PDA

Επιστροφή στο Forum : Ρύθμιση ph

Confucius
25-05-2008, 19:36
Καλησπέρα σε όλους.
Θα ήθελα τη βοήθεια σας στο να ρυθμίσω τις παραμέτρους του νερού μου.
ph 7.3
kh 3
Gh 7
NO2 0
NO3 0-10
Αλλαγές γίνονται με νερό απο Α/Ο.
Οπως καταλαβαίνετε από τις παραπάνω τιμούλες έχω πρόβλημα με το να κατεβάσω τη τιμή το ph.
Το κυρίος ενυδρείο μου είναι 240 λίτρων (200 καθαρά) μερικώς φυτεμένο.
Ακόμη στο ενυδρείο λειτουργεί αεραντλία. (Είναι απαραίτητη?)
Περιμένω τις προτάσεις σας,
ευχαριστώ.

lef_st
25-05-2008, 19:51
Έχεις CO2?
Αλλαγή κάνεις μόνο από Α/Ο?
Δοκίμασε να βγάλεις την αεραντλία και παρακολούθησέ το
Μετρήσεις κάνεις με ηλεκτρονικό πεχαμετρο ή με υγρά?

yiapas
25-05-2008, 19:55
βγαλε τον αερα και κανε οτι σου ειπε ο φιλος lef
και αν απαντουσες στις ερωτησεις του θα μπορεις να βοηθηθεις
πιο πολυ

αφου κανεις αλλαγες νερου απο α/ο...δεν πιστευω να δυσκολευτεις να ρυθμισεις το ph (ειτε με τυρφη...ειτε με co2)
thamb

Confucius
25-05-2008, 20:03
CO2 δεν υπάρχει.
Οι μετρήσεις γίνονται με ηλεκτρονικό phmeter.
Και οι αλλαγές νερού μόνο με νερό απο Α/Ο.
Η αεραντλία να αφαιρεθεί και από το μικρό μου ενυδρείο που είναι γυμνό και φιλοξενεί το ζευγάρι μου για αναπαραγωγή?
Δε θα υπάρχει πρόβλημα με έλειψη οξυγόνου?

Φίλε yiapas, μη στραβώνεις δε πρόλαβα να απαντήσω.
diy co2 θα βοηθούσε?
τη τύρφη πως να τη χρησιμοποιήσω, γιατι έβαλα στο εσωτερικό φίλτρο του μικρου ενυδρείου 75 λίτρων που φιλοξενεί το ζευγάρι, και δεν είδα καμία αξιοσημείοτη αλλαγή στο ph.
Μήπως χρειάζεται μεγαλύτερη ποσότητα?

Αχιλλεας Μπλιατσιος
25-05-2008, 20:05
Καλησπερα...στο μεγαλο ενυδρειο κοιτα να εχεις λιγο αναταραξη απο τα φιλτρα και θα ειναι οκ!!
Οσο για την γεννιστρα,,να μην βγαλεις την αεραντλια απλα κανε καθημερινες αλλαγες με α/ο και θα εισαι οκ!!
Ποσα λιτρα γεννιστρα εχεις??

lef_st
25-05-2008, 20:14
Φίλε αν βάζεις μόνο Α/Ο δεν γίνεται να σου δίνει KH 3 & GH7
ή έχει πρόβλημα η Α/Ο ή βάζεις βρύση ή κάτι άλλο που επηρεάζει

Confucius
25-05-2008, 20:24
Το ανεβάζω είτε προσθέτοντας λίγο νέρο δικτύου ή με μαγειρική σόδα.
Η Α/Ο τα βγάζει μηδενικά.

lef_st
25-05-2008, 20:29
Το ανεβάζω είτε προσθέτοντας λίγο νέρο δικτύου ή με μαγειρική σόδα.
Η Α/Ο τα βγάζει μηδενικά.

Μείωσε την βρύση και μείωσε την σόδα
Εκει λογικά θα δεις διαφορά στο ΡΗ προς τα κάτω
και μην φοβηθείς να φτάσεις το ΚΗ στο 1 απλά
παρακολούθα το ΡΗ

Confucius
25-05-2008, 20:31
Φίλε Αχχιλέα σε ευχαριστώ.
Όπως μπορείς να διαβάσεις λίγο ποιο πάνω η γεννήστρα είναι 75 λίτρων.
Θεωρείς λοιπόν πως αν κάνω καθημερινά αλλαγή πόσα λίτρα απο Α/Ο θα είμαι εντάξει με το ph?
Στο μεγάλο θα είναι αρκετό το να διακόψω τη παροχή οξυγόνου?

Yiannis59
25-05-2008, 21:24
Παμε απο την αρχη,
Στην γεννιστρα κανονικα πρεπει να εχεις αεροφιλτρο με σφουγγαρια αρα τον αερα τι να τον κανεις;; αν εχεις κανονικο φιλτρο λογικα θα εχεις σφουγγαρι στην εισοδο για να μην τραβα τα μικρα, οποτε ο αερας επιβάλλετε λογο μικρου ογκου 75 λιτρα,
Τωρα το PH, στην γεννιστρα που δεν εχει υπόστρωμα με Kh = 1 εκ πειρας θα σου δωσει ενα PH κοντα στο 6 με 6,5 αλλα θελει παρακολουθηση γιατι αναλογα τι φιλτρο εχεις και αν δεν αλλαξεις νερο για καμια βδομαδα το Ph θα παρει την κατηφορα αυτο για μενα ειναι ενδειξη οτι ηρθε η ωρα για αλλαγη νερου,
οποτε αλλαζω νερο και ρυθμιζω παλι το Kh στο 1,
στο αλλο ενυδρειο με υποστρομα και φυτα αφου δεν εχεις Co2 θελει λιγο πειραματισμο με προσοχη κατεβαζε κατα 1 το kh μεχρι να βρεις την χρυση τομη,
Υπαρχει φυσικα και η λυση της seachem discus bufer αλλα δεν προσφερει μεγαλη σταθεροτητα κατεβαζει το Ph μεν αλλα αυτο σιγα σιγα ανεβαινει παλι
ΥΓ DIY Co2 σε δισκους ουτε μεbgun

Confucius
25-05-2008, 22:11
Φίλε Yiannis,
το kh στο μεγάλο ενυδρείο ειναι 3 το οποιο νομίζω πως είναι χαμηλό.
Οταν λες να το κατεβάζω ανα 1 βαθμό πόσο κάτω να το πάω δηλαδή?
Από οτι κατάλαβα προτείνεις και εσύ τη διακοπή του οξυγόνου.
Αυτή η διακοπή θα ρίξει το ph?
Όσο αφορά τη γεννήστρα έχω κρατήσει το εσωτερικό φίλτρο του ferplast(cayman) και έχω τοποθετήσει σφουγγάρια. Εδώ το kh είναι 2 και το ph 7,3. Αν το ρίξω στο 1 θα πέσει στο επιθυμιτώ το ph?
Δε νομίζω!!!

Yiannis59
25-05-2008, 22:27
Και μηδεν αμα ειναι αναγκη φτανει να παρακολουθεις στενα το PH,
εκεινο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι στην γεννιστρα τι παιζει και εχεις υψηλο PH εκτως και το Ph μετρο σου εχει παθει κατι, το εχεις τσεκαρει καλυμπραρει προσφατα ;;
Εγω εχω σε ολα μηδέν Kh αλλα εχω συνεχή παρακολούθηση του PH
Και μην φοβασαι για Ph crash οι δισκοι δεν νιώθουν ζουν και σε PH 4,5 και ειναι και ευτυχισμένοι τες αποτομες μεταβολες δεν αντεχουν (ο genirous o αθλιος παλι μας την κοπανισε) θα σου πει που τους εχει στο 5 με Kh μηδεν και θελει να τους παει 4,5 και δεν του κατεβαινει αλλο :pull:

klaz
25-05-2008, 22:33
καλως ηρθες,στο αντρο των παρανομων..εεεεεεεε,των δισκαδων ηθελα να πω..:65:...
εισαι στα καλυτερα χερια πλεον.....ρωτησε τοιυς τα παντα..
ΑΥΤΟΙ ΞΕΡΟΥΝ..!!!(γιατι παντα λεγανε 29 κατασκευαστες πλυντηριων...και οχι στρογγυλα 30......?....τεσπα..ne55xmmc003)

Confucius
25-05-2008, 22:38
Σας ευχαριστώ πολύ όλους.
το ph meter είναι προσφάτος ρυθμισμένο με καινούρια υγρά.

Genirous
26-05-2008, 13:52
Για να ρίξεις το πεχά μεγαλύτερο ρόλο παίζει να υπάρχει μικρή γενική σκληρότητα (GH), όπου το 7 που έχεις δε θεωρείται μικρό νούμερο... Πρέπει να βάλεις μεγαλύτερο ποσοστό νερού από Α/Ο ώστε να κατεβάσεις το GH γύρω στο 4 και ακολούθως να ρίξεις αρχικά το kH στο 2. Κάνοντας αυτά και με συνδιασμό τη χρήση τύρφης, θα δεις το πεχά σου να κατεβαίνει... Η αλλαγή θα γίνει σταδιακά και όχι απότομα, οπότε μην απογοητευτείς αν δε δεις άμεσο αποτέλεσμα! iex

Αναλόγως του αποτελέσματος το ξανασυζητάμε για οποιοδήποτε πρόβλημα μπορεί να σου προκύψει! friends

Confucius
26-05-2008, 17:24
Πολλά ευχαριστώ σε όλους.
Μόλις γύρισα σπίτι και το ζευγάρι μου κάνει αυγουλάκια.
Μακάρι να δούμε και κανέναν απόγονο!!!

mios
26-05-2008, 18:50
Καλορίζικα !!! Μην ανησυχείς και μην σε πιάνει άγχος .Δώσε τους χρόνο .Αν είναι μικροί σε ηλικία και νέο ζευγάρι μπορεί να χρειαστούν πολλές απόπειρες . Η γεννήστρα σου τι διαστάσεις έχει ? Γιατί 75 λτ λίγα μου ακούγονται.

Confucius
26-05-2008, 19:18
Σε ευχαριστώ mios.
Το ζευγάρι το έχω σε cayman 75l της ferplast.
Το αρσενικό το έχω 2 χρόνια απο μπομπιρα το μεγάλωσα, αλλά ζευγάρονε εδώ και 6 μήνες με ενα red spotted. Ουρίτσες είχα δει, αλλά να κολυμπούν ελευθερα
κατάφεραν μόνο 2 τα οποία μετέπειτα δεν αντεξαν γιατί το αρσενικό δεν τα δεχόταν δίπλα του. Από δική μου μεγάλη βλακεία έχασα το θηλυκό, και αμμέσος το αρσενικό ζευγάρωσε με ενα pigeon blood η οποία τυχαίνει να είναι και ο πρώτος μου δίσκος. Την έχω 3 χρόνια.
Τη πρώτη φορά έκαναν αυγουλάκια στο μεγάλο ενυδρείο τα οποία τα κράτησαν για 2 ημέρες.
Εδώ και 1 1/2 εβδομάδα έχουν μεταφερθεί στο μικρό ενυδρείο.

Παιδιά απο το πρωί έκλεισα την αεραντλία στο μεγάλο μου ενυδρείο όπως εσείς προτείνατε και παρατηρώ τα μωρά μου να ανασένουν με πιο γρήγορους ρυθμούς.
Μήπως θα έχω πρόβλημα?xmm

Yiannis59
26-05-2008, 19:29
αν αναπνέουν πιο γρήγορα ή βαλε την εξαγωγή του φίλτρου πιο κοντά στην επιφάνεια για να εχεις ανατάραξη ή ξανά άνοιξε την

mios
26-05-2008, 19:32
Την αεραντλία να την κλείσεις αν έχεις κάτι άλλο να δημιουργεί ανατάραξη στην επιφάνεια.Αν όχι (ή αν δεν είναι αρκετό) άφησέ την,δεν είναι έγκλημα.

Confucius
27-05-2008, 18:37
Η εξαγωγή είναι στην επιφάνεια του νερού.
Θα βοηθούσε με χρονοδιακόπτη να ανοίγει η αεραντλία μόνο το βράδυ?
Παίζει όντως η λειτουργία της συμαντικό ρόλο στην αύξηση του ph?

Θα μου προτείνατε τη χρήση co2 για πτώση του ph?