PDA

Επιστροφή στο Forum : Γέμισα Αυγουλάκια!!!

Confucius
26-05-2008, 18:40
angelΗ καλή νεραϊδα ξαναήρθε και έχουμε και πάλι αυγουλάκια.
Μόλις γύρισα σπίτι και τα πέτυχα στο ζευγάρομα. :sirf::
Έπιασα λοιπόν δουλειά και τράβηξα τις πρώτες φωτογραφίες.
Θα ζητήσω λοιπόν τη πολύτιμη βοήθεια σας σαν ποιο έμπειρει που είστε μπας και καταφέρουμε και δούμε κάποιον απόγονο!!!
Κάθε παρατήρηση και συμβουλή δεκτή.

Yiannis59
26-05-2008, 19:40
Εχουμε και λεμε πρωτον βαλε κανα κωνο δευτερον ο μικρος ξεμπαρκος στην 4 φωτο τι δουλεια εχει στην γεννιστρα ;;; ε !! κρατα το φαναρι :lllll:

Confucius
26-05-2008, 19:45
Το μικρό τον έχω να μαθαίνει τα κόλπα γιατι περιμένω πολλά από αυτόν :lllll:
(Τον είχα βάλει με το ζευγάρι γιατι σαν ποιο παλιός ορμούσε στα 3 καινούρια μου αποκτήματα. Και δεν ήθελα να τα χάσω από την αρχή. Φυσικά τώρα αναγκαστηκά θα αποχωρήσει!!! )
Ο κόνος σε τι θα βοηθήσει αφού και έτσι γίνεται η δουλείτσα?xmm

Yiannis59
26-05-2008, 19:52
Ευχομαι να την μαθει καλα :lllll:
Για να σου ειμαι ειλικρινής δεν ξερω αλλα σε μενα οποτε γεννησουν εκτος κωνου τα τρωνε doh

Confucius
26-05-2008, 19:59
Μια ερωτησούλα.
Μετά από πόση ώρα προτείνεται αλλαγή νερού?xmm

klaz
26-05-2008, 20:11
Μια ερωτησούλα.
Μετά από πόση ώρα προτείνεται αλλαγή νερού?xmmμην τους κανεις χαλαστρα τωρα.....ασε τη φυση να κανει το θαυμα της...
η αλλαγη μπορει να περιμενει λιγο.....c003

pan
26-05-2008, 20:44
μην τους κανεις χαλαστρα τωρα.....ασε τη φυση να κανει το θαυμα της...
η αλλαγη μπορει να περιμενει λιγο.....c003

thambthamb
Αλλαγη δεν χρειαζεται να κανεις τωρα και αν κανεις σε 1 ή 2 μερες με σωληνακι απο του οξυγονου σταγονα σταγονα(δηλ για 30λιτρα αλλαγη κανε και 5 με 6 ωρες).Ωστε οι οποιες αλλαγες προελθουν απο το νερο που θα αλλαξεις να καταφερουμε οσο το δυνατον να μην γινουν αντιληπτες απο το ζευγος.Καλη επιτυχια με την γεννα σου

Confucius
26-05-2008, 20:59
Thank you!!!

klaz
26-05-2008, 21:13
Thank you!!!και μην απογοητευτεις αν δεν δεις ουριτσες.....c003
εχουμε δει εδω μεσα χαβιαρι..ουυυυυυ...με τους τονους.....teufel_98teufel_98
**βρε γιαννη,να ανοιγαμε κανα εργοστασιο παραγωγης αυγοταραχου....?:63::63:

yiapas
26-05-2008, 21:20
αντε conf και καλους απογονους:score::score:
καταπληκτικες στιγμες

Confucius
26-05-2008, 21:28
Ευχαριστώ πολύ παιδιά.
Το αρσενικό το έχω 2 χρόνια απο μπομπιρα το μεγάλωσα, αλλά ζευγάρονε εδώ και 6 μήνες με ενα red spotted. Ουρίτσες είχα δει, αλλά να κολυμπούν ελευθερα
κατάφεραν μόνο 2 τα οποία μετέπειτα δεν αντεξαν γιατί το αρσενικό δεν τα δεχόταν δίπλα του. Από δική μου μεγάλη βλακεία έχασα το θηλυκό, και αμμέσος το αρσενικό ζευγάρωσε με ενα pigeon blood η οποία τυχαίνει να είναι και ο πρώτος μου δίσκος. Την έχω 3 χρόνια.
Τη πρώτη φορά έκαναν αυγουλάκια στο μεγάλο ενυδρείο τα οποία τα κράτησαν για 2 ημέρες.
Εδώ και 1 1/2 εβδομάδα έχουν μεταφερθεί στο μικρό ενυδρείο.
Μακάρι να δούμε επιτέλους απογόνους0020, αν όχι συνεχίζουμε με υπομονή και περισσότερο διάβασμα.

Diskus Fan
27-05-2008, 00:44
Προς το παρον υπομονη. Θα ηθελα να μας πεις, πως αντιμετωπιζει το ζευγαρι τον "παρεισακτο". Καλη επιτυχια αυτη τη φορα.-friends

mios
27-05-2008, 00:54
Και εννοείται πως αν σκάσουν τα μικρά πρέπει να κάνεις κάτι για το φίλτρο ,για να μην τα ρουφήξει

Confucius
27-05-2008, 08:01
Καλημέρα σας.
Τον παρίσακτο μικρούλη τον έχει αναλάβει το αρσενικό και τον έχει περιορίσει κάτω απο το φίλτρο. Σήμερα με το που γυρίσω από τη δουλειά θα αποχωρίσει στο άλλο ενυδρείο όπου εκεί μάλλον θα αναλλάβει αυτός το ρόλο του κυνηγού πάλι.
Στο φίλτρο τώρα έχω βάλει σφουγγάρι στις υποδοχές του νερού από την αρχή αλλά αντιμετοπίζω ένα προβληματάκι γιατί δεν μπορεί να τραβήξει το επιθυμητό νερό.

yiapas
27-05-2008, 12:09
Καλημέρα σας.

Στο φίλτρο τώρα έχω βάλει σφουγγάρι στις υποδοχές του νερού από την αρχή αλλά αντιμετοπίζω ένα προβληματάκι γιατί δεν μπορεί να τραβήξει το επιθυμητό νερό.

αν με ενα μαχαιρακι κοψεις το σφουγγαρι και το κανεις πιο λεπτο ...μηπως τραβηξει το φιλτρο πιο πολυ νερο???xmm

παντως μια φορα που ειχα βαλει και εγω σφουγγαρι σαν προφιλτρο....εκτος το οτι ηθελε συχνα καθαρισμα γιατι επηζε στο σκ...το , το λεπτυνα για να μην εχει μειωση ροης το φιλτρο

Confucius
27-05-2008, 17:07
Ίσως έχεις δίκιο φίλε yiapas αν και δεν ειναι πολύ χοντρό, αλλά τώρα που έχω και τα αυγουλάκια πάνω στο φίλτρο είναι κάπως δύσκολα τα πράγματα.
Ας τα αφήσουμε ως έχουν και βλέπουμε στο μέλλον.
Μόλις μετέφερα τον παρίσακτο στο μεγαλύτερο ενυδρείο και άρχισαν κιόλας τα κυνηγητά. Ελπίζω να μην έχουμε κάποιο θανατηφόρο ατύχημα πάλι!!!

Yiannis59
27-05-2008, 17:13
Καλύτερα να εχεις χαμηλή ροή στην γεννηστρα, ειδικα οταν βγουν τα μικρα,
εχουν αναφερθεί περιπτώσεις που τα μικρα πεθαίνουν απο την προσπάθεια κολυμπώντας να νικήσουν το ρεύμα που δημιουργεί η μεγαλη ροή

Jonny
27-05-2008, 17:31
Με το καλό φίλε να τα δεις να κολυμπάνε!c003

yiapas
27-05-2008, 18:04
Μόλις μετέφερα τον παρίσακτο στο μεγαλύτερο ενυδρείο και άρχισαν κιόλας τα κυνηγητά. Ελπίζω να μην έχουμε κάποιο θανατηφόρο ατύχημα πάλι!!!

αυτα τα κυνηγητα ειναι κλασικες κινησεις...μπορει να κρατησει καμποσο καιρο
αλλα πιστευω οτι σιγα σιγα μπορει να καλμαρει μολις επικρατησει μια ιεραρχια
στο ενυδρειο σου και μετα θα τα χαιρεσαι σαν κοπαδι ομορφοiex

Confucius
27-05-2008, 18:21
Το ελπίζω φίλε yiapas γιατί πέρυσι έχασα 3 πανέμορφα μικρά απο αυτά τα κυνηγητά. Στρεσαρίστηκαν και μετά για μήνες δεν έφαγαν μέχρι που ήλθε dead:
Παρόλο που έκανα προσπάθειες χωρίζοντας το ενυδρείο με πλέξι γκλας δε ξαναέφαγαν ποτέnono

angel1:

Confucius
28-05-2008, 17:16
070:
Καλυσπέρα σε όλους!!!
Μόλις μπήκα σπίτι και τα αυγουλάκια είναι κοντά 45 ωρών.
Ενώ το πρωί που έφυγα ήταν όλα οκ εκτος από μερικά κοντά στα 10 που ήταν λευκά, τώρα έγινε μεγαλύτερος ο αριθμός τον λευκών μερικά γέμισαν σαν λευκό χνούδι και τα περισσότερα είναι διάφανα.
Έμειναν ευτυχώς και κάποια κανονικά κοντά στα 20. (Σαν να διακρίνω και μερικές ουρίτσες σιγά σιγάthamb).
Αυτά τα διάφανα πρωτη φορά τα βλέπω τι ακριβώς συμβαίνει?

Τα πρώτα αυγά ξεκόλλησαν και άρχισαν να κάνουν σβούρες!!!:sirf:::sirf::
Οι γονείς πανικόβλητοι προσπαθούν να τα προλάβουν όλα χωρίς να τους ξεφύγει κανένα.

pan
28-05-2008, 17:16
Αυτα που βλεπεις ασπρα εχουν πιασει fungus και θα αφαιρεθουν απο τους γονεις ,Για μεγαλυτερη επιτυχια βαζουν μπλε του μεθυλενιου ή σκετο νερο ro με τους καταλληλους ηλεκτρολυτες ή αυτο που ειχα χρησιμοποιησει και εγω και ελαχιστα επιασαν fungus εως καθολου ειναι το ακολουθο προιον.Eβαζα αυτο και σχετη ro
http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/05708a54bcd0163b45b306c40883df25/cl/details/cnid/df4474bad9ba9d838.85747129/anid/s-311010/Tropic%20Marin%20Pro-Discus%20Mineral/
Τωρα μην κανεις τιποτα και ενοχλεις το ζευγαρι αυτα ειναι για μελλοντικες γεννες.Καλη επιτυχια το πιο βασικο και δυσκολο βημα ειναι να βρουν το δρομο τα μικρα προς τους γονεις τους και η προσκοληση τους

Confucius
28-05-2008, 17:27
Τα άσπρα ξέρω οτι έχουν πιάσει fungus και για το μπλε του μεθυλενίου γνωρίζω απλά δε το είχα βρει σε pet shop μόνο σε φαρμακείο και δεν ήξερα σε τι ποσότητα να το προσθέσω στο νερό (αν μπορείς να με βοηθήσεις σε αυτό)
Εγώ ρωτάω για τα διάφανα αυγά τι είναι?

Diskus Fan
28-05-2008, 17:27
Αντε καλη αρχη. Λογικα για τις επομενες δυο μερες, θα τα μαζεψουν (οσα σκασουν) σε αλλο σημειο μεχρι να αρχισουν να ανεβαινουν πανω τους.-thambfriends

Confucius
28-05-2008, 17:30
Αν τα δεχτούν πάνω τους γιατί τι προηγούμενη φορά το αρσενικό είχε αντίθετη γνώμη και ενώ 2-3 που τα είχαν καταφέρει προσπαθούσαν να γραποθούν απο πάνω του αυτός τα άρπαζε και τα έφτυνε μακριά.

pan
28-05-2008, 17:35
Γνωμη ειναι να αποφυγεις το μπλε του μεθυλενιου γιατι ειναι αρκετα δυνατο και σου καταστρεφει και κομματι απο την βιολογια σου.Αν παλι εσυ επιμενεις ενας βασικος κανονας ειναι 2 ml στα 100λιτρα αλλα βεβαια παιζει αυτη η δοση αναλογα με την περιεκτικοτητα που θα βρεις.

Diskus Fan
28-05-2008, 17:45
Αν τα δεχτούν πάνω τους γιατί τι προηγούμενη φορά το αρσενικό είχε αντίθετη γνώμη και ενώ 2-3 που τα είχαν καταφέρει προσπαθούσαν να γραποθούν απο πάνω του αυτός τα άρπαζε και τα έφτυνε μακριά.

Δεν ξερω, αν ομως εισαι σιγουρος, τοτε τι να πω;;; Φανταζομαι οτι ξερεις οτι οταν τα μαζευουν, τα καθαριζουν για λιγο στο στομα τους και μετα τα φτυνουν για να κολλησουν πανω τους. Μηπως ειδες κατι τετοιο;;;friends

Confucius
28-05-2008, 17:55
Προς το πάρών τα καθαρίζουν στο στόμα τους και τα ξανατοποθετουν εκεί που ήταν.

Jonny
28-05-2008, 18:44
good Μπράβο και καλή επιτυχία και από μένα!thamb

Confucius
28-05-2008, 21:02
Τα διαφανα αυγά τι ειναι ρε παιδιά δεν εχω ξαναδει

:071
Απογοήτευση για μια ακόμη φορά!!!
Τα αυγουλάκια που έσπασαν τα μετέφεραν οι γονείς στα βρόμικα σφουγγάρια που είχα βάλει στις εισόδους του φίλτρου.
Μάλλον κάπου δεν είχα κλείσει καλα δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς το ότι έχουν απομείνει ελάχιστες ουρίτσες πλέον που κι αυτές δε τις βλέπω για πολύ.
ή δεν αντέξαν πάνω στα βρώμικα σφουγγάρια τί να πω?

dead:dead:dead:dead:
:pull::pull::pull::pull::

Yiannis59
28-05-2008, 22:10
υπομονη ενα χρονο το βλεπω το εργο καθε βδομαδα αλλα που θα παει συνάδελφε ayto35ayto35
το μονο που εχω καταφέρει ειναι να μεγαλώνω τα παιδιά του MIOS

Diskus Fan
29-05-2008, 01:25
Πιθανολογω οτι βλεπεις το κελυφος των αυγων που εχουν σκασει και τα περιγραφεις σαν διαφανει αυγα. Ψαξε προσεκτικα εκει που βρισκονται οι γονεις. Αν στεκονται μπροστα σε ενα σημειο συνεχεια, τα μικρα ειναι καπου μπροστα τους. Μην βιαστεις να πιστεψεις οτι χαθηκαν, αν δεν το επιβεβαιωσεις. Οι περισσοτερες βεβαια πιθανοτητες, ειναι να εχουν χαθει ηδη. Τα αυγα ουτως η αλλως τα ειδα λιγα. Συμφωνω πως τα δυσκολα ξεκινανε μετα το πρωτο δεκαημερο. Σε μια εβδομαδα με 10 ημερες, λογικα θα κανουν την επομενη, εφ'οσον τους βοηθησεις. Δυστυχως ειναι λιγα τα λιτρα, διαφορετικα η υπαρξη του "παρεισακτου" θα τους εκανε και πιο προστατευτικους. Αυτο ομως θελει 1,50+ μετρο, για να μη σκοτωσουν το ψαρι. Λογικα πας για την επομενη γεννα. Χαλαρωνεις.-friends

Confucius
29-05-2008, 14:29
Στις προηγούμενες γέννες δεν υπήρχαν αυτά τα διάφανα. Όντος μοιάζουν με κέλυφος αυγών αλλά όταν προτοσκάσουν τα αυγά δεν αφήνουν το κέλυφός τους. Τα αυγά ήταν υπερβολικά πολλά απλά οι φωτογραφίες είναι τραβηγμένες στα πρώτα στάδια της όλης διαδικασίας. Σήμερα μάλλον δεν έχει επιζήσει κανένα γιατί οι γονείς κάθονται προστά στα λευκά με fungus και στα διάφανα που κατά παράξενο για μένα λόγο υπάρχουν ακόμα.

Υπάρχει μια τελευταία ουρίτσα.

Diskus Fan
29-05-2008, 16:34
Τα αυγα ειναι η πρωτη μορφη που αφηνουν. Μετα απο 72 ωρες περιπου σκανε και φαινονται τα μικρα που κουνιουνται οι ουρες τους. Αν δεν τα εχουν φαει και τα σκασμενα, ειναι τελειως διαφανα. Μετα απο αλλο τοσο περιπου, αρχιζουν το κολυμπι.-iexfriends

Confucius
02-06-2008, 16:51
:65:
Ξανά απο την αρχή.
Ήρθε και η επόμενη γέννα. Να δούμε αν αυτή τη φορά είμαστε ποιό τυχεροί αλλά δε νομίζω γιατι λόγο έληψεις χρόνου δε μπόρεσα να κάνω καμιά αλλαγή στο ενυδρείο.whistle

msigouros
02-06-2008, 16:55
Σε ένα καλά στρωμένο ενυδρείο δεν σε απασχολούν οι αλλαγές τόσο.
Μπορείς να περιμένεις 3-4 μέρες μέχρι να ξαναεξαφανιστούν τα αυγουλάκια.
Τους πρώτους μήνες θα γίνεται αυτό συνέχεια...μην έχεις άγχος.

Confucius
02-06-2008, 17:21
Παίδες μάλλον δε θυμάστε όλα τα παραπάνω.
Όταν έλεγα αλλαγή δε αναφερόμουν σε νερό αλλά στο πρόβλημα που είχα τις προηγούμενες φορές που μάλλον το φίλτρο ρουφούσε τα μικρά παρόλο που είχα καλύψει όσο μπορούσα τις υποδοχές του νερού.
Και δεν εντόπισα πρόβλημα με το να τρώνε οι γονείς τα αυγά.

mios
02-06-2008, 18:04
Γι'αυτό λέω εγώ προσοχή με τα εσωτερικά στις γεννήστρες !!!

Confucius
02-06-2008, 18:11
Tι να κάνω φίλε μου το ενυδρείο είναι το cayman της ferplast και το εσωτερικό δε μπορώ να το απομονώσω.

Diskus Fan
03-06-2008, 03:09
Tι να κάνω φίλε μου το ενυδρείο είναι το cayman της ferplast και το εσωτερικό δε μπορώ να το απομονώσω.

Στον εσωτερικο χωρο του, εκει που εχει τις γρυλιες για να "ρουφαει" το νερο, βαλε (απο μεσα) σφουγγαρι ψιλοτρυπο. Ελπιζω να εχεις καταλαβει, αν οχι ρωτας.-friends

Confucius
03-06-2008, 07:16
Σε ευχαριστώ φίλε discus fan αν κατάλαβα καλά μου λες να αντικαταστήσω τα σφουγγάρια που έχει με ψιλότρυπα, γιατι εκέι που αναφέρεις εσωτερικά υπάρχουν τα σφουγγάρια του φίλτρου.
Αλλά πάλι αν είναι εσωτερικά θα τα ρουφάει πιστεύω.
Εγώ αυτό που έχω κάνει είναι να δέσω εξωτερικά από τις γρυλιες ψιλότρυπο σφουγγάρι με μπετονιά.
Αλλά πάλι είχα πρόβλημα απο κάπου θα υπήρχε διαρροή. Χρειάζεται να βελτιόσω την πατέντα!!!

Diskus Fan
03-06-2008, 14:17
Εννοω να βαλεις εσωτερικα ενα κομματι απο σφουγγαρι με πολυ ψιλες τρυπες, δεν ειναι απαραιτητο να ειναι ολος ο χωρος, μια λεπτη φετα μπροστα στο σημειο που ειναι η γρυλλιες, κανει δουλεια. Με αυτο τον τροπο δεν θα εχεις τιποτα δεμενο εξωτερικα. Λυπαμαι αλλα δεν ειμαι καλος σε σχεδια μεσω υπολογιστη. Εχει και μια αναρροφηση πανω (νομιζω), εχεις καλυψει εκει;;; Αν εισαι σιγουρος οτι εχεις καλυψει τις τρυπες, τοτε τα εχουν φαει οι γονεις. Σε διαφορετικη περιπτωση θα εβρισκες μικρα, κολλημενα πανω στα σφουγγαρια.-iex

Confucius
08-06-2008, 17:01
Ναι έχω καλύψει και πάνω, αλλά μάλλον κάπου θα μου ξέφυγε κανένα ακάλυπτο σημείο.
Το κακό με το συγκεκριμάνο ενυδρείο είναι οτι δε μπορώ να αποσυνδεσω και να αφαιρέσω το εσωτερικό φίλτρο ετσι ώστε να βάλω ένα φίλτρο σπογκου.
Είναι συνδεδεμένο σε μια παροχή όλα μαζί φιλτρο, φώτα, χρονοδιακόπτης.
Όταν το πρωτοαγόρασα αυτό ήταν μεγάλο πλεονέκτημα αλλά τώρα!!!

Και εκεί που νόμιζα πως μια ακόμα γέννα πήγε στράφη εχθές εκεί που έβλεπα όμορφα το ματσάκι γυρνάω το κεφάλι μου στη γεννήστρα και τη να δω?
Δύο μικρούς κολυμβητές ::fish::::fish:: να προσπαθούν να προσκολυθούν στη μάνα τους.c003
Και να φανταστήτε το πρωί είχα κάνει και αλλαγή νερού χωρίς καμία προσοχή αφού για μέρες τα είχα χάσει όλα τα μικρά!!!
Η μάνα βέβαια δε τα άφηνε πάνω της και τα έπερνε στο στόμα και τα έφτυνε.
Σήμερα το ένα είναι κολημένο στο πατέρα ο οποίος πρώτη φορά τον βλέπω να αφήνει μικρό πάνω του, και το δεύτερο προσπαθει πάλι με τη μάνα η οποία δε λέει να αλλάξει συμπεριφορά.
Φίλοι μου πρώτη φορά κρατάω μικρά για τόσο μεγάλο διάστημα (περίπου 5 μέρες που κολυμπάνε) αλλά δε κρίβω μεγάλες ελπίδες.
Καμιά συμβουλή από κάποιον ποιο έμπειρο?

Diskus Fan
08-06-2008, 17:12
Και εκεί που νόμιζα πως μια ακόμα γέννα πήγε στράφη εχθές εκεί που έβλεπα όμορφα το ματσάκι γυρνάω το κεφάλι μου στη γεννήστρα και τη να δω?
Δύο μικρούς κολυμβητές ::fish::::fish:: να προσπαθούν να προσκολυθούν στη μάνα τους.c003
Και να φανταστήτε το πρωί είχα κάνει και αλλαγή νερού χωρίς καμία προσοχή αφού για μέρες τα είχα χάσει όλα τα μικρά!!!
Η μάνα βέβαια δε τα άφηνε πάνω της και τα έπερνε στο στόμα και τα έφτυνε.
Σήμερα το ένα είναι κολημένο στο πατέρα ο οποίος πρώτη φορά τον βλέπω να αφήνει μικρό πάνω του, και το δεύτερο προσπαθει πάλι με τη μάνα η οποία δε λέει να αλλάξει συμπεριφορά.
Φίλοι μου πρώτη φορά κρατάω μικρά για τόσο μεγάλο διάστημα (περίπου 5 μέρες που κολυμπάνε) αλλά δε κρίβω μεγάλες ελπίδες.
Καμιά συμβουλή από κάποιον ποιο έμπειρο?

Αν καταφερουν να κλεισουν 8 μερες ζωντανα, εχουν ελπιδες. Παρτα και ταισε τα αρτεμια που θα ετοιμασεις. Ξεκινα απο τωρα, γιατι θελει δυο μερες περιπου να γινει. Αν νομιζεις οτι δεν εχεις να χασεις κατι, τα αφηνεις και οτι γινει (ριχνοντας μικρες ποσοτητες αρτεμιας απο την 8η μερα). Παντως μετα τις 10 μερες, μπορεις ανετα να τα μεγαλωσεις ξεχωρα απο τους γονεις, γιατι αν πανε παλι για γεννα το πιθανοτερο ειναι να τα χασεις. Εχεις καποιο χωρο για να τα βαλεις;;;friends

Confucius
08-06-2008, 17:28
Ευχαριστώ πολύ Discus Fan.
Όχι άλλο χώρο δεν έχω αλλά υποθέτω πως δεν υπάρχει πρόβλημα να πάρω τους γονείς πίσω στο μεγάλο και να αφήσω εκεί τα μικρά.

Confucius
08-06-2008, 17:42
Εδώ έχεις δίκιο υπάρχει δίλημα.
Αλλά τι να τα κάνω τα μωρά?
Μακάρι να αντέξουν και άλλο βλέπεις είναι τα πρώτα που αντέχουν για τοσο διάστημα.

Diskus Fan
08-06-2008, 17:51
Ασε τα ψαρια ως εχουν. Μην πειραξεις τιποτα. Εισαι συνεχεια με το αγχος, αν επιτελους θα μπορεσεις να τα κρατησεις. Σε αυτη τη φαση δεν μπορεις να κανεις πολλα, γιατι οπως και να εχει, θα πρεπει να σε προβληματισει περισσοτερο μια επικειμενη πετυχημενη γεννα. Τοτε τι θα κανεις με τα μικρα που θα ειναι 40-50 και ισως περισσοτερα;;; Που θα τα βαλεις αν δεν εισαι ετοιμος. Μηπως πρεπει να αρχισεις να το σκεφτεσαι, λιγο διαφορετικα;;;iex

Confucius
08-06-2008, 18:06
Τότε δε θα υπάρχει πρόβλημα θα μεταφέρω τους γονείς και θα μείνουν τα μικρά στη γεννέστρα.

Τί ήθελες και το ανέφερες, πάλι αυγά κάνουν τα σκασμένα.
Δεν ήξερα πως συνεχίζουν να κάνουν αυγά παρόλο που υπάρχουν μικρά.
Τώρα τι γίνεται με τα μικρά?

Yiannis59
08-06-2008, 18:09
φιλε confusius το εργο το βλεπω συνεχεια για ενα χρονο απο δυο ζευγαρια μου σε βαθμο που η παρέα με εχει παρει στο ψιλο γαζι.
Μολις φτασουν τα μικρα 8-10 ημερων να τα τρωνε για να ξαναγεννισουν :pull:

Confucius
08-06-2008, 19:21
Ερώτηση: Επειδή δεν έχω καθαρό μπλε του μεθυλενίου, δεν υπήρχε σε μαγαζί της Θεσσαλονίκης οπου απευθύνθηκα, μου έδωσαν TetraMedical General Tonic το οποίο περιέχει methylene blue.
Να το χρησιμοποιήσω?

Yiannis59
08-06-2008, 19:28
Που και γιατι ;; εκτως και πας για την πατεντα του Πριτανη μονο προσεχε μην ξεφυγει στο ενυδρειο μεγαλη ποσοτητα

Confucius
08-06-2008, 19:31
Για να μη πιάσουν fugous τα αυγά.

Yiannis59
08-06-2008, 19:34
αμα ειναι οι γονεις εκει δεν υπαρχει προβλημα μονο αν τα παρεις

Confucius
08-06-2008, 19:55
Δε το κατάλαβα αυτό, τι ενοείς?

Diskus Fan
08-06-2008, 20:05
ΔΕΝ εχω ριξει ποτε, γιατι με χαμηλη ροη, ειναι σχεδον σιγουρο οτι θα γονιμοποιηθουν τα περισσοτερα (αν οχι ολα) και εφ'οσον οι γονεις τα προσεξουν, δεν εχουν φοβο. Τα φουγκιασμενα τα απομακυνουν αυτοι.-friends

Bob Dens
08-06-2008, 20:27
ΔΕΝ εχω ριξει ποτε, γιατι με χαμηλη ροη, ειναι σχεδον σιγουρο οτι θα γονιμοποιηθουν τα περισσοτερα (αν οχι ολα) και εφ'οσον οι γονεις τα προσεξουν, δεν εχουν φοβο. Τα φουγκιασμενα τα απομακυνουν αυτοι.-friends

Στο φυσικό τους περιβάλλον δεν έχουν μπλε του μεθυλενίου. Αυτή είναι η γέννα υπ'αριθμόν πόσο;

Diskus Fan
09-06-2008, 02:11
Σπυρο τα μωρα των δισκων αρχιζουν να τρωνε (εκτος απο το "γαλα" των γονεων) μετα την 5η-6η ημερα και μονο οτι ειναι μπροστα στο στομα τους. Οταν γινουν μιας εβδομαδας τα πραγματα γινονται πιο απλα, γι'αυτο εγω ξεκιναω την ογδοη μερα, ωστε να μην "πεταω" τσαμπα την αρτεμια και να μην "λερωνω" και το νερο. Η κατεψυγμενη ειναι αρκετα μεγαλη για να μπορεσουν να τη φανε, αλλα και δεν κινειται. Ακομα και την νεοεκολαφθησα, δεν την "κυνηγανε" αν εχει "τελειωσει" και δεν κουνιεται.-read/