PDA

Επιστροφή στο Forum : Περί Α/Ο ο λόγος...

loris
18-06-2008, 14:25
Καλησπερα,διαφασα ολο το θεμα εδω (http://www.greekdiscus.com/test2000/showthread.php?t=454) μεχρι στηγμης εχω ομως μια απορια.Μολις αγορασα α/ο απο ρο μαν,ολα καλα δεν εχω προβλημα συνδεσμολογιας αλλα στην εξοδο περνο ενα αρκετα ελαχυστω νερο και πιεση ειναι 40,το θεμα ειναι οτι γιανα γεμησω ενα 40λτ δοχιο θα χρειαστω πολλες ωρες,γνωριζει καποιος γι' αυτο..Ευχαριστω!!!

george hmmy
18-06-2008, 14:44
Καλησπερα φιλε μου, οι παραγοντες που επηρεαζουν την παραγωγη της ΑΟ ειναι η θερμοκρασια του νερου εισαγωγης, η πιεση εισοδου και φυσικα... η μεβρανη της ΑΟ! Λες η πιεση ειναι 40, τι 40 ομως? Σε τι μοναδες? Ποσα λιτρα ειναι η μεμβρανη σου? Αν ειναι 90 θα εχεις παραγωγη περιπου 3 λιτρα νερου την ωρα.

loris
18-06-2008, 15:15
Αντίστροφη Όσμωση Professional 4 Σταδίων 285 l/d με μονάδα DI ro-man

40 lb/in,το νερο ειναι απο την βρυση..

george hmmy
18-06-2008, 15:37
H πιεση σου δηλαδη ειναι περιπου 2,75bar, ουκ ολιγη... Θεωρητικα δηλαδη θα επρεπε η μεμβρανη να σου δινει κοντα στα 11lt/h με την προσθηκη του DI ομως πεφτει κι αλλο. Εσυ ποση παραγωγη εχεις περιπου? ΕΠισης τι αναλογια "καθαρου":"βρωμικου" νερου? Και τι θερμοκρασια (περιπου) εχει το νερο που τροφοδοτεις την ΑΟ?

loris
18-06-2008, 16:26
Η παραγωγη μου ειναι 40λτ την εβδομαδα,1λτ σε 6min δηλ σε 4ωρες θα εχω 40λτ!!!!Το περιμενα πιο γρηγορο..Μπορεις σε παρακαλω να μου πεις πια ζουμια σταματαω και πια συνεχιζω στην ετοιμασια του νερου τωρα ή αν χρειαζομαι να παρα κατι αλλο; Εχω:kent freshwater pro tech coat,kent eco start,kent discus essential,api stress zyme.Πηρα σημερα τοelectro-right αν κανει και αυτο,καλα για το discuw byffer δεν το σηζητω ΤΕΛΟΣ.
Μετρησης απο α/ο
tds = 002
ph = 6
gh = 0
kh = 0
fe = 0

Jonny
18-06-2008, 17:30
Η παραγωγη μου ειναι 40λτ την εβδομαδα,1λτ σε 6min δηλ σε 4ωρες θα εχω 40λτ!!!!Το περιμενα πιο γρηγορο..Μπορεις σε παρακαλω να μου πεις πια ζουμια σταματαω και πια συνεχιζω στην ετοιμασια του νερου τωρα ή αν χρειαζομαι να παρα κατι αλλο; Εχω:kent freshwater pro tech coat,kent eco start,kent discus essential,api stress zyme.Πηρα σημερα τοelectro-right αν κανει και αυτο,καλα για το discuw byffer δεν το σηζητω ΤΕΛΟΣ.
Μετρησης απο α/ο
tds = 002
ph = 6
gh = 0
kh = 0
fe = 0
Τα μαρκαρισμένα συνεχίζεις να τα χρησιμοποιείς iex και αν κάνεις μίξη νερό βρύσης με Α/Ο τότε μην ξεχνάς να ρίχνεις και αντιχλώριο για την ποσότητα του νερού της βρύσης που θα χρησιμοποιήσεις και επίσης σε αυτή την περίπτωση δεν θα χρειαστείς τους ηλεκτρολύτες!thamb

lef_st
18-06-2008, 18:17
1λτ σε 6min δηλ σε 4ωρες θα εχω 40λτ!!!!Το περιμενα πιο γρηγορο.

Δηλαδή εμένα που θέλει 16 ώρες για 60lt τι να πω?
Πόσο σου πήγε από ro?

loris
18-06-2008, 22:14
lef γι'αυτην α/ο που πηρα θα βρεις τιμες στο http://www.ro-man.gr/ οτι σου ταιριαζει καλητερα,παντως θελει ψαξιμο.
Συγγνωμη jonny,δηλαδη ηλεκτρολητες δεν βαζω καθολου μονο αυτα τα δυο,στελνω και το right;
Αν θελεις ακομα να μου εξηγησεις για πιο λογο να χρησιμοποιησω νερο βρυσης με α/ο μαζι,να υποθεσω οτι εχει να κανει με μερικα συστατικα που χρειαζονται για να μην δυσκολευεσαι να πετυχεις τις επιθυμητες μετρησεις,δηλαδη μια αναλογια σε 40λτ δοχιο το 30λτ α/ο και 10 βρυση,κατι τετοιο..
Κατι ακομα,το gh,kh,fe πως θα τα ανεβασω γιανα μην ειναι 0;

george hmmy
18-06-2008, 23:25
GH θα το αφησεις μια χαρα στο μηδεν, δεν εχεις λογο να το ανεβασεις! ;) Το ΚΗ το ανεβαζεις με την προσθηκη απλης μαγειρικης σοδας. Διαλυεις μια μικρη ποσοτητα (της ταξης της μιας κουταλιας του γλυκου) σε νερο ΑΟ και προσθετεις λιγο στο ενυδρειο σου. Μετρας ΚΗ μετα απο κανενα 20 λεπτο και αν δεν εχεις πετυχει την επιθυμητη τιμη προσθετεις ξανα και ξανα. Το Fe το ανεβαζεις με προσθηκη σιδηρουχων λιπασματων.

Το καθαρο νερο της ΑΟ δεν περιεχει ηλεκτρολυτες (αλατα, βασεις & οξεα) που χρειαζονται για τη σωστη διαβιωση των οργανισμων του ενυδρειου. Οι τροποι να προσθεσεις στο ενυδρειο σου ηλεκτρολυτες ειναι α)προσθετω μικρη ποσοτητα νερου της βρυσης στο νερο της ΑΟ μαζι με τα καταλληλα αντιχλωρια κλπ. Το ποσο θα βαλεις προκυπτει συνηθως εμπειρικα με τις μετρησεις που θα κανεις και β)αγοραζεις ετοιμα σκευασματα ηλεκτρολυτων και προσθετεις αναλογα τα λιτρα που κανεις αλλαγη. Ο πρωτος τροπος ειναι τσαμπα αλλα δυσκολος, ο δευτερος πανευκολος αλλα οχι τζαμπα. Διαλεγεις και παιρνεις! :)

loris
19-06-2008, 06:48
Καλημερα σε ολους!!
Γιωργο ευχαριστω καταλαβα αρκετα πραγματα,για αρχη πιστευω οτι ο β) τροπος ειναι καλα μεχρι να δουμε διαφορα,καταλαβενω οτι το electro right χρειαζεται,Ηλεκτολυτες δεν ειναι και αυτη.Σωστα;Αρα το χρησιμοποιο κανονικα,ειναι μια αλλη μαρκα και οχι ro-right,δεν νομιζω να εχω προβλημα.

george hmmy
19-06-2008, 08:21
Ακριβως, αυτη τη δουλεια κανει και το electro right. Οταν θα τελειωσει το μπουκαλι που εχεις θα σου προτεινα να αλλαξεις εταιρεια και να αγοραζεις το Discus Trace της Seachem. Δεν υπαρχει σαφης λογος, απλα μου "καθεται" καλυτερα... :)

Genirous
19-06-2008, 10:00
To R/O RIGHT (http://www.kentmarine.com/freshwater/conditioners/liquid-ro-right.htm) είναι της ΚΕΝΤ MARINE και το Electro right (http://www.aquariumpharmaceuticals.net/Products/Product.aspx?ProductID=48) είναι της ΑΡΙ...και τα δυο είναι ηλεκτρολύτες και ανεβάζουν TDS και GH.

Το Discus Trace (http://www.seachem.com/products/product_pages/DiscusTrace.html) της Seachem και αντίστοιχα το Discus Essential (http://www.kentmarine.com/freshwater/trace-elements/discus-essential.htm) της KENT είναι ιχνοστοιχεία και ελάχιστα (εως καθόλου) επηρεάζουν TDS και GH...

Θεωρητικά πρέπει να προσθέτουμε την ανάλογη ποσότητα και από τα δυο ώστε να είμαστε σίγουροι για το νερό των Δίσκων μας!

loris
19-06-2008, 18:54
thambΕυχαριστω ολους παρα πολυ για ολη αυτη την βοηθεια νομιζω οτι δεν θα τα καταφερνε κανεις χωρις αυτη..0020

Θα κανω μια επαληθευση στα πραγματα που ειπαμε και με διορθωνει καποιος σε τυχον λαθος μου.

Σε ενα δοχειο α'λιτρων με νερο α/ο βαζουμε καποιο right(ανεξαρτητη μαρκα) και discus essential,συνεχεια για να κατεβασουμε το kh χρησιμοποιουμε μαγειρικη σοδα μεχρι να φτασουμε στην επιθυμητη τιμη που θελουμε.Ολα αυτα με ενα θερμοστατη, κυκλοφορητη νερου μεσα στο δοχειο.Μετα απο καποιες μετρησεις ριχνουμε το νερο στο ενυδρειο μας.
Αν καταλαβα καλα ετσι γινεται,σωστα;

pan
19-06-2008, 18:59
thambΕυχαριστω ολους παρα πολυ για ολη αυτη την βοηθεια νομιζω οτι δεν θα τα καταφερνε κανεις χωρις αυτη..0020

Θα κανω μια επαληθευση στα πραγματα που ειπαμε και με διορθωνει καποιος σε τυχον λαθος μου.

Σε ενα δοχειο α'λιτρων με νερο α/ο βαζουμε καποιο right(ανεξαρτητη μαρκα) και discus essential,συνεχεια για να κατεβασουμε το kh χρησιμοποιουμε μαγειρικη σοδα μεχρι να φτασουμε στην επιθυμητη τιμη που θελουμε.Ολα αυτα με ενα θερμοστατη, κυκλοφορητη νερου μεσα στο δοχειο.Μετα απο καποιες μετρησεις ριχνουμε το νερο στο ενυδρειο μας.
Τα λες απολυτα σωστα με μονη διορθωση αυτο που σου εχω κανει bold δηλ ανεβασουμε αντι κατεβασουμε και θα σου προτεινα αν θες να ανεβασεις λιγο παραπνω το kh σου μπορεις να βαλεις λιγο περισσοτερο right και εισαι οκ χωρις να βαζεις σοδα.Παρολο που πιστευω αν βαλεις την ενδεδειγμενη ποσοτητα right που λεει ο καθε καασκευαστης στην συσκευσια δεν υπαρχει λογος να ανεβασεις και αλλο το kh απο οτι θα σου ειναι ηδη.

lef_st
19-06-2008, 20:49

Tην σόδα για ν'ανεβάσεις το KH και όχι για το κατεβάσεις.
Και αν χρειαστεί να ρίξεις σόδα σε κουταλάκι του γλυκού μισό
και λιγότερο και προσοχή στην ποσότητα.
Επίσης από Α/Ο οι μετρήσεις σου σε KH - GH θα είναι
σχεδόν μηδενικές άρα θα παρακολουθείς το PH

loris
19-06-2008, 22:41
Με συγχωρειτε με το ανεβοκατεβασμα αλλα μια συνηθεια μεχρι στηγμης μου εχει μεινειdoh,να κατεβαζω το kh,τωρα πια αναποδα.ανεβασμα ηθελα να πω βεβαια.

Την τριτη θα κανω αλλαγη,40λτ και το ενυδρειο μου ειναι 180,θα ηθελα να μου πειτε ποτε ή με ποιο τροπο θα κανω το νερο του ενυδρειου μου 100% α/ο.Αυτο που σκεφτομαι εγω ειναι πιο συχνες αλλαγες,αλλα δεν ξερω αυτο αν ειναι καλο για τα ψαρια.xmm Γενικα δηλαδη πως θα καλυψω το ενυδρειο μου με νερο απο α/ο χωρις προβλημα.Στο φιλτρο αλλαζω κατι;

lef_st
19-06-2008, 23:13
θα ηθελα να μου πειτε ποτε ή με ποιο τροπο θα κανω το νερο του ενυδρειου μου 100% α/ο.Αυτο που σκεφτομαι εγω ειναι πιο συχνες αλλαγες,αλλα δεν ξερω αυτο αν ειναι καλο για τα ψαρια.xmm Γενικα δηλαδη πως θα καλυψω το ενυδρειο μου με νερο απο α/ο χωρις προβλημα.Στο φιλτρο αλλαζω κατι;

Φίλε καταρχήν μην σε πιάνει πανικός ν'αλλάξεις όλο το νερό με Α/Ο.
Άστο σιγά-σιγά με τις προγραμματισμένες σου αλλαγές τα συμπληρώματα
που βάζεις μέχρι το ενυδρείο να βρει την ισορροπία του κι εσύ ν'ασχολείσαι
(να βάζεις χέρι)όσο το δυνατόν λιγότερο μέσα και απλά να παρακολουθείς
τυχόν διακυμάνσεις.
Έχεις πεχάμετρο μόνιμο?
Αν έχεις το παρακολουθείς να είναι το ΡΗ σου εκει που το θες
γύρω στο 6-6,5 πιστεύω είναι ιδανικό(αν είναι ψηλά ρίχτο σιγά-σιγά)
και αν δεις να πέφτει παρακάτω τότε ρίχνεις σόδα αλλά λίγο
μέχρι να ξαναπάει εκει που το θες.
Στο φίλτρο δεν πειράζεις τίποτα απολύτως

Jonny
20-06-2008, 20:57
Συμφωνώ με τον lef,μην αγχωθείς να το αλλάξεις όλο με τη μία,σιγά-σιγά με τις αλλαγές θα έρθει στα ίσα του δεν παθαίνουν και τίποτα σε νερό βρύσης οι Δίσκοι(ακόμα και τώρα το μισό μου νερό είναι βρύσης με τύρφη βέβαια),οι απότομες μεγάλες διακυμάνσεις των τιμών τους στέλνουν!

arkoujohn
21-06-2008, 17:00
Sorry παιδιά ερώτηση xmm
Μόλις εβαλα σε λειτουργια την όσμωση της Ro-man που πήρα και το μανόμετρο δείχνει 30 lb/in και στην εξοδο της όσμοσης βγάσει κάτι σταγόνες???
Είναι αυτό φυσιολογικό για 285 lt/day???wall

1lt σε 10 λεπτά και δεν βλεπώ και την μερία του απόβλητου νερου πολύ κίνηση.....

Τι μπορείς να κάνεις για να αυξήσης την πίεση?

Yiannis59
21-06-2008, 17:53
Αστην να δουλέψει, εξαρτάται απο την πιεση και τη θερμοκρασια του νερου. Κανονικά πρέπει να σου βγάλει γύρω στα δυο λίτρα

loris
22-06-2008, 17:21
Εγω παρατηρησα πως εχει να κανει με την πιεση.Δηλαδη αν τυχον εχεις αυτοματο ποτισμα,αν εκεινη την ωρα καποιος απο καπου παιρνει νερο,τοτε αυτο πεφτει στην μετρηση που λες,στην αλλη περιπτωση εγω δεν το εχω δει πανω απο 40lb/in.Για μενα κλεινεις ολες τις παροχες που εχεις και δοκιμαζεις να δουλεψεις μονο το α/ο,αν παλι δεν γινει κατι εξεταζεις τη συσκευη και το ρολοι της ΕΥΔΑΠ.Παντος να ξερεις σε μενα βγαζει 1λτ τα 6λεπτα..

arkoujohn
23-06-2008, 15:27
Ναι όντως και παρατήρησα και μια μικρή διαφορά από βρύση σε βρύση.

george hmmy
23-06-2008, 21:40
Η αποδοση (λογος καθαρου προς βρωμικο νερο) αλλα και η παραγωγη εξαρταται απο την πιεση εισοδου, τη θερμοκρασια του νερου, τη μεμβρανη και την κατασταση των προφιλτρων.

loris
01-07-2008, 08:35
Eχω ενα θεματακι με το νερο της α/ο.
Εχτες εφτιαξα το νερο αλλαγεις,σημερα το πρωι εκανα της μετρησεις μου για να ελενξω..Παρατηρισα πως το GH ανεβηκε και το kh ειναι 0.Τι φταιει γι' αυτο;Τι γινεται λαθος;δεν εχω βαλει σοδα ακομα,μονο electric right και discus element.Τιποτα αλλο
Το tds ειναι 104

george hmmy
01-07-2008, 08:38
Οπως εχει ειπωθει φιλε Loris τα electro right και discus element προσθετουν ηλεκτρολυτες μεσα στο νερο με αποτελεσμα την αυξηση της αγωγιμοτητας και του GH μοιραια... :) Η ΑΟ βγαζει μηδενικες τιμες παντως? Τι σου δινει το αγωγιμομετρο?

loris
01-07-2008, 09:03
Ναι,βγαζει μηδενικες τιμες .Με το τεστ της sera το Gh = 3 σταγονες,για τη αγωγιμοτητα δεν εχω κατι να την μετρησω,αν λεμε για tds ειναι 104..

Genirous
01-07-2008, 09:54
Πριν ρίξεις Electro Right και Discus Element έχεις GH=3 και TDS=104...? xmm

Ο Γιώργης (george hmmy) εννοούσε τι μετρήσεις έχεις στο καθαρό νερό Α/Ο και τι μετρήσεις μετά την προσθήκη των υγρών... iex

loris
01-07-2008, 10:43
οχι αυτες οι μετρησεις ειναι μετα απο τα ζουμια..πριν απο κει ολα 0,εκτος απο ph που ειναι 6,5.

Genirous
01-07-2008, 12:01
Και το TDS είναι 0..? xmm

loris
01-07-2008, 12:35
Εχτες γεμιζω το δοχιο μου με νερο α/ο,οι μετρησεις μου ηταν ολες 0 εκτος απο το ph(6,5).Απο κει και περα εβαλα electrical right και discouw element.Την αλλη μερα εκανα τεστ το νερο του δοχειου και ετσι παρατηρησα οτι το gh ειναι με 3σταγωνες (τεστ sera)και το kh ειναι 0,δεν εχω βαλη ακομα σοδα.Το tds απο 0 ειναι τωρα στο 104.Παντα μεσα στο δοχειο υπαρχει ο κυκλοφορητης και θερμοστατης.Δεν εχω βαλει αλλα ζουμια.