PDA

Επιστροφή στο Forum : Κοινωνικο

giorgosmarios
24-11-2012, 01:39
Το ενυδρειο που εχω αυτη τη στιγμη και θελω να το γυρισω σε δισκους.
Γενική κατηγορία ενυδρείου
Κοινονικο.
Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):
Συνολικά Λίτρα: 240
Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
Φυτά: Ψευτικα
Ψάρια: 3 Αγγελοψαρα ( περιπου 4ποντους ), 5 μελανοταινιες ( 8 ποντους ), 1 δολλαριο ( 5 ποντους ), 1 γκουραμι
( 7 ποντους ), 1 πλεκο ( 15 ποντους ) ,5 γκριμπενσις τα 2 ειναι το ζευγαρι ( 5 ποντους ) 25 - 30 μωρα,
2 κορυντορας, 2 σαε ( 6 ποντους ).
Άλλα είδη: ,

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο:
Πέτρες: 6-7 πετρες μεσαιου μεγεθους 1 καρυδα
Ξύλα: 4 ξυλα
Άλλα διακοσμητικά :
Υπόστρωμα:
Βυθός: ψιλο λευκο χαλικακι

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 2 τ5 35W η μια και ανακλαστιρες (η μια ροζ η αλλη λευκη ).
Διάρκεια φωτισμού: 6 ωρες.

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση: Το εσωτερικο του rio ( με σφουγκαρια, καρβουνο, υαλοβαμβακα και λιγο σιποραξ ).
Ενα εξωτερικο fluval 405 ( γεματο με βιολογικο τα κανιστρα του, το τελευταιο εχει μεσα υλικο για να αποροφηση
νιτρικα και φωσφωρο ).
Θέρμανση/ Ψύξη: θερμοστατη jager 300W, 4 ανεμιστιρακια με κοντρολερ ( 3 να φυσανε μεσα και 1 εξω ).
Λίπανση:
Παροχή CO2:
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή: διφορες τροφες φλεικ, ταμπλετες και σπιρουλινα για ποικοιλεια.

Παράμετροι
pH: 7.4
Γενική σκληρότητα (GH): 10
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 6
Αμμωνία (ΝΗ3):
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 10
Φωσφορικά (PΟ4): 0.2
Μέση Θερμοκρασία (°C): 27 - 28

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: 10 -15 % καθε ευδομαδα
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: σε βαρελι με αντιχλωριο
Άλλες ρουτίνες συντήρησης: καθαρισμος φιλτρων ανα δυο μηνες ( τον ενα μηνα το ενα τον αλλο μηνα το αλλο.

Φωτογραφίες:
15268152691527015271

Diskus Fan
30-11-2012, 13:53
ΚΑΛΟ θα ήταν να αποφύγεις να το κάνεις δισκοενυδρείο... λόγω μικρού μεγέθους.
Όπως βλέπω όμως... και έτσι που το έχεις στημένο πάντως... έχει αρκετά λάθη.-

giorgosmarios
01-12-2012, 03:57
Οπως γνωριζεις οταν μπλεξεις με την γυναικα, αυτο μου αρεσει το θελω, βγαινουν αυτα τα αποτελεσματα που βλεπεις!

nivadventure
01-12-2012, 09:01
Βρε τι έχουμε πάθει )hiding(....πάλεψε το αδερφέ για τα ψαράκια ρε γαμώτο!!!:thumbup:

gianni zym
01-12-2012, 11:00
http://www.greekdiscus.com/test2000/showthread.php?5235-%E2%80%9C%CE%A4%CF%8D%CF%80%CE%BF%CE%B9-%CE%B5%CE%BD%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B5%CE%AF%CF%89%C E%BD-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B4%CE%AF%CF%83%CE%BA%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CF%80%CE%B1%CE%B9%CF%84%CE%BF%CF%8D%CE%BC%C E%B5%CE%BD%CE%BF%CF%82-%CE%B5%CE%BE%CE%BF%CF%80%CE%BB%CE%B9%CF%83%CE%BC%C F%8C%CF%82%E2%80%9D

Diskus Fan
01-12-2012, 22:13
Οπως γνωριζεις οταν μπλεξεις με την γυναικα, αυτο μου αρεσει το θελω, βγαινουν αυτα τα αποτελεσματα που βλεπεις!

ΔΕΝ νομίζω ότι ΑΝ της εξηγούσες ΠΟΥ είναι το λάθος της επιλογής της θα επέμενε. Εκτός και ΑΝ της αρέσει να βασανίζει τα ζωντανά που πληρώνει... οπότε θα οδηγηθούμε, σε άλλο επίπεδο συζήτησης.- ;)

giorgosmarios
02-12-2012, 04:15
ΔΕΝ νομίζω ότι ΑΝ της εξηγούσες ΠΟΥ είναι το λάθος της επιλογής της θα επέμενε. Εκτός και ΑΝ της αρέσει να βασανίζει τα ζωντανά που πληρώνει... οπότε θα οδηγηθούμε, σε άλλο επίπεδο συζήτησης.- ;)

Φιλε μου θα με ευχαριστουσε ιδιαιτερα μια προσοπικη συναντηση ωστε να μαθω ακομα περισοτερα.Την εβδομαδα αυτη θα ειμαι σε αδεια. Σε ευχαριστω.

kat2
02-12-2012, 10:01
Πιστευω δεν ειναι ασχημη ιδεα να ξεκινησει ενας κυκλος διαλεξεων «σεμιναρια» ( με ατομα μεσα απο το GD που γνωριζουν και θελουν να χαρισουν την γνωση και εμπειρια τους ) για εμας τους ημιμαθεις.

Diskus Fan
03-12-2012, 16:32
Με τιμά πολύ η πρόταση σας (και με μεγάλη μου χαρά θα το δεχτώ) αλλά.... ΔΕΝ καταλαβαίνω σε ΤΙ θα εξυπηρετήσει κάτι τέτοιο;
Αυτά που έχω γράψει... ΔΕΝ είναι δα και κρυμμένη γνώση.
Ποιός π.χ. ΔΕΝ γνωρίζει ότι τα silver dollar ζουν σε κοπάδια (σαν τους δίσκους, τα corydoras και τα αγγελόψαρα) ;
Ότι τα γκουράμι και οι μελανοταίνιες ζουν στην Ασία;
Τα κριμπένσις στην Αφρική και για τα μωρά τους οι γονείς, μπορούν να σκοτώσουν;
Να γράψω και για τις απαιτήσεις του κάθε είδους, στο εύρος της θερμοκρασίας;
Αυτά τα στοιχεία δεν είναι αρκετά... για να ΜΗΝ κάνει κάποιος λάθη;

Φιλε μου θα με ευχαριστουσε ιδιαιτερα μια προσοπικη συναντηση ωστε να μαθω ακομα περισοτερα.Την εβδομαδα αυτη θα ειμαι σε αδεια. Σε ευχαριστω.

ΙΣΩΣ είναι μια πολύ καλή αφορμή να οργανωθεί μια συνάντηση του GD.... γιατί έχει περάσει αρκετός καιρός από την τελευταία.- ;)

thanos459
03-12-2012, 16:43
:thumbup::thumbup::thumbup:

baroutas
03-12-2012, 18:46
Με τιμά πολύ η πρόταση σας (και με μεγάλη μου χαρά θα το δεχτώ) αλλά.... ΔΕΝ καταλαβαίνω σε ΤΙ θα εξυπηρετήσει κάτι τέτοιο;
Ποιός π.χ. ΔΕΝ γνωρίζει ότι τα silver dollar ζουν σε κοπάδια (σαν τους δίσκους, τα corydoras και τα αγγελόψαρα) ;

ΙΣΩΣ είναι μια πολύ καλή αφορμή να οργανωθεί μια συνάντηση του GD.... γιατί έχει περάσει αρκετός καιρός από την τελευταία.- ;)

Απο οτι κατάλαβα παλι στη μάσα θα το ρίξεται εεε?? Και αυτα που λές για ανταλαγη γνώσεων τα ακουω βερεσε Φανούρη!!!:d

giorgosmarios
03-12-2012, 23:36

Φιλτατε δεν αναφερωμαι στο υπαρχων ενυδρειο, αλλα για το μελοντικο που σκεφτωμαι για τους δισκους. Και αναφερωμαι πανω στην εμπειροια σας.
Επεισης σε ευχαριστω για την αποδοχη της προτασης μου.
Πιστευω σας εδωσα και μια αφορμη για συναντησεις. Οποτε νομιζεται οτι ειναι ευικτο με ενημερωνεται.
Ευχαριστω.

Diskus Fan
04-12-2012, 21:29
Το υπάρχον ενυδρείο αποτελεί αφορμή για να ΜΗΝ γίνουν πάλι λάθη. Όπως θα έχεις καταλάβει ήδη... θεωρώ ότι ΔΕΝ θα είναι καλό/σωστό, να το κάνεις δισκοενυδρείο.-

giorgosmarios
05-12-2012, 01:52
Σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες σας και το χρονο που διαθεσαται για να με ενημερωσεται.