PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρήση τύρφης στο 3ο στάδιο του νερού βρύσης

StavrosM
05-09-2012, 20:54
Στην ερώτηση πότε και πως να χρησιμοποιήσεις την τύρφη... θα σου έλεγα να αγοράσεις μια θήκη φίλτρου και να τη γεμίσεις με τύρφη ώστε να περνάει το νερό κατευθείαν από αυτή μετά τα "προφίλτρα" μικρο-σωματιδίων και άνθρακα.
Μην ξεχνάς ότι μια ποσότητα τύρφης μπορεί να αφαιρέσει μόνο άπαξ το ασβέστιο / μαγνήσιο από το νερό (δεν έχουν νόημα πολύ κύκλοι από την ίδια ποσότητα τύρφης).
Θα ανακαλύψεις ότι το κόστος να στήσεις μια σειρά από φίλτρα από τα οποία θα περνάει το νερό και θα φιλτράρεται, απολυμαίνεται και "τυρφάρεται" είναι πολύ μικρό..
Επίσης μόνο έτσι ξέρεις ακριβώς πόσα λίτρα νερού βρύσης έχουν περάσει από την τύρφη σου!!

Μια που έγραψες αυτό φίλε Νίκο, πρέπει να πω οτι το εφαρμόζω εδώ και λίγο καιρό και είχα σκοπό να γράψω γι΄αυτό γιατί δεν το είχα δει πουθενά και είχα σκοπό να πειραματιστώ!!! Αξίζει πιστεύω να το συζητήσουμε!

Μετά λοιπόν από τα φίλτρα στερεών και άνθρακα, έβαλα ένα τρίτο με τύρφη, από το οποίο περνά το νερό στο βαρέλι προετοιμασίας... (εκεί το αναμιγνύω με νερό α/ο) Δεν ανοίγω εντελώς την βάνα του γιατί υπέθεσα οτι θα ήταν καλύτερα να έχει αργή ροή το νερό περνώντας από την τύρφη!

Το αποτέλεσμα ήταν να έχω μικρότερη διαφορά στο pH του ενυδρείου μετά την αλλαγή και επίσης το νερό του ενυδρείου μετά από κάποιες αλλαγές έχει γίνει αρκετά σκούρο. Δεν έχω καταλήξει βέβαια, στο πότε να αλλάξω την τύρφη του φίλτρου...
Τα είδα πολύ θετικά όλα αυτά αλλά θέλω και την γνώμη σας!

(Ανοίγω ξεχωριστό θέμα για να μην βγαίνουμε εκτός θέματος στην δημοσκόπηση του Σπύρου: http://www.greekdiscus.com/test2000/showthread.php?8234-Αντιχλωριο-βαζετε-σε-παλαιωμενο-νερο-βρυσης )

Υ.Γ. Στον τίτλο έχω κάνει ένα λάθος, το σωστό είναι: Χρήση τύρφης στο 3ο στάδιο του φίλτρου, του νερού βρύσης... Αν μπορεί κανείς ας το διορθώσει!

mizu
05-09-2012, 23:00
Χαίρομαι γι' αυτή την εξέλιξη. Δεν είμαι οπαδός της τύρφης αλλά τουλάχιστον όταν γίνεται μια συζήτηση και ξέρουμε κάτι το λέμε...
Ο τρόπος να μετράς τα λίτρα που τρέχουν από την τύρφη σου είναι να μετρήσεις τη ροή σου και να πολλαπλασισεις το χρόνο.
- Πώς μετράς τη ροή;
- Σημάδεψε πόσο ανοίγεις τη βάνα του φίλτρου. Πάρε χρονόμετρο / κινητό / ρολόι. Ζύγισε ένα άδειο μπουκάλι 0,5L νερού . Γέμισε το με τη ροή που σημάδεψες! Μέτρα το χρόνο και ξαναζύγισε ! Τέλος!!!
Το βάρος του νερού που γέμισες δια του χρόνου δια 1000 είναι η ροή σε λίτρα άνα λεπτο! Επί 60 η ροή λίτρα / ώρα

delta66
05-09-2012, 23:11
Μια φορα να περασει απο τυρφη φτανει????
Ολιγον δυσκολο.
Αλλιως δεν θα επεφταν οι τιμες pH GH καθε μερα ολο και περισσοτερο, και οσο πιο μεγαλη ροη εχει το φιλτρο ακομα πιο γρηγορα.

Αν βαλω στο βαρελι μου και γυρισει μια φορα τα λιτρα του με το φιλτρο γεματο τυρφη, δεν θα καταλαβει τιποτα το pH και η GH

mizu
05-09-2012, 23:33
Έτσι λέει ..
Όπως είπα δεν είμαι οπαδός... Μέχρι εκει γνωρίζω

delta66
05-09-2012, 23:49
Ποιος το λεει?

Μια φορα περασμα γινεται μονο σε τυρφη-χωμα αλλα αυτο πρεπει να περασει σταγονα σταγονα στραγγιστα.
Η ενυδρειακη τυρφη σε κοκκους, ειναι για τοποθετηση σε φιλτρο που γυριζει συνεχως και η δραση της διαρκει συνηθως φθεινουσα μεχρι 15-20 μερες,

mizu
06-09-2012, 00:01
Βλέπεις γιατι σε λένε link man και εμένα κυρ Νικόλα!!
Αφού έγραψα ότι μόνο αυτό ξέρω για την τύρφη ...
Μη με κάνεις να ψάξω για link... :(

delta66
06-09-2012, 00:26
Τι λινκ να ψαξεις?
Ειναι απλο και ευρεως γνωστο αυτο που γραφω.
Δεν χρειαζεται λινκ για πιστοποιηση.
Το να βαλει καποιος σε θηκη προφιλτρου τυρφη (ιδιως ενυδρειακη) σε σειρα με τα προφιλτρα, ειναι πιστευω ενα καλο πειραμα για να αποδειχθει και με πιστοποιηση αυτο που εγραψα :cool:

StavrosM
06-09-2012, 01:59
Μα δεν το έκανα για να μαλακώσω το νερό, το έκανα για να μου δώσει αυτή τη μικρή διαφορά στις αλλαγές...
Για παράδειγμα, όταν έκανα αλλαγή με 80%-20% (α/ο-βρύσης) το pH ανέβαινε περίπου 1 μονάδα. Με την τύρφη στο βρυσάτο, και με αργή ροή (σαν της α/ο και ακόμα μικρότερη... ) βλέπω αυτή η διαφορά της μονάδας να γίνεται σχεδόν η μισή!!! Δηλαδή σε κάθε αλλαγή νερού, το pH ανεβαίνει σχεδόν μισή μονάδα και στην πορεία έγινε ακόμα μικρότερη! Πιστεύω έχει βοηθήσει. ( Χώρια το νεράκι, που έχει πάρει ένα χρώμα... ) Θα έπρεπε να έχω μετρήσει το pH στο βαρέλι, για να έχω πιο σωστή εικόνα, αλλά μπορώ να το κάνω σε επόμενη αλλαγή...

Νίκο, είναι πολύ πιο εύκολο να βρω πόσα λίτρα περνούν από την τύρφη!!! Αφου μαζεύω το νερό σε βαρέλι 100άρι και βάζω 20 λίτρα από βρύση...:d
Aλλά γιατί πρέπει να ξέρω τα λίτρα αυτά; xmm Η τύρφη αλλάζεται μετά από κάποια συγκεκριμένα λίτρα;

delta66
06-09-2012, 10:57
Η τυρφη ειναι αυτη σε κοκκους ετσι?
Το νερο περναει με "κλεφτη" μονο απο προφιλτρα και την τυρφη και με μειωμενη ροη ετσι? (χωρις τη μεμβρανη της ΑΟ παντα)

Αυτο κανει καποια δουλεια αλλα οχι αυτη που θα μπορουσε να γινει.
Βασικα λογω ειδους τυρφης.
Παρατηρησε αν γεμιζει ολη η θηκη που εχεις την τυρφη με νερο ετσι ωστε να μη δημιουργειται channeling και περναει το νερο μονο απο ενα σημειο, το οποιο σημειο της τυρφης και χανει τη δραστικοτητα του πιο γρηγορα (αλλιως θα πρεπει να ανακατευεις την τυρφη καπου καπου).
Θα πρεπει να τσεκαρεις το ιδιο φαινομενο μηπως δημιουργειται και στα προφιλτρα ανθρακα.
Η ροη για την τυρφη πρεπει να ειναι μηδαμινη και αυτη η ροη δεν ξερω αν ειναι σωστη για τα προφιλτρα για να φιλτραρουν σωστα.

Η χρηση κηπουρικης τυρφης καπου περιγραφεται σε καποιο θεμα (δεν θυμαμαι), οπου σε καποιο κουβα βρισκεται τυρφη κηπουρικης χωρις λιπασματα καθαρη, σε ολη την επιφανεια της(για να μη δημιουργειται channeling), και ο κουβας εχει τρυπες στον πατο σαν σουρωτηρι.
Το νερο βγαινει πολυ αργα απο τις τρυπες και συλλεγεται σε δοχειο.

MakChem
06-09-2012, 12:16
Η ενυδρειακή τύρφη απαιτεί συνεχόμενη διέλευση νερού για να "ακούσουν" οι τιμές kH gH pH, ειδικά όταν ξεκινάμε με σκληρά και αλκαλικά νερά όπως τα δικά μας.

Buelligan75
06-09-2012, 13:19
παιδια με βρυση ph7.4 gh14 κ kh10 εφτιαξα το νερο μου στο νεο ενυδρειο 600λτ περιπου, σε 2 μερες με 2 λτ τυρφη (1χυμα απο aquaristic κ 1 sera) στο εσωτερικο που αφαιρεσα απο το ριο240 με 1000αρα αντλια κ το χα να γυρναει το νερο μoυ εδειξε ph6.8 gh8 κ kh4!!

delta66
06-09-2012, 13:47
Λογικο.
Πολυ τυρφη, δυνατη αντλια.
Δυο μερες φτανουν.

Για αρκετες μερες ακομα θα δρα και θα κατεβαζει.
Παρατηρησε μετρησεις

Buelligan75
06-09-2012, 13:50
Λογικο.
Πολυ τυρφη, δυνατη αντλια.
Δυο μερες φτανουν.

Για αρκετες μερες ακομα θα δρα και θα κατεβαζει.
Παρατηρησε μετρησεις

σπυρο αυτες τις τιμες ειχα στο μικρο οποτε εκει σταματησα κ τωρα στο μεγαλο!..........πιστευω οτι ως εκει ειναι καλα κ με τα βακτηρια που εριξα.............τα ψαρια ειναι μεσα τωρα κ χαιρουν ακρας ζωντανιας(εχω κ γεννα!!!!:rolleyes:)

την τυρφη θα μπορουσα να την διατηρω στο ψυγειο??.....την ηδη χρησιμοποιημενη εννοω !!!

υ.γ.μετρησεις κανω για να δω μηπως εχω αμμωνια κλπ!

delta66
06-09-2012, 14:04
Θα την βρεις τη ρουτινα.
Παντως θελεις πολυ καταναλωση τυρφης για 600 λιτρα.

Δεν εχω φυλαξει ποτε τυρφη μετα απο χρηση.
Την εχω και δουλευει συνεχεια αναμεσα στις αλλαγες και μεχρι να την αλλαξω και δεν εχω εμπειρια πως θα διατηρηθει.

Αλλαζω με φρεσκια, μιση και παραπανω ποσοτητα καθε 15
Οχι ολη μαζι
Βαζω και ΑΟ στη μιξη.
Το κανω αυτο το συστημα αρκετα χρονια.
pH 6.3, TDS 60ppm
Tα περισσοτερα ψαρια wlid και F2

StavrosM
06-09-2012, 19:38
Η τυρφη ειναι αυτη σε κοκκους ετσι?
Το νερο περναει με "κλεφτη" μονο απο προφιλτρα και την τυρφη και με μειωμενη ροη ετσι? (χωρις τη μεμβρανη της ΑΟ παντα)

Αυτο κανει καποια δουλεια αλλα οχι αυτη που θα μπορουσε να γινει.
Βασικα λογω ειδους τυρφης.
Παρατηρησε αν γεμιζει ολη η θηκη που εχεις την τυρφη με νερο ετσι ωστε να μη δημιουργειται channeling και περναει το νερο μονο απο ενα σημειο, το οποιο σημειο της τυρφης και χανει τη δραστικοτητα του πιο γρηγορα (αλλιως θα πρεπει να ανακατευεις την τυρφη καπου καπου).
Θα πρεπει να τσεκαρεις το ιδιο φαινομενο μηπως δημιουργειται και στα προφιλτρα ανθρακα.
Η ροη για την τυρφη πρεπει να ειναι μηδαμινη και αυτη η ροη δεν ξερω αν ειναι σωστη για τα προφιλτρα για να φιλτραρουν σωστα.

Η χρηση κηπουρικης τυρφης καπου περιγραφεται σε καποιο θεμα (δεν θυμαμαι), οπου σε καποιο κουβα βρισκεται τυρφη κηπουρικης χωρις λιπασματα καθαρη, σε ολη την επιφανεια της(για να μη δημιουργειται channeling), και ο κουβας εχει τρυπες στον πατο σαν σουρωτηρι.
Το νερο βγαινει πολυ αργα απο τις τρυπες και συλλεγεται σε δοχειο.

Σπύρο δεν είναι σε κόκκους, είναι μεγάλα κομμάτια, της aqua vital και δεν νομίζω να θέλει ανακάτεμα...
Μέτρησα το pH στο βαρέλι, με υγρό τεστ λέει περίπου 7.0 (το χρώμα πάει και προς το 6.5)
Δεν ξέρω αν είναι σωστό αυτό που κάνω (επειδή είναι αρκετό καιρό η τύρφη στην θήκη) αλλά βλέπω πολύ θετικά την μικρότερη διαφορά στο pH μετά την αλλαγή!
Σχόλια για αυτό;

MakChem
06-09-2012, 19:46
Τί να σχολιάσουμε ωρέ Σταύρο, οδεύεις προς το ιδανικό.:thumbup::d

StavrosM
06-09-2012, 20:19
Ναι, τώρα έδεσες... Βρε χημικολάτρη με κοροιδεύεις; :d Μια πατέντα έκανα, που δεν είμαι σίγουρος αν έχει και νόημα... doh (νόημα μπορεί να μην έχει, έχει όμως... χρώμα! ...το νερό! :rolleyes: )
Όταν μένει το νερό κάποιες μέρες μέσα στην θήκη, μέχρι την επόμενη αλλαγή, σχηματίζεται κάτι "ανεπιθύμητο";

MakChem
06-09-2012, 20:28
Σταύρο, σχολίασα ΜΟΝΟ τη μικρότερη διαφορά του πεχά κατά την αλλαγή.

StavrosM
06-09-2012, 21:12
Μη φοβάσαι, δεν παρεξήγησα! :d
Ναι, καλό είναι αυτό, αλλά για την προηγούμενη ερώτησή μου, τι λες;

delta66
07-09-2012, 02:51
Thn pond peat ή την black peat εχεις?
Δεν εχει οδηγιες χρησης?

StavrosM
07-09-2012, 14:53
Την black peat που έχει κι έναν δίσκο απ΄έξω! (άντε, για 'σένα, να πω οτι έχει και δύο καρδινάλιους...:d )
Έχει οδηγίες, αλλά δεν λέει κάτι σε σχέση με αυτό που κάνω...
Πάντως είναι η πιο αποτελεσματική τύρφη απ' όσες έχω δοκιμάσει!

delta66
07-09-2012, 14:57
Ναι η μαρκα ειναι παλια και καλη.

Στις οδηγιες δεν λεει πχ για τοποθετηση σε φιλτρο κλπ?

StavrosM
07-09-2012, 15:18
Όχι, λέει για την χρήση της στο φίλτρο του ενυδρείου... και πληροφορίες για το pH, την GH και την KH!

delta66
07-09-2012, 15:26
E αυτο σου λεω
Ειναι κατασκευασμενη για φιλτρο η τυρφη και προφανως εκει δινει το καλυτερο αποτελεσμα