PDA

Επιστροφή στο Forum : Άσπρες κιλήδες στα ξύλα

Crazyio
07-03-2014, 00:06
αν και δεν πρόκειται για ασθένεια σε ψάρι, το γράφω σε αυτό το section ..
Ξαφνικά πρίν 2-3 μέρες παρατηρώ στα ξύλα μου άσπρες λευκές κηλίδες να εμφανίζονται ...
είναι αρκετές θα έλεγα και λίγο λίγο μεγαλώνουν ...
τα ξύλα είναι τα ίδια που έχω εδώ και χρόνια στο ενυδρείο μου, δεν πρόκειται δηλαδή για καινούρια ξύλα που παρατηρούμε ως επί το πλείστον για την γνωστή άσπρη γλίτσα (μύκητας) που φεύγει μετά από λίγο καιρό μόνη της .
επίσης μερικές έχουν κάνει την εμφάνισή τους και πάνω στο πίσω τζάμι του ενυδρείου ...

σε τί σας πάει το μυαλό ?

Η μόνη αλλαγή που έγινε αυτό το διάστημα (10 μέρες) είναι η αλλαγή φωτισμού από φθορίου σε LED.
Δεν μου μοιάζει όμως για κανέναν τύπο άλγης που μπορεί να έσκασε λόγο αλλαγής φωτισμού ή κάτι παρόμοιο ...

Genirous
07-03-2014, 09:24
Από αλλαγές νερού πως πας;

gianni zym
07-03-2014, 10:03
καλό είναι να βρεις τι είναι,
αλλά προτιμότερο για μένα και ποιο άμεσο είναι να ξεκινήσεις απολύμανση ριζών.
εγώ θα την έκανα σταδιακά.

Crazyio
07-03-2014, 11:01
στην ρουτινα δεν εχει αλλαξει κατι. αλλαγη σχεδον καθε 10 μερες απο 150 λιτρα.
απολυμανση στα ξυλα δεν λεει κατι...οπως εγραψα ιδιες κυλιδες εχουν εμφανιστει κ σε μερικα σημεια του πισω τζαμιου. λιγοτερες απο οτι στα ξυλα αλλα εμφανιστηκαν.
που παει το μυαλο σας?

Diskus Fan
07-03-2014, 14:37
1. ΤρελοΙω... εγώ βλέπω ένα ψάρι μάλλον σε μαύρα χάλια... εσύ με τις ρίζες ασχολείσαι; :confused:
2. Εμφάνιση περίεργων άλγεων έχω παρατηρήσει σε περιπτώσεις "ακαθάρτων" φίλτρων και υψηλών οργανικών.-

ΥΓ. Ο φωτισμός μπορεί... να έπαιξε κάποιο ρόλο.

White Diamond
07-03-2014, 20:43
Θα μπορουσε να ειναι βακτηριο, fungus, η μυκητας. Δεν ειμαι σιγουρος.

Βασίλης
07-03-2014, 21:15
Ἑγῶ, ἄν ἤμουν στή θέση σου, θά ἔβγαζα μία μία τίς ρίζες καί θά τίς καθάριζα καλά ἀρχικά,
γιά νά δῶ ἄν θά ξανάβγαζαν πάλι κάτι σχετικό
καί στή συνέχεια θά τό ἔψαχνα περισσότερο.

Crazyio
08-03-2014, 16:31
Νίκο το συγκεκριμένο ψάρι είναι όντως σε κακή κατάσταση ... :(
οι κηλίδες πολλαπλασιάζονται συνεχώς ...

αυτό που μου κάνει περιέργεια και με προβληματίζει περισσότερο είναι πως ανοίγοντας το καπάκι του ενυδρείου μυρίζει σαν μούχλα ένα πράγμα ...
χωματίλα υποστηρίζει η γυναικά μου ...

idonoidonoidonoidono

Dimitris77
08-03-2014, 21:12
Δοκιμασε να δεις αν το ξυλο σου αρχιζει και γινεται τριμμα.

Crazyio
08-03-2014, 22:22
Δοκιμασε να δεις αν το ξυλο σου αρχιζει και γινεται τριμμα.

οχι ... δεν είναι σάπισμα ξύλου ....
τα ξύλα είναι redmoor wood και είναι αρκετά χρόνια στο ενυδρείο χωρίς σημάδια αλλοίωσης.
έξυσα έντονα με αιχμηρό αντικείμενο τέτοια κηλίδα και απλά βγήκε η μάκα/άλγη/κηλίδα από το ξύλο ....

επίσης δεν θα μπορούσε να είναι κάτι τέτοιο από την στιγμή που οι ίδιες κηλίδες εμφανίζονται και στο πίσω τζάμι, το οποίο παρεμπίπτοντος είναι και το μόνο τζάμι με άλγη ..

Diskus Fan
09-03-2014, 16:01
ΤρελοΙώ...
1. Εγώ θα ασχολιόμουν με το ψάρι... που στο τέλος θα πάει "χαμένο" και είναι κρίμα.
2. Όταν "παρατάς" το ενυδρείο (δικαιολογημένα ή αδικαιολόγητα)... αρχίζουν τα προβλήματα.
3. Εγώ το μόνο που θα έκανα (στις ρίζες)... θα τις έβγαζα και θα τις έτριβα (ελαφρά) με ένα σφουγγαράκι σκληρό (πχ. Scotch Bright χωρίς αρωματικά... το απλό κίτρινο-πράσινο) και μια καθαρή οδοντόβουρτσα (για τα πιο δύσκολα σημεία)... σε συνδυασμό με ξέπλυμα με καυτό νερό από το θερμοσίφωνο.
4. Για την μυρωδιά οπωσδήποτε θα πρέπει να ψαχτείς παραπάνω... περιοδικός καθαρισμός φίλτρων γίνεται;

kat2
09-03-2014, 16:16
Ιωσα διαβασε αυτο www.wetwebmedia.com Στο search γραψε FAQs on Freshwater Algicide Use πιστευω θα σε βοηθησει

Genirous
09-03-2014, 18:20
Η μετάβαση από δισκοενυδρείο σε σκαλαροενυδρείο έγινε κατευθείαν ή μεσολάβησε διάστημα χωρίς ψάρια και/ή χωρίς νερό;

Buelligan75
09-03-2014, 19:00
Η μετάβαση από δισκοενυδρείο σε σκαλαροενυδρείο έγινε κατευθείαν ή μεσολάβησε διάστημα χωρίς ψάρια και/ή χωρίς νερό;

σκαλαροενυδρειο???????...........................: confused:

Crazyio
09-03-2014, 21:50
Τάσο σε ευχαριστώ για το λινκ.
αυτή (http://www.wetwebmedia.com/fwsubwebindex/FWAlgicideF.htm) η φωτογραφία στην μέση της σελίδας είναι ακριβώς αυτό που βλέπω στο πίσω τζάμι του ενυδρείου.
εν συντομία κάποιες αναφορές το περιγράφουν ως algae eater αλλά περισσότερο κλίνω προς αυτή την απόδοση "My guess is that the white cloudy stuff you are seeing in a mass of bacteria eating the organic matter that you have brought into the tank"
με την μόνη διαφορά οτι δεν προστέθηκε τίποτα στο ενυδρείο ώστε να μεταφέρω περίσσια οργανικά ούτε τροφή άλλαξε ούτε τίποτα. και αλλαγές νερού όπως γινόντουσαν πάντα. δεν άλλαξε τίποτα δηλαδή πέρα από την αλλαγή φωτισμού από φθορίου σε LED.
σημειώνω ότι οι κηλίδες όπως περιγράφει και το λινκ του Τάσου εμφανίζονται μόνο σε σημεία που υπήρχε λίγη καφέ άλγη αλλά όχι σε σημεία που υπάρχει πράσινη άλγη.
οι κηλίδες εμφανίζονται μικρές και απλώνουν από μέσα προς τα έξω πάνω στην άλγη και δεν μένει τίποτα ....
επίσης σε ενα σημείο πάνω στο σκαφάκι του φωτιστικού που είναι δίπλα στην έξοδο του φίλτρου από το πιτσίλισμα είχε πιάσει πράσινη άλγη/ γλίτσα μιας και ήταν αυτό το σημείο κολλητά με την λάμπα. δεν ενοχλούσε, δεν φαινόταν, δεν του έδινα σημασία.
αυτές τις μέρες με τις LED που δεν ανάβουν οι φθωρίου η άλγη έχει μαραζώσει και έχει γίνει καφέ γλίτσα ...

μια αλλαγή φωτισμού μπορεί να φέρει τα πάνω κάτω.
δεν διάβασα κάπου για παρενέργειες στο νερό ή στα ψάρια και αναφέρεται πως αφού "φάνε" την άλγη εξαφανίζονται.
πάραυτα έμενα με προβληματίζει η μυρωδιά μούχλας και κλεισούρας που βγαίνει από το ενυδρείο όταν ανοίγω το καπάκι και μυρίζω το νερό.
φίλτρο καθαρίστηκε Χριστούγεννα.

Γιώργο και Σάκη δεν υπάρχουν σκαλάρια στο ενυδρείο. δεν έβαλα και δεν ξέρω αν θα βάλω.

Genirous
09-03-2014, 23:23
Ιωσά χίλια συγνώμη, δεν ξέρω πως μπερδεύτηκα έτσι. doh Έχεις ακόμα δίσκους και πόσους;

Crazyio
10-03-2014, 00:54
μπερδευτικες γιατι σε καποια κουβεντα μας ειχα αναφερει πως αφου δεν εχω χρονο να συντηρισω σωστα δισκους ισως να εβαζα καποια σκαλαρια. οχι οτι αυτα θελουν λιγοτερη φροντιδα αλλα τουλαχιστον δεν ειναι τοσο σκατοπεριεργα οσο οι δισκοι.
αυτη τη στιγμη στο ενυδρειο υπαρχουν 3 δισκοι κ δεν προβλεπεται να αυξηθουν εαν δεν ερθει κ παλι το προγραμμα μου στα ισια του ωστε να μπορω να τους συντηρω σωστα οπως θελω...

kat2
10-03-2014, 18:00
Ιωσα δεν θελω να σε επηρεασω (μπορει πολυ ευκολα να γινει πατατα ……..και να σου γυρισει μπουμερανγκ ……….εαν δεν ειναι σταθεροποιημενο το συστημα σου ) αλλα στην θεση σου (δεν ειμαι και πολυ μακρια απο την δικη σου θεση…………. απο την ημερα που μπηκε ενα δισκακι μεσα ) θα εβγαζα εξω την αμμο και θα την καθαριζα (απολυμανα )με ΡΡ καλο ξεβγαλμα και prime.

gianni zym
10-03-2014, 20:49
γράψε, αν θέλεις τι συνέβει, ώστε να υπάρχει.
πάντα ήμουν υπέρ αυτής της άποψης.

Crazyio
11-03-2014, 21:13
Τάσο σε ευχαριστώ για την απάντηση. εύχομαι να πάνε όλα καλά στο ενυδρείο σου και να μην χρειαστεί να μπεις σε όλη αυτή την διαδικασία ...
γιατί εκτός από χρονοβόρα είναι ιδιαίτερα και ψυχοφθόρα.

Συμφωνώ με τον Γιάννη οτι καλό είναι να αναφέρουμε τα όποια προβλήματα αντιμετωπίζουμε, τι κινήσεις κάνουμε, και φυσικά ποιο το αποτέλεσμα.

Αν και το έχω γράψει αρκετές φορές πιο πάνω το μόνο που άλλαξε στο δικό μου σύστημα είναι ο φωτισμός.

Σιγά σιγά παρατηρώ πως στα σημεία που υπήρχαν ασπρίλες χάνονται και μαζί με τις ασπρίλες χάνεται και τα όποια ίχνη καφέ άλγης υπήρχαν...
υπάρχουν ακόμα κηλίδες σε πάρα πολλά σημεία στα ξύλα αλλά μόλις "φάνε" την άλγη εξαφανίζονται ...
Φυσικά θα επανέλθω για τις εξελίξεις ...

Crazyio
26-01-2015, 01:23
Κοντευει χρονος απο τοτε που ειχα κανει αυτο το ποστ και που εχω να μπω στο φορουμ...δυστυχως..
Καταραμενη κριση και ελλειψη ελευθερου χρονου...
ομως οφειλα μια απαντηση στο θεμα...
οι κιληδες εξαφανιστηκαν λιγες μερες μετα το τελευταιο μου ποστ ετσι ξαφνικα οπως ξαφνικα ειχαν εμφανιστει...

Ελπιζω να ειστε ολοι καλα οπως σας αφησα... ☺

delta66
26-01-2015, 19:00
Μια χαρα εδω.
Κανονισε να συμπεριφερθεις σαν τις κηλιδες :d

Yiannis59
26-01-2015, 21:50
Μια χαρα εδω.
:thumbup::thumbup::thumbup:

Crazyio
27-01-2015, 00:03
Μια χαρα εδω.

Χαχαχα τρελο καρφί φιλε μου... χαχαχ
θα φροντισω να μην εχουμε την ιδια καταληξη χεχε

delta66
27-01-2015, 00:37
Εχω ρεντα σημερα *ami-

Diskus Fan
27-01-2015, 01:12
Μ' όποιο δάσκαλο καθίσεις... λένε!!!!! :d

White Diamond
27-01-2015, 08:40
Ρεμαλια αφηστε ησυχο τον φιλο μου μη γινει χαμος. :patrol:
Ιω τι κανει το μωρο ωρε, οπου ναναι παει φανταρος; :d

Crazyio
28-01-2015, 00:26
Πες τα ρε Βασιλη γιατι αυτοι πεσανε να με φανε...
ο μικρος εχει γινει σκετη αλητια!!!!! Και για να μην νιωθει μονος του ετοιμαζουμε και αδερφουλα σε μερικους μηνες...
οποτε αν με ξανα δειτε γραφτε μου...χαχαχαχαχα (πλακίτσα)

delta66
28-01-2015, 00:42
Αφηνεις και βυζγια εμαθα :d

Crazyio
28-01-2015, 01:48
Κάνω βουτιές σε βόθρο με εικόνες
φουσκώνω τα βυζΓιά μου με ορμόνες...

Genirous
28-01-2015, 09:55
Μπράβο ρε τρελό-Ίω, με το καλό και το δεύτερο!!! Σε βλέπω να βγάζεις κηλίδες στα βυζΓια!!! :d :d :d

Diskus Fan
29-01-2015, 01:08
Πες τα ρε Βασιλη γιατι αυτοι πεσανε να με φανε...
ο μικρος εχει γινει σκετη αλητια!!!!! Και για να μην νιωθει μονος του ετοιμαζουμε και αδερφουλα σε μερικους μηνες...
οποτε αν με ξανα δειτε γραφτε μου...χαχαχαχαχα (πλακίτσα)

Μπαααα... για υπουργός οικονομικών πας; Και τότε γιατί "κλείνεις" το ενυδρείο ωρέ... το πρώτο παιδί ΔΕΝ είχε έξοδα... και πας για μια από τα ίδια;

Crazyio
29-01-2015, 02:52
Μπαααα... για υπουργός οικονομικών πας; Και τότε γιατί "κλείνεις" το ενυδρείο ωρέ... το πρώτο παιδί ΔΕΝ είχε έξοδα... και πας για μια από τα ίδια;

Ασε φιλε με προλαβε ο ΜΠαρουφακης για το υπουργειο....
αν ειναι να επιλεξω αναμεσα στο ενυδρειο και στα παιδια μου εσυ τι λες να επιλεξω ρε ρεμάλι??
Οσο για το μια απο τα ιδια....τι να κανω που μου αρεσει η διαδικασια?? Χαχαχα..

Υ.γ δεν ειπα οτι το κλεινω...

Diskus Fan
30-01-2015, 02:56
Λέω να επιλέξεις ενυδρείο... θα το μετανιώσεις λιγότερο.- :d

Crazyio
30-01-2015, 06:06
Αν και ξεφευγουμε αρκετα απο το θεμα....
φιλε μου Νικο, ως πατερας και εσυ, γνωριζεις πολυ καλα οτι την αγκαλια του παιδιου σου δεν μπορει να την αντικαταστησει κανενα ψαρι....και κανενα ενυδρειο....
σε αυτα τα θεματα υποχωρισεις δεν υπαρχουν....