PDA

Επιστροφή στο Forum : Χάνω τα γατόψαρα

Confucius
20-06-2008, 15:07
Καλησπέρα σας.
Όπως καταλάβατε και από το τίτλο το πρόβλημα μου είναι οτι χάνω ένα ένα τα γατοψαράκια μου.
Εχθές έχασα 1 albino και 1 sterbai.
Σήμερα 1 μεγάλο albino ακόμη.
Οι συνθήκες του νερού ειναι εντάξει.
Λέτε να φταίει η μικρή άνοδος στη θερμοκρασία?
Με τις ζέστες αναιβηκε κατα 1 βαθμό τώρα είναι 30 και κάτι.

Γιάννης
20-06-2008, 15:45
Αυτήν την στιγμή το ενυδρείο μου είναι στους 30 και όλα τα γατόψαρα albino και μη είναι μια χαρά,κάτι άλλο μάλλον φταίει για τις απώλειες σου.
Υπάρχει καλή οξυγόνωση στο ενυδρείο ?μήπως τα γατόψαρα ανεβαίνουν συχνά στην επιφάνεια για οξυγόνο?
Τι άλλα ψάρια υπάρχουν στο ενυδρείο?παρουσιάζουν κανένα ύποπτο σύμπτωμα?

Confucius
20-06-2008, 15:49
Υπάρχει αεραντλία και πληθόρα οξυγόνου.
Οχι δεν ανεβαίνουν στην επιφάνεια.
Υπάρχουν δίσκοι, ροδόστομοι, αρλεκίνοι και cardinal χωρίς κανένα πρόβλημα.

Γιάννης
20-06-2008, 16:06
xmm Αρκετά παράξενο,αν υπήρχε κάποιο πρόβλημα λογικά θα έπρεπε να επηρεαστούν λίγο και τα άλλα,αυτό που διαφοροποιεί τα γατόψαρα από τα υπόλοιπα ψάρια είναι ότι κινούνται και τρέφονται στον βυθό,μήπως έβαλες καμιά ταμπλέτα λίπασμα και την ξετρύπωσαν και την έφαγαν, έχεις αλλάξει κάποιες από τις παραμέτρους στο νερό πρόσφατα?φάρμακα βιταμίνες κτλ.?
Τα albino απο προσωπική εμπειρία θα έλεγα ότι ειναι λίγο ευαίσθητα σε χημικα,μια φορα μου έτυχε να ρίξω mycopur στο ενυδρειο και μέσα σε 5 λεπτα έχασα 2 απο τα 5 albino που είχα,τα άλλα δεν έπαθαν τίποτα.

Confucius
20-06-2008, 17:08
Τι άλλα στοιχεία θέλεις diskus fan?
Όταν λέω ότι οι συνθήκες νερού είναι εντάξει εννοώ ότι δεν υπάρχει μεταβόλή με το τι ίσχυε πριν για τόσο καιρό που ήταν όλα φυσιολογικά.
Τι άλλα στοιχεία θέλεις να στα δώσω.
Γιάννη και εγώ την είχα πατήσει με το esha 2000 πριν λίγους μήνες. Με το που το έριξα έχασα το μισό πληθυσμό γατόψαρων ενώ στο παρελθόν που το είχα ξαναχρησιμοποιήση δεν είχα αντιμετοπίσει κάτι παρόμοιο.

Diskus Fan
20-06-2008, 17:47
Εννοω οτι για να βγει καποιο ασφαλες συμπερασμα, ειναι μεγαλη η αλυσιδα των στοιχειων, που πρεπει καποιος να γνωριζει. Αυτο μονο εσυ το γνωριζεις δυστυχως, γιατι εισαι ο αυτος που εχει αμεση επαφη με το ενυδρειο, αλλα οτι και να περιγραψεις, μπορει να αφησεις κατι εξω η να μην παει το μυαλο καποιου να στο ρωτησει, ομως αν το ηξερε θα τον οδηγουσε καπου. Μπορουμε να ξερουμε τι κανεις εσυ καθημερινα;; Οχι. Οι συνθηκες λες ειναι ενταξει και δεν εχω λογο να αμφιβαλω. Εχεις κανει προφανως μετρησεις πριν και μετα τις απωλειες και αυτο ειναι το συμπερασμα σου απο τα αποτελεσματα που ειχες. Αλλη μια φορα θα πω, ΟΧΙ φαρμακα. Φαρμακο ειναι το νερο του ενυδρειου. Αν δεν εχεις καλο νερο, δεν εχεις ψαρια.-friends

Genirous
20-06-2008, 21:12
Μήπως το ενυδρείο σου είναι φρεσκοστημένο...? xmm
Χωρίς προφανή λόγο και ενώ οι συνθήκες (τουλάχιστον στις μετρήσεις) ήταν τέλειες, στο φρεσκοστημένο 400αρι μου έχασα ένα κοπάδι corys... Φαίνεται να υπάρχει κάποια ευαισθησία στα γατόψαρα και ενώ το είχα συζητήσει με πολλούς χομπίστες, κανένας δε μπόρεσε τότε να μου δώσει κάποια λύση... dead4

Confucius
20-06-2008, 21:57
Η αλήθεια είναι οτι είναι σχετικά φρεσκοστημένο λόγο μετακόμισης. Τρέχει περίπου 2 μήνες τώρα.
Στην αρχή έχασα πολλά από τα κοπάδια μου οχι μονο corys, αλλά έχει κανα μήνα που είχαν ομαλοποιηθεί όλα.

pan
20-06-2008, 21:59
Τι να πω ?Πολλα περιεργα γινονται τωρα τελευταια.Ο bas_754 χανει τα μωρα του χωρις εμφανη λογο εσυ τα γατοψαρακια σου χωρις παλι καποιο εμφανη εξηγηση χθες εχασα 2 heckel μετα απο δυομιση μηνες στο ενυδρειο(και τρελαθηκα με πηρε απο κατω) με μετρησεις ολες σωστες ,αλλαγη ειχα κανει προσφατα και οι αλλοι 9 να κολυμπανε ολο χαρα και να τρωνε.Μου φαινεται οτι ο boss πρεπει να κανει κανα ευχελαιο

Diskus Fan
21-06-2008, 01:25
Τα κορυ δεν τα βαζουμε σε φρεσκοστρωμενο ενυδρειο. Ο βυθος θελει μερικους μηνες για να στρωσει. Προσωπικα θεωρω 3 μηνες ικανοποιητικο χρονικο διαστημα.friends Τωρα για τα περιεργα γενικοτερα, θα συμφωνησω, αλλα μην ξεχνατε οτι και τα ψαρια ειναι σαν τους ανθρωπους, οργανισμοι που επιρρεαζονται. Εμεις τοσες "ιωσεις" που τις βρισκουμε και ορισμενες μαλιστα μεσα στο κατακαλοκαιρο;;;;idono

delta66
21-06-2008, 03:57
...Προσωπικα θεωρω 3 μηνες ικανοποιητικο χρονικο διαστημα.....
Εγω παντως ακολουθησα αυτη τη συμβουλη και μεχρι στιγμης πανε καλα (4 μηνες στρωσιμο βυθου).
Καπου διαβαζα χθες οτι οταν υπαρχει ενα προβλημα στο βυθο τα πρωτα ψαρια που επιρρεαζονται ειναι τα βυθοψαρα και φυσικα τα πιο ευαισθητα απο αυτα.
Απο βυθο πως πας?
Τι ειδος, υψος, ρουτινες καθαρισμου του, φυτα, υποστρωμα, λιπασματα?
Σε 2 μηνων ενυδρειο αποκλειεται να εχουν δημιουργηθει αναεροβιες περιοχες και δημιουργια υδροθειου κλπ
Μαλλον λοιπον (θα ρισκαρω) οφειλεται στην ευαισθησια των cory σε αστρωτους βυθους.

Confucius
21-06-2008, 08:42
Από βυθό λοιπόν,
υπόστρωμα μόνο χαλαζιακή λευκή
ύψος 3-6 εκ.
φυτά μόνο γιγαντιαία valisneria,
στα σημεία που τοποθέτησα αρχικά τα φυτά τοποθετήθηκαν κάψουλες κοντά στις ρίζες,
αλλαγή νερού κάθε εβδομάδα 20-30% και προσθήκη σιδήρου της seachem σε κάθε αλλαγή,
η αφαίρεση του νερού γίνεται με μια τύπου σκούπας την οποία όμως την περνάω επιφανιακά στην άμμο τραβόντας μόνο ακαθαρσίες χωρίς να την ανακατεύω.

Αχιλλεας Μπλιατσιος
21-06-2008, 10:02
Τα cory τι τα ταίζεις?γιατι θελουν και αυτα την τροφη τους ,,οχι μονο οτι μενει απο τους δισκους!!iex

Γιάννης
21-06-2008, 10:45
Τα cory τι τα ταίζεις?γιατι θελουν και αυτα την τροφη τους ,,οχι μονο οτι μενει απο τους δισκους!!iex
Αυτό τώρα μάλλον είναι υπερβολή,ένας βασικός λόγος που βάζουμε γατόψαρα στο ενυδρείο είναι για να τρώνε τα κομματάκια τροφής που μένουν στον πυθμένα και έτσι να κρατάνε καθαρό τον βυθό.
Ποτέ μα ποτέ δεν έχω αγοράσει τροφή-ταμπλέτες για ψάρια που τρώνε απο τον βυθό και ποτέ δεν είχα πρόβλημα.

Genirous
21-06-2008, 12:46
Πρέπει να ενδιαφερόμαστε για όλα τα ψάρια μας, ακόμα και για αυτά που τα προορίζουμε για ''βρώμικες'' δουλειές! Δε θα χαρακτήριζα υπερβολή την αγορά 1-2 τροφών σχεδόν αποκλειστικά για γατόψαρα... iex

yiapas
21-06-2008, 23:44
όλα τα προβλήματα σε νεοστημένο ενυδρείο ξεκινούν απο τον βυθό
...εκεί καταλήγουν τα υπολείματα τον τροφών και οι ακαθαρσίες των ψαριών
τα cory είναι πολύ ευαίσθητα σε νιτρικά και αμμωνία
είναι λογικό η βιολογία του ενυδρείου σου δεν είναι 100% έτοιμη να "αντιμετωπίσει" άμεσα τα παραπάνω.
ετσι τα cory σου επειδή ζούνε στον βυθό ήταν τα πρώτα θύματα...
με καλή συντήρηση και καθαρισμό του βυθού αλλά και το πέρασμα του χρόνου
θα δώσουν στο ενυδρείο σου καλύτερο περιβάλλον και για τα cory

Confucius
22-06-2008, 14:00
Thanks παίδες.
Παλαιότερα τα αντιμετόπιζα σαν το Γιάννη.
Αλλά τελευταία ρίχνω που και που Shrimp Pellets της O.S.I.

Γιάννης
22-06-2008, 23:05
xmm
Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι ,γιατί είναι βρώμικη δουλειά να τρώνε τα γατόψαρα την TetraBits ή την μοσχοκαρδια από τον βυθό,δεν είναι ισορροπημένες τροφές και επαρκεις τροφες αυτές ?

Diskus Fan
23-06-2008, 02:33
Αν ριχνεις την ποσοτητα συμπεριλαμβανοντας και αυτα τα ψαρια μεσα, θεωρω πως ναι. Ετσι που το ειχες γραψει εγω καταλαβα ..........ριχνω για τους δισκους και οτι δεν φανε αυτοι, το τρωνε τα γατοψαρα. Και παλι μια τροφη με σπιρουλινα, νομιζω θα ηταν καλο να πεφτει μεσα και για τους δισκους.- idono friends