PDA

Επιστροφή στο Forum : Συζήτηση για τον διαγωνισμό δίσκων στην Ελλάδα

nidal
24-07-2012, 14:57
Update!!!!!!

Η συμμετοχη απο Ελληνες χομπιστες ειναι απογοητευτικη!!!!
Θυμομενος ολα αυτα που τα τελευταια χρονια ειχαν γραφτει στα φορουμ περι διαγωνισμου στην Ελλαδα, νομιζα οτι δεν θα εχουμε χωρο να βαλουμε τις συμμετοχες.
Η πραγματικοτητα ειναι οτι μεχρι στιγμης δεν υπαρχει ουτε καν ενδιαφερον. Τον λογο που ο καθε δισκας δεν συμμετεχει, δεν τον εξεταζω και ουτε με αφορα.........
Θα ηθελα ομως να ενημερωσω ολους οτι μετα απο επικοινωνια που ειχα με τον διοργανωτη της "Κατοικιδια εν Δραση" οτι αν δεν εχουμε τουλαχιστον 70-75 επιβεβαιωμενες (Πληρωμενες!) συμμετοχες μεχρι τις 13 Αυγουστου, θα αναγκαστουμε να ακυρωσουμε το διαγωνισμο.
Το ιδιο ισχυει και για το διαγωνισμο στησιματος βιοτοπικου ενυδρειου.( Διαγωνισμος που οργανωνεται με σκοπο να μην αφορα ολο το event μονο δισκαδες)
Αν καποιοι απο εσας θελατε να αφησετε την συμμετοχη σας τελευταια στιγμη, παρακαλω επισπευστε το!!!!
Ευχομαι να σταθουμε στο υψος των περιστασεων και να μην ξεφτιλιστουμε διεθνως.................

maneni
24-07-2012, 18:17
εγω θα ηθελα να κανω καποιες παρατηρησεις, αν μου επιτρεπεται:
- δεν μπορω να καταλαβω πως ειχε βγει το συμπερασμα οτι θα υπηρχε τοσο μεγαλο ενδιαφερον, δηλ ποσοι ειναι οι δισκαδες στην Ελλαδα ενα ποσοστο των οποιων θα ηταν διατιθεμενο (και επαγγελματικα και οικονομικα ικανο) να συμμετασχει σε διαγωνισμους?
- Εν παση περιπτωση τα πραγματα εουν αλλαξει αρδην τον τελευταιο καιρο στην Ελλαδα
- Αν ειναι να ξεφτιλιζομαστε (διεθνως) ας το κανουμε για τετοιους λογους και στα υπολοιπα ας ειμαστασν ενταξει......

Τελος θα ηθελα να θιξω το θεμα περι των συνθηκων κρατησης της διοργανωσης. Εδω γινεται σκοτωμος για 0,2 διαφορα στο ph και λοιπες συνθηκες. Πως πρεπει να αντιμετωπιστει το γεγονος οτι εχουμε μεταφορα, προσαρμογη σε αρκετα διαφορετικες συνθηκες, ξανα μεταφορα-προσαρμογη κλπ? (αναφορα απο αποψη φιλοζωιας-χομπισμου-επιδειξης....)

White Diamond
24-07-2012, 20:02
- δεν μπορω να καταλαβω πως ειχε βγει το συμπερασμα οτι θα υπηρχε τοσο μεγαλο ενδιαφερον, δηλ ποσοι ειναι οι δισκαδες στην Ελλαδα ενα ποσοστο των οποιων θα ηταν διατιθεμενο (και επαγγελματικα και οικονομικα ικανο) να συμμετασχει σε διαγωνισμους?
- Εν παση περιπτωση τα πραγματα εουν αλλαξει αρδην τον τελευταιο καιρο στην Ελλαδα
- Αν ειναι να ξεφτιλιζομαστε (διεθνως) ας το κανουμε για τετοιους λογους και στα υπολοιπα ας ειμαστασν ενταξει......

Τελος θα ηθελα να θιξω το θεμα περι των συνθηκων κρατησης της διοργανωσης. Εδω γινεται σκοτωμος για 0,2 διαφορα στο ph και λοιπες συνθηκες. Πως πρεπει να αντιμετωπιστει το γεγονος οτι εχουμε μεταφορα, προσαρμογη σε αρκετα διαφορετικες συνθηκες, ξανα μεταφορα-προσαρμογη κλπ? (αναφορα απο αποψη φιλοζωιας-χομπισμου-επιδειξης....)

Δεν υπαρχει κανενα τετοιου ειδους προβλημα. ;)

Genirous
24-07-2012, 20:37
Νιντάλ λυπάμαι πραγματικά που η διοργάνωση τίθεται υπό αμφισβήτηση. Κάτι τέτοιο δεν θα έπρεπε σε καμία περίπτωση να γίνει, πόσο μάλλον με αυτόν τον τρόπο.

Όμως, επειδή το θέμα έχει για 'μένα ιδιαίτερη σημασία και ενδιαφέρον, θα ήθελα να μου επιτρέψεις να εξετάσω μερικά πράγματα και να καταθέσω τις απορίες μου αλλά και το σχόλιό μου: Εάν εσύ προσωπικά γνωρίζεις ότι προηγήθηκε μια οικονομική μελέτη/πρόβλεψη που στηρίχθηκε στη διαβεβαίωση συμμετοχής τουλάχιστον 50 Ελλήνων δισκάδων, που διαβεβαίωσαν προσωπικά ότι θα ''κατέβουν'' σε πιθανό ελληνικό διαγωνισμό, τότε ο διοργανωτής έχει απόλυτο δίκιο να είναι ακόμα και εξοργισμένος. Εάν όμως η διοργάνωση ήταν μια παρόρμηση χωρίς οικονομικό υπόβαθρο, τότε ο διοργανωτής ως σωστός επιχειρηματίας είναι υποχρεωμένος να ολοκληρώσει το εγχείρημά του και να επωμιστεί τις ζημιές. Ωστόσο και επειδή δεν είναι καλός σύμβουλος η απογοήτευση, υπάρχουν πολλοί επιχειρηματικοί τρόποι ώστε να υπάρξουν αντισταθμιστικά οικονομικά οφέλη και να περιοριστούν αυτές (οι ζημίες).

StavrosM
24-07-2012, 20:44

Ο Νιντάλ έχει κάνει μια μεγάλη προσπάθεια, γιατί ναι υπήρχαν πολλοί που ήθελαν κάτι τέτοιο... Εγώ πάντως έχω ακούσει αρκετούς...
Έχεις δίκιο στο ότι τα πράγματα έχουν αλλάξει στην Ελλάδα τα τελευταία χρόνια... αλλά αυτό απέχει πολύ από το να λες "ας ξεφτιλιζόμαστε..." Νομίζω δεν βοηθάει...

Για το θέμα της φιλοζωίας, έχει συζητηθεί πολλές φορές και με τσακωμούς μάλιστα... Και πάλι δεν βοηθάει να το συζητήσουμε εδώ, γιατί είναι προφανές οτι υπάρχουν δύο διαφορετικές απόψεις! Ετσι, πολύ απλά, όσοι είναι αντίθετοι με την διαδικασία ας μην συμμετέχουν... Ας κρατήσουν την άποψη τους για τον εαυτό τους...

nidal
24-07-2012, 21:11
Νιντάλ λυπάμαι πραγματικά που η διοργάνωση τίθεται υπό αμφισβήτηση. Κάτι τέτοιο δεν θα έπρεπε σε καμία περίπτωση να γίνει, πόσο μάλλον με αυτόν τον τρόπο.

Όμως, επειδή το θέμα έχει για 'μένα ιδιαίτερη σημασία και ενδιαφέρον, θα ήθελα να μου επιτρέψεις να εξετάσω μερικά πράγματα και να καταθέσω τις απορίες μου αλλά και το σχόλιό μου: Εάν εσύ προσωπικά γνωρίζεις ότι προηγήθηκε μια οικονομική μελέτη/πρόβλεψη που στηρίχθηκε στη διαβεβαίωση συμμετοχής τουλάχιστον 50 Ελλήνων δισκάδων, που διαβεβαίωσαν προσωπικά ότι θα ''κατέβουν'' σε πιθανό ελληνικό διαγωνισμό, τότε ο διοργανωτής έχει απόλυτο δίκιο να είναι ακόμα και εξοργισμένος. Εάν όμως η διοργάνωση ήταν μια παρόρμηση χωρίς οικονομικό υπόβαθρο, τότε ο διοργανωτής ως σωστός επιχειρηματίας είναι υποχρεωμένος να ολοκληρώσει το εγχείρημά του και να επωμιστεί τις ζημιές. Ωστόσο και επειδή δεν είναι καλός σύμβουλος η απογοήτευση, υπάρχουν πολλοί επιχειρηματικοί τρόποι ώστε να υπάρξουν αντισταθμιστικά οικονομικά οφέλη και να περιοριστούν αυτές (οι ζημίες).
Γιωργη μου τιποτα δεν εγινε στον αερα.........
Το ολο εγχειρημα βασιστηκε σε οσα γραφονται στα φορουμ εδω και 3-4 χρονια μετα απο καθε διεθνη διαγωνισμο περι ανικανοτητας μας και υπεροχης των ξενων, καθως και σε συζητησεις με δισκαδες οσο ακομα το event ηταν υπο σκεψη...........
Να αναφερω επισης οτι κανεις απο τους αμεσα εμπλεκομενους (WellDone & εγω!) δεν εχει καποιο οικονομικο οφελος. Αντιθετως ακομα ψαχνουμε για σπονσορες και μεχρι στιγμης το εχουμε παρει σχεδον πανω μας..........
Τα υπολοιπα επιτρεψτε μου να μην τα σχολιασω.-

Buelligan75
24-07-2012, 23:24
προσωπικα δεν νομιζω οτι εχω ψαρι που θα κατεβαζα σε διαγωνισμο..........τουλαχιστον ακομα!

αλλα αυτο ειναι ο ενας λογος......το οικονομικο δεν θελω να το τονισω αλλα σιγουρα ειναι θεμα.......την σημερον ημερα............κι ακομα περισσοτερο οταν καποιος ειναι απο επαρχια....αλλα σαν δισκας δεν θα πρεπε να τιθετε σαν θεμα μιας κ που το χομπι για μας δεν θα πρεπε να ναι......αφου θελουμε να φιλοξενουμε βασιλιαδες!

οσον αφορα το οικονομικο οφελος δεν ειναι αμεσο............. αλλα εμμεσο.......κ οχι βραχυπροθεσμο αλλα μακρυπροθεσμο..........οταν καποιος σπονσοραρει....κατι ή καποιον!.......αυτα περι marketing!!!

σιγουρα θα κανω το παν να παραβρεθω κ να στηριξω εστω κι ετσι τουλαχιστον φετος!

καλη τυχη νινταλ κ παιδες!!

thanos459
24-07-2012, 23:59
+ 1 στον Σακη,,,,,πολλοι απο εμας θα θελαμε εστω για εμπειρια να κατεβουμε,,,,ομως παιρνοντας γνωμες πιο εμπειρων παιδιων,,,εγω προσωπικα δεν μπορω να εχω μια αξιολογη συμμετοχη που θα ηθελα,τουλαχιστον οπως ειπε και ο σακης οχι ακομα,,ειμαι σιγουρος ομως οτι υπαρχουν παιδια που ασχολουνται πολλαααα χρονια με τους βασιλιαδες και μπορουν να κατεβασουν πολυ αξιολογα δισκακια...τωρα ειναι δικο τους θεμα αν θα κατεβουν,,,
αυτο που θα κατακρινω ειναι να κατεβουν σαν επισκεπτες εμπειροι δισκαδες στον διαγωνισμο και να κριτικαρουν παιδια που πηγαν μονο και μονο για εμπειρια,,,,,,,που πολυ πιθανο να γινει και αυτο,(''ολο και καποιος εξυπνος θα υπαρξει να σχολιασει,ειτε καλοπροαιρετα ειτε κακοπροαιρετα'',,,,,,,,,τεσπα,,,,,,,,,,νινταλ,,,κα λη επιτυχια ευχομαι!!

mathaios81
25-07-2012, 02:22
Καλησπερα *θα ηθελα να πω οτι ο nidal ειναι αξιεπαινος μονο και μονο που σκεφτηκε να διοργαν σει κατι τετοιο! Τωρα πιστευω οτι θα πρεπει να λαβει στηριξης ο διαγωνισμος απο ολους μας...εστω και αν βρισκομαστε σε εμβρυακη φαση σε αυτον τον τομεα σαν χομπυστες λογω οτι οι περισσοτεροι δεν εχουμε παρακολουθησει-πλην καποιων τυχερων- καποιον διαγωνισμο στο εξωτερικο. Δεν θα ηθελα σε καμια περιπτωση *να ακυρωθει η διοργανωση,καταλαβαινω οτι μονο και μονο ο χωρος που θα ειναι στυμενα τα ενυδρεια κοστιζει ακριβα,αλλα και υλικο τεχνικος εξοπλισμοςπου χρειαζεται εχει και εκεινος το κοστος του σκεφτειτε ποσα χρηματα χρειαζονται μονο και μονο για εκατο θερμοστατες... Θα μου πειτε οκ υπαρχουν σπονσορες και το κερδος τους θα ειναι ανταποδοτικο.... Οι καιροι ειναι δυσκολοι για ολους ποσο γιατις εταιριες που εχουν σαν αντικειμενο το χομπυ του ενυδρειου!
Ολοι θα εχετε δει πληθαινουν αγγελιες στο φορουμ απο ατομα να ξεστηνουν τα ενυδρεια μη αντεχοντας το κοστος διατηρησης τους..Οι καιροι ειναι δυσκολοι αλλα η δυσκολια γεννα αποτελεσμα...*nidal *δεν σε ξερω προσωπικα αλλα εχω ακουσει οτι εισαι ενας αξιος επαγγελματιας *στο αντικειμενο του χομπυ μας *εχεις σκεφτει το ενδεχομενο να μειωσεις στο μισο ολο το θεμα... Δηλαδη εκει που ηταν να στηθει κατασκευη εκατο ενυδρειων *να περιοριστει στα πενηντα με σαραντα ενυδρεια... Και να μην γινει ο διαγωνισμος για τοβιοτοπικο..Ετσι πιστευω θα ηταν πιο βιωσιμο το ολο εγχειρημα...Προς θεου δεν θελω να υποδειξω κατι... Δεν εχω την γνωση να το κανω απλα εκφραζω την σκεψη μου! Στο πισω μερος του μυαλου υπηρχε και υπαρχει η σκεψη να παρω μερος παρω μερος εστω και ας βγει τελευταιο το ψαρι μου μονο και μονο για την εμπειρια... Αλλα ειχα σκεφτει να παρω την αποφαση αυτη αρχες σεπτεβριου...γιατι οπως ειναι η κατασταση ολα ειναι ρευστα απο θεμα οικονομικου τομεα..ελπιζω *να πραγματοποιηθει και ολοι να χαρουμε *που πηραμε μερος σαν διαγωνιζομενοι η εστω σαν απλοι επισκεπτες... Αυτα απο μενα

Γιώργος Κ
25-07-2012, 08:20
Μανθο καλό το μπλα μπλα αλλα ο Νινταλ θέλει πράξεις ... Αντί για όλο αυτο το κατεβατο δεν θα ήταν καλύτερο να δηλώσεις συμμετοχή μια που στηριζεις το όλο εγχείρημα; Όπως λέει ο ίδιος οι λόγοι που θα σε αποτρέψουν να πάρεις μέρος δεν τον αφορούν οπότε δεν έχει νόημα να τους γράψεις καν! Έχω δει ότι υποστηρίζεις τέτοιες εκδηλώσεις .... Καντο πρακτικά λοιπόν αλλιώς όλα είναι λόγια του αέρα !

White Diamond
25-07-2012, 09:58
Μανθο καλό το μπλα μπλα αλλα ο Νινταλ θέλει πράξεις ... Αντί για όλο αυτο το κατεβατο δεν θα ήταν καλύτερο να δηλώσεις συμμετοχή μια που στηριζεις το όλο εγχείρημα; Όπως λέει ο ίδιος οι λόγοι που θα σε αποτρέψουν να πάρεις μέρος δεν τον αφορούν οπότε δεν έχει νόημα να τους γράψεις καν! Έχω δει ότι υποστηρίζεις τέτοιες εκδηλώσεις .... Καντο πρακτικά λοιπόν αλλιώς όλα είναι λόγια του αέρα !

:thumbup:
Συμφωνω απολυτα με τον Γιωργο και αυτο ισχυει για ολους οσους πιστευουν οτι αξιζει η προσπαθεια.
Επειδη δεν εχω μαθει να μασαω τα λογια μου, θα ηθελα να αναφερω οτι:
Ναι δεν υπαρχουν τοσο αξιολογα ψαρια, επιπεδου διαγωνισμου στην Ελλαδα και σε αυτο δεν ευθυνονται φυσικα οι χομπιστες, χρονια τωρα,
αυτο ομως δεν σημαινει οτι δεν πρεπει εστω και σαν παρουσια να μη δηλωσουμε συμμετοχη. Ας μην κερδισουμε, που δεν θα κερδισουμε,
καποιο επαθλο, αρκει και μονο η ενεργη παρουσια μας.
Ως προς το θεμα σπονσορες (http://www.bestofdiscus.gr/el-gr/sponsors.aspx) τωρα, κατα την αποψη μου οι μεγαλες εταιρειες κλπ, του χωρου θα επρεπε να ειναι ολες παρουσες. Ειναι? :cool:
Το κοστος συμμετοχης, για καθε ψαρι, ειναι 30 ευρω, δεν ειναι νομιζω τοσο μεγαλο. Οι χομπιστες που ζουν επαρχια σιγουρα ειναι πιο επιφυλακτικοι
ως προς το θεμα μεταφορας-εξοδων. Τα εξοδα διοργανωσης ειναι αρκετα παντως, σκεφτειτε ποσο στοιχιζει ο καθε κριτης μονο, συν... ολα τα υπολοιπα.

gianni zym
25-07-2012, 11:54
από ψάξιμο στο φόρουμ στα θέματα διαγωνισμών βρήκα τα εξής:

parmas: θα δηλώσει παρών, 8ος του 2011

stavrosczc: από τους πρώτους θα είμαι 4ος του 2011

white diamond : θα το έκανε όπως και με το ντόπερμαν για επίδειξη και ζευγάρωμα με ισάξιο οικονομικό όφελος 6ος του 2009 (βέβαια έχουν περάσει 3 χρόνια και αλλάζουν πολλά, λέω εγώ).

Γιώργος Κ. έχω πάρει μέρος σε πολλούς διαγωνισμούς και θα τον ενδιέφερε, 7ος του 2011.

δεν ξέρω τι πληροφορίες είχε-έχει ο νιντάλ και σίγουρα καταλαβαίνω τη θέση του.
τέλος πάντων καλή δύναμη σε όλους μας και μακάρι να πάνε όλα καλά.

White Diamond
25-07-2012, 12:00
Γιαννη εχω δηλωσει συμμετοχη αν αυτο ψαχνεις. :d

gianni zym
25-07-2012, 12:16
δεν ψάχνω αυτό, απλά δεν θυμόμουν να διάβασα ότι πολλά μέλη είχαν εκδηλώσει ενδιαφέρον για συμμετοχή σε διαγωνισμό και τελικά είδα, ότι καλά θυμόμουν.

mathaios81
25-07-2012, 12:43
Δεν θεωρω λογια του αερα την αποψη σας ετσι δεν θελω και η δικια μου να θεωρειτε ετσι τελος με αυτο! Ναι μου αρεσει το χομπυ και το στηριζω και θα το στηριξω δεν ξερω ομως αν εχω την εμπειρια και το ψαρι να κατεβω οντας μονο 3 χρονια... Δισκας και αυτο ειναι που με φοβιζει!
οι μεγαλυτεροι απο εμενα εμπειρικα που ειναι? Θα λαβεις μερος yiannis 69,discus fan.delta69,genirus,white diamond κλπ? Μονο αυτοι που ειμασταν στη κοπη της πιτας να δηλωσουμε φτανει

Genirous
25-07-2012, 13:21
Το ολο εγχειρημα βασιστηκε σε οσα γραφονται στα φορουμ εδω και 3-4 χρονια μετα απο καθε διεθνη διαγωνισμο περι ανικανοτητας μας και υπεροχης των ξενων, καθως και σε συζητησεις με δισκαδες οσο ακομα το event ηταν υπο σκεψη...........
Να αναφερω επισης οτι κανεις απο τους αμεσα εμπλεκομενους (WellDone & εγω!) δεν εχει καποιο οικονομικο οφελος. Αντιθετως ακομα ψαχνουμε για σπονσορες και μεχρι στιγμης το εχουμε παρει σχεδον πανω μας..........
Τα υπολοιπα επιτρεψτε μου να μην τα σχολιασω.-Νιντάλ αντιλαμβάνομαι ότι η διοργάνωση κινδυνεύει, όταν σχεδόν 2 μήνες πριν την διεξαγωγή ακόμα αναζητούνται σπόνσορες αλλά και συμμετέχοντες. Ίσως το καμπανάκι έπρεπε να χτυπήσει νωρίτερα...

Προσωπικά θεωρώ άδικη την αναφορά σου γενικά στους δισκάδες, καθώς υπάρχουν πολλοί περισσότερα άτομα που δεν έδειξαν ενδιαφέρον για συμμετοχή, από αυτούς που έδειξαν. Δεν ξέρω τι συμβαίνει σε συζητήσεις σε άλλα φόρουμ ή σε προσωπικές κατ' ιδίαν συζητήσεις εκτός GD, στο παρόν όμως φόρουμ, τουλάχιστον τα τελευταία 2-3 χρόνια, δεν εκδηλώθηκε ιδιαίτερο ενδιαφέρον για ελληνικό διαγωνισμό δίσκων. Άλλωστε είναι όλα γραμμένα και μπορεί το κάθε ενεργό μέλος να τα διαβάσει. Ωστόσο, οι συζητήσεις σε προσωπικό επίπεδο είναι κάτι τελείως διαφορετικό και θα έπρεπε να το εξετάσεις καθώς σε αφορά άμεσα. Πόσο μάλλον όταν είσαι ο συνδιοργανωτής. Οφείλεις και πρέπει να ξέρεις γιατί αυτά τα άτομα δεν έχουν εκδηλώσει κάποιο έμπρακτο ενδιαφέρον, πέραν του προφορικού. Τουλάχιστον όχι ακόμα. Μπορεί κάποιοι απλώς να το αμέλησαν, να το ξέχασαν ή να είναι διακοπές.

Δεν θεωρω λογια του αερα την αποψη σας ετσι δεν θελω και η δικια μου να θεωρειτε ετσι τελος με αυτο! Ναι μου αρεσει το χομπυ και το στηριζω και θα το στηριξω δεν ξερω ομως αν εχω την εμπειρια και το ψαρι να κατεβω οντας μονο 3 χρονια... Δισκας και αυτο ειναι που με φοβιζει
οι μεγαλυτεροι απο εμενα εμπειρικα που ειναι? Θα λαβεις μερος yiannis 69,discus fan.delta69,genirus,white diamond κλπ? Μονο αυτοι που ειμασταν στη κοπη της πιτας να δηλωσουμε φτανειΜατθαίε δεν θα λάβω μέρος στην διοργάνωση ως διαγωνιζόμενος. Πιστεύω ότι οι προσωπικοί μου λόγοι δεν έχουν σημασία. Λαμβάνω ήδη μέρος, μαζί με τα υπόλοιπα μέλη της ομάδας, ως χορηγός επικοινωνίας και σε ότι άλλο μου/μας ζητηθεί. Σίγουρα θα λάβω μέρος ως απλός επισκέπτης και θα το κάνω ακόμα και αν υπάρξει ένα αντίτιμο εισιτηρίου για τους μη συμμετέχοντες. Αυτό είναι και μια πρόταση προς τους συνδιοργανωτές.

White Diamond
25-07-2012, 13:51
Γιαννη εχω δηλωσει συμμετοχη αν αυτο ψαχνεις. :d

Δεν θεωρω λογια του αερα την αποψη σας ετσι δεν θελω και η δικια μου να θεωρειτε ετσι τελος με αυτο! Ναι μου αρεσει το χομπυ και το στηριζω και θα το στηριξω δεν ξερω ομως αν εχω την εμπειρια και το ψαρι να κατεβω οντας μονο 3 χρονια... Δισκας και αυτο ειναι που με φοβιζει!
οι μεγαλυτεροι απο εμενα εμπειρικα που ειναι? Θα λαβεις μερος yiannis 69,discus fan.delta69,genirus,white diamond κλπ? Μονο αυτοι που ειμασταν στη κοπη της πιτας να δηλωσουμε φτανει

Οι αλλοι που αναφερεις δεν νομιζω να ειχαν δηλωσει οτι θα λαμβαναν μερος σε ενα διαγωνισμο.
Δηλωσε συμμετοχη αφου βλεπω οτι σου αρεσει οπως εκανα και εγω. Μη φοβασαι ειναι μια εμπειρια για αρχη.
Οι πρωτιες ξερεις οτι θα ειναι συγκεκριμενες.;)

mathaios81
25-07-2012, 14:04
Οι αλλοι που αναφερεις δεν νομιζω να ειχαν δηλωσει οτι θα λαμβαναν μερος σε ενα διαγωνισμο.
Δηλωσε συμμετοχη αφου βλεπω οτι σου αρεσει οπως εκανα και εγω. Μη φοβασαι ειναι μια εμπειρια για αρχη.
Οι πρωτιες ξερεις οτι θα ειναι συγκεκριμενες.;)
?????????:confused:

Γιώργος Κ
25-07-2012, 14:24
από ψάξιμο στο φόρουμ στα θέματα διαγωνισμών βρήκα τα εξής:

parmas: θα δηλώσει παρών, 8ος του 2011

stavrosczc: από τους πρώτους θα είμαι 4ος του 2011

white diamond : θα το έκανε όπως και με το ντόπερμαν για επίδειξη και ζευγάρωμα με ισάξιο οικονομικό όφελος 6ος του 2009 (βέβαια έχουν περάσει 3 χρόνια και αλλάζουν πολλά, λέω εγώ).

Γιώργος Κ. έχω πάρει μέρος σε πολλούς διαγωνισμούς και θα τον ενδιέφερε, 7ος του 2011.

δεν ξέρω τι πληροφορίες είχε-έχει ο νιντάλ και σίγουρα καταλαβαίνω τη θέση του.
τέλος πάντων καλή δύναμη σε όλους μας και μακάρι να πάνε όλα καλά.
Βασικα ο parmas ειναι στη Κυπρο ...
Ο stavrosczv εχει πια ban-αριστει οποτε δεν ξερουμε αν θα λαβει μερος η οχι!
Ο white Diamond εχει δηλωσει συμμετοχη
ενω εγω εδω http://www.greekdiscus.com/test2000/showthread.php?6401-%D0%EF%E9%EF-%E4%F1%FC%EC%EF-%E8%E1-%E4%E9%E1%EB%DD%EE%EF%F5%EC%E5&highlight=%D0%EF%E9%EF+%E4%F1%FC%EC%EF+%E4%E9%E1%E B%DD%EE%EF%F5%EC%E5 καταγραφω τις σκεψεις μου!! Οποτε μη τα ξαναλεω! :d

Θα πρεπει να βαλεις το χερι στη τσεπη ωστε να υποστηριξεις τετοιες εκδηλωσεις! Οποιαδηποτε αλλη υποστηριξη ειναι απλα ευχολογια και αλλα λογια να αγαπιόμαστε! Συγνωμη αλλα αυτη ειναι η πραγματικοτητα! Γνωριζεις ποσα χρηματα χρειαζεται ο καθε κριτης? Θα τον αφησεις να πληρωσει τη διαμονη και διατροφη του? Δεν θα τον ξεναγησεις στην πολη? Αν οι χορηγοι δε σε καλυπτουν που θα βρεθουν ολα αυτα?
Αν θελεις να παρεις μερος μη σε φοβιζει τιποτα ... Οπως λεει ο Βασιλης ποιος θα μπορουσε να ανταγωνιστει δισκους απο τον Ταν η οποιοδηποτε ξενο εκτροφεα? Ετσι και αλλιως για την εμπειρια θα πηγαινες!
Ο γιαννης ειναι 59 (εφτασε τα 69?):d δεν εχει δηλωσει πουθενα οτι θα συμμετάσχει ...
Ουτε ο diskus fan εχω δει να εχει καποιο ενδιαφερον να κατεβασει ψαρι
Ο delta (69 πηγε και αυτος??) δεν εχει δισκους ... :d
Ο gen σου απαντησε (μπορω να πω η απαντηση του καλυπτει και μενα)
Ο white diamond συμμετεχει οπως εχει δηλωσει!!

nidal
25-07-2012, 14:47
Νιντάλ αντιλαμβάνομαι ότι η διοργάνωση κινδυνεύει, όταν σχεδόν 2 μήνες πριν την διεξαγωγή ακόμα αναζητούνται σπόνσορες αλλά και συμμετέχοντες. Ίσως το καμπανάκι έπρεπε να χτυπήσει νωρίτερα...

Προσωπικά θεωρώ άδικη την αναφορά σου γενικά στους δισκάδες, καθώς υπάρχουν πολλοί περισσότερα άτομα που δεν έδειξαν ενδιαφέρον για συμμετοχή, από αυτούς που έδειξαν. Δεν ξέρω τι συμβαίνει σε συζητήσεις σε άλλα φόρουμ ή σε προσωπικές κατ' ιδίαν συζητήσεις εκτός GD, στο παρόν όμως φόρουμ, τουλάχιστον τα τελευταία 2-3 χρόνια, δεν εκδηλώθηκε ιδιαίτερο ενδιαφέρον για ελληνικό διαγωνισμό δίσκων. Άλλωστε είναι όλα γραμμένα και μπορεί το κάθε ενεργό μέλος να τα διαβάσει. Ωστόσο, οι συζητήσεις σε προσωπικό επίπεδο είναι κάτι τελείως διαφορετικό και θα έπρεπε να το εξετάσεις καθώς σε αφορά άμεσα. Πόσο μάλλον όταν είσαι ο συνδιοργανωτής. Οφείλεις και πρέπει να ξέρεις γιατί αυτά τα άτομα δεν έχουν εκδηλώσει κάποιο έμπρακτο ενδιαφέρον, πέραν του προφορικού. Τουλάχιστον όχι ακόμα. Μπορεί κάποιοι απλώς να το αμέλησαν, να το ξέχασαν ή να είναι διακοπές.

Ρε γ*** την τρελα μου μη κολλατε στα γ**** τα φορουμ!!!! Ειμαστε απλα δισκαδες και οχι δισκαδες του Χ-Ψ φορουμ.........

mathaios81
25-07-2012, 14:52
Βασικα ο parmas ειναι στη Κυπρο ...
Ο stavrosczv εχει πια ban-αριστει οποτε δεν ξερουμε αν θα λαβει μερος η οχι!
Ο white Diamond εχει δηλωσει συμμετοχη
ενω εγω εδω http://www.greekdiscus.com/test2000/showthread.php?6401-%D0%EF%E9%EF-%E4%F1%FC%EC%EF-%E8%E1-%E4%E9%E1%EB%DD%EE%EF%F5%EC%E5&highlight=%D0%EF%E9%EF+%E4%F1%FC%EC%EF+%E4%E9%E1%E B%DD%EE%EF%F5%EC%E5 καταγραφω τις σκεψεις μου!! Οποτε μη τα ξαναλεω! :d

Θα πρεπει να βαλεις το χερι στη τσεπη ωστε να υποστηριξεις τετοιες εκδηλωσεις! Οποιαδηποτε αλλη υποστηριξη ειναι απλα ευχολογια και αλλα λογια να αγαπιόμαστε! Συγνωμη αλλα αυτη ειναι η πραγματικοτητα! Γνωριζεις ποσα χρηματα χρειαζεται ο καθε κριτης? Θα τον αφησεις να πληρωσει τη διαμονη και διατροφη του? Δεν θα τον ξεναγησεις στην πολη? Αν οι χορηγοι δε σε καλυπτουν που θα βρεθουν ολα αυτα?
Αν θελεις να παρεις μερος μη σε φοβιζει τιποτα ... Οπως λεει ο Βασιλης ποιος θα μπορουσε να ανταγωνιστει δισκους απο τον Ταν η οποιοδηποτε ξενο εκτροφεα? Ετσι και αλλιως για την εμπειρια θα πηγαινες!
Ο γιαννης ειναι 59 (εφτασε τα 69?):d δεν εχει δηλωσει πουθενα οτι θα συμμετάσχει ...
Ουτε ο diskus fan εχω δει να εχει καποιο ενδιαφερον να κατεβασει ψαρι
Ο delta (69 πηγε και αυτος??) δεν εχει δισκους ... :d
Ο gen σου απαντησε (μπορω να πω η απαντηση του καλυπτει και μενα)
Ο white diamond συμμετεχει οπως εχει δηλωσει!!
φιλε γιωργο για αυτο εγω ειμαι χομπυστας και ο αλλος επαγγελματιας....

Γιώργος Κ
25-07-2012, 14:52
Ε ναι βρε Νινταλ αλλα γραφοντας το ιδιο ποστ και εδω και στο Gab εννοεις οτι ειχες δει τουλαχιστον 70 ατομα που να ειναι ετοιμα να συμμετάσχουν ... Εγω αναρωτιεμαι που τα ειδες αυτα τα ατομα!

Εκτος αν ειναι copy paste που το εβαλες σε ολα τα φορουμ (δε παρακολουθω τα υπολοιπα εκτος των παραπανω 2)

φιλε γιωργο για αυτο εγω ειμαι χομπυστας και ο αλλος επαγγελματιας....
Κανεις λαθος ... σαν χομπιστας θα πρεπει να πληρωσεις ωστε να υποστηριξεις τετοιες διοργανώσεις! Απορω που δε το εχεις καταλαβει ακομα!!
Ολα εχουν καποιο κοστος ... αλλιως με τα λογια σου χτιζω ολοκληρη πολυκατοικια!

maneni
25-07-2012, 15:13
......Για το θέμα της φιλοζωίας, έχει συζητηθεί πολλές φορές και με τσακωμούς μάλιστα... Και πάλι δεν βοηθάει να το συζητήσουμε εδώ, γιατί είναι προφανές οτι υπάρχουν δύο διαφορετικές απόψεις! Ετσι, πολύ απλά, όσοι είναι αντίθετοι με την διαδικασία ας μην συμμετέχουν... Ας κρατήσουν την άποψη τους για τον εαυτό τους...

βασικα δεν εννοουσα αυτο που καταλαβες. Ηθελα να πω οτι απο ενα αριθμο δισκαδων που υπαρχουν στην ελλαδα αν αφαιρεσουμε τους μεν και τους δε, ποσοι ειναι αυτοι που τελικα θα συμμετασχουν? Γιατι ο αριθμος που αναφερθηκε μου φαινεται εξωπραγματικος, ειδικα για τα τωρινα δεδομενα.

Το ολο εγχειρημα βασιστηκε σε οσα γραφονται στα φορουμ εδω και 3-4 χρονια μετα απο καθε διεθνη διαγωνισμο ..........

Ρε γ*** την τρελα μου μη κολλατε στα γαμημενα τα φορουμ!!!! Ειμαστε απλα δισκαδες και οχι δισκαδες του Χ-Ψ φορουμ.........

Ε ναι βρε Νινταλ αλλα γραφοντας το ιδιο ποστ και εδω και στο Gab εννοεις οτι ειχες δει τουλαχιστον 70 ατομα που να ειναι ετοιμα να συμμετάσχουν ... Εγω αναρωτιεμαι που τα ειδες αυτα τα ατομα! .....

ΚΑι εγω αναριωτιεμαι και αυτον τον προβληματισμο ηθελα να εκφρασω εξαρχης. Μηπως φταιει οτι εγω ασχολουμε με τις κοινοτητες τα τελευταια 2 χρονια μονο?

Κανεις λαθος ... σαν χομπιστας θα πρεπει να πληρωσεις ωστε να υποστηριξεις τετοιες διοργανώσεις! Απορω που δε το εχεις καταλαβει ακομα!!.....

να υποθεσω οτι αυτο αφορα μονο τον συγκεκριμεμνο και οχι ολους μας?

nidal
25-07-2012, 15:14
Ε ναι βρε Νινταλ αλλα γραφοντας το ιδιο ποστ και εδω και στο Gab εννοεις οτι ειχες δει τουλαχιστον 70 ατομα που να ειναι ετοιμα να συμμετάσχουν ... Εγω αναρωτιεμαι που τα ειδες αυτα τα ατομα!

Εκτος αν ειναι copy paste που το εβαλες σε ολα τα φορουμ (δε παρακολουθω τα υπολοιπα εκτος των παραπανω 2)

Ειναι οντως copy paste καθως οπως προανεφερα δεν αναφερομαι σε καποιο φορουμ αλλα σε χομπιστες συνολικα. Αν καποιοι επιμενετε να μην το βλεπετε ετσι τοτε προβλημα σας!!!!!! Το που τα ειδα αυτα τα ατομα το ξερω καλα. Δεν τα βρηκα σε ενα χρονο χομπιστας αλλα σε 7 επαγγελματιας και 20 χομπιστας.
Οτι ειχα να πω το ειπα. Απο εδω και περα................καλα μυαλα σε ολους μας!!!

Γιώργος Κ
25-07-2012, 16:55
Τοτε θα πρεπει να αναζητησεις αυτα τα ατομα και να παρεις εξηγησεις! ;)

Συγνωμη αλλα και στα 2 φορουμ βρισκω το ποστ σου ηταν λανθασμενα διατυπωμενο καθως η "αγανακτηση" σου φανηκε να στοχευεται σε αυτα τα ιδια (τα φορουμ) και οχι σε συγκεκριμενα ατομα!!

Γ@#!@# τα φορουμ αλλα αυτα ηταν αφορμη να συναντηθει πολυς κοσμος και να προχωρησουν και εκτος απο αυτα! :thumbup:

mathaios81
25-07-2012, 18:11
τελικα βγηκε καποιο αποτελεσμα η τζαμπα βριζομαστε...?

Γιώργος Κ
25-07-2012, 18:45
Οπως συνηθως ο καθενας αλλα σκεφτεται, αλλα γραφει, αλλα εννοει!
Σε συνδυασμό με το οτι ο καθενας που διαβαζει αλλα διαβαζει, αλλα καταλαβαινει, αλλα φανταζεται οτι εννοει, υποννοει κοκ φαντασου ποσοι συνδυασμοί υπαρχουν!
Αυτο το κακο εχουν τα φορουμ ... το εχω δει σε πολλα και οχι μονο ενυδρειακα! Στην ουσια δεν φταινε αυτα αλλα εμεις οι ιδιοι :d

Τα λεγομενα του Νινταλ περι ελαχιστων συμμετοχων και απουσια πολλων χορηγων και η αναφορα περι ακυρωσης του διαγωνισμου εμενα μου κανει πιο πολυ οικονομικο προβλημα οποτε δηλωστε συμμετοχες ωστε να λυθει και αυτο! Αν το ζητουμενο ειναι η πραγματωση του διαγωνισμου υποστηρίξτε τον με πραξεις ... Οπως ο ιδιος αναφερει στο Gab ...

Στα γραπτα ολοι αψογοι!!!! Στην συμμετοχη ομως για κλαματα.............
και θα συμφωνησω ... Οποιος υποστηριζει τετοιες εκδηλωσεις θα πρεπει να το κανει εμπρακτα ... στη συγκεκριμενη περιπτωση ειναι η συμμετοχη - απλο δεν ειναι?

thanos459
25-07-2012, 20:45
καταρχας μην τσακωνομαστε ρε παιδες,,,συμφωνω με γιωργο που προτεινε οσοι παμε επισκεπτες στο διαγωνισμο να πληρωσουμε ενα συμβολικο εισητηριο,,,,και αυτο στηριξη ειναι,,,,Τωρα πραγματικα απορω πως μελη με τοσα χρονια εμπερια δεν κατεβαζουν εστω μια συμμετοχη,,,ειδικα οσοι εχουν αγριους εχουν καλυτερες ελπιδες για μια διακριση,,,
Τωρα ακουω σε ολα τα φορουμ να παρουμε μερος και και και και,,,και τι περιμενουμε????ολοι οι αρχαριοι να δηλωσουν συμμετοχη???πιστευετε οτι αυτο θα βοηθησει το διαγωνισμο???μονο οικονομικα θα βοηθησει αλλα θα γινουμε ρεζιλι!!!
προσωπικα και εχοντας ελαχιστη εμπειρια με δισκους,,,επιασα τον νιδαλ,,,,νιδαλ,πιστευω οτι ειναι το καλυτερο μου ψαρι αυτο,,,,κανει???δεν ειναι κακος,,, αλλα θα τον δουμε και πριν τον διαγωνισμο,,,,τελος,,,,,

Γιάννης
26-07-2012, 00:44
Αν κατάλαβα καλά το κόστος συμμετοχής είναι 30 ευρώ,ε για κάποιον που διατηρεί δίσκους και μένει στην Αθήνα αυτό το ποσό είναι αμελητέο.
Κατά την γνώμη μου η έλλειψη συμμετοχών οφείλεται κατά ένα μεγάλο μέρος στο δέος που προκαλεί ο τίτλος "1ος Διαγωνισμός Δίσκων Ανατολικής Μεσογείου" καθώς και τα ονόματα των κριτών.
Όντας άπειροι οι περισσότεροι από τέτοιες διοργανώσεις και μη έχοντας κάποιο σούπερ-ντούπερ ψάρι κάνοντας οποιαδήποτε σκέψη για συμμετοχή φαντάζομαι ότι το πρώτο που μας έρχεται στο μυαλό είναι το "που πας βρε Καραμήτρο"
Κατά την γνώμη μου μια είναι η λύση,σταματάμε να το βλέπουμε σαν διαγωνισμό υπερπρωταθλητών και το αντιμετωπίζουμε σαν φιέστα-πανηγύρι.
Πάμε με το αγαπημένο μας ψάρι να ζήσουμε την εμπειρια και ότι θέλει ας γίνει.
Αν επικρατήσει ένα τέτοιο πνεύμα νομιζω ότι τα πράματα μπορούν να πάνε καλύτερα.
Και για να κάνω την αρχή, αν και δεν έχω κάποιον πρωταθλητή στην κατοχή μου δηλώνω συμμετοχή.

White Diamond
26-07-2012, 09:39
?????????:confused:
Δεν θα επρεπε να απορεις καθολου. Η απαντηση δινεται απο τον Γιωργο.

Εγω θα συμπληρωσω μονο οτι:
Ενας εκτροφεας μπορει να επιλεξει αναμεσα σε χιλιαδες ψαρια το καλυτερο. Εμεις? Οσο και να ψαξουμε εδω δεν θα βρουμε ποτε.
Αλλα τα ψαρια που ερχονται απευθειας για τον διαγωνισμο και αλλα αυτα που αγοραζουμε, γιατι αυτα μπορουμε να βρουμε, στην Ελληνικη αγορα.

Αν κατάλαβα καλά το κόστος συμμετοχής είναι 30 ευρώ,ε για κάποιον που διατηρεί δίσκους και μένει στην Αθήνα αυτό το ποσό είναι αμελητέο.
Κατά την γνώμη μου η έλλειψη συμμετοχών οφείλεται κατά ένα μεγάλο μέρος στο δέος που προκαλεί ο τίτλος "1ος Διαγωνισμός Δίσκων Ανατολικής Μεσογείου" καθώς και τα ονόματα των κριτών.
Όντας άπειροι οι περισσότεροι από τέτοιες διοργανώσεις και μη έχοντας κάποιο σούπερ-ντούπερ ψάρι κάνοντας οποιαδήποτε σκέψη για συμμετοχή φαντάζομαι ότι το πρώτο που μας έρχεται στο μυαλό είναι το "που πας βρε Καραμήτρο"
Κατά την γνώμη μου μια είναι η λύση,σταματάμε να το βλέπουμε σαν διαγωνισμό υπερπρωταθλητών και το αντιμετωπίζουμε σαν φιέστα-πανηγύρι.
Αν επικρατήσει ένα τέτοιο πνεύμα νομιζω ότι τα πράματα μπορούν να πάνε καλύτερα.
Και για να κάνω την αρχή, αν και δεν έχω κάποιον πρωταθλητή στην κατοχή μου δηλώνω συμμετοχή.

Τα ειπες ολα Γιαννη 36_1_32

White Diamond
26-07-2012, 10:15
Ας επαναλαβω το σημαντικοτερο, στους διαγωνισμους μεγαλυτερη για εμενα σημασια εχει το οτι
ερχομαστε σε επαφη με ανθρωπους που σπανια μπορουμε να συναντησουμε-συζητησουμε.
Με τον τροπο αυτο μπορουμε να ανταλλαξουμε αποψεις με διεθνους βεληνεκους εκτροφεις του χωρου και οχι μονο,
και να μαθουμε πραγματα που δεν γνωριζουμε. Ως γνωστο ειχα την τιμη να μιλησω στην Γερμανια απο κοντα
με τους Jack Wattley, Tony & Jeffry Tan, Bleher, Ricky Lim, Jeffry Yang, κλπ, κλπ.
Συγνωμη που θα το πω αλλα δεν εχετε πιασει το ακριβες νοημα της ολης διαδικασιας και γιατι πρεπει να την στηριξουμε.....
Δεν ειναι μια απλη "φιεστα", δεν ειναι το επαθλο, ΕΙΝΑΙ ΣΧΟΛΕΙΟ!!!!!

Kokkinosk
26-07-2012, 12:09
Ας επαναλαβω το σημαντικοτερο, στους διαγωνισμους μεγαλυτερη για εμενα σημασια εχει το οτι
ερχομαστε σε επαφη με ανθρωπους που σπανια μπορουμε να συναντησουμε-συζητησουμε.
Με τον τροπο αυτο μπορουμε να ανταλλαξουμε αποψεις με διεθνους βεληνεκους εκτροφεις του χωρου και οχι μονο,
και να μαθουμε πραγματα που δεν γνωριζουμε. Ως γνωστο ειχα την τιμη να μιλησω στην Γερμανια απο κοντα
με τους Jack Wattley, Tony & Jeffry Tan, Bleher, Ricky Lim, Jeffry Yang, κλπ, κλπ.
Συγνωμη που θα το πω αλλα δεν εχετε πιασει το ακριβες νοημα της ολης διαδικασιας και γιατι πρεπει να την στηριξουμε.....
Δεν ειναι μια απλη "φιεστα", δεν ειναι το επαθλο, ΕΙΝΑΙ ΣΧΟΛΕΙΟ!!!!!

+1000000000000000
Αυτό ήθελα να πω και γω και με πρόλαβες. (για το σχολείο όχι για την γνωριμία μου με τους αναφερθέντες κυρίους :d)

Παρ΄ όλο που ασχολούμε με τα ενυδρεία εδώ και πάνω απο 25 χρόνια, απέκτησα τεράστιο -συγκριτικά με προηγουμένως - όγκο γνώσεων αλλα και συναίσθηση των πόσων πραγμάτων δεν γνωρίζω απο τον καιρό που γράφτηκα και παρακολουθώ δύο απο τα ελληνικά ενυδρειακά forums.
Διαβάζοντας διάφορα posts παιδιών εδώ βλέπω πόσο λίγες εμπειρίες και γνώσεις έχω και έτσι συνειδητοποιώ τα πόσα έχω να κερδίσω από απλά και μόνον την γνωριμία τόσο με ανθρώπους σαν τον Bleher αλλά και με όλους όσους απο εσάς με έχουν συμβουλέψει στο παρελθόν για το πως να λύσω κάποιο πρόβλημα.
Σίγουρα τα ψάρια που έχω δεν είναι "contest matterial" αλλά νοιμίζω πως τουλάχιστον ένα απο αυτά θα σταθεί αξιοπρεπώς ανάμεσα στις υπόλοιπες συμμετοχές και έτσι θα δηλώσω αύριο την συμμετοχή μου.
'Οσο για τα όσα ειπώθηκαν για το πως και τα γιατι της συμμετοχής, πιστεύω πως θα πρέπει να λήψουν. Όλοι όσο ασχολούνται με το χόμπυ θα πρέπει να προσπαθήσουν να συμμετέχουν και να υποστηρίξουν τον διαγωνισμό, ακόμη και αν δεν ρωτήθηκαν πριν οργανωθεί ή δεν δήλωσαν ποτέ πως θα συμμετέχουν.
Πιστεύω πως είναι καθήκον μας να συμμετέχουμε σε μια τόσο σημαντική εκδήλωση που γίνεται για πρώτην φορά στην Ελλάδα και αν για εμάς τους επαρχιώτες το κόστος είναι κατα πολύ αυξημένο, τουλάχιστον όσοι είναι απο Αθήνα που αποτελούν και τον μεγαλύτερο αριθμό, θα πρέπει να είναι παρόντες. Όχι σαν επισκέπτες αλλά σαν συμμετέχοντες. Επισκέπτες να είναι οι οικογένεις, φίλοι και οι κολητοί τους που δεν ασχολούνται με το χόμπυ ή όσοι ασχολούνται με άλλα ψάρια και θα έρθουν να τους/μας υποστηρίξουν.
Αυτά από εμένα και ελπίζω να μην σας κούρασα.

Φιλικά,
Κων/νος Κοκκινοπλίτης (kokkinosk)

Genirous
26-07-2012, 14:02
Ρε γ*** την τρελα μου μη κολλατε στα γ**** τα φορουμ!!!! Ειμαστε απλα δισκαδες και οχι δισκαδες του Χ-Ψ φορουμ.........Νιντάλ, σε παρακαλώ διόρθωσέ με αν κάνω λάθος, αλλά τα -τουλάχιστον- τελευταία 7 χρόνια είσαι και εσύ ένας δισκάς των φόρουμ. Και για να γίνω πιο συγκεκριμένος, στο ένα από αυτά έχεις διατελέσει επί χρόνια θέση γενικού συντονιστή και όχι μόνο απλού δισκά/μέλους. Δεν με αφορά η πορεία σου και η θέση σου εκεί, με αφορά ότι μέσα από τα φόρουμ έχεις φτιάξει ένα όνομα (όπως ο κάθε ένας από εμάς) και δεν θα έπρεπε για κανέναν λόγο να καταφέρεσαι για τους μηχανισμούς που σε ανέδειξαν με αυτόν τον τρόπο, πόσο μάλλον όταν έναν τέτοιο τον έχεις χειριστεί και εσύ ο ίδιος...!

Στο GD προσπαθούμε τα τελευταία 2-3 χρόνια να μην τραβάμε κόκκινες γραμμές, ούτε να κάνουμε υποδείξεις για θέματα που αφορούν τη διατήρηση δίσκων. Πόσους δίσκους, πόσα λίτρα, τι νερό, τι φαγητό, τι συγκάτοικοι κτλ. Γίνεται μεγάλη προσπάθεια να συνυπάρξουν χομπίστες διαφορετικών φιλοσοφιών και να μπορούν όλοι ελεύθερα να εκφράζουν την προσωπική τους άποψη, διαφορετικότητα ή και μοναδικότητα. Μπορεί κάποια μέλη να μην συμφωνούν, όμως αυτή είναι η επίσημη γραμμή. Από εκεί και πέρα ο καθένας εκφράζει ελεύθερα την προσωπική του άποψη (και όχι του φόρουμ), είτε είναι απλό μέλος, είτε μέλος της συντονιστικής ομάδας. Κατά τον ίδιο ακριβώς τρόπο δεν πρόκειται να ανεχτούμε υποδείξεις από κανέναν για το αν πρέπει ή δεν πρέπει κάποιος να διαγωνιστεί, για το αν πρέπει να συμμετάσχει ή αν πρέπει να υποστηρίξει τον Ελληνικό Διαγωνισμό Δίσκων. Και ποιος πρέπει ή δεν πρέπει να είναι αυτός. Ο καθένας κρίνει από τα γραφόμενα, από τα γεγονότα και έχει την ελευθερία να κάνει αυτό που επιθυμεί χωρίς να δώσει λογαριασμό σε κανέναν. Σαν GD αισθανόμαστε την υποχρέωση να στηρίξουμε την προσπάθεια και σε ότι μας έχει ζητηθεί πιστεύω ότι έχουμε ανταποκριθεί στο έπακρο. Δεν μας ζητήθηκαν 75 συμμετοχές, ούτε καν 1, που ίσως θα έπρεπε. Δεν θεωρώ ότι πρέπει κάποιο από τα μέλη μας να απολογηθεί στους διοργανωτές επειδή οι τελευταίοι πιθανόν να εκτεθούν. Εκτός εάν εσύ με διαψεύσεις.

Καταλήγοντας, θεωρώ (προσωπική άποψη αν και δεν με αφορά αλλά την εξετάζω) ότι έχουν ήδη γίνει πολλά λάθη και παραλήψεις από την πλευρά της διοργάνωσης. Επίσης θεωρώ ότι μια τέτοια προϋπόθεση (των 70-75 ελληνικών συμμετοχών) θα έπρεπε να ανακοινωθεί εξ αρχής. Όμως όπως ανέφερα λύσεις μπορούν να υπάρξουν. Δεν είναι μονόδρομος για την βιωσιμότητα οι συμμετοχές. Εάν Νιντάλ εσύ σε προσωπικές σου συζητήσεις είχες εισπράξει το ενδιαφέρον για να διαγωνιστούν συγκεκριμένα άτομα που διατηρούν δίσκους, παρακαλώ να τα ονοματίσεις ένα προς ένα ώστε να ξέρουμε ποιον αφορούν οι αναθεματισμοί και η ασυνέπεια και να τους συμπεριφερθούμε και εμείς ανάλογα από εδώ και στο εξής. Εάν και εφόσον βέβαια αποτελούν μέλη του GD. Σε διαφορετική περίπτωση, όσα προσωπικά έχω διαβάσει στα φόρουμ ''δείχνουν'' έναν αριθμό που το μετά βίας μετριέται στα δάχτυλα των 2 χεριών. Και οι περισσότεροι από αυτούς δεν είναι ανάμεσά μας. Τουλάχιστον με τον αρχικό τους λογαριασμό.

nidal
26-07-2012, 17:34
Δυο διευκρινησεις απο τον Nidal αν ειναι ευκολο παρακαλω. :d
Αν ειναι καποιος σπονσορας μπορει να ειναι και συμμετεχων με δισκους?
Φωτισμος στα ενυδρεια? (διαρκεια, ισχυς)
Αν καποιος ειναι σπονσορας, ναι μπορει να ειναι και συμμετεχων!!!
Η διαρκεια του φωτισμου στα ενυδρεια θα ειναι οσο ειναι ανοιχτες οι πορτες της εκθεσης! Περιπου δηλαδη 12 ωρες....

Νιντάλ, σε παρακαλώ διόρθωσέ με αν κάνω λάθος, αλλά τα -τουλάχιστον- τελευταία 7 χρόνια είσαι και εσύ ένας δισκάς των φόρουμ. Και για να γίνω πιο συγκεκριμένος, στο ένα από αυτά έχεις διατελέσει επί χρόνια θέση γενικού συντονιστή και όχι μόνο απλού δισκά/μέλους. Δεν με αφορά η πορεία σου και η θέση σου εκεί, με αφορά ότι μέσα από τα φόρουμ έχεις φτιάξει ένα όνομα (όπως ο κάθε ένας από εμάς) και δεν θα έπρεπε για κανέναν λόγο να καταφέρεσαι για τους μηχανισμούς που σε ανέδειξαν με αυτόν τον τρόπο, πόσο μάλλον όταν έναν τέτοιο τον έχεις χειριστεί και εσύ ο ίδιος...!

Στο GD προσπαθούμε τα τελευταία 2-3 χρόνια να μην τραβάμε κόκκινες γραμμές, ούτε να κάνουμε υποδείξεις για θέματα που αφορούν τη διατήρηση δίσκων. Πόσους δίσκους, πόσα λίτρα, τι νερό, τι φαγητό, τι συγκάτοικοι κτλ. Γίνεται μεγάλη προσπάθεια να συνυπάρξουν χομπίστες διαφορετικών φιλοσοφιών και να μπορούν όλοι ελεύθερα να εκφράζουν την προσωπική τους άποψη, διαφορετικότητα ή και μοναδικότητα. Μπορεί κάποια μέλη να μην συμφωνούν, όμως αυτή είναι η επίσημη γραμμή. Από εκεί και πέρα ο καθένας εκφράζει ελεύθερα την προσωπική του άποψη (και όχι του φόρουμ), είτε είναι απλό μέλος, είτε μέλος της συντονιστικής ομάδας. Κατά τον ίδιο ακριβώς τρόπο δεν πρόκειται να ανεχτούμε υποδείξεις από κανέναν για το αν πρέπει ή δεν πρέπει κάποιος να διαγωνιστεί, για το αν πρέπει να συμμετάσχει ή αν πρέπει να υποστηρίξει τον Ελληνικό Διαγωνισμό Δίσκων. Και ποιος πρέπει ή δεν πρέπει να είναι αυτός. Ο καθένας κρίνει από τα γραφόμενα, από τα γεγονότα και έχει την ελευθερία να κάνει αυτό που επιθυμεί χωρίς να δώσει λογαριασμό σε κανέναν. Σαν GD αισθανόμαστε την υποχρέωση να στηρίξουμε την προσπάθεια και σε ότι μας έχει ζητηθεί πιστεύω ότι έχουμε ανταποκριθεί στο έπακρο. Δεν μας ζητήθηκαν 75 συμμετοχές, ούτε καν 1, που ίσως θα έπρεπε. Δεν θεωρώ ότι πρέπει κάποιο από τα μέλη μας να απολογηθεί στους διοργανωτές επειδή οι τελευταίοι πιθανόν να εκτεθούν. Εκτός εάν εσύ με διαψεύσεις.

Καταλήγοντας, θεωρώ (προσωπική άποψη αν και δεν με αφορά αλλά την εξετάζω) ότι έχουν ήδη γίνει πολλά λάθη και παραλήψεις από την πλευρά της διοργάνωσης. Επίσης θεωρώ ότι μια τέτοια προϋπόθεση (των 70-75 ελληνικών συμμετοχών) θα έπρεπε να ανακοινωθεί εξ αρχής. Όμως όπως ανέφερα λύσεις μπορούν να υπάρξουν. Δεν είναι μονόδρομος για την βιωσιμότητα οι συμμετοχές. Εάν Νιντάλ εσύ σε προσωπικές σου συζητήσεις είχες εισπράξει το ενδιαφέρον για να διαγωνιστούν συγκεκριμένα άτομα που διατηρούν δίσκους, παρακαλώ να τα ονοματίσεις ένα προς ένα ώστε να ξέρουμε ποιον αφορούν οι αναθεματισμοί και η ασυνέπεια και να τους συμπεριφερθούμε και εμείς ανάλογα από εδώ και στο εξής. Εάν και εφόσον βέβαια αποτελούν μέλη του GD. Σε διαφορετική περίπτωση, όσα προσωπικά έχω διαβάσει στα φόρουμ ''δείχνουν'' έναν αριθμό που το μετά βίας μετριέται στα δάχτυλα των 2 χεριών. Και οι περισσότεροι από αυτούς δεν είναι ανάμεσά μας. Τουλάχιστον με τον αρχικό τους λογαριασμό.
Γιωργη χανουμε την ουσια............
Δεν μου φταινε τα φορουμ αλλα η νοοτροπια πολλων οτι εγω ειμαι στο ταδε φορουμ ενω ο αλλος ειναι του αλλου φορουμ. Ξαναλεω οτι ειμαστε ολοι χομπιστες..........
Οσο για τα υπολοιπα θα σε παρακαλεσω να μου επιτρεψεις να μην ψαξω για απαντησεις.....
Μαλλον το να ειναι καποιος ρομαντικος, τελικα ειναι εγκλημα.
Ευχομαι μονο ενα πραγμα. Τελικα ολοι να το δουμε ως μια μεγαλη γιορτη του χομπι μας.....
Να ειστε ολοι καλα!!!

White Diamond
26-07-2012, 18:09
Αν καποιος ειναι σπονσορας, ναι μπορει να ειναι και συμμετεχων!!!
Η διαρκεια του φωτισμου στα ενυδρεια θα ειναι οσο ειναι ανοιχτες οι πορτες της εκθεσης! Περιπου δηλαδη 12 ωρες....

Ευχομαι μονο ενα πραγμα. Τελικα ολοι να το δουμε ως μια μεγαλη γιορτη του χομπι μας.....

1. Κατατοπιστικοτατο. :thumbup:
2. Οκ. :thumbup:
3. Σχολειο ειναι ειπαμεεεεε, βρε μανια με τις γιορτες και τα πανηγυρια. :d

maneni
26-07-2012, 18:45
........Κατά τον ίδιο ακριβώς τρόπο δεν πρόκειται να ανεχτούμε υποδείξεις από κανέναν για το αν πρέπει ή δεν πρέπει κάποιος να διαγωνιστεί, για το αν πρέπει να συμμετάσχει ή αν πρέπει να υποστηρίξει τον Ελληνικό Διαγωνισμό Δίσκων. Και ποιος πρέπει ή δεν πρέπει να είναι αυτός. Ο καθένας κρίνει από τα γραφόμενα, από τα γεγονότα και έχει την ελευθερία να κάνει αυτό που επιθυμεί χωρίς να δώσει λογαριασμό σε κανέναν. Σαν GD αισθανόμαστε την υποχρέωση να στηρίξουμε την προσπάθεια και σε ότι μας έχει ζητηθεί πιστεύω ότι έχουμε ανταποκριθεί στο έπακρο. Δεν μας ζητήθηκαν 75 συμμετοχές, ούτε καν 1, που ίσως θα έπρεπε. Δεν θεωρώ ότι πρέπει κάποιο από τα μέλη μας να απολογηθεί στους διοργανωτές επειδή οι τελευταίοι πιθανόν να εκτεθούν. Εκτός εάν εσύ με διαψεύσεις.

Καταλήγοντας, θεωρώ (προσωπική άποψη αν και δεν με αφορά αλλά την εξετάζω) ότι έχουν ήδη γίνει πολλά λάθη και παραλήψεις από την πλευρά της διοργάνωσης. Επίσης θεωρώ ότι μια τέτοια προϋπόθεση (των 70-75 ελληνικών συμμετοχών) θα έπρεπε να ανακοινωθεί εξ αρχής. .........

Ο Γιωργος το εθεσε το θεμα πολυ καλα.
Θα επευθυνθω και εγω σε πρωτο προσωπο Νινταλ αν και δεν γνωριζομαστε.
Με πειραξε ο τροπος που εκφραστηκες:

....... Τον λογο που ο καθε δισκας δεν συμμετεχει, δεν τον εξεταζω και ουτε με αφορα.........
Ευχομαι να σταθουμε στο υψος των περιστασεων και να μην ξεφτιλιστουμε διεθνως.................

Κατανοω την απογοητευση σου, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι μπορει να καταφερεσαι εναντιον ολων των χομπιστων.
Θεωρω οτι εχεις σχηματισει λαθος αποψη για το θεμα συμμετοχων, ειτε επειδη εσυ δεν καταλαβες καλα ειτε γιατι συνομιλουσεςς με λαθος ατομα.
Ο αναφερομενος διαγωνισμος απαυθυνεται σε ενα ποσοστο των ενεργων χομπιστων και αυτο θα πρεπει να το καταλαβεις. Αυτο που εσθ αποκαλεις γιορτη για καποιους αλλους μπορει να ειναι επιδειξη μεγαλομανιας/ματαιοδοξιας και για καποιους αλλους κατι ακομα χειροτερο.
Απο τους χομπιστες που ενδιαφερονται να συμμετασχουν σε ενα τετοιο διαγωνισμο ενα ποσοστο μονο μπορει να προχωρησει γιατι οι υπολοιποι εχουν διαφορα θεματα/κωλυμματα.
Το προβλημα της ελειψης συμμετοχης δεν νομιζω οτι ειναι σωστο να πιστωνεται στους τελευταιους.

Σχετικα με το διαγωνισμο θα ηθελα να αναφερω και εγω ως πολυ θετικο το γεγονος οτι το κοστος συμμετοχης ειναι παρα πολυ μικρο για τα προσφερομενα. Σε συνδυασμο με τον τοπο (εντος ελλαδος) ειναι μια παρα πολυ κλαη ευκαρια για ολους οσους θα ηθελαν να εκμεταλευτουν το γεγονος.
Ευχομαι, τουλαχιστον, να μην πανε χαμενοι οι κοποι σου......

StavrosM
26-07-2012, 18:55

thamb Μπράβο ρε Γιάννη!!! Η άποψή σου με καλύπτει πλήρως!!! Και πάλι μπράβο!!!
Και παρομοίως, έχω σκοπό να δηλώσω συμμετοχή, για την συμμετοχή, κι ας μην έχω έναν ντοπαρισμένο πρωταθλητή...

davidson
27-07-2012, 07:09
Ακόμα και αν είχα τον καλύτερο, μορφολογικά και εμφανισιακά, δίσκο στο ενυδρείο μου που θα μου έδινε μια σίγουρη πρωτιά σε όποιο διαγωνισμό και αν τον κατέβαζα,δεν υπήρχε ποτέ περίπτωση να τον έβαζα σε μια τέτοια δοκιμασία και ταλαιπωρία!
Από την άλλη όμως πρέπει να παραδεχτούμε ότι ένας πετυχημένος και καλά οργανωμένος διαγωνισμός δίσκων στην πατρίδα μας θα έφερνε σίγουρα καλύτερα και ποιοτικότερα ψάρια στα ενυδρεία μας.
Οπότε δεν καταλαβαίνω τον λόγο για όσους είναι υπέρ μιας τέτοιας εκδήλωσης να μη λάβουν μέρος!
Δεν έχετε να χάσετε τίποτα παρα μόνο να κερδίσετε!

Γιάννης
27-07-2012, 11:54
"Τα καλά του Γιάννη θέλουν , το Γιάννη δεν τον θέλουν...."

Γιώργος Κ
27-07-2012, 11:55
Ακόμα και αν είχα τον καλύτερο, μορφολογικά και εμφανισιακά, δίσκο στο ενυδρείο μου που θα μου έδινε μια σίγουρη πρωτιά σε όποιο διαγωνισμό και αν τον κατέβαζα,δεν υπήρχε ποτέ περίπτωση να τον έβαζα σε μια τέτοια δοκιμασία και ταλαιπωρία!
Από την άλλη όμως πρέπει να παραδεχτούμε ότι ένας πετυχημένος και καλά οργανωμένος διαγωνισμός δίσκων στην πατρίδα μας θα έφερνε σίγουρα καλύτερα και ποιοτικότερα ψάρια στα ενυδρεία μας.
Οπότε δεν καταλαβαίνω τον λόγο για όσους είναι υπέρ μιας τέτοιας εκδήλωσης να μη λάβουν μέρος!
Δεν έχετε να χάσετε τίποτα παρα μόνο να κερδίσετε!
Συμφωνω!! :thumbup:

Κατι αλλο που το ειπε μεν ο Genirous αλλα δεν σταθηκε κανεις ειναι οτι στο GD χωρανε ολες οι αποψεις! Δεν ειναι φορουμ με καποια στενη "γραμμη". Πχ εγω και ο Βασιλης White Diamond παρα τις διαφωνιες μας μπορουμε και συνυπάρχουμε και ισως καποια στιγμη η συνθεση αποψεων παρα οι σκληρες με παροπιδες αποψεις γινει αφορμη για γεννηση μιας νεας αντιμετωπισης των πραγματων με ολα τα θετικα απο τις αντικρουομενες αποψεις και με εξω ολα τα αρνητικα!
Ναι πλακωνομαστε, βριζομαστε, στα χερια δεν εχουμε ερθει (:d) αλλα παρολα αυτα προσπαθουμε και με το καιρο βρισκουμε πολλα κοινα πανω στα οποια μπορει να υπαρχει καποια στέρεη βαση ωστε στο μελλον να μπορεσουμε να καταληξουμε καπου!

Αυτο προυποθετει σεβασμο προς σε ολους και Νινταλ απο οσο βλεπω στο facebook ειναι κατι που δεν κατεχεις! Αν θες κατι να μου πεις εδω ειμαι πες το ελευθερα! Καλοπαιδο ειμαι ... (καλο-παιδι) οπως και χομπιστας του πληκτρολογιου ΑΝ αυτο βοηθαει αλλους χομπιστες δεν εχω προβλημα να με χαρακτηρισεις ... Μια ματια στα υπομνηματα και στο GD και στο GAB θα σε κανει να δεις τι εχω γραψει με αυτο το πληκτρολογιο. Δεν βλεπω διαθεση εκ μερους σου να βοηθησεις καποιον με αρθρα που ολοι εχουν τοσο μεγαλη διψα ... Ολα τα θεματα σου ειναι για τις εισαγωγες του καταστηματος σου! Οσο για τη προσφορα σου στο χομπι προσωπικα δεν εχω επωφεληθει απο κατι που εχεις κανει οποτε δεν θα μπορουσα να χαρακτηριστω αχαριστος! Στην τελικη δες το και αλλιως ... ο καθενας βοηθαει απο εκει που μπορει και οσο μπορει ... Κανεις δεν ειναι υποχρεωμενος να κανει κατι η να μην κανει!

Ζητω συγνωμη για την τελευταια παραγραφο αλλα δεν μπορω να βλεπω τα γνωστα να επαναλαμβανονται! Οι οποιες προσωπικες επιθεσεις θα εχουν απαντηση απο μενα ομως στο σωστο μερος και οχι να ειρωνευομαι με τους "φιλους" μου στο facebook (το μονο ευκολο αλλα και τοσο ασκοπο...) η οπουδηποτε αλλου! Καποια στιγμη θα πρεπει να σοβαρευτουμε σε αυτη τη χωρα!

White Diamond
27-07-2012, 12:33
Παιδες το θεμα ξεφευγει... παλι, θα καθαριστει αργοτερα.

Ο αναφερομενος διαγωνισμος απευθυνεται σε ενα ποσοστο των ενεργων χομπιστων και αυτο θα πρεπει να το καταλαβεις. Αυτο που εσυ αποκαλεις γιορτη για καποιους αλλους μπορει να ειναι επιδειξη μεγαλομανιας/ματαιοδοξιας και για καποιους αλλους κατι ακομα χειροτερο.

Φιλτατε maneni.
Ολες οι αποψεις περι διαγωνισμου ειναι σεβαστες, ασχετα αν γινονται αποδεκτες απο ολους.
Αυτο που θα ηθελα να ζητησω απο ολους ειναι να λειψουν οι "χαρακτηρισμοι" προς τα οποια μελη μπορει να εχουν διαφορετικη αποψη απο τη δικη μας-σας.
Προσωπικα με αφηνουν παγερα αδιαφορο αλλα μπορει να ενοχληθουν καποιοι αλλοι και δεν θα ειναι ωραιο να μπουμε σε προσωπικες αντιπαραθεσεις.
Ευχαριστω. :thumbup:

thamb Μπράβο ρε Γιάννη!!! Η άποψή σου με καλύπτει πλήρως!!! Και πάλι μπράβο!!!
Και παρομοίως, έχω σκοπό να δηλώσω συμμετοχή, για την συμμετοχή, κι ας μην έχω έναν ντοπαρισμένο πρωταθλητή...

Μπραβο ωρε Κρητικαρε. :thumbup:

Γιώργος Κ
27-07-2012, 12:44
Θα το καθαρισω το θεμα το βραδυ απο τη δουλεια! :thumbup:

Ο αναφερομενος διαγωνισμος απευθυνεται σε ενα ποσοστο των ενεργων χομπιστων και αυτο θα πρεπει να το καταλαβεις. Αυτο που εσυ αποκαλεις γιορτη για καποιους αλλους μπορει να ειναι επιδειξη μεγαλομανιας/ματαιοδοξιας και για καποιους αλλους κατι ακομα χειροτερο.

Νομιζω το κοκκινο ξεκαθαριζει οτι δεν προσαπτει χαρακτηρισμους αλλα λεει τι μπορει να πιστευει ο καθενας!

Παρολα αυτα θα συμφωνησω Βασιλη ... καλο ειναι να λειπουν οι χαρακτηρισμοι ακομα και υποθετικοι! Απο ολους ομως! ;)

maneni
27-07-2012, 13:09
παιδια την ιδια γλωσσα μιλαμε?
Που τους ειδατε τους χαρακτηρισμους? Νομιζω οτι ειναι ξεκαθαρο τι λεω.

..........
Νομιζω το κοκκινο ξεκαθαριζει οτι δεν προσαπτει χαρακτηρισμους αλλα λεει τι μπορει να πιστευει ο καθενας!......

Παρατηρηση (προς διαγραφη)
Κατανοω οτι οι συντονιστες ειναι ανθρωποι και αυτοι, αλλα νομιζω οτι υπαρχει μια δαιφορα στην αντιμετωπιση αναλογα με τα προσωπα (?).
Υπηρξε μια ακομψη αναφορα απο ενα μελος. Υπηρχαν καποιες αστοχες (κατεμε) προτροπες απο καποιους αλλους. Υποτιθεται οτι αφορα και εμενα. Προσπαθησα να δειξω οτι δεν αφορα ολους μας το συγκεκριμενο θεμα. Επισης προσπαθησα να αναδειξω οτι ο καθενας εχει τις αποψεις του και οτι αυτες πρεπει να ειναι σεβαστες.
Ημουν νομιζω προσεκτικος στις εκφρασεις μου, δεν προκαλεσα κανενα και ειναι σαφες οτι εχω κρατησει καθαρα ουδετερη σταση.
Τα παραπανω τα αναφερω γιατι δεν μου αρεσει ο τροπος αντιμετωπισης.

Γιώργος Κ
27-07-2012, 13:26
Καταλαβαινεις λοιπον ποσο δυσκολη ειναι να ξεμπλεξει καποιος ολα αυτα και να αφησει μονο τα "σχετικα" με το θεμα!! doh

Νομιζω κατ αρχας θα ηταν πιο δικαιο να διαχωρίσω το θεμα σε 2 ... ωστε να μην υπαρχουν παραπονα απο κανενα του στυλ γιατι εσβησες το δικο μου και οχι του αλλου κοκ!

To νεο θεμα ειναι το παρων και προερχεται απο αυτο: http://www.greekdiscus.com/test2000/showthread.php?7387-1%EF%F2-%C4%E9%E1%E3%F9%ED%E9%F3%EC%EF%F2-%C4%E9%F3%EA%F9%ED-%C1%ED%E1%F4%EF%EB%E9%EA%DE%F2-%CC%E5%F3%EF%E3%E5%DF%EF%F5-%F3%F4%E7%ED-%C1%E8%E7%ED%E1!!!!!!!

White Diamond
27-07-2012, 18:43
παιδια την ιδια γλωσσα μιλαμε?
Που τους ειδατε τους χαρακτηρισμους? Νομιζω οτι ειναι ξεκαθαρο τι λεω.

Παρατηρηση (προς διαγραφη)
Κατανοω οτι οι συντονιστες ειναι ανθρωποι και αυτοι, αλλα νομιζω οτι υπαρχει μια δαιφορα στην αντιμετωπιση αναλογα με τα προσωπα (?).
Υπηρξε μια ακομψη αναφορα απο ενα μελος. Υπηρχαν καποιες αστοχες (κατεμε) προτροπες απο καποιους αλλους. Υποτιθεται οτι αφορα και εμενα. Προσπαθησα να δειξω οτι δεν αφορα ολους μας το συγκεκριμενο θεμα. Επισης προσπαθησα να αναδειξω οτι ο καθενας εχει τις αποψεις του και οτι αυτες πρεπει να ειναι σεβαστες.
Ημουν νομιζω προσεκτικος στις εκφρασεις μου, δεν προκαλεσα κανενα και ειναι σαφες οτι εχω κρατησει καθαρα ουδετερη σταση.
Τα παραπανω τα αναφερω γιατι δεν μου αρεσει ο τροπος αντιμετωπισης.

Δεν υπαρχει καμια διαφορετικη αντιμετωπιση απεναντι σε οποιονδηποτε, ειμαστε μια παρεα και αυτο ισχυει για εμενα με τα καλα μας
και με τα στραβα μας ολοι. Αυτο ειναι υγιες κατα την αποψη μου.;)
Πιστευω καλυτερα θα ειναι ο καθενας να μιλαει για τον εαυτο του και οχι για τους αλλους γενικως και το λεω πολυ φιλικα.
Οποιος θεωρει τους συμμετεχοντες ματαιοδοξους, κατι το οποιο δεν συμβαινει μια και ολοι λενε οτι δεν θα παρουν μερος για το επαθλο
παρα για την συμμετοχη και μονο, βοηθωντας ετσι την ομαλη διεξαγωγη του διαγωνισμου, δικαιωμα του.
Eμενα δεν θα με χαλαγε να σας πω την αληθεια να κερδισω κατι γιατι, εκτος απο την δικη μου ματαιοδοξια?, οπως θελετε πειτε το,
θα ηταν ισως καλο και για το forum επειδη η μπλουζα και το καπελο μου θα γραφουν Greek Discus.
Κατα την αποψη μου λοιπον οι αλλοι συμμετεχοντες ειναι πολυ ταπεινοι και βοηθουν το χομπυ να εξελιχθει σε μια επιπλεον "διασταση".

Ειπα λοιπον:

"Αυτο που θα ηθελα να ζητησω απο ολους ειναι να λειψουν οι "χαρακτηρισμοι" προς τα οποια μελη μπορει να εχουν διαφορετικη αποψη απο τη δικη μας-σας."

και οταν λεω ολους εννοω ολους. :d
Για τα υπολοιπα που σε πειραξαν, δωθηκαν αναλογες απαντησεις και για αυτο δεν τα εθιξα.;)

Genirous
30-07-2012, 12:23
Για όποιον επιθυμεί να διαβάσει αλλά και να καταλάβει περισσότερα πράγματα, μπορεί να απευθυνθεί στην επίσημη ιστοσελίδα του καταστήματος Animalstation στο facebook.

Buelligan75
30-07-2012, 15:29
τι να καταλαβουμε ρε γιωργο????...........ποιοι ειναι οι ''γ!@#$οι δισκοι του καπανδριτιου κ ποιοι τους εχουν για επιστημονικη μελετη?? ή ποια ειναι τα ''ΚΑΛΟπαιδα''?

αληθεια ποια ειναι η ραχηλ???.... κι ο ναουμ???

βαρεθηκα προσωπικα να διαβαζω σχολια απο ατομα που η γλωσσα τους μυριζει σκατιλα................απο τον πωπο μαγαζατορα!!!!:mad:

StavrosM
30-07-2012, 16:00
Σάκη, για κάνε το δεκάρικα να καταλάβουμε κι εμείς που δεν έχουμε φατσοβιβλίο... Τέτοια σχόλια γίνονται;

kat2
30-07-2012, 16:19
Και εμενα Σταυρο μου εκανε μεγαλη εντυπωση...................... δεν μπορεσα να διαβασω τιποτα στο facebook.
Σακη μπορεις να ανεβασεις μερικα σχολια.

MakChem
30-07-2012, 16:47
Δυστυχώς, με αφορμή το θέμα του διαγωνισμού, καθρεφτίζονται πλήρως και για μία ακόμα φορά, οι "άριστες σχέσεις" που υπάρχουν μεταξύ των δισκάδων (κι όχι μόνο).

Buelligan75
30-07-2012, 16:53
Εχει πλακα να βλεπεις ''χομπιστες'' να μην θελουν να δηλωσουν συμμετοχη αλλα να τρεχουν σαν τρελοι να παρουν τα εκθεσιακα απο Duisburg!!! Εκει δεν ειναι ταλαιπωρημενα δλδ?? Στειλε εναν δισκο απο γεννα και ολα οκ! Το βραβειο θελουμε δλδ??

υπαρχει προκαταληψη , εσωτερικες συζητησεις και αλλα κουφα στη μεση .... που ειναι αυτοι οι τρομεροι και γαματοι δισκοι του καπανδριτιου που τρεχανε ολοι καποτε να παρουν παιδια της ραχηλ και του ναουμ ???? Αλλα ξεχασα πλεον αυτους τους δισκους τους κραταμε μονο για ''επιστημονικη μελετη '' και δεν ειναι για τα ματια ολων !!!!

Δεν χολοσκαω για τα συγκεκριμενα ψαρια γιατι πλεον οι γεννες ειναι πολυ απλες και με καλυτερα χρωματα πλεον. Συμφωνω να μην κατεβασω ψαρι που πηρα απο εκθεση με βραβειο κιολας ΑΛΛΑ καποια ψιλοκαλη σαβουρα ολοι εχουμε στα ενυδρεια μας. Ποτε δεν θα κατεβαζα τα orinocco γιατι δεν τα ξαναβρισκεις ευκολα, αλλα ενα pigeon ψιλοκαλο το βρισκεις πολυ ευκολα! Οι γαματοι δισκαδες εχουν φυγει απο τα ''πηγαδακια'' αν δεν το εχεις καταλαβει.
Παρασκευή στις 3:11 μ.μ. · Μου αρέσει!
Γιωργο τα πηγαδακια που βλεπεις να μην τα φοβασαι !!! Πηγαδακια τυπου ''φιλικης εταιρειας'' να φοβασαι !!! Αυτα ειναι που κανουν την ζημια και ριχνουν λασπη ... Οταν καποτε ολοι γυρναγανε απο μαγαζια σε μαγαζια και ''αρμεγαν'' πληροφοριες για να βγαινουν στα φορουμ και να το παιζουν επιστημονες ηταν καλα ... Ξαφνικα ομως πηρανε ολοι ενα βιβλιο , λενε οτι το διαβασαν και απο την ''εμπειρια'' τους βγαλανε καποια συμπερασματα !!!

ρε ...δεν εχεις πιάσει το νόημα ακόμα???? μερικοί είναι γεννημένοι κριτές και όχι απλοί διαγωνιζώμενοι...όλοι παρολο που δεν θα διαγωνιστουν θα τρέξουν να κρίνουν όπως και έκαναν απο φωτογραφία τα ψάρια απο το duisburg(φαντάσου για τι μαλακία μιλάμε) και μάλιστα έβγαλαν στημένο τον διαγωνισμό ... και ζητάς απο αυτούς να κριθούν?? αυτο είναι που φοβούνται αγόρι μου...έχουν μάθει μια ζωή να το παίζουν ειδικοί και να κατακρίνουν άλλους για την φιλότιμη προσπάθεια τους ...και όχι να κρίνονται

ωραιες συζητησεις!!!!!!!!!!!!!!!!!!

StavrosM
30-07-2012, 16:58
Είναι απορίας άξιο, πως μια ομάδα ανθρώπων με ένα κοινό χόμπυ...(και τι χόμπυ, ένα είδος ψαριού... ) να έχει περισσότερες φαγωμάρες και ίντριγκες από την "Τόλμη και Γοητεία"...
Δεν ξέρω αν είναι μόνο Ελληνικό το φαινόμενο, γιατί δεν παρακολουθώ ξένα δισκοφόρουμ... αλλά σίγουρα είναι αξιοσημείωτο!!! idono

Tί άλλο να πει κανείς;

(Τί βλεπω στις συζητήσεις; Ένας φίλος ήρθε απόψε απ'τα παλιά... :d )

davidson
30-07-2012, 17:12
Είναι απορίας άξιο, πως μια ομάδα ανθρώπων με ένα κοινό χόμπυ...(και τι χόμπυ, ένα είδος ψαριού... ) να έχει περισσότερες φαγωμάρες και ίντριγκες από την "Τόλμη και Γοητεία"...
Δεν ξέρω αν είναι μόνο Ελληνικό το φαινόμενο, γιατί δεν παρακολουθώ ξένα δισκοφόρουμ... αλλά σίγουρα είναι αξιοσημείωτο!!! idono

Tί άλλο να πει κανείς;

Σκέψου να ασχολιόμασταν και με κάτι σοβαρό!!doh
Κάποιοι άνθρωποι απλά έχουν δώσει άλλη έννοια στη λέξη ''χόμπι''.

Buelligan75
30-07-2012, 17:21
παντως στην επαρχια τα πραματα ειναι διαφορετικα!
ειμαι εγω κι ο kuki......:d........κ το να γινεσαι μελος σε μια κοινοτητα δεν αποτελει αθλο αλλα ουτε κ στοχο ζωης!!!

Genirous
30-07-2012, 21:39
Σάκη πολύ λίγα μετέφερες από το φατσοβιβλίο, πάρα πολύ λίγα... Για πολλούς από εμάς είναι πάνω-κάτω γνωστά τα όσα γράφονται εκεί μέσα τα τελευταία χρόνια. Βλέπετε όταν δεν υπάρχει διαχειριστής/συντονιστής να βάλει μια τάξη ο καθένας βγάζει τον πραγματικό του εαυτό... Απλώς πρώτη φορά γράφονται σε επίσημη σελίδα καταστήματος. Δυστυχώς...

Tί άλλο να πει κανείς;

(Τί βλεπω στις συζητήσεις; Ένας φίλος ήρθε απόψε απ'τα παλιά... :d )Σταύρο σε διαβεβαιώ πως το φαινόμενο δεν είναι αποκλειστικότητα των Ελλήνων. Όπως επίσης σε διαβεβαιώ πως αν μπορούσες να διαβάσεις θα αναγνώριζες πολλούς φίλους από τα παλιά.

White Diamond
31-07-2012, 10:51
Μετα μιλαμε για ενωμενους χομπιστες δισκαδες και πρασινα αλογα, τετραγωνα διαστημοπλοια κλπ. :cool:
Τα forum φταινε σε αυτο η οι χαρακτηρες των αθρωπων ειτε ανηκουν σε αυτα ειτε οχι? ;)

maneni
31-07-2012, 12:53
τα φορουμ διοικουνται/ελεγχονται απο μια ομαδα ανθρωπων. Αυτοι κανονιζουν τη γρααμμη της κοινοτητας οποτε οι ανεπιθυμητοι "τρωνε πορτα". Οι ανεπιθυμητοι θα βρουν καποια στιγμη μια κοινοτητα που θα τους στεγασει. Τι περιμενεις να κανουν μεταξυ τους αυτες οι κοινοτητες?

Για να υπαρχει ομονοια και συμπνοια θα επρεπε ο καθενας να σεβεται και να κατανοει τον αλλον και αυτο δεν μας χαρακτηριζει ιδιαιτερα.

Οι συντονιστες των κοινοτητων και οι διοργανωτες θα επρεπε να ηταν/ειναι πολυ προσεκτικοι στις διαυτπωσεις τους και τις ενεργειες τους.

Ενας επαγγελματιας ειναι μεγαλο λαθος να παρακαλαει ή να εκβιαζει.

StavrosM
31-07-2012, 16:55
Πρέπει όμως να δείξουμε λίγο κατανόηση στον συγκεκριμένο επαγγελματία και να κατανοήσουμε έστω και λίγο τον εκνευρισμό του...
Δεν ξέρω, το έχω σκεφτεί πολύ... και από όλες τις πλευρές... Έχει τρέξει και έχει κάνει κόπο για να γίνει κάτι που μόνο το φανταζόμασταν στην Ελλάδα, και τώρα βλέπει τους περισσότερους να τον "κρεμάνε"... Κι εγώ στην θέση του θα είχα εκνευριστεί και απογοητευτεί αλλά και εκτεθεί σε πολλούς ανθρώπους... και ίσως να έλεγα και καμμιά κουβέντα παραπάνω στον εκνευρισμό μου...
Δεν θέλω να κάνω τον συνήγορο κανενός, απλά λέω να το δούμε και από την άλλη πλευρά...
Εξ'άλλου τις βαριές κουβέντες τις είπε ο άλλος συνομιλητής... που όλοι τον ξέρουμε...

Buelligan75
31-07-2012, 17:05
δηλαδη αμα ασχολεισαι με τους δισκους καμμια δεκαρια χρονια εσυ εισαι κ κανενας αλλος?????

για τον επαγγελματια φιλο του φορουμ δεν εχω να πω τιποτα........προσωπικα παντως αμα ημουν επαγγελματιας στο χωρο........... δεν θα το παιζα αυθεντια στο χωρο ακομα κι αν ημουν!!!απλα θα εμενα επαγγελματιας κ το χομπι μου θα ταν χομπι μου!!!!:cool:.............οπως κανουν πολλοι αλλωστε!!!!

τωρα δεν μπορει να διοργανωνεις κατι κ αμα δεν παει................που θα παει...............να τα βαζεις με τον κοσμο κ με λιγα λογια να λες...........αντε ρε χαιβανια που θα σας ξυπνησω κιολας!!!!...με αλλα λογια!!!

StavrosM
31-07-2012, 17:23
Σάκη μόνο με ψυχραιμία μπορούμε να το συζητήσουμε, αλλίως πάλι σε τσακωμό θα καταλήξει (όχι μεταξύ μας, γενικά).
Προσωπικά δεν έχω δει να το παίζει αυθεντία... Για το πως χειρίζεται το θέμα των λίγων συμμετοχών, ας μην κολλάμε, αλλιώς θα αντιδρούσα εγώ, αλλιώς εσύ, αλλιώς άλλος... κ.ο.κ. Ένα πράγμα έχει ουσιαστική σημασία, θέλουμε να γίνει; Μπορούμε να βοηθήσουμε;
Έτσι το βλέπω εγώ...

Υ.Γ. Το δέκα χρόνια για ποιόν πάει; Ο συγκεκριμένος δεν έχει ασχοληθεί πάνω από δύο...:d

Buelligan75
31-07-2012, 18:30
σταυρο γενικα μιλησα...........το δεκα ηταν απλα ενα νουμερο!!!

με τον νινταλ δεν εχω απολυτως τιποτα.............να το ξεκαθαρισω το θεμα..............ουτε με καποιον αλλον..........αλλα ενα φορουμ ειναι μια ιντερνετικη κοινοτητα για μενα..................αδελφοτητα περισσοτερο μαλλον ............ακομα!!!

οταν εισαι επαγγελματιας.....δεν υπαρχει χωρος για ερασιτεχνιες!!!!!.............ο νοων νοειτω............κ ψυχραιμια!!!!!;)

mathaios81
10-09-2012, 02:54
10ημερες εμειναν για τις συμμετοχες

mathaios81
18-09-2012, 00:51
2+σημερα για τις συμμετοχες

Genirous
18-09-2012, 20:57
Ματθαίε εσύ θα καταφέρεις τελικά να συμμετάσχεις;

mathaios81
18-09-2012, 22:42
Ποιος ξερει....

Buelligan75
18-09-2012, 22:48
Ποιος ξερει....

....................ο ματθαιος...................ισως?????:pull:

mathaios81
18-09-2012, 23:33
Την συμμετοχη την εχω πληρωσει.. αν ολα πανε καλα

Buelligan75
18-09-2012, 23:36
μπραβο φιλε............καλη τυχη απο μενα.....ολα να πανε καλα!!070:thamb

Genirous
19-09-2012, 21:37
Την συμμετοχη την εχω πληρωσει.. αν ολα πανε καλαΌλα να πάνε καλά και καλή επιτυχία!!! :thumbup:

mathaios81
20-09-2012, 14:58
Οσοι δηλωσαν δηλωσαν...καλη επιτυχια σε ολους

mathaios81
26-09-2012, 14:54
Ο Βασίλης Γουλιέλμος ,διοργανωτής του φεστιβάλ κατοικίδια εν δράσει, η Πρόεδρος Ελληνικού Ομίλου Γάτας ,Νεκταρία Φούντου καθώς και ο Νιντάλ Ρέζεκ εκτροφέας Δίσκων φιλοξενούνται στο στούντιο της FOCUS WEB TV με την Αντιγόνη Χύζμου. Μαζί ,δίνουν μια εικόνα για όλα όσα θα πραγματοποιηθούν στο Φεστιβάλ στις 5 έως 8 Οκτωβρίου

http://www.focuswebtv.gr/ondemand.aspx?1KAqFex04bxqY%2bQ2w2%2bklaKh9q0nDlXH abXKQf6JLN47%2fKp4%2bCgVXrw2IDn9sMcl%2fhPkTToRyyL6 oJTwBIhoKA%3d%3d

http://www.focuswebtv.gr/ondemand.aspx?1KAqFex04bxqY%2bQ2w2%2bklaKh9q0nDlXH abXKQf6JLN47%2fKp4%2bCgVXrw2IDn9sMcl%2fhPkTToRyyL6 oJTwBIhoKA%3d%3d