.
    Καταλαβαίνεις πως θέλει προσεκτική έρευνα.
    Μπορεί στην περιοχή όπου μένεις να μην υπάρχει κατάλληλη μαύρη σιλικόνη.

συνεχίζω....
    Μόλις κολλήσεις το ένα πλαϊνό και το μπροστινό τζάμι κολλάς εξωτερικά στις γωνίες χαρτοταινία.
    Μετά συνεχίζεις με το άλλο πλαινό και αφήνεις τελευταίο το πίσω μέρος του τζαμιού.
    Πριν σου είπα οτι μπορεί να την πατήσεις αν βάλεις πρώτο το πίσω.
    Ο λόγος που αφήνεις τελευταίο το πίσω τζάμι είναι γιατί μπορεί είτε λόγο κακού γωνιάσματος είτε επειδή έχουν ξεφύγει λίγο οι διαστάσεις στο κόψιμο,
    όλες οι ατέλειες να πέσουν σε αυτό που δεν φαίνεται.
    Οι μαύρες σιλικόνες λόγο της ουσίας που τις κάνει μαύρες αργούν περισσότερο από τις διάφανες σιλικόνες για να στεγνώσουν.
    Σε περίπτωση που ξεκολήσεις κάποιο τζάμι εκείνη την στιγμή........μην το ξανακολήσεις αμέσως πριν ξαναβάλεις πάλι σιλικόνη.
    Οταν βάζεις την σιλικόνη να προσέξεις πολύ να εχεις σταθερό χέρι να μην κάνεις τσιγγουνιές και να μην κάνει διακοπές γιατι αλλιώς μπορεί να σου δημιουργήσει φουσκάλες.
    Φουσκάλες σημαίνει έμμεση ή άμεση διαρροή νερού.
    Αν δεν περάσεις σωστά την σιλικόνη φαίνεται στο μαύρο.
    Πάχος σιλικόνης στο μέγεθος μισής οδοντογλυφίδας ειναι αποδεκτή.
    Σε κάποια σημεία μπορεί να εχει και πάχος οδοντογλυφίδας αν τα τζάμια ειναι στραβά κομμένα.
    Στο κάθε τζάμι που θα εδράζει θα βάζεις το δάχτυλο για να δεις αν δημιουργεί "νυχάκι" ή αν εφάπτεται σωστά.
    Το αφήνεις να τραβήξει 2-3 ώρες ανάλογα με την θερμοκρασία του δωματίου.
    Βάζεις το δάχτυλο σου πάνω στις σιλικόνες που εχουν σκάσει εξωτερικά.
    Αν δεις οτι εχει γίνει σαν λάστιχο η σιλικόνη τότε μπορείς με ενα κοφτάκι να ξύσεις την σιλικόνη, αλλιώς περιμένεις οσο χρειαστεί.
    Εγω τις σιλικόνες τις αφαιρώ με τροχισμένη ατσάλινη χοντρή πριονόλαμα ή οποία έχει περάσει απο ψιλό γυαλόχαρτο ΚΑΙ λαδάκο.
    Κόβει μέχρι και τρίχα.........καταλαβαίνεις.
    Αυριο θα βάλω και φωτογραφία γιατί σίγουρα ο κόσμος δεν θα έχει ξαναδεί τέτοιες λάμες στο χόμπι μας.
    Κάθε τζάμι που θα κολλάς θα βάζεις και ενα κομμάτι χαρτοταινία εξωτερικά κι ας πιάσει και σιλικόνη.
    Αφήνεις ενα 48ωρο χωρίς να κάνεις τίποτε.
    Να σημειώσω οτι μερικοί χομπίστες τοποθετούν τις κόντρες στην βάση αμέσως μόλις κολήσουν τα πρώτα 2 τζάμια και αυτό ειναι κατα την γνώμη μου λάθος.
    Εγώ ξύνω τις σιλικόνες και τοποθετώ τις κόντρες μετά απο ενα 48ωρο.
    (Κόντρες της βάσης)
    Θα χρειαστείς συνολικά 8 κόντρες.
    Τέσσερις για την βάση (εσωτερικά) και τέσσερις 2-3 εκατοστά κάτω απο το πάνω χείλος.
    Το που θα μπούν οι κόντρες εξαρτάται και απο το αν λειτουργήσει με υπερχείληση (sump) ή με εξωτερικά φίλτρα.
    Αν τοποθετήσεις εξωτερικό φίλτρο (το ποιο σύνηθες) με μπαστουνάκια
    τότε οι πίσω κόντρες θα είναι στις άκρες διαγώνια κομμένες ή μικρότερες σε μήκος για να περάσουν τα μπαστουνάκια.
    Μετα το ξύσιμο περνάς ασετόν κοφτάκι, ασετόν βαμβάκι, ασετόν κοφτάκι, ασετόν βαμβάκι
    Οπως στο έγραψα.
    Στο εσωτερικό μέρος κάνεις μια προσεκτική γραμμή με το κοφτάκι όπου δηλώνεις το τέλος του σημείου της σιλικόνης.
    ΥΓ.
    Απο κεκτημένη ταχύτητα πολλές φορές ξεχνάμε να γράψουμε κάποια λεπτομέρεια οπότε όποια απορία έχεις μέχρι εδώ ρώτησε.
    Και....συνεχίζουμε

Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2008
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ

Προεπιλογή

lasal φιλε μου συνεχιζεις να με εντιπωσιαζεις.Αυτο που θελω να σε ρωτησω ειναι αν και τις τεσσερις πλευρες τις κολλας ταυτοχρονα (εγω ετσι εκανα μεχρι τωρα) η τις κολλας αφου στεγνωσουν λ.χ οι δυο πρωτες? ακομη θα ηθελα να μου πεις τη γνωμη σου για το παχος των τζαμιων που προτεινεις για διαστασεις 130/70/50.

Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη

Προεπιλογή

Ταυτόχρονα
    και ο λόγος είναι για να προλάβεις να διορθώσεις κάτι στραβό που μπορεί να πέσει στην αντίληψη σου.
    Απλά περιμένεις λίγο για να τραβήξει η σιλικόνη στα πρώτα 2 τζάμια.
    Επειδή αργεί περισσότερο η μαύρη σιλικόνη να τραβήξει, έχεις τον χρόνο να κάνεις διορθώσεις αν χρειαστεί.
    Τις κόντρες όμως οπωσδήποτε μετά από ένα 48ωρο.
    Το 70 αν θεωρήσω οτι είναι το ύψος θα πρέπει να το μελετήσεις περισσότερο γιατί μαζί με το καπάκι θα γίνει 80-85.
    Θα πρέπει να σκεφτείς οτι θα θέλεις να βάζεις και χέρι μεσα στο ενυδρείο.
    Αν σκεφτείς να βάλεις αληθινά φυτά τότε το ύψος ειναι πολύ
    Μπορείς να το κάνεις με 10άρι τζάμι ΑΝ πιάνουν καλά τα χέρια σου και τοποθετήσεις τις σωστές κόντρες.

Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2008
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ

Προεπιλογή

πραγματι το υψος ειναι ισως λιγο υπερβολικο.Τωρα για το παχος των τζαμιων κι εγω κατι τετοιο σκεφτομαι.εχω κανει στο παρελθον ενα ενυδρειο λιγο μικροτερο 115/65/45 με 8αρι τζαμι και ηταν αρκετο το παχος του.

Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ-Χα'ι'δάρι.

Προεπιλογή

Οσο πας και το κουτσουρευεις η καταλαβαινω λαθος;

Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2008
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ

Προεπιλογή

diskus fan μαλλον με παρεξηγησες,οι παραπανω διαστασεις αναφερονται σε ενυδρειο που εχω κατασκευασει παλαιοτερα.Το μονο που κουτσουραψα τωρα ειναι το υψος επειτα απο προταση.Εκανα κατι κακο......? φιλικα touak.

Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ-Χα'ι'δάρι.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο touak1982 Εμφάνιση μηνύματος
    diskus fan μαλλον με παρεξηγησες,οι παραπανω διαστασεις αναφερονται σε ενυδρειο που εχω κατασκευασει παλαιοτερα.Το μονο που κουτσουραψα τωρα ειναι το υψος επειτα απο προταση.Εκανα κατι κακο......? φιλικα touak.
    Το φιλικα το θεωρω δεδομενο γιατι ετσι εκφραζω και τη δικη μου αποψη ......φιλικα.friends Δεν ειπα κατι τετοιο. Νομιζω οτι ξεκινησες με 2 μετρα μηκος (σωστα ; ) και εχεις κατεβει στα 115 εκ. Μπορει και να εχω καταλαβει λαθος, ενεκα το γηρας.-

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 23-05-2012, 23:13
  2. κατασκευη ..Denitrator!!!
    By bag in forum Χημική φίλτρανση
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 20-10-2010, 14:48
  3. Το παλατακι υπο κατασκευη.
    By White Diamond in forum Από την αρχή ... μέχρι το τέλος
    Απαντήσεις: 108
    Τελευταίο μήνυμα: 22-04-2010, 10:14