PDA

Επιστροφή στο Forum : 2ο φίλτρο δίπλα σε SunSun HW-304A με 2.000L/H

B.B.'Bear'
11-02-2013, 14:23
Καλημέρα.

Το συγκεκριμένο εξωτερικό φίλτρο είναι υφιστάμενο στο ενυδρείο μου με αθόρυβη και χωρίς προβλήματα λειτουργία και θεωρητικά 7-8 κιλά υλικού (στην πραγματικότητα είναι λιγότερα). Σημαντικότατο μειονέκτημά του τα 55W κατανάλωσης. Γυρίζει 2.000 λίτρα την ώρα.

Αυτή τη στιγμή υποστηρίζει σε ένα Rio 400 μόνο του (χωρίς το εσωτερικό και χωρίς άλλο εξωτερικό), για τους τελευταίους 20 μήνες, το περιβάλλον 9 δίσκων (5 ενηλίκων και 4 νεαρών), 2 ενήλικων σκαλαριών, 4 Ancistrus.....και 3-4 ακόμα πιτσιρικιών (σαλιγκάρια, 2 Loaches etc).

Ακολουθώ τη σωστή συμβουλή (κατά τη δική μου εκτίμηση) πολλών μελών, κάποιων μάλιστα ιδιαίτερα έμπειρων που μου είπαν τη γνώμη τους live σπίτι μου ....και μέχρι τέλος του μήνα θα τοποθετηθεί ακόμα ένα εξωτερικό φίλτρο, για περισσότερη ασφάλεια και περισσότερο υλικό που είναι αυτό που με ενδιαφέρει πιο πολύ.

Δεδομένα: Στο ενυδρείο έως τέλος Φεβρουαρίου θα υπάρχουν κατά μέγιστο 9 δίσκοι, δύο σκαλάρια και 6-8 Corydoras Sterbai και τίποτα άλλο. Μπορεί να βγει το ζευγάρι σκαλαριών και να αντικατασταθούν από 2 ενηλίκους δίσκους, αρά κατά μέγιστο δεν αλλάζει κάτι στην ιχθυοφόρτωση.

Ερώτημα: Ποιο φίλτρο κατα τη γνώμη σας θα πρέπει να χρησιμοποιήσω δίπλα στο συγκεκριμένο. Έχω ήδη πάρει την άποψη δύο έμπειρων μελών - και τους ευχαριστώ ιδιαίτερα - απλά θεώρησα ότι θα άξιζε τον κόπο να θέσω αυτό το πολύ συγκεκριμένο ερώτημα με τη συγκεκριμένη ιχθυοφόρτωση, στο συγκεκριμένο ενυδρείο και με το συγκεκριμένο φίλτρο που λειτουργεί μέχρι σήμερα.

Κριτήρια επιλογής (δικά μου): Επειδή είναι διαφορετικά για τον κάθε έναν από εμάς, εγώ θα θέσω τη δική μου ιεραρχία, την οποία παραθέτω για να αποτελέσει παράμετρο στην πρότασή σας.
α) Την πιο σωστή ζωή για τα ψάρια μου (δεν έχω αντίστροφη όσμωση /χρησιμοποιώ τύρφη μέσα στο υπάρχον φίλτρο... και θα προσθέσω και στο νέο χώρο υλικού αρκετή.... για να πετύχω καλύτερες συνθήκες)
β) Να χωράει στο ντουλάπι του Rio 400
γ) Να παρέχει συνεχή και ασφαλή λειτουργία (χωρίς κινδύνους να κολυμπήσουμε)
δ) Να είναι εύκολο και χρηστικό (για έναν ιδιοκτήτη με περιορισμένη εμπειρία)
ε) Να έχει χαμηλή κατανάλωση
ζ) Να μην κάνει κάδο όλο το ενυδρείο (παράλληλα με τα 2000 L/H του SunSun)
και η) Να είναι - στο βαθμό που είναι αυτό εφικτό - το πιο οικονομικό στην αγορά (το βάζω τελευταίο όχι για να παραστήσω τον λεφτά, μακάρι να ήμουν), αλλά γιατί όλα δεν γίνονται...... κι αν πρέπει να κάνω μία ακόμα θυσία για τα 'πιτσιρίκια΄......ας την κάνω σωστή και με μακροπρόθεσμο ορίζοντα κι όχι μαγκούφικη ...και στο τέλος να πληρώνω δυο φορές τα ίδια πράγματα (η εμπλοκή μου με τη χρόνια βελτίωση σε αυτοκίνητα (Evo).....μου το δίδαξε αυτό το τελευταίο πολύ καλά).

Ελπίζω να έχω παρέα με τη γνώμη .......και τα επιχειρήματά σας .....καθώς είναι δεδομένη η άμεση αγορά / τοποθέτηση. Αυτό που δεν είναι ακόμα απόλυτα δεδομένο είναι ο συνδυασμός .....που θα με βοηθήσει στην οριστική και μακρόχρονη λύση φίλτρανσης.

Buelligan75
11-02-2013, 14:41
eheim 1200xl(2080)....γιατι απαντα ΝΑΙ σε ολα τα κριτηρια σου εκτοσ μαλλον απο το η)........κ λεω μαλλον γιατι εξαρταται!!

εχω 2 απο αυτα σε 650λτ!!...κ θα τα αλλαζα μονο με σαμπ!!!

υγ.οταν λες κιλα μαλλον εννοεις λιτρα για το σαν σαν αλλα η ροη δεν ειναι πραγματικη στον κινεζο κ η καταναλωση ρευματος μεγαλυτερη απο εναν γερμανο!....αλλα ξεχασα μικρο παιδι εισαι ακομα .................. χαλα τα στα ''ξωρεξα''!!

B.B.'Bear'
11-02-2013, 15:03
eheim 1200xl(2080)....

.......οταν λες κιλα μαλλον εννοεις λιτρα

....για τη γνώμη ευχαριστώ.
....για τα κιλά vs. λίτρα ...προφανώς έχεις δίκιο.....doh. Μάλλον σκεφτόμουνα τους κουραμπιέδες του Δεκεμβρίου και με τσίμπησες.
.
.
.
....για το παιδί επίσης έχεις δίκιο. Μπορεί να πέρασαν 41 Μάηδες .....αλλά στη σκέψη φροντίζω να έχω ακόμα στιγμές 28 Απρίληδων.....:thumbup:

Buelligan75
11-02-2013, 15:13
....για το παιδί επίσης έχεις δίκιο. Μπορεί να πέρασαν 41 Μάηδες .....αλλά στη σκέψη φροντίζω να έχω ακόμα στιγμές 28 Απρίληδων.....:thumbup:

μια απο τα ιδια!!!..........ολοι ταιριαζουμε εδω μεσα!!!!:d

παμε παλι.......................2080 (πιστευω το 50% του φορουμ θα συμφωνει!!!)

delta66
11-02-2013, 16:20
Το μονο θεμα με το 2080 ειναι οτι πρεπει να κοψεις το πισω φλαπ στη μια μερια, για να χωρεσει ο δευτερος σωληνας εισαγωγης του 2080 διπλα στου κινεζου.

2080 λεω κι εγω.
13.5λιτρα υλικα, 25W καταναλωση, 1700 λ/ω ονομαστικη ροη.

Στο κινεζικο θα βαζεις την τυρφη. Το 2080 οπως ειναι.

B.B.'Bear'
11-02-2013, 16:29
.....understood ....!

.....πιργιόνι (που λένε στο χωριό μου) έχεις....?

.....γιατί είναι τόσο το flap - winter collection .......όσο και το 2ο flap - summer collection με τα ανεμιστηράκια......36_11_14

delta66
11-02-2013, 16:42
Καλα αστο το σαμερ κολεξιον, δεν θα χρειαστει :)
Κοβεις μονο το γουιντερ, εκτος κι αν κοψεις το σαμερ και το κρατας πανω στο ενυδρειο και το χειμωνα (για να σου μεινει ανεπαφο το γουιντερ). Θα εχεις απωλειες ομως θερμοκρασιας απο τις τρυπες των ανεμιστηρων

B.B.'Bear'
12-02-2013, 00:17
....είναι ενιαία η άποψη για το 2080 της Eheim....?

....άλλη σκέψη / άποψη........ ή να θεωρήσω ότι συμφωνείτε όλοι με ότι αναφέραμε μέχρι τώρα.......;)

maneni
12-02-2013, 01:28
δεν νομιζω οτι υπαρχει αλλο φιλτρο που να εχει αντιστοιχο ογκο για βιολογικο υλικο (εκτος απο το αντιζτοιχο της σειρας classic).
Αποσο γνωριζω στο μονο που υστερει ειναι το κοστος αποκτησης.

Buelligan75
12-02-2013, 09:37
δεν νομιζω οτι υπαρχει αλλο φιλτρο που να εχει αντιστοιχο ογκο για βιολογικο υλικο (εκτος απο το αντιζτοιχο της σειρας classic).
Αποσο γνωριζω στο μονο που υστερει ειναι το κοστος αποκτησης.

εδω να τονισουμε οτι το classic 2260 εχει 18 λτ ογκο βιολογια, κ περισσοτερη κυκλοφορια αλλα διπλασια καταναλωση ρευματος!!.........πολυ καλη εναλλακτικη κ σκυλι οπως ολα τα eheim classic!!...my next filter!!

B.B.'Bear'
12-02-2013, 09:56
εδω να τονισουμε οτι το classic 2260 εχει 18 λτ ογκο βιολογια, κ περισσοτερη κυκλοφορια αλλα διπλασια καταναλωση ρευματος!!.........πολυ καλη εναλλακτικη κ σκυλι οπως ολα τα eheim classic!!...my next filter!!

B. καλημέρα.

Ακόμα και με το 2080 θα έχω θέμα κυκλοφορίας καθώς θα είναι 2000L το ένα ....και 1700 το άλλο (νομίζω βέβαια ότι ρυθμίζεται ....δεν ξέρω αν ισχύει το ίδιο για το 2260). Με λίγο Skip μέσα ...βάζω τα άσπρα πουκάμισα της δουλειάς .......και λίγο μαλακτικό .......και το μόνο που δεν έχει σε σχέση με το Whirpool ....είναι το πρόγραμμα για στέγνωμα.

Για να μιλήσω σοβαρά ...και σε ευχαριστώ για την απάντηση.......τα 12-13 κιλά υλικό του 2080 και τα 5-6-7 του SunSun......φτάνουμε τα 20. Όλα κι όλα 10-12 δισκάκια θα ζήσουν εκει μέσα ....και 10 Sterbai..........θεωρώ ότι κάτι μεγαλύτερο θα ήταν υπερβολή.

Το ερώτημα είναι ...εκτός Eheim ....υπάρχει ανάλογη δυνατή πρόταση ή είναι μονόδρομος το 2080 με τα χαρακτηριστικά του.....;)

Buelligan75
12-02-2013, 10:39
για μενα που το ψαξα πολυ εδω μεσα ή κανεις σαμπ ή πας για eheim.

ειδαλλως fx5...........κ να ενα απο τα συγκριτικα κ με το παλιο 2080 οχι το 1200xl
http://www.discusforums.com/forum/viewtopic.php?t=7080

B.B.'Bear'
12-02-2013, 10:54
για μενα που το ψαξα πολυ εδω μεσα ή κανεις σαμπ ή πας για eheim.

ειδαλλως fx5...........κ να ενα απο τα συγκριτικα κ με το παλιο 2080 οχι το 1200xl
http://www.discusforums.com/forum/viewtopic.php?t=7080

...διάβασα το συγκριτικό....πολύ κατατοπιστικό. Το FX5 για εμένα έχει και το defo ότι δεν χωράει στο ντουλάπι του Rio 400.

Η κατανάλωση, το 'γύρισμα' του νερού μετά την αμμωνία που έβαλαν, λιγότερος θόρυβος, τα πλαστικά του......σημαντικά πλεονεκτήματα για το Eheim, με το Fluval να κάνει την επιστροφή του στην αρχική τιμή απόκτησης.

delta66
12-02-2013, 13:00
To "EDIT:MARCH2008" στo "CONCLUSION" το διαβασες? :d

Buelligan75
12-02-2013, 13:08
To "EDIT:MARCH2008" στo "CONCLUSION" το διαβασες? :d

αφου φαγωθηκε για εναλλακτικο!!!

delta66
12-02-2013, 13:47
Πιστευω οτι και μονο του το 2080 θα ειναι σουπερ για το συγεκριμενο ενυδρειο.
Θα καθαριζα καλα, θα αδειαζα και θα εβαζα το κινεζικο στην αποθηκη για ωρα αναγκης. (τσαμπα ρευμα)
Θα εβαζα ενα αλλο μικρο φιλτρο (1-2 λιτρα χωρητικοτητα), αποκλειστικα για τυρφη, στο ενυδρειο ή σε βαρελι προετοιμασιας.
Και θα επαιρνα ενα μικρο ακομα για ενεργο ανθρακα σε περιπτωση που χρειαστει.

Tο μονο θεμα ειναι η ασφαλεια* με τη λειτουργια ενος μονο φιλτρου στο ενυδρειο.

*μονο σε περιπτωση απουσιας, αφου υπαρχει στην αποθηκη αλλο

Μια αλλη καλη λυση για συμπληρωματικο (τυρφη κλπ) ειναι ενα κινεζικο που δεν καιει πολυ ρευμα (20W) και χωραει και μπολικο υλικο αν θελεις να βαλεις εξτρα εκτος της τυρφης.
http://shop.wiltec.info/product_info.php/language/EN/info/p5176_Jebao-Aquarium-4-Stufen-Au-enfilter-1200-l-h-Filtermaterial-Kammerfilter.html

Τα λεω αυτα γιατι ειδα απο κοντα το Sunsun 2000 λ/ω 55W και ειναι μια σταλια, ουτε το μισο απο το 2080.

B.B.'Bear'
12-02-2013, 14:06

....είναι προφανές.

Θα καθαριζα καλα, θα αδειαζα και θα εβαζα το κινεζικο στην αποθηκη για ωρα αναγκης. (τσαμπα ρευμα)

....μια χαρά μου κάθεται 55 Eura less / year.

Θα εβαζα ενα αλλο μικρο φιλτρο (1-2 λιτρα χωρητικοτητα), αποκλειστικα για τυρφη, στο ενυδρειο ή σε βαρελι προετοιμασιας.

....αρχίζεις και με μπερδεύεις πάλι.

Tο μονο θεμα ειναι η ασφαλεια* με τη λειτουργια ενος μονο φιλτρου στο ενυδρειο. *μονο σε περιπτωση απουσιας, αφου υπαρχει στην αποθηκη αλλο

....αυτό δε λέγαμε .(?)..ότι .... αν γίνει στραβή.....:(

Μια αλλη καλη λυση για συμπληρωματικο (τυρφη κλπ) ειναι ενα κινεζικο που δεν καιει πολυ ρευμα (20W) και χωραει και μπολικο υλικο αν θελεις να βαλεις εξτρα εκτος της τυρφης.
http://shop.wiltec.info/product_info.php/language/EN/info/p5176_Jebao-Aquarium-4-Stufen-Au-enfilter-1200-l-h-Filtermaterial-Kammerfilter.html
Το λεω γιατι ειδα απο κοντα το Sunsun 55W και ειναι μια σταλια ουτε το μισο απο το 2080.

....μάλλον θα πάμε στο 2080 (θα δούμε και μαζί ............'μόνο του ή όχι'..... για να μην κόβουμε flaps και μετά μετανιώνουμε)........:thumbup:

delta66
12-02-2013, 14:16
Θα σου ελεγα να δεις και το αλλο κινεζικο (των 20W) για τυρφη και ανθρακα. ;)
Αλλιως που θα τη βαλεις την τυρφη? Οχι στο 2080.

Diskus Fan
12-02-2013, 14:39

Σου είναι εύκολο να μου πεις και... που την βρίσκει; ΜΗΠΩΣ εννοείς... βιολογικό υλικό;

Buelligan75
12-02-2013, 14:57
Σου είναι εύκολο να μου πεις και... που την βρίσκει; ΜΗΠΩΣ εννοείς... βιολογικό υλικό;

ναι...............βιολογικο υλικο εννοουσα.

καλα ντε δεν ειπαμε κ ..................... υαλοβαμβακα!!!:d

maneni
12-02-2013, 15:00
B. καλημέρα.
Ακόμα και με το 2080 θα έχω θέμα κυκλοφορίας καθώς θα είναι 2000L το ένα ....και 1700 το άλλο.........;)

αυτες ειναι οι ονομαστικες παροχες. Μην περιμενεις παραπανω απο 1300-1400 στο eheim και αναλογα (ή ακομα λιγοτερα) στο sun sun.

Εναλλακτικα υπαρχουνε αντιστοιχα κινεζικα (πχ http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2614) ή μπορεις να βαλεις 2 μαζι για να καλυψεις τον ογκο βιολογικου υλικου.
Ομως αν λογαριασεις την διαφορα που θα σου κοστισει η καταναλωση ρευματος δεν νομιζω να αξιζει να πας σε αυτη η λυση. Σε βαθος χρονου το ιδιο θα σου κοστισει.

...ειδαλλως fx5...........κ να ενα απο τα συγκριτικα κ με το παλιο 2080 οχι το 1200xl

τι το θελεις το fx? να βαλεις σφουγγαρια?

.......
Τα λεω αυτα γιατι ειδα απο κοντα το Sunsun 2000 λ/ω 55W και ειναι μια σταλια, ουτε το μισο απο το 2080.

μια σταλια το sun sun? :confused:
εχει διαστασεις 30χ30χ50 ενω το 2080 εχει 33χ33χ57. Δεν βλεπω και πολυ μεγαλη διαφορα.
Εξαλλου εχω το μικρο 1000αρι που πρεπει να χωραει τουλαχιστον 3λτ. Τι στο καλο το μεγαλο δεν χωραει ουτε 6?

Εγω στο 400αρι εχω μονο του το 2080 και με περισσοτερη ιχθυοφορτιση απο αυτη που θελεις (φυτεμενο ομως). Στα 2 καλαθια εχω ακομα σφουγγαρι. Δεν εχω διαπιστωσει κανενα προβλημα.

.....Θα εβαζα ενα αλλο μικρο φιλτρο (1-2 λιτρα χωρητικοτητα), αποκλειστικα για τυρφη, στο ενυδρειο ή σε βαρελι προετοιμασιας.

....αρχίζεις και με μπερδεύεις πάλι.

Υποθετω οτι χρησιμοποιεις τυρφη για πιο μαλακο νερο και χαμηλοτερο pH?
Εχεις καταφερει να διατηρεις σταθερες συνθηκες? Δεν εχεις κουραστει απο τις συχνες αλλαγες της τυρφης?

Προσπαθησε να κανεις αυτη τη δουλεια σε ενα βαρελι. Ειναι πολυ πιο ευκολο. Και πιο ελεγχομενο.

delta66
12-02-2013, 15:31
μια σταλια το sun sun? :confused:
εχει διαστασεις 30χ30χ50 ενω το 2080 εχει 33χ33χ57. Δεν βλεπω και πολυ μεγαλη διαφορα.
Εξαλλου εχω το μικρο 1000αρι που πρεπει να χωραει τουλαχιστον 3λτ. Τι στο καλο το μεγαλο δεν χωραει ουτε 6?
Εγω λεω τι ειδα με τα ματια μου, οχι με τα specs.
Εχουμε το ιδιο ενυδρειο με τον Νικο (Bear) και ειδα ενα φιλτρο σε ενα ντουλαπι που χωραγα να μπω κι εγω, ενω στο δικο μου ντουλαπι δεν χωραει ουτε το χερι μου να βγαλω το φιλτρο ανετα.
Εκτος κι αν ειναι αλλο μοντελο πιο μικρο κι εχει γινει καποιο μπερδεμα.

- - - Updated - - -

......τα 12-13 κιλά υλικό του 2080 και τα 5-6-7 του SunSun......φτάνουμε τα 20. Ό

Συνεχιζεις και τα λες κιλα και καποια μερα θα σε μπερδεψει αυτο.

B.B.'Bear'
12-02-2013, 15:39

....δεν είναι άλλο ....δεν υπάρχει μπέρδεμα. Είναι το HW 304-A (τυπικά χωράει 8 λίτρα υλικό).

......θα λέω λίτρα......δεν είναι κουραμπιέδες.....:thumbup:

fanis72
12-02-2013, 15:59
2080 και τέλειωσες

delta66
12-02-2013, 17:13

....δεν είναι άλλο ....δεν υπάρχει μπέρδεμα. Είναι το HW 304-A (τυπικά χωράει 8 λίτρα υλικό).

Βγαλε σε παρακαλω οταν μπορεσεις μια φωτο το ντουλαπι με το φιλτρο, ετσι για να μου φυγει η ιδεα.
Καμια φορα οταν νομιζεις κατι μεγαλο, και το δεις και ειναι μικροτερο, στη μνημη σου μενει ακομα μικροτερο.

Με copy paste δεν μαθαινεις, γραφε real time :d

B.B.'Bear'
12-02-2013, 17:31
Με copy paste δεν μαθαινεις, γραφε real time :d

.....:p.....:p.....:p.