PDA

Επιστροφή στο Forum : ΖΕΟΛΙΘΟΣ

delta66
14-11-2013, 19:03
Μπορειτε αν θελετε να πειτε και δυο λογια για την επιλογη σας. (θα ειναι χρησιμο στον αναγνωστη)

1. Αν χρησιμοποιειτε Ζεολιθο στην φιλτρανση του ενυδρειου σας,
α. παραλληλα με βιολογικα υλικα ή μονο του?
β. με ποιο τροπο το κανετε?(ι.τοποθετηση, ιι. αναλογια σε υλικο/λιτρα, ιιι. συντηρηση/αντκατασταση υλικου, ιv. καταστηματα ευρεσης του υλικου)
γ. ποιες ειναι οι παρατηρησεις σας σε συμπεριφορες ψαριων και μετρησεις νερου?
δ. τι σας οδηγησε να χρησιμοποιεισετε Ζεολιθο στη φιλτρανση?
ε. οτι αλλο θελετε να προσθεσετε

2. Αν εισαστε επιφυλακτικοι? Γιατι?

3. Αν τον εχετε προς χρηση σε περιπτωσεις αναγκης, ποιες θεωρειτε οτι ειναι αυτες και πως σκοπευετε να το κανετε ή το εχετε κανει ηδη?

4. Δεν χρειαστηκε ποτε ή εχετε αλλους τροπους αντιμετωπισης των τοξικων στο ενυδρειο? ποιοι ειναι αυτοι οι τροποι και για ποια τοξικα?

5. Εχετε χρησιμοποιησει ζεολιθο και εισαστε εναντιον τη χρησης του? Για ποιο λογο?

6. Εισαστε εναντιον της χρησης του, λογω των αναγεγραμμενων προδιαγραφων ή λογω αυτων που διαβαζετε στις συζητησεις?

White Diamond
14-11-2013, 20:01
H μονη φορα που χρησιμοποιηθηκε ηταν στον διαγωνισμο, σε αστρωτο ενυδρειο, με στοχο την αφαιρεση της αμμωνιας.
Ισως επειδη εχει αντιβακτηριδιακη δραση και λεγεται οτι προστατευει απο τους ιους ητν μια καλη αποφαση του Nidal.
Στο φιλτρο υπηρχε και σφουγγαρι.
Δεν παρατηρησα καμια αλλαγη στην συμπεριφορα, για αυτη την χρονικη περιοδο.

Genirous
14-11-2013, 20:32
Προσωπικά μια φορά χρειάστηκα λύση με αντίπαλο την ... αμμωνία και δοκίμασα ζεόλιθο, αλλά σύμφωνα με το ημερολόγιό μου (http://www.greekdiscus.com/test2000/showthread.php?1999-%D4%EF-%E9%F3%F4%EF%F1%E9%EA%FC-%E5%ED%FC%F2-%F7%E5%EA%E5%EB%EF%E5%ED%F5%E4%F1%E5%DF%EF%F5&p=45013#post45013) κρίθηκε ως λύση ... ανεπαρκής. Ήταν περίπτωση έκτακτης ανάγκης βέβαια και δεν έτυχε να τον ξαναδοκιμάσω. Δε μπορώ να πω ότι έχω εμπεριστατωμένη άποψη επί του θέματος παρά μπορώ να καταθέσω την μια και μοναδική μου αναφορά...

Τον είχα προσθέσει στο εσωτερικό φίλτρο της Juwel μαζί με τα υπόλοιπα υλικά του φίλτρου.

Γιάννης
15-11-2013, 19:22
Δεν τον χρησιμοποιώ.
Ίσως το έχω κάνει στο παρελθόν σε κάποια κατάσταση έκτακτης ανάγκης.
Γενικά είμαι αντίθετος σε υλικά που παίρνουν κάτι από το νερό του ενυδρείου αλλά το επιβαρύνουν με κάτι άλλο.

StavrosM
15-11-2013, 19:52
Συμφωνώ με τον Γιάννη...

kat2
15-11-2013, 20:01
Διαφωνω με τον Σταυρο που συμφωνει με τον Γιαννη

Βασίλης
17-11-2013, 01:27
Χρησιμοποιῶ ζεόλιθο στό ἑνυδρείο μου. Οἱ λόγοι εἶναι οἱ παρακάτω.
ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ ΦΥΣΙΚΟΥ ΖΕΟΛΙΘΟΥ ΣΤΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΙΧΘΥΟΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΕΣ
Ο φυσικός ζεόλιθος είναι προϊόν υψηλής απορροφητικότητας και αποθήκευσης της αμμωνίας και του φωσφόρου. Μόλις τα ιόντα αμμωνίου και φωσφόρου βρεθούν εντός του δικτυωτού πλέγματος του ζεόλιθου, δεσμεύονται από αυτόν. Όταν χρησιμοποιηθεί ως φίλτρο ανταλλαγής ιόντων ή σαν υπόστρωμα στον πυθμένα μπορεί να μειώσει την περιεκτικότητα του γλυκού νερού σε αμμωνία και φώσφορο τουλάχιστον 90%.
Επίσης με τη χρήση του ζεόλιθου εμπλουτίζεται το νερό με επιπλέον διαλυμένο οξυγόνο κάνοντας καλύτερη και πιο άνετη την διαβίωση των ψαριών.
Το νερό αποκτά πολύ καλή καθαρότητα και ρυθμίζεται το PH του νερού προς το ουδέτερο.
Το προϊόν είναι 100% φυσικό, ανθεκτικό, ελέγχοντας επίσης την ανάπτυξη άλγης σε λίμνες και δεξαμενές ενυδρείων.
Κατά τη διάρκεια εκτροφής των ψαριών είναι φυσικό να δημιουργείται αμμωνία που μπορεί γρήγορα να μολύνει έναν υδροβιότοπο. Η αμμωνία, παράγεται από τα βράγχια και τα ούρα των ψαριών καθώς και από τη βακτηριακή αποσύνθεση των αχρησιμοποίητων τροφών και των κοπράνων. Η αέρια αμμωνία διαλύεται εύκολα στο νερό και σχηματίζει ιόντα αμμωνίου. Η αμμωνία είναι τοξική και μειώνει την ικανότητα της αιμοσφαιρίνης στο αίμα να δεσμεύει το οξυγόνο. Η αμμωνία καταστρέφει τα βράγχια, μειώνοντας το οξυγόνο που χρησιμοποιούν.
Ο φυσικός ζεόλιθος είναι μη-διαλυτός, αντιβακτηριδιακός και μπορεί να απομακρύνει πάνω από το 90% των ιών και βακτηρίων από το ενυδρείο ή την πισίνα. Απορροφά επίσης τα χλωριόντα, το σίδηρο και το μαγγάνιο. Χρησιμοποιείται για να αφαιρέσει βαρέα και τοξικά μέταλλα όπως το ασήμι, ο υδράργυρος, το νικέλιο, το χρώμιο, το κοβάλτιο, το αντιμόνιο, το αρσενικό, το κάδμιο κ.α.
Η μοναδική κρυσταλλική δομή του ζεόλιθου θα μειώσει την ανάγκη για συχνή ανανέωση του νερού, λειτουργώντας ως φυσικό ανανεωτικό φίλτρο.
Μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως φίλτρο μέσα στην δεξαμενή ή το ενυδρείο ή εναλλακτικά και σαν υπόστρωμα στον βυθό μαζί με χαλίκια και άμμο.
ΧΡΗΣΗ: Η απαιτούμενη ποσότητα ζεόλιθου στο ενυδρείο καθορίζεται με βάση την αναλογία 2 κιλά ζεόλιθου ανά 300 λίτρα νερό. Ο ζεόλιθος χρησιμοποιείται αποκλειστικά και μόνο σε γλυκό νερό και ποτέ σε θαλασσινό.

Τόν προμηθεῦομαι ἀπό μιά ἑταιρία στή Θεσσαλονίκη "Πολύτιμη Γή".
Τόν ἔχω στό τέλος, μετά τό βιολογικό ὑλικό, πρίν τήν ἀντλία.
Ἀλλαγές νεροῦ κάθε ἑβδομάδα, 130lit στό 450lit.
9 δίσκοι, 5 corydoras, μέ 4 γεύματα ἡμερησίως καί χρήση κατεψυγμένης ἑνίοτε.
Μετρήσεις:
PH 6.8
KH 4
GH 6
NO2 0
NH3/4 0
PO4 0.1mg/l
NO3 5
θερμοκρασία 29

Diskus Fan
17-11-2013, 16:28
1. Το κείμενο... είναι δικό σου; :confused:
2. Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου... και πόσα κιλά ζεόλιθου χρησιμοποιείς;

Βασίλης
17-11-2013, 18:27
1. Το κείμενο... είναι δικό σου; :confused:
2. Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου... και πόσα κιλά ζεόλιθου χρησιμοποιείς;

Δέν ἔχω κάνει μελέτες καί ἔρευνες, σχετικά μέ τό ζεόλιθο,
οὔτε γεωλόγος εἶμαι, γιά νά καταθέσω τέτοιες ἄπόψεις καί θέσεις.
Τό κείμενο εἶναι συλλογή πληροφοριῶν, ἀπό δύο τρείς πηγές,
σχετικά μέ τή χρήση τοῦ ζεόλιθου , στά ἑνυδρεία.

Τό ἑνυδρείο μου, ὅπως γράφω πιό πάνω, εἶναι 450lit,
καί χρησιμοποιῶ 2κιλά ζεόλιθο.

MakChem
17-11-2013, 22:57
Με τον όρο "φυσικός ζεόλιθος" αναφερόμαστε σε μία ομάδα ένυδρων αργιλλοπυριτικών ορυκτών με συγκεκριμένες απορροφητικές ιδιότητες λόγω της χημικής σύστασης καθώς και της κρυσταλλικής δομής αυτών των ορυκτών.
Οι "ενυδρειακοί ζεόλιθοι" (KENT, API, κ.λ.π.) θεωρώ πως απέχουν αρκετά από το φυσικό ορυκτό. Πιθανά, είναι αρκετά τροποποιημένοι/επεξεργασμένοι, με αποτέλεσμα ο καθένας "ενυδρειακός ζεόλιθος" να έχει και διαφορετικές ιδιότητες απορροφησιμότητας και να προσομοιάζει πιο πολύ σε αυτό που λέμε ιοντο-ανταλλακτική ρητίνη, με ότι αυτό συνεπάγεται. Υπάρχει ακόμα και θαλασσινός "ενυδρειακός ζεόλιθος" για χρήση σε reef ενυδρεία τα οποία έχουν ως στόχο το U.L.N.S. (ultra low nutrients system), το οποίο πρακτικά σημαίνει : περιεκτικότητα νιτρικών = 0ppm και περιεκτικότητα φωσφορικών = 0ppm.

Υπάρχει λοιπόν τεράστιο μπέρδεμα και γιαυτό, προσωπικά δε θα χρησιμοποιούσα ενυδρειακό ζεόλιθο σε γλυκό νερό. Απορρόφηση αμμωνίας/αμμωνίου μπορεί να γίνει και με άλλους χημικούς τρόπους, οι οποίοι δεν """συγκρούονται""" με την κρίσιμη βιολογική λειτουργία του ενυδρειακού συστήματος που συντελλούν τα πορώδη βιολογικά υλικά τα οποία χρησιμοποιούμε για την αερόβια βακτηριακή αποίκιση .

Βασίλης
18-11-2013, 15:08
Ο ζεόλιθος που χρησιμοποιώ, δεν ειναι καποιας εταιρίας με ενυδρειακά προϊόντα (KENT, API, κλπ...) όπως προανέφερες, δηλ. να
έχει υποστεί κάποια χημική επεξεργασία, αλλά από εραιρία, που πουλάει φυσικά πετρώματα.
Είναι δηλ. φυσικό ορυκτό πέτρωμα. Προέρχεται από τήν περιοχή της Θράκης και είναι απ΄ότι λένε, σε περιεκτηκότητα 90% καθαρού ζεόλιθου παγκοσμίως.
Άλλη μια μορφή του φυσικού πλούτου που διαθέτει η Ελλάδα.

Επίσης, θά 'θελα, να πω, ότι έχω βάλει σε ένα μπωλάκι και μέσα στο ψυγείο, γιατί αποροφά οσμές, υγρασία από τά τρόφιμα και βοηθά στην καλύτερη λειτουργία και ψυξη του ψυγείου.
Ακόμα και μέσα στο χώρο του σπιτιού, λένε ότι μπορείς νά βάλεις.

Diskus Fan
18-11-2013, 17:10
Δέν ἔχω κάνει μελέτες καί ἔρευνες, σχετικά μέ τό ζεόλιθο,
οὔτε γεωλόγος εἶμαι, γιά νά καταθέσω τέτοιες ἄπόψεις καί θέσεις.
Τό κείμενο εἶναι συλλογή πληροφοριῶν, ἀπό δύο τρείς πηγές,
σχετικά μέ τή χρήση τοῦ ζεόλιθου , στά ἑνυδρεία.

Τό ἑνυδρείο μου, ὅπως γράφω πιό πάνω, εἶναι 450lit,
καί χρησιμοποιῶ 2κιλά ζεόλιθο.

1. Ευχαριστώ για την απάντηση. :thumbup:
2. Χρησιμοποιείς την προτεινόμενη ποσότητα για 300 λίτρα... δηλαδή.- :confused:

Βασίλης
18-11-2013, 17:43
Μπορεῖ νά εἶναι ἡ ποσότητα γιά 300lit,
ἀλλά τή δουλειά του τήν κάνει πολύ καλά.
Μπορεῖ νά μοῦ πεῖ κἀποιος,
πῶς δέν θά ἔχει νιτρικά πάνω ἀπό 5 τό πολύ 10,
μετά ἀπό 7 μέρες συνεχοῦς ταἵσματος,
μέ 9 δίσκους στό ἑνυδρείο,
λίγο πρίν τήν ἀλλαγή νεροῦ;

gianni zym
18-11-2013, 21:54
τώρα θέλουμε τον Μάκη για τις διαφορές ορυκτού και ενυδρειακού ζεόλιθου
και αν "απαιτείται" να τον βάλουμε.

Γιώργος Κ
18-11-2013, 23:01
Μπορεῖ νά εἶναι ἡ ποσότητα γιά 300lit,
ἀλλά τή δουλειά του τήν κάνει πολύ καλά.
Μπορεῖ νά μοῦ πεῖ κἀποιος,
πῶς δέν θά ἔχει νιτρικά πάνω ἀπό 5 τό πολύ 10,
μετά ἀπό 7 μέρες συνεχοῦς ταἵσματος,
μέ 9 δίσκους στό ἑνυδρείο,
λίγο πρίν τήν ἀλλαγή νεροῦ;
Μπορεις με πιο συχνες αλλαγες νερου η βαζεις καποια "ρουφήχτρα" νιτρικων οπως πχ ποθο (εχει πολυ καλα αποτελεσματα)!!!

MakChem
19-11-2013, 20:52
τώρα θέλουμε τον Μάκη για τις διαφορές ορυκτού και ενυδρειακού ζεόλιθου
και αν "απαιτείται" να τον βάλουμε.
Γιάννη, προσωπικά δεν προτείνω τον ζεόλιθο (ούτε το φυσικό ορυκτό αλλά ούτε και τον ενυδρειακό) για χρήση (χημική ή βιολογική) στο ενυδρειακό περιβάλλον.

gianni zym
20-11-2013, 00:35
γενικά είχα την άποψή σου, αλλά δεν θυμάμαι από ποιο θέμα.
με την τοποθέτησή σου,
ούτε θα το σκεφτώ αλλά ούτε και θα ψάξω τίποτε.
πολύ σπαστική η χημεία ρε παιδί μου.
4/20, παλιά.

Γιάννης
20-11-2013, 10:15
Μπορεις με πιο συχνες αλλαγες νερου η βαζεις καποια "ρουφήχτρα" νιτρικων οπως πχ ποθο (εχει πολυ καλα αποτελεσματα)!!!
Ο πόθος σε μένα δεν έχει δουλέψει.
Έχω σε ενυδρείο εδώ και δύο-τρία χρόνια ένα μικρο κομμάτι στο ενυδρείο και δεν έχει αναπτυχθεί καθόλου.
Ίσως να φταίει και ο χαμηλός φωτισμός που έχω στο ενυδρείο.

delta66
20-11-2013, 17:38
Ο πόθος σε μένα δεν έχει δουλέψει.
Έχω σε ενυδρείο εδώ και δύο-τρία χρόνια ένα μικρο κομμάτι στο ενυδρείο και δεν έχει αναπτυχθεί καθόλου.
Ίσως να φταίει και ο χαμηλός φωτισμός που έχω στο ενυδρείο.
Βαλε φυλλοδεντρο. Μου αναπτυσεται 15-20 φορες πιο γρηγορα απο τον ποθο.
Δοκιμασε να βγαλεις τα φυλλα εξω απο το νερο και ασε μονο τις ριζες μεσα (οι οποιες γινονται τεραστιες (http://i225.photobucket.com/albums/dd212/delta66/aqua/353.jpg) υποψιν, και θελουν καθε 1-2 μηνες κουρεμα).
Πιστευω θα παει πιο γρηγορα λογω co2
http://i225.photobucket.com/albums/dd212/delta66/aqua/PhilodendronerubescensRedEmerald.jpg
http://i225.photobucket.com/albums/dd212/delta66/aqua/352.jpg

Diskus Fan
21-11-2013, 17:08
Γιάννη, προσωπικά δεν προτείνω τον ζεόλιθο (ούτε το φυσικό ορυκτό αλλά ούτε και τον ενυδρειακό) για χρήση (χημική ή βιολογική) στο ενυδρειακό περιβάλλον.

Θα συμφωνήσω... με αυτή την άποψη.-